Zunderi hield corso met anderhalf miljoen dahlia's „Kolibrie"- helicopter demonstreerde in Scandinavië De laatste was de gevaarlijkste visie op televisie MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 AFSCHEID VAN DE ZOMER In Zundert kreeg gisteren de zo mer een afscheid-met-bloemen, als nimmer tevoren. Dit tuinbouwcen trum, dat jaarlijks een veilingomzet bereikt van zes miljoen gulden, zal dit jaar genoegen moeten nemen met drie miljoen. Maar deze teleur stelling drukte niet zijn stempel op het bloemencorso. Integendeel, zondagmorgen kWa- men drommen toeschouwers naai Zundert toegestroomd uit alle delen van België en Nederland. Het be zoek, ongeveer 150.000 personen, ge noot onder een stralende zon van de bloemen, hoofdzakelijk dahlia's, waarvan er anderhalf miljoen in 29 bloemenwagens waren verwerkt. Elf van de beste Nederlandse en Bel gische muziekkorpsen begeleidden het corso, waarbij de „IJmuider Har monie" uit IJmuiden.de hoogste pu blieke onderscheiding verwierf. Een politiecorps van 400 man hield orde in de verkeersdrukte en zorgde dat de bezoekers, een vijftienvoud van de inwoners van het corsodorp, langs het 5400 meter lange parcours een plaats konden vinden. De wagens „In het Witte Paard" en „De Phoenix" werden als de beste uitgeroepen. Naast de 15.000 ontving de wagen „In het Witte Paard" de gedenkpenning van de stad Antwer pen en de wagen „De Phoenix" de bronzen medaille van het Nederland se ministerie van Sociale Zaken. Aalsmeers bloemencorso achtergrond voor stadionspel Zaterdagmiddag heeft een bijna ge heel gevuld Olympisch Stadion te Amsterdam, mede dank zij het fraaie zomerkeer, genoten van het kleurrijke schouwspel dat het tradi tionele Aalsmeerse bloemencorso ook dit maal bood. Het corso, georgani seerd door de stichting „Bloemen corso Aalsmeer" was geïnspireerd op een aantal bekende toneelstukken on der het motto „Maskerade" naar een ontwerp van Toon Noyons. In de stoet reden 21 praalwagens en 22 versierde personenauto's mee. De medaille beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin viel ten deel aan het buurtcomité „Vriendschap" voor de praalwagen „Plantage Tama rinde" en de medaillie van Prins Bernhard aan de personenauto van G. Th. Verlaan (Aalsmeer). Het corso, dat in het Stadion de achtergrond vormde voor een sta dionspel, ontworpen door Marius Kruynen, wist het publiek ook nu weer bijzonder te boeien. Verscheide ne balletgroepen, gymnastiekvereni gingen en het muziekkorps Verka- de's Harmonie uit Zaandam verleen den hun medewerking aan het spel. Tot de gasten behoorden o.m. de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, de minister van economische zaken, dr. J. W. de Pous, en de com missaris der koningin in de provin cie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen. Opstopping Na afloop van het bloemenfestijn heeft het verkeer tussen Antwerpen en de Moerdijk via de hoofdweg over Wernhout-Wuestwezel danig vastge zeten. Voor een deel was deze opstop ping, met name die de kant van Ant werpen uit, het gevolg van de enorme belangstelling voor het bloemencorso in Zundert. Na afloop daarvan maakten zich uit deze plaatselijke fille van duizenden auto's bussen en motoren los, die zich bijna stapvoets verplaatsten. Ook van Zundert naar Breda was het verkeer zeer traag, maar nog groter was de vertraging op het weg gedeelte tussen Breda en de Moer dijk, waar een baan van de grote weg over enkele kilometers was opgebro ken. Een rit van Antwerpen naar Rot terdam duurde circa anderhalf uur langer dan normaal. Vuurbol waargenomen boven Nederland Zaterdagavond omstreeks negen uur een vuurbol waargenomen, die zich op grote hoogte en met grote snelheid door de avondhemel be woog. De bol die van oost naar west door het luchtruim vloog, liet een lich tend spoor na en viel na verloop van enige tijd in drie stukken uiteen. Zowel de Leidse Sterrewacht als de Utrechtse kregen telefonische meldingen van méér dan een zijde. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat het een meteoriet geweest is, die gerekend wordt tot de „vallende sterren". Van de meteorieten komt bij het uiteenvallen bijna nooit iets op aarde terecht omdat zij geheel verbranden, zo gauw ze uit de we reldruimte komend, op onze atmo sfeer „botsen". Bij de Leidse sterrewacht ziet men nu uit naar schrfitelijke mededelin gen van waarnemers, om daaruit met meer zekerheid tot een conclu sie te kunnen komen. Nader vernemen wij dat het licht verschijnsel boven een groot deel van West-Europa is waargenomen. Men .denkt aan een meteoriet van grote afmeting. In Engeland heeft men het verschijnsel hier en daar gehouden voor noodseinen van een schip. Reddingsboten voeren uit, maar vonden niets. Vijf generaties bij doopplechtigheid Dezer r'agen werd in de Neder lands Hervormde kerk van Monni kendam de op 10 maart j.l. geboren Dirk Oosterbaan gedoopt in aan wezigheid. van vier vorige genera ties. De 23-jarige vader van'de dope ling, Dirk Oosterbaan Sr., de 42- jarige grootmoeder Hillegonda Oos terbaan-Visser, de 66-jarige over grootmoeder S. Visser-Schaap en de 82-jarige betovergrootmoeder Visser-Boot. Er waren bij de doopplechtigheid dus vijf generaties vertegenwoor digd. Gebed en offer De heer \V. Biesheu vel, Leidseweg 195, Voorschoten, chef-gra veur van de Kon. Be geer Voorschoten heeft in zijn vrije tijd het gehele „Onze Vader" gegraveerd op de ach terkant van een dubbel tje. Voor de 317 letters heeft hij ongeveer 40 uren nodig gehad maar door de ingespannen arbeid was het niet mo gelijk langer dan 2 uur achtereen hieraan te werken. Bij dit geduld- werk gebruikte de heer Biesheuvel o.a. een 8x vergrotende Leitz-loupe (Foto N. v. d. Horst, Leiden). ...dan ging ik ernaasi lopen Natuurlijk ontbreekt Elsa Maxwell, de columniste uit Hollywood, ook niet op het filmfestival van Venetië. Haar hoed is een van de oorzaken, dat ze in het middelpunt van de belangstelling staat. SAAB kreeg de vertegenwoordiging Op uitnodiging van de heer Gun- naar Samuelson directeur export voor militaire vliegtuigen en hef- schroefvliegtuigen van de SAAB-fa- brieken in Linkoeping, heeft de Ne derlandse straalhelikopter „Kolibrie" in Scandinavië enkele demonstraties gegeven voor landbouwdeskundigen en militaire autoriteiten, welke vol gens de voorlopige indrukken goed zijn geslaagd. Met de helicar, waarop de „Koli brie" wordt vervoerd, zijn de beide invliegers van de Nederlandse Heli kopter Industrie uit Papendrecht, René van der Harten en Rob de Blé- court, vergezeld van' een werktuig kundige, eerst naar Lh koeping ge reden, waar een vliegfeest werd ge geven door de plaatselijke aeroclub. Na de demonstraties ging men enkele malen de lucht in met verschillende invliegers van de SAAB-fabrieken. Voorts gaf de „Kolibrie" een sproei- demonstratie boven een aardappel veld in de omgeving van de stad, ter wijl vervolgens met een voor ber kenbomen dodelijke vloeistof een deel van een bos werd bewerkt. De „Kolibrie" had daarvoor een half uur nodig, hetzelfde karwei zou negen uur hebben vereist, indien dezelfde werkzaamheden van de grond af zouden zijn verricht Van Linkoeping ging het naar Stockholm. Op het vliegveld Bromma bleken vertegenwoordigers -van de topografische dienst belangstelling voor de Nederlandse helikopter te hebben, terwijl de militaire autori teiten het blauwe NHI-hefschroef- vliegtuig voor specifiek militaire doeleinden wensten te proberen op een basis in de buurt van de Zweedse hoofdstad. Na Stockholm volgden nog demon straties te Eslov en Kopenhagen. SAAB heeft voor dit jaar de ver tegenwoordiging van de „Kolibrie" voor Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Finland verworven. Na de de monstraties gaat de fabriek een uit gebreid marktonderzoek instellen en mocht het resultaat daarvan gunstig zijn, dan zal SAAB de Nederlandse Mei landbouwtrekker verongelukt Zaterdagmiddag is de 27-jarige landbouwerszoon M. Bovee uit Hal steren na het verrichten van land-] bouwwerkzaamheden met zijn trek-j ker dodelijk verongelukt. Door nog onbekende oorzaak is B. met de j trekker in een sloot gereden en on- der het voertuig terecht gekomen. Een broer van het slachtoffer ont dekte wat er gebeurd was. Toen dok ter Van Dijk uit Halsteren ter plaat se kwam, kon hij slechts de dood constateren. DRONKEMAN VERNIELT OORLOGSMONUMENT TE JUTPHAAS. Vannacht heeft een 21-jarige jon geman uit Jutphaas het in die ge meente aan de Nedereindse Weg staande oorlogsmonupment van zijn voetstuk getrokken. Het werd daarbij vernield. De dader had met twee vrienden de avond in een café doorgebracht, ■waarna zij gedrieën in beschonken toestand allerlei baldadigheden gin gen uithalen. Zo vernielden zij in de Dorpsstraat, die opgebroken was, de daar voor het verkeer geplaatste lampen en tonnen en schopten deze in het water. Aan de rijkspolitie heeft de bal dadige H. H. verklaarde, dat hij dacht dta het monument, dat een vrouwen figuur voorstelt, vaststond. Hij was er aan gaan rukken en toen het beeld begon te wankelen, had hij het niet meer kunnen houden. HOOFDPRIJS UNESCO-LOTERIJ. De hoofdprijs (een woonhuis ter waarde van 25.000 gulden) van de actiè 1 Unesco-loterij serie C is geval len op lot No. 157440 C. De trekking van de loten met de serieletters A en B geschiedt op 26 september a.s. helikopter op de normale wijze in de Scandinavische landen verkopen of indien de vraag bevredigend is, het hefschroefvliegtuig in licentie bou wen. Volgens de heer Samuelson kan de „Kolibrie" door grotere serieproduk- tie lager in prijs worden verkocht en indien de brandstofconsumptie wordt verlaagd, is d^ze helikopter bij het landbouwsproeien te verkiezen bo ven de kleine toestellen met vaste vleugels vooral ook omdat vele uit gestrekte landbouwgebieden in Zwe den en elders heuvelachtig zijn. Vierde Arnhemmergesnapt i De politie heeft vannacht de 30-ja- rige J. W. B. gearresteerd, de laatste van de vier, onlangs uit de Arnhem se strafgevangenis ontsnapte gedeti neerden. De aanhouding werd mogelijk doordat een nachtwaker van de pa pierfabriek Van Gelder Zonen N.V«. te Apeldoorn bemerkte,, dat er in de villa tegenover de fabriek ingebroken werd. Hij alar meerde de politie, die de Omgeving van de villa afzette en vervolgens het huis binnendrong. De inbreker werd in de badkamer aangetroffen. Hij had een groot ge deelte van de villa overhoop gehaald, op zoek naar kostbare voorwerpen. Zijn moeite was echter te vergeefs ge weest omdat de bewoners, die, met vakantie waren, de waardevolle be zittingen niet in huis hadden achter gelaten. In de villa vond de politie de re volver van B., waarmee hij dezer dagen een Haarlemmer verwondde. De boef had het wapen daar verstopt. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR ORGANIST DE KLERK. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft zondag de Haar lemse stadsorganist, Albert de Klerk, in kennis gesteld van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Sint Syl vester. Albert de Klerk heeft deze pauselijke onderscheiding gekregen ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als organist van de Sint Jo zefkerk aan de Jansstraat te Haar lem. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, Bis,schop van Haarlem, heeft aan de zeereerwaarde heer J. B. Hermans, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Martelaren van Gorcum), opdracht gegeven, de stich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden te Uithoorn en hem tevens voorlopig benoemd tot kape laan van de bestaande parochie al daar. De Bisschop van Haarlem heeft verder benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Martelaren van Gorcum) de weleerw. heer H. Sam- som; tot kapelaan te Uitgeest, de weleerw. heer J. C. v. d. Klink; tot kapelaan te Amsterdam (H. Hart) de weleerw .heer G. I. Lottman; tot kapelaan te Zaandam 't Kalfje (parochie H. Maria Magdalena) de weleerw. heer J. T. de Vries (neom.). WEGWERKERS DOOR TREIN GEGREPEN Om tien voor half twaalf zaterdag morgen zijn op de spoorlijn tussen Berchem en Ravenstein twee weg werkers door nog onbekende oor zaak door een trein gegrepen. Een hunner, de heer Laarakker uit Schaik, werd gedood en de ander, de heer Hebink uit Rotterdam, werd ernstig gewond. Hij is naar het zie kenhuis in Oss overgebracht. De mannen waren in di'enst van de aan nemer Welzenes uit Rotterdam. SECRETARIS-GENERAAL VOLKSHUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid mr. G. van der Flier, thans plaatsvervangend directeur- generaal van de volkshuisvesting en bouwnijverheid. Van onze t.v.-medewerker). Oprechte ontspanning. Terwijl over het NCRV-programma van zon dag weinig te juichen valt, is er te meer aanleiding met enthousiasme te getuigen van de zaterdagse ontspan ning door de AVRO. Die loonde de moeite en was in elk opzicht ver zorgd. Uit het tele-archief waren herinneringen opgehaald aan de voor treffelijk zingendé Franse „compag nons de la chanson" en aan de jong ste oudejaarsavond met fragmenten uit de vorige revues van René Slees- wijk. Het was echt op de t.v. inge steld: het voetenwerk van een dans paar en de kostelijke mimiek van Walden en Muyselaar in een s'ketch met de eieren-truc. Wat er zoal op de Firato te zien is, werd in een half uur duidelijk ge maakt, dank zij de aanschouwelijke voorlichting van Letty Kostermans, maar vooral van de geroutineerde Siebe van der Zee. Het was een rechtstreekse uitzending: spontaan en zonder trubbels van telerecor- ding. In ons blad zal men uitvoerig gelezen hebben van wat zoal op de radio- en televisietentoonstelling in Amsterdam te zien is; we behoeven dus niet in herhaling te treden. Er werd heel veel op het beeldscherm gebracht, incluis de (ongewilde?) re clame voor bepaalde toestellen van grote firma's. Het accént van de uitzending lag in het programma-onderdeel, dat Bam-Bam-Boe was geheten. Bob Bouma heeft dit programma van ruim een uur enkele malen onder broken voor een kolderieke verkla ring, waarbij hij op opzettelijke ma nier uit het beeld werd verdrongen. Nina en Frederik, die uit Scandina vië Waren overgekomen in verband met een film-première te Amster dam, waren ook hier present en op een filmfragment kon men hen te vens samen zien met Louis Arm strong. Voor het eerst op de t.v. za gen we de drie Willards, een be roemd Nederlandse acordeon-trio, dat een geestige show ten beste gaf. Na „Nieuwe Oogst" was er opnieuw een première, namelijk door Ria Valk, die ons veelbelovend toeschijnt. Pia Beek en haar trio kwamen met nieu we hits in een opgewekte entourage, en extra was het echtpaar Daniëls ingeschakeld met een aardige Bam Baim Boedans. Naar onze smaak stond bovenaan het optreden van de marionetten Pinky en Perky, een origineel nummer, dat uit Engeland was overgekomen. Dat alios was nu, eens echt t.v.: veel zien en weinig praten. Telerecording. Meer dan eens hebben we gewezen op oe vaak slechte kwaliteit van telerecording. Zoals bij gelegenheid van de opvoe ring van de opera „Zauberflöte" van Mozart, was het niet eerder voor gekomen. Wel werd na de eerste ac te een verontschuldiging gemaakt, maar men ging ongestoord verder met de uitzending. Dat had men de kij kers niet mogen aandoen. We wach ten nu op de dag, dat de Regering een nieuwe voorzitter van de Ned Televisie-stichting zal benoemen, in de hoop, dat dan heel veel op de hel ling ter verbetering zal worden ge bracht, óók ten opzichte van bepaal de life-uitzendingen bij de Omroe pen. Maskerade" in hei Amsterdamse siadion Onder grote belangstelling is zaterdag het bloemencorso „Maskerade" van Aalsmeer naar het Olympisch stadion in Amsterdam getrokken. In het stadion werd een bloemenspel opgevoerd, waarvan deze foto een overzicht geeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6