AyC LCiCwCCOU/tCl/Ht j Ticker tape I New York bereidde prinses Beatrix een geestdriftige verwelkoming Sirenegeloei, klokgelui en fticker tape' Tsjou en Lai blijft India beschuldigen Rebellen in Laos boekten weer nieuwe successen Minder Stabiel M ZATERDAG 12 SEPTERBER 1959 A .M^k A I /V" 1 m Ba> 50ste JAARGANG No. 14812 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor Bealrlx j: BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Innemende slagvaardigheid Onder muziek van fluiten, trom petten en trommels heeft prinses Beatrix gistermorgen om half twaalf, plaatselijke tijd, voet op Amerikaanse bodem gezet.De prinses was tevoren van het vlaggeschip van de HAL, de „Rotterdam", overgestapt op de jager „Gelderland" van de koninklijke marine. Toen het oorlogsschip Gover nor's Island passeerde, weerklonken 21 saluutschoten van Fort Jay, een versterking uit de dagen van Amerikaanse revolutie. De „Gelderland" door de haven van New York varend, werd verwel komd door helikopters, brandweer- boten die water omhoog spoten, en een luchtescortc van de Amerikaanse luchtmacht. De prinses, die een blauw wollen pakje met een witte kraag en een korenblauwe hoed droeg, toonde evenals de meeste toeristen veel be langstelling voor de beroemde haven van New York. De „Rotterdam" onscheepte de meer dan 1.300 passagiers in Hobo ken, nadat de prinses op de „Gelder land" was overgegaan. Geestdriftige begroeting. De prinses ging aan wal op pier 1, aan het Battery Park, waar ze be groet werd door de Nederlandse am bassadeur in de V.S. dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse consul-gene raal in New York, jhr. mr. H. Th. S. M. van Rijckevorsel en de voorzitter van het organiserend comité voor de Hudson-herdenking, de heer Richard Patterson. Nadat haar door een meisje en jongetje, die in „traditionele Holland se kostuums" gekleed waren, een boeket rode rozen was aangeboden, voegde de prinses zich bij de leden van het comité ter herdenking van de ontdekking van de rivier de Hud son. In een open grijze Chrysler maakte zij met hen de tocht naar het stadhuis. Onderweg viel haar de traditionele „ticker-tape" ontvangst van de New- Yorkse bevolking ten deel. Onder de uit de ramen neerdwarrelende pa piersnippers stond een juichende menigte. Men zwaaide met Neder landse en Amerikaanse vlaggen. De prinses rechtsachter in de auto ge zeten glimlachte en wuifde voort durend terug. Naast haar zaten de voorzitter van het Hudson-comité, William Zeckendorf, en Richard Patterson. Van de wolkenkrabbers waren vlaggen uitgestoken. De prin ses werd vooral luid toegejuicht door het personeel van het kantoor van de Holland-Amerika-Lijn. Op een 1 groot blauw doek aan de gevel ston den de woorden „welkom prinses Beatrix". De stoet werd voorafgegaan door de kapel van het eerste Amerikaanse leger. Eenheden van de verschillende on derdelen van de Amerikaanse strijd krachten alsmede een detachement Van 48 matrozen van ..de Gelder land", mariniers plus tamboers en pijpers namen voorts onder meer aan de stoet deel. Toen de prinses de kerk der Drie- Eenheid, nabij Wallstreet naderde, werden de klokken ter begroeting geluid. Na deze feestelijke begroeting werd prinses Beatrix ten stadhuize door de burgemeester, Robert Wag ner, ontvangen, die haar officieel verwelkomde. De prinses dankte met de woorden: „Met geheel mijn hart dank ik u voor de schitterende be groeting. New York heeft mij ont vangen op een manier, die ik alleen kan beschrijven als een van de ont roerendste en indrukwekkendste er varingen van mijn leven. De demon straties in de haven van New York en in de lucht, de plechtigheid bij de historische „battery" en de opwin dende Ticker-Tape Parade waren on vergetelijk, maar ik was nog het meest onder de indruk van de grote warmte en vriendschap die uit de be groeting van de New Yorkse bevol king sprak. „Dank u" is een te zwak ke uitdrukking voor wat ik gevoel". Na de begroeting in het stadhuis woonde de prinses een lunch bij, die burgemeester Wagner te harer ere in het Graciemansion gaf. Applaus voor slagvaardigheid. Op een persconferentie, die voor de prinses belegd was, werd haar gevraagd, wat de moeilijkste taak is voor een kroonprinses. Zonder een moment^ te aarzelen, antwoordde prinses Beatrix: „Persconferenties". Niettemin heeft zij tot tweemaal toe met haar spontaneïteit en slagvaar digheid een applaus uitgelokt bij de talrijke vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Nederlandse en bui tenlandse pers. Aanvankelijk werden haar alleen allerlei vragen gesteld over de keuze van haar kleding, over haar toekomst en over allerlei andere onderwerpen. Prinses Beatrix ver telde over haar apartement in Leiden, dat zij rechten studeert en dat zij van tijd tot tijd met studie genoten gaat eten of zelf haar eten j kookt. Toen vroeg een Amerikaan haar: „Welke Amerikaan zou U, be halve president -Eisenhower, het liefst ontmoeten?" Een ogenblik bleef het stil, toen antwoorde de prinses: „Gelooft niet, dat er slechts één Amerikaan is, die ik zou willen ontmoeten. Ik ver heug mij er op met zoveel mc gelijk van Uw landgenoten kennis te ma ken". Groot enthousiasme onder de ondervragende persvertegenwoordi gers was het gevolg. De tweede vraag luidde: „Wat bent U van plan te gaan doen aan het eind van Uw studie". Zonder aarze len antwoordde prinses Beatrix: „De tijd verdelen tussen een verdere studie, die mij persoonlijk aantrekt- en mijn officiële verplichtingen". Zij vertelde voorts graag enkele van de musicals op Broadway te wil len zien, maar ze weigerde te zeggen, welke ze vrijdag wilde bezoeken. Zij zei uit te zien naar haar ge sprek met president Eisenhower op maandag in Washington. Zij was van mening dat Nederland om de woorden van haar vader te gebrui ken „naar een Verenigd Europa streeft". Gistefren is ook burgemeester Van Hall van Amsterdam voor de Hud- sonherdenking in New York aange komen. De Russische schrijver Boris Pas ternak is vrijdagavond voor het eerst sinds de grote Russische oppositie tegen zijn roman „dokter Zjivago" weer in het openbaar verschenen. Pasternak en zijn vrouw woonden in Moskou een concert bij van het New-Yorks Philharmonisch orkest, waarna zij de dirigent Leonard Bern stein, feliciteerden. Tegenover verslaggevers verklaar de hij dat allés met hem in orde was en dat hij met een toneelstuk over de bevrijding van de lijfeigenen in het midden van de 19de eeuw bezig was. Hij hoopte het over een half jaar gereed te hebben. Papierlawine voor de prinses Plotselinge Chinese perscampagne De Chinese premier, Tsjou en Lai heeft op het nationale volkscongres in Peking meegedeeld dat de grens kwestie tussen China en India moet worden geregeld volgens de vijf be ginselen van vreedzame samenleving en niet door geweld. Volgens Radio-Peking beschuldig de Tsjou India van de eis dat China, de situatie zoals die door het Britse imperislisme was geschapen, te er kennen en voorts van het gebruik van geweld ter ondersteuning van deze eis. De premier zei dat de status-quo moet worden gehandhaafd en niet moet worden gewijzigd door geweld of eenzijdige actie. aan, waarin deze India ervan be schuldigde met geweld erkenning van een door Engeland getrokken grenslijn te willen afdwingen. Chinese perscampagne. Alle kranten in Peking publiceer den vrijdag grote kaarten van de verschillende grenslijnen zoals die op Chinese en Indiase kaarten voor komen. Op deze kaarten zijn 13 punten aangegeven waar de Indiase troepen volgens de Chinezen op Chi nees gebied zijn doorgedrongen. In een lang, verduidelijkend ar tikel bij de kaarten wordt India ver weten dat het de grenslijn heeft overgenomen die „eenzijdig" door Engeland is afgekondigd toen dit land India bestuurde. De bevolking van Peking is uiter lijk onbewogen gebleven onder de stroom van officiële berichten, die Hij voegde eraan toe dat sommige donderdag plotseling is losgebroken. I BREESTRAAT 173 (Advertentie) .geschillen minstens tijdelijk plaatselijk konden worden opgelost om de Chinees-Indiase vriendschap te verzekeren en te bewaren. De Chinese vaste parlementscom missie hervat vandaag (zaterdag) haar besprekingen over de grensin cidenten. Vrijdag nam men eenstem mig een rapport van Tsjou en Lai Tot die dag was de gehele kwestie in de Chinese pers doodgezwegen. Het communistisch-Chinese volks dagblad heeft zaterdag in een hoofd artikel de „herhaalde invasies en bezetting van Chinees gebied door India" betreurd. Meermalen had de Chinese regering bij India geprotes teerd, maar men had nooit een be- PRINSES BEATRIX IN NEW YORK VERWELKOMD Margot Fonteyn's moeder twijfelde... ...en toch werd zij een beroemde ballerina. Volgende week brengt Libelle haar boeiende levensverhaal, vol avon tuur, kleurig en span nend als een roman. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter (Advertentie). Toen H. K. H. prinses Beatrix donderdag na haar aankomst in New York over Broadway reed, staande in een lichte open wagen, bereidde de stad haar een fameuze ticker-tape-parade. vredigend antwoord gekregen. Des ondanks had China nooit propaganda uit deze incidenten geslagen met het oog op de vriendschap jegens India, maar grote zelfbeheersing getoond, dit in tegenstelling met de Indiase pers. Het blad betoogt dat een be paalde groep personen in India een hetze tegen China voert. Het richt zich ook tegen „bepaalde opmerkin gen van Nehroe, die strijdig zijn met de feiten". De Am. ruimlecabine teruggevonden In uitstekende staat De ruimtecabine, die woensdag j.l. van de basis Cape Canaveral in Flo rida voor een proefvlucht werd afge schoten, verkeerde toen zij drijvend in de Atlantische Oceaan werd aan getroffen, „in uitstekende staat". Het nationale bureau voor lucht en ruimtevaart, dat dit bekend maak te, zei dat bij de proef de alllereer- ste doelen werden bereikt. De temperatuur binnen de stalen ruimte van de cabine van het type waarin een mens de eerste ruimtereis zal maken steeg niet bestuur en het werkvertrek van de burgemeester. De chauffeur, J. Sims, wordt er van beschuldigd de staatswetten te heb ben geschonden inzake het gebruik van explosieven en openbaar bezit te hebben vernietigd. Hij kan voorlo pig worden losgelaten tegen een borgsom van 50 duizend dollar. Be halve de vrachtwagenchauffeur heeft boven de 37.7 graden Celsius. Het ?e P?U'je n08 twee mannen gearres- - - teerd die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij het plegen van de drie bomaanslagen. (A.P.) ARRESTATIES IN LITTLE ROCK. De politie van Little Rock heeft woensdag een 35-jarige vrachtwagen chauffeur gearresteerd in verband met de drie bomexplosies van maan dagavond. De bommen waren gelegd onder de wagen van een brandmees ter bij het kantoor van een school- 200 Man Amerikaanse troepen naar het Verre Oosten gezonden Brigade-generaal Oean Rattikone, Laos bestemd zijn. Toen de woord- Onder meer vergezeld door de heer William Zeckendorf (rechts) stapt H.K.H. prinses Beatrix hier te New York aan land op Pier 1 bij het Battery Park. opperbevelhebber van het Laotische leger, heeft vrijdag in Vientiane medegedeeld dat drie bataljons re bellentroepen donderdag j.l. een aanval hebben geopend op het afge legen fort van Moengson, dat de regeringstroepen drie dagen geleden op de communisten hadden her overd. De bezetting van het fort heeft een dringend radiobericht om hulp uitgezonden. De generaal verklaarde dat de aanvallers „Laovieten" waren, d.w.z. samengesteld uit opstandelingen van de Laotische Pathet Lao en over de grens gekomen militairen van het communistische Noord-Viëtnam. Er worden versterkingen uit het zuiden van de provincie Sam Neua naar Moengson gezonden. Militaire waarnemers, die uit het moeilijk toegankelijk noordoostelijke gebied van Laos in Vientiane zijn teruggekeerd, hebben aldaar mede gedeeld, dat de communisten bezig zijn hun posities in de provincie Sam Neua te consolideren. De rebel len bedreigen deze provincie door omtrekkende bewegingen in het oos ten en het westen ervan. Twee Laotische compagnieën in fanterie, ongeveer 220 man, zijn per vliegtuig naar het ongeveer 65 kilo meter van de stad Sam Neua gele gen fort Sam Teu overgebracht, na dat beriphten waren ontvangen dat de opstandelingen voorbereidingen troffen om het fort aan te vallen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging heeft vrijdag medegedeeld, dat tweehonderd man van het korps verbindingstroepen naar oosten zijn gezonden. voerder hiernaar gevraagd werd zei hij: „Dit kan ik u niet zeggen". Op het vliegveld van Vientiane is het nog nooit zo druk geweest als in de afgelopen week. Bijna elk uur daalden reusachtige Amerikaanse transportvliegtuigen met voor het Laotiaanse leger bestemde lichte vuurwapens en ammunitie. Een groot gedeelte van deze wa pens werd onmiddellijk aan boord van Laotiaanse legervliegtuigen ge bracht, die er mee naar Sam Neua vlogen, waar de wapens zullen wor den gebruikt voor de uitrusting van oerwoudpatrouilles. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's HOE wordt De Bilt, 12 september. weer Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zon dagavond opgemaakt te 11.15 u. ZWAKKE WIND Op de meeste plaatsen droog, overwegend zonnig en warm weer, maar in de kustprovincies minder warm met plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Overwegend zwakke wind 13 Sept.: zon op 06.09; onder 19.02; maan op 17.08; onder 01.57. 14 Sept.: zon op 06.11; onder 19.00; maan op 17.41; onder 03.07. Hoogwaterstanden 13 Sept.: v.m. 12.32; nam. 14 Sept.: v.m. 1.05; nam. 1.38. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM Het hogedrukgebied, dat de ge-luxImbURG hele week het weer in ons ons land parijs heeft beheerst, trekt nu al afnemend BORDEAUX naar de Balkan weg. Tussen IJsland GRENOBLE en Schotland is een nieuw hogedruk- nice gebied ontstaan, dat zijn invloed naar ZURICH en c het Noordzeegebied gaat uitbreiden. GENEVE Voor de kust van Middeiv-Noorwe- LOCARNO gen ligt een depressie, die zich in i WENEN oostelijke richting beweegt. I innsrrttck Het bij deze depressie behorende BELGRADO koufront, bereikte vanmorgen het ATHENE noorden van de Noordzee en ver- rome plaatste zich langzaam naar het zui-1 AJACCIO den. Morgen in de loop van de dag MADRID kan het het noorden van ons land MALLORCA bereiken. Het kan gepaard gaan met LISSABON wolkenvelden, terwijl vannacht ook plaatselijk mist zal ontstaan. De at mosfeer wordt bovendien iets min der stabiel, maar de kans op buien is toch nog klein. Vooral in het wes- het verre ten en noorden van het land zal het morgen in verband met wind van onbew. 23 C. half bew. 26 onbew. 21 zw. bew. 23 half bew. 28 onbew. 28 onbew 30 onbew. 27 onbew. 31 geh. bew. 26 onbew. 26 onbew. 26 -mistbanken 25 onbew. 26 zwaar bew. onbew. 23 mist 26 onbew. '2 geheel bew. 24 onbew. 27 onbew. 25 zwaar bew. 27 zwaar bew. 29 onbew. 26 Klaag niet, dat u zo weinig tijd Dit heeft aanleiding gegeven tot zee en naderbijkomen van het front, hebt, als u doet of er nooit een eind gissingen dat deze militairen voor I minder warm zijn dan vandaag. aan komt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1