STAFCHEF VAN INDIA TREKT ONTSLAG-AANVRAGE IN Spaanse studenten schenken prinses Irene ezeltje Natu-raLax Onenigheid in Belgisch kabinet over Kongo-politiek Nehroe verdedigi zijn minister van Defensie Bonn feleurgesield over Poolse reactie De briefwisseling Franco-Eisenhower Eisenhower sprak met minister Luns DON LIGDAG 3 SEPTEMBER 1959 DE PAGINA 8 Afstand van 2000 km te voet afgelegd Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. IXatu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. Ean uitkomst bij hardnekkig# varstopping. 60tabl. f 1.35 (Advertentie) Sedert enkele dagen bevindt zich op het fraaie buitengoed „De Beukenhof" van de Nederlandse jonkheer Jan van Vredenburch in Kapellen niet ver van Antwerpen een klein wit ezeltje dat de naam Pla- tero draagt. Het kwam ergens in An- dalusië ter wereld, doch zal waar schijnlijk de rest van zijn leven door brengen in de buurt van het Neder landse Koninklijke gezin in de grazige velden rondom het paleis Soestdijk. Platero is namelijk voorbestemd om door studenten van de Land- bouw-universiteit in Madrid als ge schenk aangeboden te worden aan prinses Irene van Nederland. Na een tocht van meer dan 2000 km te voet over de stoffige wegen van Spanje, Frankrijk en België zijn zes Spaanse studenten, Platero en nog twee an dere ezeltjes die luisteren naar de na men Perez en Reverto, enkele dagen geleden op het domein van jhr. van Vredenburch aangekomen, waar het gehele gezelschap thans van een wel verdiende rust geniet. Bezoek op hoog niveau. Op 19 september zullen ezeltjes en studenten een bezoek brengen aan de Spaanse ambasadeur in Den Haag. De studenten zullen bij die gelegen heid aan een diner aanzitten, ter wijl de drie ezeltjes voor de am bassade aan de Lange Voorhout zul len worden geparkeerd waar ook zij, naar de Hertog de Baena mededeelde, op bijzondere wijze getracteerd zul len worden. De ambassadeur was voornemens die dag ook de Spaanse vlag uit te hangen. De Hertog de Baena ontveinsde zich niet dat deze ezeltjes in het deftige centrum van Den Haag wel enig opzien zouden baren doch hij meende, misschien te recht, dat het publiek dat tot nu toe Spaanse grauwtjes alleen maar kende uit Cervantes Don Quijote deze die ren ook wel eens in levenden lijve zou mogen leren kennen. Na dit verblijf op hoog niveau in Den Haag zullen Platero, Perez en Reverte naar een boerderij in de om geving van Utrecht worden overge bracht. Van hieruit zal Platero dan op een nader te bepalen datum zijn intrede doen op het paleis Soestdijk. Het tweede ezeltje, Perez, een grijs exemplaar uit Catalonië zal ten ge schenke worden gegeven aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, terwijl Reverte afkomstig uit Casti- lië, die geheel zwart is, voor een lief dadig doel zal worden afgestaan. „Dit Hollandse avontuur van stu denten en ezeltjes is eigenlijk be gonnen met de roman van de Spaan se Nobelprijswinnaar Juan Ramon Jimenez: „Platero y yo" (Platero en ik). Platero was het ezeltje dat in deze roman de hoofdrol vervulde. De Madrileense studenten hadden verno men dat prinses Irene dit boek met veel genoegen had gelezen en zij kwa men op het idee de prinses zelf een echt Spaanse ezeltje ten geschenke te gaan aanbieden. De tocht begon aan de Spaanse grens in Irun op 10 juli en na heel wat avonturen te hebben meegemaakt onderweg arriveerden de zes studenten twee dagen geleden in Kapellen. De reis te voet. De studenten hebben de afstand van 2000 km. geheel te voet aan de zijde van de ezeltjes afgelegd en slechts voor het vervoer van hun bagage be schikten zij over een auto. De tocht van de studenten, waar van een de zoon van de Spaanse mi nister van landbouw is, leidde over Bordeaux, Tours, Chartres, Parijs, Quiévrain, Brussel en Antwerpen en overal werden zij gul onthaald door de Franse en Belgische landbouwers. Nadat de Spaanse studenten hun ezeltjes te bestemder plaatse hebben afgeleverd zullen zij nog enkele we ken in Nederland blijven alvorens naar Madrid terug te keren om hun laatste jaar studie aan te vangen. toont de ambassadeur (tweede van links) met de studenten bij de "zeltjes. V.I.n.r.: Perez, die be stemd is om je worden verkocht voor een liefdadig doel in Nederland, Platero, welke aan prinses Irene zal worden gesel 'ken. en Reverte, die naar de landbouwhogeschool in wageniiigcn gaat. Amerikaanse senalor over conflict Algerië-Frankrijk De Amerikaanse senator Hubert Humphrey, die lid is van de senaats- commisie voor buitenlandse betrek kingen, heeft in Washington ver klaard dat het tijdstip voor Frank rijk is aangebroken om de Ameri kaanse regering te vragen haar be middeling te verlenen bij de oplos sing van de Algerijnse kwestie. Frankrijk moet ons verzoeken of wij „goede diensten" willen verlenen bij de oplossing van deze kwestie en wij zullen wellicht Frankrijk nu moeten uitnodigen ons dit verzoek te doen, aldus de senator. Humphry drong voorts aan op een meer realistische Amerikaanse politiek tegenover Afrika in zijn geheel. Van Hemelrijck biedt ontslag aan Van Hemelrijck, de minister van Belgisch Kongo, heeft gisteravond aan premier EijSkens zijn ontslag aangeboden. In kringen die in nauw contact met de regering staan wordt gezegd, dat Van Hemelrijck slechts gedeeltelijk tevreden was over een regerings bekendmaking., met betrekking tot haar politiek t.a.v. de Kongo, die hij beschouwde als een compromis tussen zijn standpunt en dat van andere ministers. Van Hemelrijck had gehoopt, goedkeuring te krijgen voor zijn plan om volgend jaar een voorlopige Kongolese regering te vormen voor het opstellen van een grondwet. In plaats daarvan heeft de regering alleen het voorstel tot instelling van twee raden aanvaard, waarvan de bevoegdheden nog moeten worden vastgesteld. Waarnemers waren van oordeel, dat deze mededeling een gedeelte lijke overwinning voor Van Hemel rijck is, die zou hebben aangedron gen op een snellere invoering van de politieke hervormingen. In haar verklaring van januari had de regering gezegd, dat er in maart a.s. provinciale raden zullen worden gekozen. Zij noemde evenwel geen tijdstip voor de vorming van de al gemene raad, die het geraamte zou moeten zijn van een kamer van af gevaardigden, en VOORBEREIDING VAN ONAFHANKELIJKHEIDè De Belgische regering heeft woens dag meegedeeld, dat zij trouw blijft aan haar verklaring van januari j.l. waarin zij de geleidelijke invoering van politieke hervormingen in de Kongo ter voorbereiding van de on afhankelijkheid van deze kolonie toezegde. Politieke waarnemers zagen in de bekendmaking, die na afloop van een kabinetsvergadering werd ge daan, een antwoord aan het adres van de Afrikaanse leiders, die on middellijk onafhankelijkheid eisen, en tevens een „motie van vertrou wen" voor minister Van Hemelrijck, de minister voor Kongolese zaken,, op wiens beleid naar verluidt, bin nen de regering kritiek zou zijn ge uit. In de bekendmaking werd ook ge zegd, dat er volgend jaar in Kongo een algemene en een wetgevende raad zullen worden gevormd nadat er overeenkomstig de regeringsver klaring van 13 januari j.l. provin ciale verkiezingen zullen zijn houden. CHROESJTSJEF GAST VAN NEW YORK Bij zijn bezoek aan New York op 17 september zal premier Chroesjts- jef van de Sowjet-Unie de gast van de stad zijn, zo is vandaag bekend gemaakt. Men zal de Russische premier een officiële lunch aanbieden in het Wal- dorf-Astoriahotel. Op deze lunch zal "^hroesjtsjef formeel welkom wor den geheten door Robert Wagner. Toesfand in Argentinië „rustig maar gespannen' Mulalies in legerleiding De Argentijnse minister van oor log, generaal Anaya, heeft woens dagavond meegedeeld dat veertien generaals zijn gearresteerd. Enkele uren tevoren had hij generaal Mon- tero, de opperbevelhebber van het leger, ontslagen en vervangen door generaal Castineiras. De veertien generaals zijn aanhangers van gene ral Montero. In welingelichte kringen zei men dat deze laatste het leger van natio nalistische officieren wilde zuiveren. Twee hoge officieren zijn voorts van hun functie ontheven, nl. gene raal Lambardi, een cavalleriebevel- hebber, en generaal Villaroel, een in specteur van het leger. Gemeld wordt dat de toestand in de garnizoenen in het land rustig is maar gespannen. In Cordoba in mid- den-Argentinië, dat in het verleden een centrum van onrust is geweest, werd namens het garnizoen een ver klaring uitgegeven waarin werd ge zegd, dat de militairen aldaar slechts bevelen van generaal Montero zouden gehoorzamen. Het provinciale garni zoen in Cordoba, de derde stad van het land, speelde vier jaar geleden een belangrijke rol in de opstand tegen ex-president Peron en in juni j.l. bij een muiterij tegen nationa listische officieren. Premier Nehroe heeft gisteren in het parlement meegedeeld, dat generaal Thimayya, stafchef van de Indische strijdkrachten, zijn ontslagaanvrage van 31 augustus had ingetrokken. Dit is de eerste officiële bevestiging, dat de generaal zijn ontslag had aangeboden. De premier wees beschuldigingen aan het adres van de minister van defensie, Menon, van de hand en zei dat de burgerlijke autoriteit het hoogste gezag moet blijven, ook al moest men aandacht besteden aan adviezen van deskundigen. De promoties bij de strijdkrachten waren niet beïnvloed door politieke overwegingen. De moeilijkheden die waren gerezen, zijn voornamelijk te wijten aan verschillen in temperament en hebben geen wezenlijke betekenis, aldus Nehroe. Volgens onofficiële berichten zou Menon zijn ifgetreden na een crisis bij de strijdkrachten. Afgezien van generaal Thimayya zouden nog twee militaire leiders met ontslag hebben gedreigd wegens beweerde politieke inmenging bij de strijdki achten en ontevredenheid over Menons houding tegenover de verdediging van India's noordelijke grenzen tegen invallen van Chinese communisten. Nehroe bracht thans echter hulde aan Menon als minister van defensie. De premier zei voorts, dat generaal Thimayya, die hij een zeer moedig en ervaren officier noemde, hem on langs had meegedeeld dat hij niet gelukkig was over de wijze waarop op het ministerie van defensie werd gewerkt. Nehroe had de gegeven voorbeelden echter onbelangrijk ge vonden. Thimayya had zijn ontslag aanvrage ingetrokken op verzoek van Nehroe, die de stap van de gene raal in de huidige omstandigheden „zeer onverstandig" had gevonden. DALAI LAMA IN NIEUW DELHI De Dalai Lama, de naar India uit geweken geestelijke leider van ^ibet, is gisteren naar Nieuw Delhi gereisd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met president Prasad, premier Neh roe en de Indiase minister van defen sie, Menon. Deze laatste zal de In diase delegatie naar de algemene vergadering der Ver. Naties leiden. Men meent te weten dat de Dalai Lama aan Nehroe en Menon inlich tingen heeft gevraagd over de pro cedure, die gevolgd moet worden bij het indienen van de Tibetaanse kwestie bij de Ver Naties. Nog steeds onrust in Calcutta. Ook woensdagavond is het in Cal cutta onrustig geweest. De politie heeft weer geschoten op betogers, die met stenen gooiden en vernielin gen aanrichtten. Het aantal doden als gevolg van de schermutselingen van dinsdag is tot negen gestegen. Russische bemiddeling? Politieke waarnemers in Nieuw Delhi geloven, dat Rusland pogingen doet om China en India aan de con ferentietafel te krijgen. Zij leiden dit af uit het bezoek dat de premier van Mongolië, Tse Den Al, 10 septem ber aan India zal brengen. Deze heeft al een gesprek met de Chinese pre mier Tsjou en-Lai gehad. DE GAULLE NAAR DE VERENIGDE STATEN? Mogelijk zal generaal De Gaulle een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo meldt het Franse blad Parisjournal vandaag. De Franse president zou woensdag Eisenhower van zijn voornemen op de hoogte ge steld hebben de algemene vergade ring van de Verenigde Naties bij te wonen. Een bevestiging van het be richt was niet direct te krijgen. op gebaar van Adenauer In regeringskringen in Bonn is men zeer teleurgesteld over de koele reac tie die uit Polen is gekomen op de volgens Westduitse opvattingen ver zoenende rede, die bondskanselier Adenauer deze week heeft uitge sproken aan de vooravond van de herdenking van de inval in Polen in 1939. Premier Cyrankiewicz ver klaarde dinsdag dat Adenauer „kro- kodilletranen" stond te huilen. raad, die de voorloper zou zijn van een senaat. Een groep ministers onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, Wigny, zou zich echter tegen de politiek van Van Hemelrijck heb ben verzet. Zij zouden een behoed zamer uitvoering van de plannen voorstaan. De kabinetsvergadering van woens dag was gewijd aan een rapport van Van Hemelrijck over de toestand in Kongo. Naar van betrouwbare zijde is vernomen, drong hij aan op het bespoedigen van de uitvoering van de hervormingsplannen met het oog op het herhaalde aandringen van Afrikaanse leiders op het verlenen van onafhankelijkheid. Nederlaag van Van Hemelrijck. Uit de ontslagaanvrage door mi nister Van Hemelrijck zou blijken dat hij, hoewel gesteund door de vice-gouverneur-generaal van Kon go, Schoeller, en een minderheid van de r.k. ministers in de rooms- katholieke-liberale coalitie, op vrij wel alle punten de nederlaag heeft geleden tegen hen, die tegen zijn progressieve politiek zijn gekant. Hij zou hebben voorgesteld precies de data vast te stellen voor de invoe ring van de verschillende nieuwe instellingen. Het aftreden van Van Hemelrijck zou tot grote moeilijkheden kunnen leiden in Kongo, waar hij door de inheemse bevolking wordt gezien als de exponent van een progressieve' politiek. Generaal Franco heeft in een brief aan president Eisenhower de nadruk gelegd op de noodzaak dat West- Europa zijn eenheid en zijn paraat- heid versterkt. De landen van het de wetgevende continent zijn licht geneigd tot ver deeldheid. „Ik beschouw uw aan wezigheid en uw prestige zeer nut tig om de eenheid te versterken", aldus Franco in zijn brief die dezer dagen door de Spaanse gezant Londen aan de Amerikaanse presi dent werd overhandigd. Franco zei voorts te vertrouwen dat Eisenhower als groot soldaat en strateeg het Russische doel tot alge hele overheersing nooit uit het oog zoü verliezen. Eisenhower feliciteerde in zijn ant- word generaal Franco met het stout moedige nieuwe economische pro gramma, met de uitvoering waarvan reeds een voorspoedig begin is ge maakt en voorts met het lidmaat schap van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking „Dit is een belangrijke schakel in de Europese eenheid waarop u zin speelt", aldus de president. Hij gaf uiting aan zijn waardering voor de uitnodiging om Spanje te be- zoeken en zei te hopen eens aan de uitnodiging gevolg te kunnen geven. Premier Chroesjtsjef heeft woens dag in het Kremlin besprekingen ge voerd met de Perzische ambassadeur, Ansari De ambassadeur had om het onderhoud gevraagd. De Sowjet-mi nister van buitenlandse zaken. Gro- myko, was bij het onderhoud aanwe zig. zo meldt het officiële Sowjet- persbureau Tass. Door onbekende oorzaak is de 18- jarige D. A. ten Harkei uit Enschede gisteravond met zijn fiets gevallen en dodelijk verongelukt. Fietsend naast een vriend viel hij in de Park straat voor de wielen van een juist burgemeester passerende vrachtauto. Hij was on middellijk dood. BEZOEK AAN PERMANENTE NAVO RAAD Minister Luns heeft vanmorgen in zijn hoedanigheid van voorzitter van de ministerraad van de NAVO op de Amerikaanse ambassade in Parijs een gesprek van ruim een half uur ge voerd met president Eisenhower. Het gesprek werd bijgewoond door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, en secretaris generaal Spaak van de NAVO. Minister Luns weigerde na afloop mededelingen te doen over het be sprokene. Onmiddellijk na deze ont moeting bracht de president een on verwacht kort bezoek aan het Palais de Ohaillot, waar inmiddels de per manente raad van de NAVO bijeen Noord-Vietnamezen dringen verder door in Laos Gedekt door artillerievuur De bevelhebber van het Laotiaanse leger, generaal Ouan Rattikone, heeft gisteren in een vraaggesprek gezegd, dat een- leger van naar schatting 3500 man Noordvietnamese troepen en opstandelingen van de communistische Pathet Lao, die naar het zuiden oprukten in de noordoostelijke provincie Sam Neua, waarschijnlijk naar het westen zal zwenken om de plaats Sam Neua te veroveren. Volgens de generaal hebben de communisten vijf legerposten langs de rivier de Ma, bij de Noordviet- namese grens, bezet. Het totaal aan tal communisten, dat in verschillen de delen van Laos vecht, schat de generaal op grond van zijn gegevens op 8500 man. Bij hun aanval op de Laotiaanse sterkte te Muong Hat werden de communistische troepen gedekt door artillerievuur vanuit Noord-Vietnam. Volgens generaal Ouan bevinden de opstandelingen zich ongeveer 20 km. van Sam Neua na 80 dorpen te hebben veroverd. Militaire waarne mers achten de stad, die door dicht- beboste heuvels wordt omringd, on verdedigbaar. Een hoge functionaris van het Lao tiaanse ministerie van defensie deel de gisteravond mee, dat het garni zoen van Moeong Hat zich in het oerwoud heeft teruggetrokken voor een guerilla tegen de opstandelin gen. De post ligt 12 km. van de Noordvietnamese grens aan een ri vier. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ook melding gemaakt van nieuwe aanvallen van de op standelingen in Laos. Er waren vol gens hem aanwijzingen dat de rebel len artillerie gebruikten. Dit zou duiden op deelneming van de com munistische Vietminh. ^Men verklaarde woensdag in Bonn, dat men wel geen Pools enthousiasme had verwacht, doch dat men wel had gedacht dat Adenauers verklaring beschouwd zou worden als een eerste poging om een beter politiek klimaat tussen de bondsrepubliek en Polen te schepen. Men bestreed krachtig de Poolse beschuldiging dat Ade nauer een wig tussen de Sowjet- Unie en Polen had willen drijven. .Overigens voegt men in de rege ringskringen hier aan toe, dat de bondsrepubliek toch op de ingeslagen weg zal voortgaan, ook al kon men niet zeggen wat voor initiatieven Bonn zou nemen. De socialistische oppositiepartij heeft als haar mening te kennen ge geven, dat de Poolse reactit te ver wachten was. „Een nieuw hoofdstuk in de Duits-Poolse betrekkingen kan niet worden begonnen door een radioboodschap alleen, ook al zou deze geen aanleiding tot kritische opmerkingen hebben gegeven", al dus een verklaring van de persdienst van de socialisten. Hieraan wordt toegevoegd, dat men, om te komen tot een verzoening met de regerin gen en volkeren in oost-Europa, met veel overleg te werk moet gaan. Men moet daarbij niet trachten de be trekkingen tussen de oost-Europese staten onderling te verstoren. UNIEKE HUIDOPERATIE IN BRUSSEL Veertig vrijwilligers stelden stukjes huid beschikbaar. Dinsdagmiddag j.l. werd een 25- jarige magazijnmeester van de Bel gische luchtvaarmaatschappij Sabena met verschrikkelijke brandwonden, veroorzaakt door ontvlamde ben zine, het ziekenhuis van Schaarbeek binnengebracht. Vijf en vijftig pro cent van de huid was door verbran ding in de derde graad vernietigd. Behandeling van de patiënt volgens de gebruikelijke methode hield in, dat hij binnen enkele uren zou ster ven. Twee geneesheren van het zie kenhuis, een chirurg en een heel kundige specialist, besloten een op roep tot vrijwilligers te richten om een huidgedeelte af te staan. Drie zieken waren de eersten die zich aanboden. Vrienden en buren van de magazijnmeester en collega's van de Sabena reageerden ook onmiddel lijk, zodat zich weldra een veertig tal vrijwilligers in het ziekenhuis bevonden, Bij 21 hunner werd een derde gedeelte van de huid van een dij weggenomen. De hulp van de anderen was toen niet meer nodig. Het valt thans nog niet te zeggen of het leven van de patiënt door deze ingreep zal worden gered, daar zijn toestand nog steeds zeer zorg wekkend is, maar zonder de huid- overplantingsoperatie zou hij reeds overleden zijn. Eén jaar: vier kaarsjes was gekomen om het rapport van mi nister Luns aan te horen over zijn onderhoud met het Amerikaanse staatshoofd. De Amerikaanse president arriveer de in een auto met minister Luns en Spaak. Tijdens dit bezoek dat naar minister Luns zei, door de raad werd gezien als een veelbetekenend ge baar, gezien het overladen program ma van het Amerikaanse staatshoofd, gaf Eisenhower in een korte verkla ring een overzicht van de grote we reldproblemen. De Amerikaanse pre sident bevestigde daarbij de onver anderde steun van de Verenigde Sta ten aan de NAVO ,die hij een hoek steen noemde in de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Minister Luns zal vandaag nog be sprekingen voeren met de Belgische, Italiaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken. Zaterdag 5 september is het feest m Deinum. De Friese vierling is dan een jaar oud. Reeds een dag tevoren werd de eerste verjaarstaart bezorgd. Het kroost van vader en moeder Lautenbach wilde er het liefst de handjes In steken. V.Lnj-.: Dirkje en Ytje (meisjes), Willem en Meint (jongens).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8