Bedrijfsleven wenst geen bemoeienis van NTS bij commerciële t.v. Koperen jubileum van bond van kosters in bisdommen Haarlem en Rotterdam toster Bosbrand door onvoorzichtigheid Rover molesteerde twee dames Belgische en Nederlandse douane in Essen onder een dak Rij-examen wordt langer en duurder De brokken zijn belastingvrij Ex-echtgenoot „bracht bezoek" VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Eisenhower eerde de onbekende soldaat President Eisenhower heeft een krans gelegd en de eeuwig durende vlam aangewakkerd op het graf van de onbekende soldaat voor de Are de Triomphe in Parijs. De president werd bijgestaan door generaal Pierre Zeiler. Jaarbeursvoorzitler wijst op Duits systeem Op een persconferentie bij gele genheid van de a.s. najaarsbeurs te Utrecht heeft de voorzitter van de Jaarbeurs, dr G. v. d. Wal, uiting ge geven aan de voorkeur, welke in het bedrijfsleven bestaat voor de ver zorging van reclame-televisie door een organisatie, die los staat van de omroepvereniginen. De regering zal n.l. binnenkort dienen te beslissen of de omroepverenigingen (NTS) of de Onafhankelijke Televisie Exploi tatie Maatschappij N.V. (OTEM) verantwoordelijk zullen zijn voor de wijze waarop reclame-televisie in ons land zal worden bedreven. Dr. Van der Wal zei, dat de keuze het bedrijfsleven gemakkelijker is ge worden nu we weten wat er van re clame-televisie terecht komt wan neer men het Duitse systeem volgt. „De ervaringen in Duitsland mogen de instantie, in wier handen uitein delijk de beslissing ligt, als een teken aan de wand zijn", aldus de Jaar beursvoorzitter. „Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen dat bij onze oosterburen de huidige situatie wordt gezien als een overgangsfase naar een verantwoorde oplossing, die zal lei den tot de instelling van een tweede zendernet zoals in Engeland dat geheel op commerciële basis zal worden geëxploiteerd. Voor het ech ter zover is dient via de bestaande zender voor reclametelevisie ciie vorm gevonden te worden, die op lange termijn uitzicht geeft op een volledige commerciële televisie", al dus dr. v. d. Wal. „Het valt waar te nejnen dat, juist door de reacties van de zijde van de omroep, men bij het bedrijfsleven steeds meer stemmen hoort opgaan, die voorkeur geven aan een oplos sing waarbij het vrije bedrijfsleven een belangrijke invloed zou heb ben". Alle mogelijkheden. De reclamewereld kan niet rusten en doet dat ook niet, voordat alle re delijke mogelijkheden voor reclame voeren via de televisie zijn verwezen lijkt", aldus dr. Van der Wal. Eén wens van de adverteerders bracht hij alvast naar voren. „Een economisch verantwoorde exploitatie van com merciële televisie vereist een ver spreiding van reclameboodschappen over de gehele zendtijd en zo inge past, dat een beperkt aantal reclame boodschappen, tussen de afzonder lijke programma's door, wordt uitge zonden. Maar het is natuurlijk zo dat het de adverteerders niet onverschil lig kan zijn welke programma's dat zijn", voegde dr. Van der Wal daar aan toe. Hij stelde tenslotte de vraag of het niet aan te bevelen zou zijn „op be trekkelijk beperkte schaal, commer ciële televisie via de zender Lopik in de gelegenheid te stellen om te tonen wat ze waard is en zich in de prac- tijk voor te bereiden op verdere ex pansie". Steenstraat 8 Herenstraat 6 Herenstraat 6 ovam-K,^. Telef. 21361 Tel. 30069 tel. 30069 VOORZITTER KOENEN PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN Sedert 1946 zijn de kosters van de bisdommen Haarlem en Rotterdam georganiseerd in een bond onder pa tronage van Sint Willibrord. Het ko peren jubileum werd gisteren feeste lijk gevierd in Haarlem, waar de le den de Hoogmis bijwoonden in de de kenale Sint Josephkerk aan de Jans straat. Daarna kwamen zij bijeen bij Erinkmann, waar zij door de heer G. Tesselaar namens de Kring Haarlem werden verwelkomd. Een geslaagd diner werd gevolgd door een feestver- gadering, welke geopend werd door de bondsvoorzitter, de heer A. Koe nen uit IJimuiden, die onder meer mocht begroeten de coadjutor van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en de voorzitter van de Liturgische Vereniging, pro fessor A. Ruhe uit Warmond. De heer Koenen verklaarde, dat de bond bij zijn koperen jubileum op een Goede terugkeer van Rosselini Roberto Rosselini heeft reden tot lachen. Zijn film „General Delia Rovere" is op het filmfestival van Venetië zeer goed ontvangen. Critici zijn van mening, dat Rosselini op grootse wijze is „teruggekomen". Toen -de film vertoond was, deelde de filmmaker de filmster Giovanna Ralli in het succes. Gtoranna is de tegenspeelster van Vittorio de Si ca in de film. geslaagd stuk organisatieleven mag terugzien en zijn bestaansrecht heeft bewezen. Dank zij ook de samenwer king met de beide bisdommen is de functie van kosters op een hoger ni veau gekomen, en is het niet meer zo, dat als iemand niets anders meer kon worden, hij dan maar koster werd. Aan de vakbekwaamheid is heel veel gedaan en men heeft nu be reikt, dat de kosters nu inderdaad zijn, wat zij moeten zijn: dienaren van de priesters. Daarbij zal de kos ter altijd moeten bedenken, dat de waardigheid van zijn functie mede afhangt van zijn houding en gebaar in sacristie en kerk. Het verheugde de heer Koenen, dat nu ruim hon derd kosters het b-diploma hebben behaald, en hij gaf de verzekering, dat er door zeer velen met ernst en ijver is gewerkt om met zo goed mo gelijke cijfers het diploma te ver werven. Bijzondere dank bracht spreker tenslotte aan de bisschoppen van Haarlem en Rotterdam voor hun grote belangstelling, en hij sprak de verwachting uit, dat de bond ook van Mgr. Van Dodewaard veel me dewerking ontvangt. De coadjutor ging diep in op de taak en de functie van de koster, en, er op wijzend, dat de koster altijd met heilige zaken bezag is, zette hij uit een, dat men hier aan „heilig" niet de gebruikelijke morele betekenis mpet geven. Het woord „heilig" dient men te verstaan in bijbelse en I liturgische zin, dus: afgescheiden en I apart. God namelijk heeft de dingen I van de ere-dienst voor zich zelf apart gezet. Dat is dus geen mensenwerk j en daarom dient de koster met het ritueel op bijzondere wijze om te gaan. Slordigheid is hier uit den boze. Zo is het begrijpelijk, aldus mgr. Van Dodewaard, dat op het on langs te Wenen gehouden kostercon gres de vraag is opgeworpen, of de kosters niet de lagere wijdingen zou den kunnen ontvangen. Daaruit blijkt reeds, hoe groot de betekenis van de kosters is en hoe verheven hun ambt. Voordat de coadjutor overging tot de uitreiking van de diploma's, reik- j te hij allereerst een andere diploma j uit. Hij sprak namelijk de heer Koe- I nen toe en deelde hem mede, dat Z.H. de Paus hem onderscheiden had met het gouden ere-kruis „Pro eccle sia et pontifice". De heer Koenen is namelijk reeds vanaf de oprich ting de onvermoeibare voorzitter van de bond en bijna veertig jaar koster. Mevrouw Koenen speldde j haar echtgenoot de onderscheiding op, waarna de vice-voorzitter, de heer W. van 't Valverveen uit Den Haag, de heer Koenen prees om diens moed, energie en beleid, waardoor hij zo hoog in aanzien was gekomen. In zijn woorden van dank betrok hij mevrouw Koenen, die hij een boeket bloemen overhandigde. De heer Koenen sprak een hartelijk dankwoord, waarin hij verklaarde de onderscheiding liever te zien als een bewijs van waardering voor de gehele bond. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt en zorgden de heer en mevrouw Kruyver uit Haar lem voor de nodige afwiseling met enkele voortreffelijke declamatie*. Op de grens van Winterswijk en Aalten en de Duitse buurgemeente Bocholt heeft gistermiddag een bos brand gewoed. Ondanks gezamenlijk optreden van de brandweren uit deze drie gemeenten, kon niet wor den voorkomen dat ongeveer 1500 vierkante meter bos en houtopslag in vlammen opging. De brand is ontstaan doordat een landbouwer tophout van gekapte dennen aan het verbranden was en het vuur niet in bedwang kon hou den. Boerderij fot de grond Toe a'gebrand Brandweer zonder water Een felle uitslaande brand, die omstreeks half negen donderdag morgen uitbrak, heeft de kapitale boerderij van de landbouwer A. Re- meysen onder Strijbeek, gemeente Nieuw Ginneken, totaal met de grond gelijk gemaakt. De Bredase en Garderse brandweer stonden machteloos omdat de geschikste wa teraansluiting 500 meter van de boer derij verwijderd ligt. Er stond zo goed als geen druk op de drie stra len waarmee werd geblust. Omdat er een stevige wind stond, verspreid de het vuur zich snel. Het gehele huis met inventaris, schuren met landbouwmachines, de gehele oogst en een deel van de veestapel gingen verloren. De schade is nog niet pre cies vastgesteld maar beloopt zeker enkele tonnen. De betrokken land bouwer was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Op klaarlichte dag Twee toeristen, dames uit Voor schoten, zijn gistermiddag op klaar lichte dag in het Zuidlimburgse dorpje Epen overvallen. De dames maakten een wandeling door de holle weggetjes in de schil derachtige omgeving van Epen. Op de nogal afgelegen Kosberg kwam een man op de twee dames af. Het bleek een Duitser te zijn. Hij viel de dames onverhoeds aan, mishandelde hen en roofde het geld uit hun tas jes. Daarop verdween hij. De dames riepen luidkeels om hulp. De rijks politie is onmiddellijk op zoek gegaan naar de dader.. Bij de achtervolging maakten ze gebruik van een speur hond. De beide dames moesten zich we gens de opgelopen verwondingen on der doktersbehandeling laten stellen. STICHTING ADVISEERT OVER GRAFISCHE CAO. Donderdag zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeenko men om een advies op te stellen over de< collectieve arbeids-overeenkomst voor de grafische industrie. De loon-commissie van de stich ting, die deze week vergaderde, kon geen meerderheid-advies opstellen, omdat werkgevers en werknemers verschillende standpunten innamen. Nu zal het bestuur van de Stichting een advies van het college van Rijks bemiddelaars moeten opstellen. De eerste, de beste, voor jhr De Casembroot Donderdag is te Yerseke op feestelijke wijze het oester- en mosselseizoen geopend in het bijzijn van o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot. Aan boord van de YE-60 consumeerde jhr. de Casembroot een van de eerste oesters, die in dit nieuwe seizoen gevangen zijn. In aanwezigheid van talrijke Bel gische en Nederlandse douane-auto riteiten, de burgemeesters van Essen en Roosendaal en vertegenwoordi gers van de Kamers van Koophandel van Breda en Antwerpen, heeft de inspecteur-generaal der Belgische douane, de heer G. Buysse uit Brus sel, vanmorgen het nieuwe gemeen schappelijke kantoor van de Belgi sche en de Nederlandse douane te Essen geopend. De heer Buysse zei in zijn ope ningswoord, dat Essen reeds de vier entwintigste samenvoeging van Bel gische en Nederlandse douanekan toren is, sedert op 13 april 1948 het verdrag tot samenvoeging van doua neposten in Den Haag is gesloten. Hij noemde de ingebruikneming van het nieuwe kantoor te Essen, dat met de aanleg van een groot par keerterrein in de behoefte van het vrachtverkeer voorziet „de opheffing van de stop van Essen". Een van de bijzonderheden van dit parkeerter rein is. dat de grens er op wordt aangegeven met zwart-gele tegeltjes, waarmee het een van de weinige plaatsen in Nederland is, waar de Binnenkort kan worden verwacht, dat het practisch deel van het rij examen zal worden verlengd. Men meent, dat de tijd, die momenteel voor een examen beschikbaar is ('n half uur) niet toereikend is om een kandidaat voldoende te testen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dan de rij-instructeurs de gelegen heid zal worden geboden om mee te rijden. In verband met de ver lenging van de examenduur, zal men een groot aantal nieuwe examina toren aan moeten trekken. Gisteren, donderdag, werd in Londen de zevende internationale doe-het- zelf-tentoonstelling geopend. Een van de trekpleisters is de Lotus-zeven, een sportwagen, die als bouwpakket verkrijgbaar is. Voor montage-uren wordt 60 uur gerekend. Men kan kiezen uit triree motoren, de Ford 100 E, of de Coventry Climax 1100 cc met vlerversnellingsbak. Indien de wagen voor persoonlijk gebruik wordt gemonteerd, zal men van omzetbelasting verschoond blijven. grens werkelijk te zien is. Na zijn toespraak werden de vlag gen van de beide landen gehesen, waarbij een erewacht van Belgische en Nederlandse douanen, marechaus see en rijkswacht aantrad. In een korte toespraak zei Essens burgemeester, de heer Dierckxens, dat ongeveer op de plaats, waar nu het nieuwe grenskantoor staat, blij kens tekeningen in het gemeentehuis van Essen, in 1830 slag geleverd is tussen Nederlandse en Belgische troepen tijdens de tiendaagse veld tocht. Thans, zo zei de burgemeester, is, zoals president Eisenhower het onlangs uitdrukte met betrekking tot de Amerikaans-Canadese grens, de enige verdediging van de Neder lands-Belgische grens de vriend schap. Met het Wilhelmus en de Braban- gonne werd de plechtigheid besloten. Clandestiene woningruil ging niet door In de gemeente Borne hadden enige weken geleden twee families een woningruil aangegaan zonder medeweten van 't gemeentebestuur. De familie Th. J. Stopel verhuisde van de Burg. Schaapmanstraat in Borne naar het zomerhuisje van de familie H. B. Nijhuis aan de Vloed- beltweg, eveneens in Borne. De heer Nijhuis trok met zijn gezin in de woning van de heer Stopel. De beide gezinnen hebben echter niet lang plezier gehad van deze clandestiene ruil. Het gemeentebe stuur werd al spoedig op de hoogte gebracht. Arbeiders van gemeentewerken hebben daarop beide woningen ont ruimd en de inboedel naar hun oor spronkelijke plaats overgebracht. Het alarmpistool Met geweld heeft de 34-jarige P. H. zich woensdag toegang willen ver schaffen tot de woning van zijn ge wezen echtgenote in de Van Arte- veldestraat in Amsterdam-West. Onder bedreiging met een alarm pistool eiste hij binnengelaten te worden. Toen de vrouw dit weigerde sloeg hij een ruitje van de voordeur stuk, om zodoende binnen te komen. Op dat moment kwam echter de 43- jarige kostganger van de vrouw, Th. v. d. B. thuis. Ook hij werd met het alarmpistool bedreigd. H. vuurde het zelfs af. V. d. B. scheen hiervan edhter geheel niet onder de indruk geko men te zijn, want hij sloeg zyn be lager met een melkfles op het hoofd. H. koos daarop het hazenpad. Op straat werd H. met een bloedende hoofdwonde, tengevolge van de klap met de melkfles, door de GGD op gepikt om verbonden te worden. Grootgroeiers'' onder de peren De fruitkwekers Gebr. de Visser uit Kattendijke hebben op de vei ling in Kapelle-Biezelinge 9 uitzon derlijk grote peren van het ras Tri omphe de Vienne aangevoerd. Deze 9 peren wogen bij elkaar precies 8 kg. Er was er een bij die 1050 gram woog. Bij de Triomphe de Vienne komen er wel meer grote vruchten voor, maar dit geval is zeldzaam. De Gebr. de Visser hadden de vruchten toen ze nog erg jong wa ren aan de bomen omwikkeld met een cellefaan zakje. Hierdoor was ook de kwaliteit bijzonder goed. Voorlopig zijn de 9 reuzen pere« nog in het koelhuis gezet want er is nog niet besloten wat er mee wordt gedaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7