S)e£eicbeSou^cmt Eisenhower - vervuld van hoop voor de televisie Ghroesjtsjefs reis is volledig uitgestippeld Gevechten in Laos duren voort Pedola, moordenaar voor de van Londense agent rechter Scherpe reactie van Nehroe HOE Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14811 Met Chroesjtsjef aan het handje door Amerika Telefoon» Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk donderdagavond in een televisietoespraak het een en annder medegedeeld voor zijn ko mende besprekingen mét de Russi sche premier en partijsecretaris Chroesjtsjef en zijn Europese reis. Over het komende overleg met Chroesjtsjef zei Eisenhower te hopen dat uit deze besprekingen enig wezen lijk- resultaat zal voortspruiten, ook al zou niemand hier iets over kun nen voorspellen. Omtrent de door hem in Europa met de leiders van Engeland, Frank rijk en West-Duitsland gevoerde be sprekingen verklaarde Eisenhower: „Elk hunner onderschreef ten volle het Amerikaanse standpunt dat elk besluit om een topconferentie te hou den gebaseerd moet zijn op de ze kerheid, dat de status en de rechten van het westen in Berlijn zullen worden geëerbiedigd". Bovendien geloven wij, aldus Eisen hower, dat er van Sowjetrussische Wederom onwettige bisschopswijding in China Aanial ihans gesiegen tot 24 Volgens het communistische dag blad Kirin Jih-Pao is in Kirin, het verweesde suffragaan-bisdom van Moekden in Mantsjoerije, op 26 mei van dit jaar de priester Wang Wei- Min gekozen tot bisschop van dit bisdom. De verkiezing is volgens het blad geschiedt tijdens een bijeen komst van de vereniging van patri ottische katholieken. Hij zou op 31 mei tot bisschop gewijd' zijn, aldus meldt het katholieke persagentschap van Hongkong. Voor zover dq. cijfers inmiddels niet weer achterhaald zijn is het aantal onwettig- gekozen en geconsacreerde bisschoppen nu ge stegen tot 24. Drie en dejrtig aarts bisdommen en bisdommen staan on der bestuur van patriotische pries ters. Van de 112 kerkelijke bestuurs gebieden in communistisch China worden nog hoogstens 7 geleid door wettig benoemde kerkelijke gezags dragers. Amerikaanse pers over Prinses Beatrix' komst De „New York Herald Tribune" heeft vrijdagochtend 'in een hoofd artikel de ondernemingszin van de Nederlandse zeevaart geprezen en de „Rotterdam" van de Holland- Amerika-Lijn die op zijn eerste reis prinses Beatrix naar de Ver enigde Staten brengt een welkom toegeroepen. „Nederlandse schepen nemen een voorrangspositie in New Yorks ha ven in. Precies drie en een halve eeuw geleden voer „d'Halve Maen de onbekende Hudson op en vandaag verwelkomen we de jongste en mooiste getuigenis van het Neder landse zeevarend genie. De „Rotter dam" is het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn en het grootste passagiersschip dat ooit in Nederland is gebouwd. Het is de vijfde „Rotterdam" in transatlan tische dienst en zo omvat onze groet de naam en de traditie. Het nieuwe zijde op de een of andere wijze een duidelijke aanwijzing moet worden gegeven dat de welgemeende onder handelingen de belofte zullen in houden dat zij zullen leiden tot een wezenlijke verkleining van de oor zaken der internationale spanningen. Eisenhower verklaarde de bond genoten der V.S. te hebben verze kerd dat <,ijr. uitnodiging aan Chroesjtsjef niet bedoeld was om tot definitieve onderhandelingen te ko men, doch wel in te houden dat een ernstig wederzijds overleg mogelijk nieuwe gelegenheden -ml openen voor het maken van praktische vorderin gen op de weg, die leidt naar weg neming van enkele der oorzaken van de internationale spannnig. Omtrent de vooruitzichten voor een topconferentie verklaarde de presi dent met de bondgenoten altijd be reid te zijn op realistische basis met de Sowj et-Unie te onderhandelen over elk van wederzijdse toepassing zijnd plan, dat voorziet in een ver mindering der bewapening „Indien de Sowjetrussische eerste minister opbouwende denkbeelden en voorstellen zou ontvouwen, die een basis zouden kunnen vormen voor verantwoorde onderhandelingen over de vraagstukken, die oost en west verdeeld houden, zullen wij deze gaarne met" onze bondgenoten bestuderen," aldus Eisenhower. Kostbaar beeldje gestolen Uit het Aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht wordt sinds gister avond een kostbaar beeldje, voor stellende de boodschap aan Maria, vermist. Het kunststuk werd vervaardigd door de Noord Nederlandse school in 1470 en is verzekerd voor een be drag van 2000.De kunstwaarde, zo deelde de directeur van het mu seum, dr D. P. R.' A. Bouvy, ons rriede, is evenwel veel groter. De diefstal werd ontdekt door een der suppoosten. Er zijn geen sporen van inbraak ontdekt. PRINS BERNHARD NAAR TURKIJE Naar de rijksvoorlichtingsdienst mededeelt vertrekt Z.K.H. Prins Bernhard op 16 september naar Turkijë. In Yesilkoy, een plaats juist buiten Istanbul, wordt opnieuw een z.g. Bilderberg-conferentie gehouden. Deze bijeenkomst van politici en per sonen uit het bedrijfsleven, werkge vers zowel als vakverenigingsleiders, zal zoals steeds door de prins wor den gepresideerd. Verwacht worden deelnemers uit de meeste vrije lan den van Europa zowel als uit de Verenigde Staten en Canada. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Na afloop zal de prins voor enkele weken naar Tanganyika doorvliegen, vanwaar hij omstreeks 12 oktober naar Nederland terug keert. Hij zal ook nog met Eisenhower spreken Het Witte Huis heeft gisteren Chroesjtsjefs reisplan voor de eerste negen dagen van zijn komende be zoek aan de Verenigde Staten gepu bliceerd. Daar de plannen voor de reis van de Russische leider reeds gedeeltelijk waren uitgelekt, dient de publikatie meer als een bevesti ging van de onofficiële berichten. Dinsdag 15 september komt Chroesjtsjef te 16.30 uur Nederlandse tijd in Washington aan in een Rus sisch straaltoestel van het type Toer poelef-114. Dezelfde avond geeft president Eisenhower te zijner ere een diner. Woensdag zal bestemd zijn voor kleine tochtjes en een televisietoe spraak vanuit de Amerikaanse pers club. Donderdag gaat Chroesjtsjef per schip heeft een verheven passagier aan boord, kroonprinses Beatrix, die is gekomen om in New Yorks her denking van Henri Hudsons ge wichtige reis, een leidende rol te spelen. Wij vertrouwen dat zij in de warmte van het welkom de band van een gemeenschappelijk verleden zal voelen waarvan wij de herinne ring en de zinnebeelden nog steeds koesteren", aldus de New York He rald Tribune. De man die de aanvallen geleid heeft op belangrijke inlichtingen centra in Den Haag, Kopenhagen en Qdense, luchtcommandore Robert Norman Bateson, is bevorderd, zo heeft het Britse ministerie van lucht vaart meegedeeld. De vernietiging van het bevolkingsregister op 11 april 1944 in Den Haag werd be schouwd als een van de grootste pre- cisieaanvallen van de oorlog. trein naar New York, waar hem een lunch wordt aangeboden door de burgemeester en een receptie bij oud gouverneur Hariman van New York. Gedineerd zal worden met de eco nomische club in het Waldorf-Asto ria hotel. De vrijdag wordt gewijd aan een bezoek aan mevrouw Roosevelt, waarna de Russische premier 's mid dags een rede in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties zal uitspreken. Een rondtocht door de stad, een bezoek aan gouverneur Nel son Rockefeller van de staat Nów York en een diner, gegeven door se cretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N., zullen de dag besluiten. Zaterdag gaat de tocht per straal vliegtuig naar Los Angelos. Hier zal Chroesjtsjef lunchen met leidende figuren uit de filmwereld van Holly wood en dineren met het stadsbe stuur van Los Angelos. Zondag wordt per trein San Fran cisco bezocht voor een ontmoeting met Amerikaanse vakbondsleiders. Ook maandag zal het gezelschap in San Francisco zijn. Dinsdag wordt naar Des Moines in Iowa gevlogen, het hart van de rijke korengordel, dat Chroesjtsjef per auto zal bezichtigen. De volgende dag wordt een bezoek gebracht aan een maisboerderij te Johnston, Iowa, en een maisverwer kende industrie. De' boerderij wordt gedreven door Roswell Garst, een oude kennis van Chroesjtsjef, met wie hij in Rusland over maisverbouw van gedachten heeft .gewisseld. Na een bezoek aan Iowa's landbouw hogeschool en proefstation te Ames, gaat men per vliegtuig naar Pittburgh in Pennsylvanië. Tot zover reikt het reisplan. Men vermoedt dat Chroesjtsjef in Pitts burgh een kernreactor zal bezoeken. In Washington zal de Russische lei der tenslotte besprekingen met Eisen hower voeren. Op 27 september reist hij naar Rusland terug. Hoofdrollen voor Oberammergau's passie bekend mm Callas weigerde voor Churchill te zingen Het Romeinse blad „II Messaggero" schrijft uit de mond van Giovanni Meneghini vernomen te hebben dat Maria Callas, die van hem gaat schei den, tijdens de tocht over de Middel landse zee met het jacht van de Griekse reder Onassis, weigerde in te gaan op een verzoek van Sir Win ston Churchill, ook gast aan boord, om iets voor hem te zingen. „Ik probeerde haar over te halen aan Sir Winstons verzoek gevolg te geven, aldus Meneghini, maar zij was in eeri van haar gemelijke buien en antwoordde dat zij voor haar rust op reis was en dat niemand haar ertoe zou kunnen brengen te gaan zingen, zelfs Sir Winston Churchill niet. Meneghini ging toen Churchill zijn verontschuldiging aanbieden maar deze zei, zonder zijn sigaar uit de mond te nemen: „ik begrijp het heel goed". Meneghini heeft in dit vraagge sprek voorts verklaard, dat hij had gehoord dat Onassis van plan was voor Callas een reusachtig theater in Monte Carlo te bouwen, dat naar haar zou worden genoemd. Ook zegt men dat hij van plan is miljoenen te investeren in films die zij gaat maken, aldus Meneghini. Osservatore laakt „immorele journalistiek". Het onofficiële blad van het vati- caan, de „Osservatore Romano" heeft donderdag de „immorele journalis tiek" gelaakt die zonder rechtvaar diging de familie Onassis heeft be trokken bij de breuk tussen mevr. Callas en haar echtgenoot. Kranten hebben „cupido" gebracht in „de villa of het jacht van een ander paar" en gesproken over Onassis in plaats van te zwijgen, zoals eerlijk zou zijn geweest. Het moraliserende journalistieke onderzoek in het par ticuliere leven is zo erg geworden dat iedereen moet oppassen dat niet alleen het hoe en waarom van al zijn afwijkingen wordt gepubliceerd, maar ook hoe hij, toen hij vier jaar was, zijn vinger in zijn neus stak en bijgevolg van zijn moeder een draai om zijn oren kreeg, aldus het Vaticaanse blad. Gisteravond is ingebroken aan een villa aan de Alexander Gogelweg te Den Haag. Uit de linnenkast ver dween een doosje met sieraden ter waarde van 12.500. Het echtpaar Nales in het bekende café-restaurant ,,'t Kalfje" aan de Biltsestraatweg te Utrecht, had donderdag alle reden om nu eens voor zichzelf en voor het bedienend personeel een geurige kop koffie in te schenken en een gebakje kon er ook best af. Donderdag werd nl. bekend, dat een serie van de honderdduizend uit de staatsloterij naar ,,'t Kalfje" zal gaan. Het echtpaar Nales bezit de helft van het winnende lot en de drie kellners hebben samen de andere helft van dat lot. V.l.nj*.: de heer C. M. Nales, eigenaar van ,,'t Kalfje", mevrouw Nales, ober-kellner F. Kreeft- meijer, en de kellners T. Martens en W. Linnebauk. N.V.-commissie vertrekI morgen In een communiqué van het Lao- tische leger wordt meegedeeld, dat gevechten voortduren in het zuiden van de provincie Phong Saly waar de opstandelingen opnieuw aanvallen doen op het fort Muongkhoua. Zij vielen eveneens de kleinere nabijge legen post Namnga Nasong aan, waar bij aan regeringszijde enige verliezen werden geleden. De aanvallers kwa men van de andere kant van de grens met het communistische Noord- Vietnam, aldus het communiqué. Elders werd een groep van de op standige Pathet Lao op de vlucht ge dreven. Twee opstandelingen werden hierbij gedood en vier gewond. Een woordvoerder van het Noord- vietnamese ministerie van buiten landse zaken sprak donderdag een verklaring van de Laotische minis ter van buitenlandse zaken tegen dat 4.000 man communistische troepen Gisteren is in de Londense Old Bailey, de voornaamste Britse recht bank voor de behandeling van mis daden, het proces begonnen tegen de dertigjarige, in Duitsland geboren Canadees Podola, die terecht staat Door middel van een geheime stemming zijn de hoofd rolspelers voor de Passiespelen 1960 van Oberammergau gekozen. De Passiespelen dateren uit het jaar 1632, toen de gemeente, na van de pest verlost te zijn, be loofde eike tien jaren een Passiespel op te voeren. Foto vJ.n.r.: koordirigent Max Schmid; Maria Magdalena, Annelies Mayr; Maria, Irml Dengg; Christus, Anton Preisinger en Johannes, Werner Bieling. op brief van Chinese premier Nehroe beschuldigde China er van, terug te krabbelen van Tsjou's be lofte aangaande de Macmahon-linie. In zijn gesprekken met Tsjou had de Chinese premier gezegd, dat China, ondanks bezwaren, de Macmahon- linie als grens zal aanvaarden. Ne hroe zei drie keer op het onderwerp teruggekomen te zijn om zeker te zijn omtrent Tsjou's verklaring. China's politiek t.a.v. de Macmahon- linie is strakker geworden en dit baart ons zorg, aldus Nehroe. Naar de Indische premier verder verklaarde, schijnt niemand in Chi na er enig idee van te hebben waar de grens tussen China en India moet liggen. De Chinezen houden de zaak vaag, zodat de mogelijkheid van moeilijkheden altijd bestaat. Nehroe acht het „de uiterste waan zin" als twee grote landen als India en China oorlog gaan voeren over het bezit van enkele bergen. Nehroe deelde mee, dat China ook geprotesteerd heeft tegen schending van zijn territoriale wateren door een Indisch schip. Tot slot zei de Indische premier, dat de Indische regering de Dalai Lama gewaarschuwd had naar aan leiding van enkele van diens poli tieke verklaringen van de laatste tijd. Nehroe zei voorts het niet eens te zijn met het voorstel van de Dalai Lama om de kwestie-Tibet bij de V.N aanhangig te. maken en hij kon ook niet diens stelling onderschrij ven, dat de al of niet geldigheid van de Macmahon-linie verband houdt met de erkennig van de soevereine status van Tibet. De premier noemde de jongste brief van Tsjou en-Lai ernstig. On danks het feit dat dit schrijven de ernst van de toestand had doen toe nemen, zou India blijven streven naar een vreedlzame regeling van het geschil- op beschuldiging van moord op de 43-jarige opsporingsambtenaar Pur- dy. Laatstgenoemde werd door Po dola doodgeschoten toen hij de Canadees wilde arresteren n.a.v. een klacht van een vrouw over door de beklaagde gepleegde chantage. De verdediger van Podola, Lawton verklaarde dat zijn cliënt zich niets meer kon herinneren van de gebeur tenissen die plaats grepen voor de zeventiende juli, de dag waarop Pur- dy werd vermoord. Hierdoor kon Podola zich niet verdedigen en dit had weer tot gevolg dat ook zijn ver dediger er geen voorstelling van had hoe hij de verdediging moest voeren. De openbare aanklager, Maxwell Turner, bestreed dit argument van de verdediging, dat hij onwaarachtig noemde. Rechter Davies verklaarde daarop dat het de taak van de verdediger was aan te tonen dat Podola niet in staat was verklaringen af te leggen. De verdediger verklaarde voorts dat het waarschijnlijk te achten is dat Podola bij zijn arrestatie een aantal niet ernstige verwondingen had bekomen. In antwoord op vragen van de openbare aanklager verklaarde de arts, die Podola na zijn arrestatie had onderzocht, dat kneuzingen op het gezicht van Podola veroorzaakt konden zijn door een worsteling bij zijn arrestatie. Hierop werd het proces tot vrijdag verdaagd. Laos waren binnengedrongen en dat Noordvietnamezen stellingen in Laos met kanonvuur hadden beschoten. Te New York is bekendgemaakt, dat de V.N.-commissie van onderzoek zaterdag naar Laos zal vertrekken. Oorspronkelijk verwachtte men dat de groep vandaag reeds zou vertrek ken, maar waarschijnlijk wil men eerst nog overleg plegen met de Lao- tiaanse minister van buitenlandse zaken, Champan Pan ja, die niet voor morgen te New York zal aankomen. De Japanner Tsjinitsji Sjiboezawa is voorzitter van de commissie, hij zal zich in Bangkok bij de groep voegen. De Argentijn Ahrens en de Italiaan Barriterri di San Pietro zijn aange steld als co-rapporteurs. THAILANDSE MISSIE NAAR LAOS De regering van Thailand heeft be sloten een militaire missie naar Laos te zenden, zo heeft de Thailandse premier, Sarit Thanarat, bekend gemaakt. Hij zei, dat zijn regering zich erg bezorgd maakt over de toe stand in Laos. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's wordt het weer? Zonnig Het hogedrukgebied boven West en Midden-Europa had vanmorgen zijn centrum boven de Alpen. Tus sen dit hogedrukgebied en een de pressie boven de Noordelijke IJszee staat over Scandinavië een krachtige westelijke luchtstroming, waarin en kele storingen naar Noord-Rusland trekken. In het atlantische gebied kwam er een verandering in de al gemene circulatie, doordat een de pressie van Zuid-Groenland naar het midden van de oceaan trok, inplaats van evenals zijn voorgangers naar IJsland te koersen. Bij IJsland treedt nu een belangrijke stijging van de luchtdruk op. Deze veranderingen zullen echter nog weinig invloed hebben op het Europees hogedrukgebied, doordat dit laatste zich wat naar Midden- Europa terugtrekt, kan de wind meer zuidelijk worden. De temperaturen blijven daardoor op een voor de tijd van het jaar zeer hoog niveau en het weer behoudt een zonnig karak ter. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond, opgemaakt te 11.15 uur) Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind tussen oost en zuid. 12 Sept.: zon op 06.08; onder 19.04; maan op 16.29; onder 00.49. Hoogwaterstanden 12 Sept.: v.m. 11.nam. 11.49. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON onbew. onbew. onbew. onbew. mist mist onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist mist licht bew. onbew. onbe»v. onbew. half bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. 19 C. 21 22 Korreltje Wie een ander overheerst, krijgt een ondergeschikte; wie een ander overreedt, krijgt een medewerker.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1