Berechting van botersmoktelaar liep gesmeerd Bom gerooid uit bollenveld Geen uitkering A.O.W. Prinses Beatrix naar Amerika vertrokken ROOMBOTER Chroesjtsjef ook Parijs naar Klein metaal vraagt ook om 5 pet. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Limburgse KVP-jongeren protesteren fel Tegen plan van partij-bestuur Grooi moment voor gezagvoerder Bouwman Onmiddellijk gevangengenomen Zaterdagmorgen vroeg vloog, na een wilde jacht in de Wouwse plan tage bij de grens met België in West-Brabant een smokkelauto met 700 kg boter tegen een boom. De douane zag kans de chauffeur, H. V. uit Antwerpen, te arresteren. Gister middag moest V. zich voor de Bre dase economische politierechter ver antwoorden. De officier van Justitie, mr. Pij nenburg, had van zijn berechting een snelrechtzaak gemaakt, omdat een stevige afstraffing op korte ter mijn na de arrestatie in de praktijk afschrikwekkend blijkt te werken. V. was slechts een van de kleine mannen in een groot complot, dat de laatste weken bijzonder actief is Hij bekende in de periode tussen 20 en 29 augustus jl. 3 maal een rit naar België te hebben gemaakt en in to taal 2000 kg boter te hebben gesmok keld. In de wilde achtervolging had hij de hem volgende auto van de douane geramd, voor hij met een lekgescho- ten voorband tegen een boom be landde. In de smokkelauto troffen de douaniers een installatie aan voor het op de weg strooien van zgn. kraaienpoten, scherpe uitsteeksels die dienen om de banden van achter volgende auto's te vernielen. Ik wist niet dat die kraaienpoten in de auto zaten, zei V., en als ik het wel had geweten, zou ik ze toch niet hebben gebruikt. Over het ram men van de douaneauto, zei hij: „Ik dacht, dat ik er nog wel langs kon, ik deed het niet met opzet". V. maakte een weinig krijgshaftige indruk. Hij was tot voor zaterdag Op een bollenveldje achter een wo ning te Julianadorp bij Den Hel der heeft de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine gisteren een Engelse luchtmijn van duizend kilo gedemonteerd, die men daar een half jaar geleden had gevonden. Men had op verzoek van de bollen kweker, de heer Klootwijk, gewacht met het demonteren tot de bollen uit de grond waren. In maart j.L had men bij de buurman van de bollen- kweker een soortgelijk projectiel in zijn land ontdekt. Daarop had de heer Klootwijk de mijnopruimingsdienst verzocht, ook zijn land te doorzoeken. Inderdaad vond men daar een tweede luchtmijn. Het ding lag op drie meter diepte. Men kwam overeen dat het daar mocht blijven liggen tot een voor de heer K. gunstiger tijdstip, op voor waarde, dat hij dan niet zou ploegen of met stalen voorwerpen in de buurt van het projectiel kwam. De mijn, die gisteren werd gede monteerd was van een type dat de Engelsen in de afgelopen oorlog ge bruikten tegen zeedoelen. Ze bevatte honderden kilo's gevaarlijke spring stof. onbekend bij de douane, dit in tegen stelling tot de leiders van het com plot, die overal uitkijkposten hebben en geregeld smokkelauto's laten rij den. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat de laatste tijd de botersmokkel voor ons land een economische nadelige zaak is ge worden. Door meer export en ver groot binnenlands verbruik, zijn vraag en aanbod meer in evenwicht gekomen. De tijd van duizenden tonnen overschot is voorbij. Daar om vecht men tegen illegale export, die de staat meer benadeelt en de Nederlandse consument de dupe doet zijn van prijsstijgingen. De officier eiste 1 maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk, met be vel tot onmiddellijke gevangenne ming. De politierechter veroordeelde V. tot 3 weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte werd on middellijk gevangengenomen. Gehuwde vrouw van 65 jaren De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft aan de minister van sociale zaken gevraagd of de uitke ring op grond van de A.O.W. voortaan ook niet kan worden uitbetaald aan een gehuwde vrouw van 65, indien haar man deze leeftijd nog niet heeft bereikt. De staatssecretaris van sociale za ken heeft de voorzitter van deze bond nu als volgt bericht: Geen behoefte. „De gehuwde man, die over het al gemeen kostwinner is, zal zo lang hij de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt door het verrichten van ar beid in het onderhoud van zich en zijn gezin kunnen voorzien. Er zal, zo zijn vrouw 65 jaar of ouder is geen behoefte aan ouderdomspensioen I krachtens de Algemene Ouderdoms-1 wet bestaan. Deze behoefte doet zich eerst voor, zodra de man 65 jaar i wordt, omdat men doorgaans op dit tijdstip ophoudt met werken en der-l halve de inkomsten uit arbeid zal derven. Geen wijziging. Indien nu een regeling was getrof fen, waarbij zowel de gehuwde man als de gehuwde vrouw een zelfstan dig recht op de helft van het pen sioen zouden hebben, zou dit tot ge volg hebben, dat aan de man op 65- jarige leeftijd slechts de helft van het pensioen kan worden toegekend. Aan gezien in de regel de man ouder is dan zijn vrouw, zou op het volle pen sioen in het merendeel dezer geval len gewacht moeten worden totdat de vrouw 65 jaar is, hetgeen in ver band met het werven van genoemde inkomsten van de man zeer onbevre digend zou zijn. Op grond van deze overwegingen kan ik dan ook geen wijzigingen van de Algemene Ouder domswet omtrent dit punt in het vooruitzicht stellen." ,Alg. Dgbl." Kroonprins Carl-Gustaaf naar kostschool De kostschool in Sigtuna (Zweden) heeft kroonprins Carl-Gustaaf inge schreven als leerling. Het college in Sigtuna geniet een reputatie op onderwijs- en sportgebied. Foto: kroonprins Carl-Gustaaf waagt met zijn klasgenoten een blik in de leerboeken. Het plan van het landelijk bestuur van de KVP om tegen het einde van dit jaar de jongerenorganisatie in de Kath. Volkspartij op te heffen en over te laten gaan in jongeren-werkgroe pen binnen het partij-verband heeft bij de grootste afdeling van de Jo- KVP in ons land, in Limbuhg, bij de ruim vijftienhonderd leden luide pro testen ontketend. De Limburgse jongeren, die 10 jaar geleden het initiatief namen tot op richting van de KVP-jongerenorgani- satie, hebben in een protestbrief aan het partijbestuur gezegd, zich niet met het plan te kunnen verenigen, omdat de jongeren dan het recht van meningsvorming en de eigen verant woordelijkheid zouden missen. Zij wijzen de nieuwe organisatievorm dan ook beslist van de hand. In Sittard zal 23 september a.s. een grote provinciale protestvergade ring worden gehouden. Indien het protest wordt afgewezen gaan de Limburgse jongeren door met hun eigen activiteiten, zo zeggen zij, ook al zouden ze als partijlid worden ge schrapt. Frangoise Sagan verdenkt Ned. auteur van plagiaat De Nederlandse auteur Mei d'Orval (pseudoniem voor Theodoor Denes sen) wordt door de Farnse roman schrijfster Frangoise Sagan ervan be schuldigd, in zijn boek „Als het mor genkrieken" hele situaties te hebben overgenomen uit haar boek „Un cer tain sourire", in het Nederlands verschenen onder de titel „Als een verre glimlach". Mej. Sagan heeft thans tegen d'Orval een aanklacht in gediend welke is gebaseerd op een kritiek van de Nederlandse schrij ver Hans van Straten en een rapport Donderdagmorgen 00.15 uur is H. K. H. prinses Beatrix aan boord van de „Rotterdam" uit de Maasstad vertrok ken. Gezagvoerder C. Bouwman (links) ontving Z. K. H. prins Bernhard, H. K. H. prinses Beatrix en H. K. H. prinses Irene in de hal van zijn schip. Het moet een groot moment voor de kapitein geweest zijn: in de eerste plaats om de kroonprinses onder zijn gasten te hebben en dan natuurlijk omdat de eerste reis met zijn machtige schip was aangebroken. van de Nederlandse schrijver Pierre H. Dubois. Hangende de kwestie heeft de uitgever van „Als het mor genkrieken" op advies van zijn ad vocaat besloten het boek voorlopig uit de handel te nemen. Mei d'Orval beweert het boek van Sagan pas ge lezen te hebben toen hij zijn eigen boek al geschreven had. alleen is boter en boter is niet te vervangen! H«t Ntd.Zuivelbureau Rijswijk (Z.H.) Overleden tijdens reisje voor ouden van dagen De 77-jarige heer G. IJnma uit Stiens, die deelnam aan een aan de ouden van dagen uit deze plaats aangeboden reis, is gisteren tijdens een oponthoud te Zuidlaren tenge volge van een hartverlamming over leden. Aan de tocht werd hierna zo spoedig mogelijk een einde gemaakt. TELEURSTELLING OVER WETS ONTWERP FINANCIëLE VERHOUDING. Van de gemeentelijke zelfstandig heid zal niet veel terechtkomen wan neer de bepalingen van het wetsont werp financiële verhoudingswet 1959 (regeling financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten) worden door gevoerd. Dit is de mening van het grootste deel van de bijzondere commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. De commissie leden zeggen zich teleurgesteld te voelen. De rapporteurs menen dat het ver antwoordelijkheidsgevoel voor de eigen financiën bij verschillende ge meentebesturen aanzienlijk is ver zwakt door het tot algemene regel geworden systeem van subjectieve verhoging der algemene uitkeringen aan individuele gemeenten. De nieuwe regeling wil wel de subjectieve verhoging tot grote uit zondering malleen, maar tegelijkertijd wordt voor eigen financiële verant woordelijkheid van de gemeentebe sturen nauwelijks meer ruimte gela ten, meent het grootste deel van de commissie. OOM DOODGESTOKEN: TWEE JAAR CEL. De Leeuwarder rechtbank heeft de 21-jarige boerenzoon Siebe H. uit Luinjeberd tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld, om dat hij zijn oom, Thijmen Hof, met een zeis heegt gedood. De officier van Justitie had drie jaar geëist. De verdachte doodde zijn oom op de dag, waarop zijn vader een boer derij had overgenomen, die eerst door zijn oom was beheerd. De oom kwam dreigend en scheldend op de vader van verdachte af en Siebe H. heeft hem toen met een zeis neerge stoken. Het beroep op noodweer, dat door de verdediger was aangevoerd, werd door de rectbank verworpen. De op zet moet volgens het arrest van de rechtbank worden aangenomen. Het avondblad „Paris Presse" heeft gisteren melding gemaakt van onbe vestigde geruchten, dat premier Chroesjtsjef deze maand op weg naar of op de terugreis van de V. S. een bezoek aan Parijs zal brengen. Poli tiefunctionarissen, die gewoonlijk be last worden met de bewaking van be langrijke personen, zouden het ver zoek hebben gekregen, deze maand niet met vakantie te gaan. Hoewel van Franse en van Sowjet-Russische zijde geen bevestiging of tegenspraak kon worden verkregen, verklaarden leiders van de Franse communisti sche partij, dat Chroesjtsjef komt. DE BOMAANSLAG IN CAMBODJA Cambodjanen uit het gehele land, zowel burgers als militairen, hebben woensdag de koning en koningin van Cambodja in een massale betoging buiten het paleis te Pnompenh toe gejuicht. Koning Norodom Foerama- rit en koningin Kossamak Nearikeak verschenen op het balkon van het paleis met him zoon. premier prins Sihanoek, om het huldebetoon in ontvangst te nemen. De Cambodjaanse politie zegt over zeer duidelijke aanwijzingen te be schikken omtrent degenen, die de bomaanslag hebben beraamd. Een speciale veiligheidsagent bij het bureau van de premier had een brief d.d. 9 augustus ontvangen waarin hem werd aangeraden de dienst te verlaten „daar wij op het punt staan hem en zijn hele gezin uit de weg te ruimen". De brief was ondertekend door „de vrije Cambod jaanse beweging", een in Thailand gevestigde organisatie, die onder lei ding zou staan van een zekere Son Ngoc Thanh. Volgens een mededeling van de Cambodjaanse regering heeft een Chinees zondag aan de woning van prins Vakrivan twee pakjes afgege ven, een voor de prins en een voor de koningin. Van niet-officiële zijde is medege deeld, dat de kardinaal Tedeschini naar een ziekenhuis is vervoerd voor een buikoperatie. Hoewel de operatie geslaagd is, blijft de toestand van de kardinaal ernstig. De operatie heeft een uur geduurd. Kardinaal Tedeschini is aarts priester van de St. Pietersbasiliek en bisschop van Fr as ca ti. Met de nieuwe „Rotterdam Vannacht om kwart over twaalf is het nieuwe vlaggeschip van d< Holland-Amerika Lijn, het s.s. „Rot- terdam" van de Wilhelminakade U Rotterdam vertrokken om via Le Ha I vre en Southampton naar New York te varen. Onder de ruim 1.400 passa ges bevindt zich prinses Beatrix. In gezelschap van prinses Irene arriveerde zij gisteravond omstreeks 10 I uur in de passagehal, waar het de gehele avond reeds een komen was i van de zich inschepende reizigers en een gaan van de wegbrengers. Onze Kroonprinses wordt vergezeld door Ijonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van de koningin, luitenant ter zee eerste klasse W. W. Kuyck, adjudant van prins Bernhard, en mevrouw i mr. M. ScholtensMeurs, particulier secretaresse van de prinses. In gezelschap van minister Luns. Prinses Beatrix zal in gezelschap van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, in New York de Hudson - feesten bijwonen. Zij zal tevens de gaste zijn van president Eisenhower. De prinses zal niet tot het einde van de reis aan boord van de „Rot terdam" blijven, doch zij zal vlak voor de Amerikaanse ikust overstap- Nu de C.A.O. voor het „groot metaal" is goedgekeurd hebben ook de werknemersorganisaties in de kleine metaalnijverheid bij de rijks- bemiddelaars een voorstel ingediend waarin wordt gevraagd om een loons verhoging van 5 procent en verwer king van de huurbijslag van de eer ste klasse gemeente in de uurlonen voor alle gemeenteklassen, met hand having van de z.g. jeugdloonpercen tages. pen op de Nederlandse oorlogsbodem „Gelderland". Mr. J. A. M. Luns, onze minister van buitenlandse zaken, zal zich pas in Le Havre inschepen. Onder de pas sagiers bevinden zich uiteraard di rectie en commissarissen van de H. A.L., de twee directeuren van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij, de werf die het schip bouwde, en de president-directeur van „De Schel de" uit Vlissingen, welke werf de machineinstallatie maakte. Daarnaast vermeldt de passagierslijst de namen van tal van vooraanstaande Neder landse, Britse en Amerikaanse zaken lieden, terwijl we onder de toeristen- klaspassagiers de naam Georgette Hagedoorn, de voordrachtskunstena res, tegenkwamen. Leerstoel „Filmin Nijmegen A. van Domburg Ledor Tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de univer siteit van Nijmegen is per 1 oktober a.s. benoemd de bekende film-criti cus en kunstredacteur van het dag blad .„De Tijd", de heer Aad J. P. van Domburg. Zijn leeropdracht is „De leer van de film als cultureel uitdrukkingsmid del". Door deze benoeming wordt voor het eerst een leerstoel „film" aan een Nederlandse universiteit toe gevoegd. Opmerkelijk is, dat de of ficiële erkenning van de film als „tiende muze" in ons land het eerst van Rooms-Katholieke zijde gekomen is. De heer Van Domburg zal binnen kort 65 jaar worden. Zijn nieuwe benoeming betekent, dat de heer Van Domburg afscheid zal nemen als „chef-kunst" bij „De Tijd"; hij blijft evenwel hoofdredac teur van „Filmforum", filmcommenta tor bij de KRO en filmmedewerker van de Katholieke Illustratie. Door een felle brand is gister avond de schuur van een boerderij in Makkum geheel in de as gelegd. Het woonhuis kreeg ernstige brand- en waterschade. De brand was ontstaan in de met hooi, stro en landbouw werktuigen gevulde schuur, waarin het vijf-jarig zoontje van de boer met lucifers had zitten spelen. Vacantiefoto uit Noorwegen De Griekse koninklijke familie brengt een onofficieel bezoek aan Noor wegen. Op het buiten van koning Olav, enige kilometers van Oslo, werd even tijd genomen voor een foto. V.l.n.r. eerste rij: prinses Irene, prinses Sophie, koning Paul en koningin Frederika van Griekenland en koning Olav van Noorwegen. Tweede rij: prinses Ragnhild. V.Ln.r. derde rij: prin ses Astrid van Noorwegen, kroonprins Constantijn van Griekenland en kroonprins Harald van Noorwegen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7