AMSTLEVEN levensverzekering Zoeterwoudse KVP-leden „bezetten" zonder moeite Tweede-Kamerzetels Wegenwachter was te attent Engelse luchtpool: antwoord op continentale samenwerking MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) Boeiende excursie naar Binnenhof Ben kleine dertig leden van de Kath. Volkspartij werden vrijdag avond omstreeks 7 uur op verschil lende plaatsen door 'n Eltax-touring- car opgepikt om een bezoek te gaan brengen aan het Binnenhof in Den Haag. Onder hen waren een vijftal bestuursleden, enkele raadsleden en merkwaardigerwijze ook een twee tal leden van de zuster-afdeling Ze venhoven; het vrouwelijke element was bovendien goed vertegenwoor digd Na op het Plein tegenover het departement van Justitie te zijn uit gestapt, betrad het gezelschap het Binnenhof, waar het bij de fontein de verschillende gebouwen, nl. de Ridderzaal, het gebouw Van de Tweede Kamer, het departement van Binnenlandse Zaken aan de buiten kant even rustig kon opnemen. Al spoedig voegde zich als gids toe de heer Westerwoudt, redacteur van „De Tijd". Met deze ging het gezel schap kort daarop de vergaderzaal van de Tweede Kamer binnen. Daar de Kamerleden op zomerrecès zijn, konden de Zoeterwoudse en Zeven- hovense K.V.P.-ers zonder bezwaar de Kamerzetels „bezetten". Enkele van hen namen zelfs plaats op minis- terszeels, terwijl de gids de hoge plaats van de Kam er-vo orzitter in nam. Toen begon de zitting.of men zou ook kunnen zeggen: toen begon een bijzondere ledenvergadering van de K.V.P. in die bij uitstek politieke omgeving. De voorzitter had niet te openen en de secretaris las geen no tulen maar als inleider had men de heer Westerwoudt, die de geschiede nis van dit gebouw en daarmee de geschiedenis van Nederland op een uitermate boeiende wijze beschreef. De meeste landen waren eerst een koninkrijk en later werden ze een republiek. Nederland evenwel was eerst een republiek, namelijk de Republiek der 7 Provinciën. Laten- is het een koninkrijk geworden,we kennen nu een democratisch konink rijk, waar de vorst (in) geen onbe perkte macht heeft. Het kabinet van ministers bestuurt het lan$ tezamen echter met de Eerste en Tweede Ka mer, welke cle volkswil vertegen woordigen. Daarboven staat de Koningin-, die elke wet moet onder tekenen, wil deze rechtskracht heb ben. En zij doet dit, aldus spreker, niet klakkeloos, neen, zij geeft gerust wel eens uiting aan haar zienswijze. Haar taak is vooral belangrijk, als de ministers hun portefeuille terug gegeven hebben; dan heeft zij name lijk de leiding bij het formeren van een nieuw kabinet. Links is voor hen geen plaats meer. Spr. gaf vervolgens enkele details van de Tweede Kamerzittingen, die hij als journalist op de tribune ver slaat. Aan de rechterkant van het Twee auto's botsten bij Voorthuizen op elkaar Een dode, vier gewonden Eén dode en vier gewonden, dat is de balans van een ernstig verkeers ongeluk, dat zich vanmorgen op de rijksweg AmersfoortApeldoorn even buiten het dorp Voorthuizen heeft voorgedaan. Een personenauto, vermoedelijk bestuurd door de 36-jarige L. M. uit Dordrecht, reed in de richting Apel doorn op weg naar Hamburg. Deze auto wilde een andere auto passeren juist op een weggedeelte, waarop het in verband met werkzaamheden aan deze rijksweg tijdelijk verboden is in te halen. Op het moment van de in haalmanoeuvre naderde uit tegen overgestelde richting een vracht auto van een wasserijbedrijf uit Apeldoorn. De bestuurder van de personenauto, die met een snelheid van 120 km. per uur reed remde af, waardoor zijn auto juist geheel op de linkerweggedeelte terecht kwam. In volle vaart botsten de auto's op elkaar. Zij sloegen beide over de kop. Drie inzittenden uit de perso nenauto werden uit de wagen ge slingerd en kwamen op het wegdek terecht. Hierbij werd één persoon, vermoedelijk de 58-jarige heer A. M. op slag gedood. De twee andere inzittenden werden zeer ernstig ge wond. De twee inzittenden van de bestelauto werden licht gewond. Alle slachtoffers werden overge bracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Pe per sonenauto werd bij de botsing finaal in elkaar gedrukt. De bestelauto werd eveneens totaal vernield. Het vermoeden bestaat, dat de overlede ne en de twee ernstig gewonden fa milieleden van elkaar zijn. De juiste identiteit van de overledene is nog niet bekend, evenmin die van de twee gewonden, die nog niet gehoord kunnen worden. Door de ravage on dervond het verkeer op deze rijks weg geruime tijd vertraging. Het verkeer op deze, toch al drukke weg, was nog intensiever dan nor maal, omdat wegens wegverbetering in de gemeente Barneveld een groot gedeelte van het verkeer over deze weg wordt omgeleid. gestoelte van de Kamervoorzitter (met zijn griffiers) bevinden zich de zetels van de rechtse partijen, nl. van de K.V.P.-, A.R.-, C.H.- en S.G.P afgevaardigden. Daar zitten ook de twee afgevaardigden van de linkse Pacifistisch Social Partij, omdat er aan de andere kant geen plaats meer voor hen is Aan de linkerzijde zijn de zetels van de P.v.d.A.-, V.V.D.- en communisti sche afgevaardigden. Midden hier tussen staan de zetels der dertien ministers, recht tegenover het ge stoelte van de Kamervoorzitter. De ministers kunnen regelmatig ter ver antwoording worden geroepen voor hun beleid, wat dan ook vaak ge beurt, doordat Kamerleden aan een bepaalde minister vragen stellen. In deze zaak, aldus de inleider, is de schoolstrijd uitgevochten, waardoor volledige gelijkstelling en dus gelijke bekostiging van schoolgebouwen, leermiddelen enz.plaats vindt, of het nu openbare, Katholieke of pro testantse scholen zijn; een situatie op onderwijsgebied, die in geen ander land ter wereld zo bestaat. Fascinerend lichtspel. Na deze causerie liet de gids de aangrenzende vertrekken zien, o.a. de koffiekamer, waarna het gezel schap weer naar buiten ging, omdat om 9 uur het klank- en lichtspel „Glorie van het Binnenhof" zou wor den bijgewoond. Men vond het wel jammer, dat er geen tijd meer was om een kijkje te nemen in de Rid derzaal en in het gebouw van de Eerste Kamer. Het klank- en licht spel maakte dit evenwel ruimschoots >ed. Zonder acteurs, maar met lichtef fecten op de gebouwen van het Bin nenhof èn met geluiden en stemmen werden in drie kwartier tijds een aantal taferelen uit de Nederlandse geschiedenis ontrold. Men hoort de met paarden bespan nen koets aankomen, waarin de stadhouder de binnenplaats oprijdt. Men ziet de verlichte gevels en to renklok, waar door de eeuwen heen de klokken beierden. Men ziet ook het verlichte ruitje van de cel, waar Johan van Oldenbarnevelt in de nacht vóór zijn onthoofding een brief schreef aan zijn echtgenote en kin deren; men hoort de veer op het perkament krassen. Een buitenge woon fascinerend spel, dat eigenlijk niet te beschrijven valt en dat tot half september nog gezien kan worden. Nadat het gezelschap de koffie ge bruikt had, reed het, bijzonder vol daan over deze politieke excursie weer huiswaarts. ZOETERWOUDE Gevaarlijke blikvangers Zater dagmiddag reed de jongeman v. d. M. uit Hazerswoude op de Schenkel- weg al kijkende naar jongedames pardoes tegen een auto van het Corps Diplomatique op. De brom fietser bleef ongedeerd maar zijn bromfiets en ook de auto werden beschadigd. De politie maakte pro- ces-verbaal op. Nog ernstiger Gistermiddag kwam de bromfietser P. van Haas teren uit Leidschendam op het rij wielpad langs de Dr. Kortmanstraat nadat hij twee dames gepasseerd was al slingerend in de wegberm te val len. De val was zeer ernstig aange komen, want de bromfietser was en bleef in bewusteloze toestand bloedde hevig uit een wond in zijn wang, veroorzaakt door zijn brille- glas. In deze toestand werd hij na verbonden te zijn naar een zieken huis te Leiden vervoerd. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP AFSCHEID KAPELAAN KEESEN. Toen kapelaan Keesen op 24 aug. met vakantie was, kwam zijn be noeming tot kapelaan te 's Graven- hage. Van zijn vakantie trok hij di rect naar zijn nieuwe parochie. Toch zal er nog gelegenheid worden ge boden, afscheid van kapelaan Keesen te nemen op donderdag, 10 septem ber a.s., des avonds te 8 uur in de grote zaal van het parochiehuis „De drie eendjes". Tevoren wordt er dan een uurtje een revue opgevoerd. KORTE golf De tienjarige Linda Kay Gibson uit St.-Paul (V.S. heeft het leven van haar twee jaar oude zusjes Joyce ge red, die na een stuip niet meer adem de. Linda blies tien minuten lang in de mond van Joyce. Toen de dokter arriveerde haalde Joyce weer adem. En Italiaanse dorpsfanfare heeft zondag een concert gegeven ter ere van dr. Konrad Adenauer. Het con cert werd gegeven in de tuin van de villa van de Bondskanselier in Cade- nabbia aan het Como-meer, waar hij met vakantie vertoeft. Alvorens afscheid te nemen verras ten de musici dr. Adenauer met een grote „panettone" een Lombardijnse cake, en een boeket bloemen, terwijl de bondskanselier chocolade uitdeel- De twee maanden oude olifant, die Abbé Fulhart Joeloe, de eerste minister van de republiek Congo, aan president Eisenhower zou schenken uit naam van de Franse gemeenschap, is vrijdag in de dierentuin te Braz zaville gestorven. Van de prachtige bossen van Fontainebleau, ten zuiden van Parijs, is zondag circa 300 hectare door brand verwoest. Terwijl brandweer lieden en militairen het vuur bestre den, waarschuwde de politie met radiowagens de duizenden dagjes mensen. Het aantal bezoekers aan de Firato in het R.A.I.-gebouw is dit weekeinde tot ver boven de 100.000 gestegen. Zondagavond hadden in to taal 120.141 personen de tentoonstel ling bezocht. Volgend jaar katholieke U.L.O. in Nieuwkoop waarschijnlijk Van katholieke zijde is men zich terdege bewust, dat de grote veran deringen, die zich de laatste jaren bezig zijn te voltrekken ten gevolge van de-als maar voortgaande uit breiding in de gemeente Nieuwkoop, ook op het gebied van het onderwijs tot konsekwenties gaat leiden. Al was de toename van het aantal katholieke gezinnen tot heden in vergelijking tot de totale aanwas be trekkelijk gering, toch is zij bedui dend en groeit de parochie regelma tig. Alleen al het feit, dat er des zon- drie H. Missen moesten komen, daar de parochiekerk te klein wordt, is er een bewijs van. De behoefte aan voortgezet katho liek onderwijs doet zich meer en meer gevoelen. Steeds meer ouders wier kinderen geen vakopleiding krijgen, wensen voor hen tenminste een U.L.O.-opleiding. Tot heden bezochten de meeste kinderen uit deze parochie de meis- jes-U.L.O. in Bodegraven, ook de jongens. Enkelen gingen naar Uit hoorn of naar Woerden. Al deze scholen zijn of wel moeilijk bereik baar, ofwel weten door overbevol king met al de gegadigden geen weg. In overleg met het Katholiek Cen traal Bureau voor onderwijs en op voeding in den Haag werd Nieuwkoop met Noorden geschikt geacht als een centrum voor de omgeving, waarin een Katholieke U.L.O. in een behoef te zal voorzien en ongetwijfeld levensvatbaarheid zal hebban. Het aktieve schoolbestuur, waarvan de heren H. J. Bos en W. J. de Jong met reden de promotors genoemd mogen worden, mocht reeds talrijke bewijzen van sympathie met dit streven uit de omliggende dorpen ontvangen. Men heeft ook reeds een bevoegde en geroutineerde ULO-kracht kun- langs de Nieuweweg, waardoor de ULO nog meer centraal zal komen te liggen ten opzichte van de omgeving. In de vergadering van a.s. dinsdag vraagt het schoolbestuur onder over legging van de vereiste ouderverkla ringen de principiële medewerking van de gemeenteraad. De gijzeling van de 60-jarige Am sterdammer J. H. Liet, die weigert zijn in 1946 weggelopen echtgenote een cent alimentatie te betalen, is opgeheven en heeft dus geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd. Hij heeft nog steeds niets betaald. Mr. Abel Herzberg, raadsman van de vrouw, heeft er zaterdagmiddag door bemiddeling van een deurwaar der een einde aan laten maken, om dat hij verdere gijzeling zinloos vond. Zij kostte 6 per dag, te be talen door de partij die de gijzeling ten uitvoer laat leggen en hielp de vrouw dus van de wal in de sloot. In feite was de gijzeling nog veel duurder geworden, want de verre van gezonde heer Liet moest op me disch advies elf dagen geleden van de gevangenis overgebracht worden naar het O. L. Vr.-ziekenhuis te Amsterdam, waar hij ter verpleging als gegijzelde werd opgenomen. Aan gezien de verpleegkosten veel hoger zijn dan 6 per dag moest het rijk de rest betalen. Nu de gijzeling is opgeheven komen de verpleegkosten geheel voor rekening van de zieke, c.q. zijn verzekering. Daarmee is een (voorlopig) einde gekomen aan een zaak, die als ge volg van twee korte gedingen grote ruchtbaarheid had gekregen. Eerst „en aantreden ^eko^tighoofd. Het ligt in de bedoeling van het schoolbestuur om 1 sept. 1960 met de ULO te starten. Men wil aan de huidige jongensschool enige voorzie ningen treffen, waardoor daarin voorlopig begonnen zal kunnen wor den. Daar de jongensschool echter slechts drie lokalen telt, en-de moge lijkheden tot uitbreiding er zeer be perkt zijn, beoogt het schoolbestuur binnen afzienbare tijd een geheel nieuwe school in het uitbreidingsplan stemming de heer Liet te laten gijze len als hij in gebreke bleef met de hem opgelegde provisionele alimen tatieplicht; vervolgens (op 17 augus tus) spande de gegijzelde een kort geding tegen zijn vrouw aan, waar in hij vroeg uit de gijzeling ontsla gen te worden wegens slechte ge zondheid. Dit werd hem geweigeid, maar 10 dagen later was hij zo ziek, dat men hem in het ziekenhuis moest opnemen, en lette niet op zichzelf Nabij Muiden parkeerde zondag middag een Volkswagenbusje in de berm van de rijksweg. Een wegen wachter, die in tegengestelde rich ting langs de weg snorde keek be roepshalve even om: de bestuurder van het Volkswagenbusje bleek geen pech te hebben maar de wegenwach ter had die wel. Zijn motor reed met een hevige slag tegen een Duitse auto, die geparkeerd stond. De we genwachter maakte een gevaarlijke salto maar dank zij zijn valhelm liep het met de verwondingen nogal los. Door de klap werd een dame in de Duitse auto naar voren geslingerd. Zij kreeg daardoor een hoofdwonde. Motor en auto werden beide ernstig gehavend. Kleine brand met groot gevolg Een betrekkelijk eenvoudige brand in een van de huizen van een blok gemeentewoningen in de Betuwe- straat te Tilburg, (cie in 1949 ge bouwd zijn volgens een pre-fabrica- gesysteem) heeft een aanzienlijke schade aan alle huizen van dit blok tengevolge gehad. Dit waarschijnlijk door gebrek aan voldoende ventila tie. De brand is mogelijk ontstaan door het wegwerpen van een bran dende sigaret uit een slaapkamer raam op de eerste verdieping van een van de panden. Toen de brand ontdekt werd, was het vuur reeds doorgedrongen tot de vliering en was daar overgeslagen op het houten dakbeschot. Met het brandende hout werd eveneens de mastiekdekking aangetast. Hierdoor ontstond een verstikkende walm, die door de poreuze zijmuren in de aan grenzende woningen drong. Door het vuur en de stoom van het bluswater ontstond onder de daken een gewel dige druk, die een uitweg vond door de plafonds van ..e woningen, zodat in korte tijd alle woningen in een vette walm waren gehuld. De schade is niet gering. Niet alle bij de brand betrokken personen zijn verzekerd. De gemeente is met het opnemen van de schade begonnen. De commandant van de Tilburgse brandweer heeft in .erband met dit voorval een onderzoek gelast naar de brandveiligheid van deze wonin gen en van soortgelijke woningen in de wijk „Jeruzalem". Australiër demonstreert nieuwe reddingsgordel De Australische badmeester John Alver heeft zondag in Scheveningen een nieuwe reddingsgordel gedemon streerd voor de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade. Een opblaasbare rubbtrgordei, die om de drenkeling wordt geklemd, en met een koord aar de redde, is ver bonden, kan het aan land brengen van een drenkeling aanzienlijk ver eenvoudigen. De redder heeft dan niet het risico door de in paniek ver kerende drenkeling onder water te worden getrokker. De H.V.R.B. heeft grote interesse oor deze Australische vinding en overweegt haar leden in de toekomst met een dergelijke red dingsgordel uit te rusten. Najaarsbeurs geopend In Utrecht is vanochtend de 73ste najaarsbeurs geopend. Deze beurs die tot en met zaterdag 12 september zal worden gehouden in de Vredenburg- gebouwen is geheel gewijd aan de gebruiksvoorwerpen. Voor het eerst zijn dit jaar niet de gebouwen aan het Croeselaanterrein in gebruik. De najaarsbeurs die een oppervlak te van 20.000 vierkante meter be- ilaat geeft aan 1138 firma's uit 24 landen de gelegenheid hun produk- ten te exposeren. Nederland is de grootste deelnemer aan deze najaarsbeurs, met 720 in zendingen, direct gevolgd door West- Duitsland met 174 inzendingen. Voorst zijn er produkten uit Engeland (50), Zwitserland (40), Frankrijk (36), Italië (22) Ver. Staten (19), Zweden 18), België (15), Japan (10), Denemarken (6), Oost-Duitsland (5), Spanje (5), Luxemburg (3), Noor wegen (3), Finland (2), Oostenrijk (2), Portugal (2), Canada (1), Hon garije 1), Israel (1), Lichtenstein (1), Tsj. Slowakije (1), en Tunis (1). H. MIS VOOR JONGE MENSEN. In Nijmegen werd zondag 6 sep tember een begin gemaakt met een initiatief dat uniek is voor ons land. In de kerk van de Paters Carme- lieten aan de Doddendaal zal voor taan elke zondag om kwart over 12 een H. Mis worden gelezen welke uitsluitend bestemd is voor jonge mensen boven de 17 jaar. Drie pries ters, dr. M. de Jong, secretaris van Mgr. Jansen, dr. L. Siemonsma, di recteur van het retraitehuis te Noordwijkerhout en pater P. Wes- sels, zijn in overleg met de Nij meegse geestelijkheid aangewezen dit initiatief te verwezenlijken. Deze zondagsmis wordt speciaal vóór en mèt de jonge mensen opgedragen. De mis wordt gedialogeerd; oratie en evangelie worden onmiddellijk ver taald. De jonge mensen zullen op een op hen afgestemde manier in de taal welke zij verstaan worden toe gesproken. De stijl van de Eucha- ristie-viering, welke zich zal richten op het wezenlijke, zal in overeen stemming zijn met de laatste kerke lijke instructies in deze. Nauwe samenwerking Gemenebest in Dc Britse regering is van plan de luchtvaartmaatschappijen van het Britse gemenebest samen te bunde len om op die wijze een krachtig luchtvaartblok in de wereld te schep pen. Deze „luchtvaartunie" van het Britse gemenebest zal onder meer de BOAC, de BEA, de Trans Canada Airlines, de Canadian Pacific Air lines, alsmede de luchtvaartmaat schappijen van Australië en Nieuw Zeeland omvatten. De Britse minister van Verkeer, Watkinson, zou hier over al een rapport hebben opge steld. Een woordvoerder van het Engelse ministerie voor vervoer heeft mede gedeeld. dat een binding tussen de luchtvaartmaatschappijen van het gemenebest een „vaststaand doel" van de Engelse regering is. Naar aanleiding van een persbericht dat de conservatieve regering, wanneer zij na de verkiezingen nog aan het bewind zou zijn, zich achter de vor ming van een luchtvaartunie van het gemenebest zou stellen, verklaarde hij, dat minister Watkins in het huis van afgevaardigden verklaard had dat een gemeenschappelijke lucht- vaartpolitiek van het gemenebest enorme voordelen zou bieden. De gedachte is bij het ministerie in over weging geweest maar het is nog te vroeg om over bijzonderheden te spreken. Voorstanders van het plan voor een luchtvaartunie van het gemenebest zijn van mening, dat dit een ant woord zou zijn op het samengaan der Europese luchtvaartmaatschap pijen Air France, Lufthansa, Sabena en Al-Italia. Wanneer de luchtvaart maatschappijen van het gemenebest overeenstemming zouden bereiken over een „pool" vorming voor het aankopen van vliegtuigen zou dit de zaken voor de vliegtuigindustrie ver eenvoudigen. Een luchtvaartunie van het gemenebest zou ook groter efficiency en lagere tarieven met zich kunnen brengen. Een woordvoerder van de British Overseas Airways Corporation, die eigendom der regering is, verklaar de: „Wij werken inderdaad aan het Arabische Liga over Algerijnse kwestie De politieke commissie van de raad der Arabische Liga heeft zon dag in Casablanca de Algerijnse kwestie besproken in het licht van de Frans-Amerikaanse besprekingen die deze week in Parijs zijn gehou den. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen hechten de delegaties niet veel belang aan het communiqué dat na de besprekingen in Parijs werd uitgegeven. De afgevaardigden waren van me ning dat de verwijzing naar Noord- Afrika in dit communiqué en de be richten dat president De Gaulle spoedig een bekendmaking over Al- gerië zal uitgeven, een voortzetting zijn van de Franse taktiek in het verleden. Ook waren zij van mening dat de Arabische staten hun eigen pogingen om een oplossing voor dit vraagstuk te bereiken moeten voort zetten. De raad heeft zondag op verzoek van de minister van buitenlandse zaken van de Algerijnse regering in ballingschap, Mehri, besloten de re- bellenregering toe te laten als per manent waarnemer-lid van de Ara bische liga. In kringen van de raad werd ge zegd dat de Alger. afgevaardigden voorstanders waren van 'n oplossing door onderhandelingen, maar dat zij een door Frankrijk verleende auto nomie zonder verwijzing naar hen, verwierpen omdat dit niet in over eenstemming is met hun eer. De voorlopige regering verzet zich niet tegen antonomie voor Algerië binnen het kader van de Franse ge meenschap. De „voorlopige regering" is nog steeds van mening dat zij de enige organisatie is waarmee Frankrijk over de toekomst van Algerië mag onderhandelen. HEVIGE STORM IN MIDDEN- ITALIë EIST SLACHTOFFERS. Een zware storm heeft zondag ge woed in het gebied van Ancona, mid- den-Italië, die aan tenminste drie personen het leven heeft gekost, ter wijl ruim 50 gewond raakten. Een aantal personen wordt vermist. In de stad Ancona werden enkele honderden vracht- en personen auto's tegen muren gesmeten of van parkeerplaatsen weggevaagd door stortvloeden van modder en water, waardoor eveneens gebouwen wer den beschadigd. De belangrijkste spoorwegverbin ding van de oostkust naar Noord en Zuid-Italië werd verbroken. He+ station van Ancona kwam on der water te staan. Gehavende auto mobielen liggen tussen de rails. Nader wordt gemeld, dat de wer velstorm die behalve Ancona ook Porto Sivitanova heeft getroffen, volgens voorlopige niet-officiële schattingen aan een vijftiental men sen het leven heeft gekost. Het aan tal vermisten zou tegen de honderd lopen. Een vijftigtal mensen heeft verwondingen opgelopen. Het aantal ernstig beschadigde auto's wordt op 200 geraamd. Tientallen gezinnen zijn dakloos en de schade zou ongeveer 6 miljard bedragen. bereiken van nauwere samenwer king met de andere luchtvaartmaat schappijen van het gemenebest. Wij hebben reeds een „pool"vorming van luchtvaartdiensten met de Qantas (Australische luchtvaartmaatschap pij) cn de luchtvaartmaatschappijen van Nigeria, Ghana, Oost-Afrika en Zuid-Afrika en hebben besprekin gen gevoerd over plannen voor een „pool"vorming met de Air India en de Trans Canada Airlines. DUITSE MINISTERS OVER BETREKKINGEN MET COMMUNISTISCHE LANDEN Op een* bijeenkomst van 35.000 vluchtelingen uit Sudetenland in Bo- chum verklaarde de bondsminister van verkeer, Seebohm, dat West- Duitsland geen diplomatieke betrek kingen met Praag en Warschau moet aanknopen, omdat het 'n voorspel zou zijn voor een vredesverdrag dat nooit door oost of west geëerbiedigd zou worden. De vluchtelingen wen sen goede betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de Polen en Tsje chen, zo voegde hij hieraan toe, doch niet met de Sow jet-gouverneurs Go- mulka en Novotny, die deze volken leiden op bevel van Moskou. Op een vluchtelingenbijeenkomst te Celle verklaarde de minister voor vluch telingenkwesties, Oberlaender, dat de westelijke onderhandelaars geen onrechtvaardigheden mogen accepteren, doch moeten onderhan delen op basis van zelfbeschikkings recht der volken. De herwinning van de Duitse gebieden in het oosten is een zaak van het Duitse volk als geheel, zei hij. Duitsland kan nooit zijn verloren gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-grens prijsgeven, zo heeft de voorzitter van de Westduitse federa tie van bannelingen en Christendemo cratisch lid van de Westduitse bonds dag, Hans Krüger, verklaard. Hij zei dit tot 25.000 Duitsers, die uit voor malige Duitse gebieden in Polen en Rusland zijn verbannen en die in Berlijn hun jaarlijkse bijeenkoirft hielden. De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende Lem mer, zei dat de kwestie van de Duits Poolse grens slechts kan worden geregeld door ^e regering en het in vrijheid gekozen parlement van een herenigd Duitsland. Het Indonesische leger heeft zater dag veertig bedrijven, waaronder winkels, die eigendom zijn van pro- nationalistisch-Chinezen in Medan verzegeld, zo meldt „Antara". De garnizoenscommandant van Medan, majoor Satibi Darwis, deelde mede dat deze actie was ondernomen in overeenstemming met het regerings besluit om eigendommen van Chi nezen die vooi nationalistisch China zijn, over te nemen. Een Turkse Cyprioot is morgen in het noord-oosten van Cy prus doodgeschoten. Dit is de derde moord op een Turkse Cyprioot in tien dagen. Bij Oldenburg in Neder-Saksen is zaterdagavond een compagnie van de Bundeswehr door een auto aange reden. De colonne was overeenkom stig voorschrift door lantaarns zoda nig herkenbaar. 17 Militairen zijn min of meer ernstig gewond. De dron ken bestuurder van de auto is gear resteerd. Een Frans Viking-toestel, dat van Griekenland op weg was naar Edinburgh en zeven ton kostuums en rekwisieten voor een Grieks bal letgezelschap meevoerde, is zaterdag bij Corsica in zee gestofL De twee in zittenden werden uit het toestel ge slingerd maar bleven ongedeerd. Het vliegtuig is met de lading gezonken. Marktberichten ROTTERDAM, 7 sept. Vee Vette koeien 1210; varkens 742; vette koeien 300—320, 280—300, 270—280; varkens 195, 193, 190. Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel traag, met teruglopende prij zen, enkele prima's boven notering. Varkens aanvoer ruimer, handel tamelijk, niet geheel prijshoudend, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens van 185186 per kg. Afloop stroef met lagere prijzen. TER AAR 4 sept. Groente. Snij bonen 0.50—0.99; idem B. 0.25—0.48; kassnijbonen 0.94—1.43; idem stek 0.430.78; stokprinsessebonen 0.67 0.99; stamprinsessebonen 0.561.07; Spekbonen 0.320.78; witte pronkers 0.42—0.57; idem B. 0.27—0.39; idem stek 0.19—0.24; tomaten A 0.26—0 54; idem B. 0.26—0.55; idem C. 0.20— 0.38; idem CC 0.22; idem bonken 0.24 0.29; andijvie 0.140.18; postelein 0.070.17; waspeen 0.100.23; idem B. 0.07—0.09; spinazie 0.150.35; spitskool 0.11; kroten 0.20—0.22; aard appelen 0.16—0.17; idem kriel 0.04: uien 0.12; groene-kool 0.17; rode kool 0.21—0.22 alles per kg. Sla 1. 0.10— 0.15; idem 2. 0.06—0.09; idem C. 0.03; bloemkool A. 0.53—0.84; idem B. 0.26 -0.41; idem C. 0.130.34; komkom mers 0.100.24 alles per *uk; bos- peen 0.160.17; selderij 0.09 alles per bos. Appelen: Ellisons Orange 0.41; Zoete Bloemee 0.30. Early Victorie 0.210.22; Transparant de Croncels 0.37—0.38; idem 2. 0.14—0.19; Notaris appel 0.26; idem 2. 0.18—0.19; Gro ninger Kroon 0.23; Peren: Spiegel- peren 0.05; Marquèrite Marillat 0.39; Triomph de Vienne 0.66 aller per kg. Meloenen 0.98 per stuk. Augurken: fijn 0.82; fijnbasterd 0.71; basterd 0.62; grof A. 0.52; grof 1. 0.41; CD 0.380.36; idem groot 0.04. E. 0.16 alles per kig.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3