Ok Sibil - Antares 34 in uit en thuis dag en EXPEDITIE STERRENGEBERGTE FAUNA EN FLORA TE KUST EN TE KEUR Lot van expeditie hing aan een zijden draadje Leiden treft regeling met randgemeenten keuring van vee en vlees over Vur)/"E. m LE.IDEN Patiënten aan „Henri Dunant" boord van de lichtelijk zeeziek DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze medewerker) Sinds het verschijnen van mijn laatste artikel zijn er hier in het basis kamp van de Ok Sibil weer bijzonder veel aktiviteiten geweest. Op de eerste plaats denk ik hierbij aan het beklimmen van de Antares-top door de groep bestaande uit ir Escher, dr Verstappen en Lt. Nicolaas die er in slaagde op 5 en 6 juli j.l. deze te bedwingen. Dan heeft de geoloog dr Bar een grote toernee gemaakt van bijna vier weken en tijdens deze toernee enige belangwekkende vondsten gedaan. Ook de andere groepen deelnemers hebben tijdens hun tochten onderzoekingen kunnen doen. Ik zou bijna kunnn zeggen: vanzelfsprekend heeft het pechduiveltje in de afgelopen weken weer eens om de hoek gekeken en het heeft er dan ook enige malen bijzonder somber voor de expeditie uit gezien. Vooral toen één van de expeditie-helicopters, zonder persoonlijke ongevallen echter, verongelukte. Juist toen wij de kinderziekten, zoals onbekendheid met het terrein en andere moeilijkheden-van interne aard, overwonnen hadden overkwam ons dit. wen. Nu moet men dit bouwen ook niet té letterlijk opvatten. Het bivak werd in feite opgezet door de Moejoe- dragers van ons mede-expeditielid de heer Van der Weiden, die deze plaats ook gekozen had als waarne mingspost voor de kartografische dienst. Terwijl ik nu toch langzamer hand al verschillende malen een bi vak heb zien bouwen, verbaas ik me er steeds weer over hoe deze mensen met geen ander hulpmiddel dan een kapmes in ongelooflijk korte tijd een bivak uit de grond stampen, 's Avonds was ons bivak klaar, com pleet met een grote tafel en bank om aan te kunnen werken. Begunstigd door het buitengewoon goede weer kon met de zoölogisch-botanische exploratie begonnen worden. Daar het ons zo langzamerhand al bekend is, dat het weer in het Ster rengebergte niet zo erg betrouwbaar is begonnen we onmiddellijk met het verzamelen. De volgende middag be gon het te regenen en vijf dagen la ter regende het nog. Ondanks de re gen werkten we allen zoveel moge lijk door. Het is alleen wel eens de primerend 's morgens de regen in te stappen, maar als je na enkele mi nuten doorweekt bent geef je er niets meer om. Gedurende ons verblijf in bivak 39A „De Goede Hoop" hebben we veel kunnen verzamelen. Hoe wel we hier op een hooge van 1500 m niet zo veel hoger zitten dan in Ok-Sibil (1200 m) is het merkwaar dig hoeveel de fauna en flora van deze plaatsen in verscheidene opzich ten verschillen. De heer Van Hey- ningen kwam hier veel insecten te- fen die hij nog nooit eerder gezien ad en zelf kon ik verschillende vo gels en zoogdieren bemachtigen, die in de Ok-Sibil nog niet waargeno men waren. De helicopter bracht ons tijdens de zeer sporadisch voor komende opklaringen verschillen de malen bagage en post. De heli copter landde op het meer aan een keurig steigertje. Ook dr Brongers- ma is een keer op bezoek geweest om verschillende zaken te bespre ken. Mijn eigenlijke verhaal, dat wil zeggen dat over de toernee waaraan ik deelgenomen heb, begint op vrij dag zesentwintig juni en om precies te zijn om twaalf uur 's middags. Dit was het moment waarop ik per heli copter de Ok Sibil verliet, richting Antares. Doch voor het zover was, was er al heel wat water door de Si- bil gestroomd. Het is begrijpelijk, dat een toernee van naar schatting vier a vijf weken, waaraan vijf personen deelnemen de hele zoölogisch-bota nische groep die zijn wetenschappe lijke uitrusting meeneemt enige voorbereiding vereist. Op <^rie en twintig juni was de Antaresstootploeg, bestaande uit de geologen Escher en Verstappen, reeds vertrokken om het pad te kappen en de beste mogelijk heid te zoeken om de Antares-top te bereiken. Het eerste gedeelte van de ze tocht is door ons per helicopter afgelegd. In de eerste plaats, om dat dit veel sneller gaat en tevens omdat alle bagage dan r.iet per dra ger opgevoerd hoeit te worden. Zoals reeds gezegd, op 26 juni om 12 uur, vertrok ik dus als laatste van onze groep naar het basiskamp Antares, in officiële rapporten „Bivak 39" ge naamd, naar de vlakbij gelegen clea ring. Helicopter-sensatie. Het vliegen per helicopter is bui tengewoon interessant. Het uitzicht door de grote plastic koepel is prac- tisch onbeperkt en het is een won- dergelijke sensatie als het ware lood recht te stijgen en te dalen. Het is dan ook gebleken dat, als de om standigheden ideaal zijn, een heli copter in het Sterrengebergte een voortreffelijk vervoermiddel is. Na circa vijftien minuten vliegen was ik al in het basiskamp Antares; in een kwartier vliegen had ik een afstand afgelegd van ruim drie dagen lopen. Verder commentaar overbodig! Het basiskamp Antares is gelegen aan de rivier de Bon, een woeste stroom, die heel wat wilder en groier is dan de ons al zo vertrouwd ge raakte Sibil. Zojuist waren ook de geologen lopend in het kamp aan gekomen. De volgende dag zouden zij met de beklimming beginnen. Wij zouden van het pad dat zij gebaand hadden gebruik maken. In het basis kamp Antares ben ik maar twee da gen geweest, want reeds de daarop volgende zondag gingen we naar een op 1300 m gelegen kamp. Dit kamp doopten we onmiddellijk „De Goede Hoop". De tocht van het basiskamp Antares naar „De Goede Hoop" gaf ons al een beeld van hetgeen ons in de toekomst te wachten zou staan. Het was geen lange, maar een bij zonder zware tocht. In betrekkelijk korte tijd moesten we vijfhonderd meter stijgen en daarna nog eens honderd meter dalen. Tijdens deze tocht moesten we enige verdraaid steile hellingen nemen. De eigenlijke bivakplaats was ge legen aan een klein meer, met daar achter het doel van de tocht: de ge weldige Antares. Daar hier geen bi vak was moesten we er eentje bou- Maar 3600 meter Ons volgende bivak zou op een open plek op 2350 meter gemaakt worden, maar eerst moest de Anta- res-stootploeg terug zijn. Eindelijk op 7 juli wij zaten net aan het klassieke toerneemaal; rijst met cor- ned-beaf hoorden wij schieten, en ja hoor daar was de Antares-groep. Doornat en steenkoud, het had de hele ochtend al geregend, kwamen ze in ons bivak. Het was er meteen een enorme drukte, er werd eten klaargemaakt terwijl een opwekkend drankje niet ontbrak. De west- en Oosttop van de Antares werden op respectievelijk vier en vijf juli be dwongen. Even was er iets van te leurstelling toen de geologen vertel den dat de top niet 4100 ra, zoals op de kaart stond aangegeven, maar 3600 m hoog was. Nu is 3600 m na tuurlijk al een aardige hoogte, maar toch vonden wij het allen diep in ons hart jammer dat de 4000 m niet gehaald kon worden. Aan de hand van schetsjes en beschrijvingen werd ons duidelijk gemaakt hoe wij moesten gaan en waar we op moesten letten. Vrij snel ging deze kleine groep weer door naar basiskamp Antares. Wij bleven, bezield met de gedachte zo snel mogelijk hun spoor te volgen, achter. Inmiddels was on ze groep versterkt met de mari nier Brandenburg van den Gronde, Het pad van de Nieuw-Guinea-ex- peditie gaat doorgaans niet over ro zen, zoals deze foto toont, een voortreffelijke kracht die de kon maken naar het nieuwe bi vak. Alles werd in orde bevon den en er werd afgesproken dat de bagage de volgende dag door de vlieger Warman zou worden overgebracht. Wijzelf zouden gaan lopen. Tegenslagen Dinsdag de veertiende juli kwam en het weer was ideaal. Niets wees erop, dat het lot van de expeditie die dag aan een zijden draad zou hangen. Om acht uur was de heli copter er al om de eerste vlucht te maken, en om half negen was er geen helicopter meer. Hij was bij het nieuwe bivak even boven de grond in een luchtzak .erecht gekomen tn neergeslagen. Dit bericht bereikte ons in „De Goede Hoop" pas om tien uur. Bij deze tegenslag alleen bleef het niet; onze radio, die ons altijd volgende morgen al met dragers naar 2350 m ging om daar een landingsplaats voor de helicopter en een bivak klaar te maken. Wij waren namelijk overeen gekomen met de chef-vlieger Warman, dat hij onze omvangrijke bagage van „De Goede Hoop" naar het nieuwe bivak zou overvliegen, als het weer dit toeliet uiteraard. Op maandag 13 juli /as het einde lijk zover, dat dr Vervoort met de helicopter een inspectietocht voortreffelijke diensten had bewezen tweemaal per dag hadden we ver binding met de Ok-Sibil was door een onopgeloste oorzaak defect. Snel werd er een beslissing geno men en één van onze beste dragers werd verzocht, zo vlug hij kon tegen een extra beloning dit be richt door te geven aan de dichtst bijzijnde radiopost. Dit was clearing 36. Hier kwam hij om vier uur aan, waarna het bericht direct de wereld ingezonden werd. In de loop van de ochtend kwam de vlieger Warman bij ons in „De Goede Hoop" terug, een beetje bleek en stil, maar onge deerd. Die dag kon hij niet meer terug naar de Sibil, maar de volgen de morgen werd hij door de andere helicopter opgehaald. (wordt vervolgd) Tussen 1920 en 1930 is door Lei den met de gemeenten Alkemade. Leiderdorp, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude eèn regeling ge troffen over de uitoefening van de keuringsdienst van vee en vlees in die gemeenten door de keurings dienst in de gemeente Leiden. Aangezien de kosten, welke voor de gemeente Leiden voortvloeien uit de uitoefening van de keuringsdienst in de genoemde gemeenten slechts ten dele door de van die gemeenten ontvangen keurlonen worden goed gemaakt, is met de besturen van die gemeenten overleg gepleegd, ten einde te komen tot een regeling, volgens welke die kosten, voor zover deze niet door de ontvangen keur lonen worden gedekt, door die ge meenten worden gedragen. Bij dat overleg bleken de besturen van de genoemde gemeenten bereid aan de totstandkoming van een regeling mede te werken. Zij gaven daarbij evenwel te kennen, dat zij, meer dan tot dusverre, betrokken wensen te worden by de uitoefening van de keuringsdienst in hun gemeente. Een en ander is voor B. en W. van Leiden aanleiding geweest om in samenwerking met de besturen van de belanghebbende gemeenten een regeling te ontwerpen, die zij de raad ter vaststelling aanbieden. De regeling, die voor de thans van kracht zijnde privaatrechtelijke overeenkomsten in de plaats zal tre den, is, met het oog op de publiek rechtelijke karakter van het onder werp, gegoten in de vorm van een regeling in de zin van de Wet ge meenschappelijke regelingen. Zij komt volledig tegemoet aan het ver langen van de andere gemeenten naar meer zeggenschap en zü voor ziet in het bezwaar, hetwelk aan de huidige regelingen kleeft, n.l. dat de kosten van de uitoefening van de keuringsdienst in die gemeenten voor een deel door Leiden worden gedragen. 'N ZONDAG De belagers komen terug. Zij wip pen vederlicht de slaapkamer binnen, hoewel dit ten strengste ver boden is. „Potverdikkie, wil je wel De voetjes roffelen op het zeil en in één duik verdwijnen ze in hun eigen bedden. De matrassen kreunen ervan. De wekker tracht intussen zo on opvallend mogelijk voor zich uit te kijken. Zo'n apparaat moet het van verrassing hebben. Het wil plotse ling met een scherpe explosie los knallen. Zó dat je droom overgaat in een trauma, die je de de eerste uren niet kwijtraakt. We mijmeren, ter wijl er in de zijkamer een gedempt gerommel klinkt: wekkers zijn een naargeestige uitvinding. Ik voor mij had liever een „porder" gehad, zo'n knaap, die bescheiden tegen het raam klopt en dan onderdanig zegt: het wordt uw tijd, meneer. De ideale wekker heeft sindsdien nog nie mand uitgevonden. Het zou er een moeten zijn, die uit zichzelf de de kens opwandelt en die je bemoedi gend door je haren strijkt. Zo een die dan met z(jn metalen stemmetje fluistert: „Arme, arme kerel, moet je dan al wéér opstaan! Ze moeten toch ook altijd jou hebben, de schoften. Laat ze toch barsten, of zou je er toch maar niet voorzichtig uitko men? Je weet hoe lekker een dam pend kopje thee op je nuchtere maag kan vallen en je eitje donst al in zijn dopje". Dat zou een vriendelijke bruik bare wekker zijn, maar het mecha niek werd wel zeer ingewikkeld. Bovendien komt er toch een dag, dat je die zeurpiet met een vloek op de lippen te pletter gooit. Wat een dure klap zou dat geven. Trouwens: de ochtendbladen met de grootste op laag hebben op geraffineerde ma nier de taak van deze droomwekker overgenomen. U moet eens opletten, wat een verrukkelijke kankerstuk jes de redacteuren tot diep in de nacht hebben bedacht om hun cliën- Mooie iocht over hei IJselmeer De tweede dag van de „Roode Kruistocht" met de „J. Henri Du nant" bracht onafgebroken regen. Het uitzicht was wat triester, maar de opgewekte stemming onder de patiënten is gebleven. Men heeft een goede nacht gehad en na de koffie hebben de patiënten van de verschillende zalen op dit hospitaalschip groeten uitgewisseld. Zo ook het echtpaar Muilwijk uit Gouda, die langs deze weg contact kon onderhouden. He landschap dat men passeerde was afwisselend. Al vroeg maalden de schroeven het schip door de Lek naar Vreeswijk, waar werd geschut in de Beatrix- sluis. Amsterdam was de volgende bestemming, die men door het Am sterdam-Rijnkanaal via Utrecht be reikte. Omstreeks één uur arriveerde men in de hoofdstad. Hier rustten de patiënten een uur tje, waarna mm door de Oranje sluizen over het IJsselmeer voer. Het water was wat onrustig en ver schillende patiënten-opvarenden wer den lichtelijk zeeziek. Na een prachtige tocht over het meer bereikte men Harderwijk, de stad waar Boerhaave gepromoveerd is, stad ook van de paling. De ont vangst was hier bijzonder hartelijk. Het hervormde zangkoor zong enige liederen en de dominee van de Her vormde Gemeente sprak een kort woord voor de scheepsmicrofoon. De patiënten kregen manden met eieren uit Barneveld cadeau en elke gast kreeg bovendien als aardig souvenier een pitrieten bloemen- hanger van de afdeling Harderwijk. Namens het zangkoor werden in de loop van de avond nog enige do zen met de plaatselijke lekkernij „zandkringen" binnengebracht. Alle patiënten groeten hur. familie leden. Wat zou de expeditie moeten doen zonder de onmisbare hulp van de Pa poea-dragers? En als ze niets te dra gen hebben tonen ze belangstelling voor alles. tèle met lekker gekietel op de been te helpen. Je kan fijn lezen, dat je belastingcenten over de balk ge gooid worden met waardeloze tanks, waar je met een vinger doorheen steekt. En wat heeft die suffert van mr. Dwingeberg gedaan: hij heeft jara- telles in plaats van sokophouders voor het leger gekocht, terwijl hij als ingewijde moest weten, dat onze jongens helemaal géén sokophouders nodig hebben. Haha! En politie agenten hebben weer in het wilde weg geschoten en onschuldige bur gers geraakt. Schietdienders! Durf- ie-wel! Zo'n krant verzoent je met de dag. Je mag in een strip even méé naar Mars vliegen, 's effe ergens anders zijnen voorts vertellen ze licht- verteerbare verhaaltjes over men sen, die het breed laten hangen. Soraya komt een welgevormd pootje baaien in Noordwijk. Hoe moet dat nou verder met die vrouw? daar kan je even over doorsoezen. Zou ze toch nog En Grace zit op rozen.dat kan niet meer kapot gaan daar in Mona co Boem! Een van de twee pleegkinderen is door het bed gezakt en op dit mo ment heeft de wekker gewacht. Het beestje zet zijn scheepsroepertje aan de mond en begint te schreeuwen. En dat op zondagmorgen. Daar komt nog bij, dat een bescheiden blik onder het gordijn door (denk toch aan de overburen) zich verliest in een grauw wolkendek, dat huile rig de ruiten dweilt. Wat gaat men op een regenachtige dag in Leiden doen met twee Ween- se suikertjes, die haar blauwe ogen vol verwachting naar het pleeg- ouderpaar hebben opgeslagen? Ze zijn tenslotte met feriën, met vakan tie. Op zulke dagen mag je dubbel dankbaar zijn, dat je Rooms bent. Niet dat je daardoor geleerd hebt een grauwe zondag door een Hemels licht overschenen te zien, maar je hebt een programmapunt ook voor twee kinderen. z Samen naar de kerk, met de mis- saals in de hand, als brave burgers de grote poort in. „In de kerk is het Christkind", verklaren we aan die Lisi. Zij kijkt zeer verwonderd. Nee toch? Maar als ik blijf volhouden: „krijgen we daar dan ook cadeau tjes?" We vragen u: is dit geen paedago- gisch probleem? Het kind is n.l. van huis uit ge wend, dat zij haar Kerstcadeautjes van het „Christkind" krijgt, zoals onze kinderen op vijf december door St. Nicolaas verrast worden. Tante zegt: Als je groot bent zul je eens zien, wat een geschenken het Christkind kan geven, en dat lijkt ons voor het moment de goede op lossing. (Wordt vervolgd) Lex Bruinhof RECHTSZAKEN „Het is een onridderlijk lafhartig optreden om zo'n man tegen de straat te kwakken, zodat diens neusbeen en rechterknie worden beschadigd", zei de officier van justitie bij de Haagse politierechter in de zaak te gen een machinist bij de binnenvaart uit Katwijk aan Zee. Deze was op 15 mei 1958 boos geworden op zijn 70 jaar oude oom en toen was de mishandeling gekomen. De verdachte betoogde dat hij de mtn alleen maar een duw had ge geven, waardoor oom op de grond was gevallen. Hij vertelde ook nog, dat de oom het hem en zijn vrouw voortdurend lastig maakte. De dag tevoren had de oom de vrouw nog op straat uitgescholden en toen ver dachte de oude oom de volgende dag tegenkwam had hij hem hierover willen onderhouden. Het kwam toen tot een ruzie. „Het is niet opzette lijk gebeurd, maar het was een sa- menloopw van omstandigheden. Ik wilde hem enkel maar eens goed door elkaar schudden. Hij scheldt altijd maar en de politie doet er niets aan", zo voerde de verdachte tot zijn verdediging aan. Nadat de officier van justitie veer tig gulden boete of tien dagen had geëist zeide mr. v. d. Plas, de raads man, dat de oude oom een zenuw- oordlog voert tegen verd.'s vrouw, die hierdoor een angstcomplex heeft ge kregen en die nu onder dokters be handeling is. Alles wat de oude oom doet is echter net niet erg genoeg om hem in een krankzinnigeninrich ting te plaatsen. In dit geval was het niet zozeer een mishandeling, maar meer een ongelukkige duw. De politierechter veroordeelde de machinist tot veertig gulden voor waardelijke boete of tien dagen, met een proeftijd van drie jaar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7