Bij Amsterdam f werd in een buitenwijk de dorpse sfeer teruggevonden Hef huis waarin u gelukkig moet worden ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Goed wonen is een kunst die niet zonder moede wordt verkregen Modern interieur hoeft niet duur te zijn Bent u tevreden over uw huis? Voelt u zich prettig in het interieur? Het antwoord op deze vraagen is belangrijk. Want gemiddeld veertien uur per etmaal brengt u in uw huis door en telt u daar nog de acht uur bij die uw vrouw in huis vertoeft in de tijd, waarin u werkt, dan voelt u wel, dat u niet kritisch genoeg kan zijn op uw woning. Hadden we alvast maar iets, horen we duizenden zeggen. Dat zijn de jonge paren, die jarenlang plegen te wachten, vóór zij aan het „eigen nest" toe zijn. Maar als straks voor hen het uur geslagen heeft dat zij de sleutel kunnen halen en het nieuwe huis betreden, rest ook hen nog slechts de vraag: hoe kan ik dit huis het „bewoonbaarst" maken? boodschappen op een spieciale wand- plank geplaatst kunnen worden. Modern Opvallend in de huiskamer is het muurvlak, dat is opgebouwd uit sta pelelementen van lichtbeton. Zij zijn voorzien van een pleisterlaag en af- wasbaar geverfd. De zorg van de architect geldt ook voor de bewoner De architect heeft zich die vraag al gesteld, nog vóór er één paal in de grond is geslagen. En omdat wij menen, dat de kunst van het wonen over de ruimte yan vloer tQt dak De nog veel voorlichting vraagt, zijn we woningen zijn Iicht en luchtig aange. dezer dagen in Amsterdam gaan kij ken, waar de architect F. J. van Gooi een min of meer experimenteel blok woningen heeft ontworpen en doen bouwen. „Experimenteel" is een wen zien elkaar in de keuken aan het werk. Zonder dat de nodige „privacy" doorbroken wordt, geeft dit al een sfeer van „erbij horen" in zulk een hof, die de grotestads-be woner weldadig aandoet. Alle bewoners hebben beschikking woningen zijn licht en luchtig aange legd. Er komt nog bij, dat het in terieur zeer aantrekkelijk van sa menstelling is. Zij heeft een afwij kende plattegrond. De architect moest een ontwerp maken voor wat vaarlijk woord, want morgen kan het oudere gezinnen met één ol twee al weer „ouderwets" zijn, wat daag de aandacht trekt. Het ontwerp was wél van dien aard, dat er in de gemeenteraad ruim over gediscus sieerd is. Het karakter Het blok ligt in de buurt: Amster- dam-Slotervaart, een van de vele zich ontwikkelende voorsteden, die Amsterdam kent. U weet hoe bui tenwijken veelal zijn: dezelfde stra ten haaks op elkaar gebouwd, hier en daar een winkelcentrum en een plein. Een nieuwe buurt moet nog haar eigen karakter krijgen. Het is er mee als een huis, dat nog niet goed bewoond is. Alles is t£ nieuw en mist de eigen sfeer. Tot haar be schaming moeten veel steden zeggen, dat veel van haar buurten gedoemd zijn nimmer een eigen sfeer te krij gen, omdat zij deze in aanleg gemist hebben. Het voornaamste bezwaar, dat men tegen de moderne buitenwij ken van grote steden kan hebben is de uniformiteit der woonblokken en de geslotenheid der gevels, die de groei van een echte samen leving in een buurt belemmeren, de buren zien elkaar wellicht in het trappenhuis, zij hebben echter ieder voor zich een vesting in ei gen appartement. Moderne wijken zijn dikwijls de „steenwoestijnen", waarover de so ciologen spreken. Wat kunt u bij voorbeeld nog verwachten van maat schappelijke sfeer in ,een straat, waarvan de nummers oplopen tot boven 1000, zoals dat in Amsterdam- West hier en daar het geval is. Over al dezelfde gevels, dezelfde naam bordjes en men zou ook in ieder huis dezelfde confectiemensen willen ver wachten. Dorps Het aantrekkelijke van de wijk die wij in de Slotervaartbuurt te Am- kinderen. Hij overwoog hierbij, dat een gezin méér oppervlakte nodig heeft voor woonkamer dan voor slaapkamers. Hij liet dus, zoals hij ook zelf in een toelichting verklaar de, „de keuken naar buiten klappen", waardoor op de eerste plaats werd bereikt, dat de gevellijn een ander gezicht kreeg en op de tweede plaats meer ruimte werd verkregen op de begane grond. Door dit uitzwaaien van een gevelmuur heeft men im mers bergruimte extra gekregen, ter wijl men tevens de mogelijkheid heeft geschapen Om buiten een zeer ruime woonhal tussen te voegen. Discussie Deze „woonhal" was onder meer het brandpunt van de discussie in de Amsterdamse raad. Men verklaarde, dat de voorschriften van de woning- bouwwet met voeten waren getre den, omdat er een vertrek was gecre- eerd, dat geen directe lichtval heeft. Dit bezwaar is echter denkbeeldig, want dank zij de zeer ruime door- j kijk (zie de foto) wordt een eenheid van vertrekken gesuggereerd, die geen directe lichtval behoeft. Deze „woonhal", schept ruimte in de wo ning. Men kan van voor tot achter het huis doorkijken. Het vertrek kan voor vele huishoudelijke omstan digheden een uitkomst zijn. De vrouw kan er naaien, de kinderen kunnen er het huiswerk maken en men kan er voorts leveranciers tewoord staan. Aan de muur is een uitklapbare ta fel bevestigd, wat krukjes daar rond om maken het vertrek voor onmid dellijk gebruik gereed. In deze woon hal staat ook slechts bij een ge deelte van de 299 woningen een Icachel van de centrale verwarming. Onder het aanrecht in de keuken is een olietank, die van buitenaf ge vuld kan worden. Oppompen kan in de keuken geschieden. De ruime woonhal biedt aansluiting op de twee kamers en de badkamer boven, naar de zeer ruime woonkamer en sterdam bezochten was de ietwatnaar de keuken. Deze laatste is licht, dorpse sfeer, welke in deze Anthony J maar naar onae smaak iets te klein. Spatzierhof gelegen was. De wonin- Een voordeel is, dat de leveranciers gen zijn in een vierkant rond een eventueel door het keukenraam ge- plantsoen aangelegd. De huisvrou- holpen kunnen worden en dat de We kunnen ons voorstellen, dat vooral de oudere bewoners van deze woningen even aan een nieuw „be- hangloos" wandje moeten wennen, maar in het interieur, dat we in Am sterdam konden bezichtigen, deed het bepaald prettig aan. Boven is er een gezellige slaapka mer voor de ouders en een voor zoon of dochter des huizes, voorts een dochecel met wastafel en elders twee bergkasten, waarvan er één extra ruim en verlicht is. Men ziet, dit is niet het soort van woningen, dat geschikt is voor jong gehuwden, waar snel uitbreiding van het gezin te verwachten is. Het is uitgesproken de bouw voor de wat bejaardere gezinnen. We willen nog in het voorbijgaan even aan dacht vragen voor de aardige afwer king van de meisjes- (jongens-) ka- er, die ongeveer een driehoekige vorm heeft met één groot raamvlak en voor de droogbox onder het raam van de slaapkamer der ouders, die „esthetisch" was drogen mogelijk maakt. Deze ramen zien n.l. voor een deel uit op de Johan Huizingalaan, die in deze groeiende wijk een re presentatief karakter moet hebben. Inrichting De binnenhuis-architect, Coen de Vries, heeft hierop namens de stich ting „Goed Wonen" een zeer per soonlijk antwoord gegeven. Uitgangs punt was, dat het géén luxueuse meu bilering mocht worden, daar deze huizen bestemd zijn voor arbeiders gezinnen, en wel voor een inkomens groep tussen 7ö en 85 gulden per week. De huurprijs is 17.50 per week (in de woningen met centrale verwarming 22.50). Omdat de ont werper van mening was, dat de toe komstige bewoner van dit huis voor vrij hoge kosten bij de inrichting kwam te staan heeft hij enige een voudige ideeën ontworpen, die zijn na te maken. Men is er n.l. van uitgegaan, dat deze modelwoning betrokken zou worden door een me taalbewerker, die in staat werd ge acht tafel, bank, wandberging etc. zelf te maken. Deze voorstelling van zaken lijkt ons wat simpel, want het zijn niet alleen metaalarbeiders, die deze huizen gaan bewonen. Men stelt te keningen van deze meubelen beschik baar, maar enige geoefendheid in metaalbewerking en het bezit van goed gereedschap is een voorwaar de. Het netto jaarinkomen van het ge zin, voor wie „Goed wonen" deze in richting „gepland" had bedraagt 4600.Enkele meubels werden uit het ouderlijk huis, waar gezin X inwoonde, meegenomen, de rest had men in bruikleen. Voor de aanschaf van het nieuwe meubilair had het gezin 2000.tot zijn beschikking. Van dit bedrag werd 600.geleend bij de Volks- credietbank. „Want, zo verklaarde de Stichting, men kan beter geld bij de Volkscredietbank lenen, dan meu bels op afbetaling kopen, daar men bij afbetaling gebonden is aan de artikelen, flie door de afbetalings magazijnen te koop worden aange boden. Met geleend geld is de keuze vrij. Dit bedrag kan in een redelijke termijn en tegen een redelijk rente percentage worden afgelost." De ontbrekende 1400 gulden wer den bij eengespaard van vacantietoe- slag, één jaar kinderbijslag, tantième en verdiensten van de vrouw, van wie werd veronderstel^ dat zij enige dagen in de week als schoonmaak ster werkt. Ook deze cijfers zijn tamelijk theo retisch, dunkt ons, maar het geld moet érgens vandaan komen en de inrich ting van een woning is nu eenmaal een zeer belangrijke aangelegenheid. Eenvoud Met het beschikbare geld slaagde de architect erin 'n redelijk ontwerp te maken. De stijl is aangepast aan de „experimentele" plattegrond van de ze woningen. Zij is ruim, licht en luchtig. De bank is van eenvoudige makelij: een stalen draagvlak met stalen poten daaronder, een rail langs de muur, waaraan de rugkussens be vestigd zijn, het zijn eenvoudige met blauw Dobby gestoffeerde schuim rubberen kussens. Met enige handig heid is dit alles zelf te maken. De Dobby-stof kost zeven gulden per meter. In het verlengde van de bank, die ook als bedmeubel is te gebrui ken, is een soort wandtafel met in gebouwde radio-grammofooncombina- De radio is aangesloten op de PTT-draadomroep. Eén fauteuil, een pastoe meubel kost 97.50, de ander, een soort „vlinder-fauteuil 65. De vier eetkamerstoelen kosten per stuk ongeveer 50 gulden. Men ziet: de prijzen vallen mee. De grootste lasten drukken ongetwijfeld op de cocos-vloerbedekking, de gordijnen etc. De keukeninventaris werd geacht reeds aangeschaft te zijn. Hetzelfde geldt voor een groot deel van het meubilair in de beide slaapkamers op de eerste etage. Hoofdzaak is, dat „Goed Wonen" met deze inrichting bewezen heeft, dat men met fantasie, goede voor lichting en „zelf doen" een aardig interieur kan maken tegen niet al te grote kosten. Het „bezint eer ge begint" is zeker van toepassing op de woning als de plaats waar de mens moet leven en gelukkig worden. „Wacht op mij", door Nevil Shute. Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Een realistisch toekomstbeeld, waarvan wij hopen, dat het bij al „Ik ben een mens", door Jösé die, hunkerennd naar liefde en ge- Luis Martin Descalzo. Be- luk maar een wereldvreemde, aat kentenissen van een jonge geluk en die liefde schenken wil priester. Uitg. Lannoo,doch er niet in slaagt de wederlief- Tielt-Den Haag. de van zijn kinderen te winnen. Er ontstaan conflicten en in elke Het boekje van de Spaanse pries-1 str«d„tele" h« kwade in zijn om- ter José Descalzo is geen priester- dalft hij soh«nbaar het on- rnman zoals er de laatste iaren noe derspit Geestelijk echter wordt hij 'aHat van de pers gelcomen" i deeVroe^eta°n eOT8S^ester?ÓeprngVeniykte zoon' die een gan«ster bliikt vL de eeite iaren na drwhdine te ?9n' Mien Lab«t°n heeft deze Het beschrijft de grote verantwoor- jSP6 roman uitstekend ver- ding, die een priester door zijn ambt draagt, episoden van twijfel, geeste lijke dorheid en tijden van bekorin gen. Maar als een rode draad loopt door het boek de telkens weer door leefde vreugde om elke opgedragen H. Mis en bovenal een grote liefde tot de H. Eucharistie. Daarbij heeft P de schrijver zich vrij weten te hou-z n realiteit toch nooit realiteit zal denvan de bekende zalvende preek- worden. De schrijver gaat er hl. van toon. Zijn stijl is mannelijk, zij het uit, dat tussen N. Amerika en Rus met een niet te miskennen zuide- 'and de atoomoorlog in al z'n ver- Üjke inslag. Wij zouden dit boeiende schrikking is losgebarsten en dat op boekje in handen wensen van iedere het Noordelijk halfrond alle leven ontwikkelde leek. I is verdreven. Maar onontkoombaar I drijft de nuculaire besmetting ook ,,'s Mensen schaakspel" door naar het Zuidelijk halfrond, waar Nevil Shute. Uitg. Zuid- men de dood op zich af ziet komen. Hollandse Üitg. Mij., DenHet boek beschrijft de laatste maan- Haag. den van het mensdom, waarvan de resten op Australië nog in leven zijn. Een roman met een origineel maar Hoe zouden de mensen reageren als boeiend gegeven, dit boek van Nevil zij wisten nog slechts enige maan- Shute: 's Mensen schaakspel, met als den te kunnen leven? De schrijver ondertitel: Een mens maakt zijn le-heeft aan de godsdienst slechts een vensbalans op. zeer ondergeschikte rol toebedacht, Het is de geschiedenis van een1 jfrwü1 in 't algemeen zijn visie is, man, die nog slechts een jaar heeft dat "men bet ^/ende einde te leven door een in de oorlog op- maar ™oa'hJk ka" indenken. Als gelopen hersenverwonding. Hij veV- waarschuwing en als proeve van toe- zoent zich met het idee, doch wil k°mstvlls het boek toch zeer wel te waarderen. vóór zijn sterven nog weten hoe het met vier medemensen, die een be paalde rol in zijn leven hebben ge speeld, verder is gegaan. Hij bezint zich voorts op zijn eigen leven; zijn huwelijk was niet gelukkig maar in dit laatste jaar komen man en vrouw, onder de druk der omstandigheden, nader tot elkander. Nogmaals: een origineel thema, boeiend behandeld. De goede vertaling is van Co Kars. Van harte aanbevolen. „Als een vreemdeling op aar de" door Mar j or ie Kinnan Rawlings. Uitg. Zuid-Hol landse Uitg. Mij., Den Haag. De schrijfster van Jody en het hertenjong, Marjorie Kinnan Raw lings, geeft in haar grote roman „Als een vreemdeling op aarde" het le vensbeeld van een Amerikaanse boer lijk. En brengen waar gij niet wilt, - door Helmut Gollwitzen. Uitg. Het Spectrum, Utr. In dit Prisma-boekje wordt de ver taling gegeven van een relaas, ge schreven door een Duitse dominee, die na de oorlag in Russische krijgs gevangenschap raakte. Wij kennen het kampleven zo langzamerhand wel uit de vele geschriften daar over, maar het verhaal, of liever de beschouwing van deze Duitse predi kant bekijkt de dramatische situa ties toch weer anders. Hij philoso- pheert meer en geeft vaak blijk van een goede mensenkennis. Wie zich interesseert voor de achtergronden van de na-oorlogse dagen vindt in dit boekje veel wetenswaardigs. Enige eruditie is evenwel noodzake-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7