3)e CcidóeSoti^mvt De V.N. -commissie voor Laos Besluit in Laos met grote voldoening ontvangen weer Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14809 Engeland gaat „Topverkiezing" houden Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. De troebelen in Laos Eerste zendingen Amerikaanse vuurwapens aangekomen Laotische troepen hebben opdracht gegeven fort Sam Teu 50 km. ten zuid-oosten van Sam Neua te eva cueren met het oog op het naderen van rebellen. De waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Si- soek na Tjampassak, heeft meege deeld dat het garnizoen van Sam Teu zich moet voorbereiden op gue- rilla-actie in het bergachtig gebied rond het fort. Hij zei dat berichten waren ontvangen over de aanwezig heid van 700 rebellen uit Noord- Vietnam en ongeveer 80 rebellen van de Pathet Lao in dit gebied. Deze berichten konden echter niet wor den bevestigd. Voorts deelde Sisoek mede dat de zelfde opstandelingen vijf verster kingen langs de rivier Ma in het noorden van de provincie Sam Neua bij de grens van Noord-Vietnam hadden veroverd. Vele van de voormalige 4500 man van de in 1957 ontbonden Pathet Lao-strijdkrachten hadden de rege ring om bescherming verzocht om dat de rebellen bij hen aandrongen zich bij hen te voegen. Dit was voor al het geval in de rustige gebieden. In het gebied waar de rebellen het actiefst zijn Sam Neua en Loeang Prabang hebben vele voormalige leden van genoemde strijdgroep zich bij de opstandelingen gevoegd. Noordvietnamese tegenspraak. Een woordvoerder van het Noord vietnamese ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag de ver klaring van de Laotische stafchef van het leger, generaal Rattikone, tegen gesproken, als zouden drie Noord vietnamese bataljons in de provincie Phong Saly in Laos opereren. De eerste zending .Amerikaanse vuurwapens van klein kaliber is dinsdag uit Amerikaanse bases in Japan per vliegtuig in Vientiane aangevoerd. De wapens worden ge leverd in het kader van het Ameri kaanse programma voor hulpverle ning aan belaagde staten. De zending bestond uit karabijnen van dertig millimeter, revolvers, handgranaten en seinuitrusting. Van de zijde der Amerikaanse am bassade is medegedeeld dat woens dag nog zeven vliegtuigen wapens zullen aanvoeren; ook na woensdag zullen er dagelijks een zevental Ame rikaanse vliegtuigen met wapens te Vientiane landen. Voorts verwacht men woensdag een wapenzending, die per spoorweg uit Bangkok wordt aangevoerd. Een woordvoerder van de Alge rijnse rebellen heeft dinsdag in Cairo verklaard dat generaal Gaston Jar- rot, de militaire bevelhebber en bur gerlijke gouverneur van het gebied van Tiaret in Algerië, om het leven is gekomen doordat opstandelingen zijn hefschroefvliegtuig hebben neer geschoten. In Algiers is maandag be kendgemaakt dat generaal Jarrot was gedood bij het verongelukken van zijn hefschroefvliegtuig, doch nadere bijzonderheden werden niet gegeven. De Algerijnse woordvoerder ver klaarde voorts dat de rebellen tussen 30 augustus en 4 september 224 Franse militairen hebben gedood en 184 gewond. D, V. N.-commissie voor Laos, die maandag bij een besluit van de Veiligheidsraad in het leven werd geroepen, heeft dinsdag haar eerste bijeenkomst gehouden in het bureau van de voorzitter van de Veiligheids raad de Italiaan Egidio Ortona, die van de commissie deel uitmaakt. Voorts zijn Japan, Argentinië, en Tunesië in de commissie vertegenwoordigd. De Laotische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sisoek na Tjam passak, heeft dinsdag verklaard dat de Laotische regering gaarne zou zien dat de waarnemers der Verenigde Naties zich zo spoedig mogelijk naar het gevechtsgebied langs de grens met Noord-Vietnam begeven voordat de Vietminh daar weer uit is getrokken. Hij voegde hieraan toe te geloven dat de Noord-Vietnamese eenheden, die volgens Laos de communistische Pathet Lao-opstandelingen hebben gesteund zich over de grens zullen terugtrekken, wanneer zij weten dat waarnemers van de V. N. naar het gevechtsgebied onderweg zijn. In een commentaar op de beslis sing van de veiligheidsraad tot in stelling van de V.N.-commissie voor Laos verklaarde Tjampassak dat Laos dit bericht met zeer veel vol doening heeft ontvangen. Hij legde er de nadruk op dat een van de belangrijkste zaken, waarvan bij de commissie wilde overtuigen, de goede trouw van de Laotische re gering was. Ook hoopte hij dat de V.N.-waar- nemers in staat zouden zijn enig licht te werpen op de aan Noord- Vietnam toegeschreven inmenging Laotische binnenlandse aangele genheden." De van geringe omvang zijnde strijdkrachten der communis tische Pathet Lao zouden al deze moeilijkheden zonder hulp van het buitenland niet hebben kunnen ver oorzaken, aldus Sisoek na Tjampas- ak. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Italiaan Ortona, verklaarde dat eerst later zal worden uitge maakt of de commissie en haar me dewerkers de grensgebieden, waaT* volgens de berichter is gevochten, zullen bezoeken, of dat zij in de hoofdstad Vientiane zullen blijven. Ortano besloot met de mededeling dat men hoopt de commissie en haar medewerkers donderdag a.s. volledig te New York bijeen te hebben, om haar zoveel mogelijk in te lichten over de haar in Laos wachtende taak. Bondspresident Heuss van West- Duitsland heeft dinsdag te Bonn de nieuwe Beethovenconcertzaal ge opend, die in de plaats is gekomen van het gebouw dat in 1943 werd verwoest. Het was prof. Heuss' laat ste officiële optreden voor hij vol gende week zijn ambt overdraagt aan dr. Luebke. LAOS IN DE VEILIGHEIDS RAAD MAANDAGAVOND kwam de Vei- 1»* ligheidsraad van de Ver. Naties bijeen om te beraadslagen over Laos. Hoewel men had verwacht, dat de binnenlandse toestand in dit land eens opnieuw een internationale aan gelegenheid zou kunnen worden, had men zich toch een week geleden nog niet voorbereid op zulk een ontwik keling. Immers de regering van Laos stelt, dat het wordt aangevallen door noord-Vietnam. En daarvoor waren moeilijk bewijzen te geven. De berichten uit Laos spraken el kaar onophoudelijk tegen. Men zou kunnen denken dat een sterk leger oprukt naar de provinciestad Sam Neua en naar de hoofdstad Vientia ne. Doch dan komt er weer een tele gram, dat het niet waar is en dat slechts kleine guerilla-groepen over vallen doen op eenzame militaire gen, dat het leger posities prijs geeft, omdat de bevolking heult met de re bellen, die nu eens hier. dan weer daar opduiken. Er is dus een burgeroorlog aan de gang, zonder grote legers, met veel overvallen en schermutselingen. De opstandelingen krijgen waarschijn lijk hun wapens uit de communis tische buurstaten noord-Vietnam en China, waar ook hun recruten wor den opgeleid. Uu is Laos 'n achterlijk land met grote macht van rijke vor sten. De oppositie wil vooral grond- verdeling, meer industrie en een ho ger levenspeil. Zij was aanvankelijk niet communistisch. Maar zij wordt door de communisten gesteund, om het een regering lastig te maken, die in Laos samenwerkt met de Ameri kanen. En zo kreeg dus de strijd een internationaal karakter. JN 1953 woedde in Indo-China een burgeroorlog tegen de Fransen, het felst in Vietnam, waar in 1954 de vesting Dien Bien Phoe in handen viel van de communisten. Toen dron gen de Vietnamese troepen ook door in Laos, dat onder Franse voogdij stond. Toen de positie der Fransen te posten. Wel blijkt uit de mededelin- benard werd, is op de Aziatische conferentie van Genève, in 1954, naar voorwaarden gezocht om het vuren te staken. Overeengekomen werd dat Viet nam werd gesplitst in een noordelijk communistisch gebied en een zuide lijke staat, die onder Amerikaanse bescherming kwam. Het vorstendom Laos. dat ten westen van Vietnam ligt, zou neutraal worden. De Viet- namezen trokken zich uit Laos te rug. De inheemse rebellen, die met de communisten hadden samengewerkt en in twee provincies de macht had den, moesten hun legertje ontbinden en het gezag van de centrale rege ring aanvaarden. De regering zou dan leiders van de oppositie opne men. Een internationale commissie zou toezicht houden op de uitvoering van dit akkoord. Het slaagde niet. De niet-communisten vreesden met de rebellen het paard van Troje bin nen te halen en na vele onderhan delingen en tijdelijke overeenkom sten brak de rechterzijde verleden jaar met de oppositie. Zij ontzegde ook de internationale commissie het verder verblijf in Laos en aanvaard de de hulp van de Amerikanen, om het koninklijk legertje uit tr rusten en het centrale gezag te herstellen. Aanvankelijk vernam de wereld weinig van dit alles, totdat de rechtse regering last kreeg van vernieuwde acties der rebellen. Zou een commu nistische oppositie de macht krijgen, dan zou het moeizaam verkregen evenwicht worden verstoord. Dan zouden China en noord-Vietnam wéér een land onder hun voogdij krijgen, en zou de internationale spanning toenemen. Men zou verwacht kunnen hebben dat sowjetlanden de regering van Laos en de Amerikanen zouden heb ben beschuldigd van het niet-uitvoe- ren van het akkoord van 1954. Dan had men kunnen antwoorden, dat het niet uitvoerbaar bleek. Nu echter Laos zelf een klacht heeft ingediend tegen noord-Vietnam, kwamen na tuurlijk de tegenbeschuldigingen ook los. Zou men zich echter laten verlei den tot het ontketenen van een strijd tussen de twee „blokken", dan zou Laos een tweede Korea worden, en misschien een grote oorlog ont ketenen. Daarom pogen vooral de Engelsen de kwestie weer tot een binnenlandse aangelegenheid terug te brengen. Maar in de Ver. Naties werd toch de discussie ontketend, die aan de ontspanning weinig goed deed. Zo kort voor het bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika werd weer eens bewezen, hoeveel brandstof er in de wereld ligt opgeslagen. dr. A. C. Maria Ca'las heeft genoeg van Meneghini De bekende operazangeres Maria Meneghini Callas heeft dinsdag in Milaan, nadat haar advocaten vijf uur met advocaten van haar echt genoot hadden onderhandeld, be kend gemaakt dat zij definitief met haar man heeft gebroken. Het is echter geen breuk om gevoelsrede nen; Onassis, de Griekse scheeps- magnaat. wiens naam was genoemd in verband met de geruchten over een op handen zijnde scheiding van het echtpaar Callas is slechts een goede vriend die me op dit moeilijke ogenblik helpt, zo zei zij. Een advocaat van de echtgenoot van de zangeres heeft vandaag ver klaard, dat onlangs „een uitermate delicate situatie" is gerezen tussen hem (Meneghini) en de zangeres. Volgens Italiaanse kranten probe ren advocaten van beide partijen 'n schikking tussen Maria Callas en haar echtgenoot te treffen. Sommige bladen gewagen van de vriendschap tussen Maria Callas en de Griekse reder Onassis, maar Onassis zelf verklaarde tegenover een verslag gever dat de geruchten over een romance tussen hem en Maria „sprookjes" zijn. GOEDEREN VAN WIJLEN KONING FEISAL GEVEILD Handelaars en souvenir jagers be volkten dinsdag het grote herenhuis van wijlen koning Feisal van Irak nabij Londen Airport waar auto's, meubelen en tapijten van de ver moorde monarch werden geveild. Een Londense handelaar kocht voor ruim 50.000 gulden een Rolls Royce, die voor kroonprins Abdoel Illah, oom van de koning, was ge smaakt. De kroonprins werd evenals zijn neef tijdens de revolutie ver moord. Een Jaguar van 1958 van Feisal zelf bracht ongeveer 17.000 gulden op. Meubilair voor een suite in de stijl van Louis Quinze ging voor ruim 20.000 gulden weg. Amerikanen lanceren ruimte-capsule Stortte na start in zee Amerika heeft vandaag een air conditioned capsule, bijgenaamd .,Big Joe" de ruimte in geschoten. Zij weegt circa 900 kilo en dient om vast te stellen of een mens levend van een baan om de aarde kan terugkeren. De capsule bevat geen levende we zens. Het is een prototype van het ruim tevaartuig waarmee men over onge veer twee jaar wil proberen een der „astronauten" van het project-Mer cury in een baan te brengen. Big Joe is 2.85 m. lang en heeft aan het dikste einde een doorsnede van 1.80 m., toelopend tot 50 cm. De lancering geschiedde in de neus van een 23 m. lange raket van het type Atlas. Het is de bedoeling dat de capsule in twintig minuten tijds een hoogte aarde terugkeert. Men hoopt haar van 160 km bereikt en dan naar de De Black Knight" met open vizier Maandag is te Farnborough (Engeland) de twintigste luchtvaarttentoon stelling geopend. Er is dit jaar een grote plaats ingeruimd voor het Engelse rakettenpark. Voor het eerst wordt de „Black Knight" geëxposeerd, een tweetraps raket, waarmede een hoogte van 1000 mijlen kan worden bereikt. De mogelijkheid bestaat, dat de Black Knight gebruikt zal worden voor de lancering van een Britse kunstmaan. uit de Atlantische Oceaan weer op te kunnen vissen. Het voornaamste doel van het ex periment is vast te stellen hoe de uit glasvezel bestaande huis van de cap sule zich houdt bij terugkeer in de atmosfeer, waar zij een temperatuur van naar schatting 3.000 graden F. moet weerstaan. Men verwacht dat 't binnen in de capsule betrekkelijk koel zal blijven: tussen 80 en 100 gra den F. De lancering verliep naar wens. Zij werd o.m. gadegeslagen door de ma rine-officier Alan Shepard, een der zeven astronauten uit wier midden de eerste ruimtevaarder zal worden gekozen. Later is meegedeeld, dat de capsule door het verkeerd functioneren van een onderdeel waarschijnlijk veel minder hoog gekomen is dan de be doeling was. De eerste trap van de Atlas heeft zich niet losgelaten van de rest en waarschijnlijk is alles aan één stuk in zee terechtgekomen, niet ver uit de kust, zo is thans door een woord voerder van het bureau voor ruim tevaart meegedeeld. Dit nummer beitaat uit 10 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. VRU WARM Aanhoudend droog, zonnig, en vrij warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. Mr dr Kortmann, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Bij Koninklijk Besluit van 7 sep tember is met ingang van 1 oktober 1959 benoemd tot commissaris der koningin in de provincie Noord-Bra bant mr. dr. C. N. M. Kortmann, bur gemeester van Breda. Mr. dr. C. N. M. Kortmann is 12 juli 1908 geboren te Weert. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk en later dat te Nijmegen. Daarna studeerde hij rechten aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, aanvankelijk was hij ambtenaar te Cuyk. In 1936 werd hij benoemd tot bur gemeester van Neeritter en Itter- voort Tijdens de bezetting werden deze twee gemeenten samengevoegd met Hunsel en werd de heer Kort mann ontslagen. In 1942 promoveer de hij te Nijmegen en in 1945 werd hij achtereenvolgens waarnemend burgemeester van Heer en van Weert. Hetzelfde jaar werd hij' definitief be noemd tot burgemeester van laatst genoemde gemeente. In 1962 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Breda. De heer Kortmann behoort tot de KVP, is gehuwd en werd dit jaar benoemd tot officier in de Orde van Oram je Nassau. Aanhoudend zacht Van Ierland tot de Balkan en van de Pyreneeën tot Finland heerst nog steeds fraai nazomefweer onder in vloed van een groot hogedrukgebied waarvan het centrum zich nu boven Duitsland bevindt. De depressie-ac tiviteit concentreert zich in hoofdzaak in de omgeving van Groenland. Het front van een depresie, die van IJs land naar Jan Mayen trok, brengt wat regen in Schotland maar kan niet ver over de Noordzee doordringen. Aangezien het hogedrukgebied van andere zijden niet bedreigd wordt kan nog steeds op aanhouden van het zonnige en droge nazomerweer wor den gerekend. 10 Sept.: zon op 06.04; onder 19.09; maan op 14.48; onder 23.48. Hoogwaterstanden 10 Sept.: v.m. 8.16; nam. 8.48. Het weer in Europa Het weerrapport van hedenmorgen 7 uur luidt: weer temp. HELSINKI onbew. 16 C. STOCKHOLM onbew. geen opg. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON halfbew 23 onbew. 20 licht bew. 24 onbew. 26 onbew. 24 onbew. 24 onbew. 22 onbew. 26 onbew. 26 waarbew 23 onbew. 24 onbew. 24 onbew. 24 onbew. 20 mist 21 onbew. 22 onbew. 22 half bew. 21 mist 24 mist geen opg. onbew. 26 onbew 25 regenbui 28 onbew. 27 half bew. 29 Korreltje Genezen willen zyn is een deel van de genezing. Seneca.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1