Zeilkampioenschappen op de Westeinder T. Amons behaalde zaterdag de titel, de overigen volgden gisteren MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 G Kruyver Ridder Oranje Nassau De burgemeester van Zaandam, de heer G. J. D. Franken, heeft zater dagmiddag op een ter gelegenheid van het 40-jarig bestuurslidmaat schap van de R.K.F. en de K.N.V.B. van de heer G. Kruyver, in het Ame rican hotel te Amsterdam gehouden receptie medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft de heer Kruyver wegens zijn verdiensten voor de sport te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Franken spelde per soonlijk zijn stadgenoot de versier selen van deze onderscheiding op de borst. Vele sprekers betuigden hun waar dering voor hetgeen de heer Kruy ver voor het Nederlandse sportle ven heeft gedaan. Dat waren o.m. de heer C. Ras namens de minister van O. K. en W., de heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de K.N.V.B., de heer H. J. L. Thien, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Sport bond, die tevens namens de Neder landse Sportfederatie sprak, de heer A. H. Martens, voorzitter van de sectie betaald voetbal, de heer M. ROODENBURG—BL. ZWART 2—1 Een spannende en enthousiaste ontmoeting, waarin Blauw Zwart door het missen van een strafschop wellicht een gelijk spel verloren deed gaan. De thuisclub begon met snelle aan vallen, waartegen de gasten zich op de juiste wijze wisten te verdédigen. Even kwam Blauw Zwart gevaarlijk voor de Rooden burg veste, waar kee per Keereweer zich geducht weerde. Na een kwartier kreeg linksbuiten J Weerlee een goede kans en met een welgericht schot werd het 10. Nog voor rust kreeg Blauw Zwart een strafschop te nemen, die door de spil jammerlijk werd gemist. Ook in de tweede helft bleef Roo- dcnburg sterk aanvallend en uit een van deze goede aanvallen kon Ouwerkerk de stand tot 20 opvoe ren. De gasten gaven zich echter niet gewonnen en nadat vele aanvallen waren afgeslagen, volgde opnieuw een strafschop, die nu feilloos werd ingeschoten (21). Blauw Zwart zet te alles op de aanval, echter zonder succes, want de Roodenburg-achter- hoede liet zich niet verschalken en naarmate de tijd verstreek, wist de thuisclub het spel nog te verplaat sen. Onder hoogspanning kwam het einde met een gelukkige Rooden- burg-overwinning en de zo begeerde puntjes. WASSENAARPOSTDUIVEN 3—0 Wassenaar is gisteren de compe titie in de derde klasse begonnen met een thuiswedstrijd tegen De Postdui ven. En in een prettige en vooral ook faire strijd hebben de groen-witten de eerste twee punten veroverd door een 3-0 zege. Wassenaar maakte met haar jonge en sohotvaardige voorhoede een goe de indruk. In de achterhoede van de thuisclub blonken keeper Vos en linksback Oostdam uit. Midvoor A. van Dijk en rechtsbinnen J. Uitten- bogaard zorgden voor de eerste twee doelpunten, het derde ontstond uit een scrimmage voor het Postduiven- doel. DELFT—VVSB S—5. In deze eerste wedstrijd van de competitie heeft WSB op bezoek bij Delft de punten gedeeld. Het spel stond zeker in de eerste helft aan beide zijden op een laag peil en van enige samenhang tussen de linies was geen sprake. WSB kwam met 3 in valler in het veld, onder meer voor M. Groot en H. van Paridon. Het grote aantal tegenpunten voor de rust hadden de Delftenaren hun aan tal van 5 doelpunten reeds gescoord werd niet zozeer verkregen door het goede spel van de Delft-voorhoe de als wel door nog niet ingespeeld zijn van de in vorige competities zo sterke VVSB-achterhoede. Delft opende kort na het begin de doelpuntenserie, waarna J. van der Voort gelijkmaakte Daarna liep Delft uit tot 4—1, tot J Nederstigt uit een strafschop de achterstand terug bracht tot 4—2 Kort voor rust scoor de Delft zijn vijfde doelpunt (52). Na de thee pakte VVSB de zaken iets beter aan en J. Nederstigt scoor de rechtstreeks uit een hoekschop het derde VVSB-doelpunt. Ook het vierde en vijfde doelpunt kwamen op ouderwetse solo-actie en he4 vijfde uit Nederstigts naam, het vierde uit een een directe vrije trap in de omge ving van de cornervlag. Burgemeester Franken van Zaandam speldt de jubilerende heer G. Kruy ver de versierselen, behorende bij 't ridderschap in de Orde van Oranje Nassau op. Koolhaas namens de Zwaluwen en de Vereniging van bondsridders van de K.N.V.B., en uit het buitenland de heer Esref Mutlu, bestuurslid van de Turkse voetbalbond en mr E. Liono, namens de Curagaose voet balbond. Een ontroerend moment was het toen een der dochters van de heer Kruyver namens de zieke echtgeno te met welgekozen woorden vader Kruyver „Hij is en blijft van ons" met het jubileum en de koninklij ke onderscheiding feliciteerde. ALPHEN—V.V.P. 3—1 Direct begon Alphen met een serie aanvallen op het Haagse doel, die het beste deden verwachten. Toen in de 12de minuut uit een fraaie combina tie de naar rechts gezwenkte mid voor Hagen de bal keurig voor doel trok wist linksbuiten Boon met een forse kopstoot zijn elftal de leiding te geven (10). Alphen bleef de gas ten onder druk houden met gevolg, dat een schot van Van Elzen doel trof, doordat de doelman de bal te laat zag aankomen (20). Hierna ondernamen de bezoekers enkele aanvallen bij een waarvan Mees het leer miste toen hij wilde terugspelen op zijn doelman, waarna de Haagse midvoor Van der Lans rustig kon in schieten (21). De tweede helft was aanvankelijk geheel voor de gasten, die de aan vallen in een steeds hoger tempo lanceerden. Gelukkig voor Alphen was het schot echter uiterst zwak. Toen Alphen weer wat meer lucht kon krfjgen en de eigen aanval weer op gang kon brengen, werd haar spoedig een strafschop toegewezen toen de linksachter M. Tuinenburg onderuit haalde. Jan Zaad voltrok het vonnis (31). Alphen speelde nu rustig verder tegen een steeds meer berustend WP. RIPPERDA—ALPHIA 3—3 Alphia zonder doelman Rietveld en linksbuiten Koenekoop opende de strijd met een fris en open aanvals- spel waarmee een aanvankelijk ster ker Ripperda in de verdediging werd gedrongen. Vooral midvoor W. de Jong bleek een doorlopend gevaar voor de thuisclub, steeds weer dook hij bij Alphia-aanvallen op in de Haarlemse defensie, waar hij al spoe dig succes had met een keihard schot (01). Na een kwartier spelen was het weer W. de Jong die een goede combinatie met Slagter op de juist wijze afrondde (02). Alphia had niet over geluk te klagen toen de midvoor oog in oog met Blauw kwam, waarna de Haarlemmer het leer naast schoot. Aan de andere kant deed S. Bouthoorn het beter, die onder een afgemeten voorzet van linksbuiten Slagter zijn blonde haren plaatste, waarmee hij de Haarlemse doelman opnieuw naar het net stuurde (03). Met deze voorsprong voelde Alphia zich schijnbaar reeds het winnende elftal. De thuisclub dacht daar echter anders over en drukte de Alphianen in de verdediging. Nog voor men aan de thee toe was moest dan ook Blauw naar het net voor een schot van de Haarlemse Rechtsbinnen (13). Na de pat te nam Ripperda direct weer het spel in handen en Alphia moest alle aandacht aan de verdedi ging schenken. Even brachten S. Bouthoorn en W. de Jong opluch ting, maar hun schoten waren te on zuiver. De Haarlemse linksbinnen deed het beter toen hij een kans kreeg en hard en laag inschoot (2-^—3). De gelijkmaker kwam enkele minu ten voor het einde door de rechts binnen, die naar veler mening de bal met de hand in het doel had gesla gen, wat de scheidsrechter was ont gaan (33). WILHELMUS—LISSF. 3—0. De eerste competitiewedstrijd voor Lisse in de derde klasse is voor de oranje-zwarten geen succes gewor den. Het werd een stevige 30 ne derlaag in de uitwedstrijd tegen Wil helmus. Lisse werd al spoedig op eigen helft teruggedrongen en doelman Baak moest enige lastige schoten verwerken. Na 10 minuten werd een blunder de Lisse-achterhoede nood lottig. De Wilhelmus-midvoor had weinig moeite om zijn club de lei ding te bezorgen (1—0). Hoewel de Lisse-voorhoede tot enige goede aan vallen overging, leverden deze niets op, dank zij vooral het goede werk van de Wilhelmus-doelman. Tien mi nuten voor de rust werd het zelfs 20 voor Wilhelmus door een snel le aanval, waaruit voor de tweede maal de midvoor succes had. In de tweede helft was het spel van Lisse beduidend beter, maar verder dan enige corners brachten de oran- jezwarten het niet. Het spel van de thuisclub was wel aan de forse kant, zodat enige spelers van Lisse hard handig werden aangevallen. De Lis- senaren hadden overigens niet veel geluk, toen een hard schot van Bon tegen de lat terecht kwam. Hoe Lis se ook zwoegde voor een doelpunt, door stug verdedigen van Wilhelmus bleef dit uit en tenslotte werd het vijf minuten voor het einde 30, toen v. d. Poel de bal miste. De doel man had hierop niet gerekend, waar na het leer voor de derde maal in de Lisse-touwen belandde. Met een wel verdiende 30 zege eindigde deze weinig spannende strijd, waarin Lisse wel enigszins heeft teleurgesteld. GDA—BODEGRAVEN 3—0. Pas na 10 minuten kwam Bodegra ven er iets beter in en nadat haar eerste aanval op buitenspsl was ge strand, ging even later een schot van K. Sterk naast. In de 17e minuut nam GDA op fraaie wijze de leiding, toen haar linksbinnen Oostenbrug uit een voorzet van rechts onhoudbaar in kopte (10). Na een half uur spelen werd een onopzettelijk en onschuldig handsgeval van Beijemen door de scheidsrechter wel wat al te zwaar bestraft met een penalty, doch doel man Voordouw wist de strafschop te stoppen. Even later was het weer de linksbinnen Oostenbrug van GDA, die na een corner uit een geweldige doelworsteling het leder in de touwen werkt (20). In de tweede speelhelft gaf een goed samenspelend GDA Bodegraven maar heel weinig kans, doch direct gevaar wist de thuisclub ook niet te stichten en naarmate de tijd ver streek, ging Bodegraven ook weer eens aan de GDA-poort kloppen. Doch de schoten van Boelen en Scheer waren slecht gericht. De laat ste vijf minuten kwam GDA nog even sterk naar voren. Aanvankelijk stond doelman Voordouw steeds een doelpunt in de weg, doch in de laat ste minuut moest hij zwichten voor een vliegend schot van linksbinnen Oostenbrug, die de bal in de uiterste benedenoek van het doel liet ver dwijnen (30). ASC—DSO 4—0. Nadat enkele door Lasander goed opgezette aanvallen een spoedig ein de hadden gemaakt aan een fel begin- offensief van de gasten, wist Lolkes de Beer na 25 minuten met een goed schot de score te openen (10). Kort hierna trof een kogel van Par don de lat, zodat zich alleszins hoop volle perspectieven op de eindzege, vertoonden. En waar ook de ASC- defensie de aanvallen der Zoeter- meerders steeds beter de baas bleef, behoefde men zich nadat in de 15e mi nuut van de tweede helft Teeuwen een door hem zelf ingeleide aanval bekroonde met een tweede doelpunt v20), weinig zorgen te maken. En terecht. Want nadat spil Van den Broek en Strijk enige lastige situa- I ties naar behoren hadden opgelost, I joeg Lasander vijf minuten later nummer drie in de DSO-touwen (3-0). Vlak voor tijd kwam het Leid- se doel ernstig in gevaar, doch nu redde de paal. De laatste minuut le verder opnieuw succes, toen de ge hele Leidse voorhoede de vijandelijke verdediging te snel was en Lasander voor de vierde maal de rood-zwarte aanhang deed juichen (40). Warmunda- Lugdunum 0-1 Gezien de loop van het spel, ware het juister geweest indien geen over winnaar het veld had verlaten, want geen van beide clubs verdiende in feite de overwinning. Warmunda moest het weer eens zonder midden linie stellen waardoor grote hiaten ontstonden. Hierdoor werd de toch ai zware taak van de achterhoede dubbel zwaar en miste de voorhoede de voedende taak, die de middenlinie nu eenmaal is toebedacht. Wil men tot meer constructief voetbal komen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat Warmunda aan dit probleem meer aandacht zal gaan schenken. Deze middag waren beide voorhoeden niet in staat te scoren ondanks vele op gelegde kansen. Het spel van Lugdu- num was beter verzorgd. De techniek was beter en ook het plaatsen. Het spel werd tenminste open gehouden, hetgeen de aantrekkelijkheid van dit spel verhoogde. Maar eenmaal voor het doel gekomen was men de kluts kwijt, zodat ook hier menige kans verloren ging. De wedstrijd begon le vendig en was het aanzien volkomen waard. Vooral het levenaige en vlug ge spel van Lugdunum trok de aan dacht en door het slechte dekken van de rechtervleugel was deze een voortdurend gevaar voor Warmunda. Kansen waren er aan beide zijden voldoende, maar deze werden niet be nut. De rust trad in met een blanco stand. Na de rust had Lugdunum het v/indvoordeel en werd Warmunda in de verdediging gedrongen. Na ruim een half uur spelen volgde een aan val op het Warmunda-dóel en na enig heen en weer getrap wist de linksbuiten van Lugdunum onhoud baar te scoren (0—1). Ondanks felle aanvallen van Warmunda kwam in deze stand geen verandering en Lug dunum kan met deze uitslag zeer te vreden zijn. HAASTRECHT-BOSKOOP 2—2 In de eerste 20 minuten had de thuisclub handen vol werk aan het sterk opdringende Boskoop. Na de aftrap was het al bijna raak, het schot dat midvoor Bulk afvuurde, ging evenwel net naast. Na 12 minu ten kreeg Bulk het door linksbuiten Pellekorer. goed aangegeven leder in zijn macht en met een bijzonder hard schot passeerde hij doelman Rate- land kansloos (0-1). De geel-zwarte ploeg liet zich evenwel niet indimi- deren en verplaatste het spel naar de Boskoop-helft. Een kwartier voor de pauze was het Van Straten die doelman Straver geen schijn van kans gaf (1-1). Hierna kregen de gastheren hun eerste strafschop toe gewezen, volkomen onnodig door Berkhouwer veroorzaakt, doch deze recht op hem afkomende bal werd door Straver gestopt. In de tweede helft zakte het tempo meer en meer af en kreeg de wed strijd een wat rommelig karakter. Na een paar goed opgezette Haastrecht- aanvallen, die echter tot niets leidden, gaf Bulk een uitgekookt pasje naar de inmiddels naar binnen gezv/enkte Pellekoren en deze schoot beheerst nummer twee in de touwer. (1-2). Jammer was, dat doelman Rateland bij dit doelpunt zo in botsing kwam, dat hij zich door Van Dijk moest laten vervangen. Tien minuten voor het einde werd de bal wederom op de witte stip gelegd. Ook ditmaal voor hands. Van Duren plaatste zich achter het leder en beging nu niet dezelfde fout, waardoor de gelijk maker onhoudbaar werd ingekogeld (2-2). SJC-PARAAT 2—1 Ook de tweed competitiewedstrijd heeft SJC tot een goed einde gebracht en beide puntjes veroverd op een tegenstander, dei ze niet cadeau heeft gegeven. In de eerste helft had de thuisclub enigszins windvoordeel met het ge volg, dat zij direct de aanval opende, doch daarbij direct de wetenschap op deed, dat de gastenverdediging voor geen kleintje vervaard was en vooral hun backstel wist van goed opruimen. Na de eerste druk met succes te hebben doorstaan, wisten zij «hun aanval aan het werk te zet ten, doch ook aan de andere zijde grendelde men het doelgebied goed af, zodat het spel geruime tijd ging tussen de verdedigingen. SJC bleef échter steeds iets meer in de aanval, waardoor Paraat moeilijke situaties kreeg te verwerken. Het spel was ruim een half uur oud, toen SJC suc ces had uit een hard, straf schot van Rozijn (10). Het resterende gedeel te leverde nog goede kansen voor SJC op, doch met ongewijzigde stand kwam de rust. Na de thee begonnen de gasten alles op alles te zetten om de kleine achterstand in te halen, doch dit of fensief werd spoedig spoedig door Koelewijn c.s. teniet gedaan en na een kwartiertje gelijk opgaand spel, begon SJC weer de toon aan te ge ven, waarbij de vleugelspelers goed werden ingeschakeld, waardoor ra zend snelle aanvallen ontstonden en na 25 minuten spelen wist Jac. Hiep iut een listig hakballetje van P. Vink de stand op 20 te brengen. De gas-j ten lieten zich echter door deze ach terstand niet intimideren en vooral hun linkse aanval kwam nu herhaal delijk in de aanval, mede doordat SJC onnodig in een teruggetrokken houding ging spelen. Het gevolg was, dat de thuisclub enkele zeer gevaar lijke hoekschoppen kreeg te 'verwer ken. Zes minuten voor het einde wist Paraat op goede wijze de eer te redden door de stand op 21 te brengen. HÖORNWIJCK—FOREHOLTE 0—2. Ook de tweede wedstrijd in deze competitie is door Forehólte gewon nen, doch het spel was niet zo goed als we wel gedacht hadden, gezien het goede begin van vorige week. Toch slaagde Foreholte er in de volle winst mee naar huis te nemen, een gevolg van het feit, dat de thuis club er helemaal niets van terecht Een beeld van de koersen op Duindigt deze zondag: De finish van de produk- tenprijs, een race van meet voor Neder landse hengsten en merrieën welke in 1957 geboren zijn over 1300 meter. Ie Yvonne Hollandia (10)2e Y'ewel Boy (2) 3e Yberflöte (8). bracht. Na enig terreinverkennen slaagde H. van Dijk er in de score voor Foreholte te openen (01), waarmee ook de rust kwam. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op en de Iloornwijck- Voorhoede zette alle zeilen bij om de achterstand weg te werken, maar vond daarbij een onverbiddelijke Voorhoutse verdediging tegenover zich. Tenslotte slaagde Van Wouw erin voor het tweede doelpunt te zorgen (02) en daarmee kwam het einde. DE ZATERDAGCOMPETITIE West II, 2e klas: Zwaluwen-'s Gra- venz. S.V. 0-2; Zwart Wit '28-Hoog- vliet 1-2; Ter Leede-NSW 0-2; Quick Boys-RWH 3-1; Spijkenisse- ARC 2-0. 3e klasse A: HBSS-Capelle 3-0; Excelsior M-Die Haghe 7-4; Rijns- burgse Boys-Noordwijk 4-0; Monster- Grote -Lindt 2-1. 4e Klas A: SV '35-Koudekerk 2-4; VWS-SVOW 2-2; Schev. Holl. Sport- Spirit 2-0; Semper Altius-De Lier 1-1; Loosduinen-CSVD 1-2. 4e Klas B: RAS-Leiden 2-1; JAC- RCL 2-3; DEVJO-GWS 2-7; Hoekse Boys-Oegstgeest 0-2; SVGT-Ornas 2-4. Het Nederlandse rugby 15-tal heeft te Heidelberg een verpletterende neder laag geleden tegen Duitsland. De eind stand was 390 voor de gastheren die bij rust al met 230 voor stonden. j. J. van 't Hoogerhuys voorwaarderlijk De kop boven dit artikel over de kampioenswedstrijden, welke zaterdag en zondag op de Westeinderplassen zijn voortgezet voor de kleinere wedstrijd klassen, duidt er reeds op, dat er hier iets mis is gegaan. En we zullen er maar onmiddellijk mee beginnen: in de strijd om de kampioenstitel der 12 voetsjollenklasse kwam men slechts tot een voorwaardelijke kampioen. Het be treft hier de heer J. J. van 't Hooger- I huijs, die weliswaar het hoogst aantal 1 punten behaalde uit zes wedstrijden, doch het afgelopen weekeinde, met toe- I stemming van het Verbond weliswaar, I maar in strijd met het wedstrijdregle ment met een andere bemanning voer. Verschillende jollenzeilers namen hier mee geen genoegen en nadat zaterdag reeds mondeling hiertegen protest was uitgebracht, hesen verschillende hunner zondagmorgen bij het vallen van het vijfminutenschot de protestvlag, zodat er weer werk aan de winkel was voor de protestcommissie. Deze kwam even wel wijselijk niet tot een oordeel en verwees de kwestie naar de Zeilraad, die dus binnenkort uitspraak zal moe ten doen. Intussen. Van 't Hoogerhuijs behaalde in totaal 4047 punten, waar zijn slechtste wedstrijd, de laatste met een zesde plaats en 277 punten mocht worden afgetrokken, zodat hij met 3770 punten voorwaardelijk kampioen werd. A. W. Reyers volgt op de tweede plaats met 3594 en mej. H. F. Hageman op de vierde met 3293 punten. Intussen was zaterdagmiddag reeds de eerste kampioen bekend geworden, nl. in de Sternklasse, waar T. Amons van de Zaanlandse Zeilvereniging, er in geslaagd was zijn vierde overwinning in successie te boeken en daarmee de grote strijd reeds in zijn voordeel be slist had met 4016 punten. Zijn club genote mej. K. van de Stadt volgde als tweede met 2460 punten. Zondagmorgen werden de wedstrijden voortgezet en in twee klassen werd na de vijfde wedstrijd de kampioen bekend. Dat was in de Olympiajollenklasse, waar S. H. H. Haaksma met zijn derde overwinning, een tweede en een derde plaats onbereikbaar voor de anderen was geworden. Hij behaalde 3222 pun ten tegen Visser, die tweede werd 2121 punten. Na 17 jaar eindelijk kampioen. Zo gemakkelijk als Haaksma het in de Olympiajollenklasse gehad had om uiteindelijk de kampioenstitel te be- I machtigen, zo zwaar was het voor de nieuwe kampioen in de Pampusklasse, de Leidenaar G. Biesot. Vooral zater dagmiddag had hij het zwaar te ver antwoorden, aangezien hij niet verder kon komen dat een zesde plaats, terwijl hij tijdens de race niet hoger had kun nen komen dan de derde in rangschik king. Daarna verloor hij weer terrein, om tenslotte na Besseling, Timmer, De Ruyter, Van Dijken en Reeder als zesde binnen te komen, waarbij hij van laatstgenoemde nog een protest tegen zich kreeg. Hij had zich evenwel met een tegenprotest gewapend en kreeg ge lijk, zodat hij tenslotte nog op de vijfde plaats kwam. Hij behield hierdoor met 3220 punten toch de leiding op Bes seling met 2618 en 2597 op De Ruyter, maar toch was de zesde wedstrijd nodig om tot een beslissing te komen. Dat er in deze laatste race danig gevochten is om de eer der overwinning, wordt wel bewezen uit het feit, dat afwisselend Biesot, Saur en De Ruyter de leiding hadden, maar Biesot liet zich daardoor allerminst ontmoedigen, zette alles op alles en slaagde er tenslotte weer in aan de kop te komen en daarmee voor goed, want hij won deze strijd vóór Labouchere, De Ruyter en Van Dijken. Zijn puntenaantal steeg daardoor tot 4275, terwijl De Ruyter op 3175 en Bes seling op 2828 bleef staan. Deze kampioenstitel was ditmaal vol komen verdiend, want nadat de titel houder reeds in 1942 met de strijd in de Pampusklasse was aangevangen en hij vele malen tweede, derde, dan weer tweede enz. was geweest, is hem dit maal na harde en glorieuze strijd het kampioenschap in handen gekomen. Dat zijn medezeilers hem dit van harte gun den bleek wel uit de onstuimigheid, waarmee hij na afloop van deze fraaie wedstrijd in 't clubhuis werd bejubeld. In de 12 m2 Sharpieklasse viel de be slissing ook eerst in de zesde wedstrijd, evenals in de 12 Voetsjollenklasse. De Oudeweteringer J. C. J. v. Staveren, die zijn aanhang zo hoopvol gestemd had na de drie wedstrijden van het eerste weekeinde waarbij hij met twee eerste een derde plaats en met 400 pun ten voorsprong op zijn naaste concur rent, plaats- en clubgenoot B. Kraan, de leiding had, begon zaterdagmiddag de tweede wedstrijdserie met een derde plaats achter B. Kraan en Bouw v. Wijk. Daarmee nam Kraan de leiding van hem over en er was nog niets verloren. Zondagmorgen evenwel was Van Sta veren er geheel uit en kon hfj niet ver der komen dan een vijfde plaats, ter wijl hij zondagmiddag eindigde met een zesde plaats. B. Kraan werd daardoor winnaar met 3492 punten tegen Van Staveren 2742, W. Guldemond, die in de laatste wedstrijd er eindelijk in slaagde ook eenmaal als winnaar aan te komen, met 2362 punten en T. Vlek 2015. De wedstrijden werden ook dit week einde wederom begunstigd door fraai weer met zaterdag veel warmte en min der wind, terwijl de lucht gisteren wat meer bewolkt was en de temperatuur iets frisser. Dat er vooral in de middag veel minder wind stond dan zaterdag en zondagmorgen, daarvan hebben slechts twee klassen kunnen profiteren. Op het IJsselmeer Van Duyl, Jaap Helder en Koos de long Slechts twee klassen voeren zondag op het IJsselmeer hun laatste wedstrij den om het Nederlands kampioenschap, de Flying Dutchman en de Finnjollen, want in de Drakenklasse was de be slissing reeds zaterdag gevallen. De strijd bij de Finnjollen werd in de vijfde race reeds afgesloten doordat Koos de Jong in het eerste kruisrak de leiding nam en deze behield tot aan de finish. Het was de tiende keer, dat onze Europese kampioen de Nederlandse titel in de eenmanszwaardboten ver overde! Bij de FD's yrerd hard gevochten. In de vijfde race had Jan Schooneveldt de leiding genomen en ondanks herhaalde aanvallen bleef hij voor Jaap Helder. Bij de zesde en laatste wedstrijd kon eerst beslist worden wie de titel zou krijgen. Ed. Frech, Ben Verhagen, Jaap Helder en Jan Schooneveldt gingen op een gegeven moment kruisend aan de kop. Over een andere boeg liepen de laatste twee toen van hun tegenstanders weg. Tenslotte won Jaap Helder het on derlinge duel en daarmee het Neder lands kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. De uitslagen zijn: Drakenklasse: 1. W. P. v. Duyl; 2. J. Bier; 3. A. Warners; 4. A. Visser; 5. C. Groot; 6. T. Kasemier. Van Duyl werd kampioen met 3784 pnt, 2e A. Warners met 2228 pnt. Flying Dutchmanklasse: zondagmor gen: 1. Jan Schooneveldt: 2. Jaap Hel der; 3. Joop Helder; 4. F. R. Kalff; 5. Jac. Kraan. Zondagmiddag: 1. Jaap Hel der; 2. Jan Schooneveldt; 3. Ed Frech; 4. Jac. Kraan; 5. G. A. S. Jongeneel. Kampioen van Nederland, Jaap Helder 6011 pnt. 2e Jan Schooneveldt 5748 pnt. Finnjollenklasse: 1 Koos de Jong: 2. Wim Maarse; 3. H. Lesage; 4. Leo Ger- hards. Kampioen van Nederland Koos de Jong 5298 pnt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8