4-voudige werking... extta geneeskracht! Chefarine ,4 Veenbrand bij Vroomshoop Aantal faillissementen inaug. sterk gedaald Hengelaar sprong te water en verdronk Zestien jaar na veroordeling in hoger beroep Zigeuners op Europese reis Papendrecht krijgt helihaven WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Eert kranig vliegstaaltje Een „vliegende kraan", een helikopter van de Engelse firma Westland- Westminster, demonstreert hier zijn mogelijkheden door het optillen van een brugsectie van meer dan dertig meter lengte tijdens de grote jaarlijkse luchtvaartshow op Farnborough, welke maandag is begonnen. De West minster is de grootste helikopter, welke ooit door een Engelse vliegtuig fabriek in eigen beheer is ontwikkeld. Middenstandcursus voor militairen De 40 mondelinge cursussen, welke in samenwerking met de dienst Wel zijnszorg Leger door de contactraad van de drie onderwijscentrales, ge vormd door de centrale voor katho liek handelsonderwijs, het instituut voor middenstandsontwikkeling en de centrale voor christelijk handels onderwijs ,in de legerplaatsen, ka zernes en vliegbases, werden georga niseerd, leverden dit jaar 419 mili tairen op voor het middenstands examen algemene handelskennis. Door uniform studiemateriaal en lesprogramma wordt bereikt, dat de deelnemers bij overplaatsing de op leiding kunnen blijven volgen. Van genoemd aantal ontvingen er 231 het diploma. Het percentage van geslaagden ligt ook dit jaar weer boven het landelijk gemiddelde. Al dus deelt de legervoorlichtingsdienst mede. 2 gezinnen gered bij brand in Rotterdam Een felle brand heeft gisteravond in Rotterdam twee oude woningen aan de Gouvernestraat vernield. Doordat een 5-jarig meisje, Hehnie van der Meyde, alarm sloeg toen zij de vlammen langs het keukenraam zag spelen, konden twee gezinnen hun leven redden. Drie andere bewo ners waren op het ogenblik van de brand niet aanwezig. Alle huisraad ging verloren. In zeer korte tijd stond de eerste woning in brand. Hennie kon met haar vader en moeder zich tijdig in veiligheid brengen, zij vluchtten de trap af. Iu het pand ernaast ontstond brand een verdieping lager. Hier konden de gezinsleden van A. v. d. Herik bijtijds ontsnappen, met ach terlating van al hun goederen. Zij stonden zelfs zonder schoenen op straat. De brandweer wist met vijf stralen te voorkomen, dat twee an dere woningen, welke waren ont ruimd en een school door het vuur wérden aangetast. Apen op weg naar Zweden van dorsi omgekomen Een treinlading apen uit Nederland is gis'.eren in deplorabele toestand in Stockholm aangekomen. Van de 2'50 beesten waren er tien dood, waar-' schijnlijk omgekomen van de dorst, en de andere lagen bewusteloos in hun kooien. Zij leefden op, toen zij water kregen. Een firma uit Tilburg had de die ren verkocht aan het Zweedse natio nale bacteriologische laboratorium. Het laborotorium geeft alle schuld aan de Nederlandse firma, omdat die de verantwoordelijkheid had voor het vervoer. Volgens een veearts waren de twintig kooien waarin de beesten vervoerd werden te klein. Zij hadden afmetingen van 85 bij 50 bij 50 cen timeter. Drie weken geleden stier ven enkele apen bij een soortgelijk transport. Dinsdagavond heeft de Firato in het RAI-gebouw te Amsterdam Voor dit jaar haar poorten weer gesloten. In totaal werd deze elektronicabeurs bezocht door 167.201 belangstellenden ■uit binnen- en buitenland. Vorig jaar V'?r~r> er 164 000 blockers. VEILIGHEIDSVOORZIENINGEN AAN STRAFGESTICHTEN In een suppletoire begroting voor 1958 van het departement van Volks huivesting en Bouwnijverheid wordt 500.000,gevraagd voor bekosti ging van veiligheidsvoorzieningen aan strafgestichten, welke naar minister van Aartsen zegt zeer urgent moeten worden geacht. Koffie-automaat op Utrechts station Kollie zwart ol koffie melk Het Centraal Station in Utrecht is sinds vanmorgen een koffie-auto maat rijk en heeft daarmee een pri meur voor Nederland. Op het eer ste perron, vlak voor de uitgang buurtsporen, is het ingenieuze appa raat opgesteld, om haastige reizigers de gelegenheid te bieden zich in zes seconden van een bekertje koffie te voorzien. Wanneer men drie dubbeltjes in de automaat gooit, kan men uit vijf 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij» zonder weldadig. zonaer weiuauiy. Militairen hielpen blussen „Bonbons" in Wenen aangekomen De 500 pleegkinderen, die onder gebracht waren bij Nederlandse ge zinnen, zijn goed in Wenen aange komen. We vernemen van de secre taresse van het Leidse comité, mevr. Van Welie, die de kinderen tot het eindpunt heeft begeleid, dat zij in audiëntie is ontvangen, samen met andere comitéleden^ door de aarts bisschop van Wenen, kardinaal Kö- nig, die namens de „Caritas" van zijn Diocees hartelijke dankwoorden sprak tot de organisatoren van deze jaarlijkse kinder uitzending en in het bijzonder ook tot de Nederlandse pleegouders. „Zij verrichten prach tig werk" zei hij onder meer, „in het belang van de lichamelijke en gees telijke welstand van deze diocesane jeugd". Honderd militairen van het der tiende bataljon gardefuseliers „Prin ses Irene" uit Schalkhaar zijn, na dat hun hulp gistermiddag om vier was ingeroepen, uitgerukt naar een veenbrand te Bruine Haar, gelegen vlak bij de Duitse grens, nabij Vroomshoop. Uit Enschede waren reeds mannen van de luchtdoelartillerie op het ter rein van de brand aangekomen. De de gevoeligst, maag, mannen uit schalkhaar waren om zes uur nog onderweg. Op de vliegbasis Twente weruen manschappen van de Kon. Luchtmacht gereed gehouden. De brand, een heide- en veen brand, brak omstreeks half vie. uit en breidde zich uit over een grote op pervlakte. De Vriezenveense brand weer begon met het blussingswerk. De burgemeester van deze gemeente zag de toestand echter zo ernstig in dat hij meende ook om militaire hulp te moeten verzoeken. Wind keerde vuurzee Later bleek de veenbrand mee te vallen, doordat de bestrijders van het vuur hulp an de wind kregen. Ongeveer 15 ha veen, hei en bos grond brandde af. De noordoosten wind dreef de vlammen in de rich ting van een opslagplaats met mil joenen turven, zodat de burgemeester van Vriezenveen zich genoodzaakt had gezien de hulp van militairen uit het garnizoen van Enschede in te roepen. Te 17.15 echtei was de brandweer met het doven van de vlammen zover gevorderd, dat nog slechts smeiL'end hcut uitgeslagen moest worden. Deze gunstige wen- Het aantal faillissementen in ons land heeft in augustus evenals in de voorafgaande maand 'n sterke sterke daling ondergaan. Uitgespro ken werden nl. in de afgelopen maand 104 faillissementen, tegen 132 in juli. Ook in vergelijking met augustus 1958, toen het aantal faillis sementen 138 bedroeg, was er sprake van een niet onbelangrijke terug gang. In de eerste acht maanden van het lopende jaar werden in totaal 996 faillissementen uitgesproken, tegen 1063 in dezelfde periode van 1958. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal faillis sementen in augustus in de provin cie Noord-Holland (excl. Amster dam) 11 (v,m. 18; v.j. 17), Amster dam 18 (18; 16), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 12 (25; 11), Den Haag 7 (8; 13), Rotterdam Ongerustheid over ongecontroleerde schoolfuifjes De rectoren en directeuren van de katholieke middelbare scholen in Den Haag hebben bij het begin van het nieuwe schooljaar een gemeen schappelijk schrijven gezonden aan de ouders van hun leerlingen. Zij mogelijkheden kiezenkoffie-zwartspreken er hun bezorgheid over uit, koffie-melk. koffie-suiker-melk, kof- ^at er door de leerlingen regelmatig fuifjes worden georganiseerd, die koffie-melk, koffie-suiker-melk, kof- fie-suiker en koffie-dubbel suiker- melk. Na op de desbetreffende knop ge drukt te hebben, behoeft men slechts een glazen ruitje opzij te schuiven om het bekertje te pakken. Een roerstokje is overbodig, aangezien alle ingrediënten door het apparaat reeds grondig zijn gemixed. De capaciteit van de automaat is 300 bekertjes. De mogelijkheid be staat, het apparaat in de toekomst te verbouwen, zodat het ook -thee en soep produceert. vaak tot diep in de nacht voortduren. Omdat hierdoor de studie in gevaar kan komen, waarschuwen 3 (15; 14), Utrecht 17 (12; 28), Lim burg 6 (3; 6), Zeeland 1 (1; 2), Friesland 0 (3; 4), Groningen 3 (7; 5), Drente 3 (2; 0) en Overijsel 2 (2; 7). Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in de afgelopen maand 2, tegen 3 in juli en 1 in augustus 1958. In jan./ aug. van dit jaar werd evenals in dezelfde periode van 1958 in 51 gevallen definitieve surséance van betaling verleend. Het aantal voorlopige verleende surséances van betaling kwam in augustus uit op 7 (16; 11). In de eer ste acht maanden van dit jaar stelde het aantal voorlopige surséances van betaling zich op 93 (v.j. 97). ouders. Zij geven tevens de raad te informeren waar hun kinderen naar toegaan, wanneer zij vertellen dat het om een „schoolfuif)e" of een klasse-avond" gaat. „Laat uw kin deren niet aan feestjes deelnemen, wanneer u niet weet in welk millieu zij verkeren", zo adviseren zij. „Stelt u eerst op de hoogte van de omge ving, waar zij zijn uitgenodigd". Naar de Groninger politie gister ochtend heeft meegedeeld is maan dagmorgen uit het Winschoterdiep bij het provinciaal elektriciteitsbe drijf te Groningen het stoffelijk overschot geborgen van de 25-jarige A, Waterman, gewoond hebbende Davidstraat 76b te Groningen. W. was zenuwpatiënt. Hij was vrij dagavond aan het vissen. Tegen tien uur 's avonds werd hij opgemerkt door de politie die daar langs reed met de surveillance-auto. De politie vroeg hem zijn naam, omdat hij in verboden tijd (nl. na zonsondergang) aan het vissen was. Op het moment, dat een der politiemannen per mobi lofoon contact zocht met het hoofd bureau om de personalia te contro- leren op het hem getoonde hengelbe- wijs, sprong W., zonder dat iemand er op verdacht was, over zijn fiets heen het Winschoterdiep in, waarna hij in de duisternis verdween. Men kon nietzien of hij aan de over kant de wal had bereikt, of dat hij onder water was verdwenen. Wel is nog langdurig gezocht en gedregd, maar zonder resultaat. Maandagmor gen zag een hengelaar het stoffelijk overschot drijven. Wapenleer en vacantiegenoegens ding was veroorzaakt door plotse ling draaien van de wind naar het zuidoosten, zodat ae blussers niet langer gehinderd werden door rook, de turven geen gevaar meer liepen en het vuur in het afgebrande ge bied teruggeblazen werd. Van deze veranderde wind maakt., de brand weer gebruik het vuur onder con trole te krijgen over de gehele leng te van het een kilometer brede vuur- front, zo deelde de rijkspolitie te Vriezenveen mee. Voor het gerechtshof te Amster dam heeft gisteren de 36-jarige plaatwerker J. O. uit Halfweg te rechtgestaan. Volgens mededeling van de president, mr. G. A. Schreu- der, was deze verdachte in hoger beroep gekomen tegen een verstek- vonnis van twee maanden dat hem wegens diefstal in vereniging van een aantal huishoudelijke goederen pp 2 april '43 door de politierechter te Amsterdam was opgelegd. De plaatbewerker betoogde, dat hij in die tijd als dwangarbeider voor de Duitsers in een Russisch kamp verbleef en dat de dagvaarding hem nooit bereikt had. Eerst een half jaar geleden zou hij bemerkt hebben, dat zijn strafblad een veroordeling be vatte, toen hij pogingen deed om naar Rhodesia te emigreren. Op grond van die veroordeling werd de emigratie hem geweigerd. Ter zitting werd opgemerkt dat de verdachte de hem in de oorlog opgelegde straf nimmer heeft behoe ven te ondergaan, omdat deze hem bij de zogenaamde bevrijdingsgratie is kwijtgescholden. Een 35-jarige metaaldraaier uit IJmuiden ver klaarde als getuige, dat hij voor zover hij zich kon herinneren de verdachte in maart 1943 in het Rus> sisch kamp ontmoet had. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck, meende in zijn requisi toir, dat er gerede twijfel omtrent de betekening in persoon van de dag vaarding bestaat. Hij vroeg daarom nietigverklaring van deze dagvaar ding. Nadat de raadsman nog aan gevoerd had dat verdachte de dief stal gepleegd had, toen hij in het verzet werkzaam was en de normen heel anders waren, bepaalde de pre sident de uitspraak op 22 september a.s. Over de grens gezel Vrijdag j.l. troffen surveillerende agenten van politie op de Hoofdweg bij het Kralingse plas te Rotterdam een zevental auto's aan met caravans. Het waren kenj.elijk \reemdelingen en aangezien de mannen van Her mandad dachten met toeristen te doen te hebben, brachten ze de stoet naar de camping op de kanaalweg. Maar de volgende dag oordeelde men het toch verstandig eens een nader onderzoek in te stellen. Toen bleek, dat men met zigeunèrs te doen had, een veertigtal, onder wie 23 kinderen waarvan de jongste slechts enkele dagen oud was. Hoe ze over de grens waren gekomen was een raadsel. Ze beschikten n.l. over onvoldoende pa pieren en ook over onvoldoende mid delen van bestaan. Men heeft ze daarop allemaal een tocht naar het hoofdbureau van politie laten ma ken, waar ze voorlopig onderdak kregen, teneinde Rotterdam en om geving te vrijwaren voor bedelarij en andere praktijken. Op het hoofd bureau was het al spoedig een spek takel van jewelste. De mannen en vrouwen toonden zich zeer veront waardigd en eisten o.m, bier en wijn om hun dorst te lessen. De politie, die van oordeel was dat men hier" met ongewenste vreemdelingen te maken had, heeft de gehele stoet maandagavond 'aar en over de Duit se grens geleid. De zigeuners bleken uit een kamp in Italië te komei en hadden zich in het 1 oofd gezet een reis door West-Europa te maken. Nederland vraagt minderjarige Legioen-soldaten terug De Nederlandse regering heeft de Franse regering gevraagd minderja rige jongens, die dienst hebben geno men in het vreemdelingenlegioen, naar Nederland te laten terugkeren, wanneer hun ouders daar om vragen, Men heeft van Franse zijde nog geen reactie ontvangen op dit voorstel. De Belgische regering had zich reeds tot Parijs gewend met hetzelfde verzoek. Zij kon zich echter beroepen op een overeenkomst met de Franse regering van nog voor de eerste we reldoorlog. Hierin staat vermeldt, dat minderjarige jongens door het Legi oen worden teruggezonden, wanneer hun buders dat wensen. Nederland kan zich niet op zo'n overeenkomst beroepen, doch men heeft in het verzoek van de Belgische regering todh voldoende reden gezien om eveneens stappen in deze rich ting te ondernemen. In Syrië worden dit jaar grote zomerkampen gehouden, waar zowel Jongens als meisjes vakantie kunnen houden sport bedrijven en een teugje wapenleer meepikken. Een groep meisjes wordt de werking van een geweer uitgelegd. Commissaris der Koningin bracht bezoek De Nederlandse helikopterindus trie heeft van de Rijksluchtvaart dienst ten behoeve van Aviolanda, een voorlopige vergunning gekregen voor het in Papendrecht laten lan den en opstijgen van civiele hef- schroefvliegtuigen. Een en ander houdt verband met de plannen in Papendrecht een helihaven aan t& leggen. De mededeling over het ver lenen van de vergunning werd gister- midag gedaan door ir. J. A. de Vries, één van de directeuren van Aviolan da, tijdens het bezoek dat de commis saris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, gis teren aan Papendrecht heeft ge bracht. De commissaris, diens echt genote en andere genodigden, onder wie zich bevonden vertegenwoor digers van rijksinstanties, het be drijfsleven en verschillende burge meesters, hebben op de vliegstrip van de n.v. Maatschappij voor Vliegtuig bouw Aviolanda, vliegdemonstraties bijgewoond. Men zag iets van de prestaties van een tweemotorige H-37, Sikorsky- helikopter van het Amerikaanse leger, geschikt voor het vervoer van 27 personen, een laboratoriumvlieg tuig van het Nationaal Luchtvaart laboratorium en een „Kolibrie"-he- likopter van de n.v. Nederlandse helikopterindustrie, die sinds enige tijd in Papendrecht gevestigd werd. Ir. de Vries wees in zijn toespraak ook op de resultaten van de omscho lingscursussen voor mechanisch mon teur en vliegtuigtechnisch monteur, die 200 employés gevolgd hebben. Dit had tot gevolg dat de kwaliteit van het werk veel hoger kwam te liggen dan dat, waarvoor het Amerikaanse leger elders contracten had afge sloten. Het oorspronkelijke contract met het Amerikaanse leger voor de revisie van 14 tot 19 helikopters werd hierdoor vertienvoudigd. Men streeft ernaar de outillage op zo'n peil te brengen, dat Ook meer inge wikkelde toestellen, zoals de H-34 in Papendrecht zullen kunnen worden gereviseerd. Aetherklanken DAOED REUREUH OVERLEDEN? In de kranten te Djakarta wordt een niet bevestigd bericht uit Noord Sumatra gepubliceerd, dat Daöed Beureuh, de eerste leider van de strijdkrachten der Darul Islam in Atjeh, op 1 september op hoge leef tijd zou zijn overleden. Nadat velen zijner volgelingen 'hun verzet „tegen de centrale regering te Djakarta had den opgegeven, trok Daoed Beureuh zich met een beperkt aantal volgelin gen, die de strijd Wensten voort te zetten in de bergen van Atjeh terug. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Gram. 11.45 Langs de Niger, caus. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Jazzmuz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropo- leork. 13.55 Beursber. 14.00 Twee pia no's. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1944, klankb. 15.40 Gram. 16.15 Voor dracht. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Promenade-ork. 18.45 Spodtpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Concert- geb.orkest. 20.55 Gevar. progr. 21.25 Orkest, koor en sol. 22.00 Journ. 22.15 lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. uit New York, 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonplaten. NCRV: 10.00 Gramofonplaten 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Graan. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gitaarduo. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.25 Radio- philharm.ork. en solist. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Sportru- brlek. 18.30 Tenor en orgel. 18.50 So ciaal perspectier, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Muzikale caus. 20.15 Metropoleork. en klein koor. 20.45 Muzikale caus. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gesrekken. 20.50 Diana, toneelspel. VATÏKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.). 17.00 uur: De sopraan Joanna Pa- sini voert werken uit van Cherubini, Cimarosa, Gounod en Bizet: aan de Vleugel: Anserigi Tarantino.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8