KENT FILTERS BEST Vijftig jaar geleden werd het Bureau voor R.K. Vakorganisatie opgericht Bekroning van twintig jaar eerder begonnen arbeid Today, De koninklijke rijtoer op Prinsjesdag ZATERDAG 12 SEPTERBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA S Donderdag: 17 september a.s. zal in Utrecht feestelijk het feit worden herdacht dat vijftig jaar geleden (om precies te zijn: 18 juli 1909) werd opgericht als centrale organisatie van de katholieke Nederlandse arbeiders: het „Bureau voor R. K. Vakorganisatie", meestal kortweg genoemd het R. K. Vakbureau. Deze oprichting was de eerste bekroning van meer dan twintig jaren arbeid onder en voor de katholieke arbeiders, een arbeid die zich, na een moeizame strijd en veel tegenwerking, nu vijftig jaar geleden consolideerde. Uit dit vakbureau groeide in 1925 het R. K. Werkliedenverbond in Neder land om, na een tijdelijke onderduik gedurende de bezettingsjaren, in 1945 weer te herrijzen onder de naam K.AJ3., Katholieke Arbeidersbeweging. Voorloopster van huidige K.A.B. Een der eerste stoten tot organi satie en bewustwording van de katholieke arbeiders was reeds ge geven in 1888, toen Willem C. J. Passtoors in Amsterdam de R. K. Volksbond oprichtte. Wel waren er voordien reeds enkele verenigingen, o.a. te Vaals in de Limburgse mijn streek, opgericht in 1865 en een katholieke timmerliedenvereniging van 1872 in Arnhem, maar dat was ■dan ook vrijwel het enige; verder was van katholieke organisatie der arbeiders nog weinig te bespeuren. En daarom mag het jaar 1888 met enig recht als het geboortejaar van de Nederlandse katholieke arbeiders organisatie worden beschouwd. De door Willem Passtoors op ge- richtte R. K. Volksbond was nog geen specifieke arbeidersorganisatie, ook andere dan werklieden konden er lid van zijn, maar het betekende toch dat 'n groot deel van de katho* lieke arbeidende bevolking in Neder land de gelegenheid werd geboden zich te verenigen in katholiek ver band. Het Amsterdamse voorbeeld vond in 1889 navolging in Haarlem en Rotterdam en in 1890 in Den EERSTE VAKBOND. In 1889 was echter ook opgericht een vereniging speciaal van katho lieke arbeiders, en wel in Enschedé, waar dr. Alfons Ariëns, kapelaan in die stad en later pastoor van.Maar- sen, zich het lot had aangetrokken van de Twentse textielarbeiders. Deze oprichting was het gevolg van overigens mislukte textiel arbeidersstakingen. Die Enschedése bond begon met 80 leden. Hengelo volgde in 1890, Borne en Almelo een jaar later In 1890 werd de eerste stap gezet tot een zekere mate van centralisatie door de bestaande RK. Volksbonden in den lande te bundelen in een „centraal verband" van deze bonder;. Deze „federatie" telde in 1892 reeds twaalf afdelingen. De Volksbond beoogde „door samenwerking zijner leden in de geest en volgens de beginselen der R.K. Kerk vooral de werkmansstand en de kleine burgerij te beveiligen tegen de socialistische dwalingen van onzen tijd". Verder streefde de bond naar voorzorg, ontspanning, zedelijke en culturele verheffing van zijn leden. Er werd echter nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van het maatschappelijk vraagstuk Dat kwam pas na de verschijning van de encycliek „Rerum Novarum" in 1891, die de katholieke arbeiders beweging een meer positief en zui verder program gaf. Een diocesane bond van R. K. werkliedenverenigingen kwam in 1893 tot stand (in Zwolle) voor het aartsbisdom Utrecht. Deze diocesane bond omvatte in hoofdzaak fabrieks arbeiders in tegenstelling tot de Haarlemse volksbonden, die voor alle standen toegankelijk warén en waarin de „hogere" standen dikwijls de leiding hadden. Tien jaar later kon een eerste grote landelijke manifestatie plaats vinden. In 1903 nl. belegde de Haar lemse R.K. Volksbond, tezamen met de aartsdiocesane Utrechtse Werk liedenverenigingen en 'n zgn. „Per manent comité voor de Ned. R.K. Vakorganisatie", het eerste rooms- katholieke vakcongres, in 1908 ge volgd door een tweede, nadat twee jaren tevoren een federatie van dio cesane volks- en werkliedenbonden. Op het congres van 1908 werd be sloten tot de oprichting van een Bu rend voor R. K. Vakorganisatie. Het bureau, meestal genoemd R.K. Vak bureau, kwam tot stand op 18 juli 1909 en dit feit beschouwt de huidige KiA.B. als de „definitieve" wording van de Nederlandse katholieke vak beweging. Sedert dat jaar bestonden er dus in feite twee vakcentrales: een voor de vakbonden en een voor de dio cesane bonden, de standsorganisatie. Een en ander bleef gehandhaafd tot januari 1925; toen ging de twee eenheid eindelijk op in één centrale, het R.K. Werkliedenverbond in Ne derland. BITTERE NOODZAAK. We zullen in het korte bestek van dit artikel niet stil staan bij de oor zaken en de noodzaak van de oprich ting ener katholieke arbeidersbewe ging, noch bij de strijd door afweer en aanval, waartoe deze beweging werd gedwongen, evenmin als bij successen en teleurstellingen, idea lisme en enthousiasme van mannen als Willem Passtoors, Alfons Ariëns, Henri Hermans, Jan van Rijzewijk en zo vele anderen. Ook niet bij het vele goede, door de K.A.B. tot stand gebracht op cha ritatief-maatschappelijk terrein. Die werkzaamheden zijn algemeen be kend. Maar wèl willen w aanhalen wat A. J. („Toon") Loerakker, voorzitter van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", schreef in zijn boek Deus dedit", schreef in zijn boek nodig de strijd door en voor de ar beiders was. Wijlen A. J. Loerakker schreef daar: „Dat de arbeider óók een mens was begreep men over het alge meen wel, maar dat die mens ook rechten had en o.m. mocht vorde ren, dat hem in ruil voor zijn nut tige, veehirige en vaak zeer zware arbeid, minstens een redelijk levensonderhoud gewaarborgd werd, dat de productie niet uit sluitend ten bate van onderne mers en bezitters van kapitaal goederen en zelfs van hen die slechts hun geld voor de produc- „Het huis van de arbeid" te Utrecht, de zetel vap de Katholieke Arbeidersbeweging. more than ever of all leading filter cigarettes in U.S.A. tie beschikbaar stelden, mocht plaatsvinden, maar ten goede moet komen aan alle werkers in het bedrijf en tevens gericht moet zijn op het algemeen welzijn, was iets wat geheel buiten hun ge zichtskring lag". „Armen zult ge altijd bij U hebben, hadden zij (de werkge vers) in het evangelie gelezen en daaruit de conclusie getrokken, dat het de door God gewilde orde was, dat de arbeider tot de armen behoorde". GESTADIGE GROEI De groei van de Katholieke Ar beidersbeweging in Nederland laat zich aflezen uit een reeks nuchtere cijfers. Telde de K.A.B. (om deze HOE HET GROEIDE 1930 f 1S3S JU K XX ,9«1 kXXkkkk 1946 k k k k k k ,9so A A A X A A A Al A 1955 A ".A -A,-.. :h - ,9S9 'J - naam dan van het begin af gemaks halve te gebruiken) bij de oprichting in 1909 in ronde cijfers 27 duizend leden, in 1915 was dit reeds geste gen tot 46 duizend. Onder invloed o.a. van het „Werkloosheidsbesluit tot subsidiëring van de werkloos heidsklassen", klom de K.A.B. in 1920 op tot een aantal van 149 dui zend leden. Daarna trad onder in vloed van de crisis der twintiger ja ren een gevoelige daling in (1925: ruim 107 duizend aangeslotenen), maar in 1930 kon toch ten opzichte van tien jaar tevoren van een kleine stijging worden gesproken (155 dui zend leden), in 1940, bij het uitbre ken van Wereldoorlog II, 210 duizend aangeslotenen. De tweede wereldoorlog stak een spaak in het wiel van de ontwikke ling, de beweging ging „tijdelijk maar roemvol" ten onder. Doch tij dens de oorlog onderhielden de voor mannen van de drie grote vakcen trales N.V.V., K.A.B. en C.N.V. onderling en met de werkgevers, nauw contact. Dit contact leidde na de bevrijding tot de Raad van Vak- centralen en de Stichting van den Arbeid. De eerste werd in 1954 fei telijk opgeheven daar het N.V.V., in verband met de bekende bisschoppe lijk mandement, de samenwerking verbrak, maar sedert vorig jaar be staat er weer een bepaalde samen werking in het z.g.n. overlegorgaan. De naam: R.K. Werkliedenverbond werd bij de bevrijding veranderd in: Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging. Een jaar nadat de vrije vakbewe ging weer naar buiten was getreden, telde de ledenlijst van de K.A.B. meer dan 187 duizend namén. Van die tijd af ging het ledental met grote sprongen Omhoog. In 1950 kwam men voor het eerst boven de driehonderd duizend; in 1957 werd de mijlpaal vierhonderdduizend bereikt. Thans telt de beweging 405 duizend leden ondanks het uittreden van de ARKA, hetgeen de K.A.B. rond 30 duizend leden kóstte. DE VIERING VAN HET GOUDEN FEEST. De herdenking van het gouden ju bileum zal een hoogtepunt vinden op donderdag 17 september, als om tien uur een plechtige H. Mis van dank baarheid in de kathedrale kerk van St. Catharina te Utrecht zal worden opgedragen door verbondsadviseur rector J. Doesburg. Om half drie zal een herdenkings zitting worden gehouden in gebouw Tivoli te Utrecht. De herdenkings rede zal worden uitgesproken door dr G. J. M. Veldkamp, staatssecreta ris van Eonomi'-che zaken. Het woord zal verder worden gevóerd, behalve door verbóndsvoorzitter J. A. Middelhuis, door de bisschop van Roermond, mgr P. J. A. Moors, na mens het Nederlandse episcopaat, namens de regering door minister drs H- A. Korthals en vóórts door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr df Ch. J. M. A. van Róoy. Artistieke medewerking zal wor den verleend door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel en door de voordrachtskunstenaar Ben Van Hest. De dag tevoren, dus op woensdag 16 september, zal Om nalf elf te Huis ter Heide dioor minister de Rooy het nieuwe rustoord vóór rust- behoevende mannen van Herwonnen Levenskracht, „Ariënshof", officieel worden geopend. Dit rustoord heeft een capaciteit van dertig bedden, waarvan er thans ongeveer 25 zijn bezet, daar het reeds officieus in ge bruik is genomen. Ook radio en televisie zullen aan dacht aan het jubileum wijden. De T.V. op woensdag 16 september en de K.R.O. radiite beginnen op he den (zaterdag) morgen in het pro gramma „Ben je zestig". Vervolgens dinsdag 13 september (21.05-21.15, klankbeeld over „Ariënshof"), vrijdag 18 september (9.40-10.05, schoolradio; 21.45-22.45 „Kijk 'ns om") en sater dag 19 september (10.30-11.0U, „Ben je zestig" en 18.45-19.00 „En nu mijn feval"). In laatstgenoemde uitzen- ing zal Louis Beumer de slotindruk van de herdenking weergeven. 's Werelds sterkste sleper te v/ater Stucadoorspalroons zitten nog niet zonder werk De Nederlandse R. K. Bond van Stucadoorspatroons „St. Antonius" heeft gisteren te Breda zijn 39ste bondscongres besloten. De algemene vergadering werd geleid door de heer F. Janssen uit Venray. In zijn openingswoord legde deze de nadruk op de medeverantwoorde lijkheid die „St. Antonius' draagt als confessionele organisatie, niet alleen op sociaal-economisch terrein, maar ook voor een maatschappelijke op bouw op christelijke grondslag. Wat de algemene situatie betreft zag hij, ook in de toekomst, geen reden tot ongerustheid, gezien de behoorlijke opdrachten die in porte feuille zijn. Opvallend is de concur rentie, die nu. een hartig woordje meespreekt, aldus de heer Janssen, die besloot met tot voorzichtigheid aan te manen in verband met de consequenties van de herziening der loonvorming. De secretaris van de Nederlandse R. K. Middenstandsbond de heer K. Samson uit Den Haag sprak over grotere vrijheid in de loonvorming, waarin hij de mogelijkheden voor een nieuwe C.A.O. uiteen zette. De luchtpostsluitingen voor op varenden van Hr Ms fregat Van Amstel zijn als volgt samengesteld: 12 september, 10 september,' 19 sep tember 23 september, 26 september (alle te 16.00 uur) alsmede 29 sep tember (te 1300 uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsterdam -c.s. - Marine. In Kinderdijk is donderdag de grootste, ooit in ons land gebouwde sleepboot tewatergelaten. Het is de „Mared", bestemd om dienst te doen in het Suezkanaal. Het schip heeft een vermogen van 6400 pk en is hiermede waarschijnlijk de sterkste sleper ter wereld. Op deze fotocombinatie zien we boven een beeld van de tewaterlating en onder een close-up van de schroeven. In de namiddag van dinsdag a.s. zullen koningin Juliana en prins Bernhard met de prinsessen Irene, Margriet en Marijke een rijtoer door Den Haag maken. De stoet vertrekt te kwart voor vier van het paleis Huis ten Bosch. De rijtoer zal langs de volgende route gaan: Huis ten Bosch, Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, Fluwelen Burgwal, Wijnha ven, Kalvermaikt, Grote Marktstaat, Grote Markt, Prinsegracht, Lijnbaan, Westeinde, Riviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Zee straat, Sophialaan, Plein 1813, Alexanderstraat, Javastraat, Wasse- naarseweg, Van Alkemadelaan, Wil lem Wistenplein, Laan van Nieuw- Oost-Indië, Leidsestraatweg, Huis ten Bosch. Mgr. M. A. J. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 16 sep tember a.s. geen audiëntie. „Ik stuur m'n kleine Rudi maar naar u toe om met uw Kareltje te spelen, want al z'n speelgoed is kapot „Dit ls de laatste keer, dat ik een uitnodiging voor een brandweerbal aangenomen heb". „Oh, deze is toch wel heel prach tig; die kost minstens acht maanden" Optimistische ontviuchtingspoging.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3