Chroesjisjefs bezoek aan Amerika Rockefeller op Schiphol Verhouding Kerk en Staat op Haiti Filzmoos uit isolement verlost Directeur: J. F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14794 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 130. VOOR DE VER. NATIES Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie zal op 18 september de Algemene Vergadering van de V.N. toespreken. Hij doet dit op uitno diging van secretaris-generaal Ham- marskjoeld. Meer den 300 steden, verenigingen en particulieren in de V.S. hebben het State Department meegedeeld, dat zij gaarne bezoek van Chroesj tsjef ontvangen. Ruim 400 Ameri kaanse en buitenlandse verslag gevers hebben toestemming ge vraagd om Chroesjtsjef op zijn reis Nieuwe hoofd ei irekteur ANWB door de Ver. Staten te volgen. Velen zullen moeten worden afgewezen. De Amerikaanse autoriteiten iwillen niet, dat de Russische premier door zo'n groot aantal journalisten in zijn bewegingen en zijn contact met het Amerikaanse volk wordt belem merd. Niet naar Canada. Chroesjtsjef heeft de regering van Canada meegedeeld, dat het hem niet mogelijk zal zijn na zijn bezoek aan de Ver. Staten ook Canada te bezoeken. Hij stelt de uitnodiging van Canada zeer op prijs, maar reeds gemaakte afspraken laten hem geen tijd. Geen geheime diplomatie. Adlai Stevenson, leider van de democratische partij in Amerika, heeft bij terugkeer in New York van een reis van twee maanden door Europa verklaard erg verrast te zijn over Eisenhowers „plotse linge afwijking van Dulles' poli tiek" door akkoord te gaan met een bezoek van Chroesjtsjef en door zijn bereidverklaring naar Moskou te gaan. Vele Europese leiders waren ook ten zeerste verrast, aldus Stevenson. „Hier en daar ontdekte ik enige bezorgdheid. Men vreest geheime diplomatie, maar ik ben er zeker van, dat Eisenhowers bezoek aan Europa die bezordheid zal weg nemen". De vroegere democratische pre sident Truman zei vrijdag, dat hij Chroesjtsjef graag zal ontmoeten. Zware regenval in Londen In Londen en omgeving heeft het vrijdag hevig geregend. Verscheidene De nieuwe hoofddiiekteur van de verkeerswegen kwamen blank A.N.W3, de heer A. Blankert te Arnhem. Ruimtekabines zijn nog niet veilig Een Amerikaanse poging om me thoden te beproeven, volgens welke ruimtereizigers naar de aarde kun nen terugkeren, is vrijdag mislukt doordat een raket te vroeg ontbrand de. Het was de bedoeling een ruimte- kabine, van 900 kg., die met behulp van een raket van het type „Little Joe" tot grote hoogte was geschoten, door een andere raket zou zijn te ruggebracht naar het eiland Wallops in Virginia. Een derde raket, die er voor moest zorgen% dat de ruimte- kabine in geval van nood van de hoofd raket werd verwijderd, ont- zaak, waardoor de ruimtekabine in. brandde echter door onbekende oor zee terecht kwam. Als gevolg van zware regenval en harde wind moesten vrijdag bij na 4000 mensen een kampeerplaats bij Montpellier aan dë Franse Mid dellandse Zeekust verlaten. De storm, die verscheidene uren ge duurd heeft, joeg het zeewater over het terrein. staan. Enkele honderden makelaars konden na sluiting van de beurs het gebouw niet verlaten. Het stond rondom in het water. Talloze kelders zijn volgelopen. Ook het treinverkeer ondervond stagnatie. Op twee Londense sta tions viel de stroom uit. Het gemoto riseerde verkeer raakte in de knoop. Hier en daar stonden rijen auto's van vijf kilometer lengte. Von Manieuffel veroordeeld De Duitse ex-generaal Hasso von Manteuffel is vrijdag te Düsseldorf tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was ervan beschul digd, in januari 1944 als bevelhebber van de zevende pantserdivisie aan bet Oostelijk front onwettig de te rechtstelling van een Duitse soldaat te hebben gelast. Von Manteuffel had zich op een dienstorder van Hitier beroepen, volgens welke mili tairen, die zich laf gedroegen, moes ten worden terechtgesteld. Volgens de tenlastelegging waren destijds twee militairen voor een krijgsraad gebracht, omdat zij tij dens een Russische aanval zouden zijn gedeserteerd. De ene werd vrij gesproken en de andere tot twee jaar veroordeeld. Von Manteufel had het eerste vonnis bekrachtigd, maar in het andere geval gelast de betrok kene, een 19-jarige soldaat terecht te stellen, hetgeen enige uren later was geschied. Engelsen bezoeken oorlogs kerkhoven in ons land Met drie chartervliegtnigen zijn eergisteren op het vliegveld Zestien hoven bij Rotterdam 99 Engelse oor logspelgrims aangekomen, waarvan er 36 vertrokken naar Amersfoort en 63 naar Nijmegen. Heden zullen de oorlogspelgrims zowel uit Amers foort als uit Nijmegen bezoeken brengen aan verschillende oorlogs kerkhoven in Nederland, o.a. zullen worden bezocht de oorlogskerkho ven in Noord-Oost Brabant en in Noord-Limburg, in Arnhem, o.a. ook in Gendringen enz. Zondag heeft er, zowel in Amersfoort als in Nijme gen een officiële dodenherdenking plaats op de Engelse oorlogskerk hoven. Feesüenf in onweersbui Bezoekers onder de voel gelopen In de Giethoornsbuurtschap Dwars- gracht is gisteravond tijdens een onweersbui een grote feesttent, waarin een toneelgezelschap zou op- treden uiteen gewaaid en totaal ver- De president van de rechtbank, die nield. het vonnis toelichtte, verklaarde, dat I - - men de vraagde order van Hitier wettig was of niet, buiten beschou wing had gelaten. Als von Manteuf fel de order goed zou hebben be studeerd, had hij bemerkt dat zij alleen disciplinaire actie „ter plaatse" toestond. De rechtbank betwijfelde of er begin 1944 van een noodtoe stand in de zevende pantserdivisie sprake was, daar het moreel en de discipline onaangetast waren. PARIJSE POLITIE CONTRA NOZEMS De Parijse politie heeft vrijdag in een offensief tegen de „blousons noirs" (nozems) een honderdtal op geschoten jongelui gearresteerd. Dertig van hen zullen voor straat schenderij worden vervolgd. In een gevecht met een groep van 60 .no zems, die de straten van de Parijse voorstad Drancy onveilig maakten, liepen tien voorbijgangers verwon dingen op. De nozems vielen voor bijgangers aan, wier gezicht hun niet aanstond, zoals één van de jongens trots aan de politie vertelde. Verheugd over huwelijk van zijn zoon Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York en misschien kandidaat voor de presidentsverkie zingen in 1960, was gisteren op door reis naar Noorwegen op Schiphol. Zoals dat verwacht wordt van een multimiljonair, toonde hij zich een joviale kerel, die voor iedereen een vriendelijk woord over had. Een pracht-meisje Over de aanstaande vrouw van zijn zoon Steven, had hij niets dan lof. „Een pracht-meisje", vertelde hij. „Toen Anne-Marie een paar jaar ge leden nog bij ons was, zagen wij al dat ze gek op elkaar waren. Wan neer de romance echter precies be gonnen is, weet ik niet. De afkondi ging van hun huwelijk heeft mij eerst wel even verrast, doch ik ben er toch reuze blij om." Zijn 21-jarige dochter Mary en zijn dochter, mevrouw Ann Pearson, wa ren het volkomen met hem eens. „Een schat van een meisje", zei Ann Pearson. Gastheer voor de prinses Over de belangstelling voor het hu welijk van zijn zoon vertelde Rocke feller, dat zij er zeker niet op uit waren geweest om publiciteit te trek ken. „En wanneer sommigen menen, dat ik hieruit een slaatje wil slaan voor de komende presidentsverkiezin gen, dan hebben zij het volkomen mis. Dit is een romantische aangele genheid en geen politiek". Nelson Rockefeller zal de gastheer zijn van prinses Beatrix bij haar be zoek aan New York. „Wij zijn hier bijzonder opgetogen over en ik denk dat zij bij ons spoedig net zo popu lair zal worden als ze hier al is." Na nog gauw de laatste telexbe richten uit Noorwegen te hebben na gezien, vertrok hij vriendelijk ieder een toewuivend naar Kristansand. Naar zijn schoondochter Anne-Marie en zijn zoon Steven. Bij hun aankomst in Noorwegen werden zij door het paar begroet. De familie Rasmussen was ook aan wezig, zodat de wederzijdse ouders met elkaar kennis konden maken. het tentdoek openreten, naar buiten drongen. Hierbij werden verscheide ne personen onder de voet gelopen, doch allen slaagden er tenslotte in de tent te verlaten, voordat deze in stortte. Een meisje, dat een klap van een der steunpalen kreeg geraakte een ogenblik bewusteloos. De materiële schade was aanzienlijk. De muziek band, die in de tent was opgetreden zag een goed deel van haar instru menten vernield en een grote hoe veelheid consumptie-artikelen ging verloren. Vliegboof speuri naar aardolie Door ontploffingen onder zee Enige kilometers buitengaats tus sen Kijkduin en Monster taxiet sedert het begin van deze week dagelijks een Catalina-amfibievliegtuig over de Noordzee om seismisch onderzoek te verrichten naar de gesteldheid van de diepere gesteentelagen onder de zeebedding, waartussen men aard olie denkt aan te treffen. Deze methode is een primeur voor West-Europa volgens de „Tel." Het onderzoek berust ou explosies, die op geregelde tijdstippen onder het zeeoppervlak teweeggebracht worden. Uit de duur van de tegen de schei- dingsvlakken der aardlagen weer kaatste trillingen kan het beloop der diepere gesteenten met behulp van elektronische meetapparatuur wor den afgeleid. Vrijdagochtend vroeg zijn op de Lochemseweg te Markelo een kleine autobus van een aannemingsbedrijf uit Apeldoorn en een vrachtauto met oplegger door tot nog toe onbekende oorzaak met elkaar in botsing geko men. Van de vier inzittenden van het busje werden er twee gedood en twee ernstig gewond. De bestuurder van de vrachtwagen liep lichtere verwon dingen op. Op de voorgrond van deze foto zien we wat er van het busje overbleef, op de achtergrond aan de overzijde van de weg de vrachtwagen. Drïpct<*ro nit(TPurP7Pn 1 De wrijving tussen Kerk en Staat i nesiers uiigewezen op Haiti neemt toe sinds woensdag I in het parlement een verhit debat is Etienne Grienenberger, overste van begonnen over de betrekkingen tus- een klein-seminarie, en pastoor Jo- sen beide, nu volgend jaar de con- seph Marree zijn uit Haiti gewezen. Zij zouden beschuldigd zijn van on toelaatbare politieke activiteit. Zij zijn naar New York vertrokken. Tegen de aartsbisschop van Port- au-Prince, mgr Frangois Poirier, is nadat hij geweigerd had op een ver schijningsbevel te reageren een be vel tot voorgeleiding bij de regerings-^ commissaris uitgevaardigd in ver band met kritiek, welke hij in een publikatie op de regering heeft ge uit Dergelijke kritiek zou een be dienaar van de eredienst door het wetboek van strafrecht verboden zijn. Inmiddels heeft de Vatikaanse ra dio melding gemaakt van incidenten bij de kathedraal in Port-au-Prince, toen de politie gelovigen verspreidde, die kwamen bidden voor de twee uit gewezen geestelijken. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Heilige Stoel hierover een protest bij de regering van de republiek Haiti zal indienen. De Osservatore Romano, het blad van het Vatikaan, schrijft dat de be richten over de maatregelen tegen mgr Poirier van „buitengewoon ern stig karakter" zijn. Men wacht na- dere verduidelijking af. Het blad her- I innert er aan dat volgens het kano- nieke recht degenen, die zich aan een bisschop vergrijpen, automatisch in de ban geraken. President Duvalier van Haiti heeft vrijdag het bevel tot aanhouding van aartsbisschop Francis Poirier herroepen. ventie van 1860, waarbij de verhou ding was geregeld, afloopt. BREESTRAAT 173 Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 Dagina't Nood groter dan gedacht Speciaal voor slechte wegen ge schikt gemaakte bussen zijn vrijdag doorgedrongen tot het bergdorp Filz moos bij Salzburg, dat door de jong ste overstromingen geïsoleerd raak te "en waar enkele honderden bui tenlandse toeristen vertoefden. De toeristen kunnen nu wanneer zij willen de plaats verlaten. In de af gelopen dagen hebben hefschroef- vliegtuigen voor de bevoorrading van het dorp gezorgd. De nood, die in Oostenrijk is ont- Overvallen in Frans Kameroen In het westen van Frans Kameroen zijn in de afgelopen dagen vijf per sonen door benden vermoord en enkele andere aangevallen, aldus is vrijdag in Yaounde medegedeeld. Donderdagavond hebben verschei dene benden overvallen uitgevoerd in het gebied van Nkongsamba, bij de grens van Brits Kameroen. Een Afri kaanse politieman werd gedood en twee Afrikaanse militairen werden een café door schoten gewond. Er staan door de overstromingen, blijkt belangrijk groter te zijn dan men aanvankelijk heeft gedacht. Aldus deelt het Nederlandse Rode Kruis mede. Behalve een vluchtelingen kamp en een aantal particulieren zijn ook 3.000 kleine boeren getrof fen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze men sen en hun gezinnen heeft het Oostenrijkse Rode Kruis de zorg op zich genomen. Zij moeten niet alleen geholpen worden aan tijdelijk on derdak, maar het is zaak, dat ze zo spoedig mogelijk hun arbeid kunnen hervatten. Daarvoor moeten zij worden voorzien van het meest ele mentaire huisraad zoals stoelen, tafels, pannen enz. en van gereed schappen voor het herstel van hun bedrijf en de uitoefening van hun beroep. Op de vergadering van de Liga te Genève, waar de hulpver- lèning in Oostenrijk besproken is, heeft het Nederlandse Rode Kruis een bijdrage toegezegd. Wesielijke wind (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 23 Ang.: zon op 05.35; onder 19.50; maan op 21.49; onder 11.07. 24 Aug.: zon op 05.37; onder 19.48; maan op 22.17; onder 12.10. Hoogwaterstanden 23 Aug.: v.m. 6.17; nam. 6.40. 24 Aug.: v.m. 6.53; nam. 7.13. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL De Bilt, 22 augustus. Het lagedrukgebied, dat een einde maakte aan de période met zonnig en droog weer, is nu boven de Noordzee aangekomen. Het binnen dringen van de vochtige lucht uit Frankrijk ging met enkele onweers buien gepaard, die vergezeld gingen van hagel. Intussen wordt dooi een oceaandepressie ten zuiden van IJs land, die een noordoostelijke koers volgt, een hoeveelheid warme lucht is ook gevuurd op een blanke in een 1 naar de Britse eilanden gevoerd. Te auto. Hij werd niet getroffen. I gelijkertijd verplaatst zich een hoge- drukgebied ten westen van Spanje V.l.n.r.: mrs. Ann Pierson, Nelson Rockefeller en miss Mary Rockefeller. Sinds eind juni zijn ongeveer 37 mensen door benden in Kameroen gedood. De regering van Frans Kameroen heeft herhaaldelijk de Kameroense Volksunie voor de aanvallen verant woordelijk gesteld. Vele leden van deze unie weken uit naar het oer woud toen de partij, vier jaar ge leden, buiten de wet werd gesteld. BORDEAUX GRENOBLE NICE ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID naar de Golf van Biscaye. Dit breidt,A T zijn invloed de komende 24 uur ook y Voo aron over onze omgeving uit. In verband LlbtsABUN hiermee draait de wind bij ons naar westelijke richtingen en wordt de buienactiviteit snel onderdrukt. De temperaturen zullen ongeveer de zelfde waarden bereiken als vandaag. onbew. 27 C. zwaar bew. 31 geh. bew 26 onbew. 25 mist 23 geheel bew. 27 half bew. 28 geheel bew. 28 regen 24 zwaar bew. 23 half bew. 22 regen 27 regen 25 geheel bew. 25 geheel bew 21 regen 20 onbewolkt 26 half bew. 26 onbewolkt 27 onbewolkt 33 onbewolkt 29 zwaar bew 28 onbewolkt 31 zwaar bew. 33 onbewolkt 24 Korreltje Het bewustzijn van een goed geweten is: de beste troost in tegenspoed (Cicero)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1