E WEET. Scherp 106 Noordwijkse kinderen behaalden zwem diploma DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Sleuulgat V O tb óhymwAD Snuffelen in oude vergeelde papie ren behoort tot onze geliefde wer ken. Laatst vonden wij een ware schat historie in een serie Oud-Lei- den-boekjes, die ons voor enkele guldens op de markt te koop aange boden werden. Daar kun je uren mee zoek brengen. We lezen bijvoorbeeld, dat onhandelbare weesjongens aan de Hooglandse Kerkgracht naar Indië werden geëxpedieert bij wijze van straf, in het begin van de 18e eeuw. Men leest brieven van voogden en familieleden van reeds uit het wees huis ontslagen pupillen, die moeite doen om door bemiddeling van de regenten die „last- posten" naar Indië kwijt te raken. „Die Heeren Re genten hebben eenen vreij starkeren Arm, om zijn na Oost-Indië te be zorgen". Gewoonlijk gaan de regenten op zulke verzoeken in en zorgen voor uitrusting van de jongen en het slot is een overdreven afscheidsbrief van de jongen, die hij klaarblijkelijk niet zélf geschreven heeft en wie weet met welk een tegenzin heeft onder tekend. Men kon veel volk in Indië en op de schepen gebruiken en je zou er nu nog kwaad om kunnen wor den, dat de jongens ook nog voor het vertrek een stuk moesten teke nen, waarin zij verklaren een ze kere som aan de regenten voor de uitrusting schuldig te zijn. Zij ver zoeken derhalve de bewindhebbers van de compagnie dit bedrag bij de uitbetaling van hun gage te verreke nen". Ontstellend groot, zo lezen wij was de sterfte onder deze jongens: in de meeste gevallen volgt na een paar stortingen aan het adres van de „Heren" regenten: „is dood, niets meer te goede". De barmhartige dood had een eind aan de schuld van deze ongelukkige gemaakt. Of men leest: „weggelopen in Enge land", of „krijgsgevangen maakt door de Engelsche". Aardiger lectuur vinden we in het jaarboekje, dat onlangs is uitgeko men en waarin wordt verteld dat jhr J. C. Schrorer de eerste Leidse auto bezitter was. Hij was student en vier en twintig jaar oud, toen hij de ver wonderde Leidenaars in mei 1896 het eerste rijtuig-zonder-paarden voor reed. Het was een Benz-motorwagen, model „Victoria" en vertoonde ook veel overeenkomst met het rijtuig op vier wielen, dat „Victoria" werd ge noemd. Het was de eerste maal, dat het gemeentebestuur van Leiden zich genoodzaakt zag in de nauwe Leidse straten blauwe bordjes te doen ver rijzen met het opschrift: „Voertuigen met mechanische kracht stapvoets rijden!" Bejaarden Haagwegkwartier één middag op stap Men schrijft ons: Gistermiddag vertrokken precies 1 uur van de speeltuin Westerkwar tier Ten Katestraat twee grote auto bussen en vijftien luxe wagens voor een tocht met 140 ouden van dagen uit deze wijk. De tocht ging van Leiden via Rijnsburg, Katwijk Binnen, Noord- wijk, langs de Boulevard, Noord wij kerhout, De Zilk, Vogelenzang, Aer- denhout naar Kraantejelek, alwaar men een kopje koffie kreeg. Vandaar ging men naar Haarlem, langs Sloten Schiphol, Hilversum, naar St. Anna hoeve, alwaar de inwendige mens versterkt werd, want daar kregen allen een lunchpakket en de nodige drank met versnaperingen. Na enige tijd aldaar vertoefd te j hebben werd de terugreis aanvaard door Hilversum, langs de studio's, langs de Loosdrechtse plassen en de Vecht over Aalsmeer, naar Leiden alwaar op het Vijf-Meiplein het mu ziekkorps „De Kleine Burcht" de auto's opwachtte. In de speeltuin stond de koffie met gebak klaar en hier werden de auto bezitters door de heer Polanen har telijk bedankt voor hun medewer king en tevens allen, die medewer king hebben verleend. Het volgend jaar hoopt men weer een hele dag uit te gaan. Tevens dankte spreker mevr. Schreuder voor het vele werk dat zij gedaan heeft. Hierna werden de bejaarden tot slot onthaald op aardige muziek zang. Na afloop dankte mevr. De Cler namens de ouden van dagen het kleine comité voor het vele werk dat het verricht heeft. GEM. AANKONDIGING WEGENLEGGER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen op verzoek van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland ter kennis, dat een exemplaar van het door hen inge volge het bepaalde bij de Wegenwet opgemaakte ontwerp van de eerste wijzigingslegger, alsmede een ont werp van de wijzigingen, welke Ge deputeerde Staten voornoemd voor nemens zijn daarin aan te brengen, op 1 september 1959 ter provinciale griffie. Korte Voorhout no. 9, le 's-Gravenhage, zal worden nederge- legd. Beide ontwerpen liggen aldaar van die dag tot 2 oktober 1959 ter inzage van een ieder. Bezwaarschiften tegen de voorge nomen wijzigingen worden bij Ge deputeerde Staten ingediend en bij het ontwerp van de wijzigingslegger en het ontwerp van de daarin aan te brengen wijzigingen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschrif ten kunnen worden toegelicht en be zwaren tegen de voorgenomen wij zigingen kunnen mede worden inge bracht in een zitting van een door Gedeputeerde Staten uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden ter provinciale griffie, Korte Voorhout no. 1 re 's-Gravenhage, op vriidag 2 oktober a.s. des namiddags 14.00 uur. Leiden, 27 augustus 1959 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, J. C. VAN SCHAIK, weth.-loco-burgemeester. de Secretaris, WEIJER, loco-secretaris. Leidenaar onwel geworden en verdronken De veertigjarige B. Benning, ge woond hebbend aan de Sophiastraat te Leiden, is gisteravond om 10.30 uur waarschijnlijk onwel geworden op de fiets en in het water van de Oude Herengracht gereden. Omstanders trachtten hem zo spoedig mogelijk op het droge te brengen. Men slaagde daar vrij snel in, maar het slachtoffer bleek al overleden te zijn. potlood No. 532. Horizontaal: 1. wees-ge groet-gebed, 4. doornachtige plant, 9. vaste bodem, 11. stadje in België, 12. klein strandmeer, 13. gebod, 14. voornaamste rivier van Armenië, 15. pers. voornaamw., 17. scheikundig element (afk.), 18. landbouwwerk tuig, 21. rund, 23. bloedhuis, 25. munt in Turkije (afk 27. zeemacht, 28. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 30. godin van de tweedracht, 31. kienspel, 32. onbep. voornaamw. Verticaal: 1. vooruit dan maar, 2. jonge koe, 3. 't Z. eiland op de W. kust van Sumatra, 5 aardsoort, 6. tot nader order (afk. Lat.), 7 zelfkant, 8 metselspecie, 10. bijwoord, 16. ri vier op Java, 19. afdeling van het le ger. 20. bij elkaar behorende voor werpen, 22. vlek, 23. vlaktemaat, 24. overschot, 26. voor, 29. afkorting van item. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 531. Horizontaal: 1. wis, 3. ook, 5. ent, 7 te, 9. es, 10. le ver, 11. af, 12. pa, 14 Ols, 16. kip, 17. Ier. Verticaal: 1. wet, 2. Se, 3. Ot, 4. kas, 6. nevel, 8. elf, 9. Erp, 11. alk, 13. aar, 14. op, 15. si. Leidse agenda VRIJDAG, 28 AUGUSTUS Lakenhal Prijsuitreiking „kijk- race" voor de jeugd. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinas 1880. Werkd. 10 uur voorm —5 uur nam.: zond 1-5 uur nam (tot 31 aug Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Vroom en Dreesmann: Tentoon stelling „Het Rijksdeel Suriname" (t.em. 29 aug.). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v d WerfparK 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. Apothekersdienst Geopend: apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. BIOSCOPEN De films in de week van 2128 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De dochter van de ambas sadeur", alle leeftijden. Des middags: „Donald Duck en zijn vriendjes", alle leeftij den. (Dond.: Johnny knapt het wel op", volw.). Lido: „Overval in de Pacific". 14 jaar. Luxor: „Waar iedere man wapens draagt", 18 jaar. Trianon: „Dc levensroman van Joseph Schmidt", alle leeftijden. Rex: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Apoheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. KATWIJK AAN DEN RIJN Badgastenbridgedrive In hotel „De Roskam," werd de laatste brid gedrive in dit seizoen gehouden, ge organiseerd door de bridgeclub „De Brug", in samenwerking met V.V.V., voor leden en badgasten. De uitsla gen luiden als volgt: Groep zwart: 1. mevr. Hage-de hr Hage 57 m.p.; 2. Lafeber-Middelhaven 53 m.p.; 3. Galjaart-mevr. Van Waas 52 m.p.; 4. J. Pluimgraaff-H. v. d. Marei 51 m.p.; 5. C. v. d. Plas-M. v. d. Plas 47 m.p.; 6. N. Parlevliet-L. v. d. Plas 40 m.p. Groep rood: 1. de heer en mevr. Duindam 100 m.p.; 2 en 3. Bergers- Cancrinus en Van Rijn-M. Hermans 90 m.p., 4. Robbers-Kukler 87 m.p.; 5. J. v .d. Pias-De Jong 86 m.p.; 6. H. Klinkenberg-Smittenaar 79 m.p.; 7. Wagenaar-Marcelus 69 m.p.; 8. D. Parlevliet-S. Visser 61 m.p. Na afloop van de drive sprak de voorzitter van VW, de heer mr. J. v. d. Plas, een kort woord, waarin hij allen die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze drives, dank bracht. Tenslotte reikte de heer V. d. Plas de prijzen uit. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes zn van A. de Meij en G. van der Hoogt; Jacobus zn van P. de Best en J. de Jong; Margaretha Ludovica Maria dr van G. J. Lenting en J. A. Weers; Lijdia Geertruida Maria dr van P. A. J. de Vries en L. A. de Mooij; Rudolf zn van D. M. Optendrees en J. de Rui ter; Cornelis zn van P. Vink en I. W. C. L. Kropp; Johannes Theodorus Cornelis zn van F. P. de Jong en M. M. van Vliet; Hendrik Antonie zn van D. Remond en G. Molenaar; Johan Sippo zn van A. Baron van Harinxma thoe Slooten en A. M. Wentholt. Overleden: J. van der Zee 75 jr man; P. E. Dusoswa 77 jr man. JuUtir de nieuwste en beste SCH00LVULPEN COLLECTOR (lekken uitgesloten!) INGEBOUWDE PEN (solide molybdeen) ZUIG ER VULLING (grote inktvoorraad) 1 JAAR GARANTIE (na één jaar reviseren wij elke Lamy) ALLEEN WIJ VERZEKEREN IEDERE SCHOOLVULPEN tegen verlies en diefstal tl. 12.50 met normale ti. 8.95 Alleenverkoop voor Leiden e.o. VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 TELEF. 23211 LEIDEN Advertentie UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN VERKEERSMAATREGELEN OP DE VAN WIJNGAARDENLAAN De brug in de Molenlaan zal ge sloten worden verklaard voor motor rijtuigen, welke een asdruk van 2,4 ton te boven gaan. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben te kennen gegeven, de gehele Provinciale weg vanaf Den Deyl tot aan de Koningin Julianalaan tot voor- rangsweg aan te wijzen. Hierdoor krijgt de Wijngaardenlaan 3 voor rangswegen naast elkaar. Deze si tuatie is onmogelijk te handhaven. Ged. Staten verzoekt dan ook de buitenste rijbanen niet meer als voor rangswegen aan te wijzen. Ged. St. verwachten dat met het oog op de Onder grote belangstelling van de kant der ouders en begunstigd door fraai zomerweer, vond in het zwem bad aan de golfbanen voor de twee de maal in dit seizoen, het diploma- zwemmen plaats. Voor de aanvang sprak de instruc- trice, mevrouw G. van Tilburg-van der Niet, een welkomstwoord tot de aanwezigen. Onder hen waren de consulent voor de lichamelijke op voeding, de heer W. J. Roggeveen, de KNZB-official, de heer M. Kampen hout, de directeur van de N.V. Zee bad", de heer N. van Beelen en de chef-badmeester, de heer P. Bedijn. Woorden van dank werden geuit aan de gemeente, de bedrijven en aan de N.V. „Zeebad" voor de on dervonden medewerking en verzor ging. Hierna gingen achtereenvolgens de 110 candidaten te water. Het KNZB diploma A werd be haald door: Frea Stork, Nelly Schip per, Elly van Exter, Elly Heemskerk, Gerda van Dijk, Margreeth van Ca- pellen, Hans Vink, Paul Braams, Marian Arkesteijn, Trees van der Voort, Karst Hoogsteen, Annemieke Versteege, Rob Thuis, Rinie Bon, Willem Mali, Lex Verbeek, Kees Koning, Jannie de Jong, Anneke Kauffmann, Maria Meylie, Nelly Steenvoorden, Gerdien Klinkenberg, Barry van der Voort, Nelly van Denzen, Lia Duindam, Henny Ka pel, Loek van der Voort, Gijs Geer- ling, Joke Kret, Corrie Schaap, Franka van der Weyden, Lettie Bakker, Hann«ke Jonkheer, Lode- wijk Tollenaar, Tineke Zwitser, Ineke Hoek, Maria van der Meer, Cornelia van Swigchem, Carry Ro- drigues, Mieke Chorus, Rogier Cho rus, Pieter van der Voort. Diploma B behaalden: Nel Geer- lings, Corrie Hazenoot, Jan Hiep, Ineke Kranenburg, Marlie Verlin den, Elly Jonkheer, Margriet van der Berg. Vervolgens werden de zwemexa- mens afgenomen voor de school jeugd. Het diploma A werd behaald door: Gretha Duindam, Ria van Kampen,' Ria Augustinus, Joke Kle- ton. Tine Duindam, Rosemarie Mul- bregt, Emmy van der Holst, Annie Tork, Ann, Els Harkers, Rietje Kor- tekaas, Annemarie Los, Ankie Ad miraal, Joke van Rhijn, Thea van Rhijn, Marian Versteege, Leonie van Went, Hannie Zuidhoek, Paul van Mulbregt, Willem Beyen, Kees van Duin, Jelle Miedema, Leo van der Weyden. Adri Kapel, Pieter Bedijn, Fieke van Rhijn, Betsie Steenvoor - NOORDWIJK EVENEMENTEN COMMISSIE BESLOOT SEIZOEN Gisteravond besloot de evenemen ten-commissie op grandioze wijze het seizoen. Alle drie de Noordwijkse muziek korpsen: „Crescendo", „Excelsior" en „de Echo der duinen", de laatste met het jeugdcorps, concerteerden Na afloop werd een muzikale wan deling door Noordwijk aan Zee ge maakt, waaraan een groot aantal kinderen met lampions deelnamen. den, Marijke Tonk, Manja van der Ham, Hanneke Mooyekind, Bert Venema, Tineke Borst. Diploma B: Annemieke Alkemade, Coby Klinkenberg, Wimmie van Duin, Janny Ouwehand, Hetty van Herpe, Helleke Boot, Trudy Boot, Auke van den Berg,- Fietje van Dam, Gerda Kuiper, Hans Bal, Maarten Hoek, Ada de Bes, Petra Peterse, Dieuwke Menso, Piet Hiep, Trees Vlieland, Leo Hooymans, Trijntje van der Niet. Bij de diploma-uitreiking werd een extra beloning uitgereikt aan de 7-jarige Frea Stork en Kees Koning die de jongste deelnemers waren. Voorts aan Marly Terlinden, Elly Jonkheer en Nel Geerling, als jong ste deelnemers voor het B-diploma Alle deelnemers kregen een reep chocola van „Zeebad" en de diplo ma's werden met een hartelijke toe spraak uitgereikt door de heer Kam penhout. Van de 110 deelnemers slaagden er 106. Een fraai succes voor de on vermoeibare instructrice, mevrouw Van Tilburg. beperkte kruisingsmogelijkheden, welke voor wielrijders bestaat, deze met hun rijwiel aan de hand ook op andere plaatsen de hoofdrijbaan zul len oversteken. Daarom geven G. S. in overweging te bevorderen, dat het berijden van rijwielen op de voor de wielrijder links gelegen buitenste rij baan van de Wijngaardenlaan, wordt toegestaan. B. en W. kunnen de be zwaren van G. S. delen, echter met dien verstande, dat B en W. het be paald gewenst achten, bij het toe staan aan wielrijders tot het volgen van de voor hen links gelegen bui tenste rijbaan, het gebruik van een hulpmotor uit te sluiten, zulks in het belang van de verkeersveiligheid. Bouwrijp maken „Adegeest". In januari 1959 besloot de raad tot vast stelling van plan Adegeest. Verschil lende delen bouwgrond zijn reeds verkocht en gezien de grote vraag naar bouwterrein in Adegeest is de verwachting gewettigd, dat met de verwerkelijking van dit plan op gro tere schaal spoedig een aanvang zal worden gemaakt. B. en W. willen er daarom toe overgaan tot het bouw rijp maken van een gedeelte dezer gronden. De totale kosten van het bouwrijp maken voor het eerste ge deelte worden geschat op f 675.000, B. en W. geven de raad in overwe ging het benodigde crediet beschik baar te stellen. Onderwijsvoorzieningen. In de raad van de gemeente Voorschoten op vrijdagavond a.s. komen heel wat onderwijsvoorstellen ter tafel. Het gaat hier hoofdzakelijk om aanschaf fen van hulp- en leermiddelen. Zo wenst de openbare u.l.o. een natuur kundig instrumentarium van f 516, De openbar^ Vlietschool heeft ge brek aan leerlingensets, leerboeken, een bureau en een industriestofzuiger. De kosten bedragen 4.910,De openbare u.l.o heeft als gevolg van de uitbreiding direct nodig 52 leer lingensets, waarvan de kosten neer komen oj f 2.975,—. Aan leer- en hulpmiddelen heeft deze school nog nodig een bedrag van f 1.775,—. De openbare kleuterschool, waarvan met de bouw medio april 1959 begonnen werd. en die thans zijn voltooiing na dert. heeft in eerste instantie nodig buitenspelmateriaal, schoolbehoeften en schoonmaakartikelen. Deze aan schaffingen vergen een uitgave van 12.750De Chr. U.l.o. school moet beschermd worden tegen de felel zon nestralen door de aanschaffing van jaloezieën, waarvan de kosten bedra gen 1.450,Voorts stellen B. en W. voor te benoemen als vaste leerkrach ten aan de Vlietschool. mejuffrouw E. Worm en de heer A. R. Fransz. ROELOFARENDSVEEN Ledenvergadering DOSR In haar clublokaal, café ,,'t Noorden", kwam de voetbalver. DOSR in een matig bezochte ledenvergadering bij een. In zijn openingswoord wees voorz. C. Boeker op het gebruikelijke van deze vergadering, om alvorens de competitie te beginnen de leden de gelegenheid te geven e.v. wensen en verlangens naar voren te brengen. Medegedeeld werd, dat deze zo mer alle zorg besteed was aan het terrein en men regelmatig een per soon aan het werk heeft gehouden, die er voor gezorgd heeft, dat het terrein thans alle kritiek kan door staan. Dit alles heeft echter wel tot oorzaak gehad, dat het bestuur thans met een voorstel tot contributiever hoging moet komen. Ook de leden waren hiervan doordrongen, zodat men na enige bespreking met de voorgestelde verhoging accoord ging. Vervolgens werd aan de plannen, om tot het uitgeven van een clubblad te komen, reeds meer vaste vorm gegeven. Nadat de a.s. competitie op ruime wijze was besproken, werd tenslotte nog medegedeeld, dat a.s. zondag op het DOSR-terrein twee wedstrijden gespeeld zullen worden n.l. te 12 uur DOSR 2Lisse 2 en te 2.30 uur DOSR 1Quick Steps (Den Haag). VOORHOUT Afscheid kapelaan. Hedenavond te 8 uur is er in het parochiehuis een afscheidsavond voor kapelaan Ten- niglo, die benoemd is tot kapelaan te Katwijk Alle parochianen zijn van harte welkom. WASSENAAR ,Geb.: Rene W., z. v. W. Bal jeu en J. Hogetoorn; Marc P., z. v.P. H. Gooskens en H. A. N. Consalves; Maria A., d. v. J. P. Snelderwaard en E. M. A. v. d. Kooij. Ondertr.: B. v. Berkel met H. B. E. Bühler (Duitsland; G. P. P. A. Post- ma (Leiden) met M. J. Q. Hoekstra; H. A. Gerrits (Den Haag) en Y. El- sensohn; J. J. M. v. Steen en J L. M. Hoogkamer; G. Brederode en H. C. M. v. Bemmelen. Getr.: T. G. v. Bemmelen en B. E. M. v. Noord; H. v. Bemmelen en G. G de Cler; W. J. J. v. Hezik en H. T. B. Lammers; A. J. Boonk en A. H. Oudshoorn; W. H. Zuidema en M. Hazenberg; H. L. Hortensius en B. A. Boxer. Overl.: Rene Wesselink, 1 jaar ('s-Gravenhage); Cornelis E. v. d. Roe, 56 jaar Cs-Gravenhage); Cor nelia W. v. Rijs- de Bruijn, 46 jaar (oetermeer); Regina Kardol-Baars 41 jaar ('s-Gravenhage); Otto Jans sen van Raay. 60 iaar. 55-jarig huwelijk te Alphen Het echtpaar Nicolaas P. de Heij (80) en Johanna Mesman (81), wo nende Hoornstraat 5 te Alphen aan den Rijn hoopt op zondag 13 sep tember zijn 55-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer De Heij is geboren en ge togen te Alphen, zijn echtgenote is van Langeraar afkomstig. De bruidegom heeft ruim 40 jaar gewerkt op de dakpannenfabriek van de fa. Kloot Meyburg te Ouds hoorn. Het echtpaar heeft negen kinde ren, 17 kleinkinderen en 1 achter kleinkind Het geniet nog een goede gezond heid. Als liefhebberij onderhoudt de bruidegom hier en daar de tuin tjes. Het feest wordt in familiekring gevierd. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense Vriendenclub. Laatste vlucht jonge duiven vanaf Nieder- lahnstein, 285 km. Gelost werd om 10.45 uur. Eerste duif 14.51.15; laat ste 15.15.55. Uitslag: C. Verdel 1, 2, 7; A. Dissel 3; Gothelp 4; Groeneveld 5; Hoogeveen 6. 10; L. Groenedijk 8. 9. Kampioen jonge duiven: 1. C. Ver del 1305 punten; 2. Gebr. L. Groene dijk 1298 pnt.; 3. A. Groeneveld 1232 punten. Eerste vlucht oud en jong vanaf Tilburg. 70 km Eerste duif 14.28.20. Uitslag: Th. Elshout 1; Hoogeveen 2; A. Groeneveld 3; D. v. Eik 4, 8, 9; KI. Vergunst 5; Rombouts 7; Boesveld 10. O O O WEET U HET OOK NIET Vraag: Het adres van Theresia Neumann, Duitsland. Antwoord: Konnersreuth, Bayern. Wit Ieren kinderschoentjes. Hoe moet ik wit leren kinderschoentjes bewaren? In een doos, verpakt in vloeipapier (elk schoentje afzonder lijk). Af en toe de schoentjes met 't poetsmiddel behandelen, welk u steeds gebruikt hebt, teneinde uit drogen te voorkomen. Groene teer op grijs overhemd. Hoe verwijder ik groene teer uit een grijs overhemd? De vlekken zullen nu wel hard ge worden zijn, zodat u ze eerst moet weken met petroleum en dan nabet- ten, ook met petroleum. Gaan de overgebleven vlekken er niet uit als u het overhemd wast in sop van syn thetisch wasmiddel, dan zult u uw toevlucht moeten nemen tot 'n viek kenwater zoals tetra of vlekkenwa ter. De behandeling eventueel herha len. (H.) Mierenplaag. K. H. schrijft: wij hebben veel last van mieren. Alle be strijdingsmiddelen die wij toepasten bleven zonder resultaat. Wat kunnen wij nu doen? De mieren in de kelder kunt u ver wijderen door de muren te kalken met kalk, waarin vitriool gedaan is Stroop plaatsen waarin gist is ver mengd is ook een goed middel Nat talinepoeder strooien zal tot gevolg hebben, dat de mieren vertrekken let op waarheen! In de keuken kun* u eveneens naftalinepoeder strooien. De mieren in de suikerbus kunt u verwijderen door de suiker te zeven, dan blijven de mieren over en kunt u ze vernietigen. Gebrande gips in de keukenkastjes strooien is ook een goed middel, maar denk orr uw huis dieren en kippen. Mieren kunt u ook vangen door schoteltjes met gesuikerd bier te plaatsen, of honingwater, frambozenlimonade of andere zoete verdunde likeur. Mierenhopen worden begoten met water, waarin gist is op gelost en tenslotte klimmen mieren niet tegen een muur op als men aan de onderkant van de muur (plinten) krijt strooit, of dikke krijtstrepen trekt. (H.). Vogeltrekstation, luizen, lieveheers beestjes J. C. V. vraagt: 1. Adres van het vogeltrekstation te Leiden. 2. Bestrijding luizen op kippen. 3. Leef wijze lieveheersbeestjes. 1. Het adres* luidt: Leids museum. Raamsteeg 2a, Leiden 2. U kunt deze luis bestrijden door de veren te be stuiven met anijszaad of insectenpoe der (Let op de ogen). 3. Veel is ons er niet van bekend. De beestjes leven van bladluizen, welke zij vangen op planten enz. Zij overwinteren onder het zand op een rustig plekje. (H.). Bezinksel in inmaakglazen. Mevr J. v. d. K. schrijft: in de weckglazen van mijn bonen weck komt op de bo dem een wit bezinksel te voorschijn Hoe komt dit en zijn de sla- en snij bonen nog „te eten? Vorming van een wit bezinksel in de inmaakglazen kan een teken van bederf zijn; dit behoeft echter niet. Wanneer de bonen afwijkend van geur zijn, b.v. iets zurig, zijn zij voor de consumptie ongeschikt; ruiken zij nog goed en zijn zij niet week of slij merig. dan kunnen de bonen gebruikt- wórden. Het is wel noodzakelijk de bonen gedurende 15 a 20 minuten te laten doorkoken. Eventueel aanwe zige schadelijke stoffen, die geen af wijkende geur veroorzaken, worden door het verhitten gedood. Wanneer men kort na het inmaken ziet dat een witte laag in de glazen is gevormd, kan men de glazen openen en de in houd wanneer zij nog goed is, in ruim water opkoken en opnieuw wecken. Staat de inmaak al lang, dan kan men de glazen met bezinksel het beste het eerst openen en de inhoud zo moge lijk gebruiken. In twijfelgevallen dient men de inmaak weg te doen ook al is dat jammer van de ingredi ënten en de moeite, aan het inmaken besteed. Dat bederf van ingemaakte groente voorkomt, wordt veroorzaakt door het feit dat huishoudelijk inmaken niet altijd afdoende is om alle bederf-ver- corzakende bacteriën die de in te maken produkten kunnen bevatten, te vernietigen. Hiervoor zou een ver hittingstijd van 5 a6 uur bij 100 gr. C. of een verhitting onder druk nodig zijn. Aangezien dit in de huishouding niet practisch of niet mogelijk is moet men er steeds op verdacht zijn, dat er kans op bederf is, ook al zijn de glazen goed schoon. (HB). Patat-frites. Hoe moet in patat- frites bakken? vraagt mevr. J. H. B Laat de in reepjes gesneden (1 kg) aardappelen, gedurende een ha r uur in zout water staan, laat ze daarna uitlekken in een vergiet, droog ze goed af en leg ze in warm, maar niet dampend heet vet (frituurvet). Laat ze in een paar minuten gaar worden, schep daarna de lichtgele stukjes uit de pan, laat dan het frituurvet dam pend heet worden en bak hierin de reepjes vlug goudbruin, er op letten de dat ze van binnen week blijven. Vervolgens bestrooien met zeer fijn tafelzout.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2