nieuwe ker k Kamerlid sieli minister vragen Hagelstenen als duiveëieren Nederlandse jongelui die huizen helpen bouwen voor de armsten Paramaribo ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Aalsmeer in corso-cosiuum van lichi en bloemen Van 24 augustus a.s. tot en met 5 september, de dag van het grote bloemencorso in Aalsmeer, zal in de bloemencentrum, vooral langs de kanalen, een speciale feestverlichting branden, zodat men tot een prachtige combinatie van water, licht en bloemen komt. Dit plaatje laat zien hoe mooi bepaalde plekjes van Aals meer gaan worden. 'i HOORNTJE over gestrafte militair De heer E. A. Vermeer, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minis ter van defensie de volgende schrif telijke vragen gestéld: 1. Is het juist, dat een dienstplich tige soldaat uit Amsterdam van klein verlof is teruggeroepen naar zijn onderdeel te Steen wij kerwold tot j sinds zijn laatste prestatie op één long voortleeft, daar z'n andere het begaf. Na Dirksonov hebben nog vier andere superzware atleten, die voor dit doel een jaar lang volgens de modernste metho den in de beste conditie zijn ge bracht, getracht het record van Dirksonov te bre> ken of zelfs maar te benaderen. Het is niet gelukt. Drie zakten halver wege de tilpartij geknakt ter aarde, de vierde, Serge Barstkovski, liet de X X X stermiddag heeft de Russische "reus Pjotr Dirksonov tijdens atle tiekwedstrijden in het Moskouse sta dion het allerlaatste wereldrecord tweehandig stoten in de zwaarmidden gewichtsklasse gevestigd. Hij tilde 162.5 kg, waarna hij ter plaatse over leed aan een hartverlamming. Het vorige record (181.7) stond op .naam van de Amerikaan Bill Pushing, die 2. Is het juist, dat deze straf hem is opgelegd, omdat hij een dienst bevel van een meerdere niet heeft opgevolgd? 3. Is het juist, dat deze meerdere op het moment, dat hij dit dienst bevel gaf, in burger gekleed was? 4. Is het juist, dat de betrokken dienstplichtige de burger, die hem dit dienstbevel gaf, gevraagd heeft zich te legimiteren? 5. Is het juist, dat de in burger kunnen er weer schreeuwende kop pen komen boven berichten met su perlatieven. De lawines sportfoto's op maandag spreken nu nog schreeu- wender boekdelen: prominente atle ten met veikrampte gezichten, pijn lijke grijnzen, uitgeputte lichamen langs de kant, ongelukkigen met ge broken benen en lijders aan uitput tende, stimulerende middelen. Sport- vreugde? Weg ermee. Dat er niets gaat boven een kwar tiertje doordachte ochtendgymnastiek met luchtige, muzikale ondersteuning, tussen èen paar slokjes thee door, zullen slechts weinigen van ons aan nemen. Er worden nu eenmaal pres taties verwacht, naar boven of naar beneden, dat is om het even. Je moet uitblinken, de gezondheid ten spijt, anders kun je beter journalist wor den. EEK. In de zee bij 't dorp Noordwelle op Schouwen-Duiveland is gister middag de 35-jarige K. Knol uit Har- denberg bij het zwemmen verdron ken. De heer K., die de zwemkunst heel goed machtig was, heeft ver moedelijk kramp gekregen.. WOUTER PAAP ONDERSCHEIDEN De Utrechtse musicus Wouter Paap, muziekpedagoog, criticus en compo nist is door Z. H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Sil vester. De heer Paap dankt deze onder scheiding vooral aan zijn bemoeiin gen met de katholieke kerkmuziek. Hij schreef een boek over de beoefe ning van de kerkmuziek in Neder land en is voorzitter van de Katho lieke Toonkunstenaarsbond. De uit reiking van de Pauselijke Bul en de versierselen van de orde geschiedde gistermiddag door de plebaan van de kathedrale kerk te Utrecht in tegen woordigheid van het bestuur van de katholieke toonkunstenaarsbond. Nederland is het gisteravond gaan onweren. De bui, die zich tegen vij ven boven de Westhoek van Schou wen ontlastte en die tien minuten duurde ging gepaard met- zware ha gel; er vielen hagelstenen zo groot als duiveneieren. De hagelstrook, die van zuid naar noord over het eiland trok en een breedte had van ongeveer 800 meter, bracht grote schade toe aan land bouw- en fruitteeltgewassen. 200.000 Kilogram appels en peren werden zwaar beschadigd. UIT HET KAMP VAN DE BOUWORDE behoorlijke kamers. Maar zulke uit geleefde huizen als hier heb ik nooit te voren gezien. Het hedendaagse gezegde: „het heeft geen zin meer" maakt hier wel heel erg opgang, verveloos zijn alle deuren, gaten worden gedicht met stukjes zeildoek Op verscnillende plaatsen m West-1 en oude kleden hangen voor een RdM-lanrf i* w tochtig gat. Alsof kinderen voor even een krotje opgetrokken hebben om te spelen! De nieuwe huizen moeten voor deze mensen iets uit het Para dijs betekenen! Allemaal ongeveer anderhalve meter boven de begane grond gelegen bestaan zij maar uit uit één verdieping. Toch bieden zij de ruimte voor een flinke huiska mer, drie aardige slaapkamertjes, een keuken, een douchecel en W.C. Onder het gehele huis, half onder de grond gelegen, bevindt zich een ruime kelder, waarin men rechtop kan lopen. De huizen zijn zeer solide de onderbouw van gestort beton en de bovenbouw van betonplaten, van te voren in een fabriek gereed ge maakt. Menig Hollandse huismoeder zou jaloers kunnen zijn op de in richting van de flinke keuken, com pleet met geyser. Bourgondische klei en Bourgondische wijn Dij on; 18 augustus Ook dit jaar heeft de Bouworde, een organisatie die bij u allen wel bekend zal zijn, zijn activiteiten weer over geheel Europa ontplooid In Duitsland, Oostenrijk, Italië, Frankrijk en ook in Nederland kunt u weer de in witte werkpakken ge stoken jongelui aantreffen, die zich bereidwillig voor dit werk van Christelijke naastenliefde inzetten. „Wat bezielt hen toch, wat is hun doel" zo zullen velen zich afvragen. Misschien kunnen de eerste twee completten van ons Bouworde-lied, in zovele talen gezongen, daar ant woord op geven: Wij zijn de bouwgezellen, ons roept de grote nood, Wij willen 't puin herstellen, dat geest en zielen doodt. De haat spleet kontinenten, sloeg stad en dorp in gruis. En joeg miljoenen mensen ver weg van hof en huis. Wij bouwen de nieuwe wereld! Een woonst voor hen die wezen, voor God een hoge dom; Zo voegen wij de stenen, en zien naar loon niet om. Wij weven in de wanden 't geloof zo jong en sterk En wijden onze handen aan God en aan ons werk. Wij bouwen de nieuwe wereld. Handen vol blaren. Een onderdeel van de bouworde, circa vijf-en-twintig man, zit op het ogenblik in een voorstadje van ien geloven, dat de eerste dagen onze Dij on, 315 kilometer ten zuiden van handen vol blaren zaten van het Ons werk is echter hoofdzakelijk het graven van de kelders en de gleuven voor de funderingen en wie de Bourgondische klei, gemengd met vastgeklit grind, kent, zal graag wil- Parijs. Uitgeleend aan het bouwco mité van Abbé Pierre helpen ze daar om een complex van zes-en-negentig geprefabriceerde huizen neer te zet ten, uiteraard zonder aanspraak te maken op loon. Wel is kost en in woning gratis en heus niet slecht. We slapen in half-afgebouwde hui zen, het hanteren van de zware houweel en schep. Want funderingen zijn er no dig, ook al behoeven die niet zo diep te zijn als in Holland. Later worden de door ons gehakte gleuven volge- gooid met beton. Als dit voldoende gedroogd is, koitit daarbovenop de houten bekisting voor de muren van J„l, u iiuuucil (JCIk.iE.LHlg VUUI UC II1UICII 1 =1 de onderbouw, circa anderhalve i briVt f voldo™de. e" het!ter hoog. Het optrekken van de be- "rb" i kistin6. uiteraard een secuur werkje, PRKOmpn assist.ent.en is nrima. r.e gebeurd door de werklieden zelf. gekomen .assistenten is prima. Be halve. de Nederlandse knapen hier zijn er ook nog drie buitenlanders: een een Algerijnse student een Mal- thezer en een knaap uit ïndia, die aan de Sorbonne studeert. Alle drie spreken ze behalve Frans, ook nog Het draaiende houden van de beton molen, het vervoer van het beton met kruiwagens en het volgooien van de bekisting met beton gebeurd door ons, met behulp meestal van de ove rige werklieden. Ik geloof wel, dat zijn voor 'ranse be leefdheid moeten zijn, die ze uitroe pen doet slaken als: „zeer goed, schitterend, niet te hard kameraad" en dergelijke. Maar of wij met onze drie weken van werken hier een blijvende herinnering aan de chris telijke naastenliefde achterlaten, een van de opzetten van het werk van de Bouworde? Morgen komen hier in het kamp Franse journalisten en vrijdagmid dag worden we ontvangen door de burgemeester van Dij on, tevens se- nex van de Nationale Vergadering wat Duits en Engels. De knaap uit j Nederland?" Gisteren 'rien^hii^nlotï i onze hulp' of het zou de Franse be" Nederlands. Gisteren nep hu plot- .i™ di» „a™. seling, tot grote hilariteit onzerzijds, maar overigens zeer terecht: „let op, verdomme", toen zijn glas wijn hem uit de hand gestoten weid. Want de wijn vloeit hier rijkelijk! Huizen uit het Paradijs Het werk geschiedt te zamen met de castors, de toekomstige eigenaars van deze huizen. De woongelegen- heden, waarin deze mensen* tot nu toe leefden, gaan onze Hollandse be grippen ver te boven. Twee gezin- nen met te zamen zes kinderen op j en tevens kanunnik. Maar daarover drie kamertjes is werkelijk geen een andere keer. zeldzaamheid. En waren het dan nogA. GODDIJN geklede meerdere aan het verzoekgigantisch'e halter op de voeten van van de dienstplichtige niet heeft vol- een juryüd vallen en werd gedis- ®aan* kwalificeerd. De Russische atletiek- 6. Is het juist, dat volgens een re- bond heeft thans besloten, het ge- cente uitspraak van een militair j wichtheffen als sportonderdeel te rechtscollege een meerdere, gekleed schrappen." in burger, bij zijn optreden als zo- Dit bericht kunt u binnen niet al danig slechts behoeft te volstaan met te lange tijd in de krant verwachten, de mededeling," dat hij meerdere is1 beste lezer. Ook in andere takken en de mindere dit zonder meer heeft te accepteren? 7. Indien vraag 6 bevestigend wordt beantwoord, vindt de minis ter dan in het gebeurde te Amster dam een aanleiding te meer om de dienstvoorschriften zodanig te wij zigen, dat een meerdere, die, in bur ger gekleed, zijn militair gezag tot gelding wil brengen, verplicht is zich te legitimeren? Door te grote snelheid is op de van sport zijn sensationele dingen op til. Want heus, de' grenzen zijn wel zo'n beetje bereikt. Het is nu al ja ren aan de gang. Steeds harder loopt men, sneller doorklieft men het water, meer toeren maakt men met fietspen- dalen. Niemand "kan ons wijsmaken dat er nog eens een tijd komt, dat men de 180 meter in 5 seconden loopt, dat men een kogel verder dan 90 meter slingert, of dat Corrie Schim mel ze is al zo frêle nog een mi nuutje op haar 400 meter vrije slag kan beknibbelen. Wij vrezen, dat er straks een tijd weg van Metslawier naar Anjum de komt, dat de sport weer om de sport 22-jarige ongehuwde S. Faber, wo- beoefend zal moeten wórden als er rende te Franeker, met zijn motor-1 geen records meer te breken vallen, fiets uit de bocht geraakt. Hij kwam Of men zou moeten besluiten, records in botsing met een paal van het elek- in de omgekeerde volgorde te gaan trisch net en was op slag dood. plegen: alles steeds langzamer. Dan De Leidse Clusius-iuin anno 1594 op de Floriade" In Paramaribo, de hoofdstad van Suriname, dat zich in de laatste jaren in een snel tempo gaat ontwikkelen, heerst grote bouwbedrijvigheid. Deze stad is geheel van hout opgetrokken. De huizen zijn gebouwd op gemet selde sokkels, waarvoor de Hollandse baksteen als retourvracht naar Suri name kwam in de schepen die de produkten van de plantages naar Europa voerden. Ook de kerke., waren allen in hout gebouwd, samengesteld uit houten vakwerken met beplankingen van het zware Surinaamse hout uit het einde loze oerwoud. •Stilaan wordt deze stad herbouwd in steen, een materiaal dat duurzaam is, minder onderhoud vraagt en het ongedierte minder schuilplaats geeft. Sinds enkele jaren beginnen in dit gebied de eerste stenen kerken te vèrrijzen. Arch. Wiecherink bouwde aan de Warnicastraat een eenvoudig zaalkerkje met een klokkentorentje, dat in zijn eenvoud goed past in het beeld van deze open stadswijk. Ir. Nagel bouwde enkele jaren ge leden, op verzoek van de bisschop een kapel voor het klooster van de Inlandse Zusters en het Leids archi tectenbureau ir. Van Oerle-Schrama- ie Bos, bouwde in 1953 voor de Zusters van Liefde, die het ziekenhuis be sturen, een klooster en «kapel. Thans is door hetzelfde Leidse architecten bureau de eerste grote parochiekerk voor 350 zitplaatsen, in steen opgetrokken en voorzien van een toren voltooid. Het is een Kerk in een der nieuwe wijken van deze snel groeiende stad. De kerk ligt centraal in een nieuwe stadswijk van Paramaribo. Zij is ge situeerd aan het einde van een grote laan, als hoofdmonument van een parochiecentrum en vormt tevens het architectonisch middelpunt van dit stadsdeel. De toren en de kleurige plastiek zijn de blikvangers die het monu ment kleur en schaal geven, in de omgeving waarin het geplaatst is. De pastorie tevens klooster van de Paters Oblaten ligt op de Zuid- Oost hoek als pendant voor het reeds eerder door architect Wiecherink ge bouwde Zusterklooster. De kerk bestaat uit een eenvoudig sclip met één zijbeuk waaraan de doopkapel en het zangkoor gelegen zijn en waarbij de sacristie aansluit. Het priesterkoor heeft een altaar waaraan met het gezicht naar de ge lovigen wordt gecelebreerd. Het sacramentsaltaar is geplaatst in een aan de voorgevel uitgebouwde nis, welke aan de buitenzijde in de voor gevel duidelijk is uitgesproken. Het dakvlak is aan de windzijde opgelicht om een luchtstroom onder het dak door mogelijk te maken. De kerkgangers zelf vangen een lucht stroom door een wand van verticale beweegbare schoepen, die de hoeveel heid wind kunnen regelen. Deze een voudige oplossing heeft een uitste kend resultaat gegeven. Uiteraard kan met mechanische air-conditioning nog meer perfecte resultaten verkregen worden, doch zowel de aanleg- als de exploitatie kosten zijn enorm hoog en vallen buiten het bereik van een bouw pastoor. De kerk is opgetrokken met beton- steen in de gebruikelijke afmetin gen van 40 x TO X 10. De vloer is stampbeton glad afgewerkt in af wachting van een tegelbedekking. Het dak wordt gedragen door ge lijmde spanten, vervaardigd doorde I.B.B. te Oegstgeest. Het dak is ge dekt met rubberoid. Versiering van het kerkgebouw moest door gebrek aan middelen uiterst sober worden. De uitvoering ter plaatse geschied de onder leiding van de medewer kers ir. Volders en Schouten. Als belangrijk onderdeel van de internationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade" te Rotterdam-1960, kan men daar volgend jaar een tuin- deel bewonderen, dat geheel zal zijn gewijd aan Clusius, de beroemde kruidkundige uit de zestiende eeuw. De Clusius-tuin op de „Floriade" wordt een replica van de gelijk namige hof, die men in de Leidse Hortus vindt. Inmiddels is men met de aanleg ervan begonnen. Pas omstreeks het einde van de zestiende eeuw begon de piantkunde, tot die tijd slechts een onderdeel van de geneeskunde, zich tot een zelfstandige wetenschap te ontwik kelen. In Leiden gevoelde men al vroeg behoefte, ten dienste van het acade misch onderwijs, een medicinale tuin aan te leggen. In 1592 had Clusius reeds 251 soorten van zaad, voor het merendeel verzameld op Kreta, aan de curatoren in Leiden gezonden en twee jaar later werd de ledige plaats achter de universiteit beplant. Een volledige inventaris met plattegrond is als belangrijk gegeven bewaard gebleven. Met de Delftse apotheker Cluyt, die Clusius als hulp bij de aanleg en verzorging van die tuin kreeg, streefde hij naar het bijeen brengen van een zo groot mogelijke verscheidenheid van in- en uitheemse gewassen. Daarvan is nog één exem plaar aanwezig, nl. de „Gouden Re gen" die, stevig gestut, rechts bij de ingang van de Leidse Hortus staat! In 1608 was men als grote bijzon derheid een paardekastanje rijk ge worden. Ook waren er reeds veel planten uit Amerika, o.m, de aard appel, tot welker verspreiding Clu sius veel heeft bijgedragen. Hij deelt als zijn mening mee, dat de knollen in rauwe toestand minder geschikt zijn om te eten dan gekookt of ge bakken. Met die mening zal ieder wel kunnen instemmen! De tuin, die op de „Floriade" een overzicht zal geven van hetgeen Clu sius ruim 2>Yz eeuw geleden wist bijeen te brengen, zal als kruidhof met een eigen sfeer en beslotenheid op iedere plantenliefhebber een grote aantrekingskracht uitoefenen. In deze tuin, die omsloten is door een hoge stenen muur, gemetseld van zgn. „kloostermoppen zal men, dwalend over de oude plavuizen en over de met schelpen bestrooide paadjes, zich eeuwen teruggeplaatst voelen in de stemmingsvolle sfeer temidden van ouderwetse duizendschonen, pioenen, stokrozen, het prikneusje, de vuur- werkplant, het alruin en de tomaat, die toen, veel suggestiever, „gulden appel" werd genoemd. De gele to maat was in die dagen even bekend als de roodvruchtige. Een borstbeeld van Clusius zal er tevens toe bij dragen de gedachte levend te hou den aan de beroemde geleerde, door wiens bemoeiingen niet alleen de Hortus te Leiden zijn eerste waar dige inhoud kreeg, maar die tevens heeft bijgedragen tot de verspreiding van de ook hier te lande thans zo algemeen bekende en gewaardeerde tulp en aardappel. De Clusius-tuin krijgt dan ook een ereplaats op de „Floriade" nl. on middellijk bjj de ingang van de „Koningshof". Hier komt een grote bloemkas-oranjerie met zeer bijzon dere inzendingen, die reeds door het merendeel der Europese hoven zijn toegezegd. De Clusius-tuin zelf zal, met de toegang, ongeveer vijfhon derd vierkante meter groot worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8