Bruiloftsfeest ontaardde in fikse burgeroorlog Kogel trol jongen in het hoofd Timmerfabriek ging in vuurzee onder Nederlandse zeeslepers halen brandend schip van de Noordzee Amerikaanse reacties op de maanraket De moelijkheden op Cyprus Aankomst maanraket waargenomen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAC-INA 6 Polonaise naar de cel Vrijdagavond bood een gedeelte van de Nijmeegse Anjelierenweg het beeld van een slagveld, waar een bloedige strijd gestreden was. Scherven van bierflessen, dakpannen, afgebroken stoelpoten en straatstenen en hier en daar een bloedplasje. Een van de huizen was onbewoonbaar geworden en dit was de woning van de familie Van H., waarvan 's morgens de doch ter in het huwelijk was getreden met een 18-jarige zoon van de familie S. En deze families hadden nu juist zo'n fioeiende hekel aan elkaar. Al jaren lang zelfs. Maar nu ze nog aange trouwd raakten ook, was de maat helemaal vol. Er werd bruiloft gevierd. En men zei een paar onvriendelijke dingen van elkaar. De alcohol deed de rest en zette de gemoederen in vuur en vlam. Stoelpoten werden losgerukt en de lege bierflespes verdeeld. Het kluwe vechtjassen, bij wie zich en kele „Kenaus" aansloten, rolde de straat op en werd enthousiast opge wacht door de buurtbewoners, die zich terstond ook in twee partijen verdeelden. In een minimum van tijd was de rospartij omgeslagen in een burgeroorlog van grote afmetingen. Op het eerste alarm snelde de Nij- Bij pistooldemonstratie te Katwijk- Rijn In een woning aan de Baron van Wassenaerlaan te Katwijk aan den Rijn is gisteravond de negenjarige Wim Hoek door een schot uit een pistool in het hoofd getroffen. In zorgwekkende toestand is de knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht Het ongeluk gebeurde toen een broer van het slachtoffer, die een op leiding voor de (Rijkspolitie te Arn hem volgt, voor de eerste maal in het bezit van zijn uitrusting thuis kwam direct na zijn aankomst had hij de patronen uit zijn pistool ver wijderd en deze aan zijn vader in be waring gegeven, zodat hij veronder stelde, dat het wapen ongeladen was. Hij meende daarom, dat hij zonder gevaar aan het verzoek van zijn broertje kon voldoen het pistool te demonstreren. Achteraf bleek even wel, dat een patroon in de kamer van het wapen was achtergebleven. Onverwacht ging een schot af. De kogel trof de kleine jongen in het hoofd. Naar wij hedenochtend nader ver namen, is de toestand van het knaap je na operatief ingrijpen nog steeds ernstig, doch niet hopeloos. meegse politie toe. Twintig man sterk mengden zich in de strijd en kreeg spoedig, zoals dat meestal gaat, de meeste klappen. Een straatsteen trof een agent, die bewusteloos bleef lig gen. Maar ook de Van H.'s en S.'sen liepen de nodige en onnodige ver wondingen en kleerscheuren op. Ze ven werden er gewond: door steek wonden in armen, getroffen door dak pannen, welke vanaf het dak door een sluipschutter naar beneden wer den gesmeten, en zelfs moest er één voorlopig door het leven gaan met gen platgeslagen neus. Tien man, een vrouw én het ge lukkige bruidspaar verhuisden naar het politiebureau, waar de eerste nacht werd doorgebracht Zaterdag vertrok het paar op huwelijksreis. Het is niet bekend, of het nog de ruïnes aan de Anjelierstraat in ogen schouw heeft genomen. Zaterdagmiddag werd in Opheus- den in tegenwoordigheid van honder den belangstellenden uit Nijmegen en Tiel, die met extra-treinen naar Opheusden waren gekomen, het zo genaamde „Witte Huuske" officieel overgedragen aan de familie Rothuis te Opheusden, wier beide bedlegerige kinderen, de 6-jarige Annie en de 3- jarige Alie, in dit huisje een gezel lig onderdak zullen hebben. In de timmerfabriek van de fa. Modderkolk aan de Amsterdamse weg te Ede heeft zaterdagavond een brand gewoed, die alle machines en voorraden in de as legden. Ook twee gedemonteerde noodscholen en enkele woningen, die in de hal waren opge slagen, werden een prooi der vlam men. De schade bedraagt ongeveer drie ton; ze wordt slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt.. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Bemanning gered Direct nadat zondagmorgen nood seinen waren opgevangen van de Duitse kustvaarder „Bussard", die voor de Nederlandse kust in brand was gevlogen, spoedden twee slepers van rederij Doeksen, de „Holland" en de „Stortemelk" zich naar de on heilsplaats. Ondanks de hevige brand gingen twee bergers aan boord, die een tros vastmaakten. De bemanning van 16 koppen, on der wie een vrouw, hadden zich ter nauwernood in veiligheid kunnen brengen. Het schip was geladen met benzol, een hoogst brandbare en ex plosieve stof. Na de eerste meldin gen (hadden de schepen in de buurt (hun koers verlegd. Elf opvarenden werden door het Israëlische schip „Strog" aan boord genomen, terwijl de overige vijf op de Duitse mijnen veger „Vegesack" overstapten, doch later door de reddingsboot „Branda- BRAND IN ANTONI VAN LEENUWENHOEK- HUIS TE AMSTERDAM. Vanochtend omstreeks kwart voor zeven is door tot nu toe onopgehel derde oorzaak brand uitgebroken in het Antoni van Leeuwenhoekhuis in de Sarphatistraat te Amsterdam. In dit ziekenhuis worden kankerpatiën ten verpleegd. Een werkster zag als eerste de vlammen te voorschijn ko men uit het plafond tussen de tweede en de derde verdieping in het midden van het gebouw. Hier is de histolo- gische afdeling van prof. dr. G. C. Heringa van de Gemeente Universi teit gevesttigd. In dit gedeelte van het gebouw zijn kleine proefdieren on dergebracht. Zij konden in veiligheid worden gebracht. De brandweer bluste het vuur in korte tijd met twee stralen. De schade bleef bepehkt tot een groot gat in het plafond en enige waterschade. De verpleefafdelingen lagen ver van de brandhaard verwijderd. Miljoenenoia mei vele nullen Een kijkje bij de binderij van de Staatsdrukkerij te Den Haag, waar men zaterdagochtend begonnen is met het inbinden van de miljoenennota. Het boekske, waarin ons financiële lot voor het komende parlementaire jaar in staat Is nog steeds strikt geheim, Het enige wat wij weten, is, dat er vele, vele nullen in staan. ris" van Terschelling werden over genomen. Onder hen bevond zich de kapitein van het rampschip, de 50. jarige Hein Lubben. De sleepboot Holland" slaagde er in de brandende „Bussard' naar het ondiepe vaarwater „De Meek" bij Terschelling te slepen. Vanuit Duits land arriveerde de sleper „Wotan' die opdracht heeft gekregen het schip wanneer het is uitgebrand naar Bre men te slepen. De beide Nederlandse, de Duitse sleper en een vlet met een motor- pomp zijn inmiddels duizenden liters water in de vuurzee aan het spuiten. Chauffeur sliep in; auto ramde bomen Een dode Op de provinciale weg onder Lim. men (bij Alkmaar) is in de nacht van zaterdag op zondag 'n auto met 6 pas sagiers verongelukt, doordat de be stuurder door slaap werd overmand, 't Gezelschap in de auto kwam terug van 'n ver jaarsfeestje. De wagen reed eerst een aantal verkeersborden en ibermpaaltjes omver en ramde toen enkele bomen aan de rechterbant van de weg. De zestigjarige mevrouw P. uit Egmond aan Zee kwam daarbij om het leven. BRAND IN DE KENNEMERDUINEN Zondagmiddag is een gebied van 50 h.a. duingrond en bossage in het nationaal park de Kennemerduinen door brand verloren gegaan. De brand ontstond omstreeks drie uur bij de uitspanning Paroassia, oostelijk van de betonweg. Brandweerkorpsen uit Bloemendaal, Haarlem, militairen uit de Ripperda-kazerne en honderden burgers slaagden er in het vuur, dat door de krachtige wind in de richting van de erebegraafplaats werd gedre ven twee uur later te bedwingen. Waarschijnlijk is de brand in een duinpan ontstaan door onachtzaam heid van rokende bezoekers. V.N- ■commissie Onderzoek ook op ioneel van de strijd Na een oponthoud op Schiphol, zijn de leden van de VN-commissie voor Laos nog zondagmiddag per KLM- vliegtuig naar Bangkok vertrokken waar zich de voorzitter, de Japanner Sbebusawa, bij hen zal voegen. Van daar reist men door naar de hoofd stad van Laos, Vientiane. Daar zal de subcommissie, die vorige week te gen de zin van de Sowjet-Unie mid dels een procedure in het leven werd geroepen, contact opnemen met de regering van Laos. Wat de verdere plannen zijn, hoe de commissie zal reizen en op welke wijze zij haar inlichtingen denkt te vergaren konden noch de heer Bour- guiba, noch de heer Engers meedelen. De leden zullen ter plaatse blijven zolang het onderzoek dit vereist, daarna zal rapport over de situatie worden uitgebracht aan de VN. Commissie moet overal heen. De Laotische regering heeft krach tig gereageerd op een verklaring die lid van de VN-commissie voor Laos zou hebben afgelegd dat de commissie mogelijk niet het gebied van de strijd in Noord-Oost-La os zou bezoeken. De Tunesische vice-voorzitter van de commissie zou hebben gezegd dat de taak van de missie in de hoofdstad en niet in het noord-oosten lag. De Laotische waarnemend minister van buitenlandse zaken, Sisoek Na Champassak, zei tegen journalisten dat de regering van mening is dat de situatie in het noord-oosten en niet die in Vientiane moet worden onder zocht. Wij zijn nog steeds van plan VN-waamemers te brengen naar het gebied van de strijd, zo zei hij. Noord Vietnamees protest. Het opperbevel van het (commu nistische) noordvietnamese leger heeft de internationale commissie die nu op weg is naar Laos een schrifte lijk protest gezonden tegen ver schrikkelijke onmenselijkheden" te gen voormalige verzetsstrijders in Zuid-Vietnam, aldus meldt het pers bureau „Nieuw China". Die New Yorkse radiostations heb ben zondagavond hun programma's onderbroken om bekend te maken dat geen signalen van de Russische maan raket meer waren opgevangen het geen „erop duidde dat de maanraket haax bestemming had bereikt". In Moskou werd het nieuws kort na middernacht (Russische tijd) aan eem juichende menigte buiten het planetarium meegedeeld. COMMENTAAR VAN NIXON In de afgelopen twee weken zijn drie Russische pogingen om de maan te raken mislukt, zo heeft de Ameri kaanse vice-president Nixon zondag avond op het vliegveld La Guardia bij New York verklaard. Hij zei de bron waaruit hij dit had geput, niet te kunnen noemen. De Russische maanraket was niet iets om „hysterisch over te worden", aldus Nixon. „Wetenschappelijk en op het gebied van het onderwijs zijn wij de Russen een stuk vooruit en er is geen reden om onze onderwijspro- grams op te doeken. Op wetenschap pelijk gebied zijn nu eens wij vooruit dan weer de Russen, maar over het geheel zijn wij een flink stuk voor uit". De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart heeft in een verklaring de Russische geleerden en technici gelukgewenst met hun suc ces „in deze stap voorwaarts bij de verkenning van de ruimte". Dr. Brandley van het Hayden- planetarium te New York heeft jour nalisten verteld, dat het schot op de maan geen belangrijke uitwerking op de maan zal hebben en hoege naamd geen op de aarde. De getijden zullen er niet door beinvloed wor den. De botsing op de maan zou mis schien een spoor op de maan achter laten dat met heel sterke telescopen van de aarde uit zichtbaar zou zijn. Uit wetenschappelijk oogpunt acht te dr. Brandley het ongelukkig dat Generaal George Grivas, de vroe gere leider van de Grieks-Cyprische verzeteorganisatie Eoka, heeft za terdag te Athene aartsbisschop Ma- karios uitgenodigd met hem bespre kingen te voeren teneinde vrede en normale omstandigheden op Cyprus te herstellen. Grivas zei dat de normale omstan digheden moeten worden hersteld „binnen het geheel van een eervolle uitvoering van de overeenkomsten van Zurich en Londen". Deze over eenkomsten maakten een einde aan het Griekse verzet op Cyprus. Zij voorzien in oprichting van een onaf hankelijke republiek Cyprus. Aartsbisschop Makarios heeft zon dag besprekingen gevoerd met zijn belangrijkste medewerkers en met leiders van de Edma over de uitno diging van generaal Grivas. Later zou aartsbisschop Makarios onverwacht uit een klooster op zuid- west-Cyprus met onbekende bestem ming vertrokken zijn nadat het nieuws bekend was geworden dat ge neraal Grivas hem naar Athene had uitgenodigd om besprekingen te voe ren over de toekomst van Cyprus. De privé-secretaris van Makarios boekte een plaats in een vliegtuig dat zondag naar Athene ging maar volgens luchtvaartkringen werd de boeking later ongedaan gemaakt. Volgens het rechtse nationalistische blad „Ethnos" zou vermoedelijk zondag of naar Athene vliegen. OPROEP TOT VERZET Zondag zijn in Kyrenia (noord- west-Cyprus) vlugschriften verspreid waarin gezegd wordt, dat de gehele Cyprische bevolking zich zal verzet ten tegen „de gewelddadige uitvoe ring van de Londense overeenkomst aangaande Cyprus" en „elk middel tot haar beschikking" zal aanwenden. De vlugschriften, die verspreid zijn door de ondergrondse beweging die zich „het geknechte en verdeelde Cyprus" noemt, eist van aartsbisschop Makarios, dat hij een volksstemming organiseert om de wensen van het volk vast te stellen. Onze leuze is het vaderland te be vrijden van het Brits-Turkse juk en van verraders, aldus de vlugschriften. LUEBKE WESTDUITS PRESIDENT Sedert zondag heeft West-Duitsland een nieuwe president, dr. Heinrich Luebke, die minister van landbouw was. De laatste officiële daad van zijn voorganger, Theodor Heuss, was het ontslag verlenen aan dr. Luebke i minister. Voorts gaf Heuss een diner op de officiële presidentiële residen tie, dat werd bijgewoond door bonds kanselier Adenauer en een aantal mi nisters. Dinsdag zal Luebke in het Westduitse parlement worden be ëdigd. Bij Tereaana in Brazilië zijn za terdag veertien arbeiders gedood en dertig gewond toen de vrachtauto waarin zij reden, van de weg raakte en omsloeg. Een Britse firma heeft een ma chine geconstrueerd waarmee per uur 1.360 kippen kunnen worden geslacht. iDe kippen worden er aan een kant, met gebonden poten, levend inge stopt, aan de andere kant komen ze er geplukt en schoongemaakt uit, r voor de pan. de raket met zo'n grote snelheid de maan heeft getroffen omdat er geen gegevens meer door de instrumenten verstrekt zullen worden. Hjj besloot: ,Het schot op de maan was een ge weldige prestatie, ik wou alleen dat wij het gepresteerd hadden". „Tijd handig gekozen". In het merendeel van de Franse, de Westduitse en de Britse perscommen taren op het succes van de Russische maanraket wordt geconstateerd, dat het tijdstip van de proef bijzonder handig is gekozen, aan de vooravond van 't bezoek van premier Chroesjts- jef aan de VS anderzijds steken de meeste bladen hun bewondering voor de Russische prestatie niet onder stoelen of banken. De commentators uit Rusland zelf en uit de met Rusland verbonden landen juichen vanzelfsprekend ün alle toonaarden. Opmerkelijk is daar bij dat, de Russische voorlich tingsdienst bij de eerste pogingen om kunstmanen en maanraketten te lan ceren, minder mededeelzaam was dan nu het geval is. Het observatorium v. Boedapest heeft ten tijde van de aankomst der Russi sche raket op de top van de maan een zwarte kring waargenomen die zich in concentrische cirkels uit breidde en een uur lang zichtbaar was, aldus meldt radio Boedapest. De Hongaarse sterrekundigen achten het waarschijnlijk dat het verschijn sel veroorzaakt werd door opgewor pen stof van het maanoppervlak, dat vermoedelijk met dikke lagen bedekt is. De ring lag duidelijk tussen de Mare Serenitatis en Mare Vaporum en groeide zienderogen. Men had geen foto's kunnen maken maar wel een kaartje geschetst. Volgens een bericht van MTI ont hulden Hongaarse geleerden dat de Sowjet-raket uitgerust was met een verre-warmtegeleidingsapparaat dat haar naar het warmste deel van de maan had geleid. Indonesische procureur generaal gearresteerd Mr. Gatot Taroenamihardja, de Indonesische procureur-generaal, is blijkens een bekendmaking van het leger uit Djakarta zaterdag gearres teerd. Er zijn nog meer arrestaties verricht. Gatot stond reeds sedert donderdag onder de krijgstucht op order van luitenant-generaal Abdoel Haris Nasoetion, Indonesië's minister van defensie en chef-staf. Volgens de legerverklaring had Gatot pogingen gedaan de goede naam en het prestige van de legerlei ding te benadelen en bovendien de integriteit van het leger in het bij zonder en van de strijdkrachten in het algemeen in gevaar gebracht. Bijzonderheden van het onderzoek zijn aan president Soekarno, die zon dag van vakantie is teruggekeert, Verzoeken en verzekeringen in Indisch-Chinees geschil Premier Nehroe van India is er za terdag in het Indiase parlement in geslaagd de steun van de afgevaar- digden te krijgen voor zijn politiek ten aanzien van commmunistisch China. Nehroe gaf de verzekering dat er geen Chinese troepen zijn doorge drongen ten zuiden van de Mac- Mahon-lijn, met uitzondering van het gebied van Longioe. Vervolgens Leg de hij er de nadruk op dat zijn rege ring niet zal wijken voor geweld of druk. India is bereid hier en daar stukjes gebied af te staan als de Chi nezen hun recht er op kunnen be wijzen, doch het zal nooit afstand doen van de Himalaja. Nehroe herhaalde bovendien zijn verklaring dat een aanval op Boe- than of Sikkim zal worden be schouwd als een aanslag op de inte griteit van het Indiase grondgebied. Voorts verklaarde hij dat de brief van Tsjou en Lai van deze week nog nauwkeurig wordt bestudeerd. Nehroe prees de objectieve hou ding van de Sowjet-Unie. Premier Chroesjtsjef heeft zater dag in het Kremlin meer dan een uur met de Indiase ambassadeur in Moskou,K. P. Menon, gesproken. Menon had om het onderhoud ge vraagd. Chinese resolutie. De permanente commissie van het Chinese parlement heeft na 'n debat van drie dagen over de Indisch- Chinese grensgeschillen met alge mene stemmen een resolutie aan vaard, waarin opnieuw een beroep op India wordt gedaan de geschillen door vriendschappelijke onderhan delingen op te lossen. Volgens de resolutie moeten India en China, in afwachting van de opening van vriendschappelijke on derhandelingen om een regeling te bereiken en als 'n voorlopige maat regel de sinds lang bestaande toe stand handhaven en geen pogingen in het werk stellen om deze door eenzijdige handelingen, laat staan door geweld, te wijzigen. Minister Tsjen Ji verklaarde dat de regering te Peking binnenkort zal antwoorden op een Indische nota van negen dezer, waarin communistisch China wordt verzocht zijn troepen uit Longdjoe terug te trekken. overgebracht. Soekarno had Galot in april j.l. aangesteld als Indonesië's hoogste rechterlijke gezagsdrager om de strijd tegen corruptie, smok kelarij en onwettig marchanderen te leiden. Overwinning voor het leger. De arrestatie van de Indonesische procureur-generaal, is volgens Reu ter een overwinning geweest voor het leger, na een spannende machtsstrijd die zonder bloedvergieten verliep. Tarunamihardja, was in 1945 de eerste procureur-generaal na de vor ming van de Republiek Indonesië. Generaal Nasoetion, chef van de legerstaf en minister van defensie, heeft in dit weekeind in het geheim geconfereerd met de hoogste com mandanten uit de buitengewesten. Deze besprekingen werden gehou den terwijl in de Indonesische hoofd stad wilde geruchten de ronde deden over een militaire coup die op han den zou zijn. Geen opening zonder sluiiing De sluiting van het parlementaire zittingsjaar werd ditmaal verricht door minister Toxopeus, die wij hier gefotografeerd zien bij de koets op het binnenhof na de sobere plechtigheid

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6