Met de R in de maand Engelse velden Manchester City en Wolverhampton scoorden zaterdag tien doelpnnten LFG won in doelpuntenrijke strijd de derby van Roodenburg met 5-3 Aliior opende nieuwe seizoen met verrassende zege op Geel Wit MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Eef Kamerbeek verbeterde Ned. record tienkamp te Vlaardingen Het is hem dan eindelijk gelukt. De 25-jarigë Eindhovenaar tienkamper Eef Kamerbeek verbeterde de Nederlandse kampioenschappen tienkamp te Vlaar dingen niet alleen het nationaal record, dat hij veertien dagen geleden in Lon den op 6985 punten bracht, maar kwam tevens als eerste Nederlander boven de zolang verwachte 7000 punten. Eef Ka merbeek vergaarde zelfs 7103 punten door een welhaast bovenmenselijke krachtsinspanning op de 1500 meter, de marathon voor de tienkampers. Want na negen nummers, na alle ups en downs, die een tienkamp nu eenmaal met zich meebrengt," stond Kamerbeek 28 punten achter op zijn record. Haastig rekenen bracht aan het licht, dat wilde de toch reeds zeer vermoeide Eindhovenaar de 7000 punten-grens be reiken, bij een tijd van 4 min. 36 sec. op de 1500 meter zou moeten verwezen lijken, een tijd waarvan hij zelf dacht, dat het onmogelijk zou zijn. Bleek en nerveus ging Kamerbeek van start. Di rect nam hij de leiding en in een hoog tempo joeg hij voort. Zo snel, dat insi ders met het hoofd schudden en de ge dachten niet durfden uitspreken, dat de Eindhovenaar ongetwijfeld hiervoor zijn tol zou moeten betalen. Maar het liep gelukkig allemaal an ders. Na 400 meter, die hij in d? snelle tijd van 65 sec. aflegde, viel als het ware een zware last van hem weg. Vechtend tegen het uurwerk, zichzelf en de ach ter hem hangende tegenstander, die niet begrepen dat zij Kamerbeek konden helpen door strijd te leveren, liep hij met een verbeten trek op zijn gelaat zonder een moment te verslappen door. Pas op tweehonderd meter voor de finish begreep Doornbosch, die een betere 1500-meter loper is, zijn taak. Hij trok voorbij Kamerbeek, die dankbaar deze kans aangreep en probeerde bij te blij ven. Gesteund door de toejuichingen van het publiek viel hij als het ware door de finish in de armen van de voorzitter van de technische commissie van de KNAU, de heer Frans Jutte, die hem omhelsde als een zoon: 4 min. 25.3 sec. wezen de chronometers. Formidabel was de me ning van de toeschouwers. Formidabel ja, dat is het enige woord voor deze prestatie, die nog meer reliëf krijgt wanneer men weet dat Eef Kamerbeek op de eerste dag weliswaar na vijf num mers 32 punten voorstond op zijn record- prestatie te Londen, maar voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse atletiek twee was achter de steeds meer naar voren komende verzekeringsinspec teur uit Maastricht Herman Timme, een jonge atleet met hetzelfde postuur als Kamerbeek, die in een tijdsbestek van nog geen vier jaar zich opwerkte tot een tienkamper van formaat. Zijn 6398 pun ten in Vlaardingen bevestigen dit. Op de tweede dag lukte het niet. Op de 110 meter horden, het discuswerpen en het speerwerpen verloor Kamerbeek zoveel punten, dat zelfs zijn goede pols stokhoogspringen (3.76 meter) deze ach terstand niet meer kon inlopen. Maar de 1500 meter deed het hem, en hoe. De 26-jarige Herman Timme, die in 1955 zo uit militaire dienst begon met tienkampen en toen op een totaal van 2700 punten kwam, toonde zijn vooruit gang. Hij kwam in Londen op een totaal van 6214 punten, zaterdag en zondag te Vlaardingen verbaasde hij iedereen met Corrie van den Bosch van Taxandria heeft te Vlissingen het nationale kam pioenschap vijfkamp dames op haar naam geschreven. De voorsprong, die zij de eerste dag reeds op haar concurren ten had genomen, breidde zij gisteren nog meer uit. Een geblesseerde rugspier was van grote invloed op de prestaties van Dini Hobers, die op de tweede dag slechts een bescheiden rol speelde en daardoor van de tweede naar de vierde plaats afzakte Corrie van den Bosch verbeterde met haar totaal van 4350 punten haar persoonlijk record op de vijfkamp, dat op 4281 punten stond, ter wijl zij bovendien een nieuw Zuidneder lands record vestigde bij het versprin gen met een sprong van 5.73 meter. Het oude record stond ook op haar naam met 5.53 meter. Mieke Schenk, die op de tweede plaats eindigde, stelde eveneens haar persoonlijk record op de vijfkamp scherper. Deze foto toont Kamerbeek in actie op liet nummer polstokhoog, waarvan hij het Nederlandse rekord verbeterde zijn goede verrichtingen. Met 184 punten verbeterde hij zijn persoonlijke presta tie tot 6398 pnt, vooral door zijn goede 100 meter in 11.3 sec., zijn kogelstoten van 13.86 meter en het hoogspringen (1.81 meter). Op 1.85 meter bleef hij ste ken ofschoon deze hoogte er zeker in zit. Zijn 110 meter horden, polshoog en speerwerpen zijn voor verbetering vat baar en dat moet ook, want zelf zegt hij: „Ik wil naar Rome en de olympische spelen. De kwalificatie eis is 6750 pun ten en volgend jaar komen die ontbre kende 350 punten er zeker bij, reken daarop". De strijd om de derde en vierde plaats was niet minder spannend. Lange tijd heeft Jan Parlevliet, die zichzelf geen tienkamper noemt, een voorsprong ver dedigd tegen Doornbosch, maar zijn ma tige speerwerpen was er de oorzaak van, dat hij die positie niet kon handhaven. Ook Peter Nederhand verraste iedereen met een vijfde plaats. De tengere Rot terdamse atleet heeft alleen meegedaan aan deze tienkamp op uitdaging van Eef Kamerbeek, die het niet voor moge lijk hield dat kleine Peter het einde zou halen. Dat hij het wel deed bewezen zijn 5298 punten. Zaterdag en zondag zijn te Essen atle tiekwedstrijden gehouden tussen 'n Am sterdamse ploeg en een vertegenwoordi gend team van deze Duitse stad. De West Indiër Wim Esajas zorgde voor twee verbluffende prestaties. Hij won de 800 meter in 1 min. 52.8 sec. en liep een fantastische race in de 4 x 400 meter estafette. Met tien meter acherstand nam hij het stokje over en finishte met tien meter voorsprong. De Duitse tijd- waarnemers die de tussentijd van Esa jas opnamen drukten 47.8 sec. af. De Amsterdamse ploeg zegevierde in 3 min. 25.6 sec. De AAC-er Harry Jansen won de 1500 meter in 3 min. 56.8 sec., terwijl de 400 meter zelfs een dubbele overwin ning werd door Honselaar in 49.8 sec. gevolgd door Hooftman in 50 sec. pre cies. Bij de dames was Els Nieuwpoort zeer goed op dreef. Zij won de 400 meter in 56.8 sec. en bleef daarmede slechts 0.6 sec. boven het Nederlands record van Ine TerlaakSpijk. Begin nu reeds met levertraan. Beter vroeg dan te laat. Met geëikte vita minen A en D per flacon (incl.) 1,25 Drogisterij J. VRIJENHOEK HAARLEMMERSTRAAT 119 (Advertentie) DAMESSPRONG VAN 6.04 METER De beide Enschedese atletes Wemmy Spierenburg—Scholtmeyer van Memphis en Ine TerlaakSpijk van RKEAV heb ben tijdens wedstrijden in de Duitse plaats Oldenburg de beste resultaten ge boekt. Wemmy Spierenburg won het ver springen met een sprong van 6.04 meter. De Duitse Ehrich was tweede met 5.68 m. Ook de 200 meter werd een zege voor mevr. Spierenburg. Zij ging in 25.3 over de eindstreep voor mej. Jeubmann (Did.) Ine TerlaakSpijk won de 400 meter in 58.2 sec. TWEE RECORDS BIJ WOUTER GROENE STEINBEKER De wedstrijd om de Wouter Groene- steinbeker hebben gisteren op de sin- telbaan aan het Olympiaplein te Amster dam twee records opgeleverd. Een of ficiéél Nederlands jongensrecord op de 110 meter horden van Miltenburg (Union), die deze afstand in 15.2 sec. aflegde (oud record sinds 13 augustus 1950 op naam van Nederhand met 15.4 sec.) en een officieus record voor de jongensploeg van AAC, die het jongens- clubkampioenschap veroverde met een totaal van 108 punten. Een zo hoog pun tentotaal is in de geschiedenis van de KNAU nog nooit voorgekomen.- Tweede werd Union met 49 punten en pas op de derde plaats kwam de titelverdegers, de jongens van Haarlem, die het nu slechts 46 punten brachten. KAV DE BATAVEN Gisteren hebben enkele Bataven deel genomen aan wedstrijden te Beverwijk, welke door de RKAV DEM werden ge organiseerd. Toon Homan, deelnemende aan de 600 m. jongens, ,$verd tweede de goede tijd van 1 min. 30.3 sec. Hier mede verbeterde hij het bestaande club record, dat met 1 min. 31.8 sec. storjd op naam van Jan Brandt. Op de 800 m. dames invitatie verving Wil Kraan haar zus Gerda, die verhin derd was op deze wedstrijden uit te komen. Wil Kraan werd nu eerste in de tijd van 2 min. 23.1 sec. Derde werd Ria de Winter in 2 min. 25.2 sec. en 4 Ton Homan in 2 min. 32. sec. Onderlinge estafettewedstrijden. A.s. woensdagavond zal tijdens de training een 4 x 300 meter jongens A worden gelopen, teneinde te trachten het bestaande clubrecord te verbeteren. De ploeg zal bestaan uit der Linden, Nie- kerk, Homan en v. Diest. Tevens zal ge lopen worden, het nummer relais dames. Van de Arsenal-Tottenham Hotspur was het „Kasstuk" van deze zonnige za terdag. Maar liefst 61.000 toeschou wers woonden op Highburgy deze Londense derby bij. Het is geen ener verend duel geworden met hoog staand voetbal, maar de spanning heeft veel vergoed. Terry Medwin, de rechtsbuiten van het elftal van Wales, bezorgde de spurs in de 27e minuut de leiding. Nog geen minuut na de hervatting was het rechtsbin nen John Barnwell, die de gelijk maker scoorde (1-1). Neen, voor de sensatie zorgden ditmaal Manchester City en Wol verhampton Wanderers. Maar liefst tien goals kregen de bijna 45.000 toe schouwers in Manchester te zien. Na zes minuten leidde Manchester City, opgezweept door een bijzonder ru moerig publiek, zelfs met 2-0. Maar voetballen is vaak een vreemd spel. Nog voordat de rust was aangebro ken hadden de Wolves die achter stand veranderd in een 4-3 voor sprong. Billy McAdams, die ook het derde doelpunt van Manchester voor zijn yekening had genomen, voltooi de in de tweede helft zijn hat-trick (4-4). Maar die zege was niet de voor naamste oorzaak van manager Stan Cullis's goed stemmimBelangrij ker vond die, dat het experiment om linkshalf Slater, de oud-inter national, als binnenspeler te probe ren een groot succes was geworden. In de vier voorgaande wedstrijden waren drie soortgelijke proefnemin gen op evenveel mislukkingen uit gelopen. Blackburn Rovers, dat met 3-1 van het gepromoveerde Sheffield Wednesday won, behield zijn eerste plaats op de ranglijst. Het team heeft thans 9 punten. Wolverhampton Wanderers staat tweede met 8 pun ten, In de tweede divisie heeft Sheffield United de leiding. Het team heeft een voorsprong van twee punten op zfjn naaste concurrenten. Eerste divisie: Arsenal-Tottenham Hotspur 1-1; Birmingham City- Manchester United 1-1; Blackburn Rovers-Sheffield Wednesday 3-1; Blackpool-Nottingham Forest 0-1; Chelsea-Burnley 4-1; Everton-Ful- ham 0-0; Luton Town-Bolton Wan- dereds 0-0; Manchester City-Wolver- hampton Wanderers 4-6; Newcastle United-Preston Northend 1-2; West Bromwich Albion-Leicester City 5-0; West Ham United-Leeds United 1-2. Tweede divisie: Brighton and Hove Albion-Portsmouth 3-1; Bristol Ro- vers-Aston Villa 1-1; Cardiff City- Bristol City 4-2; Huddersfield Town- Leyton Oriënt 1-1; Hull City-Charl- ton Athletic 0-4; Ipswich own-Lin coln City 3-0; Middelsborough- Ply mouth Argyle 6-2; Rotherham Uni- ted-Scunthorpe United 1-1; Sheffield United-Liverpool 2-1; Stoke City- Derby County 2-1; Swansea Town- Sunderland 1-2. WIELRENNEN DE RONDE VAN ZWEDEN De derde étappe van de Ronde van Zweden van Oskarshamn naar Vaerna- mo over 185 km., is gewonnen door de Brit William Bradley in 4 uur 43 min. en 54 sec. Tweede werd Frits Knoop (Ned.) in 4.44,0. 9. Joop van der Put ten (Ned.) 4.44.46; 14. Joop Wuur- an (Ned.) z.t.; 23. Emil Verstraete (Ned.) z.t. De Belg Steyaert won de vierde étappe, van Vaermano naar Tranaas. Zijn tijd voor de afstand van 220 km. was 5 uur 51 min. 34 sec. Tweede werd de Deen Baunsoe en derde de Zweed Oswald Johansson, beiden in dezelfde tijd. Van de Nederlanders werd Frits Knoops vijfde, Joop Wuurman zevende en Emil Verstraete dertiende, in dezelf de tijd als de winnaar. Joop van der Putten werd negentiende in 5.56.23. In het algemene klassement heeft Bausoe thans de leiding met een to- taaltijd van 20.07.58 vóór de Zweed Eckblom 20.09.15 en de Belg Covens 20.09.43. Emil Verstraete is twaalfde met 20.11.11, Joop Wuurman vijftiende met 20.17.17, Frits Knoops zestiende met 20 18.57 en Joop van der Putten zeven tiende met 20.19.54. 3500 Toeschouwers waren in het sportpark De Leidse Hout getuige van een doelpuntenrijke derby tus sen Roodenburg en LFC. De kana ries scoorden de meeste treffers, nl. vijf en aangezien de blauwzwarten niet verder dan drie goals kwamen, weet u de uitslag: 35 in het voor deel van LFC, die met deze uitslag tevens op fraaie wijze revanche ge nomen heeft voor de zeer kleine ne derlaag van het vorige jaar, even eens bij de eerste wedstrijd tegen Roodenburg, nl. 21. Verdiend is de LFC-zege ongetwijfeld, maar eer lijkheidshalve dient te worden ge zegd, dat Neuteboom cs. gistermid dag heel goedkoop aan de doelpun ten zijn gekomen. Vier van de vijf LFC-doelpunten waren nl. presen tjes van de zeer zwakke Rooden- burgdefensie. Zo kwam in de eerste 20 minuten LFC reeds op een 30 voorsprong en het pleit dus nog voor de blauw-zwarten, dat zij de moed niet opgaven en zelfs kans om 10 minuten vóór tijd tot 43 in te lo pen. En juist toen Roodenburg in deze laatste fase alle pogingen in het werk stelde om nog een draw te be vechten, velde D. Franke kort voor tijd alle nog mogelijke blauwzwar ten-illusies: 35. De eerste corner in dit attractieve, althans volgens de doelpunten, maar niet qua voetbal-duel, was voor LFC. De eerste kans echter kwam voor Roodenburg, doch de doorgekopte bal van Bart Ouwerkerk werd door Van Heek overgeschoten. Nadien werd het weldra duidelijk, dat het achter bij Roodenburg niet zo safe zat. Zo viel in de 9e minuut, na een verre pass het eerste LFC-doelpunt. Henk Siera profiteerde handig van deze eerste blunder in de blauw zwartenverdediging: 01. Eén min. later deed Jillis v. d. Heyden het zelfde, toen vrijwel de gehele Roo- denburg-defensie met stomheid ge slagen bleef toekijken en hij op ge makkelijke wijze 02 kon scoren. Vervolgens kreeg Chouffour een dot van een kans om een doelpunt in te lopen, alleen voor doelman Van Leeuwen, liet hij het lelijk liggen. Toen Henzen lekker ging spelen met Spierenburg, vergat deze daarbij de bal mee te nemen. Okke Spieren burg zette vervolgens goed voor en H. Siera liet 0—3 op het scorebord aanbrengen. Op bijzonder fraaie wij ze, kwam Roodenburg daarna tot 1-3' terug. Een verre pass van Van Heek kopte Bart Ouwerkerk achterwaarts achter doelman v. Leeuwen in: 1-3. In de resterende tijd viel J. v. d. Heyden uit, nadat hij in botsing was gekomen met I. Weerlee. Zijn plaats werd ingenomen door D. Franke. Bijna kwam Roodenburg nog op 2-8» maar het schot van linksbuien J. Weerlee vloog tegen de deklat. Direct na de thee kreeg Chouffour een juweel van een kans om voor zijn ploeg te scoren, maar ook nu faalde de Roodenburg-rechtsbuiten. Aan de andere kant beging Gulde- mond op de rechtsbackplaats een grote blunder en D. Siera was het ditmaal, die de stand op 14 bracht. De zaak leek nu beslist, maar Roo denburg gaf de moed niet op. In de Het Nederlands jeugd-cricketelftal heeft gisteren op het Quick-terrein in Den Haag een verrassende zege behaald op een vertegenwoordigend KNCB-team. De jeugdige batslieden zorgden voor 234 punten voor het verlies van 8 wickets. Het KNCB-team was all out voor 174 runs, zodat de jeugd met 60 runs won. Rusland heeft de voetbalwedstrijd tegen Ts. Slowakije met 31 gewonnen. De ruststand was 20. De voetballandenwedstrijd Finland Oost Duitsland is met 32 door de Fin nen gewonnen. De ruststand was 22. Het amateur-elftal van Oost-Neder land zal woensdag 23 september in Ne derland een wedstrijd spelen tegen de amateurs van Neder-Rijn (W. Did.), De plaats waar zal worden gespeeld moet nog worden vastgesteld. 11e minuut kopte J. van Heek de corner van Chouffour fraai achter Van Leeuwen en opnieuw hadden de Leidse Houtbewoners een doelpunt ingelopen: 2—4. Vervolgens kopte Van Heek uit een corner van links tegen de deklat. Toch zorgde hij om streeks 10 minuten voor het einde voor 34, wederom uit een hoek schop genomen door Chouffour. Al les leek nog mogelijk en Rooden burg probeerde van alles, B. Ouwer kerk kreeg 4 min. voor tijd een goe de kans om gelijk te maken, doch te hard vloog zijn schot over. Een uitval, Roodenburg stond te ver op gedrongen, van D. Franke rondde deze zelf af met een fraai doelpunt: punt: 35 en daarmee was de strijd beslist. Een bijzonder sportieve strijd, want na afloop feliciteerden de verliezers spontaan hun tegen standers, welke door arbiter C. J. v. d. Berg uit Den Haag uitstekend werd geleid. Voor de talrijke toe schouwers maakten de vele doel punten veel goed. want qua voetbal was deze derby van matig gehalte. FEESTAVOND L.F.C. Zaterdagavond vond in de grote zaal van „Den Burcht" een feest avond pilaats, voor de tweede maal sinds de oprichting van de sup portersvereniging van L.F.C. „De Kanarie". De voorzitter, de heer Ben Zonderop, kon een geheel gevulde zaal om even over achten hartelijk welkom heten, al betreurde hij het wel, dat de heren van het eerste elf tal met hun dames niet aanwezig konden zijn. Zij waren nl. gezamen lijk naar de bioscoop gegaan, omdat er voor hen gisteren de zeer belang rijke wedstrijd op het program stond. Daarom had het bestuur van L.F.C. gemeend de spelers van het 1ste deze avond te moeten onthouden. De voorzitter dankte alle leden van het bestuur voor het vele werk, dat zij hadden verricht om deze avond te doen slagen. Zij hebben gezamenlijk voor een daverende prijzenschat ge zorgd (ruim 160 prijzen waren er zaterdagavond) Na dit welkomst woord gaf de voorzitter het verdere gedeelte van de avond in handen van het Haags Cabaretgezelschap „Schots en Scheef". De, gezelschap vulde de tijd met sketches, liedjes en voor drachten, welke het publiek in een snelreinvaart werden voorgescho teld. Een hartelijk applaus na afloop was de beloning van de aanwezigen voor het gebodene. SJC klopte Hoornwijck met 3-0 Doordat de indeling van de elftal len in de 4e klasse in de bollenstreek sterk gewijzigd is, stond gisteren SJC voor het feit de strijd aan te binden tegen een geheel vreemde tegenstan der. Het is de Noordwij kers echter goed afgegaan, ondanks dat wij van de tegenpartij wel wat meer „fair- play" hadden verwacht, want niet al leen door een verdiende overwin ning, maar ook door een behoorlijk spelpeil in de tweede helft, heeft SJC de competitie goed ingezet. Vanaf de aftrap trok SJC direct al goed van leer, maar na het harde schot ketste de bal via de staander het veld weer in. Hoewel de gasten alles in het ge weer brachten om evenwicht in de verhouding te brengen, gelukte hun dit slechts gedeeltelijk, door stug te verdedigen en ten koste van vele hoekschoppen, doch hoe SJC het ook probeerde doelpunten bleven uit. De aanvallen van de gasten kon de SJC- verdediging gemakkelijk verwerken, waarbij hun doelman slechts enkele keren ingeschakeld werd. De eerste helft eindigde met dubbelblank. Na rust probeerden de gasten di rect het offensief te openen, waar- WSB (COMBINATIE)DOCOS 1-8. We weten niet, wat VVSB van plan is in de komende competitie, maar afgaande op de tot nu toe ge speelde oefenwedstrijden, ziet het er weinig hoopvol uit. De gisteren op eigen terrein tegen Docos gespeelde wedstrijd was, ge zien de opstelling van het elftal, dat als een „combinatie" werd aange kondigd, kennelijk bedoeld als een oefenwedstrijd voor het 2e elftal. Van die opzet is niets terecht geko men, want in de aangekondigde sa menstelling moesten 4 wijzigingen worden gebracht en na de rust kwam er nog een 5e. Het elftal, dat nu tegen Docos aantrad, was geen partij voor de Leidse 4e klasser, die de oefenwed strijd duidelijk serieus opvatte. De VVSB-ers deden wel hun best om er van te maken, wat mogelijk was, maar dat was uiteindelijk maar wei nig, omdat er natuurlijk geen enkel verband in dit bij elkaar geraapte elftal zat en verschillende spelers individueel te zwak waren om de Leidenaars partij te geven. De uitslag 81 geeft de verhou ding goed weer. Bij rust was de stand reeds 30 en na de thee werd de score regelmatig opgevoerd, dank zij de goede, snelle combinaties door Docos. R. Kaptein was zo gelukkig om op keurige wijze het enige tegen- punt te scoren (18). door enkele ongevaarlijke schoten op het SJC-doel werden afgevuurd, maar spoedig werden hun alle illusies ont nomen, doordat SJC met een door tastend spel het initiatief overnam en practisc'h het overwicht in het verdere gedeelte van deze strijd be hield. Na een kwartier spelen werd hun streven beloond en in een zeer moeilijke positie wist P. Groenewoud het leidende punt te scoren (10). Dit bleek een stimulans te zijn voor de SJC-aanval, want direct hierop kwamen zij wederom gevaarlijk voor het gastendoel, maar nu ging de bal juist boven de lat. Dit was echter uitstel, want toen P. Vink zich vrij speelde had de doelverdediger geen sdiijn van kans het harde schot te onderschappen (20). Nogmaals pro beerde deze speler met een hard schot de score te verhogen, doch bij geluk kon de keeper de bal overwer ken. De thuisclub bleef in de aanval en toen na een half uur spelen Jac. Hiep de stand op 30 had gebracht was Hoornwijck een geslagen elftal en ging weinig meer van hen uit en kwam SJC met verdiende 30 over winning uit het veld. KORFBAL Gisteren speelde Altior de eerste wedstrijd in de competitie van de KNVB. Het was een ontmoeting met het Haarlemse Geel Wit. Er was wel enige spanning omdat men on bekend was met het spelpeil van de tegenstander, zodat niemand zich durfde wagen aan het uitspreken van een verwachting. Dat Altior er in slaagde de punten thuis te hou den was voor de supporters dan ook een meevaller. De wedstrijd zelf was er niet een om nog lang over te pra ten. Er werd sportief gespeeld, maar van veel spanning en strijdlust kon men niet bepaald spreken. Misschien was het nog wat schroomvalligheid in de nieuwe omgeving, misschien was het ook de temperatuur, die het spel beïnvloedde. De eerste helft van de wedstrijd was het beste deel. Hierin verkreeg Altior een 20 voorsprong. De tweede helft was minder aantrekkelijk en daarin wist Geel Wit de achterstand te verklei nen tot 21. In het eerste kwartier ontstond er een levendig spel met de thuisclub iets in de meerderheid. In de 12e minuut kwam Altior tot een goede aanval maar het schot, waarmede deze werd afgerond, trof geen doel, de bal liep juist voor langs het G.W.- doel. Slechts even later kwam ook Geel Wit tot een zeer gevaarlijke aanval. De Altior-achterhoede wist "aatste instantie toch het terrein weer te zuiveren. In de 21e minuut ging een schot van de Altior-links- buiten weer voor langs het vijande lijke doel. Toch kwam toen het mo ment, dat voor Altior de overwin ning bracht. Want in de 22e minuut maakte de Altior-rechtsbinnen een prachtig doelpunt en gaf zijn club de leiding (10). Slechts weinige ogenblikken later was het dezelfde speler, die de roos wist te treffen (20). Na een half uur wist Geel Wit, dat het er ook niet bij liet zit ten, tot een corner te komen, maar de bal werd weggewerkt. De tweede helft begon met een paar goede aanvallen van de thuis club. Een corner werd weggewerkt en een schot ging naast. Toen toog Geel Wit weer ten aanval, maar ook deze liep op niets uit. Van dit ogen blik af wist Geel Wit een veldover- wicht te verkrijgen dat zij tamelijk lang wist te handhaven. Over het algemeen was de balcontrole niet best, omdat deze veel te hoog ge speeld werd, en het verband in de ploegen was ook niet wat het zijn moest. Altior beging de fout om in het middenveld openingen te laten vallen, wat de gasten gelegenheid gaf nieuwe aanvallen op te zetten. In de twintigste minuut wisten de Haarlemmers het overwicht in een doelpunt uit te drukken (21). De thuisclub bleef echter nog geruime tijd onder druk, maar Altior wist toch het doel voor doorboring te be waren. In de laatste faze van de strijd kwam Altior onder de druk uit. Toen werd het voor het doel der gasten nog eenmaal gevaarlijk. Een prachtige kopbal op de Geel Wit- veste leek de stand op te zullen voe ren, maar de Geel Wit-keepej redde op fraaie wijze. Spoedig liep toen de wedstrjjd naar het einde en het laatste fluitsignaal betekende voor Altior de overwinning in deze eerste KNVB-competitiewedstrijd. Met ingang van het seizoen 1960 1961 zullen de korfballers voor een periode van twee jaar een proef gaan nemen met een landelijke hoofdklasse. Dit besluit werd zater dag in Krasnapolsky te Amsterdam door de algemene vergadering van de K.N.K.B. met geringe meerder heid van stemmen (102 voor, 100 tegen en 24 blanco) genomen. Vol gens de voorlopige plannen zal de hoofdklasse 11 twaalftallen omvat ten, namelijk 4 uit Noordholland, 4 uit Zuidholland, 1 uit het zuiden, 1 uit het oosten en 1 uit het noorden. Onder de hoofdklasse zullen twee landelijke overgangsklassen inge steld worden. Ten behoeve van de reiskostenomslag, die met deze nieuwe indeling gepaard zal gaan, zal elk landelijk lid jaarlijks 0.30 boven zijn contributie moeten be talen, terwijl voor dit doel uit de bondsmiddelen per seizoen 1000 beschikbaar zal worden gesteld. Dit was verreweg het belangrijk ste besluit van de jaarvergadering, waarop de korfballers ook 'n nieuwe voorzitter kregen. Bij enkele kandi daatstelling werd het voorzitter schap overgenomen door ir. H. A. Duns (Geleen). De scheidende bomdspraeses, de heer W. Chr. Schaap (Dordrecht), werd tot erevoorzitter benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. W. ter Maat (Arnhem) en J. W. Rogge (Amsterdam) her kozen. De opengevallen plaats van ir. Duns zal worden bezet door ir. J. Delcour (Eindhoven), die bij de stemming boven zijn stadgenoot, de heer M. Ringeling, werd uitverkoren. Tot erelid van de bond werd be noemd prof. dr. ir. J. Mazure (Den Haag), het ereteken van de bond werd uitgereikt aan de heer P. in 't Veld (Rotterdam). De erebeker ging voor een jaar naar de vereniging Rigtersbleek als beloning voor de in 't buitenland gemaakte propaganda. VOLLEYBAL BONDSRAADSVERGADERING VAN DE NEVOBO Tijdens de zaterdag te Utrecht ge houden bondsraadsvergadering van de Nederlandse Volleybalbond stelde de voorzitter, de heer F v. d.Heuvel Rijnders met voldoening vast, dat door een goedgerichte propaganda volleybal in ons land een alleszins bevredigende verbreding heeft on dergaan en ook het spelpeil niet on aanzienlijk is opgevoerd. Verwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd nieuwe afdelingen in het noorden en zuiden zullen kun nen worden opgericht Na de heer Karei Lotsy te heb ben herdacht zei de voorzitter dat de Nevobo geen moment geaarzeld heeft om lid van de Nederlandse sportfederatie te worden. Deson danks wilde hij voor de binnenspor ten een waarschuwend geluid laten horen omdat het z.i. niet denkbeel dig is dat de buitensporten in de N.S.F. zullen gaan overheersen. Half oktober, aldus deelde de heer Van der Heuvel Rijnders mede, komen de leiders van de binnensporten in een vergadering bijeen om te bespreken op welke wijze de belangen van de indoorsporten in de Nederlandse sportfederatie zo goed mogelijk be hartigd kunnen worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8