Ook op de 3-baansweg rechts houden Zoudt U Uw jongen naar een technische school sturen?" Veenstreek heelt eigen technisch onderwijs nodig Waardering is voor de reisleider de grootste vreugde Overpeinzing aan het eind van een vacantie ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 DE LEIPSE COURANT Proefkonijntje van de AN.W.B. „Ons verkeer is er niet op geba seerd dat men op de middenbaan blijft rijden, wanneer het mogelijk is weer naar rechts te gaan". Dit zei een wachtmeester eerste klas van de rijkspolitie voor het Rotterdamse kantongerecht te Rotterdam. Het ging hierbij om de nieuwe wegen met drie rijstroken, zoals de nieuwe weg Rot terdamDen Haag. De wachtmeester had op Hemel vaartsdag 'n automobilist bekeurd die met 100 km. snelheid op de midden- baan van rijksweg 16 tussen Rotter dam en Ridderkerk reed, terwijl er op de rechterrij strook geen verkeer was. De automobilist meende juist te handelen- volgens de adviezen van de ANWB: op de meest rechtse rijbaan het langzame verkeer, op de midden- t baan het snelle verkeer, en de linker- j baan voor het inhalen, zo verklaar- de hij. De wachtmeester was echter van oordeel, dat de snelheid van de auto mobilist hem niet ontheft van de plicht rechts te rijden. „Wanneer de rechterbaan vrij blijft gaat men daar inhalen, en wordt het een chaos", zei hij. Juichend keren de jongens hun schoolgebouw de rug toe. Dit beeld zag men anderhalve maand geleden overal waar maar scholen te vinden zijn. In de steden en in de „provincie". Ook in de Veenstreek. In de meeste ge vallen was het een overgangsrapport, waarmee de knapen liepen te pronken, maar de grootste jongens waren gewapend met het bewijs, dat zij' de lagere school met goed gevolg hadden doorlopen. Zonder zorgen zijn zij de lagere school met goed gevolg hadden doorlopen. Zonder zorgen zijn zij de vakantie ingegaan en hebben ze genoten van zon en vrijheid, welke hun in overvloedige mate deze zomer is geboden. Maai? nu is het september. De klassen zijn opnieuw bevolkt. De ukkies zijn van de eerste, tweede, derde, vierde en vijfde klas naar boven opgeschoven. 10e zesde-klassers evenwel keerden niet meer terug in de banken. Zij staan 4- en mét hen de ouders voor een belangrijke keuze: een levenskeuze. Wa| nu. Lofwaardig initiatief wordt uitgewerkt Voor het beantwoorden van deze vraag wat de „afzwaaiers" van onze Veenstreek betreft, lijkt de kwestie nogal eenvoudig: natuurlijk het land op, de tuinbouw en de landbouw in. Dit zit de streekbewoners in het bloed, reeds generaties lang, toen ons land nog niet in de greep van de industrialisatie lag. Maar dit is ver leden tijd. De grote steden trekken industrieën aan en zelfs op het plat teland worden de machines te hulp geroepen. Aan uitbreiding van de land- en tuinbouw kan niet meer worden gedacht; bij Roelofarends- veen is het door de herverkaveling al zover gekomen, dat het terrein ge heel is afgebakend en men precies weet hoe de zaken er voor staan. Een bepaald aanttal tuinders kan hier nog zijn bestaan vinden, maar de overigen zullen him boterham op een ander gebied moeten trachten te verdienen. En dat zal in de meeste gevallen de industrie zijn. Dit is een vraagstuk, waarmee men zich in gans de Veenstreek bezighoudt. Bijzonder aan het hart gaat dit ook pastoor F. A. M. Bernefeld van de Alkemadese parochie Maria Pre sentatie, met wie wij dezer dagen 'n gesprek hadden over dit onderwerp. Hier hoorden wij van een groots plan, een idee, welke hij samen met burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade sinds 1956 heeft zitten uitbroeden, als wij dit zo mogen zeg gen. Er wordt gewerkt aan de toe komst van de katholieko Veenstreek- jeugd, die straks naar de industrie trekt of er voor een groot deel reeds werkzaam is, helaas dikwijls onge schoold met alle ellende vandien. In oprichting is thans een Stich ting R.K. Technisch Onderwijs Veen streek. die zich voorlopig tot taak ziet gesteld, de jeugd èn de ouders ervan te overtuigen, dat een gede gen technisch onderwijs de jongens aan de hoogstnoodzakelijke vakbe kwaamheid kan helpen. Maandag a.s. zullen de ouders van alle jon gens, die dit jaar de zesde klas heb ben verlaten de vraag voorgelegd krijgen: „Zoudt u uw jongen naar de technische school sturen?" Een nieuwe mogelijkheid dient gecreëerd. Nu is het bij lange na niet moge lijk alle knapen uit Roelofarends- veen, Oude en Nieuwe Wetering, Rijpwetering en Oud Ade, de Kaag, Hoogmade en Langeraar, Leimuiden en Nieuwveen in de Leidse Tech nische school Don Bosco op te van gen. En ook de christelijke school te Alphen a.d. Rijn kan niet onge limiteerd leerlingen opnemen. Op Don Bosco worden de klassen be volkt door 568 leerlingen, hoewel de school berekend is op 380; in 1959 waren er hier 390 aanmeldingen, waarvan slechts 168 kunnen worden worden geaccepteerd. Directeur Ger- ris van Don Bosco zou het ten zeer ste toejuichen als elders een nieuwe school de grote toeloop gedeeltelijk zou kunnen opvangen. En dit is nu de bedoeling van de initiatiefnemers. Men wil komen tot de oprichting van een technische school voor de hele Veenstreek wel ke gebouwd kan worden in de ge meente Alkemade. Bij het polsen hier en daar kreeg de Stichting, waarvan pastoor Bernefeld voorzit ter is en de heer W. F. A. de Leeuw secretaris, veel adhaesiebetuigingen van bedrijven, sociale organisaties en takken van verschillende industrieën welke laatste vooral steeds meer vragen om een geschoolde vaste kern. Van deze zijde in het bijzon der ook wordt erop gewezen, dat slechts een degelijke vakopleiding de noodzakelijke verbetering kan bren gen welke op de bedrijven in de om geving wordt ^erlangd. We weten toch allen wel, wat er vaak terecht komt van de jongelui, die op goed geluk de stad opzoeken of gaan emigreren en als ongeschoold arbeider op de fabriek komen. Een vak kennen ze niét en het voornaam ste is het wekelijks loonzakje, over de morele gevaren spreken we maar niet. Dit kan wel eens spaak lopen en dan zijn deze ongeschoolde krach ten in tijden van werkloosheid het meest kwetsbaar; zij zullen het eerst aan de kant worden gezet. Een vak bekwaam iemand zal zich altijd safer voelen dan zij, die losweg wat rond scharrelen en zich door gebrek aan ondergrond geen vaster positie kun nen verschaffen. Zowel de jongens, die nü of in de naaste toekomst hun blik richten op de werkplaats of fa briek, als de ouders, die nog verant woordelijk voor hun kinderen zijn, den in de eigen Veenstreek, als iedereen, die er belang bij heeft en dit zijn er velen overtuigd is van het buitengewoon grote nut en de behoefte, waarin een techni sche school kan voorzien. (Advertentie). De officier van Justitie, mr. J. F. Bellaart, was het eens met de verbali sant. „Det wetgeving gaat ervan uit dat men rechts houdt. Binnenkort komen er nieuwe regels voor tun nels en rotondes, waarin uitzonde ringen hierop voorkomen. Misschien op den duur ook voor dit nieuwe soort wegen, maar nu nog niet", al dus de officier. Hij eiste een boete van 12.50 of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. J. Thors, volgde deze gedachtengang ook. „Wilt u in hoger beroep?", vroeg hij de automobilist. „Nou, ik niet. Mischien de ANWB", antwoordde deze „Wegens uw proefkonijnschap ver klaar ik u schuldig zonder opleg ging van straf", besloot de kanton rechter. WOONHUIS BRANDDE SNEL UIT. Gisteravond is een woonhuis aan de Groenendaal in de Goudse bin nenstad zo snel uitgebrand, dat de Goudse brandweer, die spoedig na het brandalarm ter plaatse was en het vuur met drie stralen bestreed, vrij wel machteloos stond. De brand was veroorzaakt doordat een vlam in een vetpan sloeg. De bewoners, de familie C. Verwaal, vader, moeder en twee kinderen, werden dakloos. Men was tegen brandschade verzekerd. Ook de voorzichtigste deelnemer giers kregen precies een kwartier de kan zo iets overkomen. Een pad met tijd, om zich te kleden, koffers te een helling van soms dertig of meer pakken en in het donker te trach- Nu de onvergetelijk mooie zomer van 1959 weer ten einde spoedt, den ken niet alleen de duizenden Neder landse vacantiegangers terug aan de meer of minder zonnige dagen, die zij buiten de landsgrenzen door brachten. Ook de categorie reislei ders is min of meer vermoeid weer thuis gekomen en mijmert in een rus tig uurtje over hun belevenissen van het afgelopen seizoen. Hoe heeft hij het deze keer met de respectievelijke gezelschappen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd, getroffen? Onwillekeurig vergelijkt hij ze met andere jaren. Natuurlijk kan de ervaren reislei der zich niet meer alle deelnemers van elike groep precies voor de geest halen. Maar een algemene groeps- indruk blijft hem zeker bij. Er zijn jofele stellen, gezapige groe pen, lijdelijke groepen, enthousiaste. Sommige vormden reeds op de heenreis in trein of bus één grote familie, andere bleven losse indivi duen of vielen uiteen in standen of leeftijdsgroepjes. Over het algemeen heeft het pu bliek nogal een eigenaardige opvat ting over wat nu eigenlijk de taak van een reisleider is. Hij is zeer zeker geen kruier, portier, kamermeisje of manüsje-van-alles, die de geringste grillen van sommige veeleisende deel nemers gehoorzaam dient te vervul len. Natuurlijk krijgt hij van het reis bureau of de reisvereniging uitvoe rige instructies mee, waaraan hij zich in alle mogelijke voorkomende situaties te houden heeft. En een goe de reisleider, hetzij bij het beroeps halve of als vrijwilliger uitoefent, zal deze instructies vóór de reis gron dig doornemen en dus op vele moei lijkheden voorbereid zijn. Vandaar dan ook, dat velen, die deze instructies tevoren bestuderen, voor dit baantje bedanken, terwijl het toch werkelijk een dankbare taak is, die velen bevrediging schenkt. Wee, zo'n reisleider! Vanzelfsprekend dient de adspirant- reisleider bereisd te zijn; zijn talen kennis moet van dien aard zijn, dat hij een redelijk gesprek kan voe ren met een hotelier, een gids of een politie-agent. Hij moet voorts grondige voorstudie maken van de landen of de streek, waar hij tijdelijk met zijn gezelschap zal verblijven. En, last but not least, moet hij een groot aanpasingsvermogen hebben, om met vacantiegangers van diverse pluimage goed op te kunnen schie ten. Voorkomend, maar niet onder danig, behulpzaam, maar niet slaafs, beleefd, correct, vriendelijk, maar in kritieke situaties met voldoende zedelijk overwicht om snel beslissin gen te kunnen nemen. Wee de arme reisleider, die in zo'n geval ten einde raad eerst elke deel nemer afzonderlijk naar zijn me ning vraagt! Hij komt er nooit uit. De deelnemers van hun kant reke nen op service, leiding, algehele ver zorging. Voor hen is de reisleider de vraagbaak, de man die zich tenmin ste in de vreemde taal verstaanbaar kan maken. Een stukje vaderland, dat met hen optrekt en overal tracht, iets van de sfeer uit dat va derland te scheppen. Kortom niet de man, aan wie men zich de gehele reis krampachtig vastklampt, doch de ge dienstige geest op de achtergrond, die alles regelt, bespreekt en organi seert, zodat men na afloop zegt: Dank zij die leider hebben we in betrekkelijk korte tijd maximaal veel gezien en genoten. De sfeer tijdens de reis in het ge zelschap wordt dan ook vaak be paald door de leiding en de houding van "de reisleider. Hij moet aan elke deelnemer aandacht besteden, aan hun redelijke verlangens zo veel mo gelijk tegemoet komen. De stille na turen in de groep betrekken en de feestneustypes kalmeren, als zij zich te buiten gaan. Dit alles vereist veel tact, geduld en mensenkennis, doch komt de gehele sfeer van de reis ten goede Ook heeft de doorsnee-deelnemer vaak geen flauw idee van de voorbe- reiaingen en de afwikkeling van een reis, waarmede een reisleider te maken heeft, 't Is ook niet nodig, dat hij dit weet. Voor de groep is de hoofdzaak meestal: „We hebben tevoren voor alles betaald. Die leider moet maar zien, dat hij met zijn budget uit komt." Een zuinige reisleider zal ook steeds uitkomen, als zich ten minste geen onverwachte complicaties voor doen, zoals verkeersongevallen, sto ring in de treinenloop, kamers, die reeds bezet blijken te zijn. Dan wordt van de reisleider vaak veel tact srgd om niet alleen de verontrus te deelnemers op hun gemak te stel len, doch ook de betrokken instanties óp hun overeengekomen verplich tingen te wijzen. Dan moet hij alieen op korte ter mijn beslissingen nemen ver van huis, die mogelijk achteraf niet al tijd de juiste bleken te zijn. Doch de vacantie duurt maar kort, tijd nemen om eens rustig alles te gaan overleggen betekent een dag van het reisprogramma laten verval len. En dan regent het klachten. Zo zijn er voorbeeld te over, voor welke onverwachte gebeurtenissen een reisleider zich vaak geplaatst ziet. Dan verandert hij vaak van een reisleider in een reislijder! graden vol rolstenen, met afgronden ernaast, vereist de grootste concen tratie. Zulk een patiënt kan dan over grote afstand op de rug van een an der naar beneden gezeuld worden, alvorens de eerste medische hulp aangewend 'kan worden. De vreemdste problemen. Ook uw scribent stond soms onver wacht voor de vreemdste, onverwachte problemen. Wat te doen bij aankomst in een jeugdherberg in het hoogge bergte met een tweede groep, waar van de leider reeds de eerste dag te legrafisch naar huis werd geroepen? De deelnemers zagen reeds hun ge hele vacantie in rook vervliegen. Op eigen initiatief de uitgestippelde berghuttentocht zonder leider aan vangen was te riskant, ook al, daar de verzekering dan bij ongevallen niets uitbetaalt. Tenslotte werd voor beide groepen in allerijl een gecom bineerd reisprogramma geïmprovi seerd, zodat alle deelnemers nog zo veel mogelijk aan hun trekken kwa men. Zo kregen enkele leiders, die per Bergland-expresse een groep naar Oostenrijk brachten, foutieve inlich tingen mede over de tijd, welke de trein in Ulm zol stilstaan. Het was geen 2 uur, doch slechts 20 minuten. Gevolg? De gehele groep greep deze kans aan zich op het perron wat te vertreden of zelfs even de beroemde kathedraal te bekijken. De trein ver trok, de groep achterlatend. De volgende Bergland-express kwam eerst twee dagen later! Ik zal u de finesses besparen van alle moeilijke onderhandelingen met diverse Bundesbahn-instanties, daarvan het gevolg waren. Maar het reisprogramma was vanaf de eerste tg volkomen in de war gelopen. Bed uit! In datzelfde Ulm werd eens in hetj holst van de nacht de achterste lig- wagen afgekoppeld wegens een de fect. Alle (meest slapende) passa-1 Wat te doen als. Wat te doen met een deelneem ster, die al op de tweede dag over ernstige buikklachten klaagt.. De di rect geconsulteerde arts constateert acute blindedarmontsteking. Spoed operatie en de deelneemster blijft, na het vertrek van de groep, alleen in een vreemd ziekenhuis achter, waar zij de verpleegsters niet eens verstaat. De reisleider belt met de familie, met zijn reisvereniging en doet alles, om de zieke gerust te stel len. Voor zover mogelijk stippelt hij de terugreis voor de patiënt uit en regelt de ziekenhuiskosten. Veel deelnemers aan groepsreizen, die voor het eerst de bergen tegemoet gaan, onderschatten vaak de hoogte verschillen. Vooral de oudere dames klagen gauw over moeheid, vertra gen het tempo of blijven geheel ste ken. De jongeren daarentegen, alleen gewend aan een 4-daagse marstem po, steigeren in een dusdanige vaart naar boven, dat zij na een half uur volkomen afgeknapt aan de kant van de weg ineenstorten. De grootste zorg voor de reisleider, vooral bij de echte bergtochten is de mogelijkheid van een valpartij, ver stuikte of soms gebroken ledematen, ten, plaatsen te vinden in de overige wagons, die echter voor 95 percent uit besproken plaatsen bestonden. Gevolg? De zeer uit hun humeur gebrachte reizigers konden op de grond gaan zitten in de lange corridors van de overige wagens tot Den Haag toe! Geen enkele reisleider kan hier na tuurlijk ook maar iets tegen doen. Er was eenvoudig geen andere wagen, aldus de autoriteiten en daarmede basta! Verschillende keren mocht ik ook als reddende engel voor tolk spelen, al was het ook niet voor leden van de eigen groep. Zo ontstond tijdens een hevig onweer, toen honderden ge strande reiziers van allerlei nationa liteiten in het berg-station van de beroemde kabelbaan boven Euriger- boden, uren moesten wachten, een hoogoplopende woordenwiseling tus sen een Engelse toerist en een Oos tenrijkse loketbeambte. Beiden be grepen niets van eikaars bedoelingen. De Brit wilde terstond met zijn gezin naar beneden, doch begreep niet, dat dit op volgnummers ging, gezien de grote drukte. Door taktvol in twee talen tussenbeide te komen gelukte het, de beide partijen, wier gezich ten reeds rood aanliepen, voor elkaar begrijpelijk te maken, al bleef de Brit het onbegrijpelijk vinden, dat hij geen voorrang kon krijgen. Vele zijn de problemen van de reis leider. Buschauffeurs, die zich niet aan de uitgestippelde route wensen te houden, al te kieskeurige deelne mers, de categorie telaatkomers, ver geten paspoorten en niet te vergeten de meest oude dames, die per sé altijd om half elf koffie wensen! Maar zolang de reisleider nog steeds huiswaarts toog, overladen met cadeaux en dankbaar gestemde deelnemers, weet hij, dat hij ge waardeerd werd en dat is voor de goede reisleider de grootste vreugd. Het hele (dankbare) gezelschap op één plaatje. Een van de mooiste souvenirs van'de reisleider.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4