De Sassenheimer Arie van Houwelingen zette de kroon op zijn werk: de wereldtitel Nederlandse triomf bij amateur-stayers Fransman Deconinck was al fweemaal gelapi toen Wiersma's motor uitviel. HENK BUIS KREEG HULDE ALS DERDE,MAAR WERD VIERDE Timoner wereldkampioen prof-stayers na ernstige val van Pizzali VRIJDAG H AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het erepodium na de finale amateurs achter grote motoren Olympisch sta dion, donderdagavond: Van Houwelin gen (1), de Fransman Deconinck (2) en de Nederlander Buis, die vierde werd. staan. Wiersma kwam tierend binnen rijden. Er had niet genoeg benzine in zijn tank gezeten. Zenuwachtig greep hij een helper het benzineblik uit de handen en morste de helft. Er gingen vier minuten overheen en toen kon Wiersma weer in de baan gaan. On middellijk hernam Van Houwelingen zijn plaats achter de vertrouwde figuur en in die laatste twee minuten raasde het tweetal er weer op los. Toen de bel voor de laatste ronde ging lag Van Houwelingen weer vlak achter Deco ninck. Het werd een fel duel. Van Hou welingen wilde voor alle zekerheid Deconinck nog een keer passeren en forceerde zich. In de laatste bocht raakte Van Houwelingen los en drie meter na Deconinck ging hij over de eindstreep. Wie er echter wereldkam pioen was geworden, was niet duidelijk. Plotseling dromden honderden mensen rond de jurytent op het middenveld, waar de commissarissen druk aan het vergaderen waren om uit de puzzle te komen. De spanning kreeg een climax. Van Houwelingen cn Wiersma waren eveneens het middelpunt van een jui chende menigte Nederlanders. En De coninck werd omringd door tientallen Fransen, die hem als de nieuwe we reldkampioen zagen. Toen kwam de stem van de omroeper. De menigte zweeg. Er viel een doodse stilte. „We reldkampioen der amateur stayers 1959 (even stokte de stem om de spanning te vergroten)Van Houwelingen, Ne derland De spanning was gebro ken. Wildvreemden vielen elkaar om de hals, Van Houwelingen werd bijna on der de voet gelopen door de tallozen, die hem wilden feliciteren en op de tri bunes schreeuwde men zich de kelen De cérémonie protocolaire begon. Van Houwelingen, met moeite vrijgemaakt, kwam op het hoogste platform te staan. Rechts naast hem de Fransman Deco ninck en aan zijn linkerzijde Henk Buis. In de consternatie was deze maar naar voren geduwd en nam als derde prijswinnaar de bloemen in ontvangst. Arie van Houwelingen werd door Sig- nor Rodoni, de voorzitter van de UCI in de regenboogtrui gehesen en kreeg uit handen van dr. P. van Dijk, voor zitter van de KNWU de bloemen. Het drietal maakte zich gereed voor de ere- ronde. En toen drong het pas tot de wedstrijdcommissarissen door wat er gebeurde. Zij hadden zo ijverig staan cijferen, dat hun de gehele huldigings ceremonie was ontgaan. Tot grote ontzetting van het publiek t raakte de motor van Van Houwellngens gangmaker Wiersma plotseling onklaar: geen benzine meerIn ijltempo werd de kostelijke vloeistof in de tank i gegoten, waarop Wiersma weer in het veld kon. Van Houwelingen had toen al een aanzienlijke achterstand gekre- tegenniet hij is derde maar de Oostduitser Meister". Niemand waagde het echter om in deze feestroes in te grijpen tot de omroeper de stoute schoe nen aantrok cn melding maakte van de derde plaats van Meister. Buis barstte in tranen uit. Het hoofd zakte tussen de tengere schouders. Een illusie was ge broken. De Nederlandse amateurstayer Arie van Houwelingen in actie tijdens de rit, die hem uiteindelijk naar het wereld kampioenschap zou voeren. Na de stormachtige toejuichingen van de 50.000 toeschouwers zat in zijn kabine, ergens diep in de katacomben van het Olympisch stadion, een ver moeide maar dolgelukkige Arie van Houwelingen uit te blazen van de rit, die hem met ruim 80 km. per uur de wereldtitel der amateurs-stayers had gebracht. Het was een gedrang van jewelste, want velen wilden de 27-jarige goud smid uit Sassenheim met zijn verdiende zege gelukwensen. Arie liet alle eerbetoon en loftuigingen als een weldadige douche over zich heengaan. „Toen die motor van Wiersma uitviel dacht ik: daar ga je Arie. Maar toen ik op het rondebord zag dat ik nog een paar minuten de tijd had, heb ik geprobeerd er nog van te maken wat er van te maken was en toen Wiersma weer terug kwam hadden we de kadans weer gauw te pakken. Het beroerde was, dat ik helemaal niet meer wist hoe de stand was en toen ik een paar andere los van de rol zag rijden, dacht ik dat het afgelopen was. Maar zij waren alleen maar los geraakt en toen ben ik op Deconinck afgegaan". „En nu word je zeker eerdaags prof, Arie?" Van Houwelingen grijnsde eens. „Ik weet het nog niet. Maar in elk geval niet voordat ik een serie goeie aanbiedingen heb". Zuidelijke ionelen rond Van Houwelingen Henk Bilis startte van kop, gevolgd door de Belg Uytterhoeven, de titelhou der Meister, de Italiaan Honl, de Rus Smirnov, de Oostduitser Schindler, de Amsterdammer Van der Meulen, de Fransman Deconinck, favoriet Van Houwelingen en de Belg Vandenbergh. Nog voordat de renners goed en wel achter hun gangmakers zaten hadden zich in het veld al enige wijzigingen voorgedaan. Uyterhoeven en Honl wa ren al enkele plaatsen afgezakt. Na drie minuten begon de opmars van Van Houwelingen en werd het duidelijk, wie voorlopig de grote mannen in deze koers zouden zijn. Schindler's gang maker kreeg pech en de Oostduitser verloor zoveel tempo met het overscha kelen op de reservegangmaker, dat hij na 5 minuten de eerste lap kreeg. In middels was Van Houwelingen opgerukt naar de derde plaats achter Buis, die uitstekend bleef leiden en de titelver dediger Meister. Vlak achter Van Hou welingen kwam de Fransman Deconinck opzetten. Dit viertal beheerste de strijd vol komen. De anderen waren slechts figu ranten in dit spel. Na acht minuten kreeg Uytterhoeven zijn eerste lap, na negen minuten moesten Smirnov, Honl en Van der Meulen er aan geloven en zo ging het door. Vandenbergh hield het iets langer vol. Intussen was Van Houwelingen Lothar Meister voorbij gegaan en joeg nu achter Henk Buis. Na vijftien minuten viel Vandenbergh af van het vijftal, dat nog in dezelfde ronde zat. Hij werd gelapt. Vijf minuten later onderging Meister hezelfde lot. Hij was zijn titel al kwijt. Nauwelijks een minuut later (in de 21e minuut) kwam ook het einde voor Henk Buis. Hij reed zich kapot op de Belg Vandenbergh, die al op een ronde lag, maar toch felle tegenstand leverde. Van Houwelingen nam de kop. Buis raakte los van de rol en dat gaf Van Houwelingen de gelegenheid de kop over te nemen met nog altijd De coninck vlak achter zich. Het ging nu nog tussen Van Houwelingen en Deco ninck, die volgens velen een iets betere kans op de titel zou hebben. Deconinck wilde een aanval op de leiderspositie van de Sassenheimer beginnen maar moest daarvoor eerst Buis passeren. Deze vocht echter alsof er een titel voor hemzelf vanaf hing. De Belg moest te rug en toen hij enkele minuten later weer kwam aanzetten verdedigde Buis zich opnieuw tot het uiterste. Het had heel wat kracht van Deconinck ge vergd. Hij was weliswaar Buis nu voor bij maar inmiddels had Wiersma, met Van Houwelingen op de loer gelegen. En nu sloegen zij hun slag. In de 35e minuut verhoogde Wiersma het tempo en steeds dichter kwam de Nederlandse combinatie bij Deconinck. Een minuut later was het gebeurd en ging Van Houwelingen langs de Fransman. Na drie kwartier was de situatie als volgt: Van Houwelingen reed in een hoog tempo op kop. Deconinck was tweede op 1 ronde. Buis derde op vier ronden, Meister vierde op zes ronden en daarachter kwamen Honl op zeven ronden, Vandenbergh op acht ronden, Van der Meulen en Schindler op elf ronden, Uytterhoeven op dertien ron den en Smirnov op vijftien ronden. Het enthousiasme steeg ten top toen Deconinck in de 47e minuut opnieuw door Van Houwelingen gelapt werd. De tribunes raakten in feestroes. Van Hou welingen draafde door als een op hol geslagen volbloed. Hij reed regelrecht op de titel af, die hem zo leek het althans niet meer kon ontgaan. Zonder benzine. In de 54e minuut steeg er een kreet van ontzetting van de tribunes om hoog. Er was iets met de motor van Wiersma aan de hand. Van Houwelin gen ging achter de rol vandaan en moest twee ronden wachten voordat reserve-gangmaker Beets in de baan kwam. En toen wist niemand het meer. Zou Van Houwelingen vergoeding krij gen? Was hij door die solorit achter ge raakt op Deconinck? Hij had toch ook niet onmiddellijk op vol tempo gelegen toen hij achter Beets kroop. In het gangmakerskwartier was in tussen ook de nodige consternatie ont- Derde plaats voor Koch De laatste avond van de baankampioen. schappen kreeg een tragisch slot. Vijf tien ronden voor het einde van de finale der professional stayers begon PUzall, die op dat moment nog steeds aan de kop lag, te slingeren. De Jo~ge Italiaan was los geraakt van de rol tijdens een aanval van Timoner. In -een laatste po ging om de lokkende titel binnen zijn bereik te honden had Pizzali toen met al zijn kracht doorgezet en was te hard tegen de rol gekomen. Hierdoor begon hij te slingeren, kon zijn stnnr niet meer meester worden en sloeg tegen het ce ment. De ongelukkige Italiaan bleef ker mend op de baan liggen. Gelukkig was hU naar de buitenkant gevallen, zodat de anderen die in volle vaart kwamen aansnellen niet over hem heen reden. Onmiddellijk schoten van alle kanten mensen toe die Pizzali van de baan sleepten. Intussen wat de wedstrijd gewoon doorgegaan. Guillermo Timoner, die op het moment van de val van Pizzali op I de tweede plaats had gelegen, reed on bedreigd naar zijn tweede wereldtitel. Van de Nederlandse professionals stel den Wierstra en Wagmans teleur. Voor al van Wierstra had men na zijn fan tastische selectierit van vier weken ge leden meer verwacht. Een schrale troost was de derde plaats van Koch, natuur lijk ook al weer dank zij het ongeluk van Pizzali. kop voor Depaepe, Meier, Wagtmans, Pizzali, Bucher, Gomila, Koch, Timoner en Wierstra. Handicap voor Wierstra Vooral voor de temporijder Wierstra was dit een ernstige handicap. En toch ging het in het begin voorspoedig met onze landgenoten. Al in de eerste twee ronden reed Noppie Koch zich naar de derde plaats achter Jacobi, die al spoe dig zijn leidende positie aan Depaepe moest afstaan. Ook in de achterhoude begon het meteen te rommelen. Pizzali kwam naar voren en veroverde na 8 km de tweede plaats, waarbij hij eerst fel had moeten duelleren met Koch. Voortdurend was het een komen en gaan tussen Wierstra, Koch, Gomila en Wagtmans. Jacobi was afgezakt, Timoner en Bucher reden rustig in de staart van het veld, Meier was na 30 km gelapt en speelde geen rol meer. Halverwege na 50 km was de volgende situatie ontstaan: op kop Depaepe voor Pizzali, Wierstra, Wagtmans, Gomila, Koch, Ja cobi, Timoner, Bucher en Meier, toen al op 3 ronden. En terwijl Depaepe en Pizzali in een hoog tempo onbereikbaar bleven, gingen de gevechten achter dit tweetal door tot schade van de duellerenden. Wier stra had el enkele malen geprobeerd Pizalli van de tweede plaats te ver dringen, maar dit was steeds mislukt omdat de Italiaan eenvoudig het tempo verhoogde. Wagtmans ging „zwemmen" Na 63 km leek Wierstra meer succes te zullen hebben. Hij kwam naast de Italiaan doch kon hem niet voorbijgaan. Pizzali ging wel. door een vernietigde de illusies van Depaepe, die door hem van de kop werd gestoten. Nu begon de af takeling in de achterhoude. Wagtmans ging „zwemmen" en werd na 75 km ge dubbeld. Even later ondergingen Koch, Depaepe en Jacobi hetzelfde lot. Inmiddels waren echter Bucher en Ti moner, die hun krachten gespaard had den, naar voren gekomen. Na 62 km had den zij zich op de derde en vierde plaati achter Wierstra genesteld. En toen Wier stra na 84 km een mislukte aanval op Pizzali had gedaan, was Bucher er als de kippen bij om de Nederlander van de tweede plaats te verdringen. Het ging nogal onregelmentair. Bij de aanval reed Bucher's gangmaker onder de blauwe lijn door en ging zelfs onder Wierstra door naar voren. Wierstra was kapot. Hij raakte los van de rol en werd na 90 km gedubbeld. Toen kwam Timoner, hij had gewacht tot vlak na het duel tussen Wierstra en Bucher om de Zwit ser aan te vallen en slaagde. Ongetwij feld zou deze rit een spannend slot ge kregen hebben als Timoner met Pizzali was gaan vechten om de titel. Zover kwam het dus niet. De stayers-uitslagen Finale stayers (amateurs): (wedstrijd over 1 uur): 1. Van Houwelingen (Ned.) Wiersma 80.730 km,; 2. Deconinck (Fr.) Lorenzetti op 1 ronde en 497 m.; 3. Meister (O. Did) Erdenber- ger op 7 ronden en 420 m.; 4. Buis (Ned.) De Graaf op 8 ronden en 130 m.; 5. Honl (It.) Pellisari op 9 ron den en 10 m.; 6. Schindler (O. Did) Aurich op 11 ronden en 210 m.; 7. Van der Meulen (Ned.) Van Roey op 12 ronden en 380 m.; 8. Vandenbergh (Belg.) Vandebom op 13 ronden en 140 m.; 9. Uytterhoeven (Belg.) Iotti op 18 ronden en 100 m.; 10. Smirnov (Ru^.) Saizer op 24 ronden en 200 Uitslag Stayers-finale profs (1 uur): 1. en wereldkampioen Timoner (Sp.) Meuleman 1 uur 15 min. 45 sec; 2. Bu cher (Zwits.) Groslimond op 125 m.; 3. Koch (Ned.) Wiersma op 1 ronde en 200 m.; 4. Gomila (Sp.) Van Roey op 2 ronden en 170 m.; 5. De Paepe (Belg.) Van den Bosch op 2 ronden en 300 m.; 6. Wierstra (Ned.) Van Ingelghem op 4 ronden en 300 m.; 7. Jacobi (W. Did) Schindler op 4 ronden en 350 m.; 9. Wagtmans (Ned.) De Graaf op 6 ronden en 210 m.; 9. Meier (Zwits.) Wambst op 11 ronden en 250 m. De ongelukkige Italiaanse renner Pi zalli, gefotografeerd in de ambulance, die hem naar hpt ziekenhuis bracht, na dat hij tijdens de laatste rit om het wereldkampioenschap stayers profs ten val was gekomen, waarbij h|j een sleu telbeen brak en een hersenschudding

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3