4% Het gaat om seconden in de van Dam tot Dam-wedstrijd 10.02-10.01-9.40-9.21! Het bezoek van Prinses Beatrix aan Friesland y „Looppasmars Waarom werd waarschuwing van Missie Nieuw-Guinea niet aanvaard? - gftDAG 29 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Journalisten zochten een ingewikkelde weg Zes Utrechtse journalisten hebben vrijdagmiddag op een brandweerauto uit het jaar 1921 voor de stichting stadsontspanning Utrecht de reis van Zaandam naar Amsterdam gemaakt. Zij trokken eerst naar Amsterdam- noord, waar de brandweerauto compleet met bemanning door de sterke takels van een drijvende bok werd op gehesen en op spectaculaire wijze hoog in de lucht bengelend over het IJ werd vervoerd. rVe oogarts H. A. Hotte stond van- morgen aan de kop met een tijd van 9 minuten 21 seconden in de van Dam tot Dam-race, die donderdag, gisteren en vandaag tussen Zaan dam en Amsterdam wordt gehou den. Men zal zich herinneren, dat het gaat om de snelste verbinding tussen de Daan te Amsterdam en het Zsaar Peter-monument te Zaandam. Het gaat thans om seconden. Telkens weer ging er gisteren in Amster dam gejuich op als er een record was verbeterd. Men juichte bijvoor beeld voor de verslaggever van Het Vrije Volk, J. Lammers, die er met een speciale trein 10* minuten en 2 seconden over deed. Maar dan Ikrwam de heer J. Langelaar uit Zaandam, die met een motorspeedboat een tijd van 10.1 seconde maaikite. Maar de heer J. W. Bootz.uit O verveen maakte er met hetzelfde voertuig 9 minuten 40 séconden van. Gisteren meldden we reeds, dat de heer H. J. Wendelgeest de eerste was, die de tien minuten- grens doorbrak en met motor en speedboat een tijd liet afdrukken van 9 minuten 39 seconden. Insiders schudden bezorgd het hoofd; men dacht dat dit record niet meer voor verbetering in aanmerking zou ko men, maar ziet, in de loop van de middag verscheen de Baarnse oog arts H. A. Hotte, die van de Am sterdamse Dam vertrok per motor naar het station, waar voor hem een speciale trein klaar stond. Hij stapte uit a. d. halte Hemweg te Z'dam. Daar liet hij zich aan een staaldraad langs de spoorbaan afzakken om op een gereedstaande motor het laatste deel van het traject af te leggen. De trein blijft dus tot nu het snelste. Al haal de de heer Hotte niet de tijd die de Nederlandse Spoorwegen met hun eigen equipe bereikten. Buiten mededingen deden ook gis teren de N.S. weer mee. Zij wil len hun klanten niet in de wielen rij den, zoals de heer Hotte, die een respectabele som voor de huur van een treinstel op tafel legde. Ditmaal schakelde de N.S. een bestelwagen van Van Gend en Loos in. De tijd was 8 minuten 28 seconden, ruim één minuut langer dan de dag daar voor. Vandaag is het de laatste dag van de race Conny Stuart zal de van de Dam verdreven Naatje weer van stal halen en de Amsterdamse tram zal haar escorteren. Vijftig kano's met Batavieren zullen een demonstratie geven en voorts gaat een karavaan kamelen naar de overkant. Nieuwe nozem rel in Amsterdam Gisteravond zijn in Amsterdam opnieuw rake klappen gevallen by het optreden van de politie tegen honderden nozems. Ook ditmaal ruk ten de jongelui in gesloten formatie op vanuit de Kalverstraat door de nauwe Leidsestraat. Het intensieve verkeer in deze straat kwam hier door tegen half negen nagenoeg stil te liggen, vooral tot ongenoegen van de trampassagiers en van de talrijke automobilisten. Bij de pogingen de lastige jongelui te verspreiden sloeg de politie van het bureau Singel er Scvig op los met blanke sabel en gummistok. Men slaagde er inderdaad in na enige tijd de nozems te verdrijven op de grach ten en in de zijstraten. Later trad de politie nog op tegen hinderlijke knapen op het Muntplein en vooral ook op het Weteringscircuit, waar de inmiddels berucht geworden poffer tjeskraam door bijtijds ipgrijpen van algehele vernieling werd gered. Pe politie heeft drie jongens aangehou den. Op de andere punten van de stad was het gisteravond rustig. .Vacantiebezigheden" Haagse jeugdbende roofde 100 brommers De Haagse politie heeft gisteren acht jongelui opgepakt, die in leef tijd varieren van veertien tot acht tien jaar. De arrestanten hadden de vakantie doorgebracht met het roven van bromfietsen, die ze overal in de stad buitmaakten. Meer dan honderd brommers vielen in hun handen. Een van de knapen heeft niet min der dan 25 brommers voor zijn re kening genomen. De dieven gaven de vehikels aan elkaar door. Ze ver wisselden hierbij van fiets en lang zaam maar zeker knutselden ze op deze wijze de mooiste voertuigen bij elkaar. Wanneer een brommer niet langer Geestdriftig Joure doorbrak afzetting Tijdens de eerste dag van haar bezoek aan Friesland heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het sanatorium „Beatrix-oord" te Appel scha. De prinses gebruikte daar de lunch in de cantine waarna vertrok voor een bezoek aan de „Cornelia-stich- ting" te Beetsterzwaag, 'n verpleeg inrichting voor gebrekkige, zwakke en ziekelijke kinderen, veelal pa tiënten van chirurgische TBC. Sedert 1954 wordt in de Corneliastichting op belangrijke schaal de medische revalidatie toegepast. Bij haar aankomst bood de vijf jarige Ybeltje Elsinga de prinses een prachtige boeket bloemen aan. De prinses bracht een bezoek aan de patiënten van het hoofdgebouw, de lighal en de boxen. Voor haar vertrek plaatste zij haar handtekening in het boek, waarin ook H.M. koningin-moeder Emma bij haar bezoek op 23 augustus 1929 haar handtekening plaatste. Het programma van de eerste be zoekdag werd besloten met een be- bruikbaar was in de ogen van hetzoek aan j0Ure, dat feest vierde bij roverscollege, werd deze weer langs j gelegenheid van het 80-jarig jubi- de straat gedeponeerd. Meestal m de j leum van het Friesche Paarden buurt van het Belgisch Park, waar stamboek. het 's avonds nogal stil is, zodat de j ]jr werd een groot concours hip- gestolen karretjes ongemerkt „ge- pique gehouden, dat klaarblijkelijk dumpt" konden worden. j 7PPr helanestellins had van de De politie had nooit geconstateerd dat de jongens de bromfietsen ver handelden. In de meeste gevallen werd er ogenschijnlijk alleen joy riding gepleegd. De zaak kwam aan het rolllen toen een van de jongens aan 'n vriendje 'n compleet motorfietsje ten geschenke gaf. Toen de vader van de laatste wilde weten, hoe zijn zoon aan het apparaat kwam wilde zoonlief niets anders- loslaten dan „gekregen". Vader nam daarmee geen genoe gen. Hij vertrouwde de transactie niet en stelde de politie ervan in kennis. Die bracht het raadsel tot ontknoping. GEEN AUDIëNTIE MGR. JANSEN. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 2 sep tember a.s., geen audintie. GEEN AUDIëNTIE MGR. HUIBERS Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 1 en woensdag 2 september, geen audiëntie verle nen. zeer de belangstelling had van de prinses. Het paardenfestijn werd door duizenden bijgewoond. Gejuich steeg op toen de prinses het concours-ter rein opreed in een landauer. Na een rondrit begaf de prinselijke gaste zich naar de tribunes, waar zij meer uur met de Friezen genoot van het mooie paardensportprogramma. Twee maal begaf prinses Beatrix zich het veld op om persoonlijk een prijs uit te reiken. De prinses stal de harten van de Friezen, toen zij spontaan zeide, dat zij wel eens een ritje wilde maken in een door de stichting tot behoud van oude Friese sjezen in Zeeland ontdekte krompanelen sjees. Het enthousiaste publiek brak j door de touwen en hief een dave rend gejuich aan. Voor haar vertrek uit Joure bracht de prinses nog een bezoek aan de scheepswerf van de fa. Joh. van der Meulen en zoon waar zij een in restauratie zijnde tjotter en een Fries rond jacht bezichtigde. De prin ses is namelyk ere-voorzitster van het stamboek van ronde jachten in ons land. Omstreeks half zes vertrok de prinses uit Joure naar Leeuwarden, waar zij de verdere dag de gast was van de commissaris der koningin. Vandaag maakte de prinses met haar jacht „de Groene Draeck" een zeiltocht van Sneek naar Langweer, waar zij de zeilwedstrijden en fees ten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zeilvereniging te Langweer bijwoonde. LONEN WEGVERVOER. Het college van Rijksbemiddelaars acht zich niet bevoegd de voorstellen tot loonsverbetering bij het wegver voer in behandeling te nemen. Het meent, dat er éérst een beslissing moet worden genomen over het ge dane verzoek om de gevraagde loons verhoging onder andere een verbe tering met zes percent in verband met ploegendienst en de verho gingen in verband met huur- en melk prijzen als kostenfactor bij de tarief vaststelling te mogen laten meetellen. Die beslissing moet natuurlijk door de regering worden genomen. Daar om heeft het College er bij de rege ring schriftelijk op aangedrongen, dat er op zeer korte termijn overleg zal plaats vinden tussen regering en bedrijfsleven over de tarieven in "de vervoerssector. „Volkskr." Radicale vernietiging van vliegen muggen motten insecten verdelger (Advertentie) De militaire arts in de Tapijnkazer- ne te Maastricht heeft gisteren aan de twaalfhonderd inwoners van de kazerne een dosis wonderolie en No rit voorgeschreven. De aanleiding daartoe was de ont dekking van symptomen van bederf in de vis, die van het midagmaal was overgebleven. Daarom nam de dok ter het zekere voor het onzekere. Tot nu toe is nog niemand ziek ge worden. STEENOVEN UITGEBRAND In de steenfabriek Rientjes te Hen gelo is vrijdagavond een brand uit gebroken, die in korte tijd hoog bo ven de grote vlamoven uitsloeg. De brandweer voerde ruim een uur strijd tegen de hardnekkige vlam men, die zich een weg baanden door balken en isolerend pakkings stro. De voorzijde van het gebouw zakte tenslotte gedeeltelijk in elkaar. Vijf omvorm-motoren en de elektri sche installatie werden door het vuur verwoest. De schade loopt volgens een voorlopige schatting in de tien duizenden guldens. Het bedrijf zal tengevolge van de brand zeker ge ruime tijd stagneren Een omwonen de, die een schroeilucht rook en een steekvlam uit de voorzijde van de over zag komen, alarmeerde de brandweer. De oorzaak van de brand, die grote publieke belangstelling trok, is nog niet bekend. JONGETJE REED ONDER VRACHTAUTO. Gistermiddag is in de Hugo Grootstraat te Delft een ernstig geval gebeurd, waarbij het tienja rig jongetje J. B. Verhoeff uit de Arnoldstraat om het leven is geko men. Hij kwam met het hoofd te recht onder de achterwielen van een zware truck met oplegger en werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel on middellijk ter plaatse overleed. De jongen, die de jongste was van de zes kinderen van het gezin Ver hoeff, was in het middaguur op zijn fiets naar de stad gegaan. Op de hoek van de Hugo de Groottsraat en de Havenstraat kwam hij in aanrijding met de uit laatstgenoemde straat ko mende zware vrachtwagen van de ex peditiefirma Kamerbeek uit Meern (Utrecht). Hij viel en werd door de linkerachterwielen van de auto over reden. Maastricht heeft nieuw Mil. Tehuis Aan de Hubertuslaan te Maastricht werd gisteren door de hoofdlegeraal moezenier, mgr. H. van Straelen, het nieuwe Katholiek Militair Tehuis in gezegend en daarna officieel geopend. De soldaten van het garnizoen Maastricht, voor het overgrote deel recruten, hebben nu een modern en gezellig tehuis gekregen, dat boven dien heel wat gunstiger gelegen dan het oude. Bij gelegenheid van deze opening zorgde het Katholiek Thuisfront van Limburg voor een verrassing in vorm van een gift van zeven duizend gulden. Overste G. Overbeeke, gar nizoenscommandant van Maastricht alsmede vele andere militaire en bur gerlijke autoriteiten woonden dt plechtigheid bij. Goederentrein kraakte auto in Beieren In een dichte mist is op een onbewaakte spoorwegovergang te Eggen- felden in Beieren een personenauto door een in volle vaart naderende goederentrein in de flank gegrepen en enkele honderden meters meege sleurd. De bestuurder en zijn vrouw kwamen om het leven, de auto werd, zoala de foto Iaat zien, totaal vernield. De beste DAM-DAMMER tot nu De heer H. H. A. Hötte uit Baarn maakte in de snelheidsrace gebruik van de combinatie motor-trein-motor .Hij wist vrijdagmiddag een record te breken met zijn 9 min. 21 sec. De heer Hötte sprong op het Damrak achter op de motor van zijn assistent en reed via de westelijke vrachtingang het perron op, waar zijn eigen trein wachtte, die hem naar de Hembrug zou brengen. Daar wist hij de geografische moeilijkheden op originele wijze op te lossen. De oogarts had van de hoge dijk even voorbij de brug een stalen kabel over sloot en fietspad heen laten spannen, daalde aan zijn armen hangend zeer snel naar beneden en landde op een vrachtwagen. Een gereedstaande motor bracht hem ijlings naar Zaandam. Kamerlid De Graaf vraagt: Bloedbad was het gevolg Het Tweede Kamerlid, mr. Th. M. J. de Graaf (KVP) heeft aan de Mi nister van Zaken Overzee a.i. de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat functionarissen van de katholieke missie in Zuid-Nieuw- Guinea de ambtenaren van het bin nenlands bestuur al geruime tijd vóór de bloedige gevechten in het Mapi- gebied tussen verschillende stammen, bebben gewezen op bepaalde gedra gingen van de bevolking die naar het oordeel van de missionarissen duide lijk wezen op groeiende onrust en voorbereiding van wapengeweld? In juli leidde een overval op (Se Tjittak-stam tot de dood van ruim 70 Papoea's. De heer De Graaf vraagt of het aanbod van de missie-functio narissen om in gezamenlijk beraad tijdig de meest wenselijke maatrege len te overwegen ter voorkoming van een uitbarsting, niet door betrokken bestursambtenaren werd aanvaard. Is het niet bepaaldelijk fout en ook uit bestuurlijk oogpunt onaanvaard baar als een voorheen goed opge bouwde samenwerking tussen het gouvernement en de deskundige VOORLOPIGE OOGSTRAMING. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de statistiek gepubliceerde uitkomsten van de op 20 augustus j.l gehouden voorlopige oogstraming, wordt zowel van winter- als van zo- mertarwe een hogere opbrengst per ha verwacht dan in 1958. Mede tengevolge van een grotere uitzaai steeg de totale tarweproduk- tie met rond 100.000 ton tot ruim 500.000 ton (-{-25 pet.). De opbrengst per ha van de zomer- gerst bleef slechts weinig ten ach ter bij die van verleden jaar. Door een kleiner areaal daalde de totale opbrengst echter met 13 pet. tot ruim 245.000 ton. Van de haver wordt een opbrengst verwacht van rond 345.000 ton, wat t.o.v. 1958 een daling betekent met 22. pet. Deze achteruitgang is zowel het gevolg van een kleinere ha-op brengst 15 pet.) als van een ge ringere uitzaai. De totale opbrengst van de ge mengde granen geraamd op rond 100.000 ton of 28 pet. lager dan ver leden jaar. Bij de consumptie-aardappelen op kleigrond (ine. uitval) wordt een da ling van de gemiddelde opbrengst per ha verwacht van 25 pet; bij de zand- en veenaardappelen van 33 pet. De aandacht wordt er op gevestigd dat op het moment van deze raming nog een groot aantal aardappelperce len gerooid moeten worden, waar door de definitieve cijfers nog aan zienlijk beïnvloed kunnen worden. Van de fabrieks-aardappelen wordt een iets grotere oogst verwacht dan verleden jaar: ruim 940.000 ton te gen 930.000 ton in 1958. functionarissen van missie en/of zen ding (zoals ten aanzien van het Map- pi-gebied in het verslag van de par lementaire missie van 1957 is gecon stateerd) nadien blijkt te zijn verbro ken? Kan, zo vraagt de heer De Graaf tenslotte, de minister meedelen welke de oorzaken van die breuk zijn en wilde minister maatregelen treffen, opdat in het vervolg een dergelijk rampzalig beleid, waar ook in Nieuw- Guinea, wordt voorkomen en de in hun taakuitoefening te kort gescho ten bestuursambtenaren ernstig doen corrigeren? WETHOUDER LIET BOUWEN ZONDER VERGUNNING Het bedrijf van de Vughtse wet houder A. Faessen is in opspraak ge komen, nadat is gebleken, dat er op de gronden van dit bedrijf loodsen waren gebouwd, zonder dat daarvoor het gemeentebestuur eeen vergun ning had verleend. B. en W. hebben thans de eis gesteld dat de bewuste opstallen voor 1 oktober van dit jaar zullen zijn afgebroken. Het bedrijf is hiertegen in beroep gegaan bij dc gemeenteraad die hiervoor maandag bijeen zal komen. Verschlilende gemeenteraadsleden zullen, naar de „Tel" verneemt, van mening zyn, dat de heer Faessen als gevolg van het bouwen zonder ver gunning niet meer als wethouder aan kon blijven. De kwestie kwam aan het licht, toen Faessen's Bouwbedrijf C.V. tot B. en W. het verzoek richtte de in loodsen opgeslagen bouwmaterialen te mogen omheinen met een afraste ring. Het gemeentebestuur wees dit verzoek af, omdat het in strijd zou zijn met het uitbreidingsplan. De gronden waar het over gaat zijn be stemd voor sport en speelvelden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ss „Argentina Star" 4/9. Australië: ms „Oranje" 3/9; ts „Mosélstein" 4/9. Canada: ss „Rotter dam" 31/8; ms „Noordam" 3/9. Chi li: via New York 3/9 Indonesië: ms „Oranje" 3/9. Ned Antillen: ms „Stentor" 1/9. Nieuw Zeeland: „Port Launceston" 31/8, Suriname: ms „Medon" 2/9. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Winchester Castle" 5/9. Brits-Oost-Afrika: ss „La Bour- donnais" 5/9. Inlichtingen betreffende verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Drie olifanten van het Italiaan se circus Togni zijn vrijdag uit Italië Frankryk binnengekomen na de Al pen te zijn overgetrokken door de Clapier-pas en de pas van dc kleine Mont Cenis.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7