Weken voor hei wassen Ideale dracht bij regenweer ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Horizontaal: 1. grensriviertje tus sen Sleeswijk en Holstein, 5. vreem de taal, 9. vogel, 11. zwemvogel, 12. voorzetsel, 14. stad in Frankrijk a. d. Vienne. 16 met Gods wil (afk. Lat.), 17. afgesl. hokje, 19. duivel, 20. raam- scherm, 21. voegw., 22. voorzetsel, 23. landb.werktuig, 24. meisjesnaam, 27. dam langs een water, 29. telwoord, 30 aardrijksk. aanduiding (afk.), 31. muzieknoot, 32. bergplaats, 33. meer voud (afk. Lat.). 35. adellijke titel, 38. voorzetsel, 40 voorvoegsel, 41. bijwoord, 43. zwemvogel, 45. meer in Lapland met rotseilanden, 48. vaar wel, 50. voorzetsel, 51. slinkse streek, 53. voegwoord (Fr.), 54. soort van antilope, 55. stad in Frankrijk, 57. jongensnaam, 58. stad in Duitsland. Verticaal: 1. landsverordening, 2. lengtemaat (afk.), 3. biersoort, 4. munt in Portugal, 5. Europeaan, 6. zijtak Donau, 7. bekende afkorting, 8. zijtak van de Loire, 10. hoon, 11. gelijk," 13. scheikundig elem. (afk.), 15. jongensnaam, 16. muzieknoot, 18. plomp, 20. déél van een schoen, 23. verouderd woord, voor ivoor, 24 wiersoort, 25. tijdrekening, 26. tel woord, 28. bergweide, 34. afval van vlas, 36. interest, 37. stad in Z. Italië, 38. bid (Lat.), 39. gekleurd weefsel (Indonesië), 42. ketting, 44. lidwoord (Fr.), 45. zoon van Seth, 46. slede, 47. landbouwwerktuig, 49. lidwoord, 51. meisjesnaam, 52. water in Utr., 54. gebod, 56. na dato (afk.). OPLOSSING VAN DE PUZZEL VAN DE VORIGE WEEK: Horizontaal: 1. Perk, 5. biel, 8. bok, 9. aarde, 12. Rijn, 14. nok, 15. As tarte, 17. nijd, 19. as, 20. ant, 21. sta, 23. la, 24. tas, 25. Dee, 27. sar, 29. bark, 31. Tomsk, 33. riks, 35. re, 36. e.o., 37. A.P., 39. Ca, 40. Levant, 41. Rimini, 42. Ni, 43. te, 44. o.l., 45. no, 46. harp, 48. Maros, 52. munt, 54. Ier, 56. mis, 57. aas, 58. in, 60. log, 62. ork. 63. we, 64. kol, 66. garotte, 69. bijl, 70. lof, 72. Aalst, 73. Han. 74. baar, 75. ozon. Verticaal: 1. pok, 2. E.K., ,3. kast, 4.brasem, 5. Bets, 6. er, 7. lijn, 8. bos, 10. at, 11. Dr, 13. Nijl, 14. Naab, 15. Ans, 16. ets, 18. daas, 20. aak, 22. Aar, 24. Treviri, 25. do, 26. es, 28. ricinus, 30. arena, 31. totem, 32. karos, 34. kanon, 36. ent, 38. pil, 46. haïk, 47. pel, 49. A.M. 50. Rivoli. 51. os, 52. mak, 53. taël, 55. rog, 57. are, 59. nol, 61. gaar, 62. Otto, 63. wijn, 65. lob, 67. ra, 68. t.s., 69. ban, 71. fa, 73. ho. De gelukkige winnaars zijn ditmaal mevr. v. d. Meer-Pouw. Noordeinde 60, Roeloferendsveen eii de heer J. P. Henzen, Rapenburg 118, Leiden, aan wie dezer dagen de prijs van vijf gulden zal worden toegezonden. Iedere abonné, die voor donderdag a.s. 12 uur 's mid dags een goede oplossing daarvan inzendt, dingt mee naar een van de twee prijzen van 5.die wij daar voor beschikbaar stellen. De iurf werd ie vroeg gebrand Gistermiddag is te Emmererfschei- derveen aan de Tweede Groene Dijk in het veengebied van Zuid-Oost- Drenthe een veen- en turfbrand uit gebroken die ruim 300.000 persturven van de nieuwe produktie in vlam men deed opgaan. Het vuur, dat zich bevindt op de veenplaatsen van de maatschappij Klazinaveen en in huur is van de vervener De Vries, wordt bestreden door twee brandweerploe gen van de brandweer uit Emmen en een ploeg van de brandweer van de maatschappij Klazinaveen. De op pervlakte van de vuurhaard beslaat ongeveer vier h.a. Men heeft echter het vuur reeds bedwongen, doch de nablussing zal zeker nog enige tijd in beslag nemen. EXPOSITIE „JAZZ JOURNAL" GEOPEND De loco-burgemeester van Haar lem, de heer D. J. A. Geluk, heeft gistermiddag in de vleeshal een ten toonstelling geopend genaamd „Jazz Journal", gehouden ter gelegenheid I van het 10-jarig bestaan van de| Haarlemse Jazz Club. De tentoon- j stelling bevat 400 foto's, die een beeld geven van de historische ontwikke-1 ling der jazzmuziek. Vérder zijn te j zien boeken, werken op het gebied van beeldende kunst en Afrikaanse muziekinstrumenten. MOTOR TEGEN STILSTAANDE AUTO Vrijdagmiddag is op de rijksweg den BoschEindhoven nabij het kruispunt Sint Charles onder Box tel de 61-jarige viskoopman J. P. uit Amsterdam met zijn motor op een stilstaand volkswagenbusje ge reden. Dientengevolge werd zijn 69- jarige duo-passagiere, mevrouw H. A. Evers uit Amsterdam zodanig ge wond, dat zij reeds spoedig na aan komst in het ziekenhuis te Boxtel is overleden. De motorrijder werd zeer ernstig gewond en werd eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De be stuurder van het volkswagenbusje liep slechts licht letsel op. Het busje werd licht beschadigd. ZILFA PLEET Ir. ROSSEM du CHATTEL Breestraa. 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie). TWEEMAAL BOERDERIJBRAND IN VEENDAM Gisteren zijn twee boerderijen in de gemeente Veendam door brand vernield. De eerste brand ontstond omstreeks 9.30 uur gistermorgen toen een steekvlam sloeg uit de mo tor van een transporteur, waarvan arbeiders op de door de arbeider L. Orsel bewoonde boerderij van de landbouwer P. Tjabbes te Borger- compagnie zich bedienden om het koren in de schuur in de vakken te werken. In een ommezien stond de bijna geheel met kurkdroog koren gevulde schuur in lichter laaie. De mannen, die in de schuur werkten hadden nauwelijks de gelegenheid zich in veiligheid te stellen, het was duidelijk dat de brandweer tegen het vuur niets kon uitrichten, het duurde dan ook slechts kort of de boerderij was een rokende puinhoop gewor den. Noch uit de schuur, noch van de inboedel van de familie Orsel kon iets worden gered. Omstreeks kwart voor 4 heden middag werd de brandweer van Veendam voor de tweede boerderij- brand gealarmeerd. Hier laaiden in een ogenblik de vlammen uit het dak van de boerderij van R. Smit te Zuidwending, eigendom van de land bouwer R. de Lange. Ook hier was de grote schuur geheel gevuld met pas geoogst koren. Niemand was in de schuur werkzaam, toen de brand ontstond, zodat vermoedelijk broei de oorzaak zal zijn. Er viel van de boerderij weinig te redden, wel ge lukte het, dank zij een brandgevel tussen schuur en woning meubilair van de bewoner Smit in veiligheid te stellen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Möntferland" (26/8) Australië: ss „Bendigo" (24/8), ss „Arabic" (29/8); Brazilië: ss „Albi- reo" (25/8), ms „Graveland" (29/8); Canada: ms „Byklefjell" (24/8), ss „Kamperdijk" (27/8), ss „Atlantic" (28/8); Chili: via New York (23/8 en 28/8); Indonesië: ms „Karachi" (27/8); Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (25/8); Ned. Nw. Guinea: ms „Karachi" (27/8); Suriname: ms „Charis" (25/8); Unie van Z. Afrika en Z.W. .Afrika: ms „Edinburgh Castle" (29/8). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Goede ideeën in de bus Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het departe ment van Algemene Zaken. Een aan tal posten moet volgens het ontwerp worden verhoogd, andere posten kunnen worden verlaagd, zodat het eindcijfer gelijk blijft. O.m. wordt voorgesteld de post uitgaven verband houdende met de ideeënbus met 14.000 te verhogen en te brengen op 47.000. Blijkens de toelichting is deze verhoging noodzakelijk geworden door het grote aantal ingezonden ideeën, waarvan er verschillende van een uitzonderlijke kwaliteit waren, ge tuige een beloning van 7000, welke aan één persoon kon worden toege kend. Brand op Nederlands schip Woensdagnacht j.l. is brand ont staan aan boord van het 10.000 brt. metende ms. „Schelde Lloyd" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd I dat onderweg was van Tandjong Mani naar Bangkok. De brand woed- j de in een partij voedergraan in ruim vijf van het ondertussendek. Kapi tein H. G. van Broekhuisen uit Rot terdam heeft aan zijn rederij in de Maasstad geseind, dat getracht is de brand met co2 te bestrijden. Er was een zware rookontwikkeling. Inmid dels besloot de gezagvoerder koers te zetten naar Singapore, waar de „Schelde Lloyd" vanmorgen is aan gekomen. De brandweer aldaar heeft de luiken geopend en is het vuur j te lijf gegaan. Zij slaagde er volgens de kapitein in de brand in te tomen en verwacht wordt, dat men hem vanavond onder de knie zal hebben. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Een Reuterbericht uit Singapore meldt, dat een brandweerman, Is mail Bin Ikshan geheten, in het be wuste ruim is gevallen tijdens het blussingswerk. Op weg naar een zie kenhuis is hij overleden. Dit bericht kon de rederij ons niet bevestigen. Wie langzaam gaai komi ver De automobilisten in St. Louis (V. S.) waren helemaal niet blij met de 35-jarige Theodore Rau, die met een miniatunr T-ford het verkeer ophield. De heer Rau had het wagentje gewonnen met een tekenwedstrijd, die door een warenhuis was georganiseerd. 25 km./u was de maximum-snelheid voor de T-ford. De heer Ran verontschuldigde zich met de woorden: ik moet hem toch zeker op een of andere manier thuis zien te krijgen? .Koetsiers" - manieI Engelse mode De „koetsiers"-mantel van indigo gekleurde wol. De mantel dankt zijn naam aan de hoge kraag. Aardig zijn de wijde mom de zwarte ceintuur. Voor het wassen van ons wasgoed gelden natuurlijk voorschriften, maar er zijn grondbeginselen voor het weken en de weekmiddelen, waar de huisvrouw minder goed mee op de hoogte is. Indien het mogelijk is dient was goed altijd geweekt te worden. Door weken spaart u tijd, moeite èn goed. Het beste is te weken in lauw wa ter, aangezien dit meer uittrekt dan koud water. Warm water is veelal ongewenst, want het wasgoed bevat vaak eiwithoudende verontreinigin gen en deze kunnen zich bij hoge temperatuur van het water vast hechten aan het goed. Eventueel kunnen, om dit te voorkomen, uit- trekmiddelen gebruikt worden, waarop wij nader terugkomen. Tegen afgeven van kleuren kunt u wat azijn of zout gebruiken, welke middelen de kleuren vastleggen. We ken kan soms gevaar opleveren voor de grondstof of de kleur. Weekwater kan flink vuil worden en het ver dient daarom aanbeveling na het weken eenmaal lauw te spoelen, zo dat het aanhangende water niet di rect het sop kan bederven. Boven dien is het naweken met zout of azijn verplicht, daar deze stoffen het sop van gewone zeep doen weg trekken, het z.g. verslaan. Het is niet raadzaam het te we ken goed een nacht te laten over- UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK In het vorig weekmenu gaven we U reeds enkele mogelijkheden om met behulp van gekocht ijs lekkere gerechtjes te bereiden. Beschikt men over een koelkast dan kan men ook zelf ijs maken. Men moet dan wel van room uitgaan daar roomijs de enige ijssoort is welke men in de koelkast kan maken, daar ijssoorten met een lager vetgehalte te grote kristallen zouden vormen. De kristalvorming wordt in de ijsma chine of ijsemmer voorkomen door dat de Jjsvla voortdurend in bewe ging wordt gehouden. In de koel kast is dit niet het geval, zodat men voor bereiding van ijs in de koel kast zeker niet ieder willekeurig ijsrecept kan gebruiken. ZONDAG: soep v. bleekselderij gevulde aubergines, snijbonen, aardappelen; roomijs. MAANDAG: saucijsjes, bloemkool, aardappelpurée; beschuit met yoghurt en bramenmoes. DINSDAG: eieren met tomatensaus, andijviesla, aardappelen; prui- mencompot met roomsaus. WOENSDAG: stoofschotel princes- sebonen, tomaten, kaas en aard appelen; vanillevla met gebakken appelschijven. DONDERDAG: gehaktsaus, poste lein, aardappelen; flensjes. VRIJDAG: posteleinsoep, champig nonragout in rijstrand, vla. ZATERDAG: groentesoep; citroen- rijst met chocoladesaus. staan. Week nooit langer dan 3 uur. Gebruikt u synthetische wasmidde len, dan schrijft men vaak voor in het geheel iiiet te weken. De weekmiddelen. Waarmee wordt wasgoed eigen lijk verontreinigd? In de eerste plaats door vet, hetzij huidvet, het zij vlekken en dagelijks gebruik; in de tweede plaats door de huidschil- vers en andere eiwithoudende ver ontreinigingen; in de derde plaats door zweetzouten en zuren en ten» slotte door stof. De weekmiddelen moeten wij dus kiezen naar gelang van de verontreinigingen. Vetoplossend werken: soda, bo rax, ammania en zeep. Zweetzouten en zuren trekt u het beste uit door keukenzout. Stof wordt door keu kenzout uitgetrokken. Weekmiddelen geven in lauw wa ter beter resultaat dan in koud wa ter. Voor het weken in zeepsop kunt u heel goed gebruik maken van een sop, waarin reeds gewassen is. Ge bruik weekmiddelen dus het liefst lauw, doch als dit niet gaat, omdat zij gevaar opleveren voor de kleur of de grondstof, neem dan koud wa ter. Is de grondstof of kleur niet bestand tegen uittrekmiddelen, laat deze laatste dan achterwege. Hoeveel? Tot slot geven wij hier een staatje van de menghoeveelheden, die ge bruikt worden bij het weken. borax 4050 gr. 4050 gr. ammonia zout 20—30 gr. 20—30 gr. kustzijde wol zijde desnoods 25 gr. in koud water desnoods 30 gr. in koud water Vs eetlepel 20—30 gr. 20—30 gr. 20—30 gr. Tenslotte kan de zon niet altijd schijnen en het is begrijpelijk, dat de regen zich ook wel eens laat gelden, wanneer 't druilt of stort, dienen we ook hier tegen gewapend te zijn. Natuurlijk heeft iedere vrouw wel een of andere fraaie of minder fraaie regenmantel in de kast hangen, maar laten we eerlijk zijn, zo'n regen mantel beschermt de mens maar gedeeltelijk en het komt maar al te dikwijls voor, dat we in weerwil van deze be scherming toch nog be hoorlijk nat worden. Het is een uitgemaakte zaak, dat een cape ons het best beschermt. Dat wisten onze voorouders al en lange tijd zijn de capes echt in de mode geweest, totdat ze enige tientallen jaren geleden verdrongen werden door de meer mo derne regenjas. Maar de cape is nu een maal een betere bescher ming en in een gewijzig de vorm, moderner en aangepast aan onze tijd, doet de cape haar intrede weer. Onze illustratie toont zo'n cape, een geval van lich te stof in knalrode kleur, klein op te vouwen, geen last en toch een heerlijke beschutting bij de hand, vervaardigd van water dichte nylonachti^e stof. Er is geen sluiting voor of achter, neen, men duikt er zo in en komt via de halsopening met het hoofd in de capuchon terecht. Van voren en van achteren loopt de cape in een punt, terwijl er twee openingen in het voor pand zitten, waardoor de l»anden naar buiten kunnen worden gestoken. Werkelijk een ideale dracht bij regenachtig weer.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10