mi OPEL REKORD O 1401 N.V.HET MOTORHUIS Bij Philips in zeven jaar 58.000 werk dagen verloren door verkeersongevallen WEEST OP UW HOEDE ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Nu ook 'n 4-deurs Bekijk hem bij Hét Motorhuis deze nieuwe Rekord. Middelgroot, tóch volwassen, 'n Sieraad voor het oog. Met z'n vier deuren en zwaardere motor (1,7 Ltr.) méér comfort en grotere snelheid. Ruime, prettige zit, óók wijd panoramisch uitzicht voor alle vijf inzittenden. Veilig door de hydraulische rem men op alle wielen en zijn solide bouw. Kortom, 'n bedrijfszuinige auto, die alle genoegens verschaft, zelfs voor de meest verwende autobe zitter. Bovendien de wagen met de hoogste inruilwaarde! mStationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garageMorssingel 1 b Tel. 24741 (4 lijnen) (Advertentie) Bij Philips te Eindhoven gingen van begin 1951 t/m eind 1958 58.000 werkdagen verloren ten gevolge van verkeersongevallen waarbij employé's van dit bedrijf betrokken waren. In die periode kwamen 18 van de 4.122 daarbij betrokken werknemers om het leven en werden er 184 zwaar ge wond. De meest en ernstigste onge vallen deden zich voor bij de wiel rijders en de bromfietsen. Aldus de cijfers door de Philips Koerier ontleend aan een rapport van de Eindhovense hoofdinspecteur van politie, J. L. Odekerken, over „de invloed van een groot-industrie <?p het stadsverkeer". In Eindhoven rij den totaal ruim 84.000 fietsen, het aantal bromfietsen bedraagt ongeveer 13.000, terwijl de motoriseringsgraad in Eindhoven sterker is gestegen dan in andere grote steden in ons land, zodat het Nederlandse gemiddelde van een auto per 21 inwoners er vrij wel zeker wordt overschreden. Parkeervraagstuk Uit het laatstgehouden onderzoek is komen vast te staan, dat op en rond de Philipscomplexen iedere dag 1.500 auto's staan geparkeerd. In de laatste vier jaar is dit getal met 200 per jaar gegroeid. Het laat zich aan zien dat deze ontwikkeling zich on verminderd zal voortzetten. Het aan tal geparkeerde rijwielen bedraagt per dag 20.000, bromfietsen 2.500 en Auto-ongeval op onbewaakte overweg Chauffeur gedood In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur is de 31-jarige kruidenier J. Visser te Halerbrug, gemeente Beilcn, met zijn auto tegen een uit noordelijke richting komende goede rentrein gereden. De klap was zo hevig, dat de wa gen precies in omgekeerde richting op de rails werd geduwd. De heer Visser is daarbij uit de wagen geslin gerd en kwam in het Oranjekanaal terecht. Nt enkele uren dreggen werd het lijk opgehaald. De bestuur der van de trein heeft van de aanrij ding niets gemerkt. In Meppel werd hij hiervan op de hoogte gesteld. De heer Visser kwam uit de ge meente Westerbork, waarheen hij met zijn echtgenote op verjaarsbezoek was vallig bij haar ouders achtergebleven, geweest. De vrouw is die nacht toe- De overledene is twee maanden ge leden in het huwelijk getreden. scooters en motoren 600. Daarnaast worden dagelijks ruim 5.000 mensen per autobus aangevoerd via 133 bus lijnen. Voorts telt het railvervoer per dag 200 in- en uitgaande wagons, ter wijl ieder etmaal 600 ton goederen per vrachtauto vanuit de fabrieken naar elders worden vervoerd. Berekend is, dat het aantal par keerplaatsen voor het Philipscomplex gelegen aan de binnenstad, zal moe ten worden uitgebreid tot het 2y2- voudige om aan de parkeervraag voor 19751980 te kunnen voldoen. Dat houdt in, dat er zal moeten worden gezorgd voor de aanleg van twee hectare parkeerruimte. Het complex van verkeersvraag- stukken heeft het stadsbestuur voor gelegd aan prof. dr. Max Erich Feuch. tinger. met de opdracht advies uit te brengen omtrent de maatregelen die genomen dienen te worden. Roomboter weer duurder Met ingang van vandaag is de prijs van de roomboter weer met 28 cent per kg (dat is 7 cent per pakje) ver hoogd. De grotere vraag en de vrij krappe produktie hebben in West-Europa een zekere schaarste veroorzaakt, die er toe leidde, dat Frankrijk de invoer van boter weer toestond. MARGARINE 1 CENT PER PAKJE GOEDKOPER. De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten deelt mede, dat een daling van de prijs van bepaalde grondstoffen de fabrikanten in staat stelde de consumentenprijs van de belangrijke groep der fabrikanten merkartikelen in de prijsklasse van 40 cent per pakje met ingang van maandag 7 september a.s. te doen ver lagen met 4 ct. per kg, zodat de prijs van deze merken op 39 cent per pakje gebracht wordt. Voor de overige margarinesoorten blijft de prijs onveranderd. Aan alle maagden en weegschalen Let opl Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de maagd of de weegschaal, doch in ieder geval in de maand september schrijf dan nog heden aan deN.V. LEIDSE MA TRASSEN FABRIEKEN Afd. Postbus 16. Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, geboortedatum, adres. matrassen V. g-g-v.! (Advertentie) Wegpiraat reed door na dodelijk ongeluk De bestuurder van een Volks wagen is gistermiddag doorgereden, nadat hij een echtpaar op de motor fiets had aangereden, zonder zich om de gewonden te bekommeren. Het ongeluk gebeurde op de Rijks weg nabij Sijbekarspel in de buurt van Hoorn. De automobilist moest uitwijken voor een landbouwtrekker en daardoor kwam hij op de linker rijbaan. Daar naderde juist de 60- jarige motorrijder H. uit Amsterdam die zijn vrouw op de duo meevoerde. Een botsing was onvermijdelijk. H. werd ernstig gewond en zijn echt genote overleed kort na het ongeluk. De Volkswagen reed door. De bestuurder van de tractor was de eerste, die de gewonden vond. Prins Berihil zal ons land bezoeken Vanaf 4 oktober zal prins Berthil van Zweden enige dagen in ons land vertoeven. Waarschijnlijk zal hij ook een be zoek brengen aan koningin Juliana en prins Bernhard. De tentoonstelling „Zweedse vor men" in het Stedelijk Museum te Amsterdam zal hij op 5 oktober ope nen. Deze expositie zal een beeld geven van de kunstzinnige nijver- heidsvlijt in Zweden. Tevens zal hij de opening verrich ten van de tentoonstelling „Idee en resultaat" te Rotterdam. Deze toont Zweedse technische uitvindingen. Een voorproefje van Aalsmeers (grofe) corso „ATLANTA" UIT LONDEN Deze jurk voor kille herfstavonden is uit (jsblauwe jersey gemaakt door de Londense ontwerper Ronald Paterson. De overrok van faille in dezelfde kleur heeft bij de taille een Franse-rand en laat aan de voorzijde, door een fraaie drapering de Jersey vrij. Paterson noemde dit model „Atlanta" de keuken is gevaarlijk lerein Ontelbaar is het aantal ongeluk ken, dat zich voordoet in de keu ken, het domein van de vrouw. Van alle kanten loert er gevaar. Groot is het aantal dodelijke onge lukken, ernstige verwondingen, schrammen, sneden enz. Ja, zelfs het vergif ontbreekt niet in de keu ken. Ogen en oren open en nadenken Hoevele brandwonden zijn er ont staan doordat zonder er bij na te deken oren, stelen en zelfs pannen uitsteken over de rand van de ta fel of van het gasstel? Het gevolg is, dat men er langs loopt en zo'n pan van tafel trekt met alle gevol gen van dien. Kleine Janneman komt eens kijken of moeder al gauw klaar is en is natuurlijk ook nieuwsgierig. Hij wil eens kijken in de pan op het gasstelen het is al te laat als moeder niet goed oplet. Janneman trekt het pannetje met kokend water om en hij is overdekt met brandwonden. Gas i electra Aalsmeer zal vandaag zijn grote bloemencorso tonen. Het Brabantse Zundert presenteert zijn corso zondag. Foto: een voorproefje van hetgeen Aalsmeer biedt. De electrische stroom die wij in de keuken gebruiken, kan in vele gevallen dodelijk zijn. Hoe vaak gebeurt het niet dat moeder de vrouw met natte handen electrische apparaten bedient, die soms niet eens geaard zijn. Als de melkboer belt en zij is aan het strijken, wil ze misschien gauw de stekker uit het stopcontact trekken, maar zij heeft pas wat strijkgoed ingevocht en vergat haar handen af te drogen. Kinderen peuteren graag in die mooie ronde gaatjes in een stopcon tact en als het nu beperkt blijft tot een gaatje is het nog daaraan toe, neen zij steken hun kleine vinger tjes in beide tegelijk en het is al te laat. Het is meer dan eens gebeurd, hoe vreemd het ook moge klinken, dat onZe kleinen hun tongetje in zo'n gaatje steken. Denk dus na en kijk uit, het leed is niet te over zien. Branden! Ontelbare branden ontstaan, doordat vergeten wordt de strijk bout uit te schakelen als er even gerust moet worden. Het gevolg zal menige huisvrouw reeds spoedig bespeuren in de vorm van brand lucht. r Tegenwoordig zijn er vele huis houdelijke hulpmiddelen, b.v. vlees snijders. Vergeet men deze uit te schakelen als er gebeld wordt, dan snijdt de machine rustig door; denkt u er naderhand niet om. dan zijn het uw vingers die het zullen bemerken. Er zijn verder „pressure cookers". We zullen de laatsten zijn, die het gemak er van zullen ontkennen. Zij besparen veel tijd envita minen, maar u moogt daarbij nooit vergeten de gebruiksaanwijzing vooraf goed te bestuderen, anders loopt u grote kans dat ze uit elkaar springen. De hete stoom zal dan ontsnappen en veroorzaakt brand wonden. Even vergeten Als kinderen bij de gootsteen klimmen, kunnen ze in een onbe waakt ogenblik aan de heetwater- kraan komen met hun grijphand- jes. Hoe gauw moeder weer ter plaatse is, ze kan niet verhinderen, dat de kleine handjes reeds over dekt zijn met brandwonden. Een niet goed bevestigde gasslang kan de oorzaak zijn van ongelukken met dodelijke afloop. Laat het ge woonte worden, steeds de hoofd kraan te sluiten als u het gas niet rneer nodig hebt. U bent dan veilig. Zet draagbare electrische appara ten veilig weg, opdat de kleinen er niet mee kunnen gaan spelen. Vet gevallen.... Op uw mooie spiegelgladde ge boende vloerzeil is wat vet geval- UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Voor zondag sta&t er als voorge recht mais op het menu, een groen te, die zeker niet overal verkrijg baar zal zijn, maar was ze er is, toch zeker het resico van het pro beren ten volle waard is. Maiskol- ven zijn de jonge, nog niet geheel rijpe kolven van de suikermais, waarvan men allerlei smakkelijke gerechten kan bereiden. De eenvou digste en meest gangbare wijze is wel om de kolven, na de bladeren en de haren verwijderd en de stronk afgesneden te hebben, in z'n geheel te koken in ruim water tot dat de korrels gemakkelijk losla ten (na plm. 30 min.). De kolven worden dan in de hand genomen, rijkelijk met boter bestreken en zo afgeknabbeld. Beslist - een allerge zelligste en lekkere bezigheid. ZONDAG: maiskolven met room boter, runderlappen, snijbonen, aardappelen; meloënplakken. MAANDAG: haché, rode kool, aardappelpurée; wentelteefjes. DINSDAG: eiergehakt, tomatensla, aardappelen in peterseliesaus; chocoladevla. WOENSDAG: risotto met andijvie- sla; fruit. DONDERDAG: stoofschotel van stukjes rundvlees, aardappelen, worteltjes en sperciebonen; yog- hortpudding VRIJDAG: cantharellen in room saus of visfilets in roomsaus, sla en aardappelen: gort met rozij nen. ZATERDAG: russische komkom mersoep; appelpudding. Recept Meloenplakken Een meloen in dikke plakken snijden. Het zachte middengedeelte verwijderen. Iedere plak beleggen met zeer fijn gesneden natte gem ber en bestrooien met poedersui ker. De plakken garneren met ge- confijte vruchtjes of bessen en stijf- geslagen room. Recept Russische komkommersoep Va Rundernier, 1 komkommer, 1 prei, 1/2 pond wortelen, 25 gr. pa relgort, 1 liter water. De nier wassen en met koud wa ter opzetten. Zodra 't water kookt dit weggieten, de nier goed afspoe len en met 1 liter water weer opzet ten en in plm. 1 uur gaar koken. De nier uit de bouillon nemen en in kleine blokjes snijden. De kom kommer, wortelen en prei schoon maken, in kleine stukjes snijden en in de bouillon goed -nar koken. De groente dan zeven en met de bouil lon weer aan de kook brengen. De geweekte gort nu toevoegen en in de soep laten koken tot ze goed gaar is (plm. IV2 uur). De soep op smaak afmaken met zout en peper en de stukjes nier er aan toevoe gen. len: het gevolg is uitglijden, im mers er is niets zo glad als gesmol ten vet. Een been is gauw gebro ken en dat betekent vele weken zit ten. Versleten vloerbedekking kan eveneens een gevaar opleveren; men kan er over struikelen. Even een bankje nemen om een om ander voorwerp vast te maken is goed, maar let er op, dat het bankje uw gewicht kan dragen en dat het goed staat. Zet geen stoel op een tafel om ergens bij te kun nen komen, neem liever een goede huishoudtrap, die vooral stevig in elkaar zit! Vervang gammele door nieuwe voor het te laat is. EEN SPORTI JASJE EF DE LAATSTE JAREN zijn kor te jasjes buitengewoon in trek en dat is ook volkomen begrij pelijk. Dergelijke jasjes kleden vlot en sportief en dat ligt ge heel in het kader van de mo derne mentaliteit. Want wie wil er niet jong, vlot en spor tief uitzien? Welnu, de bekende korte jasjes bieden deze mogelijkheid en dat is ook de reden waarom ze zo geliefd zijn. We vinden deze jasjes In diver se uitvoeringen. Ons model toont zo'n leuk, vlot gevalletje, vervaardigd van een geruite stof. Let u eens op de biezon- der leuke brede kraag met de kleine revertjes. Het onder streept nog eens het sportieve karakter van dit jasje. Evenals trouwens de ceintuur van de zelfde stof, die niet met een gesp of dergelijke wordt geslo ten, doch gewoon geknoopt. Het is echt een jasje voor het ko mende najaar, wanneer de tem peraturen wat lager worden en men niet meer zo maar in een japonnetje buiten kan kdhien. U zult er zonder enige twijfel biezonder veel plezier aan be leven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10