0SHODR Hazerswoude's nieuwe burgemeester geïnstalleerd MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 oen sensatie f ,,J. Henry Dunani" vertrolc uit Leiden met 70 zieken aan boord Het Roode Kruis-hospitaalschip, de de reizigers een muzikale afscheids- J Henry Dunant, is onder een stra- groet te brengen. De heer E. Moens, lende zon uit Leiden van de Haven- j penningmeester van de afdeling Lei kade vertrokken. 70 Patiënten zijn den van het Roode Kruis hield een aan boord: 48 dames en 22 heren; zij korte rede aan boord, mede namens zijn afkomstig uit Leiden en plaatsen in de omgeving. Van zes uur af van morgen zijn de chronisch zieken en invaliden, die zo gelukkig zijn deze tocht te kunnen meemaken, in het schip ingeladen. Om half elf arri veerden de laatsten en enige minuten over elf stond de kapitein, de heer M. Poot, op de brug en daverde er over de kade de afscheidsgroet van dit prachtige schip. De verpleegsters en het ander per soneel aan boord stond op het pro menadedek aangetreden; de Roode Kruismars schalde uit de radio-in stallatie aan boord en de „trossen werden losgesmeten". Het schip be gon aan zijn reis door Neerlands wa teren. een reis die één week zal du ren en die de toeristen onder meer naar Kampen zal voeren. de afdeling Gouda, waarin hij onder meer dank bracht aan de verschillen de charitatieve instellingen en ver enigingen, die dank zij giften deze reis mogelijk maakten. Hij dankte ook het Corso-comité van Rijnsburg en directie en personeel van de Vei linghal Flora te Rijnsburg voor de bloemversiering, die men aan boord had aangebracht. Hij wenste de schepelingen een be houden vaart. Kwart over elf ver dween het schip door de Zijlbrug op weg naar zijn eerste bestemming: Schoonhoven. Wij hopen elke dag een kort reis verslag te kunnen plaatsen, dank zij een „speciale verslaggever" aan boord. Katwijkse Reddingsbrigade toonde reddingen ter zee en uit de lucht Dat was de vijfde ziekentocht, die door de afdelingen Gouda en Leiden van het Roode Kruis worden georga niseerd. Vier maal heeft men gebruik gemaakt van de „Kasteel Staverden". Op 't eerste lustrum heeft men van dit nieuwe schip gebruik mogen ma ken en de verpleegsters verklaarden zonder uitzondering, dat het een lust is op dit schip te kunnen werken. Op de „Kasteel Staverden" was het min of meer behelpen. De bouwers van de „Henry Dunant" hebben ge bruik gemaakt van de ervaringen die men op de Kasteel Staverden" heeft opgedaan. Zoals men zich zal herin neren werd de „J. Henry Duand" ge bouwd dank zij de medewerking van de Ned. Industrie, het rampenfonds en verschillende Roode Kruis-afde- lingen. Het getal verbeteringen in dit ruime frisse schip zijn niet te tellen op dp vingers van twee handen. Eén ervan is de wasgelegenheid voor het verplegend dames-personeel. „Vroe ger hadden wij de beschikking over een klein tankje", vertelde één van de zusters, „en elke morgen, gaf dat veel gedrang, want de laatsten von den een „lege kraan". Nu zijn er kra. nen genoeg en het water stroomt overvloedig. Er zijn twee dekken, waarin de bedden en stoelen van zie- ken en invaliden een plaats vinden. Zij hebben door ruime ramen een goed uitzicht op het landschap, dat het schip passeert. „Scheepsdokter" is de Leidse arts, mej. Geertr. Verbrugge, voorts varen naast de bemanning dertig dames verplegend personeel mee. De Burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot bezocht van morgen het schip en hij onderhield zich met de patiënten en de scheeps- leiding. Het Politie Muziekgezelschap stond rond tien uur aangetreden om Bij een poging een waterval te fotograferen in Noord-Noorwegen is zaterdag in de Skiboth-rivier ver dronken de 27-jarige Nederlandse student Vermot, die al sinds enige jaren woonachtig was in Geallivare in Noord-Zweden. Zijn echtgenote, een Zweedse, is vrij ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in lYomsö. Het echtpaar Vermot maakte een vakantietocht. Toen de heer Vermot een foto wilde maken van de Rivijok- watervallen, heeft hij zich te dicht bij het water gewaagd. Zijn vrouw is hem in de schuimende rivier nage sprongen. Beiden echtelieden werden door het kokende water meegesleurd en kwamen in de 30 meter hoge waterval terecht. Als do- r een won der heeft mevrouw Vermot het on geluk overleefd. Zij is erin geslaagd aan wal te komen, waar voorbij gangers haar later hebben gevonden. De heer Vermot is in de waterval om het leven gekomen. De belangstelling was overvloedig, de zon royaal en de verwachtingen hooggespannen, toen zaterdagmiddag om 3 uur de Katwijkse Reddings brigade in samenwerking met de Marine Luchtvaartdienst van Val kenburg en de Kon. N.Z.H. Red dingsmij haar jaarlijkse reddings manoeuvres op het Zuiderstrand ter hoogte van 't Rotterd. Zeehospitium begon. De opening geschiedde door de voorzitter van de Katwijkse Red dingsbrigade, de heer D. C. O. Boek hoven. De Sikorsky 55 „Salome" brengt een zieke op brancard van het schip naar het strand. Hierna gaf de heer B. Wouda een kleine toelichting over de te houden demonstraties, waarna de leden van de K.R.B. voor het voetlicht traden om te demonstreren met diverse red dingsmethoden, daarbij gebruik ma kend van het varend materiaal en reddingsmateriaal der brigade. Hier- Zie advertentie op paqina 4 (Advertentie). Parochiële jeugd-sportontmoeting Meerburg-Groenendijk omtrent werden diverse explicaties aan het publiek doorgegeven. Het was een indrukwekkende ma nifestatie van hetgeen vrijwilligers doen om het leven van de medemens te redden en te beschermen. Getoond, werd, hoe ook met de Hunter-helikopter in geval van nood drenkelingen kunnen worden gered. Na deze proeven van bekwaam heid, werd een redding per vliegtuig gedemonstreerd, waaraan de vlieg- dienst van Valkenburg meewerkte. Bijna over de zee scherend zochten de piloten de drenkeling en zo gauw zij deze hadden gevonden, werd ter plaatse een rookbom geworpen, het geen voor de naderende helikopter de plaatsbepaling was. De drenke ling in zee had inmiddels al uit een der vliegtuigen een rubberboot als tijdelijke reddingsboei toegeworpen gekregen en de helikopter kwam on bewogen boven de zee staan om het slachtoffer aan een lijn binnen te halen. Nog geen vijftien minuten nadat de Neptune boven zee was verschenen, landde de helikopter al met de drenkeling op het strand, waar het een en ander gereed stond. Ook was men op deze middag tuige hoe een aantal kikvorsmannen in de helikopter stapten en in werden uitgegooid. Zij gaven daar een zwemdemonstratie om tenslotte door de motorstrandreddingsboot „Baron van Cattendijcke" van de KNZHRM onder leiding van schip per G. Messemaker en zijn mannen te worden opgevist. Het een en an der gaf een beeld van de paraatheid van deze ploeg en tevens van de uit stekende verstandhouding met de Katwijkse Reddingsbrigade. Ook werd nog een roeiwedstrijd gehouden met vletten tussen de le den van de K.R.B. en marineperso neel van Valkenburg, die gewonnen werd door de K.R.B., zodat de wis selbeker, beschikbaar gesteld door V.V.V., voor de derde maal in han den kwam van de Katwijkse Red dingsbrigade en thans definitief in hun bezit blijft. De oefeningen gaven wederom een uitstekende indruk van samen werking op reddingsgebied tussen een onzer vrijwillige brigades, de marineluchtvaartdienst en de KNZH RM en als organisator heeft de KRB zich op buitengewone wijze van haar taak gekweten. De politie had een moeilijke taak de grote menigte achter de lijn te houden, waarvoor de KRB veel dank verschuldigd is, in het bijzonder ten opzichte van de hulppolitie, die zulks geheel belan geloos doet. Ook werd zaterdagmiddag de jaarlijkse wandeltocht gehouden, uit geschreven door de wandelsportver eniging „Amicitia" in samenwerking met VW. Behalve inwoners van Katwijk en alhier vertoevende gasten, is door wandelaars (sters) uit alle windstre ken aan deze wandeltocht deelgeno men. Een groep van 5060 personen kwam uit Kapelle aan de IJssel. Voorafgegaan door de drumband van de Katwijkse Wandelsportver eniging „Amicitia" werden de wan delaars (sters) bij hun terugkomst van het gemeentehuis naar de start plaats begeleid. Na het volbrengen van de tocht werd een keurig uitgevoerde me daille uitgereikt. In de 10 km. groe pen werd de le prijs uitgereikt aan de WSV Jong Leven uit Kapelle aan de IJssel en de 2e prijs viel in han den van de Kampeervereniging KVK uit Katwijk aan Zee. De 1ste prijs 15 km. groepen: WSV Jong Leven uit Kapelle aan de IJssel en tweede werd op dit parcours de Kampeer vereniging „KVK" uit Katwijk aan Zee. Het beeld van de H". Maagd Ma ria, patrones van de Alpinisten, dat enkele weken geleden op de top van de „Reuzentand" in het massief van de Mont Blanc was opgericht, is door het noodweer, dat in het gebied ge woed heeft, vernield. Meerburg jeugd won met 10 punten verschil De ontmoeting op sportgebied tus sen Meerburg en de Groenendijk was een herhaling van de ontmoeting van het vorig jaar, waarbij Groenendijk gastheer was. Dit maal was dit voor recht derhalve aan Meerburg be schoren maar, waar Meerburg nog steeds niet beschikt over een sport terrein, moest wederom van het ter rein van St. Bernardus gebruik wor den gemaakt. De dag begon met een Hoogmis in de Meerburgkerk, waar vele jonge ren aanwezig waren, en werd gevolgd door een gezamenlijk ontbijt in de parochiezaal. Hier werden zij ont vangen en toegesproken door de or ganisatoren van deze dag, Bart God- dijn van de Meerburgparochie en Leo v. d. Ven van de Groenendijk. Deze twee, op wier schouders he. leeuwen deel van de organisatie drukte, heb ben voortreffelijk werk geleverd. De uitslag? Wat doet deze er eigen lijk toe. Hoofdzaak is, dat de jeugd van beide parochie's zich in een on derlinge krachtmeting naar keuze heeft kunnen vermaken en nader tot elkaar is gebracht. Zo moet men deze ontmoetingen bezien en niet het wedstrijdelement inschakelen. Ge lukkig hebben de deelnemers dit ten slotte ook zo gezien en kon een on derling verschil over een uitslag tot tevredenheid worden geregeld. Het is nu eenmaal niet mogelijk bij dergelijke ontmoetingen streng aan wedstrijdbepalingen vast te hou den. Dit vereist een organisatie, die voor dit soort ontmoetingen nu een maal niet mogelijk is. Niettemin wa ren er toch enkele aantrekkelijke staaltjes athletiek te bewonderen, omdat er verscheidene geroutineerde athleten meededen. Bij Meerburg was het de bekende Bataven-loopster J. Dorlandt en bij de heren J. Vlas veld. De Groenendijk telde in haar ge lederen J. Hoeks, J. Kraan en B. Kraan, alle drie bekende lowers. J. Hoeks werd onbedreigd winnaar op de 800 m. voor de beide Kraan's ter wijl R. Bakker van Meerburg een goede vierde werd. De 1500 m. werd een spectaculair nummer dank zij het goede lopen van R. Bakker. J. Hoeks kwam op dit nummer niet uit, zodat de algemene overtuiging was, dat dit een uitgesproken overwin ning zou wor.'en voor een der beide Kraan's. Deze dachten er blijkbaar ook zo over, want rustig handhaafden zij zich vooraan, elkaar steeds af wisselend aan de kop. Maar in hun voetspoor bleef daar steeds Rinus Bakker, die geen centimeter prijs gaf. Dit bleef zo tot de laatste 50 meter, toen gingen de beide Kraan's zij aan zij op de finish af, blijkbaar besloten op deze wijze over de eind streep te gaan. Maar Bakker beschikte over een formidabele eindspurt en verraste beide Kraan's door hen op de laatste meters, zij het binnendoor, te pas seren en als eerste te finishen. Een opmerkelijke prestatie van Bakker om zich te handhaven tegenover een paar cracks als de beide Kraan's. Bij de dames was Joop Dorlandt een eenzame die op haar nummers geen tegenstand had en zich in de loopnummers en verspringen verre de meerdere toonde. Maar individu ele prestaties waren niet doorslag gevend want het puntentotaal ten slotte zou uitmaken in wiens voor deel deze ontmoeting zou worden be slist. De vorige ontmoeting eindigde in het voordeel van Meerburg met slechts 1 punt verschil. Ditmaal be sliste de uitslag van een volleybal wedstrijd of de balans naar de Groe nendijk of Meerburg zou overslaan. Doordat Meerburg 1 wedstrijd meer won werd het tenslotte 183 tegen 173 pnt. in het voordeel vé.n Meer burg. Met een gezellige dansavond o.l.v. Theo Wisse met zijn band „The Rhythme Club" werd deze besloten. De voetbalwedstrijd, die oorspron kelijk op het programma stond, zal, daar er op het St. Bernardusterrein nog niet gevoetbald mocht worden, op een nader te bepalen datum wor den gespeeld. Voor deze wedstrijd is een aparte beker beschikbaar ge steld. De loco-burgemeester, de heer C. A. van Dam, omhangt de nieuwe bur gervader van Hazerswoude, de heer A. Smit, met de ambtsketen na diens installatie. Kweker uit De Kwakel in sloot verdronken Zondagmorgen vroeg is de 38-ja- rige kweker J. J. Zaal uit De Kwa kel in een langs zijn land lopende sloot verdronken. Om ongeveer vier uur begaf de heer Zaal zich naar zijn bloemenkassen om deze voor een naderende onweersbui te gaan slui ten. Toen zijn vrouw na enige uren bemerkte, dat haar man niet was te ruggekeerd stuurde zij haar inwo nende vader op onderzoek uit, doch deze vond alleen zijn kleren. Hierna werd een speurtocht onder nomen door verschillende buren, bij gestaan door de rijkspolitie met een speurhond. Deze ging terstond in een overdwarsliggende praam en bleef halverwege stilstaan. Niet lang daar na werd het levenloze lichaam van de heer Z. gevonden. Men neemt aan, dat Z. zich heeft willen verfrissen en gewoontegetrouw even langs de praam is gaan hangen, doch het kou de y/ater is hem vermoedelijk nood lottig geworden. Hij was de zwem kunst niet machtig. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. De verslagenheid in het dorp en het medeleven met de zwaar getroffen familie is groot. Z0ETERW0UDE Geslaagd Voor het examen voor coupeuse te Haarlem zijn geslaagd de dames F. Oostdam, A. v. d. Salm, S. van Leeuwen en C. Wolvers, leerlingen van de H. Hartschool al hier. Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft eervol ontslag ver leend aan de weleerwaarde heer P. H. van Roozendaal, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw van Fati- ma te 's Gravenhage. Kapelaan van Roozendaal is be noemd tot vlootaalmoezenier. Oud deken A. Kollenberg van Purmerend geheim kamerheer Z.H. de Paus heeft benoemd tot zijn geheim-kamerheer de hoogeerw. heer Adr. Hollenberg, sinds 25 aug. 1941 rustend pastoor en oud-deken van Purmerend. Mgr. Hollenberg, die woont in de St. Lidwina-stichting te Purmerend, viert zaterdag 15 aug. zijn 60-jarig priesterfeest en is een oud-klasgenoot van de dan eveneens jubilerende bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Mgr. Huibers kwam vanmorgen oud-deken Hollen berg persoonlijk opzoeken om hem \an de hoge benoeming op de hoog te te stellen. Pater Kurver o.l m van Leiden naar Nijmegen Pater Benignus Kurver o.f.m., die sedert 1957 godsdienstleraar was van het r.k. Lyceum St. Bonaventura aan de Mariënpoelstraat te Leiden, is verplaatst naar Nijmegen. Hij krijgt daar de functie van studen tenkapelaan aan de Nijmeegse uni versiteit. In Leiden wordt hij opge volgd door pater Agnus Beekman o.f.m., thans directeur van de jeugd- Derde Orde in Maastricht. WINTERGROENTE IN DE ZOMER Op de veiling te Pijnacker is zaterdag de eerste boerenkool aangevoerd. Deze groente, winterkost bij uitstek, was door de hete zomer zo vroeg volwassen geworden dat de teler Haket de stap waag de en de boerenkool tijdens een zomerse temperatuur ter vei ling bracht, Een hoge prijs kon hij niet maken, de handel wilde er nog niet erg aan. Tenslotte kocht een groentehandelaar uit Gouda de partij voor zeven cent per kilo. De normale prijs draait altijd rond 12 cent. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding 9.55 Een boek v. h. geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11 00 V. d. zieken 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws 1315 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Amus. muz. 14.50 Kamermuz. 15.25 V! d. jeugd 16.30 Tussen Mythe en werkelijk heid, caus. 16.45 Bariton en piano 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws 18 15 Pia- nopsel 18.30 R.V.U.: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door Dr. C. de Jager. Eerste lezing. 19 00 Paris vous parle 19.05 Gram. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.35 De Staatssecretaris en zijn stokpaardje, hoorsp. 21.40 Lichte muz. 22.00 Journ. 22.15 Viool en piano 23.00 Nieuws 23.15 Beursber. v. New York 23.17-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters 10.20 Lichtbaken, caus. 10.35 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11 50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok-Noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen 14 45 Gram. 15.00 Metropole ork. 15.30 Gram. of progr. v. d. jeugd 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beursber. -17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jonge Surinamers zingen en spelen voor U door Rudy Bedacht 18.00 Kamerkoor en sol. 18.20 Regeringsuitz.: Vlieg tuigen beschermen de landbouw. Het werk van het Europese Landbouw- luchtvaart Centrum, door Dr. W. J. Maan, directeur van het Europese Landbouw'uchtvaart Centrum 18.30 V. d. jeugd 18.45 Gram. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje 19.30 Gram. 20.30 Vacantiewetenswaardig- heden 21.00 Gram 22.00 Koor, sol., or kest en orgel 22.35 Wereldkampioen- sch. wielrennen 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. (Evtl. 23.45-23.50 Rep. wereld- kamp. wielrennen). TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20-22.25 Speelfilm.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8