S)e CetebeSoii/fca/nt Engeland ontstemd over Parijs en Bonn Duitsland zou helpen bij Franse A-bom „Drijvend" overhemd Dramatische verhalen uit Cuba Een nieuwe Ike" Kunstmatige spanningen in Laos De schildwachten voor Buckingham Palace Korreltje Directeur: J F, J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14786 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.5ü p kwartaal Franco p.p. 18.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50. Felle kritiek op De Gaulle en Adenauer Het Britse Labourblad „Daily Herald" heeft woensdag in een artikel onder de kop „een bedenkelijke alliantie steekt achter de Franse-A-bom- plannen" felle kritiek geleverd op generaal De Gaulle en bondskanselier Adenauer. „Geesten van het verleden spoken in Europa", zo schrijft de „Daily Herald". Tegen de achtergrond van hoop op vermindering van de koude oorlog en het wegnemen van de kernbommen staan „twee koppige, ja loerse .ambitieuze en misleide oude mannen, vastbesloten om hun gezag en macht in West-Europa te laten gelden". Samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland is van levensbelang voor de vrede, aldus het blad, doch de alliantie van machtspolitiek tussen de 68-jarige generaal De Gaulle en de 83-jarige Duitse kanselier Adenauer is een bedenkelijke ontwikkeling. Het brengt Duitsland door de achterdeur in deelgenootschap in de Gaulle's atoombom, die deze haastig voltooit om de Ver. Staten en Engeland te dwingen hem een overheersende stem te geven in de zaken van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie. EENSGEZIND TEGEN ENGELAND. I DE STILLE VENNOOT. „Tijdens de gehele duur van de I Verscheidene Franse bladen hebben onderhandelingen te Genève hebben vandaag schamper gereageerd op een Adenauer en De Gaulle samen met succes verhinderd, dat topbesprekin- gen werden gearrangeerd. Tussen deze twee mannen bestaat een band: een vastbeslotenheid om de Britse invloed op het vasteland te vermin deren, zowel politiek als economisch", aldus de „Daily Herald". De onafhankelijke rechtse „Daily Express" verklaart onder de kop: „deze man is gevaarlijk", dat bonds kanselier Adenauer „de ruzie tussen Rusland en de Ver. Staten wil laten voortduren, alleen maar om Oost- Duitsland en de gebieden verder naar het Oosten, die na de oorlog aan Po len zijn gegeven, terug te krijgen. De politiek van Adenauer zou tot oor log kunnen leiden", aldus de „Daily Express". In Amerika wordt momenteel een nieuw soort overhemd verkocht, dat tevens dienst kan doen als reddings gordel. Dit nieuwtje op modegebied kan geleverd worden in de kleuren bruin, blauw en rood, en kan zowel door mannen, vrouwen als kinderen worden gedragen. Wanneer iemand met z'n overhemd te water raakt, verandert het hemd direkt in een reddingsgordel, waarop men gegarandeerd drie kwartier kan drijven. In een apart zakje zit een che misch preparaat dat door aanra king met water, een dusdanige che mische reactie veroorzaakt, waar door het overhemd wordt opgebla zen, zodat men gemakkelijk kan blij ven drijven. De prijzen van de hemden liggen ongeveer tussen de 8 en 10 dollar. Het zakje met het chemische preparaat kan voor de spotprijs van 39 dollar cent worden vernieuwd. Hoe het overhemd reageert wan neer men ermee in de regen loopt, is nog niet bekend. Een man, die bij het bagage depót van het station van Glasgow een verkeerde koffer had ontvangen, heeft er een bedrag van 5.000 pond sterling ruim 50.000 gulden in aangetroffen, aldus heeft de politie dinsdag meegedeeld. De politie neemt aan, dat dit een deel is van de 38.000 pond sterling, die in april uit een bank werden ontvreemd. bericht, ook al in de „Daily Herald' dat Duitse geleerden zouden meewer ken aan de ontwikkeling van de Fran se atoombom. een verdrag geen eigen kernwapens mag vervaardigen, zou de .stille ven noot" van Frankrijk in het atoompro ject zijn. Verondersteld wordt, dat West- Duitsland zowel contanten als tech nische kennis levert en dat op Fran se stations voor atoomonderzoek Duit se geleerden werken. Het ministerie van Defensie in Bonn noemde de berichten, dat West-Duitsland zou deelnemen aan de produktie van de Franse atoom bom „absurd". Een officiële woord voerder voegde er aan toe niet te we ten of misschien Duitse deskundigen cp particuliere basis aan de vervaar diging van een Franse atoombom meewerkten. Het Franse ministerie van Defen sie zei van niets te weten. Macmillan boos. De Britse minister-president, Mac millan is verstoord over de regelingen van president De Gaulle van Frank rijk voor de komst van president Eisenhower naar Europa, aldus schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" deze week. De Gaulle heeft Macmillans eerste voorstel tot een bespreking van de westelijke Grote Drie te Londen kort weg van de hand gewezen. Macmillan West-Duitsland, dat op grond van is „woedend", aldus het blad. CASTRO GEWOND? Volgens de Amerikaanse commen tator Drew Pearson is Fidel Castro in het afgelopen weekeinde bij de contra-revolutionaire verwikkelin gen in Havanna door een kogel ge wond. Dit is, naar Pearson uit gewoon lijk betrouwbare bron vernam, de reden waarom de Cubaanse premier niet naar Santiago in Chili gaat voor de Pan-Amerikaanse minister-con ferentie. Het is niet bekend of Castro ernstig gewond is, doch men ver wacht dat binnenkort bekendge maakt zal worden dat hij ziek is, al dus Pearson. De veiligheidstroepen van de Cu baanse regering hebben dinsdag in geheel Cuba arrestaties verricht en meer dan een ton wapens buitge maakt. Maandagnacht en dinsdagochtend vroeg is in verscheidene voorsteden van Havanna schieten gehoord doch verder is het rustig gebleven. Castro kwam de kamer binnen. Volgens het Amerikaanse blad „Miami News" heeft Castro, in het weekeind zelf een' einde gemaakt aan De Amerikaanse commissie voor regeling van Indiaanse klachten is na een studie van elf jaar tot de conclusie gekomen, dat driekwart van de grond in Californië indertijd aan Indianen toebehoorde. De kwes tie is onderzocht nadat vertegen woordigers van de 37.000 Indianen in Californië hadden geklaagd, dat indertijd, d.w.z. in maart 1851, de federale regering in Washington het Indiaanse grondbezit zonder meer en zonder schadevergoeding had overgenomen. Mogelijk zal de uit spraak van de commissie tot gevolg hebben dat alsnog schadevergoeding betaald moet worden. Hiermee zou den dan miljoenen gemoeid zijn. een bijeenkomst van contra-revolu tionairen. Castro maakte daartoe ge bruik van adjudanten die hadden voorgegeven tot de samenzweerders te behoren. De samenzwering had, aldus de „Miami News", het punt bereikt f-eld de voorname medische ge- melijk zakenlieden die zich gedu- Vrijdag a s. ook geen plicht tot onthouding Het KNP verneemt, in tegenstelling met wat gisteren in de kranten stond vermeld, dat de Pauselijke dispen satie voor vigilie van Maria ten Hemelopneming, zich ook uitstrekt tot onthouding van vlees en jus uit vlees. Door een vertalingsfout van de Franse omroeper van de Vaticaanse Radio werd er in het oorspronkelijk bericht slechts gesproken van dispen satie van de vastenplicht. Men mag dus vrijdag a.s. ook vlees en jus uit vlees gebruiken. Staatssecretaris Calmeyer gelast maatrege'en Naar aanleiding van TBC-besmeiting De legervoorlichtingsdienst deelt mede: „De staatssecretaris vah defensie M. R. H. Calmeijer heeft in de ge beurtenissen, welke tot de besmetting van 18 militairen in het garnizoen Ede met tbc hebben geleid, aanlei ding gevonden de volgende maat regelen te gelasten: 1. insluiting bij de verzending van gegevens betreffende de controle van militairen, die met tbc-patiënten in contact zijn geweest, van een bewijs van ontvangst, dat getekend en ge dateerd dient te worden terug ge zonden. 2. invoering van een door iedere militair van de koninklijke land macht steeds bij zich te dragen en bij ieder medisch onderzoek te tonen identiteitsbewijs, waarop tevens zijn peerd voelden door Castro's econo mische hervormingen en militairen, die trouw zijn gebleven aan de afge zette president Batista. Agenten van Castro hadden micro foons en bandrecorders in het hu s aangebracht, waar de contra-revolu tionaire leiders bijeenkwamen Toen de bijeenkomst was begonnen, ston den Castro's adjudanten, Meoyo en Morgan, op en zeiden dat allen in hechtenis genomen waren. Daarop kwam Castro de kamer bin nen. Hij vroeg verscheidene van de samenzweerders spottend welke mi nistersportefeuilles zij zouden gaan beheren, aldus de .Miami News". Het Amerikaanse tijdschrift „News week" wijdt deze week een beschou wing aan „de gedaantewisseling van de man, die nog slechts enige maan den werd afgeschreven als de onge lukkige, invalide president van een in neergang zijnde regering tot de „nieu we Ike". Het blad noemt dit ver schijnsel „een van de zeldzaamste gedaantewisselingen in de de gehele Amerikaanse geschiedenis." Waarnemers in Washington gelo ven, dat het verlies van zijn nauwe medewerkers Foster Dulles en Sher man Adams één van de redenen was, waaromEisenhower opnieuw aandacht is gaan wijden aan de buitenlandse politiek. Zijn instinctieve gevoel voor de juiste actie op het juiste ogen blik is beter dan die van Dulles en Adams, aldus „Newsweek". Ook in Afrika emanciperende vrouwen groep en rhesus factor, de vaccinatie toestand, de röntgenologische con trole van de longen, de sanering van het gebit, het brilvoorschrift, over gevoeligheid voor medicamenten enz. Verdacht wordt, dat door deze twee maatregelen voor de toekomst voorkomen wordt, dat belangrijke medische gegevens bij overplaatsing van militairen in het ongerede kun nen raken". MEELIJWEKKENDE VERHAALTJES OPGEHANGEN De Rotterdamse recherche heeft gisteren aangehouden de 30-jarige journalist A. R. uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt verscheidene vooraanstaande Rotterdammers te hebben opgelicht. Door een meelij wekkend verhaal over zijn vrouw en zoontje, die verongelukt zouden zijn, op te hangen bewoog hij de mensen tot afgifte van vrij grote geldsbedragen, in enkele gevallen zelfs duizenden guldens, aldus zegt de politie. Het geld had hij voor het grootste deel opgemaakt aan café bezoek en feestjes. DU bleef over van een Zwitserse Volkswagen Een moeder met drie kinderen werden gedood bij een tragisch ongeluk op een spoorwegovergang in Zwitserland nabij het plaatsje Oberwinterthur. De volkswagen, waarin de slachtoffers zaten werd gegrepen door een elec- trische trein op volle snelheid. De auto werd letterlijk uit elkaar gereten. De locomotief werd practisch niet beschadigd. Manoeuvre van Mao? Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft dinsdag een verklaring over de gevechten in Laos uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de communisten vastbeslo ten schijnen te zijn de spanningen in Zuid-Oost-Azië te handhaven. Het is nog niet duidelijk of dit hun enige motief is of dat het deel uitmaakt van een uitgebreide communistische opzet, aldus deze verklaring. Het ministerie sprak beschuldigin- Het gaat weer spannen in Little Rock Hardnekkige tegenstanders van ras senintegratie op de middelbare scho len in Little Rock zien uit naar stap pen van gouverneur Faubus om de toelating van zes neger-leerlingen te weigeren. Vandaag zou een demonstratie worden gehouden om hem er toe te bewegen „iets te doen". Faubus heeft echter volstaan met in een televisie rede te waarschuwen, dat de moei lijkheden voor de voorstanders van opheffing der rassenscheiding „pas beginnen". De burgers van Little Rock moes ten hun strijd tegen de opheffing van de rassenscheiding op de scholen bij de verkiezingen beslechten en alleen functionarissen kiezen, die hen niet zouden verraden, zo zei hij. Het schoolbestuur van Litte Rock heeft de leerlingen gewaarschuwd, dat met onruststokers „krachtig, eer lijk en doelmatig zal worden afgere kend" Giechelende toeristen Voor het eerst in de geschiedenis van de soedanese republiek nemen vrouwen deel aan burgerlijke zaken. Deze foto werd genomen tijdens een vergadering van e n voor vrouwen in Bamako. De Engelse pers heeft de vorige week volgestaan met hoofdartikelen verhalen, spotprenten en ingezon den stukken, waarin geprotesteerd wordt tegen het optreden van toe risten tegenover de schildwachten voor Buckingham Palace. Deze reac ties volgden op de veroordeling van I een schildwacht tot tien dagen ar rest wegens het toedienen van een 1 schop aan een Amerikaanse toeriste. Wie wel eens in Londen geweest is, weet hoe de schildwachten voor Buckingham Palace op hun post moe- ten staan als standbeelden, zij mo- j gen met hun beremutsen op het hoofd geen spier vertrekken, wat er ook gebeurt. Ook als zij te paard zitten, zijn zij onbeweeglijke en onaandoen lijke standbeelden. De staande schild wachten moeten zo nu en dan wat heen en weer lopen en het is voor schrift, dat zij dit op een bijzonder houterige manier als mechanische poppen doen. Het is dan ook geen wonder, dat het schouwspel van de schildwach ten een bijzonder attractie is voor toeristen en als zij tenminste geen Engelsen zijn dikwijls hun spot lust opwekt. Zij proberen met alle mogelijke grimassen de schildwach ten uit de plooi te brengen, trekken I haartjes uit hun beremutsen, gaan j in gekke houdingen tegen hen aan leunen voor een fototje of laten geld stukken vallen in de kaplaarzen van de ruiters. De Engelse kranten spraken er verleden week schande van. „Wij we ten, zo scheef bijv. de „Daily Mail", dat deze mannen, die een moeilijke j taak hebben gekweld worden door 1 mensen, die hen belachelijk willen maken. Deze variëren van vrouwe lijke filmsterren, die op publiciteit uit zijn, tot bezoekers, die leuk wil len doen. Zij geven allen blijk van slechte manieren." De Engelsen zijn nu eenmaal ver zot op traditionele plechtigheden en vertoningen, en slechts weinigen be grijpen, dat het vasthouden aan oude gebruiken ook wel eens zinledig en dwaas kan worden. In een commentaar in het socia listische blad „Daily Harald" wordt evenwel gezegd, dat het betrekken van de wacht voor Buckingham Pa lace „een van de dwaaste en laagste der rituelen is waarmee wij, als natie, zijn behept. Aanhoudend onbestendig De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: gen van Noord-Vietnam tegen, dat de V.S. bases in Laos oprichten, en her haalde haar mening dat de rebellen gesteund en geleid worden door Noord-Vietnam. In Britse diplomatieke kringen wordt er aan herinnerd, dat Mao Tse- toeng het vorig jaar de beschieting van de eilanden in de Straat van For mosa heeft geïntensiveerd toen Chroesjtsjef in Moskou over het hou den van een topconferentie sprak. Chroesjtsjef begaf zich tenslotte naar Peking voor persoonlijke besprekin gen met Mao. Nu er een verbetering in de be trekkingen tussen Amerika en Rus land in de maak is, menen de Britse deskundigen dat Mao er naar streeft nieuwe internationale incidenten in het leven te roepen niet alleen om de druk aan het binnenlandse front wat te verminderen maar ook om meer invloed te krijgen op de betrekkingen tussen Oost en West. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (medegedeeld door he K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELVALLIG Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige re gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. 13 Aug.: zon op 05.19; onder 20.10; maan op 15.53; onder 00.05. Hoogwaterstanden 13 Aug.: v.m. 9.45; nam. 10.23. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 23 C. STOCKHOLM onbew. 25 OSLO onbew. 28 KOPENHAGEN zw. bew. 26 ABERDEEN regen 22 LONDEN zw. bew. 22 AMSTERDAM regenbui 18 BRUSSEL regen 22 LUXEMBURG mist 18 PARIJS zw. bew. 26 BORDEAUX zw bew. 22 GRENOBLE zw. bew. 27 NICE onbew. 26 BERLIJN h. bew. 27 FRANKFORT mist 24 MüNCHEN regen 24 ZüRICH zw. bew. 25 GENèVE zw. bew. 25 LOCARNO zw. bew. 26 WENEN zw .bew. 25 INNSBRUCK geh. bew. 27 BELGRADO 1. bew. 31 ATHENE onbew. 35 ROME onbew. 34 AJACCIO h. bew. 29 MADRID onbew. 27 MALLORCA onbew. LISSABON onbew. 25 Oceaan komt een krachtige weste lijke luchtstroming voor, die eindigt boven West-Europa. In verband daarmede komen oceaanstoringen dicht in onze omgeving tot stilstand, waardoor het weer een onbestendig karakter behoudt. Een randstoring van een depressie, die boven de Noordzee is gelegen, bracht van morgen in ons land weer regen. Een volgende kleine storing bij de ingang van het kanaal zal vannacht en mor gen plaatselijk wat regen veroorza ken. Het warme zomerweer wordt intussen steeds verder naar het oos ten en zuiden teruggedrongen. Het front, dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht en de koelere in onze streken, lag vanmorgen over de zuidelijke Oostzee, Polen en van daar naar Noord-Italië, waar het Gelijk is voor allen de aanvang en doordringen van de koelere lucht het einde van het leven, aanleiding gaf tot onweersbuien. (Wysh.)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1