S)e QeidócSoiVtcm Onrust in metaalnijverheid over de C.A.0. Vanavond komt Eisenhower te Bonn aan De rode bedreiging van Laos PRESIDENT Waar de president over spreken zal ONRUST IN BENGALEN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14797 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. f2.55 p. maand, f7.5ü p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Regering wensi een „glijdende" loonsverhoging In Den Haag zijn gisteravond langdurige besprekingen gevoerd over de goedkeuring van de CAO- Metaal. Aan deze besprekingen werd deel genomen door vertegenwoordigers van de regering, van het college van rijksbemiddelaars, van de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid en van de vakraad voor de metaalindustrie. Naar verluidt zou het kabinet be sloten hebben, met ingang van 1 augustus j.l. niet 5 procent loonsver hoging te geven maar 3 procent. De ontbrekende 2 procent zou dan per 1 augustus 1960 kunnen worden uit- Naar van de zijde van de werk nemersorganisaties in het metaalbe drijf wordt medegedeeld, zal het college van rijksbemiddelaars van ochtend in spoedzitting bijeenkomen en vanmiddag nog een gesprek met de vakraad hebben. Mocht de goedkeuring, op de CAO voor het metaalbedrijf door het col lege worden onthouden dan ver wachten de werknemersbonden grote moeilijkheden in het metaalbedrijf. „Werkspoor" legde werk neer. De ongerustheid onder de metaal arbeiders heeft vanmorgen in de fa briek van de N.V. Werkspoort in Amsterdam geleid heeft tot het stil leggen van het werk. Directie en vertegenwoordigers van werknemers voerden tegen het middaguur be sprekingen. Na afloop van dezé be- V erwachiingen OP EEN MAN zijn de ogen van de hele wereld gericht en dat is de man, die vandaag over de Oceaan is komen vliegen om met de grote po litieke leiders van West-Europa over leg te plegen in verband met de a.s. ontvangst van Chroesjtsjef in de Ver. Staten. Een zware taak rust op het ogen blik op de schouders van Eisenhower. Men verwacht van hem, dat hij de bondgenoten aan deze zijde van de Atlantische Oceaan opnieuw 0 zal weten op te stuwen tot de grote eenheid, welke hem dan het nodige overwicht zal geven wan neer hij komt te staan tegenover Chroesjtsjef. Men verwacht van hem, dat hij in Europa alle bezwaren en kleinzielige gevoeligheden zal kunnen bezweren en dat hij straks met een stevige handdruk de Russische leider er toe brengen kan om dwars over de po litieke staketsels van het ogenblik heen te komen tot een vreedzame samenleving tussen Oost en West. Men verwacht van hem, dat hij de Grote Magiër zal blijken te zijn, die met zijn toverstaf de vrede in stra lende schoonheid zal doen oprijzen. Eisenhower is als president van de Ver. Staten een machtig man, maar almachtig is hij zeker niet. Hij kan bijv. de ideeënwereld van de communistische leiders niet in over eenstemming brengen met die van het Westen. Misschien zal er eén of andere modus vivendi gevonden wor den men kan nooit weten maar het is toch wel leerrijk om even te kijken naar de verschijnselen, welke in het Verre Oosten een scherp licht werpen op de mogelijkheden van een vreedzame coëxistentie met volken, die communistisch geïnfecteerd zijn. Zelfs een principieel zó vreedzaam man als Nehroe ziet zich gesteld voor de onmogelijkheid om goede vrienden te blijven met de Chinezen van Pe king, die na Tibet overweldigd te heb ben de noordflank van India bedrei gen. En wat er in Laos gebeurt is al even illustratief. Daar stoken de communistische leiders van Noord- Vietnam (en denk er maar gerust bij: dus de Chinezen) de onlusten aan, die het bewind in Laos bedreigen. Met de bedoeling om het bestaande regiem in Laos te behouden stuurt Amerika er enige adviseurs heen en prompt werpen de communisten de schuld op de Amerikaanse „imperia listen", die de vrede in het Verre Oos ten bedreigen. Eén blik op de kaart toont aan, hoe grote nonsens het is om van Laos een bedreiging van het rode China te willen maken. Probeer met zulke lieden maar een gc vrienden te blijven. We zullen de reis van Eisen hower en meer nog de ontmoeting met Chroesjtsjef met belangstelling volgen, maar onze verwachtingen niet te hoog spannen. spreking deelde de directie mede ge gronde hoop te hebben, dat de ar beiders na de lunchpauze hedenmid dag het werk zullen hervatten. In Bellevue te Amsterdam wordt vanavond om 8 uur voor het kader van het district Amsterdam door de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid een ver gadering belegd, waar de landelijke voorzitter I. Baart een uiteenzetting zal geven over de onderhandelin gen, die voor de CAO zijn gevoerd. Holel-rat stal sieraden Ter waarde van f 11.000 Ten nadele van twee Nederlandse hotelgasten, die in een groot hotel te Scheveningen verblijven, zijn gis teren sieraden ontvreemd ter waar de van in totaal ruim elfduizend gulden. Aangenomen wordt dat gistermid dag onbevoegden zich met een valse sleutel toegang tot de afgesloten hotelkamer van de twee gasten heb ben verschaft. In de kamer bleken de afgesloten koffers te zijn open gebroken. Vermist worden van een der gasten een platina dameshor loge en een gouden halsketting, sa men ter waarde van ongeveer zeven entwintighonderd gulden, en van de andere gast een parelcollier bene vens een platina broche bezet met briljanten, ter gezamenlijke waarde van circa vijfentachtighonderd gul den. Bisschoppen zijn iegen „apartheid De Katholieke aartsbisschop van Johannesburg in Zuid-Afrika, mgr.\ Hurley, heeft dinsdag gepleit voor volledige politieke rechten voor alle Zuid-Afrikaanse staatsburgers voor zover zij voldoen aan zekere alge mene eisen. Dit is een redelijke op lossing voor de vraagstukken van Zuid-Afrika. Het is noodzakelijk de mentaliteit van de rassenscheiding van de blanken te wijzigen. Aartsbisschop Hurley achtte het niet waarschijnlijk, dat in Afrika als geheel democratie in de Europese zin in de komende tientallen jaren veel opgang zal maken. De Katholieke aartsbisschop van Kaapstad, McCann, heeft dinsdag avond gezegd, dat behoud van de christelijke beschaving vereist, datl er integratie wordt ingevoerd, niet alleen op economisch maar ook op sociaal terrein. De „apartheid zal de christelijke beschaving ondermij- ribn", aldus aartsbisschop McCann. Prins Bernhard ontving Khartoems gouveneur President Eisenhower is vanmorgen te 8.55 uur (Ned. tijd) van de lucht basis Andrews bij Washington naar Bonn vertrokken, waar hij het overleg begint met West-Europese leiders gedurende zijn verblijf van 10 dagen in Eurooa. De Boeing 707, het nieuwste Amerikaanse straalverkeersvliegtuig, waar mee de president reist, maakte een tussenlanding op de basis Harmon op New Foundland. De Boeing wordt vanavond te 18.30 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Wahn bij Keulen verwacht. Zes of zeven Amerikaanse oorlogsschepen in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan bevinden zich tijdens de vlucht van de president bij wijze van voorzorg op bepaalde plaatsen langs de luchtroute. President Eisenhower heeft dinsdag op zijn persconferentie in Washing ton verklaard, dat hij bij zijn bezoek aan Europa opnieuw het verlangen van de V. S. naar een eervolle en rechtvaardige vrede naar voren zal brengen. Hij zal er bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs de nadruk op leggen dat de V. S. de overige westelijke landen militair zullen steunen zo zij met geweld weerstand zullen moeten bieden aan een aanval. Met Adenauer en Macmillan ONDERHANDELEN OVER ONTWAPENING Hij zal voorts nogmaals bevestigen dat de V. S. bereid zijn om op een realistische basis met de Sowjet-Unie te onderhandelen over een redelijk en wederzijds uitvoerbaar olan voor een algemene of gedeeltelijke ont wapening. De V. S. zijn dan ook be reid om een begin te maken met de de oplossing van het Duitse vraagstuk. Eisenhower zal verder nogmaals onomwonden verklaren, dat de V. S. achter de Navo zullen blijven staan. En tenslotte zal hij in Bonn, Londen en Parijs voorsteilen om gezamen lijk de middelen te onderzoeken, die het mogelijk zullen moeten maken om de levensstandaard van de circa 2 miljard bewoners van de minder ontwikkelde landen omhoog te bren gen. Gesprek met Adenauer Volgens het opgestelde programma zullen Eisenhower en Adenauer don derdag vier-en-een-half uur de tijd hebben om over de internationale toe stand te spreken. Een gedeelte van die besprekingen zal onder vier ogen geschieden, maar voor het merendeel van de tijd zullen beide staatslieden hun adviseurs naast zich hebben. Voor Adenauer zal dè voornaamste kwestie zijn die van de betrekkingen tussen Oost en West gezien in het licht van het Duitse probleem. Hij zal ongetwijfeld Eisenhower bezweren een eventuele ontdooiing van de in ternationale betrekkingen niet ten koste van West-Duitsland en Berlijn tot stand te laten komen, maar dat het beginsel van hereniging van Duitsland in vrijheid door Washing ton gehandhaafd zal blijven. Wat eventuele middelen tot het teweeg brengen van een ontspanning betreft, zal Adenauer stellen, dat alleen een algemene en gecontroleerde ontwape ning een toenadering tussen Oost en West zal kunnen bevorderen. Moge lijk zal in dit verband de in het uit- zichtgestelde Franse atoombom ter sprake komen. Donderdagavond naar Londen. Zoals bekend zal president Eisen hower donderdagavond naar Londen vertrekken. Eisenhower en premier Macmillan van Engeland zullen dan in het weekeinde o.m. van gedachten wisselen over de economische ont wikkeling op lange termijn en de vooruitzichten van de handel van de niet-communistische wereld, zo is dinsdag in doorgaans welingelichte Londense kringen vernomen. Eisenhower en Macmillan, zo zei men, zullen „een blik in de toe komst" werpen om' de middelen te kunnen ontdekken, waarmee het Westen in een economische concur rentiestrijd het Sov/jetblok zal kun- .Magische doos" krachtbron van de toekomst nen verslaan. Beide staatslieden zul len in het bijzonder onderzoeken, wat er op financiee" en technisch gebied nog meer kan worden gedaan om de minder ontwikkelde gebieden te hel pen. Naturlijk zullen beide mannen ook uitvoerig van gedachten wisselen over de buitenlandse politiek, de doelstellingen en tactiek van de Rus sen. Churchill ook naar Londen. Sir Winston Chrurchill, die thans met vakantie aa de Riviera is. zal zondag naar Londen vliegen om met president Eisenhower te spreken. De secretaris van Sir Winston zei, dat deze 48 uur in Engeland blijft en dan naar dé Rivieraterugkeert na een bezoek te hebben gebracht aan zijn echtgenote, die in een Londens ziekenhuis herstellende is van een oogoperatie. Z. K. H. prins Bernhard heeft gistermiddag ten paleize Soestdijk de gouverneur van Khartoem, Mohammed Khalil Biteik ontvangen, die een zevendaags bezoek aan ons land brengt. Op zijn reizen van en naar Tan ganyika waar prins Bernhard een farm heeft is de prins menigmaal de gast van de gouverneur geweest. Z. K. H. de prins vertelde de gouver neur kennelijk, dat niet alleen Afrika, doch ook de paleistuin schone plekjes heeft. De nozems in Italië Ook Italië heeft last van de no zems. Zo liep een 19-jarig meisje zondagavond in Bracciano rustig van de kerk naar huis, toen zij door vijf nozems werd aangehouden. Het meisje liet zich echter niet intimide ren, trok een mes, dat zij naar zij later verklaarde altijd bij zich droeg, Amerikaanse adviseurs Volgens te Vientiane ontvangen berichten doen zich rondom Pakseng in Noord-Laos lichte schermutselin gen voor tussen regeringstroepen en kleine eenheden van de pro-com munistische Pathet Lao, die tot vijf tig km. van Laoeng Prabang, de residentie van de koninklijke fami lie, zijn doorgedrongen. Naar in doorgaans betrouwbare militaire kringen verluidt, hebben regeringstroepen de legerpost Sop- sang aan de grens tussen de provin cies Loeang Prabang en Sam Neua heroverd. De provincie Sam Neua zou vrijwel geheel omsingeld zijn door de opstandelingen. Volgens Amerikaanse kringen ver wacht men, dat volgende week Amerikaanse en Franse adviseurs aan de uitvoering zullen beginnen van een plan tot opleiding van het Laotiaanse leger. Hierbij zijn onge veer 100 Amerikanen betrokken, die door Fransen worden bijgestaan. Zij zullen de Laotiaanse militairen leren omgaan met Amerikaans materiaal. Vier opleidingsgroepen zijn werk zaam in Loeang Prabang, Vientiane en in de steden Savannachet en Pak- se in het zuiden. In verband met de aanwezigheid van de Amerikaanse en Franse ad viseurs heeft een woordvoerder van het Noord-Vietnamese ministerie Op het vliegveld van Cambridge heeft de uitvinder, de 55-jarige Francis Bacon, maandag een demonstratie gegeven met de „magische doos" een reeds lang gezocht apparaat, waarin chemicaliën met zuurstof kunnen wor den verbrand, zodat de vrijkomende energie rechtstreeks in electriciteit wordt omgezet. Proeven met een dergelijke „brandstofcel" worden ook in Nederland, Amerika en Duitsland genomen, vermoedelijk is evenwel nog nimmer een cel met een capaciteit als de Engelse vervaardigd. De foto toont de uitvinder met zijn vinding, welke voldoende stroom levert om een kleine auto aan te drijven en om elektrisch te lassen. In verscheidene delen van de In dische staat West-Bengalen heeft de politie dinsdag moeten optreden tegen aanhangers van linkse partijen, die tegen de voedselpolitiek van de staat betoogden. Meermalen moest de politie haar toevlucht tot traangasbommen en charges met de gummiknuppel ne men. De betogers verschaften zich toegang tot rechtszalen, vernielden er het interieur en bekogelden agen ten met stenen en andere projectie len. Vijftig agenten liepen verwon dingen op. Er werden ruim 300 de monstranten gearresteerd. Onder de arrestanten bevonden zich twee par lementsleden. Alle linkse partijen op de socialis tische Praja na vormden commissies om prijsverhogingen tegen te gaan en betogingen te organiseren. van buitenlandse zaken gewaar schuwd, dat Noord-Vietnam niet onverschillig kan blijven voor de ernstige toestand in Laos, „gescha pen door Amerikaanse imperialisten en de regering-Sananikone, die de veiligheid van Noord-Vietnam en de vrede in Indo-China en Zuidoost- Azië bedreigt". INDO-CHINA aga nadat zij een keer gemolesteerd was geworden, en stak daarmee een van haar belagers dood. Dit voorval is voor verschillende Italiaanse parlementsleden aanlei ding geworden om in het parlement vragen te stellen over de plaag van de nozems. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft kortgeleden de politie in geheel Italië opdracht gegeven de steeds meer om zich heengrijpende straatschenderij te bestrijden. Intussen is in Bracciano een co mité gevormd, dat geld bijeen wil brengen om het meisje, dat in de ge vangenis zit, een advocaat te be zorgen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Iets koeler Bij de westelijke ingang van het Engelse Kanaal ligt nog steeds het centrum van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich over Midden- Europa tot in de Balkan uitstrekt. Aan de noordflank van dit gebied is op grote hoogte in de atmosfeer een zeer krachtige straalstroom tot ont wikkeling gekomen. Deze heeft zijn grootste sterkte ten noorden van Schotland. Op ongeveer 5500 meter komen hier westelijke winden voor van 180, op 9000 meter van 220 tot 230 kilometer per uur. Een kleine storing, die gisterochtend nog midden op de Oceaan lag, wordt door deze stroming met grote snelheid naar het oosten gevoerd. Achter deze sto ring stijgd de barometer sterk, zodat morgen boven de Britse eilanden een groot gebied van hoge druk wordt verwacht. De wind ruimt dientenge volge nog iets verder naar het noord westen, waarna koelere en drogere lucht Nederland zal gaan binnenstro men. Het weer blijft overwegend zonnig. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur) IETS KOELER Droog weer met zonnige perio- den en matige noordwestelijke i wind. Iets koeler. 27 Aug.: zon op 05.42; onder- 19.41; maan op onder 15.04. Hoogwaterstanden 27 Aug.: v.m. 9.03; nam. 9.34. Het weer in Europa HELSINKI half bewolkt 19 C. STOCKHOLM onbewolkt OSLO half bewolkt KOPENHAGEN regen ABERDEEN half bewolkt LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM mist BRUSSEL onbewolkt LUXEMBURG zwaar bewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt geheel bewolkt mist onbewolkt mist mist onbewolkt licht bewolkt half bewolkt licht bewolkt half bewolkt 25 22 27 29 25 26 27 29 29 Korreltje Wie in gezelschap vervelend wil zijn, moet alles vertellen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1