S)e Êöid6e6oti^cmt Als Eisenhower naar Europa komt Eisenhower Vindt hij een verdeeld West-Europa Eenheid herstellen is eerste taak Weer een woedende olifant op Ceylon EISENHOWERS REIS Capsule niet gevonden Oostenrijks bergen scheuren De maan als relaisslaiion JARIGE PRINSES Rood olfensiel dreigt in Laos Parijs en Bonn kunnen het niet eens worden -för HIER ZAL EEN PRESIDENT RUSTEN Onweerskansen Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14793 moet de lijmpot meebrengen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50. De „New York Times" weet uit Bonn te melden, dat Adenauer, bezorgd als hij is over de tekenen van onenigheid in West-Europa, er bij president Eisenhower op zal aandringen al zijn invloed in Londen en Parijs aan te wenden om de geallieerden weer eensgezind in één kamp te krijgen. De ernst van de toestand zou de bondskanselier er toe gebracht hebben zijn houding tegenover Eisenhower op de besprekingen in Bonn opnieuw onder de loep te nem^n. Een week geleden, aldus het blad, was Adenauer nog van plan de president er beleefd aan te herinneren, dat West-Europa behoeften en aspiraties heeft, die Rusland en de V. S. niet zó maar mogen negeren. Maar nu is de bondskanselier van mening veranderd. Hij zou zich in het bijzonder zorgen maken over het gedrag van Frankrijk. Adenauer, aldus de „New York Times", is het helemaal niet eens met De Gaulle's aanhoudende pogingen om een nationale politiek te voeren, die los staat van het verband door de Navo gelegd. De bondskanselier is daarentegen vastbesloten om de politiek van West- Duitsland af te stemmen op die van de Navo, aldus het blad. ZWAAR KARWEI i Duitsland. Maar, zo schrijft het blad, zo Bonn al niet erg warm loopt voor „The Times" schrijft vandaag, dat de besprekingen tussen Eisenhower president Eisenhower een zwaar karwei voor de boeg heeft als hij rectoraat van de V.S., Engeland en Frankrijk in deze organisatie. Over leg tussen twee mogendheden gaat rechtstreeks tegen de Franse aspi raties in. Maar hiermee is de zaak niet afgelopen. Het Franse besluit om de Navo bepaalde faciliteiten te onthouden heeft deze organisatie verzwakt en omdat nu de Britse pers deze houding van Frankrijk heeft gekritiseerd, zijn de betrekkingen tussen Engeland en Frankrijk ge spannen. Adenauer wil met Frankrijk op goede voet blijven, hoewel hy het ongetwijfeld ook niet eens is met zekere aspecten van de Franse po litiek. Maar er zijn dingen in de Britse politiek en in het bijzonder de aanhoudende weigering van Lon den om dieper verwikkeld te raken in de kwesties van de Europese één wording, die de bondskanselier nog meer pijn doen. En tenslotte is de bondsregering nog steeds enorm ge voelig voor elke tendens om West- Duitsland verantwoordelijk te hou den voor de zonden van het Derde Rijk. Dit alles heeft tengevolge gehad, dat West-Duitsland betrokken is ge worden in de persoorlog tussen En geland en Frankrijk en wel aan de volgende week zijn Europese reis begint. De Britten staan over het alge meen welwillend tegenover onder handelingen met Moskou, maar Bonn en Parijs denken hier anders over. Daarom zal de president het niet gemakkelijk hebben bij zijn bespre kingen met Adenauer en De Gaulle. Adenauer gelooft niet, dat bespre kingen met de Russen vruchtbaar kunnen zijn. Bovendfen maakt hij zich er zorgen over dat Eisenhower en Chroesjtsjef, bij hun pogingen om over bepaalde dingen tot over eenstemming te komen. weieens stil zwijgend zullen instemmen met een bestendiging van de verdeling van Duizenden Hadji's uit Egypte, Indonesië, Soedan, Irak, Pakistan en Somaliland zouden tengevolge van de grote hitte in Saoedi-Arabië be zweken zijn, aldus het Damasceense blad „Al Nasr". De pelgrims naar Mekka zouden dit jaar temperaturen van 65 graden Celsius te verduren hebben. en Chroesjtsjef, Parijs staat bepaaldFranse kant. In deze sfeer moet vijandig tegenover dit overleg. DeEisenhower nu trachten zijn bond- Gaulle is er op uit Frankrijk een i genoten gerust te stellen vóór hij krachtige positie te geven in de met Chroesjtsjef gaat praten, aldus Navo en wil zoals bekend een di-1 „The Times". De VOLGENDE WEEK wordt een belangrijke week; dan komt Eisenhower naar Europa en van het resultaat van zijn besprekingen zal veel afhangen. Bonn staat het eerst op het programma, daar zullen Eisen hower en Adenauer elkaar met veel vertoon van hartelijkheid begroeten. Die hartelijkheid kan oprecht en wederkerig zijn, want Eisenhower en Adenauer zullen 't elkaar niet lastig maken. Vermoedelijk zal Adenauer de Amerikaanse president 0 wel op het hart binden, vooral geen concessies aan Chroesjtsjef te doen in de richting van een permanente verdeling van Duitsland. Men. heeft in Duitsland nl. het vermoeden, dat het de Duitsers wel eens zouden kunnen zijn, die het grootste deel van de prijs voor de vrede zullen moeten betalen. Meer moeite zal president Eisen hower hebben met zijn Franse collega De Gaulle, die hij na Bonn en Lon den zal bezoeken. Dat het de laatste tijd niet zo botert tussen Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, is voor al toe te schrijven aan het drijven van De Gaulle, die meer aan de „gloire" en de „grandeur" van Frankrijk denkt dan aan de algemene belangen van West-Europa. De En gelsen kunnen het niet goed hebben, dat De Gaulle van Frankrijk een atoom-mogendheid wil maken, even min kunnen zij het verkroppen, dat Parijs de Europese gemeenschappe lijke macht wil spannen voor zijn eigen economische karretje en de Navo verzwakt ten bate van de strijd in Algerië. De campagne in de Britse pers tegen Frankrijk windt er geen doekjes om. West-Duitsland kan daarbij ook een veeg uit de pan mee krijgen, omdat het de Fransen teveel steunt naar de zin van Lon den. In dtze West-Europese kibbel partij zal Eisenower moeten probe ren om als vredestichter te fungeren, geren. Bovendien zal hij met De Gaulle ook nog een appeltje te schillen heb ben over diens aspiraties om teza men met Amerika en Engeland een z.g. directorium te voormen, welke richting rr oet geven aa? de wereld politiek. Amerika voelt daar niets voor, evenmin als voor het geven van steun aan de Franse politiek in Algerië. Bij zoveel verschil van inzicht en streven zal het Eisenhower niet ge makkelijk vallen om een eensgezinde politieke lijn te vinden welke hij juist zo nodig zal hebben bij het a.s. bezoek van Chroesjtsjef. THANS 20 DODEN Voor de tweede keer in enkele da gen heeft een olifant op Ceylon amok gemaakt en de dood van 'n twintig tal mensen veroorzaakt. Het dier dat woensdagavond bij Kandy in Cen- traal-Ceylon in een flambouwenop tocht meeliep, werd woedend toen hij in een brandende toorts trapte en verpletterde alles wat in zijn weg kwam. Een paniek beving de menigte van honderdduizend mensen, waardoor zeer velen onder de voet werden lopen. Het aantal gewonden beloopt enkele duizenden, van wie 125 ernstig aan toe zijn. Reeksen winkelpuien, ramen, kraam pjes en auto's werden door het dier in elkaar getrapt, terwijl de angstige omstanders wilde gevechten leverden om een goed heenkomen te zoeken. Tientallen brandende fakkels wer den door hun dragers in de mensen massa geworpen; hierdoor liepen velen brandwonden op. Uren lang renden de mensen nog door 't cen trum van Kandy uit angst voor de olifant. Eenmaal gelukte het een moedige Officieel is meegedeeld, dat men de capsule van de Discoverer 6" niet heeft teruggevonden. De capsule is wel uitgeworpen, maar er zijn geen seinen van ontvangen. Het wordt on waarschijnlijk geacht, dat zij nog zal worden gevonden. olifantendrijver het woeste dier vast te grijpen, maar het rukte zich weer los en voort stampte het were tot schrik van de bevolking. Opnieuw verpletterde het beest vele winkel puien. Ten slotte schoten politieagenten de olifant neer vijf kogels waren er voor nodig het dier te vellen. In zijn stuiptrekkingen verbrijzelde het nog een auto met een haal van zijn machtige poot. Een tweede nerveus geworden dik huid wist men tijdig onder controle te krijgen. Er liepen vijftig olifanten mee in de stoet, die het einde van het jaarlijks Boeddhistische Perahe- rafeest markeerde. Zondag had een andere olifant reeds tien doden gemaakt bij een soortgelijke processie niet ver van Colombo. Men heeft een 66-jarige man, die vier minuten „dood" is geweest na een operatie in een ziekenhuis te Glasgouw, weer tot leven weten te brengen door middel van hart in jecties en kunstmatige ademhaling, zo hebben twee chirurgen in een ar tikel in het Britse medische tijdschrift verklaard. Vijftien uur nadat zijn hart had opgehouden te kloppen, zat de man weer rechtop in zijn bed zijn krantje te lezen. Van de 864 meter hoge Gahberg in Noordwest-Oostenrijk, die deel uit maakt van de keten waarin ook de. flohenruecken ligt, komen aarde en modder „als een stroom lava" naar beneden in het dal nabij Kammerl. Reizigers tussen Weyregg en Kam- merl moeten met een boot over de Attersee, omdat de weg is versperd. De Gahberg vertoont scheuren van 300 meter lengte en vijf meter diep te. Het ministerie van binnenlandse zaken deelde woensdag mee, dat een scheur van twaalf km lengte was verschenen in de Hohenruecke en dat deze berg al verscheidene weken ir. beweging is. De scheur is vermoe delijk door de hevige regen van de, laatste tijd veroorzaakt. De mensen i die bij de berg wonen, hebben al eer- j der de waarschuwing gekregen, dat j zij misschien hun huizen moeten ver laten omdat de Hohenruecken let terlijk uit elkaar valt. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft donderdag in Washington meegedeeld, dat een nieuw systeem voor radioverbindin gen tussen de V. S. en Hawaii, waar bij de maan als relais-station zal wor den gebruikt, vermoedelijk tegen het einde van het jaar in werking zal worden gesteld. Het zal ddn mogelijk zijn om ra diografische boodschappen in minder dan drie seconden over een afstand van circa 800.000 km te seinen. Geleerden zijn van mening, dat men met dit systeem misschien zelfs geen last meer zal hebben van sto ringen. Maar het kan alleen goed functioneren als de maar. op de zend en ontvangplaats gelijktijdig zicht baar is. Een recente studie van prinses Margaret, die heden haar 29ste verjaardag viert. Voorpostengevechten Schadevergoeding Nazi slachtoffers De onderhandelingen tussen Frank rijk en West-Duitsland over schade vergoeding aan voormalige slachtof fers van het Nazibewind zijn wegens gerezen moeilijkheden voorlopig af gebroken. West-Duitsland wilde personen uit zonderen, die op andere gronden dan van politieke of godsdienstige aard of vanwege hun ras geïnterneerd zijn geweest, zoals het geval was met ver zetsstrijders of gijzelaars. Volgens Bonn is de schadeloosstelling van deze personen verzekerd de herstelbetalingen, die len worden bij een vredesverdrag, overeenkomstig het Londense ak koord van 1953. Frankrijk evenwel ziet geen reden om een dergelijk onderscheid te ma ken. Het staat erop, dat alle voorma lige bewoners van concentratiekam pen schadevergoeding krijgen. Bo vendien wenst Frankrijk schadever goeding voor de nabestaanden van overleden slachtoffers van het Nazi bewind, terwijl West-Duitsland van oordeel is, dat als het slachtoffer is overleden er van schadevergoeding geen sprake kan zijn. Het Laotiaanse leger heeft donder dag in een communiqué de verwach ting uitgesproken, dat de communis tische opstandelingen in het noor den op het punt staan, een groot of fensief te ontketenen voor de herove ring van de twee noordelijke provin cies Samneua en Phongsaly. Het le ger meldde, dat de activiteit van de opstandelingen na een rustige periode van twee weken, weer is opgelaaid en dat zij versterkingen en voorraden zenden naar geisoleerde eenheden. Vooralsnog was de activiteit echter nog beperkt tot patroillegevechten op kleine schaal in -het grensgebied. In het te Vientiane uitgegeven le gercommuniqué werd voorts gezegd, dat zich twee leger bataljons van het communistische Noord-Vietnan te zul- i Bananati in het zuiden van de pro- Samneua bevinden. Volgens onbevestigde berichten zouden de op standelingen min of meer meester zijn in een vijtfde deel van deze pro vincie. De minister van defensie van Laos deelde mee, dat bij Paphet, op slechts dertig km van de stad Samneua, da gelijks gevechten met de opstande lingen worden geleverd. De regering kan de stad blijven bezetten, maar de opstandelingen maken grote vorde ringen in de buitengewesten, aldus de minister. De plaatsvervangende stafchef van het leger, generaal Amkha, die de be velhebber van de provincie Samneua is, heeft naar gemeld woensdag ver klaard, dat de opstandelingen een ring rondom de provincie leggen en over vrijwel de gehele omstrek in be weging zijn. In Denemarken is de massapro- düktie begonnen van bruine melk flessen. De melk in deze flessen zou, naar de geleerden menen, veel beter beschermd zijn tegen zonlicht en verlies van vitaminen. KONING ERNSTIG ZIEK De 74-jarige koning Sisavang Vong van Laos die reeds langere tijd dan enige andere monarch heeft geregeerd is ernstig ziek en heeft de kroonprins tot regent benoemd, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van voorlichting mee gedeeld. De laatste twintig jaar van 's konings regering zijn stormach tig geweest. In de oorlog was Laos door de Japanners bezet en daarna is er steeds communistische agitatie geweest van de Vietminh. Dit nummer bestaat uit S pagina's (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WARM Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of on weer. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Lagere temperaturen. 22 Aug.: zon op 05.33; onder 19.52; maan op 21.23; onder 10.02. Hoogwaterstanden 22 Aug.: v.m. 5.40; nam. 6.05. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG De Bilt, 21 aug. Door drukdalingen heeft zich een 1 PARIJS vore van lage luchtdruk ontwikkeld, BORDEAUX die zich vanmorgen uitstrekte van GRENOBLE het Rhónedal over het Kanaal naar nice Midden-Engeland. MUNCHEN Ten zuiden ervan is de onweers- ZURICH' activiteit vannacht snel toegenomen GENEVE en verschillennde stations meldden LOCARNO veel regen, plaatselijk meer dan 50 WENEN mi£- s. i u JI INNSBRUCK De belangrijkste onweershaard BELGRADO trok over het Kanaal naar de Ierse ATHENE Zee. Onder invloed van het lage- ROME drukgebied boven Frankrijk en En- AJACCIO geland zal in ons land de komende j ^iaDRID Meters film zijn 'op het Parijse Quay d'Osay (ministerie van Buitenlandse Zaken) opgeschoten aan het koningsblauwe bed, waarin president Eisenhower de nacht zal doorbrengen tijdens zijn aanstaande bezoek aan de Franse hoofdstad. LISSABON half bew. 27 C. onbew. 31 onbew. 26 mist 21 geh. bew. 30 onbew. 29 onbew. 29 onbew.26 zwaar bew. 30 zwaar bew. 27 zwaar bew. half bew. 28 onbew. 24 mist 23 zwaar bew. 27 regen 25 onbew. 26 onbew. 25 onbew. 25 zwaar bew. 32 onbew. 19 onbew. 27 half bew. 34 onbew. uur vochtige lucht uit Frankrijk worden aangevoerd met winden tus sen zuidoost en zuidwest. Er komt meer bewolking, terwijl verder ook enkele regen of onweersbuien zullen vallen. Aan de periode met het zonnige Een wijze toerist versmaadt nooit en droge weer komt daardoor een zijn eigen land. I einde. 1 (Goldoni) Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1