tiaar bed! Ceta-Bever cSS» VLBKKEHPASTA E33Ö1 "ZV l.35 Vier stamhouders op één plaatje alles ZATERDAG 12 SEPTERBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Vier stamhouders op één plaatje. Tezamen tellen zij 166V> jaar. Overgrootvader Corne lls Noordermeer te Sas- senheim is geboren 2 mei 1876, grootvader Martinus Noordermeer te Sassenheim heeft als geboortedatum 30 aüg. 1904, vader Cornells Jozef Noordermeer uit Noordwijk zag het le venslicht in Leiden op 16 augustus 1931 en 't kleintje Cornelis Mar tinus Noordermeer wordt zondag een half jaar. Overgrootvader Noordermeer is erg trots op de jongste telg van de familie en op zijn verzoek komt deze foto in de krant. A. J. TEN HOEVE GEKOZEN TOT VOORZITTER VAN DE RAI De buitengewone ledenvergadering van de R.A.I. heeft gistermiddag de heer A. J. Ten Hoeve uit Den Haag tot algemeen voorzitter gekozen, als opvolger van de heer E. F. Eriksson, die in juli j.l. is overleden. De heer Ten Hoeve is op 14 de cember 1904 in Den Haag geboren. Na een commerciële opleiding werd hij opgenomen in het familiebedrijf een roggebroodfabriek dat hij tot op de huidige dag bestuurt. Reeds vroeg is hij in contact gekomen met de automobielbranche door de op richting van een automobiel- en ga ragebedrijf aan de grens van het toenmalige Den Haag. Eind 1949 is de heer Ten Hoeve gekozen tot be stuurslid van de afdeling fabrikanten en importeurs van bedrijfsautomobie len van de R.A.I. In december 1950 werd hij benoemd tot voorzitter van deze afdeling en lid van het hoofd bestuur. Sinds oktober 1953 heeft hij als lid van het dagelijks bestuur van de R.A.I. zich met vrijwel alle pro blemen van de vereniging vertrouwd gemaakt. De heer Ten Hoeve is voorts be stuurslid van de Kon, Zeil- Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag", maakt bij alle Kaagwedstrijden deel uit van het wedstrijdcomité en is als zodanig voor velen geen onbekende, kende. HOOGSTE AANTAL INSCHRIJVINGEN KATH. UNIVERSITEIT. De R.K. Universiteit te Nijmegen heeft dit jaar het hoogste aantal in schrijvingen sinds het bestaan be reikt. 484 Studenten hebaben zich voor het nieuwe studiejaar gemeld. 104 Hebben ingeschreven voor de fa culteit der geneeskunde, 184 voor die der letteren en wijsbegeerten, de rest werd verdeeld over de andere facul teiten. Vrouw tweede voorzitter van Tweede Kamer? Mevr. mr J. Sioffels- Van Haasten (VVD) Dinsdag a.s. zal de Tweede Kamer, zoals steeds aan het begip van een nieuwe zittingsperiode, een voor dracht opmaken van kandidaten voor het voorzitterschap. Ook ditmaal ver wacht men weer zo goed als zeker, dat dr. L. G. Kortenhorst van de KVP zün voorzittersstoel weer zal be klimmen, maar de ondervoorzitters worden meestal gekozen uit de frac ties, welke in grootte op die van de KVP volgen. Dit zijn de PvdA- en WD-fractie. Sinds de socialisten bij de laatste verkiezing van een Kamervoorzitter dr. Kortenhorst als ongewenst be schouwden als voorzitter zijn de an dere fracties er niet erg op gebrand, dat een PvdA'er tweede voorzitter wordt. Het zal dus een lid van de WD-fractie worden en wel een vrou welijke afgevaardigde, mevr. mr J. M. StoffelsVan Haaften, die pas vier jaar Kamerlid is, maar in die tijd reeds veel van zich heeft doen spreken door haar activiteiten op verscheiden gebied. Zij is lid van het parlement van de Raad van Europa en maakte vorig jaar deel uit van de Nederlandse delegatie bij de Verenig de Naties in New York. Het zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de Staten-Generaal zijn, dat een vrouw het voorzitterschap van een Kamer bekleedt ADVIEZEN CAO'S GRAFISCH BEDRIJF. In zijn gisteren gehouden vergade ring heeft het bestuur van de Stich ting van de Arbeid zijn adviezen aan 'het college van Rijksbemiddelaars vastgesteld over de collectieve ar beidsovereenkomst in het grafisch bedrijf, nl. voor de handarbeiders, de chefs en het administratieve per soneel. Deze adviezen waren niet geheel unaniem. In verband met het ver trouwelijke karakter van deze advie zen kon men over de inhoud geen nadere mededelingen doen. Vierde wachtmeester in omkoopatfaire gearresteerd De rijksrecherche heeft een vier de wachtmeester van de verkeers- groep der rijkspolitie te Amsterdam aangehouden onder verdenking be trokken te zijn geweest bij de om- kopingsgevallen, waarvoor begin van deze week al drie wachtmeesters van deze verkeersgroep werden gear resteerd. De politiemannen worden er van verdacht van burgers, die we gens een verkeersovertreding op de buitenwegen naar de forensen plaatsen rond de „hoofdstad werden aangehouden, geld te hebben aan genomen „ter afkoping" van een pro ces-verbaal. De vierde wachtmeester zal ver moedelijk maandag a.s. voor de of ficier van justitie worden geleid. De drie eerder gearresteerden blij ven in voorlopige hechtenis. Met de tot nu toe bekend geworden geval len is een bedrag van een paar hon derd gulden gemoeid. Vooralsnog bestaat bij de justitie de indruk, dat het initiatief tot omkoping is uitge gaan van de wachmeesters. Bij haar uitgebreide, nog geenszins geëindig de onderzoek gaat de rijksrecherche onder meer de gehele administratie ZILFA PLEE! Ir. ROSSEM du CHATTEL SreestrMt DRIESSEN J. HOOGERVORST Morjchstrut 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie). Zieke in volle zee van boord gehaald Helikopter landde op dek Gistermorgen om half elf heeft een helikopter van de Marine Luchtvaart dienst in volle zee een ziek beman ningslid van het Noorse vrachtschip „Bulk Enterprise" gehaald. Vrijdagmorgen raakte hij buiten bewustzijn en de kapitein vroeg via de radio om medische hulp voor zijn patiënt de 32-jarige Hugo Thomas sen. De helikopter, Sikoksky 55, werd door een Neptune van het vliegveld Valkenburg naar het schip geleid. Omdat het schip met de kop in de wind ging liggen en de zee spiegel glad was, kon de helikopter op het dek landen, zodat de patiënt direkt in de helikopter gezet kon worden. De helikopter bracht de zeeman naar het vliegveld De Kooy bij Den Hel der, waar een ambulance gereed stond om hem naar het ziekenhuis Parkzicht in Den Helder te bren gen. Zijn toestand is ernstig. INVOER BONEN EN TOMATEN Met ingang van 1 oktober a.s. zal de invoer van bonen en tomaten in ons land uit landen welke niet tot de E.E.G. behoren, weer toegestaan zijn. Dit heeft het produktschap voor groenten en fruit thans reeds ter kennis van belanghebbenden ge bracht. Verminder de kans op kouvatten Jawel, we mogen nu nog van een nazomer spreken, maar het tijd perk van het herhaaldelijke kou vatten staat weer voor de deur. We behoeven daarbij niet alleen te den ken aan neusverhoudheid, ook keel- catarre, bronchitis, longontsteking berusten maar al te vaak op dat zelfde kouvatten. Deze treurige opsomming kan worden gecompleteerd met darm stoornissen, spier- en zenuwaandoe ningen die soms dezelfde oorzaak hebben. Weest linker wordt flinker Wij kunnen ons tegen al die na righeden die ons in de komende maanden boven het hoofd hangen zeer goed te weer stellen, als we daartoe thans reeds de nodige maatregelen nemen. Wanneer we dat werkelijk wil len, kunnen we onze weerstand te gen de plotselinge temperatuurwis selingen, die het nu volgende sei zoen ongetwijfeld met zich mee zal brengen, aanmerkelijk vergroten. In de medische vakliteratuur is er herhaaldelijk op gewezen dat men het lichaam kan „harden" door middel van koude lucht- en water behandeling; bij het grote publiek is dit echter nog steeds te weinig bekend. Vergroot uw prestatievermogen gen. U kunt uw lichaam wennen aan plotselinge afkoeling: de kans op kouvatten wordt daardoor aanmer kelijk verminderd. Bovendien be reikt u met dit „harden" nog enke le andere dingen, die niet zonder betekenis zijn. Iemand die aldus wordt behan deld, wordt in alle opzichten flin ker en sterker. Het lichamelijk en geestelijk prestatievermogen neemt er aanzienlijk door toe. Dat moet voor iedereen toch een prettig voor uitzicht zijn. Nu is een gewoon woonhuis na tuurlijk geen instituut voor fysische therapie. Niemand zal daarom thuis beschikken over toestellen waar mee koude lucht kan# worden ge produceerd. Gezondheid, zó uit de kraan. Maar water is in onze dagen toch wel overal aanwezig. Iedereen kan zich thuis, waarneer hij daar de tijd en de moeite voor wil nemen, wel één of tweemaal per dag geheel met koud water afsponzen. Gelukkig treffen we in meer en meer huizen tegenwoordig een dou checel aan. In zulk een woning is de koudwaterbehandeling nog wèl zo gemakkelijk uit te voeren. U zet de kraan maar open en u stapt maar onder de spoeier. De resultaten van zulk een kuur, die we de gehele winter kunnen voortzetten, zijn meestal frappant. Een groot aantal mensen, dat des winters altijd iets mankeert, kan dan zonder kleerscheuren door het koude seizoen heenkomen. Moeders van „vatbare" doch ove rigens gezonde kinderen, moeten werkelijk eens overwegen of zij hun zoon of dochter op deze sim pele wijze niet tegen al die kwaal tjes van herst en winter zullen be schermen. Het kan immers nauwe lijks eenvoudiger: men zet het kind 's morgens en 's avonds met de voe ten in een finke teil en men wast het gehele lijfje, de armpjes en de beentjes goed met water, dat zo uit de kraan komt. Niet bij reumatische aanleg. Maar ook volwassenen, die bij de kleinste kleinigheid kouvatten, die bij de eerste weersomslag al dade lijk met hoesten en proesten plegen te beginnen, kunnen veel baat bij deze voortreffelijke kleur vinden. U moet echter en dat dient met nadruk te worden gezegd verder gezond zijn. Lijdt men aan een of andere kwaal, begint u dan nooit zulke dingen zonder vooraf overleg met de huisdokter te hebben ge pleegd. Mensen met aanleg voor reuma moeten er in het geheel niet aan beginnen! Vanzelfsprekend moet u met kou de afwassingen niet starten als het eenmaal hartje winter is. Wie thans een begin maakt, heeft een goede kans de komende maanden zonder al het bovenbeschreven ongerief door te komen. Dr. Alfreda Friedé. Nieuw kapsel •V ,'i m Dit is „Ariadne", het allernieuwste kapsel van Steiner in Londen. Over dag kan dit kapsel zonder bloesem versiering worden gedragen, de bloemetjes kunnen dan voor de avonduren bewaard biyven. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK De nazomer schenkt ons ieder jaar weer vruchten als b.v. pom poen, mais paprika en aubergines,' die we in de overige jaargetijden praktisch niet zien en die er zich uitstekend toe lenen om in onze menu's weer eens de nodige variatie aan te brengen. De aubergines vallen op door hun mooie, dieppaarse kleur. Ze zijn zacht van smaak, kunnen niet al leen gebakken genuttigd, maar ook heel goed met een of ander sma kelijk vulsel opgediend worden. In dit weekmenu wordt daar een ri sotto voor gebruikt, maar met eigen fantasie en met behulp van b.v. eieren, champignons, vis, tomaten, enz. kan men natuurlijk eindeloos veel variaties aanbrengen. ZONDAG: schelp met paddestoelert- ragout, varkenscarbonade, prin- sessebonen, aardappelen; fr.uit- sla met slagroom. MAANDAG: risotto met gestoofde tomaten; karnemelkvla. DINSDAG: gevulde aubergines met sla; omelet met jam. WOENSDAG: gebakken lever, snij bonen, aardappelen; appelcom- pöte. (Witte bonen in de week zetten) DONDERDAG: witte bonen, hard gekookte eieren, aardappelpurée, peterseliesaus; yoghurt. VRIJDAG: wittebonensoep, gebak ken schol, sla, rauw gebakken aardappelen. ZATERDAG: macaroni met ham en kaas; hangop met rozijnen. Recept: Gevulde aubergines 4 Aubergines, risotto van 100 gr. rijst, 200 gr. champignons of can tharellen, 30 gr. roomboter, 40 gr. geraspte kaas, zout. De aubergines in de lengte door snijden, het zaad eruit halen, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vullen met risotto waaraan de gebakken champignons zijn toegevoegd, ze in een vuurvaste schotel leggen, met de kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten worden. Recept: Hangop met rozijnen. 2 Liter karnemelk, 100 gr. rozij nen, 100 gr. suiker, citroensap van 1 citroen, iets water. In eèn kom een vergiet plaatsen en hierin een schone natgemaakte doek leggen. De karnemelk op de doek schenken en wegzetten. Af en toe het dikke gedeelte van de doek afscheppen en in een kom overdoen. Tenslotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in een bodempje water 10 min. zachtjes koken. De rozijnen af laten koelen en met de suiker en het citroensap door de hangop doen. U kunt niet weten Laat vóór de winter uw haard of kachel grondig schoonmaken en na kijken, eventueel open naden dich ten met kachelkit en micaruitjes vernieuwen, indien zij defecten ver tonen. Laat tijdig de schoorsteen vegen. Straks als het stookseizoen begint, heeft de schoorsteenveger het zo druk, dat u in de kou moet wach ten op uw beurt. Schoorsteenvegen is wettelijk verplicht en ook vele brandverzekeringspolissen eisen minstens een jaarlijkse schoonmaak. Het bralden van 2 kachels op één schoorsteenkanaal is verboden en tevens zeer gevaarlijk. Vrijdag heeft de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, mevrouw Van Wal sum de „Femina 1959" in de Ahoy-hallen officieel geopend. Op de foto zien we mevrouw Van Walsum tijdens de rondgang over de ver schillende stands. VROEGER was er vrijwel geen sprake van mode voor nacht kleding. Tegenwoordig is dat wel een beetje anders geworden. Ook 1q de nachtkleding ls de mode doorgedrongen. Voor de dames zagen we de babydoll en enkele andere model len hun triomftocht maken. Voor de kleintjes zijn er reeds vele creaties. De kleuters zijn ook zo geschikt om in leuke nachtpakjes naar bed te gaan. Onze illustratie toont enkele nieuwe ontwerpen. Het jongetje draag een pyjama van een lekke re zachte flanellen stof, wit met lichtblauwe stipjes, afgezet met donkerblauw flanel. Het is eigen lijk een klassiek model, maar het maakt van zo'n peuter een echt mannetje. Voor het jonge meisje zien we een model met een broek van ge broken wit met nauwe pijpen, die afgezet werden met een leuke ge streepte stof, waarvan ook het Jakje werd gemaakt Dit jakje, met heel korte mouwtjes en lek ker ruim, is lang en wordt even onder de taille op de heupen door een doorgeregen band ingesnoerd. Dit zijn slechts enkele voor beelden van de uitgebreide col lectie nachtkleding die er voor onze kleuters te krijgen is en die «Uk te aan variatie*

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10