DE LEIDSE BIOSCOPEN „Hei Rijksdeel Suriname binnen het dagelijks leven gebracht" Vrouw in 't spel VRIJDAG H AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Tentoonstelling V D-Leiden „Aan samenwerking dient begrip vooraf te gaan en begrip heeft weer voorlichting nodig en daarom vindt ik deze tentoonstelling in het cen trum van het dagelijkse leven zo be langrijk", aldus mr R. H. Pos, gevol machtigd minister van Suriname, vanmorgen bij de opening van de tentoonstelling „Het Rijksdeel Suri name", die in een zaal in het V D- gebouw te Leiden gehouden wordt. Ook de echtgenote van mr Pos was bij deze opening aanwezig en voorts mgr S. T. Ruypers, bisschop van Pa ramaribo, de deken van Leiden, ka nunnik W. P. M. Haring, pater Mi- chielsen CssR, namens het secreta riaat van de Surinaamse Missie en de heer A. Jonkers, chef van de afde ling Suriname en Ned. Antillen van het ministerie Zaken Overzee. Het gezelschap genodigden ver- verzamelde zich in de meubelafdeling op de eerste etage van het gebouw en hier sprak de directeur van V D, de heer C. A. A. Kerckhoff, een wel komstwoord, waarin hy een verant woording gaf van deze expositie. Men heeft het antwoord gegeven op de vraag: waarom zou men niet eens meer belangstelling wekken voor een deel van ons rijk, dat er behoef te aan heeft in het centrum van de aandacht te staan. Hij bracht dank aan de katholieke missie, aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen en aan andere instanties, die aan de samenstelling van deze tentoonstel ling hebben bijgedragen, alsmede aan de heer Lucas en medewerkers, die op voortreffelijke wijze deze exposi tie verzorgd hebben. De conservator van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden, dr A. A. Gerbrands, gaf hierna een korte inleiding,, waarin hij onder meer be toogde, dat het van belang is te we ten wie de mens is, die in dit ge biedsdeel leeft. Foto's en films zijn hierbij belangrijke hulpmiddelen en men heeft dankbaar gebruik kun nen maken van de prachtige collec tie foto's, die dr. C. F. A. Bruyning, bioloog van de gezondheidsdienst van het dagelijks leven in Suriname heeft gemaakt. Inzicht is belangrijk, aldus dr Ger brands, want de antipoden van gis teren zijn de buren van vandaag. Deze foto-collectie laat ook duidelijk zien hoe de bevolking van Suriname, die onder meer gevormd wordt door In dianen, negers (gevluchte of vrijge maakte slaven), Hindoestanen, Java nen, Chinezen, Syriërs, Joden en Ne derlanders tot een eenheid uitgroeit. Suriname is een bijzonder interes sant sociologisch laboratorium in het groot. Hij complimenteerde de heer Lucas met deze expositie, die in be trekkelijk korte tijd opgebouwd is. Mr R. H. Pos sprak van het Statuut van het Koninkrijk, dat fundament is van vollkomen gelijkwaardigheid en samenwerking der drie zelfstandige delen.. Maar op een fundament dient een huis gebouuwd te worden en de inrichting en aankleding van dit huis bepaalt de sfeer. Aan sfeer wordt nog gewerkt. Suriname is nog niet in het leven van de Nederlanders doorgedrongen. Door deze tentoonstelling, midden in het dagelijks leven, wordt Suriname dichterbij gebracht. De tentoonstelling geeft een aar dig beeld van de overzeese gebieds delen. Na een stukje historie, geeft de prachtige serie foto's van dr. Bruy ning een duidelijk inzicht in het land schap, het leven, het werk en de gewoonten van de Surinamers. Er zijn ook interessante voorwerpen ten toongesteld en men vindt er ook in de sector toekomstige ontwikkeling modellen van schepen en gebou wen. Hieronder is ook het door het Leidse ingenieursbureau Van Oerle- Schrama-Bos ontworpen ziekenhuis in Paramamribo. De aankleding der etalages en verdere versieringen in het gebouw zijn aangepast aan deze tentoonstelling. Zij zal voor het pu bliek geopend zijn van 14 tot en met 29 augustus aanstaande. In het kader van het 10 Jarenplan, zal in Paramaribo worden gebouwd een nieuw algemeen ziekenhuis voor 350 bedden. Het ontwerp en de bouw is opgedragen aan het Leidsche Ar- chitectenbureau Van Oerle-Schrama- Bos, dat aldaar ook een streekzieken- Onderstaande foto toont een ma- huis in Nieuw Nickerie gebouwd^ue^e van het ziekenhuis, welke in heeft. Leiden wordt tentoongesteld. De heer C. A. A. Kerckhoff (links),, mr R. H. Pos en dr A. A. Gerbrands bekijken op de tentoonstelling kleding van de Surinaamse Kotta- missies. NEDERLANDS TANKER IN AANVARING? Volgens het persbureau „Antara' is vrijdag voor de kust van Sumatra volgens bericht uit Palembang het 300 ton metende vrachtschip „Ikan Mas" dat onder Panamese vlag vaart gezonken na een aanvaring met de Nederlandse Shell-tanker „Perna" (7000 ton). Volgens de berichten moet het ongeval hebben plaats gevonden bij de ingang van de rivier Moesi. „Antara" heeft nog geen bijzonder heden verstrekt over het lot van de bemanning van de „Ikan Mas" en over de schade aan het andere schip. WERVELSTORM RAAST OVER JAPAN AFP meldt nader, dat het aantal doden tot 115, het aantal vermisten tot 120 en het aantal gewonden tot 500 is gestegen. Men houdt er even wel rekening mee, dat cle definitieve getallen veel groter zullen zijn. DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK In het gebied van Amstetten in Neder-Oostenrijk staan grote stukken land onder water. Het water van de Salzach begint echter langzaam te zakken en de wegen naar Salzburg kunnen weer gebruikt worden. MOEDER DOODDE DOCHTERTJE De 36-jarige mevr. F. M. A.-G. uit Amsterdam, die op 2 december van het vorig jaar haar dochtertje van 6Vï maand doodde, is door de recht bank schuldig bevonden aan de sub sidiair ton laste gelegde doodslag. Moord werd niet bewezen geacht. Aangezien deze moeder volgens de psychiater aan een ziekelijke stoornis van de geestvermogens leed, toen zij het feit pleegde, meende de rechtbank dat zij daarvoor niet verantwoorde lijk kan worden gesteld en ontsloeg haar van alle rechtsvervolging. Wel werd ze voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de dr Meyers Vereniging te Utrecht. Op de bewuste dag nam deze moe der haar dochtertje bij zich in bed waarna ze de gaskraan in de keuken open draaide, de deur open liet en zich weer bij het kind te slapen leg de. Zij zelf overleefde dit, doch het kind niet. De vrouw wordt behandeld in de afdeling voor geesteszieken in •het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam. Zestig inbraken bekend De politie te Rijswijk heeft een man aangehouden, die 60 inbraken blijkt te hebben gepleegd. Aanleiding tot de aanhouding was, dat de man, de 47- jarige Haagse classificeerder van G. zich verdacht ophield achter enige woningen aan de Delftweg. Op het politiebureau werden de door de ar restant bereden bromfiets en enkele goederen die hij bij zich had, o.a. 16 pakjes sigaretten en een aantal spaar- zegels van een bekend koffiemerk, nader bekeken. De bromfiets was vol gens hem een paar jaar geleden ge kocht van een onbekende op de markt te 's-Gravenhaige en de sigaretten en de bonnen van een onbekende ma troos in VI aarding en. Helaas werd zijn verhaal niet ge loofd, want de bromfiets stond ge signaleerd als in november 1066 te zijn gestolen in de omgeving van Leiden en de sigaretten waren ver pakt in een krant, waarop een stem pelafdruk stond van een benzinesta tion te Vijfhuizen. Veder droeg de man een paar laarzen, die waren voorzien van gummihakken, waarvan het merk ettelijke keren was aange troffen in voetafdrukken, die door een inbreker op zijn operatieterrein waren achtergelaten. Tenslotte was hij nog in het bezit van een schroe vendraaier, die een bepaalde mar kante afdruk ac^erliet, welke af druk ook meer malen op operatie- terreinen van een inbraak waren op gemerkt, o.a. bij enkele inbraken te Rijswijk. Tijdens de daarop volgende verho ren, waarbij hij aanvankelijk hard nekkig ontkende iets met de inbra ken, waarbij de bovengenoemde j. ren achtergelaten waren, uitstaande te hebben, gaf hij ineens toe en begon achter elkaar te bekennen,. Uit zijn relaas bleek dat hy in de afgelopen lVi a 2 jaar meer dan 60 inbraken had gepleegd in geheel Zuid-Holland, een gedeelte van Noord-Holland en zelfs in het westen van Utrecht. Ook enkele gemeentehuizen had hij met een bezoek vereerd, o.a. dat van Maasland, waar hij de ambtsketen van de burgemeester mee nam. De verdachte ging bij zijn inbraken zeer ruw te werk, zodat de door hem ver oorzaakte braakschade enige malen groter is dan het door hem ontvreem de. Casino. „Nathalie" is een Parijse mannequin, die toevallig betrokken raakt in een moordzaak. Aangezien Nathalie een bekoorlijk neusje heeft en de neiging bezit die overal in te steken, neemt zij een zeer actief aan deel in de speurtocht naar de mis dadigers. Niet bepaald tot onver deeld genoegen van de politie, want zij doet alles op eigen houtje. Zo doende wordt zij achtervolgster en achtervolgde en is zij de wanhoop van iedereen. Maar dat zij het wint, daaraan is geen twijfel. De film is toegankelijk voor 14 jaar en ouder. Des middags zijn er Charlie Chaplin en Jackie Coogan, die de jeugd ver maken in de bekende film „Het jochie" (The Kid). Luxor. Niet iedereen is even enthousiast voor jazz-muziek, maar het is toch wel interessant om te zien en te horen hoe de Blues aarzelend beginnen en tenslotte hun weg vin den naar andere kringen dan die van de negers. Will Handy was de man, die in St. Louis tot ergernis van zyn vader, composities maakte, die ge- inspireerd waren op de melodieën, welke hij van de negers hoorde. Toen één van zijn composities „St. Louis Blues" door het New York Sympho- nie Orkest werd uitgevoerd, leidde dit tot een happy end op alle fron ten. Voor liefhebbers van Jazz muziek een film om te smullen. Toe gang alle leeftijden. Rex. Dit theater heeft voor de eerste drie dagen „Onder kruisvuur", een film, die zich afspeelt in Little Rock, wel bekend. Het gaat hier nu niet om negerkindertjes, die naar een blanke school willen, maar om plannen tot het beroven van een bank. Deze spannende film is toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. Vanaf maandag is „Fanfare" weer present, de prettige Nederlandse film, welke toegankelijk is voor alle Leefty den. Trianon. Het Leids theater Tria non belooft u aan het lachen te ma ken met de film „Kop op, borst voor uit". Het is een dolle soldaten-klucht en inderdaad taan de namen' van William Hartwell en Bob Monkhouse er borg voor, dat uw lever op wel dadige wijze geschud wordt. Voor sergeant Grimshaw de dienst vaar wel zegt, hoopt hij met 'n kampioens peloton in de opleiding te voorschijn te komen. Maar hij heeft geen geluk, want het materiaal, dat hij moet be werken is niet van het beste hout gesneden. U moet maar eens gaan kijken. Iedereen mag het zien. Lido. De regisseur Jack Lee heeft als maker van de „doctor reeks" een reputatie op te houden Hij bracht ditmaal het verhaal van een kapitein, die op zijn reizen het te stellen heeft met een teveel aan vrouwelyk schoon er. 'n snel-geroerd hart. Er gebeuren dware dingen in dit verhaal. K.F.U-keuring: volwas-1 senen. Drie renners gesneuveld Een, ongetwijfeld lieftallig, Zand- voorts meisje dat donderdagmiddag in de Brederodestraat liep, trok de aan dacht van drie fietsers, daar passe rend tijdens de training voor het amateur wielerkampioenschap op de weg. Het waren Billy Stewart, mana ger van de Ierse ploeg, en de ren ners Ian Moore en Sam Kerr. Alle drie keken om, ook Billy Stewart, die ook al omdat hij de oudste was eigenlijk wijzer had moeten zijn dan zijn pupillen. Hij werd het zwaarst getroffen bij de valpartij die ontstond toen de drie sturen in elkaar haak ten: met een ernstige neuswond werd hij naar het marine-hospitaal te Over- veen gebracht. En daar zal hij wel tot maandag moeten blijven omdat de behandelende geneesheer zeker wil zijn dat geen koorts optreedt. Sam Kerr, tijdelijk knock-out na een smak op de straat, vergezelde h'em naar het hospitaal doch bleek op en kele ontvellingen na, niets te man keren. Alleen Ian Moore bleef geheel ongedeerd. Hij was vanmorgen weer aan het trainen, maar zonder om te kijken. VOETBAL LUGDUNUM Lugdunum opent het seizoen op zon dag 16 augustus met de volgende oefen wedstrijden: Lugdunum 1-Slikkerveen 1 en Lugd. 3 DOCOS 2. Voor een wedstrijd voor het eerste elftal op zaterdag 22 of zondag 23 aug. wordt nog onderhandeld, terwijl op zon dag 30 augustus wordt deelgenomen aaft een door de vereniging Bodegraven te organiseren toernooi. SASSENHEIM HEDENAVOND HULDIGING ARIE VAN HOUWELINGEN De nieuwe wereldkampioen stayer- amateurs zal hedenavond half acht op het gemeentehuis te Sassenheim door het gemeentebestuur van zijn woon plaats worden ontvangen. Om 8 uur vindt in hotel „Het Brui ne Paard" de huldiging plaats van wege de Ren- en Tourverenigin-g „De Bloembollenstreek" en de Sassen- heimse supportersvereniging „De Ach tervolger." 'f HOORNTJE ALS HET MIDDERNACHTELIJK uur verstreken is zien wij meest al met verlangen uit naar het ogen blik, dat wij een aanvang kunnen maken met het horizontaal doorbren gen van een halve klok rond. Zo ook van de week, toen onze gade en wij van een avondlijke uitstedigheid te rugkeerden naar huis in de tevreden stemming van: hè, nu lekker pitten. Wij hadden elkaar van de bushalte tot de deur in deze zin herhaaldelijk aangemoedigd, zodat we met geeu wen geen ophouden wisten toen we naar onze sleutelbos gingen zoeken. Maar we vonden niets, „Nu ga ik tóch even mijn sleutels pakken, an ders staan we over een kwartier nog te hannesen", zeiden wij, wakker ge worden. We wa ren echter sleu telloos en we ble ven het; verloren, mét het' geurende- leren etuiijs uit Londen. „Pak j ij ze maar", zeiden we afwezig tot onze wederparrij. „Dat zal echt niet gaan", hoorden we min of meer honend, „want ik kan in dit tasje niet zoveel rompslomp hebben en daarom heb ik, toen ik de deur had afgesloten, de sleutels maar door de brievenbus laten glij den". Op zo'n moment krijg je het gevoel van een ballon vaar der, wiens vaartuig op grote hoogte pertinent aan het leegstromen is; vooral als je weet, dat je benedenbuurman met vakantie is en je dus niet vanuit zijn tuintje op de veranda kunt klaute ren. We schrokken van onze eigen woorden. „Laten we maar een hotel letje opzoeken, in hemelsnaam". Het gezicht van onze eega klaarde zien derogen op. ;,Of laten we naar de Hout gaan, op een bankje gaan zit ten. Het is niet koud en het is zo ro mantisch. Het is zó zes uur, voor je het weet". Met dit schrikbeeld voor ogen hebben we toen de kruidenier op de hoek uit zijn bed gebeld. Spot tend zag deze geplaagde man, hoe vve via z'n platje op het plaatsje van diens buurman vielen en hoe we vervolgens wanhopige, mislukkende pogingen deden om een schuttinkje te bereiken, dat uitzicht op onze veranda gaf. Driemaal waren we op het stenen vloertje gesmakt toen buurman twee, met vrouwelijke aanhang, wakker werd en in nachttoilet met een dui delijk dédain zijn diensten aanbood. We waren verplicht deze te aanvaar den. En onder luide bewonderende kreten en vererende blikken van uit hun slaap gewekte omwonenden vooral de dames lieten zich kennen slingerde hij zich met enkele vlotte bewegingen op de schutting en even later op onze veranda. „Zó'n man, daar heb je nog 'ns wat aan". We krompen ineen, maar bedachten met een opgelucht, dat onze echtgenote nog buiten op straat te wachten stond. U begrijpt, de deur ging open. „Past u toch op, u vat zo nog kou", deed onze vrouw de redder in nood uitgeleide. Wij hebben ons figuur die nacht niet meer kunnen redden. Twee dagen later vonden we onze sleutelbos tussen de zitting en leu ning van een luie fauteuil. En dèn, dat kunnen we u verzekeren, dan gaat er wat in je om. EEK. Wilt U iets weten Vraag: Route per .fiets van Sassen heim naar Ryckholt. Antwoord: Sassenheim, Leiden, Utrecht, "s-Hertogenbosch, Eindho ven, Weert, Pey, Sittard, Maastricht, Heer, Ryckholt. Afstand 255 km. Vraag: Route per fiets van Leiden naar Bergen op Zoom en van deze plaats naar Vught. Antwoord: Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Ze- venbergschen Hoek, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Bergen op Zoom. Afstand 115 km. Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Vught. Afstand 75 km. Vraag: Route van Roelofarends- veen naar Berg en Dal. Antwoord: Roelof ar endsveen, Wou- brugge, Alphen, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Doorn, Rhenen, Wageningen, Veer over de Rijn, Nijmegen (Berg en Dal). Afstand 130 km. Vraag: Route met bezienswaardig heden per auto van Leiden naar Z. Limburg. Antwoord: Leiden, Den Haag (Vre despaleis, Mauritshuis, Binnenhof), Delft (oud stadsschoon, museum PrinsenhofRotterdam (de havens, museum Boymans-Van Beuningen), Dordrecht (uniek rivierfront), Moer dijk (langste brug van Nederland), Breda, Tilburg, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Maastricht (ver schillende oude kerken) Van hier uit kunt u Zuid-Limburg naar alle kanten doorkruisen. Vraag: Route per fiets van Utrecht naar Nunspeet en terug. Antwoord: Utrecht, De Bilt. Amers foort, Nijkerk, Putten. Ermelo, Har derwijk, Nunspeet, afstand 62 km. Iets langer is de terugweg Nunspeet, Harderwijk, Putten, Voorthuizen, Barneveld, Scherpenzeel, Wouden berg, Zeist, Utrecht. Afstand 67 km. Vraag: Route van Zoeterwoude via Tilburg naar Roermond en kort ste route van Roermcnd naar Zoe terwoude. Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, Berkel, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Eindho ven, Weert, Roermond. Afstand 180 km. Iets langer is de (terug)weg Roermond, Weert, Eindhoven. 's-Her- togenbosch, Zaltbommel, Utrecht, Boskoop, Zoeterwoude. Afstand 185 km. Vraag: Route per auto van Leiden of Den Haag naar Valkenburg, Antwoord: Leiden, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Eindhoven, Weert, Roer mond, Sittard, Maastricht, Valken burg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6