S)e Ccidóe6oii^cmt Chinezen willen niet terug uit de grensposten Allemaal „Chinees grondgebied" CHINEZEN Ondanks de protesten van Nehroe De Gaulle in Algerië De nozems Italië van Ook Rusland zal kernproeven opschorten Critieke tijd voor Indonesië Eisenhower gast van koningin Elizabeth ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14800 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dirscteur: J. F. J. M KOENS, Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT 32 n n r, r, r, n r, n n n n n Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w., f2.55 p. maand, (7.50 p, kwartaal. Franco p.p. (8.—. Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes f 1.50. maken hei Nehroe lastig Communistisch China heeft de eis van India, dat Chinese militairen de grensposten Kazimani, Limeking en Longjoe ontruimen, van de hand gewezen met het argument, dat het betrokken gebied deel uitmaakt van China. Dit is vrijdag officieel te New Delhi bekendgemaakt .De Chinezen hebben deze posten woensdag, jl. bezet. De Indiase regering heeft vrijdagmiddag valschermtroepen naar Limeking gezonden om de Chinese troepen terug te drijven. India heeft het "eLele gebied langs de noord-oostgrens, waar de Chinese communisten op Indiaas gebied zijn doorgedrongen, onder militair gezag gesteld, zo heeft pr- mier Nehroe vrijdag in het parlement meegedeeld. Gedurende een „aanzienlijke tijd" wa* er in het grensgebied geschoten, maar er is tot dusVer geen melding gemaakt van slachtoffers. De strijd was nu gestaakt. PEKING BESCHULDIGT INDIA Nehroe zei, dat zijn regering bij Peking had geprotesteerd en de waar schuwing had laten horen, dat elke aanval op de staten Bhoetan en Sik kim in de Himalaja als agressie tegen India zal worden beschouwd. Hij zei, dat de Chinezen India er van hadden beticht, dat zijn troepen samenwerk ten met de opstandelingen in Tibet. Dit had de Indiase regering ontkend, Volgens Nehroe moest men kleine grensincidenten door onderhandelin gen regelen. Dit keer ging het echter om „grote stukken Indiaas grondge bied die de Chinezen op kaarten als hun gebied hebben aangegeven". De premier wilde echter niet aannemen, dat de incidenten een inleiding vorm den tot iets ernstigers. Reuter wijst er op, dat het gebied van de moeilijkheden een woest berg land is met dichte oerwouden. De streek is niet in kaart gebracht. Niet overdrijven De „Washington Post" waarschuw de, schrijvend over de Indiase grens incidenten, dat deze stellig ernstig zijn, maar dat men er goed aan zal doen hun betekenis niet te overschat ten. „Nehroe's verklaring, dat Chi nese soldaten op verscheidene plaat- President De Gaulle van Frankrijk heeft vrijdag tijdens zijn reis door Algerië verschillende keren tegen of ficieren gezegd, dat de pacificatie van Algerië tot het einde moet worden voortgezet en dat de Algerijnen over hun eigen toekomst moeten beslissen, nadat de vrede hersteld is. Franse officieren legden deze ver klaring uit als een verzekering, dat De Gaulle niet van plan is om poli tieke onderhandelingen te voeren met de verzetsstrijders. Een militaire woordvoerder, die deel uitmaakt van het gevolg van De Gaulle, vatte de strekking van De Gaulle's woorden als volgt samen: „Eerst pacificatie er. daarna zelfbeschikking". Dit betekent dat er geen wijziging is gekomen in de Algerijnse politiek van de president. Bij zijn contact met de bevolking sloeg De Gaulle geen acht op zijn persoonlijke veiligheid. Soms werd hij ingesloten door de massa, die was uitgelopen om hem te zien. sen de grens overschreden hebben, ten spijt blijkt er geen sprake te zijn van een Chinese invasie of aanval als zodanig. Het Chinese optreden schijnt eerder een deel van het Chinese stre ven naar verkrijging van de slecht afgebakende grens-berggebieden, een streyen dat in de Tibetaanse opstand nog is aangewakkerd", aldus het blad. De „New York Times" hoopt, dat het nu ten langen leste mogelijk zal zijn sommige twijfelaars ervan te overtuigen, dat „China nog steeds de roofzuchtige vijand is van alle vrije landen binnen het bereik van zijn klauwen". Ook dit blad acht het uitbreken van een oorlog op grote schaal niet waarschijnlijk en meent, dat Peking ste linie samengetrokken. Voorts zou de activiteit van de communistische luchtmacht en de vloot in het gebied van de zich in nationalistische han den bevindende kusteilanden „aan merkelijk groter" geworden zijn. Een christelijk-democratische afge vaardigde heeft bij het Italiaanse parlement een wetsontwerp inge diend ter bestrijding van de straat schenderij die ook in Italië onrust barende vormen is gaan aannemen, aldus meldt de „Times". In dit ont werp worden nieuwe soorten straf fen voorgesteld voor jeugdige delin quenten, o.a. verwijdering uit het be roepsleven. Volgens het ontwerp zouden jeug dige delinquenten, die in groepen van meer dan twee personen optre den en wier storend gedrag kan wor den toegeschreven aan een verlangen om op te vallen, als „maatschappelijk gevaarlijk" veroordeeld kunnen wor den. Aanbevolen wordt dergelijke per sonen het eventueel genoten voor recht van uitstel van dienstplicht te ontnemen. Dit slaat met name op studenten cn hierbij wordt aangete kend, dat vele in de laatste tijd door liever rustig door zal blijven gaande politie aangehouden straatschen- met „knabbelen aan de buitenposten van de vrijheid". QUEMOY EN MATSOE Volgens een Chinees nationalistisch blad hebben de Chinese communis ten in de kuststreek tegenover Que- moy en Matsoe 400.000 man in de eer- ders telgen uit vooraanstaande fami lies bleken te zijn. Inmiddels wordt er in perscom mentaren op gewezen, dat er van de volwassenen een beter voorbeeld uit moet gaan en dat gezin en school in deze een belangrijke rol te vervullen hebben. Zolang het Westen zich onthoudt De Sowjet-regering heeft besloten de kernproeven niet te hervatten, in dien de westelijke mogendheden zich eveneens verder van experimenten onthouden. Slechts in geval van her vatting der kernwapenproeven door de westelijke mogendheden zal de Sowjet-Unie zich vrijgesteld achten van haar belofte, aldus een verkla ring van de Sowjet-regering, die vrij dag door het Sowjet-persbureau Tass is gepubliceerd. De Sowjet-Unie, aldus vervolgt de verklaring, herhaalt, dat zij bereid is onmiddellijk met de Amerikaanse en Britse regeringen een overeenkomst te tekenen over de staking van alle soorten kernproeven voor altijd. Zoals bekend, maakten de V. S. deze week bekend, dat zij de opschor ting van de kernproeven aanvan kelijk voor een jaar tot 31 oktober a.s. tot het einde van het jaar ver lengen. Dit besluit werd genomen om de onderhandelaars te Genève meer tijd te geven tot overeenstemming te geraken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde deze week na de Ameri kaanse mededeling, dat Engeland de kernproeven niet zal hervatten zo lang de besprekingen van de drie mo gendheden voortduren. Zoals bekend, had Engeland zijn kernproeven even eens voor een jaar opgeschort. EN DE FRANSE ATOOMBOM? Frankrijk is voornemens zijn eerste kernwapen tussen 5 en 20 september in het zuidwesten van Algerië tot ontploffing te brengen zo meldt de „New York Post". Het blad zegt, dat De Gaulle Eisen hower uitvoerig zal inlichten over de Franse plannen bij hun besprekingen in Parijs, maar dat Eisenhower, vóór hij uit Washington vertrok, al van het plan op de hoogte was. President Eisenhower zal wellicht De Gaulle trachten af te brengen van zijn voornemen. Mocht De Gaulle hierop ingaan en afzien van de proe ven. dan zullen de V. S. Frankrijk technische hulp en materiaal geven om een atoom duikboot te bouwen, aldus het blad, dat geen bron van het bericht noemt. Indonesië is op weg naar een ern stige economische en politieke crisis j in verband met het ontbreken van de nodige geldmiddelen om op het ein de der maand de salarissen van de arbeiders te betalen, het eerste on middellijke gevolg van de deze week genomen drastische financiële maat regelen. Waarnemers verklaarden, dat er gisteren in de hoofdstad een atmos feer heerste, die een crisis nabij leek. De banken en andere financiële in stellingen stonden onder bewaking van met geweren bewapende politie mannen Ooggetuigen namen in het centrum der stad een eenheid zware tanks waar. Handels- en bankkringen voor spellen, dat kleinere firma's tot een faillissement zullen komen, als de regering niet handelend optreedt. Intussen staat de uitvoer geheel stil, terwijl ook de binnenlandse han del en de kleinhandel zijn lamgelegd. Huisvestingsproblemen van koningen De Belgische regering heeft vrij dagavond meegedeeld, dat zij koning Leopold het kasteel Argentueil, aan de rand van Brussel, ter beschikking heeft gesteld, hetgeen deze heeft aan vaard. Het domein is een staatsbezitting in een beboste omgeving niet ver van het slagveld van Waterloo. De regering herinnert er aan, dat koning Leopold uiting had gegeven aan het verlangen om niet meer in het koninklijk paleis van Laeken te wonen. Het besluit van koning Leo pold om het paleis, waar koning Boude wijn zijn residentie heeft, te verlaten, werd in mei genomen. In een deel der Belgische pers en in be paalde politieke kringen was voor dien de bewering geuit, dat koning Leopold, en zijn echtgenote, prinses Liliane,' te veel invloed op koning Boudewijn hadden en dat zij zich in de staatszaken mengden. Prins Albert die onlangs met prin ses Paola in het huwelijk trad en eveneens in het paleis van Laeken woonde zal zich zoals bekend in Bel vedère nabij Laeken vestigen. Prinses Beatrix tevreden over haar werk Wetswijziging ten behoeve van groepje weduwen Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezen wet. Aanvankelijk werd er van uitge- In Haren is H. K. H. prinses Beatrix vrijdagochtend haar tweedaagse bezoek aan Groningen en Friesland begonnen. Bij deze gelegenheid met selde zij een door haar getekende oorkonde in, in de fundering van het nieuwe sanatorium ,3eatrix-oord", dat nog in aanbouw is. De foto laat zien hoe de prinses glimlachend haar werk bekijkt. gaan, dat deze wet op 1 januari 1960 in werking zou treden. Er staat dan ook een bepaling in tengevolge waar van een weduwe recht zal hebben op pensioen als zij op 1 januari 1960 de leeftijd van zestig jaar had bereikt. Nu echter de wet reeds per 1 okto ber 1959 in werking zal kunnen tre den zouden weduwen die na 1 okto ber maar voor 2 januari zestig wor den in tegenstelling tot de gewekte verwachtingen geen recht op pensioen hebben. Dit nu achten staatssecretaris Rool- vink en minister Zijlstra ongewenst. Vandaar dat zij voorstellen de des betreffende bepalingen zo te wijzigen, dat de leeftijdsgrens van 1 januari verschoven wordt naar 1 oktober. Juist gisteren had het overlegor gaan van het NW, de KAB en het CNV in een brief aan de minister voor deze groep weduwen gepleit. Eisenhouwer in particuliere ontvangst op Balmoral Vrijdagochtend is president Eisenhower van Londen naar Schotland gevlogen om H. M. koningin Elizabeth en Z. K. H. prins Philip te bezoeken, die verblijf houden in het kasteel Balmoral. Hier inspecteren koningin en president de hij het kasteel opgestelde er ewacht van de Royal Highland Fuseliers. Op Balmoral in Schotland Na de ovationele verwelkomingen, die hem reeds in Bonn en in Londen van de zijde van het grote publiek ten deel waren gevallen, wachtte president Eisenhower vrijdagoch tend bij zijn aankomst in Schotland, waar hij op kasteel Balmoral de gast van koningin Elizabeth zou zijn, een hartelijk welkom van de zijde der koninklijke fomilie. Een straalverkeersvliegtuig had de president naar het vliegveld Dyce gebracht, waar hij door de hertog van Edinburgh verwelkomd werd. De autotocht van Dyce naar Balmo ral ging in traag tempo tengevolge van het enthousiasme van de Schot ten, die zich langs de route verza meld hadden en zich niet zuinig be toonden met toejuichingen. Koningin Elizabeth maakte een hartelijke geste door, in strijd met de bepalingen van het protocol, haar gast niet op de drempel van kasteel Balmoral op te wachten, maar hem tot buiten het hek tegemoet te ko men. De koningin werd vergezeld door prinses Margaret. Dreigende wolken pakten zich boven de Hoog landen tezamen tegen dat Eisenho wer de eerste Amerikaanse pre sident, die Schotland bezocht arriveerde, maar dat kon het bijzon dere karakter van het landschap slechts accentueren. Terwijl in Londen de Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken voorbereidingen troffen voor de besprekingen, die de president in het weekeinde met de Britse pre mier op Chequers zal voeren, genoot Eisenhower van een gezellig samen zijn met de koninklijke familie aan een lunch, waarbij zalm uit de rivier de Dee en gevogelte van het land goed Balmoral werd opgediend. President Eisenhower bleef tot za terdagochtend op het kasteel Balmo ral. Het weekeinde is hij de gast van Macmillan op Chequers in Bucking- i hamshiro. Schotse zakelijkheid. I De huisvrouwen van Dyce hebben vrijdagochtend op Schotse wijze goe- 1 de zaken gedaan. Nabij dit dorp ligt het vliegveld, waar president Eisen hower aankwam voor zijn bezoek aan de Britse koninklijke familie, die op het kasteel Balmoral verblijft. Doordat er geen publieke telefoon cel op het vliegveld is, waren de journalisten, die de aankomst van het Amerikaanse staatshoofd bij woonden, aangewezen op de enkele particuliere telefoons in het dorp. De huisvrouwen van Dyce wisten van deze omstandigheid goed ge bruik te maken, want zij stelden hun telefoon beschikbaar voor de meest biedende. Het resultaat hiervan was, dat iedere telefoon-abonnee minstens honderd gulden verdiende. Noordelijke wind De Bilt, zaterdag 10 uur. De luchtdrukverdeling boven de Oceaan en Europa verandert thans maar wei nig. Ten westen van Schotland hand haaft zich een hogedrukgebied en bo ven West-Rusland ligt een vrijwel stationaire depressie, die langzaam opvult. Tussen beide druksystemen komt een brede noordelijke luchtstroming voor, die de warmte in Europa tot achter de Pyreneeën en de Alpen heeft teruggedrongen. De polaire lucht, die naar onze streken stroomt, wordt geheel over zee aangevoerd, zodat de temperatuur van deze lucht bij het bereiken van ons land alweer aanzienlijk is ge stegen. Door de verwarming is de lucht onstabiel, zodat af en toe vrij veel bewolking ontstaat, waaruit plaatselijk enkele buien vallen. Bij IJsland ontwikkelde zich gis teren een kleine storing, die zich nu met de noordelijke stroming naar de Noordzee verplaatst. In verband daar mede zal er in ons land ook morgen hier en daar wat regen voorkomen. Dit nammer bestaat uit 12 pagina's weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOEL. Aanhoudend koel met veran derlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. 30 Aug.: v.m. 0.20; nam. 1. 31 Aug.: v.m. 1.28; nam. 1.57. Hoogwaterstanden 30 Aug.: zon op 05.46; onder 19.34; maan op 01.49; onder 17.20. 31 Aug.: zon op 05.48; onder 19.32; maan op 02.50; onder 17.56. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON regen regen - zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. 1 zwaar bew. I half bew. I onbewolkt I onbewolkt half bew. half bew. I onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt - geheel bew. Korreltje Wees meester van uw wil, maar slaaf van uw geweten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1