Het aandeel van de bloembollen in de „Floriade" De Dam-tot-Dam-race vestigt aandacht op droevig feit: waar blijft tunnel? Natu-raLax DONDERDAG 27 AUGUSTUS 195 DE LETDSE COURANT Nieuwe Engelse auto's niet traditioneel r n i m BURGEMEESTER IN DUIKERSPAK OVER BODEM VAN KANAAL 107 Deelnemers Vandaag begint de Dam-tot-Dam- race; 107 equipes hebben ingeschre ven. Het is de bedoeling, dat men zo snel mogelijk van de Dam van Am sterdam naar de Dam van Zaandam ziet te komen en de finish is onder het beeld van Peter de Grote. Dit is een lastige opgaaf. Amsterdam en Zaandam liggen slechts tien kilome ter hemelsbreed van elkaar, maar de deelnemers zijn afhankelijk van de slechte oeververbinding van het Noordzeekanaal. Dit initiatief van de Zaanse WV vraagt dan ook op de eerste plaats aandacht vor het pro bleem van IJ- of Coentunnel. Inmiddels begint deze tour, die ge- inspireerd is op de Marble Arc de Triomphe-race, di langs tussen Londen en Parijs is ge houden, landelijke belangstelling trekken. Er zijn goede prijzen: ƒ2.500 voor de snelheids- en 500 voor de toer klasse. Het grootste getal deelnemers zal zaterdag optreden, omdat dan de meeste bezoekers verwacht worden. Want de toerklasse-wedstrijd begint de afmeting van een grootse klucht aan te nemen. Men kan rekenen op een enorme show, vooral ook omdat verschillende bedrijven zich omwille van de reclame hebben laten inschrij ven. Onder de 68 deelnemers van de toerklasse zijn er, die een groot ge volg meenemen met vreemd uitge doste lieden. Als vervoermiddelen zijn opgegeven: kamelen, een olifant, antieke auto's, boerensjesen, een di ligence, een ijsschots, houtvlotten, uitgeholde boomstammen, paarden en een bude brandweerauto. Een deelnemer heeft het voornemen te liften. De befaamde Britisch Motor Corporation komt heden op de markt met een revolutionair klein wagentje, in twee uitvoeringen, de Austin Seven en de Morris 050 Mini-Minor, welke alleen in de vorm van het radiator- scherm van elkaar verschillen. De bovenste foto toont sir Leonard Lord, voorzitter van S.M.C., bij een van de nieuwe wagentjes. Zij lopen ong.eveer 100 km. per uur, hebben vier ruime zitplaatsen en hebben een dwars op de vooras staande 850 cc. motor welke we op de onderste foto zien. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat.,,dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens* huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc regelmaat wan de klokf Een uitkomst bij hardnekkig* verstopping. 60 tabl. f t .35 (Advertentie) De burgemeester van Zaandam heeft een van de meest spectaculaire manieren gevonden om de hindernis van het Noordzeekanaal te nemen. A^chHij zal n.l. in duikerspak over de bodem van het kanaal lopen, nadat zijn Amsterdamse collega, mr. G. van Hall hem succes heeft toegewenst. Radio-reporter Dick van Rijn ver gezelt hem. Aan de overzijde wordt hij begroet door het echt bestaande echt paar CoenTunnel. Al deze lachwekkende zaken moe ten echter de aandacht vestigen op een ernstig feit; het feit, dat het Amsterdams-Zaanse industriegebied, dat ruim vier miljard gulden per jaar aan producten fal®riceert, on derling is verbonden door pontjes. Nog vele anderen doen mee. On der de voertuigen zijn fietsen, kano's en een „Aquavion" of vleugelboot, die bemand wordt door Teddy Schol- ten en de ontwerper van dit vaartuig, ir. Hadjidakis. De Nederlandse Spoor wegen sturen de wereldkampioen goochelen Fred Kaps en Wim Kan zal waarschijnlijk de eerste paal van de Coentunnel naar Amsterdam bren gen. De schildpad uit Artis, die ook mee wilde doen, kwam helaas te laat op de inschrijving. Uit vele bollendorpen komen inzendingen Het aandeel dat de bloembollenkwekers zullen hebben in de grote inter nationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade", die volgend jaar te Rotter dam zal worden gehouden, zal aanzienlijk zijn. Zowel collectieve als indivi duele inzendingen uit alle delen van het land waar bollen worden geteeld, zullen het eeuwfeest van de Kon. Alg. ver. v. Bloembollencultuur, tezamen met de herdenking van het feit, dat vierhonderd jaar geleden de tulp in onze streken verscheen, grote luister bijzetten. De deelname van het bloembollenvak zal bestaan uit de inrichting van een officiële binnen-tentoonstelling van de Vereniging, een collectieve inzending van de Vereniging op het buitenterrein, inzendingen van de verschillende Verenigingsafdelingen ieder op zich, als „groet van de bollen dorpen" en inzendingen van individuele kwekers. Groet van de bollendorpen. Wat de afdelingen der Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur be treft, niet alleen in de traditonele streek tussen Haarlem en Leiden, maar ook in bepaalde gebieden van Groningen, in de Noordoostpolder, op Texel en in Noord-Holland heerst een grote geestdrift voor de Flo riade en een even grote bereidheid tot medewerking. De afdelingen uit West-Friesland zorgen voor de be planting der bloemenplateaus in het Park met alleen al enkele honderd duizenden tulpen in de fraaiste soorten. Een andere groep afdelin gen beplant grote vakken aan de voet van de Euromast. De afdelin gen Katwijk, Uitgeest, Voorhout, Castric'um. Limmen-Heilo, Noord- wijkerhout, Warmond, Sassenheim, Lisse, Noordwijk, Overveen-Bloe- mendaal, Anna Paulowna, Gronin gen, Hillegom en Heemstede zen den in, terwijl voorts en bijzonder sterke inzending zal worden ver zorgd door de gezamenlijke West- Friese afdelingen. Dure soorten en boeiende com posities. De bedrijven zelf uit het bollenvak zullen tal van drachtige en zeld zame soorten tonen in een aantrek kelijk tuinlandschap, dat ruimte lijk wordt omsloten door 'n begren zing van opensteense stapelmuren. Deze vormen in het Park nabij het Noorse kerkje een schoonheid op zich. Collectief zorgt do Vereeniging ervoor, dat vrijwel op het gehele terrein de kleur van de bloembollen gedurende een lange tijd aanwezig zal zijn. Men zal er dure soorten van 1500,per kilo in bloei kun nen zien, maar ook vele meer be kende soorten die bij het publiek reeds een goede naam genieten. De heer C. van Empelen, de ar chitect van de bloembollensector vertelde ons wat het publiek op de Floriade te zien zal la-ij gen. Op de openingsdag bloeien buiten de eer ste narcissen. Na een normale win ter zullen ook de eerste tulipa's acte de présence geven. Tulipa kaufmanniana, met namen uit de muziekwereld als „César Franck", „Vivaldi", „Berlioz" e.a. geven dan de eerste kleuren-symfonie ten beste. Crocussen, Chionodoxa, Mus- cari, Puschkinia spelen op beschei dener wijze mee, maar wel in massa met hun zacht lila tot diep paars. Dit is het begin van de bollenbloei buiten, die binnen enkele weken tot een grandioze kleurenshow zal zijn uitgegroeid. Wat de aanleg .aangaat, komt er een boeiend gecomponeerd contrast tot stand door de wijze, waarop de opvattingen der moderne tuinarchi tectuur zijn verwezenlijkt. De bloembollen zullen hierdoor ge concentreerd in de aandacht staan, nl. in grote, kleurrijke vakken. Dergelijke concentratiepunten zijn de in de nabijheid van het beeld van Tollens gegroepeerde bloemen plateaus in het Park en de prijs vraag-inzendingen temidden van het spel der open-muren. En later tegen de achtergrond van deze open-muren de groepen anemonen, ranonkels, ixia's, trito- nia's, lelies, irissen, cammassia's en fritellaria'ss. Daarnaast vindt men echter ook aanplantingen, waarbij een bijzondere intimiteit, zich ge heel invoegend in het Park, vol ledig gehandhaafd blijft. Een aparte sfeer ademen de bol- len-inzendingen bij de hoofdin gang, naast het Museum Boymans- van Beuningen. Weer van andere aard zijn verder de bollen-beplan- tingen in het rosarium, die zich ge heel inpassen in de verschillende perken en perkjes van dit, achter het Museum gelegen deel van de expositie. En in de Clusius-tuin, een replica van de hof, die de we reldberoemde botanicus aan Leiden inrichtte, worden bijzondere middelen aangewend om dit tuin- deel met oude bollensoorten te ver rijken. Bollen bloeien tot september. Iets heel bijzonders vormen de bollenkassen op het Dijkzigtterrein tegenover de Glazen zaal. Op 25 maart zullen in deze kassen veel bloeiende bloembollen prijken. En ook op 25 september, de sluitings dag van de Floriade, zal men er bloeiende bloembollen kunnen be wonderen. Door een wetenschappe lijk systeem van temperatuur-be- handeling komen de bloembollen hier gedurende een lange tijd in bloei. Men heeft de traditionele ma nier van planten in de vorm van bedden en perkjes verlaten. De bol gewassen presenteren zich in een decoratieve tuinaanleg. In de Ahoy'-hallen. Zal er dus bij de opening van de Floriade reeds kleur van bolbloe- men zijn, het hoogtepunt ligt dan echter binnen, in de Ahoy'- en Energie-hal. Op een oppervlakte van 14.000 m2 worden in deze hallen tienduizenden bolbloemen in een zeldzaam grote variatie verwerkt. Dit zal een fascinerende aanblik geven. Op zich is deze eerste ope- nings-expositie een kunststuk, want vaklieden weten, dat het gemakke lijker is een dergelijke grote bin- nen-tentoonstellimg infebru ari dan eind maart te organiseren, wanneer het weer buiten al een sterke invloed uitoefent. Weten schap en praktijk werken nu al nauw samen om alle moeilijkheden te overwinnen. Zij zullen slagen en dat betekent, dat er iets tot stand zal komen, wat men op dit gebied nog nimmer zag. Een grote decoratieve groep ar tistiek bloem- en bindwerk, hoofd zakelijk vervaardigd van bolbloe men, vormt een extra aantrekke lijkheid. Tenslotte mag nie<t onvermeld blijven, dat de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur een bijzondere attentie wijdt aan de Euromast. Ten noorden van deze toren, on middellijk bij de ingang van de autotunnel onder de Maas, worden lange, krachtige kleurenstrippen aangelegd, die samen de kleuren einde van de zestiende euw in van de Nederlandse vlag vormen. De deelnemers in de snelheids klassen zullen het heel wat moeilij ker krijgen. Zij zullen zich aan de wettelijke snelheidsbepalingen moe ten houden, mogen niet roekeloos rij den en een bekeuring leidt onherroe pelijk tot diskwalificatie. Over de kansen kan nog weinig worden ge zegd. De Nederlandse Spoorwegen zullen een extra-trein laten lopen die de tijd dicht bij de tien minuten zal brengen en Wout Bruynzeel heeft een speciale speedboot laten ontwerpen. Men ziet, er is spanning genoeg, van daag, morgen en overmorgen. Uit het Luilekkerland van de TV Het 21-jarige model Dagmar Roubicek uit Montreal in Canada bekijkt hier een model van de televisie-tuin-van-de-toekomst op de grote radio show, welke woensdag in Earls Court te Londen is begonnen. De tuin hoort bij een speciaal T. V.-huis. Een hyper-modern T. V.-toestel op iele pootjes zorgt ervoor dat men, lui in een gemakkelijke stoel gelegen, toch de televisieprogramma's kan volgen. De Dam-race is begonnen Snelste deelnemer (in privé'trein) gediskwalificeerd Toen de klok van het carillon op het paleis 10 uur sloeg, knipte Am sterdams burgemeester mr. Van Hall het touw los, waarmede elf ballon nen snel het luchtruim kozen ten te ken dat de Dam tot Dam-race was begonnen. Lachend omhoogkijkend zei de burgervader: „Ze gaan regel recht naar Rotterdam". Als eerste van de deelnemers aan de snelheidsrace arriveerde op de Dam G. P. J. Murlc (Hilversum), die een tijd maakte van 16.32 minu ten. Hü had nogal pech, omdat hij door het gedrang rond de finish en kele kostbare minuten verloor, eer hij zijn kaart in de klok kon druk ken. De tweede deelnemer aan de snel- heidslldasse wist de 10 minutengrens Verkeersrotonde Oudenrijn wordt beveiligd te doorbreken, doch liep wegens ge vaarlijk rijden op een motor in Zaan dam een proces-verbaal op. Het is de 17-jarige Herman Heikens uit Zaandam, die in Amsterdam als kan toorbediende werkzaam is op het accountantskantoor W. D. Onrust. Toen hij vanochteind om kwart voor tien bij het Czaar Peter stand beeld arriveerde en lijkwit van ver moeidheid zijn startkaart in de dui- venklok liet afstempelen, bleek het dat zijn totaaltijd 9 min. 18 sec. was. De vreugde hierover werd echter snel getemperd toen enkele minuten later een politiefunctionaris aan de wedstrijdleiding kwam vertellen, dat tegen de motorrijder, die de jonge Herman op zijn duo door Zaandam had vervoerd, wegens roekeloos rij en een proces-verbaal zou worden op gemaakt. Voor deze snelheidsrit had het accoutantskantoor van de Nederland se Spoorwegen een privé electrisch treinstel gehuurd. Heikens reed in Amsterdam via de Nieuwe Zijdsvoor burgwal naar het station, rende het Centraal Station binnen, waar bijn privé-trein gereed stond en sprong er in. Om tijd uit te sparen bracht dit treinstel hem in topsnelheid naar het hooggelegen station Hem- brug, waar de jonge Heikens zich hals over kop uit de trein stortte, de trappen afrende en op de duo van de motor sprong. De zon brak juist door, toen zich burgemeester Franken van Zaandam en radioreporter Dick van Rijn bij de startplaats meldden, beiden ge kleed in het rubber kikvorsman- costuum. Zij hielden een grote hand doek voor zich met de welbekende slagzin: „De Zaanstreek is een tun nel waard". Nader vernemen wij, dat de wed strijdleiding heeft besloten de record houder van de eerste ochtend, Her man Heikens van het accountants kantoor Onrust, op grond van het proces-verbaal te diskwalificeren. Op de toegangswegen tot het verkeersplein Oudenrijn is men reeds begonnen voor-waarschuwingsborden aan te brengen voor de binnenkort te plaatsen verkeerslichten. Zoals bekend, is de capaciteit van het plein totaal onvoldoende om de huidige verkeersstroom te verwerken. In af wachting van de toekomstige wegkruisingen met viaducten, heeft men zijn toevlucht voorlopig tot de verkeerslichten moeten zoeken. De ingebruik neming van de lichten op het verkeersplein zal nog wel enige tijd duren, omdat de nieuwe installatie nog niet geleverd is. Het reeds aanwezige mate riaal wordt reeds geplaatst en voorlopig met hoezen afgedekt. Monteurs plaatsen een geel waarschuwingslicht, waaronder de aanduiding, dat na 300 meter verkeerslichten te verwachten zijn. Levensonderhoud werd duurder door droogte Prijsindexcijfer 3 punten omhoog Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt sa mengesteld op basis 1951 100, gaf van medio juni tot medio juli 1959 1 een stijging te zien van drie punten, j t.w. van 121 tot 124. De belangrijkste veranderingen speelden zich af in de sector voe- I ding. Dit indexcijfer steeg met vijf punten van 120 op 125. Dit werd voornamelijk veroor zaakt door een belangrijke stijging van het indexcijfer van de groep „aardappelen, groenten en fruit" (bijzonder sla, bloemkool, komkom mer, tomaten en zomerfruit). Dit indexcijfer steeg van 114 per Ï5 mei tot 122 per 15 juni en 156 per 15 juli. De droogte heeft hierbij klaar blijkelijk een belangrijke rol ge speeld. Voorts traden in de voe dingssector nog enige lichtere stij gingen en dalingen op. In de niet-voedingssector was er een lichte stijging in de brandstof- fenprijzen (overgang voorjaars naar zomerprijzen). Bij de kleding veroorzaakte de opruiming enige daling van het indexcijfer, (nl. van 83 tot 80). De prijzen van schoeisel daarentegen vertoonden een lichte stijging.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7