Straks Kamer haalt het niet vóór 1 oktober met weduwenwet Ontploffing in restaurant op de Afsluitdijk Verjaarsgeschenk voor Prinses Irene Dank zij milde gevers AOW terug f; U Goed zeemanschap van schipper Sch. 37 Driedaagse missieactie en -tentoonstelling VRIJDAG H AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Val van tien meter en toch slechts twee gewonden Op de „Pont de Bord", een weg tussen Montlucon en Vichy- in Frankrijk is een zware vrachtwagen uit Mont-de-Marsan van de weg afgeraakt en tien meter diep in een ravijn gestort. De wagen werd geheel ver nield, de twee inzittenden, die met snijbranders moesten worden bevrijd uit het wrak, liepen slechts lichte ver wondingen op. Daarom tijdelijke aanpassings regeling Het begin juli bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, -waarbij de overheidspensioenen aan de ouder- domsverzekering en aan de algemene weduwen- en wezenverzekering aan gepast worden, zal niet, zoals oor spronkelijk in de bedoeling lag, op 1 oktober a.s., gelijk met de Wedu wen en Wezenwet, in werking kun nen treden doch waarschijnlijk pas op 1 januari 1960. In het wetsontwerp wordt tevens geregeld de beperking van de aan spraak op een overheids-wezenpen- sioen en op een overheids-wezen- pensiocn bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen of uitkering inge volge de algemene weduwen- en we zenverzekering. Voor de tijd van 1 oktober tot het ogenblik waarop het ontwerp inzake de overheidspensioe nen in werking zal treden wil de re gering daarvoor nu een voorlopige voorziening invoeren. Zij heeft de Kamer voorgesteld een regeling te treffen, die zo nauw mo gelijk aansluit bij de wet van 20 de cember 1956, waarin de uitbetaling Rotterdam wil geen parkeren tegen betaling Met 21 tegen 14 stemmen heeft de Rotterdamse gemeenteraad gistermid dag het voorstel van b. en w. ver worpen om een terrein, gelegen vlak bij „De Bijenkorf" in Rotterdam, aan deze firma te verhuren. „De Bijen korf" wilde hier gedurende drie jaar een proef gaan nemen met het par keren tegen betaling. Zou deze proef dan slagen, dan lag het in de bedoe ling van de directie in haar uitbrei dingsplannen een parkeergarage op te nemen. De heer C. van der Linde (WD) meende, dat de huur, 2000,per jaar, aan de lage kant was. Hij becij ferde. dat een bedrag van f 20.000 per jaar beter op zijn plaats zou zijn De wethouder van openbare wer ken, mr. H. Bavinck, wees erop, dat de gemeente vele malen met de kwes tie van parkeergarages wordt gecon fronteerd, doch dat bij verwezenlij king de gemeente altijd zou moeten bijpassen. Hier geldt het een proef neming en daarom is de gemeente er wel voor. Naast de twee mille huur zou „De Bijenkorf" ook reserverings vergoeding betalen, omdat het ter rein al voor toekomstige uitbreiding van dit magazijn bedoeld is Zijn argumenten konden de heer Van der Linden niet overtuigen en bij de stemming bleek, dat twintig raadsleden zich aan diens zijde had den geschaard. JHR. VAN NISPEN OPENT DAHLIATENTOONSTELLING TE HILLEGOM Zaterdag 29 en zondag 30 aug. zal te Hillegom een nationale dahlia tentoonstelling worden gehouden. De burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den zal de expositie officieel openen. Liefhebbers en vaklieden zullen aan de expositie deelnemen. Op de tentoonstelling worden vele van de belangrijkste nieuwe dahlia's 100 soorten van 1959 tentoongesteld. Er worden meer dan 100.000 bloemen verwacht. Voor de inzenders worden wisselbekers en gouden medailles beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt georgani seerd door de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Ben- nebroek en omstreken en de Neder landse Dahliavereniging. van een overheidspensioen bij gelijk tijdige aanspraak op een AOW-pen- sioen beperkt werd. Deze beperking komt in het algemeen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het overheidsweduwen- en wezen pensioen is berekend, 2 van het pensioen krachtens de algemene we duwen- en wezenwet op bedoelde overheidspensioenen in mindering wordt gebracht tot een maximum van tachtig procent van bedoeld be drag. Loonsverhoging voor wegpersoneel thans in de maak Er is overeenstemming bereikt tus sen een groot getal busondernemingen en de vakorganisties over een nieuwe loonregeling voor het personeel van het wegverkeer. Directies van onder nemingen en vakorganisaties hebben bij het College van Rijksbemiddelaars een verzoek ingediend tot goedkeu ring van een verhoging van de lo nen met 6 procent. Ook zouden volgens dit verzoek de onregelmatigheidstoeslag, de diplo matoeslagen en de pensioenpremie- compensatie eveneens verhoogd wor den. De loonsverhogingen wijken af van de landelijke regeling voor het beroepsvervoer op de weg. Het col lege van Rijksbemiddelaars heeft middels advies gevraagd aan het per manent overlegorgaan van de werk gevers- en werknemersorganisaties in het beroepsvervoer op de weg. Het blijkt thans, dat er een ver deeld advies uit de bus is gekomen. Slechts de belangrijkste werkgevers organisatie, de KNVTO, bleek mét de vakbonden voorstander van de loons verhoging. De vakbonden zijn van oordeel, dat de personeelsleden van het wegvervoer nog reoht hebben op loonsverhoging, daar op 1 januari 1957 voor het laatst een herziening heeft plaats gevonden. Grote busondernemingen, zoals de NZHVM, Maare en Kroon, Citosa, WSM, NBM, LTM en VAD bleken bereid aan de wensen van de ver- voersbonden tegemoet te komen, in dien tenminste de overheid bereid is hen dit door tariefsverhoging moge lijk te maken. Oververmoeidheid oorzaak van ongeluk Vannacht om kwart over vier is er op de rijksweg Oldenzaal-Denekamp in de buurtschap Beuningen een ern stig auto-ongeluk gebeurd, dat een jongeman van 24 jaar het leven heeft gekost. Een onbeladen trailer met aan hanger van de firma W. Koopman uit Emmeloord was op weg naar Goldenstedt bij Bremen (Did), om stro te halen voor een fabriek te Arnhem. De wagen werd bestuurd door de 21-jarige W. N. Koopman, een zoon van de eigenaar. Naast hem zat de 24-jarige bijrijder Albert Dijk stra uit Oudega (Fr.). Waarschijnlijk tengevolge van oververmoeidheid raakte de chauffeur een ogenblik de controle over het stuur kwijt. De wagen kwam in de berm, reed door de droge bermsloot, schampte en kele bomen op het erf van de land bouwer steunebrink en kwam met een geweldige klap tot stilstand. De cabine werd ingedrukt; chauffeur en bijrijder werden eruit geslingerd. De eerste kwam op de straat te recht en was slechts licht gewond. Albert Dijkstra kwam op het erf van de boerderij terecht, waar hij is overleden. Zijn stoffelijk over schot is naar het R. K. zeikenhuis te Oldenzaal vervoerd. Bij het onderzoek naar de ver dwenen gouden scepter van Toet Ankh Amon is aan het licht gekomen, dat ook een zwaar kunstvoorwerp van elektron (een alliage van goud en zilver) dat de paarden van de Farao om de hals droegen, is ver dwenen. Kelner en serveerster ernstig gewond OORZAAK: LEK IN GASLEIDING Waarschijnlijk door een lek in de butagasleiding heeft zich gisteren morgen in het restaurant „Het Mo nument" op de afsluitdijk nabij Den Oever een geweldige ontploffing voorgedaan, waardoor niet alleen het interieur werd verwoest maar waar bij ook twee leden van het bedie nende personeel vrij ernstig werden gewond. De 34-jarige kelner M. van Hek ken en de 23-jarige kelnerin M. Bak ker kwamen in de vroege morgen uren in het restaurant om hun da gelijkse werk te beginnen. De heer Van Hekken wilde de butagaslamp aansteken, maar toen de lucifer ont vlamde volgde een geweldige explo sie. In één klap ontstond er in het restaurant een grote ravage en beide mensen werden door rondvliegende scherven en andere voorwerpen ge wond. Tot overmaat van ramp vloog de zich onder de vloer bevindende bu- tagastank in brand. De grote steek vlam, die hiervan het gevolg was, schoot door de vloer heen en trof de op de grond liggende slachtoffers, waarbij vooral mej. Bakker ernstige brandwonden bekwam. Zij is er erns tig aan toe doch direct levensgevaar is niet aanwezig. De heer Van Hek ken liep, behalve snij wonden, een shock op. Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis „Parkzicht" in Den Helder. Een souvenirverkoper, die zich op de bovenverdieping van het gebouw bevond, alarmeerde politie en brand weer. Het restaurant „Het Monurhent" is eigendom van Rijkswaterstaat en wordt gepacht door de gebr. Koop man uit Amsterdam. Het gebouw was verzekerd. Daar het restaurant niet op het gasnet van Den Oever is aangesloten, behelpt men zich met butagas. Ver moedelijk heeft er in de leiding van de installatie naar de lamp een lek gezeten, die de explosie heeft ver oorzaakt. Deze was zo hevig, dat de zich in de verwoeste ruimte bevin dende artikelen, zoals chocolade repen e.d., tot ver^p de dijk werden geslingerd. In verband met het feit dat H.K.H. prinses Irene op haar verjaardag met vacantie in Italië was, is de aanbie ding van het verjaarsgeschenk van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" gisteren aangeboden te 15.30 uur op paleis Soestdijk. De deputatie bestond uit: res. lui tenant-kolonel der fuseliers, Th. A. A. van Eekelen; kapitein der fuseliers J. F. Spiering namens het vredes- regiment; res. kapitein der fuseliers E. Geelhuysen namens de vereniging van officieren der garde „Prinses Irene"; sergeant A. Houtenkamer, fuselier H. van der Heiden en de heer H. K. M. Nijkerk namens de vereni ging van oudstrijders der Kon. Ned. Brigade .Prinses Irene". Het geschenk bestaat uit een pla tenspeler met bijbehorend koffertje voor de gramofoonplaten. Daar het 13de gardebataljon fuse liers „Prirfses Irene" op het ogenblik in La Courtine is, zijn er geen ver tegenwoordigers van het parate ba taljon bij de aanbieding van het ge schenk aanwezig. De 65-jarige mevrouw K., uit En schede, die maandagmiddag op bru tale wijze werd beroofd van een LCI_xllia atxll Xl tc ¥va A.O.W.-uitkering van 100, heeft dit na^te asfaltweg, waardoor ze opnieuw bedrag donderdag teruggekregen. De helft van het bedrag werd haar ge schonken door een dame uit Sittard, die het bericht van de diefstal in de krant had gelezen, terwijl de reste rende vijftig gulden op spontane wij ze bijeen werden gebracht door het personeel van het Enschedese post kantoor. Op gladde weg geslipt Vanmorgen is de ruim 40-jarige loonploeger G. v. d. Hoorn uit Els- speet in Uddel dodelijk verongelukt. De heer Van der Hoorn passeerde met zijn auto op de Garderenseweg enkele wielrijders. Bii het weer naar rechts gaan, slipte de wagen op de aan de linkerzijde van de weg terecht kwam. Een juist passerende zware zandauto reed bovenop de slippende wagen, waardoor deze volkomen werd vernield. De heer Van der Hoorn werd uit zijn auto geslingerd en moet onmiddellijk zijn gedood. H. was gehuwd en laat een vrouw en vijf kinderen achter. KENT Indonesisch-Amerikaanse rondedans Tijdens een gezellig, informeel tuinfeest voor de leden van het nieuwe Indonesische kabinet en buitenlandse diplomaten danst president Soekarno met mevrouw Howard P. Jones, echtgenote van de Amerikaanse ambassa deur in Indonesië. Het voorlopig onderzoek naar wat zich tijdens het vergaan van de Scheveningse logger 37 „Geertruida Jacoba" in de nacht van zondag maandag heeft afgespeeld, is ge ten. Over enige maanden zal de zaak worden behandeld door de Raad voor de Scheepvaart. Bij het voor lopig onderzoek heeft men een zeer gunstige indruk gekregen van de maatregelen, die schipper Rog na het ongeluk heeft genomen. Schipper Rog heeft, naar het oordeel van de onderzoekinstantie, een goed zeeman schap getoond. De 56-jarige G. J. de Boer uit Aals meer, die op 16 juni jj. langs de pro vinciale weg Haarlem-Hilversum aan het hooien was en bij het oversteken werd aangereden door een passe rende personenauto, is vanochtend in de Maria-Stichting te Haarlem aan de opgelopen verwondingen overleden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ss Alices" 18/8. Austra lië: ss „Port Brisbane" 20/8. Brazilië: „Alkes" 18/8. Canada: ss „Maas dam" 18/8; ms „Prinses Irene" 20/8; ss „Nieuw Amsterdam" 22/8. Chili: via New York 22/8. Ned. Antillen: „Poseidon" 18/8. Nieuw Zeeland" ss Rangitane" 22/8. Suriname: ms „Maron" 19/8. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagersfontein" 18/8; ms „Carnavon Castle" 22/8. Brits Oost Afrika: ss „Africa" 20/8. N00R0WIJKERH0UT Hoekje van de Indonesische afde ling op de expositie. De poppen stel len adellijke Javaanse personen voor. Vele attracties op St. Bavo-stichting Als vanavond, voorafgegaan door de muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc" de missieoptocht van de St, Bavostichting door het dorp trekt, is dit het begin van een driedaagse actie, ten bate van het Doofstommen instiuut van de Broeders van Liefde in de missie op Java. In de grote toneelzaal van de Stich ting is dan de laatste hand gelegd aan de stands, die een overzicht ge ven van het leven en werken in de missies van Indonesië, Nieuw-Guinea en Afrika, de mensentypen, gods diensten, bestaansmiddelen en wa pens. Tal van kostbare stukken houtsnij werk, smeedwerk en batikwerk is door het Volkenkundig Museum in Leiden ter beschikking van de expo sitie gesteld. Speciale aandacht valt ook op de verzameling kraalsier- kunst en maskers uit Belgisch Kon go en Ruanda-Urundi. Vele foto's, deskundig en weten schappelijk gerangschikt, geven een duidelijk beeld van land en volk van Afrika, een verzameling verzorgd door de UNESCO. De Memisa vult een afzonderlijke stand op deze ex positie. Op het vroegere voetbalveld zal het terrein en de therapiebarak, on der een feeërieke verlichting her schapen zijn in een pretkermis van grootse allure, waarin alle denkbare vermakelijkheden een plaats vinden. Voor de gratis verloting heeft de Stichting de beschikking over een aantal grote prijzen, waaronder een schrijfbureau, een radiotoestel, een portable schrijfmachine, een kam- peertent enz. Ook voor de stands op de fancy- fair zijn zeer vele en prachtige prij zen geschikbaar, waaronder een vol ledige tegelvloer, huishoudgerief, steenkolen bij het mud, een 22-delig eetservies, een toom kippen enz. In de barak is doorlopend verto ning van fantastische kleurenfilms, die onder meer beschikbaar zijn ge steld door de Mij. Nederland en de Ambassade van Zuid-Afrika, van welk land de attaché persoonlijk zijn bezoek toezegde. Gelegenheid wordt geboden in een 20-persoons Jan Plezier een rondrit over het terrein van de Stichting te maken en romantisch aangelegde be zoekers kunnen de rit bij avond ma ken in een originele tilbury. Zater dag- en zondagavond kan in de the rapiebarak op de muziek van The Moonshine Players worden gedanst en hongerige of dorstige bezoekers hebben ruimschoots de gelegenheid hun honger of dorst te stillen en te lessen. Zowel de expositie als de fancy- fair zullen vrijdagavond van 8 tot 12 uur en zaterdag en zondag van 13 tot 24 uur geopend zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12