S)e Ook Zweden heeft zijn nozem-probleem Voortdurende ongeregeldheden in Natal Botsingen tussen politie en bevolking Nehroe verloor zijn reputatie Thermo-nucleaire reactie onder controle? Directeur: J. F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14790 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w.. f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal Franco p.p. 18.— Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes f 1.50. In Oemtwaloemi, in Zuid-Natal, zijn 114 Afrikaanse vrouwen gearresteerd wegens het veroorzaken van ongeregeldheden. Zij hadden zeven bussen tot stilstand gebracht en geëist naar Durban en Pietermaritzburg te worden gebracht om hun gevangengenomen landgenoten daar te bevrijden. De vrouwén hadden twee wegversperringen opgericht en enkelen van hen hadden arbeiders in nabijgelegen suikerrietvelden hun messen ontrukt. zonden, waar 126 vrouwen zijn gear resteerd. Volgens de berichten heb- I ben vrouwen telefoondraden doorge- De ongeregeldheden in Oemtwaloemi knipt. zouden zondagavond zijn begonnen, De Zuid-Afrikaanse regering heeft VROUWEN OPROERIG geen gehoor aan een verzoek tot vrij lating van de vrouwen omdat zij thuis kleine kinderen hebben. Van bevoegde Afrikaanse zijde zijn toen een groep Afrikanen telefoon verbindingen doorsneed en daarmee het contact tussen de plaatselijke landbouwers en de politie verbrak. Eenheden van de politie en het le ger zijn maandagochtend uit Pieter maritzburg naar Ixopo in Zuid-Natal I een functionaris naar Natal gezonden om een onderzoek in te stellen. In het dorp Sobantoe zijn maandag c-penluchtscholen georganiseerd daar zaterdag drie scholen in brand ge stoken werden. In Harding zijn de onlusten vorige vertrokken, waar ongeregeldheden' week begonnen, toen dertig Afri zich hebben voorgedaan in de buurt kaanse vrouwen veroordeeld werden van een kerk. waarin zich een kleine zevenduizend Afrikanen, hoofdzake lijk vrouwen, hadden verenigd. In Pietermaritzburg zelf werden zondagavond auto's van blanken met stenen bekogeld. Overdag werden in een voorstad van Pietermaritzburg twee Afrikanen gedood en twee blan ken gewond bij botsingen tussen de politie en de bevolking. Politiepatrouilles zijn ook uitgezon den naar andere roerige gebieden in Natal, o.a. naar St. Faith's, waar Afri kaanse vrouwen weigeren belasting te betalen. Een politiegroep is uit fort Sheptone naar Ifafa aan de kust ge- tot 12 weken gevangenisstraf wegens het in brand steken van een hut. De politie, die hen naar de gevangenis in Pietermaritzburg meenam, gaf Prinses Soraja onverwacht uit Noordwijk vertrokken Weer naar huis? Hoewel het aanvankelijk in haar bedoeling lag een gehele maand in Noordwijk te blijven, is prinses So raja, ex-keizerin van Perzië, gister drie hoofdoorzaken genoemd voor de ochtend tamelijk onverwacht vertrok- onrust in verschillende delen vanken. Zij werd afgehaald door haar Natal. broer, prins Byan. Het is niet met ze- In de eerste plaats is er wrok on- kerheid te zeggen met welke bestem der Afrikaanse vrouwen, omdat zij ming de prinses vertrokken is, maar tanks met water hebben moeten vul- men neemt aan, dat zij weer naar len zonder hiervoor betaald te zijn. j huis te Keulen is gegaan. Naar verluidt hadden hun stamhoof den hun bij weigering een boete van Prinses Soraja, die twee weken in 2 pond sterling opgelegd. j hotel Huis ter Duin te Noordwijk Verder heeft volgens de zegslieden heeft doorgebracht, heeft, naar men een verhoging van belastingen tot ons mededeelde, een zeer prettige tijd klachten van Afrikanen geleid, dat aan de Noordzeekust gehad. Ondanks de bepalingen voor hun toegang tot dat, zo vertelde men ons, had prinses de steden in sommige gevallen een Soraja twee weken genoeg gevonden, beletsel zijn om geld te verdienen' teneinde de belasting te kunhen be- De Haïtiaanse regering heeft talen. twee Franse katholieke geestelijken Tenslotte, zo is gezegd, wordt de gelast het land te verlaten wegens Amerikaanse raket mislukte weer eens N controle op de toeloop van Afrikaner. I .ondermijnende activiteit", waardoor naar dé steden beschouwd als een de veiligheid van het land in gevaar maatregel om de Afrikanen te dwin-1 wordt gebracht. Eén van de geestelij- gen als goedkope werkkrachten in ken is overste van een klein-semina- landbouwbedrijven te fungeren, ter- wijl zij in de steden meer zouden kunnen verdienen. Oostenrijk weer normaal Vandalen langs de weg Ook in Zweden baart het „nozem"- probleem de betrokken instanties de nodige zorgen. Sedert een jaar onge veer blijken steeds meer jongelui in Zweden zich in benden te verenigen De toestand in het Oostenrijksemet het enige doel om het publiek op overstromingsgebied was dinsdag- straten en wegen te terroriseren door ochtend weer nagenoeg normaal, roekeloos autorijden waarbij alle Overal zijn de wegverbindingen her- verkeersregelen worden genegeerd en steld met uitzondering van de streek om bij gelegenheid van sportevene- rondom de Attersee, de Blomberg- menten e.d. wanorde te veroorzaken, mondsee en het geïsoleerde bergdorp, Filzmoos. Aanvankelijk waren de betrokKenen Het water heeft een cahttal slacht- Jongehli die niets omhanden hadden ZleÏLof als loopjongen of in soortgelijke baantjes werkten. Zodra zij kans had den gezien het geld voor de aankoop van een oude auto bijeen te krijgen, verenigden zij zidh in clubs met na men als „De wegduivels", „De auto engelen" e.d. Nu hebben zij verster king gekregen van nozems, die over veel geld beschikken en in grote Amerikaanse „sleeën" rondrijden. De Indische communisten hebben maandag bij monde van hun leider Dange voor het eerst officieel een persoonlijke aanval op premier Nehroe gedaan, aan het begin van een debat van twee dagen in het parlement over het overnemen van het bestuur in de staat Kerala. (De centrale regering had aan het communistische bewind in de staat een einde gemaakt na ongeregeld heden als gevolg van verzet van de bevolking tegen de communisten). Dange zei, dat Nehroe zijn reputa tie had verloren. Men had altijd ge dacht, dat de premier boven de ge wone politici stond, maar thans kon men niemand in India meer vertrou wen, omdat Nehroe geen gebruik van zijn grote invloed had gemaakt om een regeling in Kerala tot stand te brengen. Hij was daardoor op het peil van de andere politici gekomen, aldus Dange. Tot dusver hebben de communis ten in het parlement vaak de Con grespartij, waartoe Nehroe behoort, gekritiseerd, maar niet de premier persoonlijk aangevallen. NEHROE IN DE KNEL ZELFS VOOR EEN MAN als Neh roe blijkt het onmogelijk om met de communisten op voet van vrede te blijven leven. Met het oog op de hoopvolle verwachtingen van de be zoeken van Chroesjtsjef aan Amerika en van Eisenhower aan Rusland is dat wel een illustratieve ervaring. Tot voor kort was alles koek en ei tussen de communisten (en de rode Chinese buurman in 't bijzonder) enerzijds en India anderzijds. Althans ogenschijnlijk, want het bleek, dat de rode heren in India's binnen- 0 land bezig waren het regiem uit te hollen en aan de bui tenkant via Tibet opdrongen naar de Indische grenzen. De geschiedenis met Tibet opende opeens de ogen van India en toen de Dalai Lama in eigen persoon als vluchteling kwam beves tigen dat de overweldiging van de Tibetanen door de Chinezen inder daad zo erg was als de berichten reeds hadden doen vermoeden, was zelfs Nehroe gedwongen tegen zijn Chinese vriendjes te zeggen, dat hy de gang van zaken in Tibet „betreur- de". Waarop Peking India prompt be schuldigde van „imperialisme" Tezelfder tijd begonnen de commu nistische regeerders in de Indiase deelstaat Kerala (die door een ma noeuvre bij de vorige verkiezingen bij verrassing aan de macht gekomen waren) op 'n zodanige manier „op z'n Russisch" te regeren, dat de geschrok ken bewoners zich met geweld te weer gingen stellen. Nehroe zag zich alweer gedwongen om de president te adviseren de macht van de rode heren over te nemen en nieuwe ver kiezingen in Kerala uit te schrijven. De communisten in het parlement van India gaan nu hevig te keer te gen Nehroe; zij zeggen, dat hij toch niet zo'n groot politicus is als ze ge dacht hadden, omdat hij zich niet goedmoeds wil laten vermoorden. Nu Nehroe erg lankmoedig, maar het lot van Tibet aanvaarden gaat hem toch wel iets te ver. Het is te hopen, dat Nehroe thans inziet, dat men geen vertrouwen kan Auto- en motorsportwedstrijden ge nieten de speciale belangstelling van de nozembenden. Kortgelenden,- bij de wedstrijden om de Zweedse grote mofcorprijs in Kristianstad in Zuid- Zweden, kwam het tot zulke ernstige botsingen met de politie, dat de vraag naar voren kwam, of deze wedstxijden in de toekomst nog wel in Zweden gehouden zouden kunnen worden. De autoriteiten beraden zich over krachtige maatregelen tegen de no zem-activiteit. De politie mag nu in bepaalde gevallen jongelui vasthou den totdat zij onder toezicht zijn ge steld. Voorheen moest men ze na een voorlopig verhoor weer laten gaan. DRAMA IN BOGOTA Een KLM-employé in Bogota, A. de K. (36) heeft vrijdag zijn vrouw en twee kinderen om het leven ge bracht. Pas gisteren werd dit ont dekt. De slachtoffers zijn de 32-jarige mevrouw Greetje de K., de 10-jarige Marianne en de 7-jarige Ronny. De K., die na de drievoudige moord de hand aan zichzelf geslagen heeft, woonde al ongeveer vier jaar met zijn gezin in een voorstad in het noorden van Bogota. Het hele gezin had de Nederlandse nationaliteit. Het drama werd ontdekt door een vriend van de familie, die geen ge hoor kreeg, daarop een ruit insloeg en naar binnen klom. Omtrent het motief tast men vol ledig in het duister. De politie neemt aan, dat de heer De K. in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. wNiettemin wordt een uitgebreid stellen in rode beloften en verzeke- onderzoek ingesteld om de mogelijk- ringen en dat men met een al te heid na te gaan of de vier personen vreedzame politiek tegenover de rode wellicht door een onbekende zyn heren niet verder komt. gedood. rie en de ander is pastoor. VLUCHT UIT TIBET Ruim 20.000 Tibetanen zijn nu al uit hun land gevlucht naar het aan- grenzende Indië. Voor het overgrote deel betreft het mensen tussen de twintig en 30 jaar. Dit vertelde I Thubten Jigme Norboe, broer van de Dalai Lama van Tibet, in Bonn. Hij brengt een bezoek van vijf dagen aan West-Duitsland. In de voornaamste steden van Ti bet lopen bijna geen Tibetanen meer op straat, aldus Norboe, alleen wat oude mensen en kinderen. Een groot deel is naar de bergen gevlucht. De steden zijn bezet door de Chinese overweldigers. Chinese soldaten zijn ingekwartierd in de huizen der Ti betanen. De Pantsjen Lama wordt volgens de broer van de Dalai Lama alge meen als marionet van de Chinezen beschouwd? De Dalai Lama hoopt dat jonge vluchtelingen uit zijn land in Europa kunnen komen studeren en hier een vak kunnen leren. „Wij doen een be roep op alle landen van de vrije we reld om Tibetaanse vluchtelingen de kans te geven te werken en te stu deren", zei Thubten Jigme Norboe nog. Een proeflancering van een 30 mtr. lange intercontinentale raket van het type Titan ICBM te Cape Canaveral is een mislukking geworden, daar de raket bij de lancering ontplofte (foto). De orkaan die eind vorige week Dit nnmmer bestaat nit 8 pagina S het zuidelijk gedeelte van de Brazi- liaanse staat Parana teisterde, heeft 71 doden en ruim honderd gewonden gemaakt. Enkele tientallen personen f"l y J f"*, worden nog vermist. Ook de staten j Santa Catharina en Rio Grande zijn' getroffen. De materiële schade kan nog niet worden geschat. Amerikaans succes De „New York Times" meldt dins dag, dat geleerden van de Amerikaan se marine misschien een ontdekking hebben gedaan, die kan leiden tot be teugeling van de waterstofbom. Het voorzichtige enthousiasme on der de geleerden kan nauwelijks bun overtuiging verhullen, dat zij erin zijn geslaagd een beheerste bhermo-nucle- aire reactie te hebben teweeg ge bracht. De kern van het apparaat is een glazen buis van dertig centime'.er lengte en drie centimeter doorsnede, gevuld met een vorm van zwaar wa De thermo-nucleaire reactie is die, welke plaatst vindt in de explosie van een waterstofbom. Men is er tot nu toe wel in geslaagd een ontploffing te bewerkstelligen, maar men kan de reactie niet zó laten verlopen, dat men deze naar believen kan regelen. Een woordvoerder van de marine bevestigde later, dat dr. Alan Kolb van het onderzoek-laboratorium der Amerikaanse marine inderdaad erin geslaagd meent te zijn de kracht van een waterstofbom te beteugelen, maar eerst verdere proefnemingen moet doen om deze theorie t>e staven. Dr. Kolb is op het ogenblik voor een con gres in de Zweedse universiteitsstad Uppsala. Het „temmen" van de wa terstof en gevat in een magnetische terstofbom is een lang gekoesterde Met angst en spanning ziet men naar de Donau Miljoenen Oostenrijkers volgen met spanning de berichten over het rijzen van het ziedende water van de reeds op velen plaatsen buiten haar oevers getreden Donau. Mocht de rivier verder stijgen, dan wordt een ramp gevreesd, welke die van de afgelopen week in de schaduw zal stellen. De foto geeft een beeld van de overstromingen in het Salzbach-district. Bewone rs van een geïsoleerd huis wachten op redding. wens van de drie atoommogendheden Amerika, Rusland en Engeland. Deze week zullen de inwoners van Gibraltar kunnen proeven hoe Amsterdams leidingwater smaakt. Het stadsbestuur van de Britse ko lonie bestelde n.l. twintig miljoen li ter water in Nederland, omdat het op de rots al in geen tijden geregend heeft. Het gebrek aan water heeft tot drastische bezuinigingsmaatregelen geleid. Aanhoudend zonnig Het hogedrukgebied, dat bij ons zonnig weer veroorzaakt, verplaatst zich nu langzaam in oostelijke rich ting en was vanochtend juist ten noorden van de Waddenkust gelegen Het breidde zich het afgelopen etmaal vooral over Scandinavië en Duits land uit, waardoor aan de langdurige regens in deze streken een einde kwam. Aan de westkant van het hogedruk gebied trok dicht langs Schotland een storing naar het noordoosten. Een volgende diepere depressie, die mid den op de Oceaan is gelegen, koerst eveneens in noordoostelijke richting naar IJsland. Het genoemde hogedrukgebied wordt echter door deze ontwikkelin gen niet aangetast en zal dan ook on verminderd het weer bij ons blijven bepalen. Verwacht wordt dus, dat het droge en zonnige weer voortduurt waarbij morgen de middagtemperatu- ren opnieuw iets hoger zullen wor den. weer i (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER Droog, zonnig en opnieuw iets warmer. Zwakke tot matige oos telijke wind. 19 Aug.: zon op 05.28: onder 19.58; maan op 20.09; onder 06.35. Hoogwaterstanden 19 Aug.: v.m. 3.42; nam. 4.12. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaarbew. 28 C. STOCKHOLM half bew. 27 OSLO zwaar bew. 24 KOPENHAGEN licht i»ew. 23 ABERDEEN zwaar bew. 21 LONDEN on bew. 24 AMSTERDAM onbew. 21 BRUSSEL onbew. 22 LUXEMBURG onbew. 19 PARIJS onbew 24 BORDEAUX oi-bew. 26 GRENOBLE onbew 24 NICE licht bew. 29 BERLIJN zwaar bew. 26 FRANKFORT onbew. 19 MüNCHEN geu. bew. 15 ZüRICH zwaar bew. 19 GENEVE zv/aar bew. LOCARNO licht bew. 27 WENEN geh. bew. 17 INNS&RUCK zwaar bew. 15 BELGRADO g "ih. bew. *1 ATHENF half bew. ROME half bew. 29 AJACCIO half bew. 27 MADRID onbew. 36 MALLORCA or bew. 32 Korreltje Denk aan de honger ten tijde van weelde; aan armoede en gebrek in da gen van rijkdom. (Boek der Wysheid)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1