Paradijsparade Rotterdamse politie maakt korte metten met nozems De Kleine KORTE golf ZATERDAG 12 SEPTERBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kostbaar beeldje verdween spoorloos Sterke staaltjes Door ons intellect zijn wij de dieren vrijwel de baas, maar wanneer het op natuurkracht aankomt, legt de mens het tegen de dieren af, ja zelfs tegen de kleintjes. Het is merk waardig, maar veel die ren zijn vergeleken bij de meps ontzettend sterk. Natuurlijk denkt men bij een beschouwing als deze dadelijk aan reuzen als de olifant, de gorilla en vele andere van die ge weldenaren. Inderdaad zijn zij zelfs in verhouding tot de mens sterker. Een olifant presteert het om duizenden kilo's djatihout met een slurf over de grond enige honderden meters voort te slepen. Met diezelfde slurf tilt hij in één keer een ge wicht van duizend kilo van de grond. Dat zijn prestaties die wij hem in verhouding niet nadoen. De kracht van dieren met een volwassen os in de bek over een om heining kunnen springen. Vol ontzag kijken we tegen dergelijke kracht-- prestaties op, maar er zijn dieren waarvoor wij nog veel meer respect eens getracht de schelpen van een levende oester open te breken? U zult dan weten dat het ons mensen, die veel groter zijn dan deze dieren, slechts lukt wanneer wij gebruik maken van een hebben en het merkwaar- hefboom, zoals een dieren toeneemt naar ge- van de oesters en trou- lang zij kleiner zijn. Een wezel, die met een haas aan de haal gaat, verricht een prestatie die gelijk staat met een leeuw, die een olifant in zijn bek meesleurt. Toch is dat nog niets. Een sprinkhaan tilt rustig een voorwerp dat tien maal zijn eigen gewicht bedraagt, dat bleek uit vele proeven dit men op dit gebied heeft verricht. Uit eigen aanschouwen weten wij voorts tot wel ke formidabele prestaties op dit gebied insecten in staat zijn. Gaat u maar eens een poosje kijken bij mierennest. U zult er j mensaap ook vele ma- verbaasd over staan wel- L Dit is het kostbare beeldje, voorstellende de boodschap aan Maria, dat sinds donderdagavond wordt vermist uit het aartsbisschoppelijk museum in Utrecht. Het kunststukje, dat uit eikenhout werd vervaardigd door de Noord-Nederlandse school in 1470, is verzekerd voor 2000. De kunstwaarde is volgens de directeur van het museum, dr. D. P. R. A. Bouvy, veel groter. De diefstal werd ontdekt door een van de suppoosten, er zijn geen sporen van inbraak gevonden. Snelle berechting Odk te Rotterdam begon sinds enige dagen de jeugd, vooral de mannelijke van 16 jaar en ouder, zich 's avonds te roeren, blijkbaar in navolging van andere steden. In de omgeving van de Karei Doorman- straat en de Van Oldenbarnevelt- straat gingen ze in grote groepen samenscholen, vielen voorbijgangers lastig, sarden de surveillerende agenten van politie en snorden in' volle vaart met bromfietsen zigzag gend door het drukke verkeer. De Rotterdamse politie heeft er gauw een eind aan gemaakt. Gister avond werden er maar liefst 39 jon gens in overvalwagens gestopt en naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Vijf brommers en vier fiet sen, waarmee overtredingen waren begaan, werden door de politie in bewaring genomen. De ouders wer den gewaarschuwd en de moeder van een van de jongelui verzocht zelfs de politie de brommer van haar zoon voorlopig voor een hele maand aan het bureau te houden. De 31- jarige lasser C. S., die opgepakt was wegens opruiing, werd door de recherche in bewaring gesteld. Negen van de 39 opgepakten zijn vandaag voor de kantont-echter-moe ten verschijnen. Ze varieerden in leeftijd van 18 tot 20'jaar. Allen wer- Omkoopschandalen nemen toe Haagse hoofdagent nam f 10 zwijggeld aan Behalve Lij de rijkspolitie te Am sterdam is thans ook een geval van omkoperij bij de Haagse gemeente politie bekend geworden. Gisteren is in Den Haag de hoofdagent van politie G. de V. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht geld van een automobilist te hebben aangenomen toen deze feitelijk bekeurd had moe ten worden. Twee andere agenten zijn geschorst door de burgemeester van Den Haag. Door controle is komen vast te staan, dat een op de Van Alkemade- laan rijdende Brabantse automobilist, die zich niet aan de maximumsnel heid hield, door een jeeppatrouille tot stoppen werd gedwongen. Agent De V stapte uit en sprak enkele ogenblikken met de automobilist. In het rapport stond echter niets over deze zaak vermeld. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat de agent waarschijnlijk van de automo bilist een zwijggeld van 10 heeft aangenomen. Wegens leugenachtige verklaringen werd de tweede inzittende van de patrouille jeep, ook een hoofdagent, geschorst, evenals de agent, die het onderzoek naar de onregelmatighe den heeft bemoeilijkt. Het straf rechterlijk onderzoek woidt thans op gehouden doordat agent De V. van uit de gevangenis naar een psychia trische inrichting moest worden overgebracht. den ze veroordeeld tot een vrijheid straf van twaalf dagen voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had twaalf dagen onvoorwaardelijk geeist. Desnoods speciale nozemzittingen De officier van justitie te Breda heeft aangekondigd, dat er zonodig speciale terechtzittingen zullen wor den gehouden voor de behandeling van zaken tegen ordeverstorende nozems. De officier zei dit gisteren in een zaak tegen de 28-jarige Tilburger A. v. d. A., die voor de politierech ter te Breda moest verschijnen, om dat hij dinsdag jl. in Tilburg een groep hozems had aangespoord om twee agenten in burger aan te val len. De agenten in kwestie brachten een jeugdige bromfietser op. Zijn verweer voor de politierechter was, dat hij de agenten, die in burger waren, had gehouden voor nozems die de bromfietser kwaad wilden doen. Over het nozemprobleem zei de officier, dat de nozems de zelfkant vormen van de jeugd welke als ge heel steeds meer een aparte groep met eigen problemen is geworden in de samenleving. Die zelfkant is 'n gevaar voor de normale ontwikke ling van de jeugd. Deze verdachte is geen nozem en ik reken het hem dan ook zwaarder aan dat hij als volwassene het gezag heeft aange vallen. In dit geval eiste de officier van justitie 3 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Hij vöegde daar de waarschuwing aan toe, dat de eisen in de toekomst tel kens verhoogd zullen worden. Con form de eis werd het vonnis uitge sproken. Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadju tor zal op zondag 20 september in de kapel van het klooster der Paters Montfortanen te Oirschot de volgen de H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de eerw. fra ters F. J. Haase; J. Zornhagen; L. van Winden; D. Boormans; J. Haan; W. Vater; P. Massy; J. Martens; L. Brinkman; Arturus De Munter; J. Vangeihugten; J. Janssen; H. Bovens; H. Dieters; H. Louis. Allen van de Sosiëteit der Paters Montfortanen. EERSTE SPANT NIEUWE RAI- GEROUW. De wethouder van publieke wer ken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, heeft vrijdagmiddag de Neder landse driekleur gehesen op de eerste van de 38 spanten van de middenhal van het in aanbouw zijnde tentoon stellingscomplex van de RAI aan het Europaplein te Amsterdam. Deze kolomvrije middenhal wordt 200 me ter lang, 67.50 meter breed en in het midden 16 meter hoog. len groter dan die mens. In' een van de Ne derlandse dierenparken bevindt zich een gorilla die zonder enige moeite speelt, ja als het ware jongleert met een fikse boomstam, die door vier potige mannen met moei te in zijn hok werd ge bracht. Zo'n forilla is bij voorbeeld ook in staat om flinke boom van een meter hoog te vellen door er enkele malen met zijn volle gewicht tegen aan te springen. Ook de leeuw en de tij ger mogen er zijn. Het is algemeen bekend dat deze ke gewichten deze kleine nietige dieren verzetten en welk een ongelooflijk uithoudingsvernlogen van alle schelpdie ren is ongelooflijk. Wan neer wij in verhouding zo'n kracht in onze armen zouden hebben, zouden we ongewild alles ver brijzelen dat wij aangre pen. Toch presteert een klein wezen als de zeester het, om met zijn weke armp jes de schalen van de te genstribbelende oester open te trekken. Het laat zich op een schelp neer, zet zich erop vast en hecht zich met de zuignapjes van een of meer van zijn armen aan de andere schaal. Dan be gint hij rustig te trekken. Men kan begrijpen welk een enorme kracht deze zuignapjes kunnen ontwikkelen. De kleine zeeslak of alikruik heeft demonstreren, slechts één zuignap, Proeven wezen uit, dat zij in staat zijn wagentjes omstreeks 600 maal hij presteert het om hier mee vrachten vast te hou den die 200 maal zwaar- hun eigen gewicht voort der zijn dan hijzelf. te trekken. Vroeger wer den dergelijke dingen trouwens al vertoond in het vlooientheater op de kermis. Het zijn staaltjes, die getuigen van uitzon derlijke krachten in deze kleine dieren. Ook in het water tref fen we van deze gewelde naren aan. Hebt u wel Zo zien we, dat de mens in het dierenrijk maar tot een van de zwakste broe ders behoort en we mo gen blij zijn, dat we ons intellect hebben gekregen, waardoor we in staat zijn ons met hulpmiddelen te handhaven, want anders zag het er maar slecht voor ons uit. vughtse raadsleden willen ii d l i j wethouderskwestie Leden van Doazbank worden aingesproken voor de schade Elf van de vijftien gemeenteraads leden van Vught willen in een extra •raadsvergadering spreken over de wethouderskwestie, welke er in deze gemeente bestaat. De vorige maal werd het een van de raadsleden on mogelijk gemaakt, een motie van wantrouwen in te dienen tegen wet houder Vaessen, firmant van een Vughts bouwbedrijf, dat op grond van de gemeente loodsen heeft op getrokken zonder vergunning van B. en W. De exploitant van het zwembad „Havenzicht" te Enschede heeft te gen een Enschedese huisarts een eis tot schadevergoeding ingediend, om dat deze door middel van een bord in zijn wachtkamer zijn patiënten ge waarschuwd had tegen de ziekte van Weil in dit bad. Van gemeentewege is het zwembad goedgekeurd. Nasleep van ongeluk met „Hugo de Groot" Miljoen gulden schadevergoeding geeist De executeur-testamentair van de laatste wil van Michael Samperi, een inwoner van Hartford, in de Ameri kaanse staat Connecticut, die ir. augustus 1958, bij het verloren gaan van de „Hugo de Groot" van de KLM het leven heeft gelaten, heeft tegen deze luchtvaartmaatschappij een schadevergoedingseis tot een bedrag van 252.000 dollar (ongeveer een miljoen gulden) ingesteld. De executeur-testamentair stelt dat de „Hugo de Groot" te zwaar was beladen en dat de KLM had nagela ten een „gevaarlijk gebrek" in het vliegtuig te verhelpen. De KLM moet haar repliek binnen twintig dagen indienen. De 73 leden van de Boazbank in Driesum, die voor het grootste deel daar ook in de buurt wonen, onder vinden de nare gevolgen van de fraude van hun bankdirecteur. De inleggers zullen er geen nadeel van hebben. De leden zullen voor het tekort in de eerste plaats het door hen ge vormde reservefonds moeten aan spreken. Het deel van het tekort, dat daar niet dopr wordt gedfkt, zullen ze uit eigen middelen moeten bijstorten. Volgens de statuten van de bank zijn ze bij eventuele tekorten name lijk aansprakelijk tot het viervoudige van het bedrag. chroesjtsjef naar india? In Nieuw Delhi doen hardnekkige geruchten de ronde volgens welke Chroesjtsjef, die na zijn bezoek aan Washington naar Peking zal reizen, ook een bezoek aan Nieuw Delhi zal brengen. Uit goede bron verluidt voorts dat de Sowjet-ambassadeur in Nieuw Delhi, Ponomarenko, vrijdag aan Nehroe een boodschap heeft over handigd, die het Sowj et-standpunt ten aanzien van het Ohinees-Indiase grensverschil bevat Nehroe zou daar bij zijn- tevredenheid hebben betuigd over de gematigde commentaar, die het Sow jet-persbureau Tass deze week n.a.v. de kwestie heeft gepubli ceerd. Bij het zwemmen in de Waal haven is de 15-jarige jongen J. R. van der Stek uit de Rijsoordstraat in Rotterdam gistermiddag verdronken. Zijn vriendje zag hem opeens onder water verdwijnen en riep om hulp, maar niemand reageerde hierop. De politie heeft later het lichaam opge- dregd. Lotte Goslar komt naar Nederland Na een verblijf van drie jaren in de V. S. komt Lotte Goslar weer naar Europa voor een tournee van zes maanden door Nederland, Engeland, Duits), land, België, Oostenrijk en Italië. Voor de eerste keer neemt ze haar gehele Amerikaanse ensemble mee, bestaande uit de Deense zanger-conferencier Freddy Albeck, de Chileense danseur Jean Cebron, de Amerikaanse danseres Rosolind de Mille, de Amerikaanse acteur Paul Jayson en de Amerikaanse Jazz-pianist Eddy Biedes. De Nederlandse tournee bestaat uit 38 voorstellingen in 40 dagen. Het geheel nieuwe programma van mime, dans, cabaret en zang zal in 24 steden on. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Middelburg, Sittard, Maastricht, Groningen, Leeuwarden, Amersfoort, Enschede, enz. worden gepresenteerd. De Nederlandse pre mière is op 16 oktober in het nieuwe De La Mar-theater te Amsterdam. Foto: Lotte Goslar in: The Fairy Godmother. Priester arbeiders in Frankrijk van de baan? Het Vaticaan heeft het Franse episcopaat een schrijven gezonden dgt het definitieve einde van het ex periment met de priester-arbeiders tot gevolg zal hebben, zo is uit gezag hebbende bron in Parijs vernomen. Het schrijven van het Vaticaan was een antwoord op een rapport dat kardinaal Feltin in mei in Rome had ingediend en waarin, na een overzicht van de bereikte reslutaten, om goedkeuring of eventueel aanpas sing van deze vorm van zielzorg werd gevraagd. Het Vaticaan heeft het Franse espiscopaat echter verzocht nieuwe vormen van evangelisatie in de arbei derswereld te zoeken. Dit wordt nu door de Franse bisschoppen bestu deerd, aldus de gezaghebbende bron. In West-Berlijn is een tentoon stelling van grafisch werk van de Haagse kunstenaars Paul Citroen, Kees Andrea, Jenny Dalenoord en Ria Exel geopend, als onderdeel van de festivalweken, die 20 september officieel ingaan. Het werk was reeds in verscheidene Westduitse steden tentoongesteld. In de Chinese provincie Foekien doen zich op grote schaal overstro mingen voor als gevolg van zware regenval in de afgelopen week. Alle beschikbare arbeidskrachten zijn gemobiliseerd om de dijken te ver sterken. Er is veel schade aange richt. Cornet-straalvliegtuigen van de Boac zullen met ingang van novem ber op het vliegveld van Djakarta gaan landen. De vliegafdeling van de Shell bereidt het onderhoud van de Comets voor. Engeland zal in de vorm van leningen zes miljoen pond bijdragen tot_ de verbouwing van de marine werven op Malta voor burgerlijk ge bruik. Het desbetreffende akkoord is vrijdag te Valetta getekend. Admiraal Hyman Rickover heeft kortgeleden voor een congres commissie verklaard van de Sow- jetrussische vice-premier Frol Kozlof te hebben vernomen, dat de Sowjet- unie begonnen is met de bouw van een onderzeeboot, die door kern energie zal worden voortgedreven. Een automobilist in de Engelse plaats Luton is tot een boete van vijf pond veroordeeld wegens het stor ten van vuilnis op de openbare weg. Met het „vuilnis" werd zijn auto be doeld, die hij zó lang had laten staan dat het voertuig in stukken uit el kaar was gevallen. Twee Franse treilers zijn vrij dag tijdens een dichte mist bij Dover in een baai aangehouden en opge bracht, omdat zij binnen de Britse territoriale wateren zouden hebben gevist. De Amerikaan Harmon Elliott, 72 jaar en directeur van een fabriek van adresseermachines, heeft zijn personeel van 578 man een bedrag van 1.450.353 dollar, dat is bijna vijf miljoen gulden, uitgekeerd. Hij heeft gezegd dat hij het deed „om de vreugde te kennen van het bij mijn leven weggeven van geld". De bijna 2 jaar oude Johannes van der Horst uit de Noorderkroon- straat 89 in Amsterdamnoord is gistermiddag tijdens het spelen in een nabij de Vegastraat gelegen sloot geraakt en verdronken. Het blijft rommelen rond Sam Neua Moeder en zes kinderen gedood op weg naar school De Amerikaanse mevrouw James Zimmerman bracht vrijdag welge moed haar zes kinderen per auto naar een school te Wasega, in de Amerikaanse staat Minnesota, doch in de buurt van de school werd haar auto door een goederentrein gegre pen. De zes kinderen, in leeftijd va riërend van twee tot dertien jaar, werden op slag gedood, mevr. Zim merman werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar ook zij overleed. Het ongeluk geschiedde zó dicht bij de school dat overblijfselen van de auto in het schoolgebouw werden geworpen. De enige overgeblevene van dit ge zin, James Zimmerman, moest, toen hij de noodlottige tijding vernam, in een ziekenhuis worden opgenomen. OFFERS VAN 40 HUIDGEVERS MOCHT NIET BATEN. Ondanks alle arbeid van de Brus selse chirurgen en de opofferingen van de 40 „huidgevers", die een stuk van hun beenhuid afstonden voor de redding van de zwaar verbrande Sa- bena-employé Constant Bundsohuh, is deze gisteren overleden. Een patrouille van het koninklijke Laotiaanse leger trekt door een straat van het stadje Sam Neua. Enige dagen geleden heeft de regering bekendgemaakt, dat men een post in de provincie Sam Neau heeft moeten prijsgeven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7