S)e £ciclóeSoti/fca/ttt Chroesjtsjei maakt zich boos op de Amerikaanse pers De Gaulle stelt Algerië voor de (vrije) keuze Door vragen over Sialin en Hongarije schilder met Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14816 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Vergezeld door zijn vrouw, een groep Russische functionarissen en minis ter Gromiko heeft Chroesjtsjef zich naar de nationale persclub in Washing ton begeven, waar hij als eregast aan 'n lunch 'n toespraak voor de televisie zou houden. Ook hier had de politie strenge veiligheidsmaatregelen genomen en alle verkeer in de buurt van het gebouw tijdelijk gestremd. Gevraagd door verslaggevers of hij zijn mening omtrent de Verenigde Staten al veranderd had, antwoordde de Rus ontkennend. Desgevraagd ver klaarde hij dat hetgeen hem totnogtoe het sterkst aangesproken had „de warme ontvangst" van het Amerikaanse volk was, en dat ondanks de krachtige anti-propaganda. Het bewijst dat het publiek de noodzaak van vrienschap met de Sowjet-Unie aanvoelt. Men mag het niet eens zijn met onze politieke inzichten, maar daar we op een planeet leven moeten we trachten samen te leven. Wij zijn niet van het soort zoals we vaak afge schilderd zijn. Op Nixon gekomen zei Chroesjtsjef dat de Amerikaanse vice- president vaak van een verkeerde opvatting over de Russen en hemzelf heeft blijk gegeven: „Hjj heeft een onjuist beeld van de Sowjet-leiders voor ogen". BEZOEK AAN PR0EFB0ERDERIJ In zijn toespraak in de nationale persclub heeft Chroesjtsjef gezegd dat hij zich bij zijn besprekingen met Eisenhower zal concentreren op be ëindiging van de koude oorlog, ver sterking van de vrede en op interna tionale ontspanning. De beste manier om oorlog onmo gelijk te maken noemde hij oplossing van het ontwapeningsprobleem. Hij deelde mee dat de Sowjet-regering van plan is de Verenigde Naties een voorstel te doen, dat naar zij hoopt een belangrijke rol zal spelen bij de oplossing van dat probleem, het bran den dste van deze tijd. Een vredesverdrag met Duitsland" acht hij beslist noodzakelijk. Het be staan van twee Duitse staten is een feit, aldus de premier, en wij moeten dat aanvaarden. „Het erkennen van slechts één mo gelijkheid, namelijk een vredesver drag met een verenigd Duitsland, wat natuurlijk heA beste zou zijn, zou neerkomen op het aan kant zetten van de kwestie van een vredesver drag." Chroesjtsjef verzekerde dat noch de Sowjet-Unie, noch Oost-Duits- land geheime bedoelingen met West- B er lijn heeft. Rusland en Amerika kunnen de op het gebied van kernenergie en ra ketten verworven kennis gebruiken voor de vrede en in dienst van de vernietiging, zo ging de Russische premier voort, maar het Russische volk had al lang voor de vrede ge kozen. De Sowjet-Unie was bereid elk voorstel tot verbetering van de be trekkingen te aanvaarden. De goede wil moest van beide kanten komen. Niet alle vraagstukken konden even wel onmidde lijk worden opgelost. Chroesjtsjef drong aan op ophef fing van het verbod om strategische goederen naar de Sowjet-Unie te exporteren. Hij noemde de Ameri kaanse politiek in dit opzicht, een bankroete politiek van discriminatie. LEGENDE CHROESJTSJEF WERD BOOS Toen Chroesjtsjef zijn toespraak be ëindigd had, weru er luid en lang durig geapplaudiseerd. Direct daarop werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen. Al gauw werd de Sowjet-premier duide lijk kwaad over wat hij noemde een provocerende vraag naar aanleiding van zijn beroemde rede, waarin Sta lin van zijn voetstuk werd gestoten. De voorzitter van de persclub, Law rence, maakte 'ewag van een ver haal, dat volgens hem mogelijk ver zonnen was, volgens hetwelk Chroesjtsjef tijdens zijn aanval op Stalin uit het gehoor een ongetekend briefje kreeg. Hij had zijn rede on derbroken om het briefje voor te lezen. De onbekende vroeg hierin: „Wat deed u toen Stalin zijn misda den beging?". Toen Chroesjtsjef de schrijver verzocht zich bekend te maken, was er echter niemand opge staan. Na een korte pauze had Chroesjtsjef opgemerkt: „nu weet u wat ik deed toen Stalin zijn misda den beging", aldu* Lawrence. Naar mate de premier via een tolk begreep waar de voorzitter van de persclub heen wilde, betrok zijn ge zicht, vooral toen vele aanwezigen hun lachen niet konden houden. Toen Lawrence tenslotte Chroesjt sjef om commentaar vrteg en hem verzocht de kwestie te vergeten, als het verhaal niet waar was, stapte de premier nut een boos gezicht naar de microfoon. Hij zei dat hij deze provocatie niet nam en zich niet zou laten afschrikken door onvriendelijke daden van de vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers die hier zijn. In antwoord op de vraag of het geheel een toevallige samenloop van omstandigheden was dat de Russen vlak voor zijn aankomst in Washing ton een raket op de maan deden be landen, verklaarde de premier dat 't eenvoudig 'n pretige samenloop was. de verf voor het schilderfeest (Advertentie) Toen hem gevraagd werd, hoe hij de Russische militaire interventie in 1956 in Hongarije kon rechtvaardigen, merkte Chroesjtsjef wrevelig op, dat als de conversatie in die richting werd gestuurd, hij ook wel een paar oude koeien uit de sloot kon halen. Overigens was hij ,Tan oordeel dat hij vorig jaar bij een bezoek aan Hongarije e volledige uitleg had gegeven. „Ik kan u verzekeren dat ons een zeer warm en enthousiast welkom van het Hongaarse volk ten deel viel. Wij hebben voor lange tijd alle kwesties afgedaan die moeilijk heden tussen het Hongaarse volk en onszelf zouden kunnen veroorzaken", aldus de Sowj et-leider. Woensdagochtena om kwart voor acht stapte Chroesjtsjef volkomen onverwacht uit Élair Heuse, nam en kele minuten de omgeving in zich op en lachte de toegeschcten fotografen en verslaggevers toe. Hij kon echter geen antwoord geven op hun in het Engels gestelde vragen. Korte tijd later vertrok de Russische premier met zijn echtgenote naar een proef- boerderij te Beltsville oo 30 km van Washington. De Amerikaanse minister van landbouw, Benson, ontving de Chroesjtsjefs in Beltsville. De wach tende menigte nieuwgegierigen gaf geen blijken van geestdrift. Benson zei dat de landbouw nog steeds Amerika's voornaamste indus trie vormt. Terwijl een deskundige de uitwerking van licht op de groei van verschillende soorten planten aantoonde, trachtten tientallen foto grafen nabijopnamen van Chroesjt sjef te maken, maar deze scheen on verstoorbaar en luisterde aandachtig. Na de demonstraties in het audi torium begaf het gezelschap zich naar de veeteeltafdeling voor demonstra ties van onderzoek in de fokkerij van schapen, varkens en kalkoenen. Bij het uitgaan van de gehoorzaal zei Benson tot Chroesjtsjef: „Ik ge loof dat u wel een goede boer zou zijn", waarop Chroesjtsjef antwoord de: „ik denk dat ik niet voor u onder zou doen". Na afloop van de rond leiding door de proefboerderij zei de Russische leider het erg interessant gevonden te hebben. J^OK nu nog, nadat de Troonrede is uitgesproken blijft in de so cialistische pers de legende opgang doen betreffende de verlenging van de belastingmaatregelen, waarop de d t j 20uden d Aigerijnen die Rooms-rode samenwerking verleden iM„ h,iiv„ ,frh in het Eerst vrede, dan (binnen 4 jaar) verkiezingen President de Gaulle heeft woensdagavond in een toespraak tot de Natie, die door de televisie is uitgezonden, verklaard dat de Algerijnen het recht hebben zelf over hun toekomst te beslissen door middel van algemene ver kiezingen. Zij kunnen kiezen tussen: 1) afscheiding van Frankrijk; 2) volledige op neming bij Frankrijk; 3) zelfbestuur in een Unie met Frankrijk. De Gaulle zal de datum van de verkiezingen vaststellen. Deze zal val len binnen vier jaar na het herstel van de vrede in Algerië. De vrede kan als hersteld worden beschouwd als er een jaar verstreken is waarin niet meer dan 200 mensen in hinderlagen en bij aanslagen zijn gedood. De zaak moet nu zonder dubbelzinnigheid worden aangepakt, aldus de Gaulle. Het spreekt vanzelf, zei hij, dat de Algerijnen hun keuze zullen doen als individuen, want zolang de wereld bestaat is er geen eenheid geweest, laat staan Algerijnse soevereiniteit. Afscheiding, opneming of Unie De tijd tussen het herstel van de vrede en de verkiezingsdag is be stemd om het normale leven te her vatten, de gevangenissen en kampen te ledigen, ballingen naar huis te laten terugkeren, de uitoefening van de persoonlijke vrijheden te her stellen en om de bevolking in staat te stellen te beseffen wat er op het spel staat. De president is van oordeel, dat een afscheiding rampzalige gevolgen voor Algerië zou hebben. Zij zou via een politieke chaos tot een com munistische dictatuur leiden. GUNSTIG ONTVANGEN. Slechts tien mensen vier naaste medewerkers en zes technici van ra dio en televisie wisten van te vo ren wat president De Gaulle zou gaan zeggen. De ministers waren slechts van de grote lijnen van de verklaring op de hoogte gesteld. In de westelijke hoofdsteden is de verklaring gunstig ontvangen. Men prijst de doortastendheid, waarmee De Gaulle het vraagstuk aanpakt. De leider van de „Algerijnse na tionale beweging", Messale Hadj, heeft gezegd, dat generaal De Gaulles verklaring een ernstige bestudering waard is. Het recht tot zelfbeschik king, dat nu is erkend, heeft steeds boven aan het politieke program ge staan. Maurice Schumann (MRP) was opgetogen over de rede, die hij verge leek met De Gaulles beroemde ver klaring van 18 juni 1940 te Londen, waarin hij zei dat Frankrijk zou doorvechten. De radicale senator Edgar Faure noemde de rede „duidelijk, loyaal en nuttig". De „voorlopige Algerijnse rege ring" in Tunis heeft nog geen com mentaar willen geven. Zij wil de ver klaring eerst goed bestuderen. In de Marokkaanse hoofdstad noemde men het woord „onafhan kelijkheid" een belangrijke uitbrei ding van de Franse vocabulaire. Ongerust is men echter over de dingen die De Gaulle heeft gezegd voor het geval die onafhankelijk heid een feit zou worden. Een „her vestiging" van de Algerijnen die Frans wilden blijven, zou kunnen lei den tot een verscheuring van Algerië zoals met Palestina is gebeurd. REACTIE IN CAIRO. Volgens het in Cairo verschijnen de semi-officiële blad „Al Gomhoe- ria" is in verantwoordelijke Algerijn se kringen verklaard dat de Algerij nen een wapenstilstand van de hand wijzen tenzij onderhandelingen wor den geopend tussen de „Vrije Alge rijnse regering" en Frankrijk. Volgens het blad heeft men in Al- Algerijnen hebben maar te kiezen President Charles de Gaulle heeft woensdagavond, in een televisie-toe spraak tot de Natie, verklaard, dat de Algerijnen het recht hebben zelf over hun toekomst te beslissen door middel van algemene verkiezingen. Zij kun nen kiezen tussen: a) Afscheiding van Fankrijk: b) Volledige opneming bij Frankrijk; c) Zelfbestuur in een Unie met Frankrijk. Prestident de Gaulle zal de datum van de verkiezingen vaststel len. Deze zal vallen binnen vier jaar na het herstel van de vrede in Algerië. De vrede kan als hersteld worden beschouwd, indien er een jaar verstre ken is, waarin niet meer dan 200 mensen in hinderlagen en bij aanslagen gedood, zijn gerijnse kringen te Cairo gezegd dat president De Gaulle eindelijk heeft toegegeven dat Algerië een afzonder lijk land is en dat de bevolking recht heeft op zelfbeschikking. Maar De Gaulles verklaring heeft ook bezwa ren. Eén van deze is, aldus genoem de kringen te Cairo, dat de verkla ring te doel heeft de bespreking van de Algerijnse kwestie in de Ver. Naties te doen mislukken. Verder zou Frankrijk bij aanvaarding van De Gaulles ideeën vier jaaar lang de tijd hebben zijn positie te consolideren, terwijl de president bovendien geen waarborgen heeft gegeven dat de in Algerië te houden verkiezingen \rij zullen zijn. Als De Gaulle eerlijk meent wat hij zegt, had hij de „vrije Algerijnse regering" moeten erkennen, aldus menen, volgens „Al Gomhoeria", Al gerijnen te Cairo. KONING BOUDEWIJN TERUG NAAR BRUSSEL. Koning Boudewijn is woensdag na een verblijf van vier dagen in Barce lona uit Spanje vertrokken. Zijn ver trek was evenals zijn aankomst en verblijf in Spanje, egeheira gehou den. Hij rijdt via Andorra naar Bel gië terug. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een p BONTMANTEL of een EXCLUSIEi/E JAPON uit onze nieuwe collectie ALTIJD EEN SUCCES NIEUWE RIJN 54 jaar decamber struikelde. Ook nu weer vertelt „Het Vrije Volk" in een opsomming van 12 punten uit de Troonrede: „De belastingmaatrege len, die de Tweede Kamer verleden jaar december niet wilde verlengen, worden ook voor het komende jaar gehandhaafd". Dat zij in dit regeringsprogramma worden gehandhaafd, dus voorlopig weer voor één jaar is juist. Maar niet juist is, dat de Tweede Kamer dit verleden jaar december niet wil de doen. Dat is zelfs apert onjuist. Nogmaals: het was toen zo, dat minister Hofstra een verlenging eiste voor de duur van twee jaar en dat de Tweede Kamer voorlopig slechts één jaar wilde toestaan om te zien hoe de situatie zich zou ontwikke len. Daarna zou men deze zo nodig dan altijd opnieuw met een jaar kunnen verlengen. Minister Hofstra kon dus zijn twee jaar krijgen, maar niet eenmaal twee jaar, maar even tueel tweemaal één jaar. En toch blijft men in de socialis tische pers maar hardnekkig dit sprookje verkondigen. Het was al leen maar onbegrijpelijk, dat op dit minimale verschil minister Hofstra de kabinetskwestie stelde. Misschien heeft men er nu spijt van, maar dat is nog geen reden om deze legende hardnekkig te blijven vertellen. Om te voorkomen, dat deze legen de zich vastzet, is hét 't beste er tel kens weer, als zij opduikt, de aan dacht op te vestigen. Frans wilden blijven, zich Franse gebied kunnen vestigen. De olie van de Sahara, die voor het ge hele westen van belang is, zou in elk geval veilig worden gesteld. Als de keus op algehele opneming bij Frankrijk zou vallen, zo ging De Gaulle voort, zouden de Algerijnen op alle gebied dezelfde rechten als de Fransen hebben. Zou men kiezen voor zelfbestuur in een unie met Frankrijk, dan zou het binnenlandse bestuur in Algerië van een federaal type moeten wor den, opdat de verschilelnde gemeen schappen een zelfstandig bestaan kun nen leiden. Verdere opstandige activiteit noem de de president zinloos. De opstande lingen behoeven niet te vrezen dat zij na het staken van de strijd aan de justitie worden overgeleverd. Zij kunnen zelf met de autoriteiten de voorwaarden voor een vrije terug keer regelen en niemand zal van het politieke leven worden uitgesloten. Frankrijk zal echter niet toestaan dat de leiders van de opstand een dictatuur vestigen. Het lot van de Algerijnen zal door henzelf worden bepaald. De Gaulle zei met vreugde te heb ben geconstateerd, dat er met de pa cificatie goede vorderingen worden gemaakt. Ook de economische en culturele ontwikkeling is gunstig. „Als Frankrijk samen met de Algerij nen de taak kan verrichten die het zich heeft gesteld, zal Algerië over vijftien jaar een welvarend en pro ductief land zijn", aldus president De Gaulle. Beter een goede vriend dan een verre buur weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.45 uur). AANHOUDEND DROOG. Droog weer met plaatselijk wolkenvelden, maar ook nu en dan zon, overwegend matige wind tussen noord en noord oost. Weinig verandering in tem peratuur. 18 Sept.: zon op 06.18; onder 18.50; maan op 19.25; onder 07.45. Hoogwaterstanden 18 Sept.: v.m. 4.09; nam. 4.31. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON weer temp. geh. bew. 9 C. onbew. 12 onbew. 15 halfbew. 14 zwaarbew. 14 zwaarbew. 21 onbew. 19 lichtbew. 21 onbew. 23 zwaarbew. 25 halfbew. 24 zwaarbew. 25 haifbew. 23 onbew. 21 halfbew. 23 motregen 24 regenbui 25 mist 25 zwaarbew. 25 lichtbew. 26 regen 27 zwaarbew. 25 onbew. 27 onbew.28 halfbew.26 onbew. 24 lichtbew. lichtbew. 24 Korreltje Een informele opname van mevrouw Eisenhower en mevrouw Chroesjtsjef op de eerste dag van het Rus sisehe bezoek aan de verenigde Staten antwoord is het te

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1