„Bloembollencultuur" op „Floriade" te Rotterdam ter viering van honderdjarig bestaan Het Z.-Hollandse rijwielpadenplan Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarine 4" Burgemeester met verlof, WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Er za' weer heel wat antiek de grens over gaan Dinsdagavond werd in ,.Het Prinsenhof" te Delft weer de befaamde oude-kunst- en antiekbeurs geopend.- De foto toont 'n hoekje van deze sfeer- en smaakvolle expositie. Vier gevangenen uit Arnhemse gevangenissen ontsnapt Ijzerzaag en geknoopte lakens In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn uit het Huis van bewaring Koelhuis- als verse boier verkocht L.F. de W. en A. H. waren in één cel opgesloten wegens ruimtegebrek, j en Visserij de volgende schriftelijke Hoe zij in het bezit van een ijzerzaag vragen gesteld: zijn gekomen is nog niet uitgemaakt. Met behulp van het lakentouw zijn Arnhem een tweetal gedetineerden ze van de tweede etage, waar zich ontsnapt, terwijl maandagmiddag nog hun cel bevond, op de begane grond twee anderen kans hebben gezien uit terechtgekomen, maar hoe zij over „De Koepel" te ontvluchten, deze i de muur zijn geklommen is nog even- zelfs op klaarlichte dag. min bekend. Het waren twee ge- I vaarlijke misdadigers. H., die ter be- De twee eersten, de 26-jarige L. schikking van de regering was ge- F. de W. en de 28-jarige A. H. hebben steld, had deze week moeten voor met een ijzerzaag de tralies van hun komen wegens enkele gepleegde cel doorgezaagd en zijn vervolgens, i diefstallen. De W. was veroordeeld door middel van geknoopte lakens,wegens diefstal met inklimming, bu ten gekomen. Hoe de andere twee j doch had hoger beroep aangetekend. de bennn hebben kunnen nemen is nog niet volledig bekend. Hij staat bekend als een berucht ge veltoerist, en is reeds verschillende malen wegens inbraken veroordeeld. Zyn celgenoot is evenmin een onbe kende en staat bovendien als zeer ongemakkelijk bekend. Reeds de dag tevoren was er in het Arnhemse instituut een poging tot ontsnapping op touw gezet, doch deze kon tijdig worden ontdekt. Nog twee anderen. Terwijl de justitie nog bezig was te onderzoeken hoe deze ontspanning in zijn werk kan zijn gegaan en de vraag zoekt te beantwoorden of het gevangenispersoneel niet zal zijn te kort geschoten en hoe de ijzerzaag in het bezit van de gedetineerden kan zijn geraakt, kwam het bericht dat twee andere gevangenen, B. en K., op onverklaarbare wijze eveneens uit de gevangenis bekend als „De Koepel" waren ontsnapt, ditmaal zelfs op klaarlichte dag. Zij waren te werk gesteld in een barak op het gevange nisterrein. Waarschijnlijk hebben zij, zonder dat de bewakers het hebben vakantie op Schiphol door en wildegemerkt, kans gezien uit deze barak beslist een rondvlucht maken. Zij had een ladder weg te halen en met be- nog nooit gevlogen. Toen zij hoorde I hulp daarvan over de hoge ringmuur dat zij de 20.000e passagiere was en j geklomen. Om weer van die muur af daarom een gratis weekeinde-vluchtte komen moeten zij dezelfde ladder voor twee personen naar Parijs kreeg hebben gebruikt, maar het is ook mo- VERJAARDAG MGR M. A. JANSEN Zaterdag 29 augustus viert mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zijn 54e verjaardag. Er bestaat ge legenheid mgr Jansen geluk te wen sen: voor leken, broeders en zusters zaterdag 29 augustus tot 12 uur; voor de geestelijkheid van 12 tot 1 uur. De 20 OOOsfe vloog boven Amsterdam Mej. H. M. Kooy uit Amsterdam, m: ïtschappelijk werkster bij de Her vormde Kerk, bleek dinsdagmiddag de 20.000e passagiere te zijn van de rondvluchten, welke sinds mei 1958 door Martin's Air Charter boven Am sterdam worden uitgevoerd. Mej. Kooy bracht de laatste dag van haar 1. is het de minister bekend, dat de kleinhandel geen koelhuisboter meer voor de verkoop wordt aangeboden, daar alle boter, ook die, welxe langer dan 8 weken in een koelhuis is opge slagen, als verse boter verkocht wordt? 2. acht de minister het niet nood zakelijk, dat deze boter slechts ver- Vierde eeuwfeest van de tulp in Nederland Over één onderdeel, van de het volgende jaar van 25 maart tot 25 septem ber te Rotterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade", nl. de bloembollencultuur, hebben de voorzitter van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden uit Hillegom, en de architect, de heer Carl van Empelen te Lisse, gistermiddag op een in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage gehouden persconferentie enkele nadere mededelingen gedaan. Jhr. van Nispen zei o.m. dat op instigatie van de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele, een bekroningsfonds zal worden gevormd waaruit de, door een internationale jury aan winnaars van een groot aantal op de „Floriade" te houden prijs vragen toe te kennen onderscheidingen zullen kunnen worden aangeschaft. De voorzitters van de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Haarlem, Twenthe, Salland, Rijnland en Utrecht hebben hiertoe een gezamenlijk comité gevormd, dat de voor 't bekronings fonds nodige gelden bijeen zal brengen. Aan deze prijsvragen kunnen zo wel afdelingen van de Kon. Alg. ver. voor Bloembollencultuur als parti culiere inzenders deelnemen met door hen gekweekte tulpen, hyacinten en narcissen. In het centrum van de binnen-ten- toonstelling komt een pergola van dertig bij dertig meter, in het mid den waarvan een gestyleerd vrucht beginsel met de stamper van een tulp is opgericht. Daaromheen verspreid hangen vierhonderd tulpenbollen als symbolische stuifmeelkorrels en als symbool van de vierhonderdjarige tulp. Door een wetenschappelijk systeem van temperatuurbehandeling zullen in de bollenkassen op het Dijkzigt- terrein (onderdeel van het expositie terrein)) zowel op 25 maart, de ope ningsdag, als op 25 september, de sluitingsdag, bloembollen in bloei staan. De „Floriade" wordt gehouden me de naar aanleiding van het feit dat de Kon. Alg. Vereniging voor Bloem bollencultuur honderd jaar bestaat. Tot nu toe hield de vereniging haar Vier werkelijk betrouwbare middelen I helpen elkaar endoen wonderent tenterrein inzendingen-verzorgen. n rL-l-.i— Men zal er niet alleen de bloem- De vier gen«„m,d<l.len van Chelarin. bollen van de huidige tijd kunnen ..4 worden in de hele wereld met uil- zien; er wordt tevens naar gestreefd stekend resultaat gebruikt. Ze hebben op een gedeelte van het terrein een |,un volkomen betrouwbaarheid wel zeer jubileumtentoonstellingen steeds in; replica aan te leggen van de hof die Ju(je|ijk bewezen en millioenen mensen de bollenstreek, maar het volgend i de botanicus Clusius aan het emde 1 - - - - baat gebracht bij pijnen en griep, vaak jaar zal zij daar geen expositie hou den omdat zij dan uitkomt op de grote internationale Rotterdamse ten toonstelling. Zoals bekend, wordt deze eveneens gehouden omdat het ongeveer vier honderd jaar geleden is dat de tulp voor het eerst in Europa werd ge kweekt. Alle sectoren van Tuinbouw De „Floriade" zal alle sectoren van de tuinbouw omvatten: bloembollen teelt, bloemisterij, boomkwekerij, zaadteelt en de teelt van groenten en fruit. De expositie wordt gehouden op het ongeveer veertig hectare grote buitenterrein van Ahoy en het park, in de bestaande expositiehallen en in kassen. De jubileum-expositie van Bloembollencultuur staat van de openingsdag op 25 maart af tot eind mei in bloei in de Ahoy'- en Eergie- hal, waartoe in de herfst van dit jaar kocht mag worden, voorzien van eende bollen zullen worden „opgezet", opdruk „koelhuisboter" op de wikkel? I Behalve door de officiële jubileum - 3. is de minister bereid, hieraan I expositie neemt de vereniging ook zijn medewerking te vérlenen, zodat door een collectieve inzending op het België en Israel aan de expositie deel. de consumenten, zowel wat kwaliteit buitenterrein aan de tentoonstelling I In het rosarium zal tijdens dé ten- als wat prijs betreft, niet gedupeerd deel. Daarnaast zullen verscheidene toonstelling een expositie van beel- worden? I afdelingen der vereniging op het bui-| den worden gehouden. van de zestiende eeuw te Leiden had ingericht. Verder komt voor het „he renhuis" in het park een achttiende eeuwse tuin met „museumstukken" uit de tulpenwereld. Het Proefstation voor de bloembollenteelt te Lisse zal er circa honderd historische soorten tulpen in planten. ook dan wanneer andere middelen falen. Een aparte inzending zal worden T„„ ,5,,, ,h„. G«dilkt«« Jt9e.«li9*w.g, gewijd aan planten waarvan in d: bijbel sprake is. Voorts zullen in de zgn Koningshof, waarin inzendingen uit kassen en kwekerijen van Euro pese vorstenhuizen zullen worden ondergebracht, tulpen als „Prinses Beatrix", „Prinses Irene", Prinses Marijke" e.d. worden geëxposeerd. Voor het eerst Amerikaanse deelneming Voor het eerst komen de Verenig de Staten, door deel te nemen aan de „Floriade', op een internationale tuinbouwtentoonstelling in Europa uit. Tulpen met de namen „Eisenho wer" en „Roosevelt" zullen in de na bijheid van de inzending der V. S. bloeien. Verder nemen o.a. Frankrijk, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. (Advertentie). THEOLOGIECURSUS VAN KRO In het komende najaar- en win terseizoen zal de KRO een reeks uitzendingen wijden aan de theolo gie. Op dertien dinsdagavonden na melijk zullen 26 uitzendingen ge schieden, die zijn afgestemd op luis teraars met een middelbare ontwik keling. Met deze cursus houdt zijde lings verband een theologie-cursus van het Ned. schriftelijk studiecen trum te Culemborg, dat eerder sa menwerking met de KRO heeft ge vonden met betrekking tot de cur sus „schrijven voor de omroep". Na der zal de KRO mededelingen doen omtrent de wijze, waarop verder godsdienstige uitzendingen zullen worden verzorgd. aangeboden, was zij blij verrast. Waarschijnlijk zal zij in september van dit aanbod gebruik maken. De mogelijkheid bestaat dat de heer De Matter, de miljoenste bezoeker van de luchthaven, tegelijk met zijn echt genote en mej. Kooy naar Parijs zal vliegen. Mej. Kooy neemt dan of een vriendin of een van haar pupillen mee. De stewardess van de M.A.C. mej. Charlotte Reitsma zal het gezel schap naar Parijs vergezellen. verdacht van ambtsmisbruik Burgemeeste mr W. C. A. Francis- sen van St. Michielsgestel heeft van de waarnemend commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant ziekteverlof gekregen voor onbepaal de duur. De burgemeester had verlof ge vraagd in verband met een onderzoek dat door de rijksrecherche en de fis cale recherche wordt ingesteld met betrekking tot persoonlijke bevoor deling door de burgemeester bij de aankoop van gronden door de ge meente. Uit hoofde van zijn functie kende de burgemeester de bestemming van bepaalde gronden tot bouwgrond in de uitbreidingsplannen. Hij zou bui tenstaanders „getipt" hebben, die daarop bepaalde gronden opkochten. Zodra de bestemming bekend werd, verkochten zij de grond voor aan zienlijk meer dan de inkoopprijs aan de gemeente. Door deze fraude heeft de gemeente St. Michielsgestel een aanzienlijk verlies geleden. Men vermoedt dat de burgemeester bepaalde bedragen in ontvangst heeft genomen als beloning voor zijn informaties. De zaak raakte aan het rollen, doordat enkele inwoners van de ge meente verdenking opvatten tegen de burgemeester. Tijdens de afwezigheid van burge- w meester Francissen wordt dienst func- het College" Regina Pacis te Ara- tie waargenomen door mr A. Th. van guari (Minas). 1 Tuyl, burgemeester van Schijndel. De elfde kunst- en antiekbeurs, die in het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft wordt gehou den, is gisteravond geopend. De vice-voorzitter van de Stich ting „Oude Kunst- en Antiekbeurs", de heer J. Stodel, zei, dat de beurs van meer dan commerciële beteke nis is. Zij bevordert de belangstel ling voor het schone. Mr. C. G. D. baron Van Hardenbroek, groot meester van het huis van H.M. de Koningin, verrichte hierna de offi ciële opening van de beurs. Hij noemde de opening een Europees ge beuren. Van grote betekenis vooral achtte hij het feit dat deze beurs kan worden gehouden in het histo rische Prinsenhof. PATER TIELBEFK S.S.C.C. APOSTOLISCH ADMINISTRATOR VAN FORMOSA IN BRAZILIë Z.H. de Paus heeft pater Victor Tielbeek S.S.C.C. benoemd tot apos tolisch administrator van Formosa (Goias) in Brazilië. Formosa ligt in de onmiddellijke nabijheid van Brasilia, de nieuwe in opbouw zijnde hoofdstad van Brazi lië. Monseigneur Victor Tielbeek werd geboren te Raalte in 1919. In 1940 legde hij de geloften af in de Congre gatie der Heilige Harten en in 1946 ontving hij de Priesterwijding. Vanaf 1947 is hij werkzaam in Bra zilië. Tot nog toe wat hij Overste van gelijk dat zij hulp van buiten hebben gehad. Ook dit wordt thans door de justitie onderzocht. Een van hen zou over enkele weken vrij komen omdat zijn straftijd dan ten einde zou zijn. Van de vier voortvluchtigen ont brak gisteravond nog ieder spoor. Tot 1964 moet 110 kilometer gereed komen Het rijwiel, zowel de trapfiets als de brommer, neemt in de binnen landse recreatie een grote plaats in. Het nog steeds gjroeiende gemotoriseerde verkeer van landgenoten zowel als buitenlanders in de vacantie- maanden, maken echter het genot van het trekken met de tweewielige ver voermiddelen niet altijd onverdeeld. Wel zijn er langs het merendeel der grote wegen ook fietspaden aange legd, maar de fietstoerist, die gesteld is op een beetje (verkeers)rust tijdens zijn tochten, is aangewezen op de toeristische rijwielpaden. Wij kennen in ons land reeds lang rijwielpadennetten. Men denke maar aan de heidestreken, zoals Drente, de Veluwe en het Gooi, maar ook in andere streken, waarbij vooral de karakteristieke polderlandschappen, zijn zulke netten zeer zeker op zijn plaats. Doch deze rijwielpaden, die op vele plaatsen moeten worden aangelegd om trap- en bromfietsers in de gelegen heid te stellen anders dan langs de grote wegen te rijden, bezorgen de over heid veel hoofdbrekens. Voorrang voor Leidens omgeving Onlangs hebben de Provinciale Staten van Zuid-Holland het bekorte provinciale rijwielpadenplan goed gekeurd, zo lezen we in de Toeris tenkampioen van de A.N.W.B. Toen in 1954 het rijwielpadenplan werd ingediend, werden de kosten van uitvoering op dertien miljoen geraamd. Inmiddels is echter ge bleken, dat dit bedrag niet toerei kend is. Bij de aanleg van de wei nige paden, die zijn klaar gekomen en bij de voorbereiding van andere tracé's heeft men vastgesteld, dat vele paden van zwaardere construc tie moeten zijn dan aanvankelijk in de bedoeling lag, omdat zij, behalve door fietsers, ook voor agrarisch verkeer moeten worden gebruikt. Bovendien worden door vele parti culieren, over wier grond de paden lopen, hogere eisen gesteld aan de voorzieningen om hun resterende eigendom van het rijwielpad af te scheiden. Voorts is het nodig geble ken niét alleen kale fietspaden aan te leggen, maar ook stroken met passende beplantingen, waar toe risten wat kunnen zitten en uitrus ten. Dit brengt met zich mee dat er weer méér grond nodig is. Het be drag van dertien miljoen is dan ook gestegen tot twintig miljoen, ter wijl de geschatte onderhoudskosten van ƒ240.000,per jaar in 1954, nu ƒ450.000,zijn geworden. „Bekort" plan. Een en ander heben Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland nu ge noopt tot het indienen van een „be kort" plan, d.w.z. een plan waarin staat, welke paden in de komende tien jaren zullen worden aange legd. Enkele daarvan zijn aange wezen als zijnde urgent en deze zul len al in de komende vijf jaren worden goreed gemaakt. Dit brengt niet mee dat het oorspronkelijke plan van de baan is want nadat het bekorte plan zal zijn uitgevoerd, zal opnieuw worden bekeken welke paden dan nog voor aanleg in aan merking zullen komen. Wel zullen er dan ongetwijfeld afvallen maar sommige fietspaden in het oorspron kelijk geprojecteerde dus onver-, korte plan zijn ook niet onmis baar omdat men het gewenste doel wel kan bereiken via 'n omweg, die geen of weinig moeilijkheden met zich meebrengt. Een voorbeeld hiervan is het fietspad langs de zuidzijde van de Langeraarse plassen. Dit is een van de paden die er voorlopig niet zul len komen, omdat er evenwijdig op ongeveer een kilometer afstand al een goede weg is, namelijk het Ker- kepad, dat heel goed kan worden 110 kilometer urgent. Het bekorte plan omvat, zoals het thans door de Provinciale Staten is goedgekeurd, 215 kilometer rijwiel pad, terwijl de lengte van het onver korte plan 400 kilometer was. In de komende vijf jaar moet 110 kilo meter gereed komen. Tot de paden, die met voor rang zullen worden aangelegd, behoort onder meer het fietspad Haarlemmer Trekvaart-Lange- velderweg, aansluitend op het kort geleden geopende slag naar zee, dat op zijn beurt weer de toegang naar het duinpad Noord- wijk - Katwijk - Wassenaarse Slag opent in zuidelijke richting en naar Zandvoort in het noor den. Aan de voorbereidingen voor dit pad is men al begonnen. Bovendien heeft voorrang het pad langs de zuidzijde van het Braassemermeer. Verder staan nog een vijftal pa den in andere delen van de provin cie op de urgentielijst, te weten een pad om de Rottemeren heen, in de buurt van Rotterdam dus, een pad door de Krimpenerwaard, een pad in de omgeving van Kinderdijk, dat een reeds bestaand karrespoor zal volgen, een pad langs de duinzoom van Voorne, waarvan een klein deel bij Rockanje reeds gereed is en al wordt gebruikt, en een pad langs de Brielse Maas, dat ook al druk wordt bereden maar waarvan enkele delen toch nog niet geheel klaar zijn. Vóór zomer 1960 gedeelte klaar? De paden, die nu in voorberei ding zijn waaronder dus ook het pad van de Haarlemmer Trekvaart naar de Langevelderweg hoopt men voor een groot deel vóór de zomer van 1960 gereed te hebben. Het is echter in het geheel niet ze ker dat dit lukt, want het zijn juist de voorbereidingen, die de meeste moeilijkheden opleveren en waar van de tijdsduur nauwelijks is te voorspellen. De meeste tijd neemt de aankoop van de benodigde grond in beslag, want niet alle eigenaren zijn even vlot en bereidwillig. Is er sprake van tegenwerking, dan kan er natuurlijk grond worden ont eigend, doch de procedure die hier mee gepaard gaat, kan soms wel twee jaar tijd vergen. Maar is de grond er eenmaal, dan kan wel met enige zekerheid wor den gezegd, wanneer het fietsrij- dende publiek van het nieuwe pad gebruik kan gaan maken. De reconstructie van rijksweg 13 vordert gestaag Binnen afzienbare tijd zal dan de gevaarlijke hobbel- ellende op Rijksweg. 13, tussen Rotterdam en Delft, ver oorzaakt door het bijzonder slechte wegdek, tot het verleden behoren. Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan het aanleggen van een vrijwel geheel nieuwe weg, hetgeen nu voor het verkeer langs deze route diverse problemen opwerpt. De foto geeft een beeld van het werk, gezien vanaf het viaduct over de weg bij Zestienhov en in de richting Delft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8