Op de 24ste VEBO, Leiden, zal het schaap staan in brandpunt van belangstelling DE LEIDSE BIOSCOPEN „Noodlottig ongeval" was een moord stelt Rotterdamse Rechtbank vast GUP weekelykse CRonycke ZATERDAG 12 SEPTERBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Gevarieerd programma zal niei alleen agrariërs boeien De Leidse veemarkt hoopt nog: dit jaar een jubileum te vieren. Sedert de Markt- en Havendienst van Leiden in 1895 haar huidige organisatorische vorm kreeg, zijn er nu bijna vijf miljoen schapen aangevoerd. Men ver wacht, dat het „jubileumschaap" eind oktober, begin november over de dam komt. En vanzelfsprekend hoopt men ook dat er dan nog vele volgen, want het schaap is voor Leiden langzaam maar zeker een belangrijk export- produkt geworden. De meeste Nederlandse schapen passeren de Leidse veemarkt en slechts vijf procent van hen blijft in Nederland. Voor het eerst werden in 1959 100.000 schapen aangevoerd in één jaar. Het spreekt vanzelf, dat het schaap ook de nodige aandacht zal krijgen op de 24ste VEBO-tentoonstelling, die op 17, 18 en 19 september a.s. op het veemarktterrein gehouden wordt. heeft laten vervaardigen en kan men op zeer bijzondere wijze kaas ko pen. DE JONGEREN ROEREN ZICH Dat blijkt reeds uit het aantal in schrijvingen voor de Fok veedag, op 17 september. Er werden reeds on geveer 350 stuks grootvee ingeschre ven, waarvan ca. 130 zwartblaar- en de rest zwartbontvee. Een aantal, dat ongeveer gelijk is aan dat van het vorig jaar. Daarentegen is het aan tal De kopers moeten raden naar het gewicht van een uitgestalde kaas. Raden ze juist, dan krijgen ze de kaas gratis mee; raden ze mis dan moeten ze betalen. Op het marktterrein reikt de heer inschrijvingen voor schapen met I net n tnt. 105 stuk* Onk as®.sz des middags om twee uur 34 pet. gestegen tot 105 stuks. Ook voor de varkens en geiten is er een kleine stijging van het aantal inzen dingen. Terwijl de jury zich aan de beoor deling van deze inzendingen wijdt, zal op een ander deel van het markt terrein een melkwedstrijd gestreden worden tussen de zes beste melkers uit het VEBO-rayon. Het programma. De vier en twintigste VEBO-ten- toonstelling zal op 17 september, des morgens om tien uur in het Waagge bouw geopend worden door mr. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Na de openingsplechtigheid zal hij een bezoek brengen aan de zuivel- tentoonstelling, die in het Waagge bouw wordt ingericht. Daarvoor zijn 105 inschrijvingen binnengekomen. In verband met de warmte is het zeer wel mogelijk dat zich nog en kelen zullen terugtrekken. Er zullen voorts kookdemonstraties gegeven worden, waarvoor de ver schillende verenigingen van huis vrouwen uitnodigingen werden tod- gezonden. Ook zijn er zuivel werk tuigen voor de boerderij en kan men een interessante grafiek inzien be treffende het belang van verhoging van het eiwitgehalte in de melk. Als attracties worden er de nieuwste films gedraaid, die het zuivelbureau MEDISCHE ji DIENSTEN ji Voor Leiden en Omgeving Leiden. In spoedgevallen nemen waar de artsen Pieterse, Rodenburg, Vermaat, Jansen, Langezaal en Ver hoef. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, zaterdagmiddag tot 6 uur apotheek Hooigracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leimuiden. De art sen v. d. Bijl, Oude Wetering, tel. K. 1713 217 en v. d Werf, Rypwe- tering, tel. K 1712 202. Bodegraven. Dkt. E. M. Bol, tel. 2113, zust. E. de Groot, tel. 2599. Boskoop. Dkt. De Wilde, tel. 2740. Hazerswoude. Zie Leiderdorp en Koudekerk. Bij ongevallen Rijndijk tel. K1714 278. Hillegom. Dkt. H. F. ten Hoo- pen, tel. 5471. Katwijk Rijn. Dkt. A. G. de Ja ger, tel. 3777, apotheek zie Katwijk Zee. Katwijk Zee. Dkt. J. C. Cleve- ringa, tel. 2061, apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Koudekerk a.d. Rijn. Zie Lei derdorp, zuster v. d. Gaast, tel. 375, (b.g.g. 505). De Kwakel. De artsen v. d. Stap, tel. 491, Mijdrecht en v. Vulpen, tel. 248, spoedgevallen dkt. Rijnders, tel. 453. Langeraar. Zie Woubrugge. Leiderdorp. Dkt. H. Bakema, tel. K1710 24828, zuster zie Koude kerk. Lisse. Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Nieuwkoop. Zie Zwammerdam. Njeuwveen. Zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. Mulder, tel. 2230, apotheek aan zee, tel. 3068, van 1,1.30 tot 18 uur, spoedgevallen Duin- randapotheek, tel. 2487, Wit Gele Kr. Zr. Hooijmans, tel. 3388. Noordwijkerhout Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. De artsen J. H. Meissner, tel. 24865, en H. A. Rete- rink, tel. 20304, apotheek Wilhelmi- nspark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. G. L. van Raaij, tel. 7777, voor zuster zie Warmond. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorbout zie Warmond. Voorschoten Dkt. Th. van.Schaik tel. 3344, gezondheidscentrum 1, tel. 2177. Warmond Dkt. H. Walenkamp, tel. K 2532—7393, zuster Konijn, tel. 250. Wassenaar De artsen R. S. ten Cate, tel. 3027, en J. C. de Neef, tel. 8303. Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. K 1729—104. Zoetenneer Dkt. A. A. Suidman. tel 3993- Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. K 1726—2527. de prijzen uit voor het bekroonde vee. Hij zal daarna de aanwezige agrariërs toespreken en de parade afnemen van het prijswinnende vee. Jongerendag. Ook op de jongerendag, 18 sept., wordt in ruime mate de aandacht ge vestigd op het schaap. Zo is een van de programmapunten van de vrije wedstrijden een beoordeling van schapen. Het doel van deze jongerendag is het stimuleren van de samenwerking tussen de verschillende organisaties van agrarische jeugd uit het VEBO- rayon, dat bedreigd door de ste- enbouw alle samenwerking nodig heeft. Ook wil men de activiteit prik kelen en de accuratesse scherpen. Daartoe worden o.m. voor de meis jes huishoudelijke opdrachten gege ven en worden de jongens op hun werktuigkennis getest aan opzettelijk aangebrachte defecten aan landbouw werktuigen. Voor de vele bezoekers van deze jongerendag zal ongetwijfeld de foto wedstrijd de grote trekpleister wor- en, die gaat onder de titel VEBO- activiteiten". Er is voor deelname geen leeftijdsgrens gesteld. Vrijdagsmiddags om half twee zal wethouder mr. J. Drijber in „Het Schuttershof" de prijzen uitreiken, die behaald werden door de jonge ren, die aan de wedstrijden (uitge zonderd de fotowedstrijd), waarvoor de inschrijving open is tot 18 okto ber) hebben deelgenomen. De derde VEBO-dag, zaterdag 19 september, zal alleen nog de zuivel- tentoonstelling geopend zijn, evenals de andere dagen van 10 uur v.m. tot 6 u. nam. Het belooft een tentoonstelling te worden, die zeker méér belangstel ling rechtvaardigt, dan de VEBO in andere jaren ontving. Eis: Vijf jaar voor moordenaar; zeven voor helpster De officier van Justitie bij de Rechtbank te Rotterdam, heeft gister middag vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering gel'ist tegen de 30-jarige chauffeur A en zeven jaar gevange nisstraf met aftrek tegen de 38-jari ge mevr. M. A. B.P. wegens moord, respectievelijk medeplichtigheid aan moord op de toenmalige echtgenoot van de vrouw, de 39-jarige admini strateur Van W. Hoewel de officier bewezen achtte, dat A. de daad heeft verridht, vond hij de twee verdachten gelijk schuldig, omdat ze die samen uitgedacht heb ben, en A. gehandeld heeft onder de wil van een krachtiger en intelligen ter persoonlijkheid (de vrouw) dan hij zelf is. Dat de vrouw niet gevlucht is, geen alarm heeft geslagen, haar man niet hielp, de stoel wegtrok, alle sporen opruimde, was volgens de officier een aanwijzing dat zij geweten heeft wat er ging gebeuren. Welke vrouw handelde anders zo? Dat A haar bedreigd zou hebben, geloofde de officier evenmin, omdat zij geestelijk en lichamelijk zijn meer dere was. Zodra hij alleen handelde, schoot hij ook bokken. In de tegenstrijdige verklaringen die A afgelegd heeft zag de Officier voorts een aanwijzing dat hij al da delijk pogingen deed, de schuld op de vrouw te schuiven. Zijn optreden was volgens hem in strijd met zijn be weerde onschuld. Er waren voor beide verdachten duidelijk motieven Van W. uit de weg te ruimen, aldus de officier. Motivering. Omdat A door een psychiater een hysterische psydhopatische persoon lijkheid was genoemd en er bij be wezenverklaring van het tenlaste ge legde teibeschikkingstelling van de regering werd geadviseerd, eiste de officier verschillende straffen. De vrouw was geheel toerekeningsvat baar verklaard. De officier bracht nog hulde aan de politieambtenaren, die het onder zoek in deze zaak hebben volbracht en daarbij aan iedere kleinigheid aandacht hebben geschonken. Het dossier noemde hij een monument van scherpzinnigheid en doorzettings vermogen. Mevr. mr. Gh. VerstegenKettlitz, pleitend voor de vrouwelijke ver dachte, meende dat deze de moord niet gepleegd of gewenst heeft omdat de verliefdheid op A z'n hoogtepunt voorbij was toen ze een kind van hem verwachtte. En een toekomst met hem was niet aantrekkelijk gezien diens crimineel verleden en geringe belangstelling voor arbeid. De moeder van de vrouw, die in 1958 de zaak heeft aangegeven bij de politie toen de vrouw het kind van A en haar, dat bij pleegouders werd opgevoed, weer bij zich wilde heb ben, had volgens pleitster een wrok tegen haar dochter. Daarom vroeg zij de rechtbank voorzichtig te zijn met de getuigenverklaring van de stiefvader, die van zijn vrouw af komstig zou zyn. De verdedigster vroeg op alle pun ten van de tenlastelegging vrijspraak. Rapporten aangevochten. Mr. J. M. van der Vorm pJeitote- voor A. Hij leverde kritiek op het vooronderzoek en het psychiatrisch rapport in deze zaak, die volgens hem niet voldoende objectief zijn geweest Van de verklaringen van de andere verdachte zei hij, dat dit er in totaal zes zijn geweest, niet kloppend met elkaar en steeds in aandeel aan haar kant toenemend. Misschien zou ze tenslotte geheel de schuld op zich genomen hebben, meende hij. Zij was geestelijk en lichamelijk in staat deze moord te plegen, aldus mr. Van der Vorm. Omdat A. „leugenachtig" werd ge noemd hoeft hij volgens pleiter nog niet schuldig te zijn. Hij kan ook zijn gaan draaien door zijn compromitte rende verhouding met de vrouw van het slachtoffer. Ook de waarnemingen van de bu ren waren op verscheidene punten niet kloppend, aldus de verdediger. „We kunnen geen bewijzen leveren op grond van veronderstellingen en mogelijkheden. Het is onbevredigend dat deze zaak niet tot klaarheid ge bracht kan worden, maar ook dat een onschuldige zou worden geof ferd". De uitspraak is op 24 september In de eerste 7 maanden van dit jaar bedroeg volgens opgave van het C.B.S. het aantal huwelijken in Ne derland 48.126 (v. j. 51.149). Het aantal levendgeborenen steeg van 137.226 in de eerste 7 maanden van 1958 tot 144.920 in de overeenkom stige periode van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 50.812 tot 51.721. Het aantal immi granten bedroeg in de eerste maanden van dit jaar 19.186 tegen 49.161 in de eerste 7 maanden van Stop met kneedbaar van Ceta-Bever (Advertentie) Pastoos Van der Burg geheim Kamerheer Pastoor P. J. M. van den Burg van de parochie H.H. Martelaren van Gor- cum aan de Stadhouderslaan te Den Haag, is door Z.H. de Paus benoemd tot geheim kamerheer. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft hem gisteren deze mededeling persoonlijk gedaan in zijn pastorie. Bij deze plechtgiheid was ook de vicaris-generaal van het bisdom, mgr A. C. Schaaper, aanwe zig. MONUMENT VOOR SLACHTOFFERS VAN RAVENSBRUECK Op de plaats van het voormalige concentratiekamp Ravensbrück, dat het grootste vrouwenkamp van de Nazi's is geweest, bij Fiirstenberg in Mecklenburg (Oost-Duitsland), wordt vandaag, zaterdag, in aanwezigheid van vele oud-verzetslieden uit 22 Europese landen waaronder Neder land, een monument onthuld. Ook vele vroegere bewoners van het kamp wonen de plechtigheid bij. In de zeven en half jaar van he1 bestaan van dit kamp zijn meer dan 92.000 vrouwen en kinderen ter dood ge bracht of van ontbering omgekomen. LEIDERDORP BRANDWEER STICHTTE BRAND De brandweer van Leiderdorp is gisteravond wel op ongewone wijze in actie gekomen. De in Achthoven staande noodwoning, waarin het ge zin van der Hoeven heeft gewoond moest verdwijnen en hiervoor had men maar meteen de radicale me thode gekozen om er de brand in te steken. De woning, een houten nood gebouw, was in zodanige staat dat aan opknappen niet meer te denken viel. In een van de vorige raadszit tingen was besloten voor het gezin een nieuwe woning te zetten onge veer als het oude huis. Wel ging het de gemeenteraadsleden ter harte dat weer plm. 5000.moest worden bestemd voor een dergelijk gebouw, dat na verloop van tijd hetzelfde lot staat te wachten als het nu opge ruimde. Het is evenwel niet moge lijk dit gezin in een andere omge ving een woning aan te bieden. Zo doende trok de brandweer gister avond naar Achterht ven om het ge bouw in brand te steken. Dit viel evenwel tegen. Hoewel geheel van hout opgetrokken moesten er ette lijke liters benzine en oude auto banden aan te pas komen om het flink te laten branden. Vooi het ge vaar, dat overwaaiende vonken el ders brand zouden kunnen veroor zaken hield de brandweer enkele in de nabijheid staande schuren nat en stond met een drietal stralen gereed een eventuele brand direct te lijf te gaan. Vanzelfsprekend was er een grote belangstelling van de zijde van het publiek, dat nu eens lekker kon ge nieten van een brandje, dat niet door de brandweer werd bestreden maar dit rustig ui', liet branden. Z0ETERW0UDE MODESHOW TROK GROTE BELANGSTELLING De Ned. Huisvrouwen Voorlich tingsdienst heeft gisteravond ten tweede male een bijeenkomst voor dames georganiseerd waaraan de fa. H. J. C, Paardekooper, manufactu- renhandel, de fa. M. Pieterse in huis houdelijke artikelen en de fa. C. Jan- son, levensmiddelenbedrijf hun me dewerking verleenden. De belang stelling was zo groot, dat alle plaat sen in het parochiehuis bezet waren. Begonnen werd met een demon stratie en filmvertoning van huis houdelijke artikelen, waarna een voorlichting werd gegeven over diepvriesprodukten waarbij ook een kleurenfilm werd vertoond. De clou van de avond was de mo deshow, welke in twee gedeelten ge geven werd. De eerste was voor de dames wel het meest interessant. Drie mannequins toonden de fraaiste en nieuwste modellen die zowel met de hand als op de breimachine ge breid kunen worden. In de pauze werd onder grote be langstelling een breimachine gede monstreerd. Daarna konden de dames zich ver lustigen aan de meest moderne ja ponnen enz. een paradijs van prach tige dessins en fraaie modellen, waarbij zelfs de avondjaponnen niet ontbraken. Herhaaldelijk ontlokte het optre den een „oh" aan de aanwezigen, die tot onafgebroken applaudiseren overgingen na de vertoning van al dat begeerlijke moois. De dames hebben echt genoten en de organisatoren hadden groot suc ces. Het was laat geworden toen de toegift, een aardige film, gedraaid was. Scheepsberichten ACAMEA (t) passeert 11 sept. Aden naar Mena al Ahmadi; AMSTELSLUIS 12 sept. te Singapore: ANGOLAKUST passeert 11 sept. Finisterre naar Le Havre; BATU 12 sept. te Pulo Sambu; BENGALEN 11 sept. van Surabaja naar Semarang; BINTANG 11 sept. van Fao naar Tandjong Priok; BORNEO 11 sept. van Surabaja naar Banjuwangi; CLAVELLA (t) 11 sept. van Wismar naar Rotterdam; HATHOR passeert 11 sept. Beachyhead naar Rotterdam; KA RACHI 12 sept. te Djeddah; KARIMA- TA passeert 11 sept. Gibraltar naar Amsterdam; KIELDRECHT 11 sept. te MarweiUe; LEOPOLDSKERK passeert 11 sept. Algiers naar Port Said; LOM BOK passeert 11 sept. Gibraltar naar Lissabon; LOOSDRECHT 12 sept. te KUWAIT; MELISKERK 13 sept. te Ka rachi verwacht; ORION 11 sept. te Al giers; RADJA 12 sept. te Manilla; RA KI 11 sept. van Djibouti naar Suez; RIOUW 12 sept. te Las Palmas; SA- RANGAN 11 sept. te Dar es Salaam; SCHELDELLOYD 11 sept. van Aden naar Port Sudan; SLAMAT 12 sept. te Aden; STAD ALKMAAR 11 sept. van Emden naar Lulea; STATENDAM 11 sept. van Le Havre naar Southampton; STRAAT BALI 12 sept. te Honkong; STRAAT COOK 11 sept. te Tanga; TA- WALI passeert 11 sept. St. John naar Port Said; ZAANKERK 12 sept. te Bangkok. Casino. „Het Veld van Eer". Politici en speculateurs maken de oorlogen en de kleine man mag die uitvechten. Om hem de ogen te slui ten spreekt men van „Het veld van Eer", waarop het zalig is te vallen. In het Casino-theater rekent Kirk Douglas met deze fabel af. Hij open baart daarbij niets nieuws, zelf „knokt" hij niet. Ook filmisch bezien is er hier van geen gedenkwaardig feit sprake. Voor de verandering worden termen als „fleurige, vlotte oorlog", „bevel ie bevel" en „orde moet er zijn" niet door starre Prui sen maar door hardnekkige Fransen gebezigd. Maar het hadden evengoed taaie Engelsen of hardhoofdige Hol landers kunnen zijn. De zucht tot zelfbehoud, verbetering van eigen positie en het afschuiven van smaad is immers internationaal. Een generaal, die een sterretje meer kan krijgen geeft een onrede lijk bevel: de aanval loopt vast en de soldaten, gedecimeerd en gede moraliseerd, keren terug in de stel ling. Om een voorbeeld te stellen veroordeelt de generaal dan twaalf man ter dood wegens lafheid. Hij heeft slechts één tegenspeler, dat is de cynische idealist Kirk Dou glas, deze keer kolonel, maar ook die moet aan het kortste eind trek ken. Het probleem vindt geen oplos sing; evenmin als de bureaucratie in het leger. Net echt; toegang 18 jaar. Lido Wanneer de N.V. Stan- 1958 en het aantal emigranten 30.433 i dardfilms met een film over het oude tegen vorig jaar 32.521. Op 1 augus- Romeinse rijk komt, kan men er tus j.L bedroeg het aantal inwoners J zeker van zijn, dat er bijzonder veel van Nederland 11.359.475. werk van gemaakt is. Dat is ook in- IJeb deese weeck eerst nogh iet goed te maecken, want voorigh mael toen was myn setter mis. Hy druckte „Alphen", het had Warmond moeten weesen en daerom vraeghe ick (en hy) vergiffenis. Dus setter, pas goed op, laet het niet weer gebeuren, want Warmond is iets anders als Alphen aen de Rhyn. Ick sal, wat ick toen schreef, hieronderstaend herhaelen en laet dan alles maer vergeeten syn. „Een gouden echtpaer moet oock nogh besong'hen „in Warmond. L. J. Beugelsdijk-van Sprongen „die mochten 't vyfftich jaeren-houw'lyck vieren „al gingh het niet, eilaes, met springhen en met swieren. „Omdat de bruygom langh bedleegh'righ is „las in hun wooninghe een priestersoon de mis. „Soo wierd hun feest gevierd op schoone wys, „veel schoonder nogh, dan in het fraeyst paleys". De Leydsche merekt verwacht het vyff-miljoenste schaep, (in achttien-neeghen-vyff quam hier het eerste, dat er sindsdien soo veelen naegekoomen syn waerdeert de merekt- en haevendienst ten seerste). Men will het vyff-miljoenst' met vreughde binnenhaelen, het feyt sal „feestelyck worden ge-accentueerd". En dat dit Leydsche schaep, om al wat schaep is t'eeren, met 'n extra portie voer sal worden gefêteerd. Maer in ons Swammerdam wasset een witte geyt, die daer als onderdeel der feest'lyckheeden ter eeren van een bruydspaer, dat kersenversch als man end' vrouw de kerek quamt uytgetreeden, wierd aengebooden. De bruygom keeck beduusd, de lieve bruyd niet min; doch 't quam gauw uyt de doecken. Het jonghe paer hoeft nu, by een verschil van meeningh wel nimmer naer een sondenbock te soecken. Een man uyt Voorschooten wist met syn tyd geen raed en wilde nogh wat wereksaemheeden vinden. Hy hield sigh by syn leest (die man die is graeveur) hoort, vrienden, wat hy op een keer versinde: Op een cleyn dubbeltjen krast' hy het „Onse Vaeder", een seer te looven beesigheyd voorwaer. lok hou het maer by 't mondelinghe bidden, dan ben 'k met rhyn gebed vast heel wat vluggher klaer. WILLEM VAN HORSTENDAEL deraad het geval met „De opstand der gladiatoren", een film waarin de macht van Rome, heersend van Brit- tanië tot Klein Azië, wel duidelijk geschetst wordt. In Armenië evenwel een der overwonnen landen, is een opstand uitgebroken en de jonge volkstribuun Marcus wordt afgevaar digd om de rust te herstellen. Het blijkt hem evenwel, dat het Armeense volk in twee groepen is gesplitst. De regentes Amira (Gianna Maria Canale), een even wrede als mooie vrouw, die geadviseerd wordt door haar sluwe Scythische minister Bukalla, werkt met de Romeinen mee, terwijl het Romeinse garnizoen de orde handhaaft. De plattelands bevolking, die in hoofdzaak uit her ders bestaat, is echter onder leiding van de onverschrokken Asclepius in opstand gekomen tegen de willekeur van de Romeinse gouverneur, die alle tegenstand onderdrukte door op sluiting in de gevangenis. Ook Ascle pius wordt gevangen genomen en ge dwongen in de arena te vechten. Amira, die in Asclepius een gevaar zag voor haar macht, spande hem een valstrik, want inplaats van tegen een gladiator kwam Asclepius te genover een leei w te staan. Marcus wilde die ongelijke strijd niet aan zien en wierp Asclepius een zwaard toe om zich te verdedigen. Natuur lijk vilde hij de leeuw, doch ging terug naar de gevangenis. Kort daar op liet Marcus de gevangenen vrij, waarmede hij zich de wraakzucht van Amira op de hals haalde en tus sen twee vuren kwam te staan. Hij wordt door Asclepius, die in hem in de eerste plaats de Romein bleef zien, gevangen genomen. Later wer ken ze evenwel samen en zij komen precies op tijd om te verhinderen, dat Amira zich tot koningin laat kronen. Het is een film met prachtige massa-regie, een verhaal van liefde er oorlog tegen de grandioze achter grond van het machtige Romeinse rijk, een film ook met verwoede ge vechten van een tot harde wraak op gezweept primitief volk. Zo is een groot schouwspel gecreërd, dat dooi de toeschouwers met spanning worden Oevolgd. De KFC keurde de film voor jaar. Luxor. „Een droomschip van 'n woonschip" is de Nederlandse titel van de Vistavision-technicolor-pro- duktie „Houseboat", met glanzende sterren als Sophia Loren en Cary Grant in de hoofdrollen. Het is een sprookje geworden waarin de mees ten onzer wel gaarne zullen geloven, als men de speelse huwelijksmoraal met een Amerikaans korreltje zout er op de koop toe wil nemen Tom Winters, een regeringsambte naar (met onduidelijke bezigheden) heeft na de dood van zijn vrouw niet veel contact meer gehad met zijn drie kinderen. Hij neemt hen echter toch mee naar zijn veel te kleine flat in Washington, maar het vlot niet erg met de opvoeding. Via zijn jongste zoontje, Robert, die op de avond van een voor hem zeer vervelend concert wegliep komt Winters in aanraking met een schone Italiaanse, Cinzia Zaccardi, dochter van eenfenomenaal diri gent, op toernee door Amerika. Zij treedt bij de Winters in dienst als dienstmeisje. Men besluit buiten te gaan wonen, maar als men 't huisje wil gaan betrekken wordt dit door een trein aan flarden gereden Tom Winters koopt een woonschip en daarmee begint het sprookje pas goed. De film eindigt met een trouw, partij, maar men zal lang in on. zekerheid blijven over de keuze van de bruidegom. Een aardige, vlotte film, welke door bioscoopbezoekers van alle leeftijden gezien kan wor den. Rex. Spionnagecomplot Hong kong. In Rex draait deze week een thriller die alle elementen voor een bijzondere spanning bevat, spion- nage, ontvoering, een moord. De inhoud komt in het kort hierop neer dat een Amerikaanse agent van de gemeime dienst, Casey Reed (Gene Barry), als zanger optredend in een nachtclub met een charmante pianiste Fay Welis, gespeeld door Beverly Tyler. Na veel vijven en zes sen komt hij in contact met een vrouw, Elena Martine (Allison Hayes), die hij er van verdenkt een internationale spionne te zijn. Teza men met een vriend spiegelt hij haar een lucratieve goudsmokkel- affaire voor, maar Elena vertrouwt het niet omdat zij van haar kant in Reed een geheim agent vermoedt. Reed komt daardoor in moeilijke situaties waaruit hij zich overigens, zoals het een geheim agent in de film betaamt, grandioos weet te red den. Natuurlijk komt alles op z'n pootjes terecht. Veer tien jarigen kun nen de film gaan zien. Trianon. De hoofdschotel van het filmprogramma deze week in Trianon wordt gevormd door de bui tengewoon charmante film „De lord, de lady en de butler". De lord, die met ideeën in de geest van vrijheid, gelijkheid en broederschap rond loopt, slaat op 'n dag zo'n flater, dat hij op advies van de butler een reisje met zijn jacht naar de Stille Zuidzee gaat maken. Hijzelf, zijn drie dochters, twee om deze dochters ronddwarrelende jonge mannen, een kamenier en de onvol prezen butler Crichton vormen het gezelschap, dat het „tripje" de nodige luister zal geven en daaraan ont breekt het zeker niet. Ze lijden schipbreuk en landen met een van de sloepen op een onbewoond tro pisch eiland. De andere sloep met de bemanning wordt door een schip op gepikt. En dan vindt er op het eiland ver van de beschaving met zijn rangen en standen een verande-. ring plaats in de verhouding „heer en knecht", dat zelfs het democra tische streven van „his lordship" verre te boven gaat. Wat er verder op dit eiland gebeurt cn of de schip breukelingen naar Engeland terug keren? Dit zullen we u niet verklap pen. Deze rolprent is zo kostelijk, dat u ze zelf moet gaan zien. Iedereen, die gevoel heeft voor humor, zal ze ker een prettige avond beleven aan deze kleurenproduktie, waarin Ken neth More een prachtcreatie geeft van de butler. Kortom een film, die wij van harte kunnen aanbevelen voor personen boven de 14 jaar. Marktberichten LEEUWARDEN 11 sept. Kaas Goudse 2.06^—2.07; Edammer 1.86 -1.87; broodkaas 1.88—1.89. Stem ming goed. KATWIJK a/d RIJN 11 septem ber Groente Bloemkool A I 26.00 —49.00; Bloemkool A II 11.00—34.00- Bloemkool B I 13.00—28.00; Bloem kool B II 11.00—13.00; Waspeen A I 2.304.40; Waspeen A II 2.102.90; Waspeen B I 2.26—4.60; Bospeen 23.00—34.00; Andijvie 12.0040.00; Uien per kist 1.30—3.80; Tomaten 27.00—46.00; Princessetonen 53.00 73.00; Pronkbonen 47.0048.00; Sel derie 6.00—8.00; Kervel 6.00— 7.00; Spinazie 22.00—24.00; Sla 5.00—13.00; Snijbonen 74.00—75.00; Peterselie 2.003.00; Krulpeterselie 6.007.00; Stokbonen 47.00—57.00; Groene kool 30.00—31.00; Radijs 5.00—6.00.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5