Het oog gericht op de Olympische Spelen in Rome in 1960 Voetbalamateurs bereiden zich voor Wie puzzelt ei* meel het dappere leven ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Australische zwemwereld optimistisch Na de fantastische zwemprestaties van de Japanse en Amerikaanse heren tijdens de landenwedstrijden in Osaka zou men geneigd zijn te denken, dat de Australische zwemmers in paniek zijn geraakt, toen bekend werd, dat de Ja panner Tsuyoshi Yamanaka, de toch zo «cherp staande wereldrecords van John Konrads op de 200 meter en 400 meter vrije slag had verbeterd. Niets is ech ter minder waar. Met groot optimisme zien de Australiërs de olympische spelen 1960 te Rome tegemoet. De trainer van de Konrads, Don Tal bot, verklaarde na deze nieuwe wereld records: „Ik heb het al meer gezegd. Het is slechts een kwestie van tijd en andere landen hebben onze standaard bereikt De Japanners en de Amerika nen zijn nu zo ver, dat is niet erg. Wij zullen nieuwe normen opstellen" aldus Talbot „In de toekomst zullen de Aus traliërs nog harder trainen en naar de spelen van Rome met de sterkst moge lijke ploeg komen". Even vastberaden als zijn trainer, spreekt de 17-jarige Jon Konrads. Wel- ■waar zyn de Japanners en de Amé- rikanen er in geslaagd enige wereld records te verbeteren, maar desondanks is Australië volgens Konrads nog steeds de beste zwemnatie ter wereld. En dat is geen grootspraak van de Jonge crack wanneer men weet, dat van de 30 herenrecords er 18 in handen van Australië zijn. Eenzelfde beeld ziet men bij de dames. Van de 20 wereldrecords staan er 11 op naam van een Austra lisch meisje. Jon Konrads wil in elk geval probe ren de wereldrecords op de 200 en 400 meter vrije slag nog scherper te stel len. Zyn streven is de 200 meter in minder dan twee minuten te zwemmen en op de 400 meter tot een tijd van on geveer 4 min. 13.5 sec. te komen. De Japanners zijn volgens de jonge wereld recordhouder niet de gevaarlijkste te genstanders. Hij heeft meer respect voor zijn landgenoot Murray Rose, die op het ogenblik in Amerika studeert en in 1956 tijdens de olympische spelen van Melbourne de gouden medailles op de 400 en 1500 meter vrije slag veroverde. „Toen Murray Rose in Japan aan de start kwam, verkeerde hij niet in zijn beste vorm. maar die zal hü ongetwij feld wel hebben wanneer Rome nadert", dat zei zeer zelfbewust Jon Konrads, die begin november weer begint met de training in het water. Voor die tijd heeft hij zich alleen bezig gehouden met tur nen en gewichtheffen. Ook in de breedte. Australië heeft niet alleen enkele topzwemmers. Ook in de breedte is het niveau zeer goed te noemen, zo goed zelfs, dat Don Talbot van mening is, dat ondanks het niet meer aan wed strijden deelnemen van Kevin O Hal- loran, Gary Winham en Gary Chapman, zwemmers die in de estafetteploegen nieuwe wereldrecords op de 4x100 en 4x200 meter opstelden, er geen onge rustheid bestaat over het samenstellen van een ploeg voor de 4x200 meter es tafette. „Wij kunnen met Rose, Konrads, Jon Henricks en een nieuwe man uit het grote reservoir een tijd van 8 min. 12 sec. verwezenlijken. Belangrijk onder het huidige record van de Japanners dus", aldus de Australische coach, die de Amerikaanse kampioenschappen als waarnemer heeft bijgewoond. Een „on waarschijnlijke" tijd lijkt het, aangezien iedere zwemmer de 200 meter in onge veer 2 min. 03 sec. moet afleggen, maar Talbot heeft wel eens meer iets on waarschijnlijks gezegd, dat later is uit- DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN TE DUISBURG Bij de wedstrijden om de Europese kanokampioenschappen, die op de Bera- see te Duisburg-Wedau worden gehou den, hebben de Nederlanders zich uit stekend geweerd. In de KI 500 meter bereikten zowel Knuppe als Weyzen de halve finales. Knuppe werd in zijn serie met 2 min. 16.7 sec. tweede achter de Deen Hyer, die 2 min. 1.7 sec. noteerde, terwijl Weyzen in zijn serie met 1 min. 59.7 sec. de derde plaats veroverde. In de halve finales K2 500 meter zul len de Nederlandse paren Geurts/Klin- gers en Knuppe/Beunder eveneens uit komen. In de series werden zij beide tweede in resp. 1 min. 52.7 sec. en 2 min. 10.1 sec. Geurts verzekerde zich voorts van een plaats in de halve finales KI 1000 meter. In zijn serie werd hij derde in 4 min. 2.3 sec. Voor onze landgenoot Klingers eindigde dit nummer niet zo goed. Hij werd in zijn serie vijfde in 4 min. 19.4 sec. en daarmee werd hij uit geschakeld. In de 4x500 meter estafette (series) werden onze langenoten Knuppe, Wey zen, Geurts en Klingers vierde in de tijd van 8 min. 19 sec. gekomen. Voor de vierde plaats in de estafette houden de Australische experts het op de jonge Warwick Webster, die in het afgelopen jaar de 100 meter vrye slag in 56.6 sec. heeft gezwommen en op de 200 meter meermalen onder de 2 min. 09 sec. is gebleven. Ilsa Konrads heeft grote ambities. Jon Konrads zuster, Ilsa, heeft even eens grootse plannen. Volgend jaar wil zij 1 min. 02 sec. over de 100 meter, 2 min. 12 sec. over 200 meter en 4 min. 45 sec. over de 400 meter vrije slag be reiken. Het 1.73 meter grote en 72 kg. zware „meisje" wil eerst wat aftrainen aangezien zij iets te zwaar zou zijn. Ilsa is wereldrecordhoudster op de 800 en 1500 meter vrije slag en de correspon derende yards afstanden, maar zij wil ook de records op de 200 meter en de 400 meter veroveren. Eerzucht heeft ook Alva Colquehoun uit Melbourne, die in het olympisch jaar 18 wordt. Er be staat tussen haar en wereldrecordhoud ster Dawn Fraser een grote rivaliteit en de Australische zwemwereld wacht met interesse op de ontmoeting tussen beide meisjes. Alva Colquehoun verschuilt zich niet achter een onduidelijke uit spraak. „Ik weet, dat Dawn Fraser on der de minuut wil zwemmen en wan neer dat gebeurt moet ik er bij zijn om haar te verslaan". Misschien is dit alles grootspraak, maar in de voorgaande jaren hebben de Europese zwemexperts reeds meer dere malen de handen van verbazing in een geslagen over de fantastische zwem prestaties van de Australiërs. DE WERELD STUDENTENSPELEN De finale 100 meter vrije slag dames eindigde in een zege voor de Iatliaanse Maria Sacco in de matige tijd van 1 min. 9,7 sec Tweede werd de Tsjechi sche Ludmilla Kottova in 1 min. 10.3 sec. en derde de Nederlandse Koosje van Voorn in 1 min. 12.7 sec. Winnaar van de 100 meter rugslag heren werd de Italiaan Gilberto Elsa in 1 min. 5.7 sec. De Rus Kuvaldin bezette met 1 min. 6.5 sec. de tweede plaats. On ze landgenoot Gerrit Korteweg werd zesde in 1 min. 8.9 sec. Voor de derde Italiaanse titel bij het zwemmen zorgde Rita Androsoni, die de 100 meter rugslag dames met bijna een halve baan voorsprong op haar naaste concurrente won in 1 min. 20.7 sec. De Rus Ignor Luzkovski won de 400 meter vrije slag heren in 4 min. 43.8 sec. Donderdag had hij reeds de 100 me ter vrije slag op zijn naam gebracht. Het Nederlandse waterpolozevental verloor na een aantrekkelijke wedstrijd met 63 van Hongarije. De Hongaren dankten deze ovrewinning vooral aan hun technisch overwicht. Bij de rust leidden zij reeds met 3—7. De Neder landse doelpunten werden gescoord door Alberts en Mosterd (2 x). In de voorronden van het waterpolo- toernooi behaaldde Italië een monster- overwinning op Ierland. Na een 90 voorsprong bij de rust wonnen de Itali anen met 20—0. De Pool Paradowski heeft de achtste etappe van de Ronde van Polen gewon nen. Hij legde de 194 km van Chodziez naar Lalish af in 4 uur 45 min. 35 sec. De Oostduitser Oldenburg werd tweede met een achterstand van vijf seconden en de Pool Gazda derde in dezelfde tijd als Oldenburg. In het algemeen klas sement na de achtste éhtappe is de Pool Podobas nog steeds eerste in 31 uur 52 min 47 sec., gevolgd door Gazda in 32.01.57. Voor de centrale training van het Ne derlandse amateurteam, die dinsdag 1 september as. in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch zal beginnen, zijn voorlopig 27 spelers uitgenodigd De spelers zullen tweemaal per week dinsdags en vrijdags in Den Bosch bijeenkomen om onder leiding van bondscoach Elek Schwartz te trainen. Op de eerste trainingsavond zal, na de gebruikelijke oefeningen, een onderlinge wedstrijd worden gespeeld. Het ligt in de bedoeling het aantal kandidaten voor het nationale amateurteam, dat zal deel nemen aan de voorronde van het Olym pische voetbaltoernooi, geleidelijk terug te brengen tot ongeveer 20. Woensdag 14 oktober speelt het ama teurteam zijn eerste wedstrijd voor het Olympisch touroooi. De Ierse amateurs zijn dan de tegenstanders van de Neder landers. De KNVB onderhandelt nog over een oefenwedstrijd Zwitserland Nederland (amateurs), doch het staat nog niet vast wanneer die wedstrijd zal worden gespeeld. De namen van de gesleecterede spe lers zijn: Keepers: Lagarde (Emma) en Van der Lee (HFC)achterspelers: Claus (Helmondia), Holzhauer (Neptu- Zelden zal zo'n groot aantal atleten naar de snelle sintelbaan in de Leidse Hout getogen zijn, als morgenmiddag het geval zal zijn. Niet minder dan 600 atleten van 55 verenigingen zullen zor gen voor de gezellige atletieksfeer, die altijd pleegt te heersen op deze jaar lijkse wedstrijden van de Bataven. De organisatoren zullen echter pas rust krijgen als het laatste nummer, de 4x200 meter dames, te 18.15 uur ver werkt is. Vele moeilijkheden heeft het hardwerkende team met succes over wonnen. Alleen moest men na rijp be raad de hordenummers laten vervallen. Toch zal vanaf de aanvang te 12.15 uur gedurende 6 uur een interessant programma geboden worden, waarbij de nummers elkaar snel zullen opvolgen en de sprintnummers van de juniores zelfs aan de overzijde van de baan ge lopen zullen worden. Bekende natio nale en Leidse cracks zullen ook van start gaan op de diverse nummers. Zo zal de snel naar voren gekomen Bataaf IG. Niekerk starten op de 100 meter (junioren B; en bij de meisjes B de snelle T. Gruiming van WIK. Na het verwerken van de sprintseries zal te ongeveer 15 uur het finale programma beginnen met de 800 meter en groeit de wedstrijd naar zijn hoogtepunt: de 3000 m. Hierop starten te ongeveer 16 uur vele bekende lopers, o.a. de door zijn singelloopoverwinningen ook in Leiden populaire J. Vergeer uit Boskoop, de sterke Wagenvoort (FIT), de marathon loper J. Smits (AAV '36) en de Leidse cracks P. de Haas en P. van Proosdy, en als favoriet in de B-klasse G. Reeu- wijk (BAT). Hierna volgen tenslotte de talrijke estafettes, die voor de nodige spanning zullen zorgen. De Bataven hebben alles in het werk gesteld om een vlotte organisatie te verkrijgen en Leiden kan met spanning dit atletiek- festijn tegemoet zien. nus), Wintholt (LaakkwaiMer), Wer- dens (Sittardia); middenspelers: Balling (Spel. Emma), Blom (WW), Van Ier land (Willem II), Libregts (Exselsior), Melchers (De Spartaan), P. van der Min nen (Esca) en Mul (NAC); voorspelers: Bouwman (HFC), Collee (Feyenoord), Van Dongen (DFC); Ten Hoopen (Quick H.), De Kleermaeker (Vitesse), O. van der Minnen (Esca), H. de Nooyer (Sparta), Nijhuis (Rigtersbleek), Pelk (Volendam), Quanjel (Fortuna '54), Slijkhuis (Vitesse), Starremans (Rapid JC), Steenbakkers (Esca) en Uytermerk (Blauw Wit). Docos Morgen speelt Docos 1 om 2.30 uur tegen een Wilhelmuscombina- tie in Voorburg. Vertrek per blauwe tram vanaf het Station om 1.15 uur. Do cos 2 speelt om 2.30 uur aan de van Al- kemadelaan in Oegstgeest tegen UDO 1 en Docos 3 ontmoet om 12 uur aan de Haarlemmervaart Lugdunum 4. Alle wedstrijden zijn oefenwedstrijden voor de a.s. competitie. 3 Juniorenelftallen gaan naar SJZ in Zoeterwoude. De adspiranten van Docos en 2 Pupillen- elftallen nemen deel aan het tournooi van Oranje Groen aan de Boshuizer- kade op zaterdag en zondafe. ZEILEN DE JONG ZEILDE OPNIEUW ZEER STERK Ook op de tweede dag van het Euro pese kampioenschap eenmanszwaardbo- ten, dat op de Silsersee (Zwitserland) in de Finnjollen-klasse wordt gezeild, heeft Koos de Jong de strijd bijna vol ledig beheerst. De 47-jarige Rotterdam mer werd in de derde race tweede ach ter de Fransman Pinaud en hij zege vierde in de vierde wedstrijd. Na twee dagen voert de Nederlander het algemeen klassement met grote voor» sprong aan. Hij vergaarde 3590 punten. De Westduitser Kuhweide bezet de twee de plaats met 2769 punten. De resultaten waren: Derde race: 1. ErrolFinn, strmn Pi naud (Fr.) 945 pnt; 2. Zomerweelde, strmn de Jong (Ned.) 850 pnt; 3. Fjumse, strmn Wind (Den.) 765 pnt; 4. Timavo, strmn Pelaschiar (It.) 686 pnt. Algemeen klassement: 1. Zomerweelde, strmn de Jong 3590 pnt; 2. Darling, strmn Kuhweide 2769 pnt; 3. ex aequo: Errol-Finn, strmn Pinaud en Maakun- gon, strmn Jordbakk beiden 2760 pnt; 5. Fjumse, strmn Wind 2695 pnt. Opvallend zijn de nogal teleurstellen de resultaten van de Belg André Nelis, winnaar van de zilveren medaille tijdens de olympische spelen van Melbourne. Op deze tweede dag kwam hij niet ver der dan een zevende en een twaalfde plaats. LAWNTENNIS AMERIKA—AUSTRALIë Australië heeft in de Challenge Round van het toernooi om de Davis- cup in de wedstrijd tegen Amerika, die te Forest Hills wordt gespeeld, een 10 voorsprong genomen doordat Neale Fraser in het eerste enkelspel met 86, 68, 64, 86 over Alex Olmedo ze gevierde. In het tweede enkelspel won de Ame rikaan Barry Mackay in drie sets (75, 64, 61) van Rol Laver, zodat de stand na de eerste dag 11 is. Horizontaal: 1. dbrp bij Verona, hier versloeg Napoleon de Oostenrij kers, 6. beroemd It. beeldhouwer, 12 reeks van opeenvolgende nummers, 13. voorschrift, 14. de gouden bul (afk Lat.), 15. latwerk, 17. tegenstel ling van dun, 18. district (afk.), 19. lidwoord, 21. stad in Italië, 23. jon gensnaam, 24. overal, 26. Europeaan, 27. stad in Zwitserland, 28. vel, 30. zoek, verloren, 31. deel van het skelet, 32. hond, 34. roofdier, 36. voorzetsel, 39. deel van het schaakspel, 41. berg. weide, 43. meisjesnaam, 45. haag, 46 stad in Neder-Silezië a. d. Oder, 48. stronkje, 49. bekende afkorting, 50. zwakke plaats in het ijs, 51. gewicht in China, 53. familielid. 54. zwart bruine verf, 56. telwoord, 58. af schuring van gesteenten door stro mend water. 59. eiland in de N. IJs zee. Verticaal: 1. deel van Sumatra's oostkust, 2. muiter, 3. scheikundig element (afk.), 4. nakroost, 5. slim, 7 zangwijs, 8. achterdeel van de hals, 9. koning van Basan, 10. pluim van een vogel, 11. stad in Duitsland, 16. voertuig, 17. bijwoord, 20. hoogste punt, 22. ingeslagen teken, 23. laag schoven op de dorsvloer, 25. badplaats in Z. Tirol aan de Etsch, 27. stad in Duitsland tegenover Bonn. 29. water plant, 30. vaste regel, 33. Ionische stad op de W. kust van Klein-Azië, 34. soort van hond, 35 meisjesnaam, 37. bedrog (bargoens), 38. Neder 1. in genieur, die de plannen ontwierp van de Nieuwe Waterweg, 40. elk, 41. vaartuig, 42. voorzetsel, 44. aanspo ren, 46. kleine zeeboezem, 47. zwem vogel, 50. twijg, 52. troefkaart, 55. rivier in Italië, 57. gebod. Voor deelname aan de bovengaan de kruiswoordpuzzel gelden weer de gebruikelijke regels: iedere lezer of lezeres die een van de twee prijzen van vijf gulden wil winnen, dient voor donderdagmorgen 12 uur een juiste invulling van het schema te (doen) bezorgen aan de Puzzelre dactie. „De kassiersfunctie wordt met driehonderd gulden per maand ge honoreerd", zei de directeur. „Driehonderd per maand?", vroeg de sollicitant, „maar daar kom je niet ver mee." „Dat is ook niet de bedoeling", gaf de directeur ten antwoord. PAARDESPORT De traditionele viering van het ontzet van Groningen in 1632 staat ditmaal nog meer dan andere jaren in het teken van het paard. Het concours-hippique in het stadspark is namelijk uitgebreid tot twee dagen, waarbij het zwaartepunt op de eerste dag lag. Drie springconcoursen werden verwerkt, waarvan het Puissan ceparkoers een prachtig sluitstuk vorm de, vooral voor de Duitser Schockemöh- ler, die zijn drie paarden foutloos rond bracht, hetgeen slechts aan vier andere ruiters gelukte. Met Amse en Freiherr overleefde Schockemöhler ook de eerste barrage, waar Willie Scheeren met Baltimore als enige concurrent overbleef. De tweede barrage (hoogte 1.70 meter) bracht geen beslissing, maar 1.80 meter bleek voor Amse en Baltimore teveel. Amse weigerde tweemaal voor de laat ste hindernis, waarop Schockemöhler het parkoers verliet. Ook Baltimore struikelde ove rdeze hindernis, maar Freiherr bleef overeind. De Duitser werd dus winnaar met dit paard en der de met Amse, terwijl Willy Scheeren met Baltimore de tweede plaats bezette. „Lieve Erna, ik kniel hier voor je in het stof „Stof? Hoe kom je erbij? Vanmor gen vroeg heb ik pas gezogen". OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal 1. Eider, 5. deens, 9. mees, 11. eend, 12. in, 14. Limoges, 16. D.V., 17. cel, 19. satan, 20. hor, 21. of, 22. na, 23. eg, 24. Adèle, 27. ka, 29. al, 30. o.l., 31. la, 32. la, 33. pl, 35. graaf, 38. om, 40. on, 41. er, 43. alk, 45. Enare, 48. adé, 50. te, 51. in trige. 53. et, 54. gnoe, 55. Agen, 57. Klaas, 58. Emden. Verticaal 1. edict, 2. dm, 3. eel, 4. reis, 5. Deen, 6. Ens, 7. ed, 8. Sèvre, 10. smaad, 11. egaal, 13. Ne, 15. Ot. 16. do, 18. log, 20. hak. 23. elp, 24. alg, 25. era, 26. elf, 28. alm, 34. lok, 36. rente, 37. Adria, 38. ora, 39. batik, 42. keten, 44. Ie, 45. Enos, 46. ar, 47. egge, 49. de, 51. Ina, 52. Eem, 54. ga, 56. n.d. De Fortuin was deze week met de heren A. Luk, Dr. Van Noortstraat 152 te Stompwijk en met de heer J. P. Heuzen, Rapenburg 118 in Leiden. Zij krijgen hun fortuin(tje) zo spoe dig mogelijk toegezonden. Als een kelner op vakantie gaat HOE BESTAAT HET!!! 1 t grootste dier op irdeis ettelijke mil den maal groter dan het kleinste dier. sommige blauwe walvissen zjjncaJBrrUan^^- er bestaan insecten die met gemak door het oog van een naald kunnen lopen. „Nu driemaal het pianokrukje langzaam rechtsom draaien". Dubbele zelfmoord door LUC? AGNES HANGCOCK „Ahum!", waarschuwde Phil. „Zijn wij overbodig, ouwe jongen. Zullen we ophoepelen?" Deborah lachte en trok haar hand uit die van Jason. „Wees niet flauw. Laten we een paar spelletjes gaan doen". TIENDE HOOFDSTUK Alec Brown arriveerde die zondag ochtend op tijd om samen met Debo rah en Polly te kunnen ontbijten. Hij was de vorige namiddag tot Buford gereden en had daar de nacht door gebracht. Polly was bereid geweest de dokter onsympathiek te vinden, als eventuele mededinger van Peter, maar geen mens kon weerstand bie den aan de natuurlijke charme van de jonge man. „Je hebt er nooit beter uitgezien, Deb", verklaarde Alec Brown en ver telde haar toen, hoe blij haar vrien den in Medford zouden zijn dat te vernemen. Wanneer kwam ze terug? Ze misten haar en iedere keer, als hij één van de families in het Noorden van de stad bezocht, vroegen ze naar haar. Ze had een grote leegte achter gelaten, die niemand vullen kon. Ze was nu toch helemaal hersteld, en ze besefte zeker ook dat haar werk op haar wachtte. „Ik geloof niet, dat ik ooit terug kom, Alec", zei Deborah. „Ik haat de gedachte aan ziekte en lijden. Ik twijfel er aan, dat ik er tegen zou kunnen, laat staan iemand helpen. Moeder wil, dat ik de winter in Engeland zal doorbrengen en mis schien doe ik het. Ik ben nooit het land uit geweest en het kan me goed doen". „Er is maar één ding, dat die ban kan breken, Deb", zei Alec. „En dat is, mijn beste dokter?", vroeg Deborah. „Vergeet je eigen gevoelens ge heel en begin gewoon. Je zult zien, dat je handen hun routine en je lip pen hun glimlach nog niet verloren hebben. Je bent veel te flink, m'n beste, om door de eerste werkelijke tegenslag verslagen te zijn. Je bent te moedig om in zo'n wanhoopstoe stand te blijven zonder een poging te doen er uit te komen. Je bent ver pleegster, Deborah, vergeet dat niet. Een verpleegster zoekt geen gemak kelijk leventje met lange vacanties, net zomin als een dokter. We hebben ons aangemeld voor de duur van de oorlogeen oorlog tegen de ziek te". „Maar een verpleegster is niet als een dokter, Alec", protesteerde De borah. ,Haar diensttijd is niet altijd voor het leven. Een verpleegster kan wel eens trouwen, weet je". „Dan is ze een betere vrouw en moeder. Probeer je me iets duidelijk te maken, Deborah?", vroeg hij, zijn hand in de hare leggend. „Jou duidelijk te maken? Ik weet niet, wat je bedoelt. Ik heb je niets te vertellen, Alec, en ik wilde, dat je me niet het gevoel gaf een verraad ster te zijn. Ik kan er heus niets aan doen, dat ik er zo over denk. De ge- gedachte alleen naar een ziek mens te moeten kijken, maakt me ellendig. Ik hoop, dat het over gaat, maar nu „Natuurlijk gaat het over", zei Alec kortaf, „als je er niet aan toe geeft. Het is beter, dat je maar da delijk een besluit neemt en met mij mee terug gaat". Deborah schudde het hoofd. „Nog niet". „Zorg er voor, dat je niet te week hartig wordt, Deb", drong hij aan. „Ik zou bijna wensen, dat je moe der dat geld gehouden had. Je bent gewend aan hard werk en dit luie leventje slaat op je zenuwen Hij hield op en ging na korte tijd voort, met zachte en ernstige stem. „Op een dag zul je er naar verlan gen weer in de tredmolen te lopen, want er is geen beter middel dan werk om gezond en gelukkig te zijn, Deborah, vergeet dat niet. Als de tijd gekomen is, dat je dat leeglopen en die leeglopende mensen onuit staanbaar vindt, kom naar Medford en het ziekenhuis terug. Daar is het werk nooit klaar en dikwijls niet ge waardeerd; daar zijn zieke lichamen te genezen en zieke zielen op te beu ren. Neem je oude dienst weer op en vecht schouder aan schouder met ons. We zullen op je wachten". Deborah huiverde. „Nog niet!", herhaalde ze. Alec zei niets meer. Hij voelde, dat hij Deborah's terugkeer terwille van het werk wenste. Hoewel hij wist, dat haar afwezigheid een soms bijna ondragelijke leegte in zijn leven ver oorzaakte, wist hij dat het zuiver een beroepsinteresse was, wat hij voor deze uitstekende verpleegster gevoelde. Alec Brown geloofde vast, dat zijn ervaring met Cynthia Mar vin hem volkomen immuun had ge maakt voor verdere aanvallen van sentimentele gevoelens. Hij bewon derde Deborah en schatte haar vriendschap hoogdat was alles, zei hij tot zich zelve. Alec bleef de gehele namiddag en de avond, maar vertrok 's avonds naar Buford, ondanks Polly's uitno diging te blijven slapen. Hij moest de volgende dag 's middags weer aan het werk en vertrok dus, Deborah gedrukter dan ooit achterlatende. 's Maandags ontving ze eer. brief van Alice, die haar mededeelde, dat Paul vacantie had en dat ze een paar dagen naar Harmony kwamen, als Deborah hen hebben kon. Paul had pas zaterdag vernomen, dat hij va cantie kon krijgen. Ze wilde, dat Deborah heel eerlijk zou zijn en als het niet gelegen kwam, zouden ze het bezoek tot later uitstellen. Deborah zond een telegram, dat zij ze uiterlijk dinsdag of woensdag ver wachtte en dat ze zo lang konden blij ven als ze wilden. „Het zal hen te pas komen", daqht ze, en ze vroeg zich af, hoe Alice het met haar huis houden klaarspeelde. Misschien lette ze nu beter op. Alice had geschreven, dat ze haar baantje er aan gegeven had en alle tijd, die ze maar enigs zins van haar huishoudelijk werk missen kon aan schrijven besteedde. Ze had een tweede novelle geplaatst, maar er slechts weinig voor gekre gen. Men had Paul een salarisverho ging met september beloofd en daar na zou het beter gaan. Maar de toon van de brief klonk gelukkig en De borah verlangde er naar haar te zien. Het telegrafisch antwoord kwam laat op de dag. Alice en Paul zouden de volgende namiddag aankomen. Deborah zong, toen zij en Polly alles voor hen gereed maakte. Polly had tevergeefs getrach De borah over Peter Jordan uit te ho ren, maar het meisje was er in ge slaagd luchtig over het onderwerp heen te stappen en Peter was sinds vrijdag niet meer geweest. Polly maakte zich oprecht zorgen. Ze vond, dat ze iets moest doen. Deborah reed de volgende morgen vroeg met Polly naar de markt en terwijl ze stukken vlees en gevleu- gelte keurde, kwam Eve Fowler bin nen. Ze bleef staan om met Polly te spreken. Er was een geamuseerd lachje op haar gezicht, toen ze naar Deborah knikte. Deborah was woe dend, al probeerde ze te doen alsof ze het niet zag. Deb boog koel en deed verder net, alsof ze haar niet zag. (Wordt vervolgd>

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8