DE TEXAS-RANGE Kwart miljoen verdwenen Rotterdamse „bios" aan het kortste eind Prol. De Quay nog steeds dakloos •IFH „Doe-het-zelf' voor bromfietsers Achter de schermen ran een modeshow WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zeebrugge ziet zijn toekomst in gevaar De toekomst van Zeebrugge is in gevaar nu Terneuzen is aangewezen als industrieel ontwikkelingscen trum, zo zegt het gemeentebestuur van Brugge in een brief aan de Bel gische minister-president, de heer Eyskens, waarin de Belgische rege ring wordt verzocht op haar beurt Brugge als ontwikkelingskern voor de Belgische industrie aan te wijzen. Niet alleen de beslissing van de Nederlandse minister van Economi sche Zaken echter heeft ongerust heid in Brugge veroorzaakt. Men vreest ook de concurrentie van Ter- neuzen door de bouw van een grote zeesluis en de verbeteringen van het kanaal van Gent naar Terneuzen, die voor een groot deel door de Bel gische overheid zullen worden be kostigd. Het gemeentebestuur van Brugge is van mening, dat op korte termijn het havencomplex van BruggeZee- brugge aan de ontwikkeling van Terneuzen dient te worden aange past. Het voert daarbij de plannen van verschillende Belgische en bui tenlandse maatschappijen aan om industrieën in en rondom Zeebrugge te vestigen, die aan duizenden arbei ders werk zouden verschaffen, als mede de natuurlijke achterstand van Zeebrugge ten opzichte van Terneu zen met zijn gunstiger ligging, toe gang en afzetgebieden. Het gemeentebestuur van Brugge dringt bij de Belgische regering aan op uitvoering van de voor Zee brugge ontworpen plannen, waarvan de uitvoering een bedrag zal vergen van bijna 150 miljoen gulden. Dit bedrag is niet alleen bestemd voor de verbetering van de haven waarvoor de eerste werken deze week zullen worden aanbesteed maar ook voor de uitvoering van een programma voor industrialisatie, de aanleg van een zeesluis en het gra ven van een dok. Bankdirecteur aangehouden Gistermorgen is in zijn woning te Driesum bij Dokkum gearresteerd de heer H. R. D., directeur van de Boaz-bank aldaar. De gearresteerde wordt ervan verdacht de bank te hebben opgelicht voor een bedrag van ongeveer 250.000.—. De onre gelmatigheden in de boeken werden ontdekt tijdens een onderzoek door controleurs van de Nederlandse Bank. Bij een naderhand ingesteld accountantsonderzoek bleek er een tekort te zijn van ongeveer 250.000. De directeur van de bank was reeds jarenlang werkzaam bij de Boaz. In het huidige stadium kon nog niet worden meegedeeld of er spaarders en beleggers ernstig gedupeerd zijn. De bevolking van de kleine ge meenschap Driesum is diep geschokt door dit gebeuren. D. stond zeer gun stig bekend in het dorp. Men be grijpt niet, waar het bedrag van een kwart miljoen is gebleven. D. leefde met zijn echtgenote, ze hebben geen kinderen, zonder enige overdreven luxe in hun woning in de Steeg. D. gaf zelf tijdens het verhoor te ken nen, „dat hij het niet wist". Het Tuschinski-concern heeft een request gericht aan de Rotterdamse gemeenteraad, waardoor 't tracht te voorkomen dat het semi-permanente Lutusca-theater, dat in 1946 op het Kruisplein werd gebouwd (tegenover het Centraal Station) in oktober zal worden afgebroken. Het bevel tot ontruiming houdt verband met de internationale tuin- bouwtentoonsteling van 1960, die een beplanting van het plein voor een fleurige ontvangst van de be zoekers noodzakelijk zou maken. Het request noemt dit motief niet redelijk omdat zo voert het Tu schinski-concern aan mondeling is overeengekomen, dat alleen her bouwplannen zouden gelden. Boven dien zijn appelanten van mening, dat het Lutusca-theater zeker in de beplanting van het resterende deel van het Kruisplein is op te nemen. Tuschinski heeft aangeboden, ge durende de tentoonstelling cinerama- voorstellingen te gaan geven in het Lutusca-theater. Dat zou het bezoek aan stad en tentoonstelling stellig stimuleren. Op dit aanbod is afwij zend beschikt. Rijksweg 4a vertoont ernstige verzakkingen bij op- en afritten van bruggen Het weggedeelte van de nieuwe rijksweg 4a tussen Ypenburg en Leiderdorp, het enige gedeelte dat Aan de nieuwe verbinding tussen; Amsterdam en Den Haag is vrijge geven voor het wegverkeer, vertoont ernstig verzakkingen. Er zijn van Rijkswaterstaatswege reeds borden geplaatst met waarschuwingen als: „Laanzaam rijden" en „Uithollingen overdwars'' De verzakkingen zyn te wijten aan het feit, dat de weg hier is aange legd dwars door het Zuidhollandse polderlandschap, waar zich een slap pe veenbodem van dikwijls 15 meter dikte bevindt. Ook bij het uitgraven van deze yeenbodem zoÉdei voorgedaan, zich verzakkingen hebben gaf men bij Rijkswaterstaat te ken nen. Het euvel had voorkomen kun nen worden als men enkele jaren na aanleg van de aarden baan het eigenlijke wegdek had aangebracht, maar het steeds drukker wordend verkeer liet deze tijdrovende maat regel niet toe. De verzakkingen doen zich niet voor bij de bruggen waaronder ge- eid is, de op- en afritten zakken evenwel het ernstigst. De verzakkin gen zullen worden geëgaliseerd als ook het weggedeelte tussen Leider dorp en de Haarlemmermeer gereed is gekomen. Dit zou het volgend voorjaar kunnen zijn. Op de op- en afritten der bruggen wordt dan een nieuwe laag aangebracht. Kapers op de vendu-kust In het venduhuis der notaristten te Den Haag heeft gisteren onder meer dan normale belangstelling de weke lijkse huizenveiling plaatsgevonden. Onder de te veilen percelen bevond zich ook het pand Waalsdorperweg 161, waarover de laatste dagen be kend was geworden dat de rijksge bouwendienst het wilde kopen als ambtswoning voor prof. De Quay en zijn gezin. Dat was ook de oorzaak van de hi lariteit, die ontstond bij het voorle zen van de gebruikelijke koopvoor- waarden, waarin o.a. wordt medege deeld, dat het huis niet gebruikt zal mogen worden als winkel, pakhuis, speel- of dansgelegenheid. Spoedig na de inzet op 50.000. werd door de heer Doorschodt, make laar het hoogste bod van 60.400, gedaan. Het buis ging dus in eerste instantie de neus van de rijksgebou wendienst voorbij. Volgende week dinsdag wordt officieel afgemijnd. Daardoor heeft' prof. De Quay nog een kans. De minister-president heeft in Den Haag nog geen gepaste woning kun nen vinden. Hij heeft zijn woning in Den Bosch reeds verlaten en zijn meubelen liggen nu opgeslagen in de kelders van de grafelijke zalen van het Binnenhof. Er is enige tijd sprake •geweest van een onderhandse aan koop van het pand door de rijksge bouwendienst maar toen een beslis sing tq lang uitbleef, heeft de eige naar de woning in veiling gebracht. - Als de rijksgebouwendienst het buis kan aankopen, zal de minister president als huurder optreden. Vreemde rupsen vraten bos kaal In de boswachterij Grolloo („Hout vesterij Assen-Oost"), is door het optreden van een tot nu tot nog niet volledig gedetermineerde rups, een schade aangericht van naar schatting 5000.Exemplaren van deze rup sensoort hebben ruim 60 hectaren la- riksbos volledig kaalgevreten. De rupsen zijn voor het eerst ge signaleerd op 28 juli, nadat men op 4, 5 en 6 juni de vlinders had waarge nomen. De spanrups die het kwaad heeft aangericht is klein, dun en kaal en heeft dezelfde kleur als de schors van de bomen waarop zij haar vernieti gend werk doet. Deskundigen van de plantenziektenkundige dienst te Wa ningen hebben kunnen vaststellen dat het een Boarmiasoort is. Men heeft echter tot nu toe nog niet kun nen ontdekken welke soort het pre cies betreft. De rupsensoort gedijt naar men aanneemt het beste in Midden- en Zuid-Europa. Z komt in ons land ook wel voor, hoewel ons klimaat haar in normale tijden weinig ontwikkelings kansen biedt. Bij Staatsbosbeheer leeft de veronderstelling, dat de uit zonderlijk droge en warme zomer ,die we dit jaar hebben gehad de oorzaak is geweest van het zo op grote schaal optreden van deze rupsen. De zestig ha lariksbomen ondergin gen hun lot in ongeveer tien dagen. Andere loof- en naaldbomen in het bewuste gebied hebben vrijwel niet onder de vraatzucht geleden. Wel zijn verschillende exemplaren van de paardenkastanje aangetast. De rupsen hebben zich op het ogenblik vrijwel allemaal ingesponnen en Staatsbos beheer is bezig met een telilng van de cocons. Men hoopt dat natuurlijke vijanden van de rups en wellicht een koude winter de meeste van de thans ingesponnen dieren zal doden. Zo niet, dan zal men ze als de co cons uitkomen, vermoedelijk met een DDT-preparaat bestrijden. Tijdens het optreden van de rup sen waren sommige delen van het bos volkomen ontoegankelijk. De larven, die zich moeilijk verplaatsen, spon nen namelijk draden van boom tot boom. Het kaalgevreten deel van het bos met daarin de „herfstige" dra den maakt een trieste indruk. NEDERLANDER VEROORDDELD IN BELGIë. De rechtbank te Gent heeft de Ne derlander M. H. uit Schiedam ver oordeeld tot 11 maanden gevange nisstraf en 2000 franken boete en hem levenslang het recht ontzegd in Bel gië een auto te besturen. Toen hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde had hij te Lochristi nabij Gent een dodelijk ongeval veroorzaakt. De ouders van het slachtoffer is 170.000 frank éls schadevergoeding uitgekeerd. Jongen stichite Veluwe-branden Na maandenlang speurwerk heeft de Apeldoornse politie de 14-jarige scholier H. G. Ch. E. D. aangehou den, die er van wordt verdacht de afgelopen zomer in de gemeente Apeldoorn enkele tientallen branden te hebben gesticht. Het was de politie gebleken, dat deze jongen beschouwd moest wor den als de stichter van vijf heide- brandjes, die zaterdag in Apeldoorn gewoed hebben. Inmiddels is komen vast te staan, dat hij zeker nog vijf tien andere branden op zijn naam heeft staan, waaronder enkele van groot formaat. Zo bijvoorbeeld de heidebrand op de Wapenberg te Ug- chelen. waarbij een militaire tankwa gen tijdens het blussingswerk verlo ren is gegaan. De knaap, die alles heeft toegegeven en door wiens toe doen vele duizenden guldens aan na tuurschoon is verbrand, is voorlopig naar huis gestuurd. Bij roofovervallen in Parijse voorsteden zijn dinsdag in minder dan een uur tijds bijna elf miljoen frank gestolen. Beroepsmarechaussee krijgt blauw uniform Ongeveer drieduizend man van de Koninklijke Marechaussee, het be- roepspersoneel, zal binnenkort wor den gestoken in een nieuw uniform. Het khaki zal plaats moeten maken voor het blauw. Het nieuwe uniform, dat het eerste zal worden gedragen door het personeel aan de grenspos ten, lijkt enigszins op het vooroor logse tenue: donderblauw jasje en lichtblauwe broek. Als de grenswachten hun blauw hebben zullen geleidelijk ook de vliegveld- en garnizoenspatrouilles de paleiswacht en het NATO-de- tachement in Frankrijk van het nieu we tenue worden voorzien. Het dienstplichtig personeel blijft ge kleed gaan in het khaki uniform. Minister Staf heeft destijds nog de beslissing over deze uniformen-ver vanging genomen. In de duinen op Schouwen is gisteren door brand 5000 m2 be groeiing verloren gegaan. Het gebrek aan bluswater noopte de brandweer de vlammen met vuurzwepen te lijf te gaan. Tot nu toe brak in totaal tien maal in de duinen brand uit, waardoor een flink stuk natuur schoon verloren ging. Zulltn we straks op ten terrasje gaan zitten? Goed, maar ik moet eerst even naar het postkantoor, om te sparen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK l*-^l .U tneet en. tiu (Advertentie). In Hoorn is een nieuwe zelfbedie ningszaak geopend. Dit feit is op zichzelf niet zo bijzonder, doch wel de aard van het bedrijf. De heer G. van Vliet, een rijwielhandelaar, heeft (73) Hbremoiiw Moeren owe vemen w on- xesmmverc.Svsee en memmen oe BOMOfNjm'jimm- meren eer rnemrje in vtue vmr uren ven- mennen merrie sentus- moze nrntun nm het k een schande nuk die boeven met mvn eventuele klanten om- s/trineenJ Jets moet doen!.... 1 Maar wat'Y n.L een zelfbedieningszaak voor het repareren van rijwielen en brom fietsen ingericht. Hier kan de klant zelf tegen be taling van 1.30 per uur zijn kar retje repareren. Wilt u uw vervoer middel een extra beurt geven, dan kunt u een box huren voor een ge hele dag tegen het tarief van 10. De reparatieboxen ziji\ ingericht met een volledig stel gereedsschap- pen. Een stofjas kunt u huren voor 25 cent, terwijl een poetslap te koop is voor 15 cent. Precisiegereedschap- pen kan men tegen betaling van 20 cent gebruiken. Van de zijde van vakgenoten uit alle delen van het land, ondervindt de heer Van Vliet grote belangstel ling. Zo'n zaak betekent voor de man met de kleine beurs een groot voordeel, terwijl het zelf repareren, waarbij men de beschikking heeft over voldoende gereedschap tevens een aardige bezigheid kan zijn. Duizenden Belgische postduiven lieten hun leven in de storm Slechts 22/5 van de ruim zesduizend Belgische postduiven, die zaterdag middag in de Franse stad Angoulème waren gelost voor een wedvlucht, zijn in de hokken teruggekeerd. De eerste dag keerden er nog geen honderd terug; nu er drie dagen na de lossing verlopen zijn, maken de Belgische duivenmelkers zich geen illusies meer. Het is thans wel zeker dat zo goed als alle duiven door slecht weer zijn omgekomen. Radio Cairo meldt dat in de woestijn van westelijk Egypte, en in het bijzonder in het gebied van Quattara, uraniumlagen zijn ontdekt. Er zit heel wat vast aan de show, die men de dames presenteert. (van onze verslaggever) UTRECHT (P P) „U kunt zelf wel ongeveer nagaan wat het voor een confectionair of een modehuis betekent om aan het begin van een nieuw seizoen een modeshow te organiseren. Naast de biezon- dere zorg, die de leiding reeds heeft voor de modellen, die op tijd klaar moeten zijn en naast het vele jachtwerk, komt dan nog de zorg voor de vertoning daarvan. Zij weet, dat daar een zeer kritisch publiek zal komen, een publiek dat geen idee heeft van alles wat er voor komt kijken om zo'n nieu we collectie kleding op te bouwen en zij wil dit publiek goed ont vangen en een perfecte show presenteren. Dat betekent, dat er een representatieve zaal moet worden gehuurd, dat er een groep man nequins moet komen, die passende modellen zullen tonen, dat er kortom voor duizend en één dingen gezorgd moet worden. De verzorging van de veeleisende show naast het normale werk is soms een druppel, die de emmer doet overlopen en aangezien een mens nu eenmaal niet alles tegelijk kan, is een directie blij, waneer zij de organisatie van de show af kan wentelen op een ervaren persoon, die alle kneepjes kent en die alles zal voorbereiden en af handelen". Centraal adres DAT VERTELT ons de heer Lit- tooy, leider van het Cebam, cen traal bureau voor mannequins, die In opdracht van confectionairs en modehuizen hun shows organiseert. Al jarenlang hakt hij met het bijl tje en weet precies welke eisen de opdrachtgevers en het publiek stel len. „Wanneer de opdrachtgever de show in eigen hand houdt, moet hij naast het reserveren van een geschikte zaal, het bestellen van de benodigde consumpties enzovoort, ook nog zor gen voor het aantrekken van ge schikte mannequins, die in staat zijn zijn collectie op de juiste wijze te tonen. Meestal worden deze meisjes dan links en rechts bij el kaar geschraapt, veelal kennen zij elkaar niet en elke vorm van sa menwerking ontbreekt. Het is ook dikwijls moeilijk de juis te typen voor de collectie te vinden, de juiste maten en men loopt boven dien het risico, dat een meisje het plotseling door onvoorziene omstan digheden laat afweten. Men moet al les zelf bedisselen, zorgen voor een explicatrice ,die de getoonde model len nader toelicht enzovoort". Alle typen, alle maten „HET IS BEGRIJPELIJK dat men van al dit werk graag afwil en wij vangen dit voor de opdrachtgevers op", gaat de heer Littooy voort. „Reeds geruime tijd van tevoren zUr 4 L §if\ i yL, ^mj Hi 'J Pi i \MHKUm 4 rSrU*? i krijgen wij reserveringen voor be paalde data. Nu in september staan er weer heel wat shows op het programma. ^IVij nemen dan contact op met de op drachtgevers en regelen alles naar hun wensen. Aan ons bureau is een grote groep mannequins verbonden, natuurlijk verschillende typen en maten die in afdelingen kunnen opereren, iedere groep onder leiding van een explicatrice. Zij reizen in auto's van .de ene show naar de an dere. Ze zijn geheel op elkaar inge speeld en weten precies welke eisen de opdrachtgevers en het publiek stellen". Natuurlijk willen wij wel eens weten hoe de heer Littooy aan zijn man nequins komt. Het blijkt dat hij die over het algemeen genomen zelf uit zoekt uit sollicitanten, die zich bij hem aanmelden om mannequin te worden. Deze nieuwe meisjes leidt hij zelf op voor het vak. Dat heeft een zeer groot voordeel, omdat de meisjes dan al in hun opleiding met elkaar kennis maken, elkaar leren kennen en weten wat zij aan elkaar hebben. Ook de leidsters kennen hun pupillen door en door. Dat biedt verschillende grote voordelen voor het latere werk. De opdrachtgever kan er dan altijd van op aan, dat hij een perfecte groep meisjes krijgt, die in een waar teamverband zijn collectie aan het publiek toont. Ook in de provincie NAAST DE GROTE plaatsen komen de groepen van het Cebam ook in kleine en zeer kleine provincie plaatsen. Daarover waren wij ver wonderd .Wat heeft dit voor zin? Het blijkt heel veel zin te hebben. Natuurlijk komt men in die zeer kleine plaatsen niet met de haute- couture collecties, maar met de nor male moderne kleding. Het blijkt, dat deze shows de laatste jaren veel hebben bijgedragen tot de cul turele verheffing van die streken. Men maakte op een prettige ma nier kennis met wat de steeds mo dehuizen te bieden hebben. Het pu bliek zag de mannequins het dragen en kreeg daardoor een duidelijk in zicht in deze kleding, beter dan wanneer de modelletjes op knaap- Moe, maar tevreden nemen de mannequins na afloop van de show de bloemen in ontvangst, die dankbare opdrachtgevers schenken voor de prettige ma nier waarop de collectie werd getoond. jes in de rekken hangen. Langzaam maar zeker hebben ook de kleine plaatsen zich aangepast en weten de mensen wat ze willen wanneer ze een modehuis betreden. Men ziet daar elk seizoen de nieuwe show met evenveel belangstelling te gemoet, als in de grote centra. Persoonlijkheid gevraagd HET BEROEP van mannequin trekt veel meisjes aan, maar wanneer wij met de heer Littooy daarover spre ken. trekt hij oen bedenkelijk ge zicht. Er zijn er velen geroepen, doch weinigen uitverkoren. De eisen, die hij aan deze meisjes moet stel len, zijn zeer zwaar. Natuur' kun nen ze in de opleiding veel leren, maar het allerbelangrijkste, de per soonlijkheid, die de aandacht van de toeschouwers trekt, die heeft men of die heeft men niet. Alleen meis jes met persoonlijkheid en alle an dere uiterlijke noodzakelijkheden ko men in aanmerking. Bovendien is het werk van manne quin geen sinecure, geen spelletje. Het wordt goed betaald, maar cr moet in het tijdperk van de shows ook buitengewoon hard gewerkt worden. Haastig werk, lopen en nog eens lopen, weinig nachtrust, dat zijn de dingen waarvoor iemand niet mag terugdeinzen eft het publiek wil steeds frisse aantrekkelijke en vrolijke gezichtjes zien. Is het een wonder dat er veel meisjes zijn, die het niet kunnen volhouden en tenslotte van dit eerst zo fel begeerde beroep afzien? De goeden blijven over en zij vormen teams waarop men hulzen kan bouwen. De shows staan weer voor de deur, de groepen staan klaar voor vertrek en ontvangen hun laatste instructies. Er moet weer heel hard gewerkt worden, want het publiek wil de nieuwe collecties zien! (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5