Bij Burgerveen groeit een voor ons UNIEK WATERSTAATSWERK land Ringvaart wordt over Rijksweg 4a geleid HET ENIGE AOUADUKT IN NEDERLAND Griekse reder staat voor 200 miljoen in het krijt bij Nederlandse werven Pastoor Th. W. Loomans VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANTPAGINA 9 Bij Burgerveen, aan de zuidelijke punt van de Haarlemmermeerpolder, is men bezig aan een der laatste trajecten van de grote Rijksweg nr. 4 A, de dertig kilometer lange „rechttrekking" van de reeds jaren bestaande Rijksweg nr. 4, voerende van Amsterdam naar Den Haag en verder naar de havenstad Rotterdam. Deze laatste weg loopt bewesten Leiden, de nieuwe verbinding ten oosten van deze stad. Komende van Ypenburg in het zuiden, gaat Rijksweg 4 A over de Rijn bij Leiderdorp, passeert dan ter hoogte van Burgerveen de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder om enkele kilometers verder zich te verenigen met de reeds bestaande snelweg naar de hoofdstad. Het merkwaardige van het object Burgerveen, zoals wij het gemaks halve willen noemen, is nu dat de weg niet door een tunnel onder de Ring vaart wordt doorgevoerd maar dat de vaart, „het Kanaal" zoals de streek- bewoners algemeen de Ringvaart noemen, in een reusachtige betonnen bak over de weg wordt heengeleid. Deze vorm van wegkruising, rij- en vaarweg, is uniek voor ons land. Feitelijk zal een leek niet zo spoe dig het verschil tussen een tunnel en een aquadukt aanvoelen. Voor hem is en blijft het op de eerste plaats: de weg gaat onder het ka naal door. Het verschil is echter daarin gelegen dat b.v. bij de Vel- zertunnel de rij doorgangen gegraven zijn onder de bodem van de kruisen de waterweg, terwijl bij een aqua dukt de waterweg over de plaatse lijk verlaagde rijweg wordt gevoerd en dat de bodem van die waterbak, waardoor de vaartweg gaat, het pla fond is van de rijweg. Praktisch doet het er in het oog van de weg- en kanaalgebruiker weing toe hoe de situatie is: gaat de weg nu onder het kaaal door of gaat de vaart over de weg heen, het resultaat is voor hem hetzelfde. Maar technisch is er toch wel enig ver schil terwijl ook aan de uitvoering van de werkzaamheden andere eisen worden gesteld. Teneinde hiervan wat meer te we ten te komen zijn wij eens gaan praten met de hoofdopzichter van de Rijkswaterstaat, de heer D. Negreijn, de man die het toezicht heeft op het gigantische miljoenen werk dat daar aan de zuidpunt van de Haarlemmer- meerpolder aan de gang is. EEN BEETJE TECHNIEK Voor hen die belang stellen in de technische gegevens en enkele daar mee samenhangende cijfers mogen hier in het kort enige gegevens vol gen. In juni van het vorig jaar werd met de werkzaamheden een begin gemaakt en wanneer de komende wintermaanden de aannemer geen parten spelen dan hoopt men het werk te kunnen opleveren tegen de zomer van 1960, dat is dus over een jaar. De ringvaart was natuurlijk voor het gigantisch werk een groot ob stakel en die moest daarom ter plaat se dan maar „eventjes" verdwijnen. Men heeft dit eenvoudigweg gedaan door in de aangrenzende polder een tweetal dijken aan te leggen, be ginnende bij de ringvaart en na een boog te hebben beschreven weer bij die vaart uitkomende. Na de aanleg van die dijken en de afdamming van het leeg te malen deel van de ring vaart, stak men daarvan de dijken door waardoor de ruimte tussen de twee provisorische dammen volliep en zo het ommetje in de vaartweg ontstond. Het afgedamde deel van de ringvaart werd leeggepompt en daarmee kreeg men meteen een goede werkput. Later worden de in- en uitgangen van het ontleidingska- naal weer afgesloten, het water weg- gemalen en de dammen opgeruimd voor de aanleg van het verdere ge deelte van Rijksweg 4a, vanaf het dan gereed zijnde aquadukt naar het verbindingspunt met de oude rijks weg 4 in de richting van de hoofd stad. Zo te zeggen: simple comme bonjour, maar dat is het in werke lijkheid toch echt niet. EN WAT IN CIJFERS Het aquadukt zal de provincies Noord- en Zuid-Kolland verbinden, de ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder vormt de grens tussen beide gebiedsdelen Valt door een of andere calamiteit de P.E.N.-stroom uit, dan kan men zelf stroom opwek- j ken. TWEE BRUGGEN. Aan beide zijden van het te bouwen aquadukt worden over Rijksweg 4a heen twee bruggen gebouwd in de langs de ringvaart lopende bestaande wegen. Deze bruggen worden gecon strueerd van voorgespannen beton. Een van deze twee bruggen, die aan de zijde van de Googgerpolder, is reeds gegoten, al stond het bouwwerk bij ons bezoek enige dagen geleden nog in de bekisting. Het worden boogbruggen, die met tertijd, twee zo dicht bij en naast el kander, een markant punt zullen gaan vormen in het vlakke land schap. Een overzicht van het werk. Op het bord rechts, een schematische voor stelling van het aquadukt. Duidelijk is daarop te zien hoe de waterbak boven de rijkoker „hangt". De afstand van de rijbanen tot aan de waterspiegel in.het aquadukt zal 8}/2 meter bedragen. Hiervan gaat af plm. V/2 meter water en bij na een meter bodemdikte van de betonnen bak, zodat er dan een rij- hoogte van de weg overblijft van pl.m. 4 meter. De lengte van het wegtracée, ge rekend vanaf het beginpunt van de afrit tot aan het einde van de tegen overliggende oprit is circa 400 meter, terwijl de breedte van het aquadukt 35 tot 36 meter bedraagt. De onder doorgang zal bestaan uit twee rij kokers, die van elkander worden ge scheiden door een dikke betonnen muur. Wegens de vrij slappe veenbodem moest onder de zgn. „kunstwerken" worden geheid. Hiervoor waren van zelfsprekend een groot aantal be tonnen palen nodig, in lengte varië rend van 4H tot 10 meter, al naar gelang de afstand tussen wegtracée en vaste ondergrond. Teneinde de ontzaglijke werkput droog te kunnen houden zijn 22 z.g. diepwelbronnen geslagen tot een diepte van dertig meter. Dit is een spanningsbemaling, die de spannin gen van het grondwater als het ware nivelleert en ondergronds het water doet afvloeien. KOSTEN RUIM VIJF MILJOEN. De totale kosten van dit belang rijke en voor Nederland unieke on derdeel van Rijksweg 4a zullen tus sen de vijf en zes miljoen gulden be lopen. De aanneemsom door de bouw maatschappij, de n.v. NelisVelzen, bedraagt n.l. 3.050.000,—maar Rijkswaterstaat levert daarnaast zelf nog veel van het benodigde materiaal het staal b.v. en de kosten hiervan zijn begroot op rond 2Vi mil joen gulden. Om de noodzakelijke waterdicht heid van het aquadukt te waarbor gen, wordt hetzelfde procédé toege past als bij de bouw van de Velzer- tunnel. De uitleg daarvan is in het bestek van dit artikel een beetje al te technisch maar wel kan ge zegd worden dat een ruim gebruik wordt gemaakt van asfaltpapier en bemetseling met betonsteen. Het voor de bouw benodigde be ton wordt vervaardigd in een aantal grote electrische betonmolens en de specie wordt pneumatisch, dat wil zeggen onder luchtdruk, naar het werk gevoerd. De electrische stroom wordt gele verd door de P.E.N. (Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland). Daarom staan deze betonmolens ook aan die zijde van het objekt, dat tot de provincie Noord-Holland behoort en wel in de Haarlemmermeerpolder. Dat markante accent wordt overi gens nu reeds aan het polderland gegeven door de merktekens van de arbeid. Van welke zijde men ook na dert, reeds van verre zien we de fel- oranje gekleurde smalle maar hoge betonmolens, vrachtwagens met mate rialen rollen af en aan en dichterbij gekomen zien we de hoge grijze mu ren van het bouwwerk, diep gesne den in de bodem. Het netwerk van de bekistingen, de aardhopen in het rond, de door de regens van de laat ste dagen moddervette en glibberige toegangswegen, de opgetaste materia len als hout en betonijzer en daar tussendoor allerlei rollend materieel voor verschillende doeleinden in een schijnbaar ordeloze samenhang bij en door elkaar gezet. De toekomstige weg echter is kurk droog en opziend tegen de steeds hoger wordende wanden zien we pas goed de omvang van het werk. Mate rialen zien we genoeg, her en der verspreid, maar typisch is dat: men sen zien we weinig. Toch zijn ze er natuurlijk, alleen: ze gaan verloren. Opmerkelijk is het weinige lawaai. Geen dreunende machines, geen fel - Deze foto toont het wegtracée, juist voordat het onder het aquadukt ver dwijnt. kloppende hamers, geen gesis van stoom. Slechts het brommen van de automotoren wordt gehoord en dit geluid is zelfs niet bij machte de menselijke stem te overstemmen. In alle reusichtigheid van het werk is het er onwaarschijnlijk rustig. En tóch wordt er hard gewerkt, dat heb ben we kunnen constateren in de voortgang die gemaakt was tussen de tijd van enkele weken geleden, toen wij er voor het eerst waren, en nu. Hier zingt het lied van de arbeid om zo te zeggen met een fluisterstem. En heeft moeilijkheden met de betaling Aangezien er liquiditeitsmoeilijk heden zijn bij de Griekse reder Car- ras dreigen drie Nederlandse werven de dupe te worden. „De Telegraaf" verneemt, dat een van de grootste maatschappijen van deze reder een order voor zestien schepen in ons land heeft geplaatst met een totale waarde van 2060 miljoen. Vier van de schepen werden reeds afgeleverd. Er werd in Nederlandse scheep- vaartikringen met nadruk op gewe zen, dat er geen sprake is van een faillissement van Carras. De betrokken werven zijn de Ko ninklijke maatschappij „De Schelde", de Nederlandse Dok- en Scheeps- (Advertentie) bouwmaatschappij en De Vries Een der wanden van het aquadukt, midden op de foto, is reeds gereed. Lentsch. De N.D.M. had een opdracht voor de bouw van vijf schepen. Hier van werd er al één te water gela ten. Het schip werd echter niet ge doopt en er was geen vertgenwoordi- ger van de rederij bij aanwezig. De Vries Lentsch bouwt op het moment een groot plezierjacht, dat bestemd is voor een combinatie van reders- miljonairs, die hiervan gemeenschap pelijk gebruik zullen maken. Ge- ruohten, dat de werf de bouw van dit schip zou hebben gestaakt werden te gengesproken door de directie van dit bedrijf. Men heeft gisteren zelfs nog een apparatuur op het schip ge plaatst. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde had opdracht voor de bouw van tien schepen, waarvan er reeds vier zijn afgeleverd. Voor de vier geleverde schepen hebben zich tot nu toe geen afbetalingsmoeilijkheden voorgedaan. De orders voor deze schepen werden gegeven via de Ne derlandse Scheepbouw Export Cen trale (NESEC), de centrale organisa tie van verschillende Nederlandse werven, die de opdrachten over de leden verdeelt. Het Rijk geeft garan tie voor de sommen die gecrediteerd moeten worden. Op het ministerie van financiën zijn inmiddels enige besprekingen over de financiering van de afbouw van de schepen gehouden. Een oplossing is nog niet gevonden. Gouden Priesterfeest Pastoor Th. W. Loomans, emeritus pastoor van de Hoorn te Delft, viert morgen zijn gouden priesterfeest. Pastoor Loomans werd geboren te Hazerswoude 5 oktober 1885. Na zijn priesterwijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Spier dijk, den Haag, Alplien a. d. Rijn en Haarlem, waarna hij benoemd werd tot pastoor te Hoek van Holland, en vervolgens te den Hoorn, in welke plaats hij bijna 25 jaar pastoor was. Het gouden priesterfeest wordt wegens de gezondhidstoestand van de jubilaris op bescheiden wijze gevierd in de kring zijner familie. Op het feest van Maria ten Hemelopneming zal de jubilaris te 11 uur een plech tige H. Mis opdragen in de kapel van het Zuster-klooster, Voorstraat 22. te Delft. De receptie voor de oud-paro chianen zal plaats hebben des namid dags van 2 tot 3 uur, waarna Lof in de kapel. Deze en vele andere bekistingen zijn nodig voor het gieten van de zware betonnen muren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9