A DE TEXAS =R ANGE Vervoersvergunning van ELTAX-LEIDEN met termijn van vijf jaar verlengd Indonesische zakenleven ligt verlamd 0) Moeilijk transport van schuil voor keersluis Steun gevraagd voor Algerije India voelt z'n noordgrens bedreigd WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 DE LE1DSE GOURANT EAU1NA i Gedeputeerde Staten vellen een Salomonsoordeel Proefproces over „schuifel-auto's" De importeur van de „kleine auto die niet harder kan dan twin tig", de n.v. Gremi te Groningen, importeur van lichte automobielen, heeft vanmorgen een proces-ver baal laten opmaken tegen een van zijn employées, de heer E. Jansen. Deze bezit geen rijbewijs en begaf zich vanmorgen met een kleine auto (Goggomobil) in de stad Gro ningen op weg. De politie werd gewaarschuwd, en in de Ebbingestraat werd tegen de heer Jansen, die daar toen met een snelheid van tegen de 20 km. per uur reed, proces-verbaal opge maakt omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. De importeur hoopt nu dat hier mee een proefproces aan het rollen is gebracht, waaruit de status van personenauto's die niet sneller rij den dan 20 km. per uur, duidelijk zal blijken. TWEEDE TUNNEL ONDER RIJKSWEG TE WASSENAAR Dinsdag 22 september aanstaande zal door de Rijkswaterstaat in het openbaar worden aanbesteed het ma ken van een voetgangerstunnel onder de Rijksstraatweg te Wassenaar, na bij kilometerpaal 6.9, dat is bij de uit mondingen van de Raaphorstlaan en de Houtlaan. Gemeente2 jaar Eltax: 10 jaar Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben uitspraak gedaan op het beroep van de N.V. Eltax te Lei den op de beschikking van B. en W. te Leiden, de vergunning voor de uit oefening van de busdienst over de trajecten S en K niet langer dan twee jaar te verlengen. De Eltax had, zoals bekend, 'n ver lenging van tien jaar aangevraagd. G. S. hebben thans beslist dat de ver gunning met vijf jaar verlengd zal worden, n.l. tot 1 januari 1964. Men zal zich herinneren, dat het college van B. en W. te Leiden op een zitting van Gedeputeerde Staten aan voerde, dat het Nederlands Verkeers- instituut een rapport heeft opgesteld over het personenvervoer te Leiden. Naar aanleiding daarvan heeft Lei den aan de N.Z.H.V.M. en de Eltax, als de voornaamste deelnemers in het stadsvervoer, gevraagd, voorstellen te doen over de verzorging van het stadsvervoer, ófwel door een harer alleen, ófwel in nauwe samenwer king. Hangend het onderzoek van re organisatie van het stadsvervoer leek het B. en W. niet verstandig een ver lenging van langer duur dan twee jaar te verlenen aan de Eltax. De Eltax achtte daarentegen verlenging van de vergunning met slechts twee jaar zeer bezwaarlijk, omdat het een normale bedrijfsvoering onmogelijk maakt. Een bedrijf heeft een rede lijke zekerheid omtrent zijn bestaans- duur nodig. In mei 1957 heeft men een begin gemaakt met vernieuwing van het materieel door het bestellen van vijf nieuwe autobussen, waarmee 250.000 was gemoeid. Op korte termijn zullen wederom vijf nieuwe autobussen wor den aangeschaft. Voorts moet ook ge dacht worden aan het personeel, waarvan twaalf leden reeds meer dan 25 jaar in dienst zijn. Redelik Gedeputeerde Staten o\ thans, dat uit de stukken is vast ko men te staan, dat de Eltax sinds 1934 vergunning heeft voor exploitatie van lijnen S en K. Het laatst heeft de gemeente Leiden haar nog van 1954 tot 1959 verlenging van de vergun ning verleend. De Eltax heeft het ver zoek om verlenging tiidig ingediend. Het was redelijk geweest, aldus G S., als de geldigheidsduur van de ver gunning met tenminste een zelfde aantal jaren was verlengd als waar voor zij gold. Men moet hierbij ook letten op de noodzakelijke vervanging van het materieel, dat reeds 10 jaren of langer in bedrijf is. Indien de door het gemeentebe stuur beoogde reorganisatie van het personenvervoer het intrekken van de vergunning nodig mocht maken, dan biedt de wet hiertoe toch de mo gelijkheden. Het college van G. S. vindt de ter mijn van twee jaar te kort in verband G.S. hebben hun beslissing geno men over de ELTAX-Leiden. De ver gunning wordt verlengd tot januari 1964. De twee jaar van de gemeente zijn er vijf geworden. Maar zekerheid over de vraag of dit vertrouwde stads beeld van de blauwe bussen aan het stationsplein gehandhaafd zal blijven bestaat ook nog niet, want de wet Autovervoer Personen biedt de mo gelijkheid de vergunning in te trek ken. met een voor de Eltax redelijke ter mijn van afschrijving op het mate rieel. Daarom acht het dan ook in dit ge val alle omstandigheden in aan merking genomen, een termijn van -vijf jaren passend. 6, S. besluiten dan ook de bestre den beslissing van B. en W. van Lei den aldus te wijzigen. keer genieten is GOEDKOPER GENIETEN NS 0 Norm. prijs per 3 fl. Spec, prijs per 3 fl. Vin roti 5.85 5.35 Enire-deux-mers 1955 7.BO 7.05 Macon 1955 rouge en blanc 8.55 7.75 Graves superieures 1955 blanc 8.85 7.95 Riesling Alsace 1953 14.85 12.90 Chateau chasse spleen 1952 15.75 13.90 Piesporter Michelsberg 1955 14.25 12.75 Vermouth rlcordo rosso e blanco 11.25 10.60 Sherry Xander pale dry en amontillado fino 12.75 11.35 Douro port red and white 13.50 12.75 Statiegeld is niet inbegrepen! 0 VROOM DREESMANN Diefje sfal in opdracht van vader Buil elf mille Het geheimzinnige en altijd weer doeltreffende optreden van een knap inbreker, die Waddinxveen onveilig maakte, is tot klaarheid gebracht. Het bleek dat de dader een dertien jaar oude scholier was. Na zijn aan houding vertelde de jongen, leer ling van de lagere school en een van de tien kinderen van een fabrieks arbeider, dat hij al het gestolene aan zijn vader heeft afgedragen. De buit bedroeg in enkele maanden tijds elf mille. Slager Beest aan de Zuidkade miste plotseling op onverklaarbare wijze een portefeuille met duizend gulden en de speelgoedfabrikant Sliedrecht, een eindje verderop aan de Zuidkade, was enige tijd later een geldkistje kwijt, inhoudende tien mille. In Waddinxveen trok men lang zamerhand de conclusie da+ alleen een inwoner van de plaats zélf de dader kon zijn. Een knecht van ie melkhandelaar Kool, die na ver schillende raids van de onbekende in totaal 200,miste, lokte op zondagochtend, toen het hele gezin naar de kerk was, een nieuwe in braak uit. Hij had zich in de slaap kamer verschanst. De inbreker kwam, zoals verwacht: duidelijk herkende de melkknecht de kleine jongen, die onraad bespeurde nadat hij het raam had opgeschoven, snel de benen nam. De Rijkspolitie haalde de kleine dief thuis op. Nadat de vader van de dief op grond van de bekentenissen van zijn zoon was gearresteerd, legde hij een gedeeltelijke verklaring af. Binnenkort zal de schuif worden aangebracht voor de keersluis in de noordelijke uitgang van het Amster dam-Rijnkanaal ten zuiden van de nieuwe oeverbinding bij Schelling- woude, met de bouw waarvan men in december 1957 is begonnen. Deze keersluis, welke zal bestaan uit twee betonnen heftorens met een tussen- hangende stalen schuif, zal de schei ding vormen tussen de boezemwa teren van Amstelland en het Noord- zeekanaal, in gevallen, waarin dit noodzakelijk z?l blijken. De beide heftorens van de keer sluis reiken tot 22 n.a.p. Hier tussen zal een 50 meter brede schuif met een gewicht van pl.m. 140 ton en een hoogte van 8 meter worden opgehangen. De schuif is in schaal constructie uitgevoerd en gebouwd bij de Nederlandse Staalindustrie te Rotterdam. Van Rotterdam, via Arnhem, naar Amsterdam Naar verwachting zal op donder dag 27 augustus de schuif met be hulp van twee zware, drijvende bokken, waaronder de nieuwe bok .Simpson", de grootste drijvende bok van Nederland, in de Rotter damse Keile-haven op pontons worden geplaatst. In verband met het invaren tus sen de heftorens is het noodzake lijk, dat de schuif in vertikale stand wordt vervoerd. Het hoogste punt zal tijdens het transport elf meter boven de waterspiegel reiken. Aan gezien het in verband met de door- vaarthoogte van een aantal vaste bruggen niet mogelijk is de kortste weg van Rotterdam naar Amsterdam te volgen, zal het transport naar verwachting gedurende het tijdvak van vrijdag 28 augustus tot maan dag 31 augustus in de namiddag plaats vinden via Arnhem, Deventer, Kampen en het IJsselmeer. Een en ander geschiedt natuur lijk afhankelijk van de weersom standigheden. Het moeilijkst te passeren obsta kel zal zijn de spoorbrug te Deven ter, die doorgaans een vrije door- vaarthoogte heeft van tien meter. In verband met de lage stand van de Gelderse IJssel zal het trans port, naar verwachting, deze brug echter wel kunnen passeren. Op dinsdag 1 september hoopt men de schuif tussen de beide hef torens te kunnen ophangen. Het transport wordt verzorgd door het Transportbedrijf De Wit, transport en bergingsmaatschappij uit Rotter dam. Twee sleepboten zullen zorgen voor het transport. Een en ander geschiedt uiteraard ten behoeve van de rijkswaterstaat. Velen verloren hun fortuin De Indonesische regering heeft dins dag bekend gemaakt, dat de houders van geblokkeerde bankrekeningen (als gevolg van de monetaire maatre gelen), hun geld zullen terugontvan gen in de vorm van langlopende obli gaties met een „redelijke" rente. Vol gens het persbureau Antara zullen deze personen ook leningen kunnen verkrijgen, Het persbureau zei ook, dat deze maatregelen wordén be schouwd „als een speciale belasting op de personen die het geld in han den hielden en geen belasting betaal den". Boekbespreking „De brieven van de heilige pastoor van Ars". Uit gave Lannoo. Den Haag. Bij de Haagse uitgeverij Lannoo verscheen een bundel brieven uit de nalatenschap van de heilige pastoor van Ars, wiens afsterven honderd jaar geleden dit jaar met grote luister wordt herdacht. Ter gelegen heid van het eeuwfeest zijn reeds enige boeken over deze merkwaar dige heilige geschreven; de bundel brieven vormt hierbij een nuttige aanvulling omdat wij uit de enigs zins onbeholpen correspondentie van pastoor Vianney hem van een minder bekende zijde leren kennen, b.v. als bedelaar .Talrijk zijn de brie ven, die hij schreef aan zijn weldoe ners en waarin hij herhaaldelijk vroeg om nieuwe giften en versnelde inlossing van gedane beloften; dit alles om zijn caritatieve werken, vooral het weeshuis, in stand te kun nen houden. Zijn bekende nederig heid spreekt uit elke brief, vooral b.v. uit het ontroerend schrijven, dat hij als seminarist aan zijn vader richtte. Men proeft uit de brieven ook een zekere handigheid, waarmee de pastoor de zakelijke kwesties be handelde, en een bepaald soort iet wat boerse humor, waarmee hij moei lijkheden en lastige vragen wist te omzeilen. Alles bijeen een interessant boek gecompleteerd met een levens schets door Maxence v. d. Meersch dat door de uitgever in een goede band werd gestoken. Wij begrijpen alleen niet waarom hij de brieven drukte op blauwgrijs papier, dat het lezen tot een vermoeiende bezigheid maakt Tien Arabische landen hebben de Ver. Staten gevraagd tussenbeide te komen teneinde door politieke on derhandelingen een einde te maken aan de oorlog in Algerije. De diplomatieke vertegenwoordi gers van deze Arabische landen in de V.S. overhandigden gisteren de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian Herter, een gezamenlijke verklaring. Deze verklaring zegt o.a.: „De hoofden der Arabische diplomatieke missies drukken de hoop uit, dat de V.S. de Algerijnse vrijheidsstrijd in de komende vergadering van de Assemblee der UNO meer steun zul len geven. Inmiddels gaven gisteren in een speciale kabinetszitting te Parijs de Franse ministers en staatssecretaris sen hun oordeel over de mogelijk heid en wenselijkheid van een ge heel nieuwe politiek ten aanzien van Algerije. President de Gaulle heeft zich enig etijd geleden bereid verklaard tot een „nieuw politiek initiatief" met betrekking tot Algerije. President Soekarno zal vandaag, woensdag tot de bevolking spreken over de financiële decreten. De devaluatie van de roepia met 75 en de andere monetaire maat regelen hebben overigens het Indone sische zakenleven geheel verlamd. Bij de banken in Djakarta, die door militaire politie werden bewaakt, vormden zich gisteren lange rijen mensen, die vergeefs probeerden hun geld op te nemen. Door het blokkeren van de bankrekeningen hebben dub zende zakenlieden, vooral Chinezen, in één dag een fortuin verloren. Het sluiten van vrijwel alle win kels en banken heeft nog een onaan genaam gevolg: er kunnen geen sa larissen worden uitbetaald aan het personeel. NIEUWVEEN AANBESTEDING AMBTSWONING Gistermiddag werd de bouw aan besteed van de ambtswoning voor de burgemeester van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude. De woning komt te staan in laatstge noemde gemeente. De uitvoering zal staan onder architectuur van ir. W. Wissing uit Barendrecht. Er werd als volgt ingeschreven: fa. P. Egberts, Nieuwveen 88.100; fa. D. Speet, Nieuwveen 89.570; fa. Gebr. v. Dijk, Nieuwveen 90.048; fa. Kwakkenbos en Zn, Nieuwveen 94.000; L. Visser, Nieuwveen 91.160; C. Overdevest, Rijnsaters- woude 88.450; fa. Blazer, Rijnsa terwoude 93.000; J. Kinkel en Zn, Leimuiden 92.000; G. Aartman en Zn, Leimuiden 94.000; C. J. v. Ber- kel, Leimuiden 84.600; P. de Graaf 94.000; W. J. v. Driel, Leimuiden 89.525; fa. Charlet, Leimuiden 89.600. De gunning is aangehou den. Nehroe waarschuwt Volgens geruchten, die in Ganh- tok, de hoofdstad van Sikkim een kleine Himalaja-staat tussen Tibet en India de ronde blijven doen, zouden Chinese patrouilles zijn bin nengedrongen in Bhoetan, een an dere Himalaja-staat tussen Tibet en India. Sikkim en Bhoetan staan bei den onder bescherming van India, waarvan zij in zekere zin de na tuurlijke grens vormen. Naar ge meld heeft premier Nehroe van In dia in het parlement verklaard, dat India beide staten tegen eventuele indringers zal verdedigen. Volgens waarnemers betekende deze verkla ring een ernstige waarschuwing aan het adres van Peking, zo dit enig avontuur in de zin mocht hebben. Op door Peking gepubliceerde aardrijkskundige kaarten worden de staten Bhoetan en Sikkim reeds als Chinees gebied aangegeven. Er is ook reeds melding gemaakt van uitgebreide concentraties van Chinese troepen in het aangenoemde staten grenzende gebied van Tibet, waar Peking de macht reeds eerder in handen heeft genomen. Volgens de geruchten die uit gewoonlijk welingelichte bron zouden stammen zou Peking in januari aanstaande de hand op Bhoetan willen leggen. De ligging van Bhoetan, zijn geografische gesteldheid en de vrij wel algehele afwezigheid van ver bindingsmogelijkheden zouden hulp van buiten af voor deze staat zeer moeilijk maken. Als China dit kleine koninkrijk zou bezetten, zou het daarmee een strategisch be langrijke positie verkrijgen en India zou tegelijkertijd zijn enige natuur lijke verdedigingslinie in het noor den, de Himalaja verliezen. Peking zou dus een nieuwe mogelijkheid krijgen om verder in Zuid-oost- Azië door te dringen. Bhoetan, dat zich tot nog toe voor vreemdelingen en alle buitenlandse invloed gesloten had gehouden, heeft enkele dagen geleden doen weten, dat het nu de hulp van In dia wil aanvaarden. De premier van Bhoetan, Jigme Dorji, wordt begin september in India verwacht voor besprekingen daarover met Nehroe. (61)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5