NU 'n TIP TIP van BOOTZ Wonderlijke tranen Warmond in aciie voor medemens in nood weekelykse CRonycke MODIEUZE ZONNEJURK VRIJDAG H AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 per hele fles f 6.15 bleek te hebben, beëindigde Fleming zijn tranenonderzoek tijdelijk om ver der te zoeken naar de mogelijkheden van deze schimmel, die tenslotte leid de tot de ontdekking van de penicil line. Pas veel later werd het tra nenonderzoek voortgezet. Reeds in de oudheid. kingen blijkt, dat de mensen in de oudheid ook reeds bekend wa ren met de geneeskrachtige moge lijkheden, die zich in de menselijke tranen schuilhouden. Reeds vierdui zend jaar geleden bevochtigden de moeders in Babylonië de oogjes van hun pasgéborenen met menselijke tranen. In Egypte en Griekenland werden tranen in gouden vaatjes bewaard als machtig medicijn en er waren men sen die op bestelling huilden, en op die manier tranen leverden. Op Cy prus gebruikte men hiervoor speciale tranenmaskers, die het gemakkelijk maakten deze tranen op te vangen. In wezen zijn de tranen een natuur lijke bescherming voor het oog. Im mers een tranend oog is dikwijls het IN EGYPTE IN GOUDEN VAATJES BEWAARD, ALS MACHTIG MEDICIJN. 'TRANEN zijn voor ons iets bijzon- ders, ze zijn van klein kind af zo vertrouwd en we hebben er vooral in onze kinderjaren al zoveel vergo ten, dat we ze als iets geheel gewoons beschouwen, waarover je eigenlijk he lemaal niet verder nadenkt. Toch zijn onze tranen belangrijk, het is een buitengewoon belangrijk vocht waarover we beschikken, al zijn we ons daarvan niet direct be wust. Dag in dag uit wordt ons oog be laagd door enorme hoeveelheden bac teriën maar er is er vrijwel geen een die ons oog kan bereiken, door het gordijn van traanvocht dat over de oogbal ligt. Hoe komt dit? Het traanvocht blijkt een zeer sterk antibioticum te bevatten, lyso- zyme genaamd. Deze bacteriedodende stof blijkt ook voor te komen in tal van vloeistoffen van dierlijke aard, zoals ons speeksel, het wit van een ei enzovoort. Lysozyme tast de bactirie aan door een zeer aparte werking op de suiker achtige bestanddelen van de bacterie. Het gevolg hiervan is, dat de bacte rie oplost. Het lysozyme wordt tegen woordig wel gebruikt bij bepaalde ernstige darmontstekingen, waar het gunstige resultaten oplevert. Jarenlang onderzoek. Ï"\E MAN, die een grote studie van tranen heeft gemaakt is de later zo beroemd geworden bacterioloog Alexander Fleming, de man die de peniciline ontdekte, eigenlijk indi rect een gevolg van zijn tranenonder zoek. In het jaar 1922 had een verpleeg stertje in het Saint Mary Hospital in Londen een hevig verdriet en van de vele tranen die zij vergoot vielen er enkelen in een schaaltje waarin zich bacterie culturen bevonden. Doctor Fleming constateerde enige tijd later tot zijn grote verwonde ring, dat op de plaatsen waar de tra nen waren gevallen, de bacteriegroei was verdwenen. De geleerde begon dadelijk met een grootscheeps onderzoek naar de geheimzinnige stof die zich in tranen moest bevinden en die zo'n dodelijke werking had op bacteriën. Het gehele persoeel van het Saint Mary Hospi tal leverde tranen. Aanvankelijk be reikte men deze productie door de le veranciers aan uien te laten ruiken, doch later verbeterde men dit door een kleine hoeveelheid citroensap in het oog te druppelen. Toen echter in 1928, door een toe- miljoenen sterven van honger en val, een door een open venster bin- J ondervoeding. nengewaaid schimmeldeeltje op een Afrika, zo betoogde de heer Dek- bacturiecultuur dezelfde uitwerking kers, staat in brand en de beslissing Wat lezers schrijven TOL DES AANSTOOTS OP DE LE1DSCHEVAART Warmond» 11 augustus. Langs deze weg zou ik graag de aandacht van de desbetreffende men sen willen vestigen op de gevaarlijke situatie voor weggebruikers op het punt van de oude Scheepvaarttol aan de Leidse Vaart tussen Warmond en de Postbrug. De Leidse Vaart maakt daar een 'bocht, waarin een oude boerderij, te vens tolhuis, gelegen is. Aan beide zijden van de weg staat een brede stenen paal, die, op het toch al zo onoverzichtelijke punt, de weggebruikers van beide richtingen volkomen blink maken voor het ge deelte in de bocht. Mijn vraag is, of de aanblik van! twee eerbiedwaardige oude palen, die net zo goed ergens anders tentoon- gesteld kunnen worden, de schade en! pijn van jaarlijks tientallen ongeluk-! ken en ongelukjes waard is. Zoals dej zaken hier staan werkt Monumenten zorg wel heel erg tegen het volks belang. Veel gevallen worden in der minne geschikt, zodat de betreffende orga- i nen daar nooit iets van vernemen, maar als dagelijks berijder van dej Leidse Vaart heb ik al heel wat voer- J tuigen tegen elkaar zien staan en ben ik zelf getuige geweest v.ln het gebeuren van enkele ongevallen C. M. KIPPING. Norremeerstraat 38, Warmond. Naschrift redactie: Zou het niet be ter zijn beide zijden van het oude tolhek waarschuwingsborden te plaat sen? als natuurlijk verweer tegen deze onaangename inwerkingen. Steeds met de opzet het oog te beschermen. Onder normale omstandigheden is er maar weinig traanvocht nodig om eerste symptoom van een oogziekte, deze functie te vervullen. Omstreeks dat de patiënt naar de dokter ver- dertig druppels zijn voldoende om wijst. Bij verkoudheid en bij het ons oog gedurende de gehele dag, kijken in fel licht tranen onze ogen dat het open is, te beschermen. \KI A J 1 1/A DHCI wat er verder met deze mensen in, VY3T QOGl InAKUjI de komende jaren gaat gebeuren ligt in onze handen. Wanneer wij in staat Een dezer dagen werd in hotel „De onszelf iets ,e ontzeggen len ba- Stad Rome" te Warmond een bespre- .,e va.n _oni.e medemens m nood, zal king gehouden in verband met een actie van de Vrienden van het Kar dinaal van Rossum-instituut ten bate van de medemens in de minder-ont- wikkelde gebieden. Op deze bijeenkomst waren aan wezig: de burgemeester, de pastoor, vertegenwoordigers van de jongeren- KVP, de KAB en de heer Dekkers van het Kardinaal van Rossum-insti tuut, kortweg Karosi genoemd. Na opening door de pastoor, gaf de heer Dekkers een uiteenzetting over de medemens in nood. Spr. be toogde, dat in onze missiegebieden 1600 miljoen medemensen in een enorme geestelijk, sociale en mate riële nood leven. 1200 miljoen mensen hebben zelfs nauwelijks één maaltijd per dag, ter wijl van deze medemensen jaarlijks Een korte weeck ditmael, want saeterdagh is 't sondagh, een daeghjen minder dus, maer oock minder copy. Hetgeen beteekent: minder leucke feyten maer oock: een beetjen minder werek voor my. In Noordwyck wierd er om een schat gegraeven ten baete van de Leydsche Sint Vincent. Het wasser op het strand een woelen van jewelste naedat elck soecker was naer syne hoeck gerend. Naerstigh gesocht, soo wierd er oock gevonden, de fixe prys wasser al spoedigh uyt. Maer yeder bleef paraet en door gingh men met soecken naer min of meer omvangheryeken buyt. Vincentius besagh dat all met graeghe ooghen, maer hier beneên keeck men met sorgh omhoogh. Doch nauw was 't uur van graeven aangebroocken of 't reeghenen hield op en 't wierd waerachtigh droogh. In Lisse quam de tour weer tot een eynde, er is weer fel gestreeden om de eer. Een leucke soomerpret voor veele Lissenaeren en 't volghend jaer dan komt de tour er weer. Veel crancken hebben eens een weeck vol vreughde, op d'Henri Dunant synse een tydjen gast. Die boot vaert kris-kras door de laege landen. Dat's Holland op syn best en ditmael niet in last! Dat isset dan maer weer. En heyt U 't in de gaeten dat 't morghen sondagh is? De crant komt lecker niet. Ick gae nae drucke daeghen fyntjens luyeren en nyemand die me morgen wereken siet. Ick wensch U toe, van herte, van hetzelfde, soo'n vrye dagh is wel een daelder weerd. Voor myn part wasset yeder weeckeynd sondagh Hoewelmisschienwas sulx toch weer verkeerd. WILLEM VAN HORSTENDAEL. het inderdaad mogelijk zijn deze mensen te redden van het commu-1 nisme. Dit zal echter alleen dan kun nen, wanneer onze bijdrage ter be-1 strijding van deze nood een inder- daad reëel offer is en geen offertje. „Karosi", aldus spreker, zet alles! op alles om deze mensen te helpen.1 Het zendt lekenmissionarissen uit, zoals: artsen,verpleegsters, leraren, I ambachtslieden enz., en in verband hiermede gaat het tevens alle moge lijke projecten realiseren. Hierbij wordt in de eerste plaats i gedacht aan scholen, ziekenhuizen, land- en tuinbouwprojecten. De le kenmissionarissen worden o.a. uit gezonden om deze projecten te lei den en ze ook allemaal aan de Afri kaners over te dragen. Hiervoor zijn echter veel mensen nodig, maar ook veel geld is drin gend noodzakelijk. Om beide te kunnen krijgen zal a.s. zondag een grote actie op touw gezet worden. In alle H. Missen zal een predikant over Karosi preken, terwyl de collecte ten bate van Ka rosi is. Na alle H. Missen zullen folders worden uitgereikt, die alle parochi anen in de gelegenheid stellen, de medemens in nood te helpen met een jaarlijkse bijdrage. Tevens wijst deze folder de weg voor mensen, die zelf uitgezonden willen worden. Na het luiden van het Angelus zullen een aantal mensen, waaronder ook de burgemeester en de medewerker van Karosi de fol ders huis aan huis ophalen. Nog dezelfde middag worden de resultaten ter plaatse verzameld en geteld. In het slotwoord hoopte de pastoor van harte, dat vele parochianen aan de oproep gehoor zullen geven en dat ook de jongeren zich niet onbe tuigd zullen laten, by welke wens alle aanwezigen zich gaarne aanslo ten. „Eerlijk gezegd zou ik me geen ogen blik ergeren als het meteen ging dooien." Wat vertellen onze nagels Reeds Rippocrates, de vader der geneeskunde, meende al een samen hang tussen veranderingen m de na gels en inwendige ziekten te kunnen vaststellen. Dat was in de vijfde eeuw vóór onze jaartelling en de moderne medische wetenschap heeft zfjn waarnemingen tot op zekere hoogte bevestigd. Toch moeten we voorzichtig zijn, daar veranderingen in en ziek ten 'aan de nagels van vingers en tenen als gevolg van zeer verschil lende oorzaken kunnen optreden. Heel vaak is er slechts sprake van een volkomen lokale aantasting door verwondingen, infectie of de inwer king van chemicaliën. Het is echter ook zeer goed mogelijk, dat ziekte verschijnselen aan de nagels neven verschijnselen kunnen zijn van een algemene ziekte. Ze kunnen bijvoor beeld samengaan met bepaalde in wendige ziekten en nog vaker met huidziekten, want de stof waaruit de nagels zijn opgebouwd, is een product van de huid. De Klauwnagel. Ook gebrek aan kalk en vitami nen kunnen fouten in de nagels doen ontstaan. Zo kan de klauwna- gel een gevolg zijn van een tekort aan vitamine B2, die in gist, lever, nieren, eigeel en groene groente voorkomt. Anderzijds mogen we weer niet denken, dat de klauwna gel, die ook reeds door hippocrates werd onderzocht, altijd een gevolg van dit vitaminetekort is. Er kun nen ook andere oorzaken zijn. Zo heeft men geconstateerd, dat deze kwaal ook veel voorkomt bij lij ders aan hart- en longaandoeningen, terwijl de klauwnagel ook een erfe lijke fout kan zijn. Het verschijnsel klauwnagel kan de geneesheer hoog stens aanwijzingen geven om in be paalde richtingen te zoeken, doch aangezien er verschillende factoren de oorzaak van kunnen zijn, blijft het bij mogelijkheden. Witte stippen en groeven. Zeer veel mensen hebben last van kleine of grote witte stippen in de nagels, die ook wel „eilandjes" worden genoemd. De medische we tenschap meent dat zij van weinig betekenis zijn. Men is het er zelfs nog helemaal niet over eens wat ze eigenlijk zyn. Waarschijnlijk wordt er door een onbekende oorzaak plaatselijk een wat dikkere laag cellen gevormd, waardoor de nagel ter plaatse niet meer doorschijnend is en een witte plek te zien geeft Veelal is het een gevolg van on doelmatige verzorging der nagels. Verticale groeven in de nagels komen pok dikwijls voor en men weet er geen afdoende vèrklaring voor te geven. Merkwaardig is wel dat men deze verticale groeven veel bij zeer nerveuze mensen aantreft, alsmede bij patiënten met een te hoge bloeddruk. Horizontale groeven komen ook voor, zij het minder. Vermoedelijk worden die veroorzaakt door een dekt in de over gaar stoven. tijdelijke storing van de nagelgroei. In deze dwarsgroeven zien vele medici een hulpmiddel voor het vaststellen van ziekten, die pas her kend worden, wanneer ze reeds een poosje aanwezig zijn. Het nagellakken Bij de dames zijn veel nagel klachten het gevolg van het nagel lakken. Het gevolg van deze her haalde behandelingen is veelal brosse nagels. Dat is buitengewoon naar, want de nagels scheuren en breken gemakkelijk met alle on aangename gevolgen van dien, als lelijke nagels, haken die de nylons stuk trekken en wat al niet meer. De gezondheid van de nagels lijdt onherroepelijk onder het lakken. Hoe vaker de lak wordt vernieuwd, des te meer de nagel lijdt. De lak zelf is niet zo schadelijk maar wel de stof waarmee de lak wordt ver wijderd. Het aceton lost niet al leen de lak op, maar ook het vet uit de nagels. Deze verdrogen dan en worden bros. De kosmetische industrie tracht Jacqueline Dale to«nt ons een vlot jurkje voor de kleine meid, ontworpen door Gaychild (Londen) Het jurkje is van Soedancse ka toen, bedrukt met kuikens, bloemen „Hollandse meisjes" in frisse kleur tjes. Het leuke kapje is ook van katoen. aan dit nadeel tegemoet te komen, door vet aan de oplosvloeistof toe te voegen. Ook zijn er veel dames, die na het verwijderen van de na gellak, de nagels dopen in een badje van lauwe olie en de ingevette nagels de gehele nacht laten rusten. Dit neemt echter niet weg, dat het lakken van de nagels beslist niet bevorderlijk is voor de gezond heid van deze nuttige delen van de vingers en tenen. Maar wie mooi wil zijn moet er tenslotte wat voor over hebben zeggen velen. We mo gen echter niet vergeten, dat de aftakeling van de nagels dergelijke schrikbarende vormen kan aanne men, dat er zelfs met de beste mo derne kosmetische middelen niets fraais meer van is te maken. Dan is de schoonheid voorgoed voorbij. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Hoe denkt u erover om uw huis genoten eens met een heerlijk ijs- gerecht te verrassen? Veel extra werk hoeft u dat niet te kosten, want het ijs kunt u kant en klaar bestellen, 't Gaat nu alleen maar om de toevoegselen waarmee u ge woon vanille-ijs een feestelijk tint je gaat geven. Die toevoegselen moeten natuurlijk klaar staan te gen dat u 't ijs in huis krijgt; zodat u, voordat 't ijs gaat smelten, het al gegarneerd en opgediend hebt. Hier volgen enkele voorbeelden: Vanille-ijs met bessencompóte en stijfgeslagen eiwit; idem met prui- menpuree; idem met partjes peer en overgoten met een warme cho coladesaus; idem met in de lengte doorgesneden helften banaan, een halve abrikoos en slagroom; idem gegarneerd met stukjes gember, grapefruit en slagroom. Met wat fantasie kan men hier natuurlijk nog eindeloos veel mo gelijkheden aan toevoegen. ZONDAG: tomatensoep, kipragout, rijst, doperwten, open vruchten taart. MAANDAG: gebakken lever, aard appelen, andijvie; rijstkoekjes met bessencompóte. DINSDAG: gevulde komkommers, gebakken aardappelen; meloen. WOENSDAG: kaasomelet, princes- sebonen, aardappelen; gebakken banaan. DONDERDAG: paprikaragout met aardappelkoekjes; schuim omelet. VRIJDAG: gebakken snoek, aard appelen, worteltjes. ZATERDAG: gegratineerde bloem kool en tomaten, aardappelpuree; yoghurt. Recept: Gevulde komkommers Uitgeholde stukken komkommer van ongeveer 5 cm lengte vullen met gehakt dat aangemengd is met zout, peper, ui en broodkruim. De stukken in een vuurvaste schotel leggen, overgieten met wat bouil lon en met stukjes roomboter be dekt in de oven gaar stoven. Wanneer de zon haar heerlijke stralen over ons uitgiet, dan wil len wij er ook wel op gekleed zijn om zoveel mogelijk van die zon te profiteren. Het is trouwens een levensnoodzaak, want in de zomer moeten we zonneschijn op doen voor de komen de donkere tijd, waarin we de zon zullen moeten ont beren. Het ligt voor de hand, dat ook in zon- nekleding de mode een duchtig woordje meespreekt en in dit genre kleding kun nen de couturiers zich uitleven. Zo toont onze illus tratie een leuk en modieus Frans ont werp van een leuk gestreepte, veredeld katoenen stof met 'n dessin van kleine appeltjes. In wezen is het niet meer dan een lange rok, die ruim ge rimpeld op een band werd gezet en die t lichaam ruim om sluit. Op deze rok zijn een paar heel grote zak-* ken gestikt en van dezelfde stof wordt onder deze rok een driekwart broek met een strapless bovenstuk gedragen. Het is een modieus geheel, dat weer eens anders is dan anders.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10