Eerste DC-8 maakte spectaculaire entree op Schiphol Ceta-Bever VLEKKENPASTA Gouden echtpaar Van Leeuwen-Ham is in Alphen niet onbekend weekelykse CRonycke 'I HOORNTJE ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Première voor Europees continent Om vijf uur vrijdagmiddag raak ten de wielen van het landingsgestel van de DC-8, die van Long Beach zonder tussenlanding naar Londen was gevlogen en na het bijvullen van brandstof onmiddellijk was vertrok ken met bestemming Schiphol, de landingsbaan nr 01 van de Amster damse luchthaven. De landingsprocedure op Schiphol week af van de gebruikelijke, maar dit geschiedde op verzoek van Dou- glas-chef-invlieger Foulds en zijn vier bemanningsleden, omdat hij zich eerst oriënteren wilde. Met de wind in de rug daalde de DC-8 scherp naar baan 19, maar hal verwege in de landing maakte Foulds een doorstart, waarbij de zwarte rookpluimen van de waterinjecties uit de uitlaat der vier straalmotoren hun sporen in de lucht achterlieten. Deze manoeuvre, kostte uit de aard der zaak heel wat brandstof, maar in dit geval ging het niet om een eco nomisch zo goed mogelijk uitgevoer de vlucht, maar betrof het een on derdeel van het testprogramma, dat zeer uitgebreid en noodzakelijk is om Behanger nam een tent als brandkast na auioberovingen In een kampeertent op het indus-. trieterrein Duivendrecht bij Amster dam is de afgelopen nacht een 22-ja- rige behanger gearresteerd, die na zijn aanhouding bekende, dat hij in korte tijd drie geparkeerde auto's had leeggeroofd. De dief liep tegen de lamp, door dat de politie „getipt" fcras, dat hij met goederen, die hij vrijdag bij het Amstelstation uit een auto gestolen had naar zijn tent, die hij op het in dustrieterrein te Duivendrecht had ongeslagen. Agenten van een radio wagen hnelden de dief aan. nl de tent lag de buit van twee auto-bero vingen. Het is gebleken, dat de be hanger ook een derde auto heeft opengebroken. De opbrengst van dat kraak je is toen de behanger af wezig was door een onbekende uit de tent gestolen. het bewijs van luchtwaardigheid van de F.A.A. voor de intercontinentale versie te verkrijgen. Eer aan K.L.M. Na de doorstart begon Foulds na een scherpe bocht aan de landing op baan 01, waarvoor hij slechts drie mi nuten nodig had. Om precies vijf uur vormden de blauwe rookwolken op de baan het bewijs, dat de twee maal vier gekoppelde wielen van het lan dingsgestel plus het neuswiel het be ton van de baan voor de eerste maal hadden geraakt en de eerste DC-8 het continent van Europa had be reikt. Dat Douglas hiermede eer wil de bewijzen aan de veertigjarige K.L.M., een van de oudste cliënten van de fabriek en tevens afnemer van alel types Douglas commercial-vlieg-, tuigen, tot nu toe verschenen, sprak voor de vertegenwoordigers van de directie, die met het toestel uit Long Beach mee waren gekomen, vanzelf. De afstand Long BeachLonden via de route welke men dit keer had gevlogen, bedroeg 9320 km. De tijd van het ogenblik waarop de wielen de baan van Long Beach los lieten en dat waarop zij de baan van Londen Airport raakten, bedroeg 10 uur 42 minuten, hetgeen betekende, dat men met een gemiddelde snelheid van 833 km in het uur had gevlogen. Uit de aard der zaak is deze tijd de snelste, die ooit door een commercieel vlieg tuig over de afstand tussen Los An geles en Londen is gemaakt. Naar bekend krijgt de K.L.M. eind januari de eerste DC-8, de „Albert Plesman", van de 12 stuks, die be steld zijn. De eerste DC-8 zal vóór de zomerdienstregeling van 1960 door de K.L.M in dienst worden gesteld op de lijn Schiphol—Idlewild, De DC-8, die vrijdagmiddag op Schiphol arri veerde, is toestel nr. zeven van de productielijn en zal over omstreeks een jaar aan Pan American worden overgedragen. GEEN KRINGEN 1 .35 PER TUBE (Advertentie). Priesterstudenten op avondlyceum Het Katholiek Avondlyceum „Con- tardo Ferrini" te Amsterdam zal zijn nieuwe schooljaar op 7 september be ginnen met enige priesterstudenten, z.g. werkstudenten, die overdag hun beroep uitoefenen op kantoor, in fa briek of elders, maar des avonds voor priester studeren in het enkele we ken geleden opgerichte „Antonia- num", een geheel nieuwe stichting in Nederland. Speciaal ten behoeve van dit „Antonianum" wordt aan het Avondlyceum een voorbereidende klas verbonden. Een van de daders van de brandtkastkraak gepakt Willy B. nog spoorloos Een van de daders, de 42-jarige W. G.. van de brandkastenkraak bij de Gelderse Tramwegen te Dieren is gisteren in Haarlem gepakt. Men vond hem slapende in de buurt van een bar, waar hij de geslaagde kraak met champagne had gevierd. Door de grote hoeveelheid wissel geld 750,die hij bij zich droeg, liep hij tegen de lamp. Zijn handlanger is de beruchte Apeldoornse uitbreker Willy B., die donderdagmorgen vroeg een Haar- Het echtpaar Bernardus J. van Leeuwen (74) geboren en getogen te Alphen aan den Rijn en Johan na Chr. Ham (71) geboren in Delft wonende Brittenruststraat 7, hoopt op dinsdag 22 september a.s. zijn gou den huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar heeft zes kinderen in leven, waarvan er vijf zijn gehuwd en het jongste meisje Petronella, is ingetreden in de congregatie der zus ters Augustinessen en als zodanig werkzaam is in de ziekenverpleging te Rotterdam. Voorts heeft het nog in alle opzichten krasse echtpaar acht kleinkinderen. De heer Van Leeuwen geniet in Alphen aan den Rijn algemene be kendheid, mede omdat hij zich altijd ijverig heeft bewogen in de katho lieke vak- en standsorganisaties. Hij heeft in de dekenale parochie o.m. mede opgericht de vak-afdeling van de kath. fabrieksarbeidersbond; hij vervulde voorts vele jaren de functie van secretaris van de kath. inkoop coöperatie; was lange tijd actief lid van het comité „Herwonnen Levens, kracht" en heeft zich sterk beijverd voor de Levensverzekering mij „Con cordia" van de kath. arbeidersbewe ging. De heer Van Leeuwen heeft in de aanvang enkele ambachten ge kend welke hem slechts korte tjjd konden interesseren. Maar eindelijk vond hij zijn rust in de jam- en vruchtensapfabriek firma Stokhuy- zen te Alphen aan den Rijn, waar hij zijn 40-jarig jubileum bereikte, kort voordat het bedrijf werd overgeno men en in Alphen tegelijk opgehe ven, door Taminiau's Conservenfa- brieken N.V. te Eist. In Eist heeft hij de vijftig jaren in zijn vak volge- maakt en werd aldaar bij die gele genheid koninklijk onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dit feest betekende voor hem te vens het aanbreken van de pen sioengerechtigde leeftijd, maar nog niet een tijd van veel rust, want daar aan heeft de gouden bruidegom nog geenszins behoefte. Als bode voor dit, als incasseerder voor datkort om als manusje van alles, verleent hij nog dagelijks links en rechts zijn gewaardeerde diensten. Op de feestdag wordt om 9.15 uur tot intentie van het bruidspaar in de Pius X-parochiekerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedra gen, waarna het feest in de Sint Jo- sephzaal van de dekenale parochie zal worden gehouden. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat het gezin Van Leeuwen- Ham ook 50 jaar abonnee is van „De Leidse Courant". lemmer bij een woordenwisseling door de hand schoot Hoewel G. ontkende iets met de diefstal van de brandkast te maken te hebben, heeft de Haarlemse politie hem aan de Rhedense dienaren der wet overgeleverd. Willy B. zelf heeft men nog steeds niet te pakken kunnen krijgen. Na de schietpartij was hij met een taxi naar Arnhem vertrokken. Toen zyn handlanger niet is komen opdagen, is hij teruggekeerd naar Haarlem, waar hij nog steeds uit de handen van de politie is kunnen blijven. Katholiek - Orthodox gesprek Mgr Willebrands lid van driemanschap Ter voorbereiding van de katho liek-orthodoxe "theologische ontmoe ting, welke voor het volgende jaar te Venetië is aangekondigd, is op initia tief van kardinaal Tisserant, secreta ris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, een commissie samen gesteld. Deze bestaat uit pater Charles Boyer s.J., deken van de theologische faculteit der Gregoriana, pater Chris- tophe Dumont en mgr. dr. Wille brands uit Warmond. Kardinaal Tisserant verklaarde, dat de ontmoeting te Venetië niet de scheidende, maar de verbindende ele menten van beide godsdiensten zal behandelen Een van de opgaven van de ontmoeting zal zijn, zich te bezin nen op een gemeenschappelijk optre den tegen het in west en oost groeien de atheïsme en materialisme. In het Vatikaan wijst men er ver der nog op, dat de ontmoeting in Ve netië geen officiëel karakter draagt. Men sluit de mogelijkheid echter niet uit, dat bij een succesvolle uitslag der ontmoeting de H. Stoel zelf een ge sprek zal aanknopen. Nieuwe radarinstallatie voor Schiphol Binnenkort zal de afdeling lucht verkeersbeveiliging van de Rijks luchtvaartdienst op Schiphol de be schikking hebben over een nieuwe radarinstallatie, een z.g. lange af standsradar, die het de verkeers leiders van de Rijksluchtvaartdienst mogelijk maakt het luchtverkeer op het radarscherm tot op een afstand van ruim 300 kilometer te volgen. Deze radarinstallatie wordt gele verd door Philips, die het ontwerp van het omvangrijke antennesysteem heeft opgedragen aan de N.V. Hol landse Signaal Apparaten te Hen gelo, in samenwerking met de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker op Schiphol. Hiermede geeft de Rijksluchtvaart dienst opnieuw blijk de snel groei ende ontwikkeling van het lucht verkeer op het gebied van de bevei liging op de voet te volgen. Vooral voor het komende straaltijdperk zal de nieuwe radarapparatuur een be langrijk hulpmiddel zijn om de be wegingen- van de steeds sneller en hoger vliegende toestellen te kun nen leiden. De antenne, de grootste welke ooit in ons land werd vervaardigd en een der grootste in West-Europa, zal op maandag 7 september des morgens vroeg van de Fokker fabrieken naar haar bestemming in het Amsterdam se bos worden getransporteerd. De antenne heeft een gewicht van ca. 18 ton, een hoogte van bijna 10 meter en een breedte van 16 en een halve meter en zal na plaatsing op het radargebouw ongeveer 23 meter boven de grond komen. De Deense ambassadeur in Neder land, de heer J. W. H. Eickhoff, heeft gisteravond een cocktail aangeboden op de ambassade ter ere van het be zoek, dat het Deens-Nederlands film-, t.v.- en cabaretpaar „Nina en Frederik" aan Nederland brengt, waar de première gaat van hun film „Er zit muziek in". Deze rolprent is de derde, waarin het paar optrad. Voor de herfst staat nog een Duitse produktie op het pro gramma, een film, waartegen Fre derik (van Pallandt) wel wat opziet, omdat het script hem niet bevalt. Volgend jaar echter hoopt Frederik met Nina in een Engelse satire op te treden, waarvan hij hogere ver wachtingen koestert. Op de cocktail op de Deense am bassade was ook aanwezig de 30- jarige Bent Christênsen, die „Er zit muziek in" heeft geregisseerd. Chris- tensen, die tijdens zijn zevenjarige t.v.-carrière kennis maakte met Nina en Frederik, vertelde dat hij juist een nieuwe film „Meisjes onder de schijnwerpers" had voltooid, een ernstige film over schoonheidswed- strijden, een van de 25 filmproduk- ties die Denemarken dit jaar afle vert. LONEN BIJ AKU 6 PCT. OMHOOG. De directie van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. is met de werkne mersorganisaties overeengekomen, dat naast de verwerking van de huurbijslag in het kader van de vrijere loonpolitiek mogelijkheid aanwezig is om de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- en salarisni veaus met gemiddeld 6 procent te verhogen. De c.a.o.'s zullen worden afgesloten tot 1 januari 1962. Tevens ligt het in het voornemen de arbeidstijd van degenene die 48 uur werken, met ingang van 1 januari 1960 tot 47 uur en met ingang van Geen succes, iöch een glimlach Omhangen met 'n bloemenkrans, is de Dalai Lama in New Delhi aangekomen voor besprekingen met premier Nehroe. In Katwyck is een caeriljon gekoomen, soo hebb 'ick deeser daeghen uyt de crant vernoomen en dies kan men in Katwyck aan de See soms hooren de tjinghelende beyaerd van de oude tooren. Een yegelyck die heyt er aen betaeld, soodat dees beyaard van veel borghersin verhaelt. Selfs vreemdelinghen betaelden er aen mee, uyt liefde voor het dorp jen aen de see. En ooveral in 't ronde hoort men feestsangh klincken en singhen jippie-jeeh en siet men dranckjens drincken. Het is de tyd van volcks- en kynderfeesten, ons opgediend door vriendelycke geesten, die meenen datter is te weynigh pret en daerom maer een karmis opgeset. Vol boem-tralae roert men de groot trom. Het hiet oraengienfeest, al weet ick niet waerom. Dat Alphen (aen de Rhyn) is altyd vooruytstreevenr, toch houdt men gaerne daer de dorpshistorie leevend. In 't nieuw museum versaemelt men de dinghen, die anders op de belt (of soo) verlooren ginghen. En veel oud spul heyt men te pronck geset in kast of kaemeren of een oud kaebinet. Ick hoop dat veelen sullen brenghen een besoeck en het museum niet sal staen in een vergeeten hoeck. Een gouden echtpaer moet oock nogh besonghen Dat Alphen (aen de Rhyn) is altyd vooruytstreevend, die mochten 't vyfftich jaeren-houw'lyck vieren, al gingn het niet, eilaes, met springhen en met swieren. Omdat de bruygom langh bedleeg'righ is las in hun wooningh een priestersoon de mis. Soo wierd hun feest gevierd op schoonder wys, veel schoonder nogh, dan in het fraeyst paleys. Schoon oock het weeder blyft, 't is sonnigh alle daeghen; geen donder wordt gehoord, geen felle reeghenvlaeghen bederven ons humeur. We worden bruyn als nickers en spertelen in het nat als dertelende kickers. Het is all' soomerson en weelde die men siet 't Is bynae niet te gelooven, dat herfst komt in 't verschiet, als j'al die lieve meyskens nogh voorby siet gaen, soo fleurigh in het pack of luchtigh aengedaen. WILLEM VAN HORSTENDAEL 1 januari 1961 tot 46 uur per week te rug te brengen. Na een verdere uitwerking van de voorlopige overeenstemming zal het voorstel aan het college van rijksbe middelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. De Raad voor de Scheepvaart heeft de stuurman van het ms „Helemar", de heer P. D. V. uit Nieuwkoop ge straft door hem de bevoegdheid als kapitein of stuurman te varen op zeeschepen, te ontnemen voor de tijd van vier weken. Op 13 februari jl. is de „Helemar" op de reis van Amsterdam naar Wa terford bij het aanlopen van Dun- more aan de Ierse kust, gestrand. De raad is van oordeel, dat dit uitslui ten moet worden geweten aan het in ernstige mate falen van de stuurman. Hij had van zijn kapitein de wacht overgenomen. Deze had de stuur man uitdrukkelijk order gegeven hem te roepen, wanneer het licht van Hook Head goed doorkwam. Hieraan heeft de stuurman, die ter plaatse geheel onbekend was, niet voldaan. De raad heeft de kapitein van het schip R. Landstra vrijgesproken van iedere schuld. TUMULT IN INDISCHE KAMER. De onlusten in Calcutta. De communistische leden van de Indische Tweede Kamer zijn vrijdag de zaal uitgelopen nadat de voorzit ter een stortvloed van moties tot ver daging van de vergadering en behan deling van de voedselrelletjes in Cal cutta had afgewezen. Tevoren was premier Nehroe in conflict gekomen met het communis tische lid professor Hiren Mukher- jee. Daarna schreeuwden communis tische leden en leden van de con grespartij naar elkaar. Woedend kenschetste Nehroe het lynchen van een politie-agent op donderdag te Calcutta als „uitermate beestachtig". Deze daad was aange moedigd door agitators. Betogers hadden gepoogd de politieman met een zwaard te onthoofden, zo zei Nehroe. Professor Mukherjee zei het inci dent te betreuren, maar hij vond het „gevoelloos" van Nehroe, dat hij niet repte van de „wrede schietpartij", waardoor 27 mensen waren gedood. De Indische minister van voedsel voorziening en landbouw, Patil, ver klaarde, dat de voedselvoorziening in West-Bengalen nu beter geworden was en dat de prijs van rijst in de meeste plaatsen gedaald was. Premier Nehkroe verklaarde nog, dat communistischse agitators de hand in de onlusten hebben Hij ant woordde een communistische inter- pellant, dat de communisten zelf een einde aan de relletjes zouden kunnen maken. De minister van West-Bengalen heeft later tegenover de pers ver klaard, dat de toestand in Calcutta en Howrah verbeterd is nadat bij grote zuiveringsacties van de politie 500 arrestaties waren verricht. LIET IS IN DEZE TIJD van woning- schaarste al een heel ding als je kunt verhuizen. In de meeste geval len wil dat toch zeggen, dat je van minder naar beter gaat en dat is op zich een reden tot juichkreten, aan gepast aan de mate van de woonver- betering. Maar de tijd vlak vóór en na het overbrengen van de spullen wordt nog méér gevuld met ontmoe digende zuchten vanwege de intense warboel, welke door een bepaald slag mensen kunstmatig nog wordt ver groot. Tot dat slag mensen behoren wij. Wij zijn onszelf een gruwelijke last, vooral in verhuisomstandigheden. Het begint al met het pakken. De minst belangrijke dingen het eerst, totdat er voor de aanzienlij ker huisraad geen dozen meer over zijn en deze in krantepapier ge wikkeld in de ver- huisauto aan waar de sterk inboet. En dan, als je eenmaal op de plaats van bestemming bent, zit je dagen lang nog in de ellende omdat je tot de entdekking bent gekomen, dat je die oude tekeningen, eerste-communie- schilderijtjes en eerste schoolschrif- en-met-de-prilste-schrijfproeven nog steeds niet met de vuilnisman wilt meegeven. Maar intussen kun je het met geen mogelijkheid ergens in je nieuwe huis kwijt. En dat doet een mens dan? Je wordt onredelijk kwaad op je vrouw, die maar niet kan beslissen of ze de oude poëzie- albumpjes, lege schattige par fumflesjes, plakboeken vol Gary Coopers, Doris Day's en Errol Flynn's, en een versleten Spaanse hoed van een Instuif-carnaval moet bewaren, of niet. De zijtuin staat vol met hoogopge- taste stapels dozen, in afwachting der gemeentereiniging, die ze waar schijnlijk niet wil meenemen. Dan op eens verschijnen er schichtige knaap jes, die aan de dozen beginnen te trekken en uiteenstuiven als je de deur opendoet om ze te verzoeken alsjeblieft toch maar al die dozen mee te slepen. Een grijns verschijnt op de groezelige snuitjes en ze beio ven, elke dag terug te komen om nieuwe dozen. En als dan alles ver dwenen is tot je grote opluchting, wordt even later aan de deur gebeid en staat er een boze meneer met een verfomfaaide doos je adres ver meldend in zijn hand. „Meneer, is die doos van u?" „Ja. ik geloof van wel". „Hoe haalt u het in naam in uw hoofd, die rommel alle maal bij mij voor de deur te zetten; ik zal er werk van maken, als u dat maar goed begrijpt Als u misschien even voor uw stoep of in uw tuintje wil kijken, beste lezer, vindt u vast wel een Daar aftandse dozen. Daar staat dan or.3 adres op, weet u. Wij willen u de overlast wel vergoeden. Als u de be zitters van de groezelige snuitjes dan maar meebrengt. Die hebben wij óók nog wat te vergoedenmet een grijns. EEK. De moeilijkheden aan de grenzen van de Chinese volksrepubliek hebben de geschillen tussen India en Pakistan voorlopig doen verzachten. Premier Nehroe van India verwelkomde president, generaal Ayoeb Khan van Pakistan op het vliegveld bij New Delhi. De belde staatslieden zouden besprekingen hebben gevoerd met betrekking tot de moeilijkheden met de Chinese volksrepubliek.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7