Feest-woning in Leiden-Noord Opsporing verzocht van twee Leidse meisjes Mislukte overval in Amsterdam Nederland bouwt mee aan raket Sidewinder Minister-president niet voor één gat te vangen Ter beslissing over C.A.O.-metaalindustrie visie op televisie VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Daders gegrepen Toen de bedrijfsleider van een broodjeswinkel in de buurt van het Rembrandtsplein na zijn werkzaam heden in zijn boven de winkel ge legen woning arriveerde, hoorde hij gerucht in de badkamer en waar schuwde meteen de politie. Het bleek dat twee jongeman nen, waarvan één een buurman van de bedrijfsleider was, een over val op hem hadden beraamd. Toen het uitgekozen slachtoffer echter alarm sloeg gingen zij op de vlucht. Een van hen werd later in een cafetaria gearresteerd, de andere kon in zijn woning worden ingere kend. Bij zijn overbrenging naar het polilieJbureau probeerde de buurman van de bedrijfsleider de benen te nemen, doch een waar schuwingsschot bracht hem spoe dig tot rede. De daders wisten, dat de bedrijfs leider de opbrengst van die dag, pl.m. 3000 gulden bij zich had. Via de daken van de belendende per^ celen waren zij de woning van de bedrijfsleider binnengedrongen. Commando-overdracht opValkenburg De commandant van de Marineluchtvaartdienst in Nederland, kap. T. Z. Vlieger W. O. P. R. Aernout, heeft donderdag op het Marinevliegkamp Valkenburg zijn functie overgedragen aan kap. t. z. vlieger H. G. Holtz, die tevoren de functie bekleedde van commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen. Prijzen zijn elk jaar weer flink omhoog gegaan' 1000e woning van aannemers Breur „Toen u in 1951 voor de gemeente Leiden woningen bouwde, kostten deze 10.000 gulden per stuk; thans is de gemiddelde prijs van de wonin gen in het blok dat u in Leiden Noord bouwde 16.500 per woning". Aldus wethouder A. J. Jongeleen i gistermiddag bij de duizendste wo- ning die de aannemers gebr. A. en J. Breur aan de gemeente Leiden opleverden. Het was tevens de vijf duizendste woningwetwoning, die na na de oorlog in de gemeente Leiden wordt gebouwd. Wethouder Jongeleen sprak by de overdracht over de snelle stijging in de prijs, die de woningbouw in de jaren na de oorlog heeft ondergaan j als gevolg van de prijsstijging der bouwmaterialen, de lonen etc. Hij verstrekte de volgende cij fers over de bouwprijzen van de betreffende aannemer 1955: 12.560 per woning; 1956 15.000 per wo ning; 1957 16.500 per woning. „Gelukkig is er thans weer een geringe daling in prijs te onderken nen", aldus de wethouder, want de thans in aanbouw zijnde woningen hebben een gemiddelde prijs van 15.200. De aannemer, de heer Breur, voeg de daar even later in een dankwoord aan toe. dat de uitvoering der wo ningen vergeleken bij 1950 ook aan zienlijk is verbeterd. Trappenhuis, hal, keuken, alles heeft een beter uiterlijk gekregen. AmMenaar nam geld en gevonden voorwerpen weg Tegen de 3'5-jarige adjunct-commies G. T., destijds chef van de afdeling gevonden voorwerpen bij de gemeen tepolitie te Rotterdam, is vanmiddag een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek geëist. In de jaren 1958 en '59 zou hy zich in zijn functie geld en goederen heb ben toegeëigend. De officier van justitie, mr. H. van Buiuren, die dit ambtelijk misdrijf bij zonder hoog opvatte, zag echter ook fouten a3n de zijde van de politie In de eerste plaats vond hij het niet juist dat deze man „met een kleine voor geschiedenis" deze functie kreeg, en verder was er te weinig kontrole; de afdeling werd het stiefkind van de politie genoemd. T. was in 1942 bij de gemeentepoli tie gekomen. Door hard werken en studeren had hij het tot adjunct-com mies gebracht, en er waren stellig nog promotiekansen voor hem, aldus de president, mr. P. J. C. Schipper. „Uw carrière is nu volkomen weg". De verdediger, mr. J. Mentink meende dat zijn cliënt het slachtoffer geworden is van de chaos, die er op de afdeling heerste en die hij niet verdragen kon. Ook zou hij zich als ambtenaar met niet breed salaris ge ërgerd hebben aan het feit dat de goederen voor geringe bedragen ver kocht werden. Volgens de raadsman zou een on dergeschikte van T gezegd hebben bij de arrestatie: ,wat is dat nou de spul len die hier langer dan drie maanden liggen worden toch altijd meegeno men?" T. zou zijn ondergeschikten ook voorwerpen hebben gegeven, maar tegen hen is het niet tot vervolging gekomen. De verdediger vroeg een gecom bineerde straf. Uitspraak over veertien dagen. Geschenken. De aannemer kreeg van het ge meentebestuur een mand met bloe men en een oorkonde en de nieuwe bewoners van dit duizendste huis, de familie C. Huisman ontving ook een rijk-gevulde bloemenmand, waarna de aannemers toezegden, dat zij gedurende een tiental weken de huur voor hen zullen betalen. *Het gezin Huisman: vader, moeder, zoon, zal voor deze woning ongeveer 15 gulden huur per week betalen. Het is een frisse solide uitgevoerde vier- kamerflat, met flinke doucheruimte en balcon. Nadat de sleutel door de wethou der aan de heer Huisman was over gedragen, sprak de voorzitter van de woningbouwvereniging „Ons Be lang", de heer J. Gerritse nog een enkel woord. Genoemde woning is gebouwd in Leiden Noord V aan de Peter Stuy- vesanthof. Peter Stuyvesant was gouverneur van Curacao en leefde van 16101682. Nog andere bekende ontdekkingsreizigers en vlootvoog den hebben in deze buurt een plaats gekregen: Pieter Bothstraat, Jan Pietersz. Coenhof, Van Riebeekhof en Abraham Crijnszstraat. Abraham Crijnsz was een Zeeuwse vlootvoogd uit de Gouden Eeuw. De foto toont wethouder Jongeleen met de sleutel, het echtpaar Huisman en zoon en de voorzitter van de woningbouwvereniging, de heer J. Gerritse. Dicht bij dit woningcomplex van Leiden noord ziet men de oprit tot de brug over de Zijl, die ééns de Willem de Zwijgerlaan met de Pro vinciale weg 5 aan de Zijlweg moet verbinden. Bestuurslid ,0ns Belang' na opening 1000e woning in Leiden-Noord overleden Nog geen kwartier nadat gister middag de laatste woning in Leiden Noord geopend was, kreeg de heer J. v. d. Bosch, penningmeester van de woningbouwvereniging „Ons Be lang" een beroerte, waardoor hij het bewustzijn verloor. Hy werd in een taxi naar huis vervoerd, maar is niet meer bij ken-r nis gekomen en omstreeks half zes thuis aan de Dryivenstraat 51 over leden. De heer v. d. Bosch was 74 jaar oud. Gedurende een en veertig jaar heeft hij in de woningbouwvereni ging „Ons Belang" een bestuurs functie gehad. Vele jaren was hij commissaris en tweede secretaris, ruim twintig jaar vervulde hy de functie van penningmeester. Nederland env vijf andere bij de Navo aangesloten landen hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het gezamenlijk produceren in Europa van de Amerikaanse vlieg tuigraket Sidewinder. De ^ijf andere landen zyn West-Duitsland, Noorwe gen, Denemarken, Griekenland en Turkije. Als hoofdaannemer van dit grote project heeft de Navo een Westdui'.se onderneming, Bodenseewerk Perkim Eiker Co. te Dberlingen, aangewe zen. Het laat zich aanzien dat ook voor dit tweede groie produktieproject van de Navo een speciale produktieorga- nisatie in het leven zal worden ge roepen, zoals ook enige tijd geleden is gebeurd voor de Hawk, de Ameri kaanse luchtdoelraket die Nederland samen met Frankrijk, West-Duitsland België en Italië gaat maken onder lei, ding van luitenant-generaal Reijnier* se. In afwachting daarvan heeft een groep technici, waarin ook de Neder- Sinds maandagavond j.I. ontbreekt elk spoor van twee Leidse meisjes: de 16-jarige Ada Verberg, wonend Levendaal 119 en de 17-jarige Corrie Bonnet, wonend Levendaal 132. De meisjes mochten zaterdagavond dansen. Het blijkt, dat zij in de „Bontekoe" in Kaagdorp geweest zijn, de laatste bus gemist en gelift hebben in de richting Leiden. Waarschynlyk durven zy niet thuis te komen. Maandagavond zijn zij nog in Leiden gezien en zy heb ben nog gebeld naar vriendjes in de stad. Sindsdien heeft men niets meer van de kinderen vernomen. De po litie stelt naar de vermissing van deze twee minderjarigen een ernstig onderzoek in. Zij werd echter op een dwaalspoor gebracht door de kleding van deze kinderen, die in een jurk en op schoenen met naaldhakken van huis zijn gegaan, maar naderhand van kleding verwisselden. Ada Verberg draagt thans waar schijnlijk een lila pantalon en een grijs truitje met V-hals. Zij heeft donkerblond krullend haaf. Corrie Bonnet draagt waarschynlyk een lichtblauwe of rode broek, een grys truitje met V-hals en lage bruine sandalen. Zij heeft zeer lang donker loshangend haar. De meisjes hebben geen verdere bagage bij zich en slechts een weinig zakgeld. Op de onbewaakte overweg Lutjes Schardam (gem. Beets) is gistermorgen de 11-jarige Cor Hiem- stra uit Oudendijk door de dieseltrein van Hoorn naar Amsterdam gegre pen. De jongen werd op slag gedood. Men neemt aan, dat hij de trein niet heeft zien aankomen. Corrie Bonnet Opzettelijke ontploffing De officier van justitie bij de recht bank te Groningen eiste vandaag tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, tegen de 45- jarige meubelmaker J. J. P. te Farm- sen, die op 31 maart van dit jaar in zijn werkplaats een ontploffing had veroorzaakt. Hij had een gevulde gasfles op een gloeiend heet gestookte kachel in zijn werkplaats geplaatst, tengevolge waar van een hevige ontploffing ontstond. Deze wanhoopsdaad verrichtte hij om uit zakelijke moeilijkheden te gera ken. Door een onjuiste bedrijfsvoering en een te luxiueus leven was zijn in de Qorlog snel gegroeide meubelzaak naar "aillissement gestuurd. Uit- spra. veertien dagen. Prof. De Quay reikte gister avond aan boord van de „Rot terdam" een onderscheiding uit aan de heer Engelen, chef van de architectenafdeling van de Holland Amerikalyn. De minister-president had moeite met het knoopsgat waar in hij de onderscheiding wilde bevestigen; want dit knoopsgat bleek niet opengeknipt te zyn. Prins Bernhard snelde te hulp met een zakmesje: „Zal ik het even opensnijden?", maar 1 de minister-president vertrouw de op de kracht van zijn han den en inderdaad slaagde hij erin het strikje door het geslo ten knoopsgat heen muurvast te bevestigen. landse industrie is vertegenwoordigd, sen studiereis door de Verenigde Sta- .en gemaakt. In goed ingelichte kringen in Den Haag neemt men aan dat Philips, ook al ingeschakeld bij de produktie van de Hawk, een belangrijk aandeel zal krygen in de fabricage van de elec- tronisehe besturin^sapparatuur van de Sidewinder. De Sidewinder, die uiterst gevoelig is voor infrarode stralen, zoekt zelf zijn hitte-uitstralend doel bijvoor beeld de hete uitlaatgassen van vlieg tuigen op. Deze raket heeft met verbluffend goed gevolg de vuurdoop doorstaan tijdens luchtgevechten tus sen de luchtmachten van Nationalis tisch China en Communistisch China in de buurt van Formosa. (Alg. Dagbl.) Twee kinderen in haven van Amercentrale verdronken In Geertruidpnberg zijn gistermid dag de 7-jarige Keesje de Rooij en de 9-jarige Henkje de Vries door ver drinking om het leven gekomen. De beide kinderen werden gister avond om zes uur vermist. Ze waren gaan baden in de haven van de Amercentrale. Toen de jongetjes niet thuis kwamen, werd de rijkspolitie gewaarschuwd. Deze heeft de gehele nacht naar de vermiste kinderen ge zocht in samenwerking met de rijks politie te water uit Drimmelen. Ook vele buurtgenoten zochten mee, doch eerst vanmorgen omstreeks zeven uur is één van de stoffelijke resten ge vonden dichtbij de plaats waar de kinderen hadden gehand. Naar het tweede vermiste kind wordt nog gezocht. DOOR LERAREN TEKORT GEEN LESSEN Wel diploma In verband met de mogelijkheid dat er in het komende cursusjaar 1959 1960 een rerarentekort ontstaat in de hoogste klassen yan de middelbare scholen, overweegt de staatssecreta ris van O. K. en W. maatregelen zo dat leerlingen, die het laatste jaar geen onderricht in een bepaald vak genieten toch hun einddiploma ont vangen. Dit deelt de staatssecretaris, dr. G. C. Stubenrauch mee in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mr. A. B. Roosjen en md. Th. A. Ver steeg. Deze leden hadden vragen ge steld over het nijpend tekort aan le raren, waardoor vooral het middel baar onderwijs in de hoogste klassen in het gedrang komt. De staatssecretaris deelt mee, dat er in september een enquête wordt in gesteld die zal moeten vaststellen, of zich gedurende de cursus 19591960 de situatie zal voordoen, dat er in de hoogste klassen van de middelbare scholen geen les kan worden gegeven of een of meer vakken, omdat er geen leraren beschikbaar zijn. De staats secretaris meent, dat hiermee inder daad rekening gehouden moet wor den. MINISTER VAN VACANTIE TERUGGEROEPEN Maandag a.s. wordt een zeer be langrijke kabinetsvergadering ge houden. In verband met de beslis sing, die de regering zal moeten nemen over de nieuwe c.a.o. voor de metaalindustrie, zijn de ministers en de staatssecretarissen, die nog met vakantie waren, teruggeroe pen. Daar de c.a.o. voor de metaalin dustrie algemeen beschouwd wordt als de graadmeter voor de mate, Waarin de vrijere loonpolitiek kan slagen aldys vervolgt „Trouw" meent het kabinet, dat alleen een beslissing welke unaniem door het gehele kabinet wordt gesteund, verantwoord is. Vermoedelijk zal in de kabinets zitting van maandag ook gesproken worden over het garantiebeleid in de landbouw. Zoals bekend meent minister Marijnen, dat ook voor het komende melkjaar een beleid van gedeeld marktrisico moet worden ge voerd. Hiertegen heeft het Land bouwschap bezwaar gemaakt. Maandagmiddag aullen de ver tegenwoordigers van de regering nog een bespreking hebben met het bestuur van de Stichting van de Arbeid om enige aanvullende richt lijnen voor het college van rijksbe middelaars te bespreken. Het gaat hier met name -^m de richtinggeven de datum voor het meten van de produktiviteitsstijging. De regering meent, dat dit 1 januari 1959 moet zyn. Vorige uitzendingen. Hoofdschotel van de Avro-uitzen- ding op donderdag vormde het luchtige t.v.-spel „Goede reis" van Jasques Deval, onder regie van Walter V. d. Kamp op de beeldbuis gebracht. In dit pretentieloze stuk, dat zich afspeelt aan boord van de oceaanstomer „Ile de France", is flink de spot gedreven met bepaaL de Amerikaanse eigenaardigheden. Van de rollijst noteren we de na men van Lies Franken, Lo van Hensbergen en Fred Oster. die met verschillende anderen aardig accént aan de vertoning hebben verleend. Gelukkig was de vierwekelijkse woensdaguitzending van de KRO deze keer eens geen praatavond, het geen we van harte heben toege juicht. Het amusement kreeg de overhand met het internationaal variétéprogramma uit Treslong te Hillegom en de telerecording van het Utrechtse optreden van Victor Silvester. Rest te vermelden de vraaggesprekjes met staatssecre taris Veldkamp in het- Gastenboek en met Leo Thuring en Fred Rom- bouts in Testplaat. Er was verder de epiloog, waarbij we aantekenen, dat de KRO overweegt, het aantal meewerkende priesters uit te brei den. Komende uitzendingen. Dat de NTS hedenavond Wag ner's welluidende opera „Die Meis- tersinger von Nürnberg" uit be* Festspielhaus te Bayreuth over neemt, stellen we uiteraard zeer op prijs, maar men is bepaald onvol ledig, alleen de eerste acte uit te zenden. Ook al zouden de overige delen volgen, dan nog ligt er te grote tussenruimte. Zaterdag ?al het by de Vara spannen, als Theo Eerdmans in zijn graag geziene quiz stellig de spanning met enige van zijn „slachtoffers" zal weten op te voeren. Zondagavond is de KRO aan bod, met Teledubbel, deze keer over de schilder Rubens en diens schilderijen en met medewerking van een boogschutter. Het Nijmeegs studentencabaret „Ha'k zo gedacht" hebben we reeds bij een repetitie meegemaakt. Onder leiding van de jonge pater J. Mittelmeyer zal er bepaald iets goeds voor de dag ko men. Voor de jeugd komt de KRO maandagnamiddag op jiet scherm met de Maastrichtse poppenspeler Pieke Dassen in het sprookje „De gouden papagaai". Binnenkort: wijziging van vrij dag-programma. Een half jaar nadat de t.v. ook op vrydag zijn entree maakte, zal deze vrijdagavond volwaardige pro gramma's krijgen. Met ingang van 1 oktober zullen namelijk de om roepverenigingen de verzorging hiervan overnemen van de NTS, die tot dusverre de nieuw verwor ven zendtijd vulde en dat vrijwel uitsluitend deed met telerecordings of relayeeringen van buitenlandse programma's. In april, toen de zend tijduitbreiding een feit werd, zag men aanvankelijk geen kans om zich meteen bij de nieuwe situatie aan te passen. Het grootste pro bleem was de eis van de Regering, dat het aantal wekelijkse zenduren de vijftien niet mag overschrijden. Dat betekent, dat de televisie-sec ties van de omroepverenigingen, die door het overnemen van de vrij dagavond een uur meer zendtijd krygen, deze tijd op de andere avonden moeten inlopen, zodat zij dan hun programma's met een kwartier gaan inkorten. T.v. op de Fjrato. De t.v. pers heeft vooraf iets mo gen vernemen over de nieuwighe den, die op de komende Firato te Amsterdam zullen worden gedemon streerd. Voor de snel groeiende te levisie wordt een belangrijk deel van de expositie gereserveerd. De uitmonstering van de toestellen wordt steeds eenvoudiger; we den ken aan de bediening vanuit de stoel, waar in men kijkt. Draadloze bediening zal er echter nog niet by zyn. Ook de Ned. Televisiestich ting zal met ingewikkelde appara- turen aanwezig zyn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6