Blijdschap bij het Roode Kruis dag van koninklijk bezoek aan op tweede Amsterdam Van Koninklijken Bloede Tijdens sportwedstrijd ov( rieden Prinses Beatrix heelt druk pogramma bij bezoek aan Amerika Melkboer voelde zich (gesaneerde) heer en meester Centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst geopend VOORVECHTER ONDERSCHEIDEN Bij het begin van de tweede dag van haar bezoek aan de hoofdstad is koningin Juliana de gast geweest in de hogere technische school voor de confectie-industrie Mr. Koetsier aan de Keizersgracht. Zij werd bij de in gang van het statige patriciërshuis ontvangen door het schoolbestuur. In de naaizaal in het sousterrain liet de koningin zich voorlichten over de school, de economische en de sociale aspecten van de confectie-industrie in ons land en in het bijzonder in de hoofdstad. In besloten gezelschap .onderhield de koningin zich vervolgens met eni ge van de talrijke aanwezige verte genwoordigers der school, dr. G. J. Reuvekamp Bij het verlaten van de zaal trad de koningin even terzijde om nog en kele vragen te stellen aan de Modi- nette-1959, mej. Meerholtz. Vanuit de Mr. Koetsierschool ging het gezelschap naar R. Dooyes Con fectiefabrieken N.V. in de St. Willi- brodusstraat, waar de koningin een rondgang maakte door de verschei dene afdelingen van het bedrijf. De prins naar de havens Prins Bernhard bracht op deze stralende nazomerochtend een bezoek aan het industrieterrein in de West haven. Na zijn aankomst op de pier Azië in de Coenhaven, scheepte het gezelschap zich in op een boot van de dienst haven- en handelsinrichtin gen, waarmee het overvoer naar de N.V. overslagbedrijf „Amsterdam" aan de Kompas weg. Tijdens deze bootreis liet de prins zich voorlich ten over de ontwikkeling van het westelijk haven- en industriegebied van Amsterdam. Tijdens een rondleiding door het nieuwe Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis in Amsterdam-West, hebben ko ningin Juliana en prins Bern hard gistermiddag hun bloed groep laten onderzoeken. In 't laboratorium van bloed groepen gekomen, luisterde het koninklijk paar vol belangstel ling naar een uiteenzetting over recente onderzoekingen op dit gebied, waaruit gebleken is, dat veel méér bloedgroepen bestaan dan tot voor kort werd veron dersteld. Zijne Koninklijke Hoogheid vond dit zo interessant, dat hij de plaatsvervangend directeur dokter H. F. Stallman, verzocht zijn (prinselijk) bloed aan een nader onderzoek te onderwer pen. De prins trok zijn jasje uit, rolde zijn mouwen op en kreeg daarop een prik in zijn boven arm. Er werd voor de Prins een metalen plaatje geslagen met daarop „O rhesus positief'. Dit kon nl. direct worden bepaald. Het resultaat van het gedetail leerde onderzoek, dat enige tijd vergt, zal de Prins later worden meegedeeld. Koningin Juliana merkte op: „Dat zou ik ook wel willen, maar ik kan vanavond tijdens de receptie niet met een pleister op mijn arm lopen". Toen zij echter vernam, dat een bloedmonster voor dit on derzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen, liet zij door dokter Engelfriet uit een vinger van haar linkerhand wat bloed afnemen. Op het terrein van het overslag bedrijf begaf de prins zich aan boord van het 10.000 ton metende Duitse ertssohip „Hödur" en sloeg vanaf het bovendek het lossen van de lading erts door vier reusachtige laadbrug- gen gade. Voordat de directeur in de directie kamer een korte uiteenzeting gaf over het bedrijf onderhield de prins zich een ogenblik met een der ma chinisten, de heer N. Bakker. Het hoogtepunt. Koningin Juliana heeft des middags in aanwezigheid van prins Bernhard 't nieuwe gebouwencomplex van het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis aan de Albert Plesman- laan officieel in gebruik gesteld. Met deze plechtigheid, het belangrijkste gebeuren tijdens het bezoek van het koninklijk paar aan Amsterdam, is een einde gekomen aan de gebrekki ge, voordien over de stad verspreide huisvesting van het centraal labo ratorium. Het hoge gezelschap werd bij de tot ontvangstzaal getransformeerde garage ontvangen door burgemees ter Van Hall en de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy. In zijn welkomstwoord memoreer de de voorzitter der stichting tot in standhouding van het laboratorium, burgemeester Van Hall: „Dit labora torium is een onmisbare factor ge worden in het totaal der voorzienin gen van de volksgezondheid en daar naast een wetenschappelijk instituut met een wereldnaam" Hij gewaagde in zijn toespraak van de dankbaarheid voor de belangrijke ^bijdrage, die het laboratorium in de afgelopen jaren heeft geleverd aan de practische uitoefening der geneeskun de en daardoor aan de volksgezond heid in ons land. „Dat dit laboratorium van wereld naam dank zij de vooruitziende blik van het stichtingsbestuur en de van veje zijden ontvangen medewerking thans kan worden gehuisvest in dit complex van fraaie en doelmatige gebouwen, voorzien van de modernste apparatuur, is een waarborg te meer, dat Nederland ook in de toekomst een vooraanstaande plaats op het ge bied van de bloedtransfusie, en wat daarmede verband houdt, zal mogen innemen. Onderscheiding. Mijn ambtgenoten en ik hebben zeer grote waardering voor hetgeen door bestuur, directie, staf en an dere medewerkers is en wordt ver richt", aldus de minister. Zich vervolgens indirect tot de di recteur, prof. dr. J. J. van Loghem Jr., richtend zei de minister, dat re gering voor de veelheid van werk, met ijver en deskundigheid verricht, grote bewondering heeft en hij be sloot zijn rede met de mededeling, dat H.M. de Koningin prof. Van Loghem heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. „Wij zijn in onze Rode Kruis-gele- deren verheugd over het feit, dat het nietige, maar krachtige zaadje, dat in 1930 door dr. Van Dijk, de bekwa- me internist van het Sint Franciscus- gasthuis te Rotterdam, in Rode Kruis-aarde werd geplant, thans is uitgegroeid tot een machtige boom, welks takken de gehele Nederlandse hof overspannen en waaronder zo veel zieken en gewonden uit ons Ne derlands gezin de kracht om te le ven weer terugvinden. De stam van deze bloedtransfusieboom is het nieuwe centraal laboratorium", al dus de voorzitter van het Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff. Namens het hoofdbestuur bood hij een geschenk aan, bestaande uit een bij de vijver geplaatste gestyleerde vrouwenfiguur symbool der barmhartige hulpver lening vervaardigd door de beeld houwer Jan Wolkers, Pionierstaak. De vice-voorzitter van de liga van Rode Kruisverenigingen, de voorzit ter van het Zwitserse Rode Kruis, WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Afrekenchef gearresteerd voor diefstal van tramkaarten Voor diefstal van vijfrittenkaarten, tot een bedrag van 12.500, is de 50- jarige rekenchef R. van S. in dienst bij het Amsterdamse Gemeentever voerbedrijf, gearresteerd. In vier jaar tijd heeft hij regelmatig gelden achtergehouden, die in zijn depot vloeiden. Hij was hiertoe in de gele genheid, omdat de conducteurs in de remises hun kaarten van de afre- kenchefs ontvangen en ook bij hen afrekenen. De afrekenchefs beschikken dan soms over tramkaarten tot een waar de van 35.000. De verduisteringen zijn gepleegt in de remise Tollensstraat. Door de tariefsverhoging vorige maand, waar bij een nieuwe werkwijze werd toe gepast, is hij tegen de lamp gelopen. Hij heeft toen nog gietracht door zich kaarten van een collega toe te eigenen aan ontdekking te ontko men. De recherche kwam er spoedig achter, dat de kaarten door een af rekenchef moesten zijn ontvreemd. Het spoor leidde toen naar Van S. die onmiddellijk bekende. PAGINA 7 Rode Kruis sloot pionierswerk af H.M. de Koningin heeft dinsdagmor gen een bezoek gebracht aan de ho gere technische school voor de con- fectieindustrie aan de Keizersgracht tc Amsterdam. H.M. de Koningin on derhield zich geruime tijd met een vijftal groepen om zich over de con_ fentie-industrie te laten voorlichten. Foto: links van H.M. de heer J. Roo selaar, vice-voorzitter Amsterdamse kring van confectief abrikanten; rechts van H.M. de modinette 1959, mej. J. Heer. De 38-jarige douanier C. H. G. C. Jansen is dinsdagmid lap tijdens het afleggen van douva-proeven op het gemeentelijk sportterrein te Vlissin- gen tijdens het nummer 1500 meter door een hartverlamming overleden. De proeven werden onmiddellijk ge- j staakt. De heer Jansen was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was sinds kort in Vlissingen gestatio neerd, daarvoor was hij o.m. sport leider te Amsterdam. Het Koninklijk paar tijdens de rondgang door het nieuwe Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis, dat gistermiddag officieel door H.M. de Koningin werd geopend. prof. dr. A. van Albertini, zeide o.m., dat het Nederlandse Rode Kruis een pionierstaak volbracht heeft op het gebied van de bloedtransfusie. Als laatste sprak prof. Van Loghem die de vorstin dank bracht voor de hem verleende onderscheiding. Voorts bracht hij dank aan allen, die medege werkt hebben aan de totstandkoming van het nieuwe laboratorium. Prof. Van Loghem bracht evenals andere sprekers reed gedaan hadden, dank aan de duizenden naamloze bloedge vers. Het koninklijk gezelschap en de autoriteiten begaven zich vercolgens naar de vijver voor het comple. Ko ningin Juliana trok hier aan het koord, waardoor de deur wegschoof van een nok, waaruit zenuwachtig fladderend twee pelikanen naar buiten kwamen en snel de vijver in- plonsden. Met deze symbolische handeling was het centraal laboratorium offi cieel" in gebruik gesteld. De pelikaan het symbool van de zelfopofferen de liefde en daarom ook van de bloedtransfusiedienst. Het vorstenpaar begaf zich tijdens de rondwandeling ook even in een grote koelcel waaruit de prins haas tig met opgeslagen colbertkraag te rugkeerde. De koningin vertoefde wat langer in deze ruimte en zei toen I zij naar buiten kwam: „Wel erg de moeite waard om even te kijken en heerlijk koel". De prins liet zich in een der afdelingen bloed afnemen voor de bepaling van zijn bloedgroep. Het koninklijk paar had de avond van zijn tweede bezoekdag gereser veerd voor de ontvangst, in de bur gerzaal, van honderden personen uit het gehele land, uit alle schakeringen van de bevolking. Bij deze receptie werd de pers niet toegelaten. Ticker tape parade in New York Honderdduizenden New Yorkers zullen waarschijnlijk deelnemen aan de feestelijke ontvangst ter ere van prinses Beatrix voordat zij naar Washington gaat om een bezoek te brengen aan president Eisenhower. De „Rotterdam", waarmee de prin ses de reis naar de V.S. maakt, wordt vrijdag in de haven van New York verwacht. Daarna zal prinses Beatrix met het Nederlandse oorlogsschip „Gelderland" naar het Battery Park varen, waar zij voet aan wal zal zet ten. Op haar rijtoer door Broadway zal haar een ontvangst bereid worden die de New Yorkers slechts aan zeer hoge gasten voorbehouden: de „Ticker-Tape parade" waarbij kwis tig papiersnippers en confetti uit de ramen van de wolkenkrabbers uit gestrooid worden. Prinses Beatrix brengt tien dagen in de Verenigde Staten door als ere gast bij de feestelijkheden ter her denking van de 350ste verjaardag van de aankomst van de Britse ont dekkingsreiziger Henry Hudson op het Nederlandse schip „d'Halve Maen". Later in haar tournee zal zij de zelfde weg volgen, die Hudson heeft genomen op zijn ontdekingsreis in het binnenland in opdracht van de Nederlandsch Oost-Indische Com pagnie. De ontvangst. Wanneer de prinses voet aan wal zet zal de Nederlandse ambassadeur in de VB., dr. J. H. van Roijen, ter begroeting aanwezig zijn. Verder zullen aanwezig zijn vice-admiraal Thomas S. Combs van de Ameri kaanse marine, als vertegenwoordi ger van de Amerikaanse strijdkrach ten, en vele burgerlijke functiona rissen en vertegenwoordigers van particuliere groepen, Nederlanders die in New York wonen, mensen met Nederlandse voorouders en gewone Amerikanen. De „Ticker Tape parade" eindigt bij het New Yorkse stadhuis, waar burgemeester Robert Wagner de prinses op het bordes zal ontvangen. Te Gracie Mansion, de officiële ambtswoning van de burgemeester, zal Robert Wagner de prinses een lunch aanbieden. Zaterdag ontvangt de prinses ver tegenwoordigers van de Nederlandse kolonie te New York en New Jer sey. Later zal haar het nieuwe ge bouw getoon worden, waarin de kan toren van de KLM zijn onderge bracht. Zondagochtend zal de prinses een kerkdienst bijwonen en des middags met een particulier jacht een tocht maken om het eiland Manhattan, Staten-eiland aandoen en een krans leggen bij het gedenkteken voor Henry Hudson. Vóór Chroestsjef. Maandag 14 september vliegt zij naar Washington waar zij de lunch WERVELSTORM TEISTERDE ANCONA zal gebruiken met president Eisen hower, die de volgende dag de Rus sische premier, Chroesjtsjef, ont vangt. Maandagavond keert de prinses naar New York terug en de volgende dagen zal zij doen wat de meeste be zoekers plegen te doen: rondkijken in New York en een bezoek brengen aan het gebouw van de V.N., waar de algemene vergadering juist haar veertiende jaarlijkse zitting opent. Donderdag 17 september zal de prinses vanaf de top van het hoogste gebouw ter wereld, de Empire State Building, genieten van het panorama van New York. De week, beginnend op 20 septem ber, vangt de prinses haar tocht stroomopwaarts aan. Een hoogtepunt van deze tocht zal het oponthoud zijn te Albany, de hoofdstad van de staat New York. Daar zal prinses Beatrix de Henry Hudson parade af nemen, in de ambtswoning van gou verneur Nelson Rockefeller aan een diner aanzitten en een galabal bij wonen, waarbij zij door de gouver neur en mevrouw Rockefeller wordt begeleid. In de Amsterdamse Rivierenbuurt ondervinden verscheidene huisvrou wen groot nadeel van de melksane- ring, die daar enkele weken geleden werd begonnen. Een van de melk- slijters bezorgde zijn melk al om 5 uur in de ochtend. De huisvrouwen moeten dan 's avonds laat al hun lege flessen en het geld in het por taal leggen, .net het gevolg, dat geld of flessen voordat de melkboer arri veert dikwijls al gestolen zijn. Men stelde het Centraal Bureau voor de Amsterdan.se melkhandel met deze gang van zakei op de hoog te en dit bureau orgde, dat de melk- slijter op een redelijk uur kwam: om half tien. Dit ging een tijdje goed, maar na enige dagen verviel de slij ter weer in ijr, oude gewoonte. Een huisvrouw maakte toen gebruik van haar recht, uit twee andere melk- slijters een keus te doen, maar de rebelse melkboer bewerkte zijn col lega's dermate, dat zij weigerden be doelde huisvrouw van melk te voor- zien. De dame zit nu geheel zonder melkboer. De Melksaneringscommis- si: stelt nu alle pogingen in het werk, alsnog aan t.eze dwaze toestand een einde te maken. Paard in doods angst de Velser- tunnel in De Oost-Italiaanse havenstad Ancona is getroffen door een hovige wervelstorm, n doodsangst zochten in woners en vakantiegangers een heenkomen, toen een enorme zuil modder en water door de straten van de stad werd gezogen. Er is voor miljarden lires schade aangericht. De chaos is zo groot, dat met geen mogelijk heid vast te stellen is hoeveel doden en gewonden er te betreuren zijn. Een paard, dat in doodsangst op de vlucht sloeg vóór het slachthuis in Beverwijk, heeft grote conster natie verwekt door de Oostelijke in gang van de Velser tunnel binnen te draven, het aansnellend verkeer te gemoet. De slachters, die het dier achtervolgden, waarschuwden de po litie, die het verkeer stillegde om ongelukken te voorkomen. Aan de andere kant van de tunnel kon het paard weer worden opge vangen en worden afgeleverd aan de slager, tot grote opluchting van het slachthuispersoneal.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7