Maspes kwam terug en versloeg titel-favoriet Rousseau duidelijk Italiaan Gasparella prolongeert titel bij amateursprinters JAN DERKSEN HAALDE DE DERDE PLAATS Van der Lans, na prachtige rit, uitge schakeld bij amateur-achtervolging ROUSSEAU ZORGDE VOOR INCIDENT Nederlandse amateurstayers in de tweede serie aan de top Pechvogel Gaignard heeft afgedaan MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Italiaanse verrassing bij prof-sprinters „Hoor je dat. papa is de beste fletser van de hele wereld". De 27-ja- rige Antonio Maspes, die zo juist zijn vier jaar jongere rivaal Michel Rous seau de keizerskroon van de profsprin ters had ontnomen, trachtte tot vier maal toe met deze woorden het kleine ventje, dat op zijn schouders gezeten hoog boven de opdringende menigte uitstak, van de belangrijkheid van dit moment te overtuigen. De 2'/t jaar oude Roberto Maspes begreep er echter niets van. Zijn uitgelaten vader overlaadde hem met kussen en dat vond hij ten aanschouwe van zoveel mensen maar vervelend. Maspes had revanche genomen voor de vernederende nederlaag, die hij het vorige jaar in de halve finale tegen Rousseau had geleden. Revanche op een wijze, die geen twijfel liet en het prettigste van alles was, dat Maspes de regenboogtrui, die reeds in 1955 en 1956 zijn schouders had gesierd, nu weer een jaar lang zal mogen dragen.. Iedereen was tevreden. Het werd een stukje Italië daar op het middenterrein. De Italianen vielen elkaar om de hals en de Nederlanders, blij met de prachtige derde plaats van „good old" Jan Derksen, gingen van de weeromstuit meedoen. En ook de 15.000 toeschouwers, die deze middag zulke voortreffelijke sport hadden gezien, deden een duit in het zakje. De ovaties rolden van de tribunes: voor Maspes, voor verliezer Rousseau en voor de va derlandse troef Jan Derksen. Zo goed als Derksen zaterdagavond in de kwartfinale tegen Sacchi had ge reden, zo slecht ging het zondagmiddag in de halve finale tegen Maspes. Het was of Derksen alle wijze lessen uit zijn lange loopbaan had vergeten. Als een beginneling nam hij in beide ritten de kop, zat zenuwachtig als een haas ach terom te kijken en werd tweemaal op precies dezelfde wijze geklopt. Bij het ingaan van de laatste 200 meter kwam Maspes gelanceerd en was halverwege de laatste bocht al zeker van de zege Duitser Rudi Altig de grote favoriet De grootste verrassingen op dit eer ste weekeinde van de wereldkampioen schappen vielen bij de amateurachter volgers. De Engelsman Norman Sheil, die het vorige jaar in Parijs de wereld titel' veroverde, kwam niet eens door de voorritten. Zijn tijd van 5 min. 8.3 sec., vroeger vaak goed voor een regen boogtrui, bracht hem na de eliminatie- ritten op de dertiende plaats en er wa ren maar acht kwart finaleplaatsen be schikbaar. Een verrassing was ook, dat de Ita liaanse kampioen Testa in de kwart- v _r finales door de Zwitser Willie Trepp %SSPU*£rL??E? 2? werd uitgeschakeld. Dinsdagavond a.s. r""""' zullen in de halve finales de Westduit ser Altig, de Italiaan Valotto, Willie Trepp en de Franse surprise De Lattre uitkomen, waarbij een ieder Rudi Altig als de toekomstige titelhouder tipt. zette. Rousseau ving hem prachtig op, maar leek toch geslagen toen Maspes bij het uitkomen van de laatste bocht langszij kwam. De Italianen juichten te vroeg. Want terwijl Maspes in volle snelheid aan het laatste rechte eind be gon ontbrandde de tweede trap van de raket-Rousseau. Het was niet niet te ge loven. Centimeter voor centimeter vocht Rousseau van zijn achterstand weg en klopte Maspes met een kwart wiel. In de tweede rit dwong Maspes na een korte sur place Rousseau de kop te nemen. Tien meter voor de .streep, die de laatste 200 meter aangeeft, zette Rousseau aan, maar nu was hij te laat. Maspes kwam gelanceerd en klopte de Fransman met anderhalve lengte. Het denis i beslissende rit raakte Rousseau de kluts plaats veroverd. Derksen doceerde. Jan Derksen, nu geheel bevrijd van de druk van een eventueel nieuw kam pioenschap, was in de ritten om de der de plaats een geheel ander mens. Wel iswaar won Debakker de eerste rit met banddiktë, maar Derksen, die de Belg de fijne kneepjes van het metier heeft bijgebracht en hem bij wijze van spre ken beter kent dan zichzelf, nam in de volgende ritten revanche. Tweemaal kreeg de pupil van de leermeester een lesje in taktiek en snelheid. De tweede rit won Derksen in 11.6 sec. over de laatste 200 meter en in de beslissende rit kwam Debakker er evenmin aan te pas. Derksen had een fraaie derde Fel gevecht. Onder een haast ondragelijke span ning begonnen Maspes en Rousseau aan de finale. In de eerste rit moest Rous seau van kop vertrekken. Als slakken kropen de rivalen over de baan tot Maspes voor de Marathontribune aan- Van de Nederlanders viel Jan Buis tegen. Hij startte in de voorronde tegen Sheil en liet de uiterst matige tijd van 5 min. 17.9 sec. afdrukken. Dan deed Piet van der Lans het heel wat beter. ,,AI gaat u op uw hoofd staan, ik kom niet" Het eerste incident van de we reldkampioenschappen kwam zich zaterdag aandienen. Een omzetting in het programma was er de oorzaak van. De wed- gtrijdcommissarissen hadden be slist, dat de achtste finales sprint professionals niet zaterdagavond doch zaterdagmiddag zouden wor den gereden. Door een of andere oorzaak zijn de Japanners hiervan onkundig gebleven. Toen Rousseau en Yoshida aan de start werden - geroepen verscheen alleen de Franse titelhouder. De Japanner was in zijn hotel. Rousseau vertrok alleen en plaatste zich dus door een walk over in de kwartfinales. Het publiek loeide, brulde en Rousseau werd uitgeflo ten. Merkwaardig genoeg kreeg het publiek zijn zin. De commis sarissen lieten bekend maken, dat de achtste finales toch in de avonduren zouden worden gereden. De wereldkampioen nam dit niet. Hij deelde de heren mee, dat hij had gereden en dat hij zich had ge plaatst. „U kunt op uw hoofd gaan staan, maar vanavond kom ik niet" was wat Rousseau de commissarissen duidelijk maakte alvorens hij in de tunnel naar het rennerskwartier verdween. De 18-jarige Sassenheimer moest als een der laatsten rijden tegen de onbe kende Tsjech Duchon in de baan en had de moeilijke taak om binnen de 5 min. 8.2 sec. te blijven, wilde hij zich bij de laatste acht plaatsen. Van der Lans 'de ruimschoots. Met 5 min. 5.6 sec. tste hij zich als zesde. Hij trof het echter niet, dat hij in de kwartfinale tegen de snelle Italiaan Valotto, de enige, die met Altig in de voorronde beneden de 5 min. was gebleven, moest uitkomen. Beiden hadden een zeer snelle start na de eerste ronde was er van enig voordeel geen sprake. Toen won Van der Lans een half metertje. Het was de enige keer, dat hij eerder de rode lam pen zou doen aanflitsen. Want in de derde ronde kwam Valotto terug en ging iets eerder dan Van der Lans over de streep. Het was de ommekeer in deze strijd. Van der Lans moest hierna IHet erepodium in het olympisch sla- dion na de beslissing voor het wereld- I kampioenschap sprint profs: v.l.n.r Rousseau, Maspes en Derksen met daar- uitstekende tijd van o*min. <k:t sec. voor het zoontje van Maspes. Nederlanders allen uitgeschakeld De 24-jarige Vlanetino Gasparella heeft de Italiaanse keuzeheren, die hem het vorige jaar na het veroveren van de regenboogtrui bij de amateur- sprinters overhaalden nog een jaar buiten de rijen der beroepsrijders te blijven om ook in Amsterdam een sterke troef te hebben, niet teleurgesteld. Evenals in Parijs werd de finale van de amateursprint een volkomen Italiaanse aangelegenheid. Opnieuw vond Gasparella in de eindstrijd zijn landgenoot Gaiardoni tegenover zich en voor de tweede maal in successie was Gaiardoni kansloos tegen de Italiaanse kampioen. Itali laanse aangelegenheid Gasparella maakte tijdens de rijste brijberg van voorritten, acht-, kwart en halve finales slechts eenmaal een foutje. Dat was in de eerste rit van de halve finale tegen de Belgische coming- man Leo Sterckx, die bij verrassing voor de Marathontribune demarreerde en met een kwart wiel won. Het bleef bij die ene misrekening, want overigens was Gasparella ongenaakbaar. Een verrassing bij de amateursprinters was, dat geen der Gemenebestsprinters, die in de laatste jaren steeds een grote rol speelden, er in slaagde tot de laat ste vier door te dringen. De strijd om de derde plaats tussen Gruchet, die het vorige jaar tot teleurstelling van zijn landgenoten al in de achtste finales was uitgeschakeld en de Belg Sterckx verg de drie ritten. Sterckx, die na zijn zege op Gasparella triomfantelijk had rond- geschreeuwd dat hij wereldkampioen zou worden, won de eerste maar moest het daarna tweemaal tegen de gerouti neerde Fransman afleggen. Geen succes voor sprintschool Al het werk van Arie van Vliet in zijn sprintschool heeft geen vruchten afgeworpen. Want evenals het vorige jaar in Parijs overleefde geen der Ne derlandse amateursprinters de achtste finales. Mees Gerritsen, niet alleen qua stijl en routine maar ook in pure snelheid veruit de beste van het drietal, verloor zijn serie kansloos. Toen Gruchet, de Belg Sterckx en Gerritsen op 300 meter voor de streep de eindspurt inzetten, werd de Haegnaar door de twee ande ren van het wiel gereden. Gerritsen kreeg nog een klein kansje in de repe- chage maar verspeelde die kans door alleen op Lewandowski te rijden. In de laatste bocht nog zat Gerritsen steeds maar achterom te kijken naar de Oost duitser, terwijl de Hongaar Bicskey op kop reed. Gerritsen maakte toen de fout iets omhoog te gaan en bood de Oost- duiser de gelegenheid onderdoor te glippen. Lewandowski greep deze kans met beide handen en vond daarna ook in Bicsky een gewillig slachtoffer. Gebrek aan routine. Aad de Graaf en Rinus Paul toonden hun gebrek aan routine duidelijk. De Graaf in zijn rit tegen Leonov en de Deen Melby, waarin de Rotterdammer alleen op de Rus lette en vergat, dat Melby ook in vorige jaren al uitsteken de prestaties had geleverd. De Graaf slaagde er imlerdaad in de Rus achter zich te houden maar Melby was onbe> reikbaar geworden. De Nederlandse stayer Van Houwe- llngen wordt na zijn rit tegen Wahl ge feliciteerd door KNWU voorzitter dr. P. van Dijk (links) en wereldkampioen schappen organisator J. v. Eek (rechts). In de herkansing nam een andere Rus, Vargachkine, revanche voor Leo nov en schakelde De Graaf uit. Rinus Paul tenslotte liet overduidelijk zien, dat hij nog heel veel te leren heeft. Hij vormde, na in de eerste rit van de repechage een figurantenrol te hebben gespeeld in het gezelschap van Binch en Bartels, een gevaar in de rit tegen Leonov en de Engelsman Barton door zijn onoordeelkundig rijden. Paul was er de oorzaak van, dat Leonov in de bocht voor de zuidelijke tribune ten val kwam en lelijke schaafwonden aan de rug en de dijbenen opliep. Toen het drietal voor de tweede maal was gestart ging Paul een duel aan met Leonov. In de laatste bocht dwong hij de Rus om hoog te gaan en liet Barton de vrije onderdoorgang waarvan de Brit dankbaar gebruik maakte. Van Houwelingen reed het veld aan stukken De eerste rit van de amateurstayers had weinig om het lijf. De Belg Uytter- hoeven vertrok van kop gevolgd door de Fransman Deconinck, de Oostduitser Schindler, de Hongaar Kanya, de Oost- duitse wereldkampioen Lothar Meister, de Italiaan Honi, de Nederlander Henk Buis en de Tsjech Venciosky. Al na enkele ronden werd het duidelijk wie de hoofdtoon zouden aangeven. Dat waren Meister, Buis, Honi en Deco ninck, die in deze volgorde na 15 van de 50 km. alle anderen al een of meer dere malen hadden gelapt. En omdat de eerste vier direkt naar de finale zouden overgaan, was de strijd toen eigenlijk al beslist. Want het lei dende viertal behoefde zich slechts te Protest hielp niet „Die is nu zo goed als werkloos" zei zaterdagmiddag een der grote mannen achter de schermen van de wielersport, terwijl hij op Roger Gaignard wees. ..Vergeet niet, dat het velodrome d'hiver in Parijs zijn deuren heeft gesloten, hetgeen hem zeker zo n 20 a 25 contracten per jaar scheelt en bovendien hebben de Fransen genoeg aan Michel Rous seau. Hij kan geen eisen meer stel len". Gaignard hoorde dit vonnis wel niet uitspreken maar wist voor zich zelf welk lot hem te wachten staat. Met het hoofd tussen de handen zat hij in de catacomben van het sta dion zijn verdriet uit te huilen. Zowel in 1957 als in 1958 was de ex-clown tot de laatste vier door gedrongen. Het vorige jaar in Parijs ont ging de kleine blonde Fransman een finaleduel tegen zijn landgenoot Rousseau in drie ritten tengen Enzo Sacchi, nadat Gaignard op fantas tische wijze de eerste rit had ge wonnen. En nu had de kleine Roger, die zo overtuigend een door hem inge diend protest kan verdedigen, nog vóór de achtste finales het veld moeten ruimen. Tot tweemaal toe vergiste de Fransman zich in de kracht van de Japanse profspinters. Tot tweemaal toe lette Gaignard al leen op een Nederlander in de serie op Hijzelendoorn en in de her kansing op Schotman en toon de eerst Takeno en daarna Yoshida toch wel iets van het metier te ver staan door van deze onachtzaamheid gebruik te maken en de zege voor zich op te eisen. Na die rit tegen Yoshida en Schot man greep Gaignard de laatste stro halm, die hem mogelijk nog de toe gang tot de achtste finales kon ver schaffen een protest. De bel voor de laatste en de twee ronden was niet geluid en daarom wilde Gaig nard overrijden. Maar zelfs Toto Gerardin, aan wiens zorgen de Fran se baanploeg is toëvertrouwd, werd Gaignard ontrouw. Deze begreep wel, dat de wed strijdcommissarissen dit protest geen kans zouden geven en trok het even snel in als het door Gaignard was ingediend. Gaignard had afgeda^p. handhaven om zeker te zijn van die finaleplaats. De Fransman Desoninck had echter hogere aspiraties. Hij begon op te rukken en verdrong Honi van de vierde plaats. Dat was na 25 km. Het ging nog even spannen toen de gang maker van Meister na 30 km. met mo- torpech uit de baan ging en de titelhou der een paar ronden op eigen kracht moest draaien voordat de reservegang maker Van der Bom hem kwam bij staan. Meister raakte twee ronden ach ter maar het deerde hem niet meer. want zijn vierde plaats was net zo goed als de eerste, die door Deconinck werd veroverd. Alleen Henk Buis werd uit eindelijk niet door de Fransman gelapt. Het internationale amateur stayers wereldje keek zijn ogen uit in de twee de rit, waarin de Nederlanders Van Houwelingen en Van der Meulen het gehele veld aan stukken reden. Zonder enige moeite won Van Houwelingen deze serie in 39 min. en 12 sec., voor zijn doen op de stadionbaan een matige tijd. Hij heeft tijdens de populaires, tij dens welke de Nederlandse amateur- stayers zich hebben kunnen bekwamen, de 50 km. al eens in iets meer dan 37 minuten afgelegd. Hij had zondag ech ter geen enkele aanleiding om zich te forceren, bepaalde zelf het tempo en reed alle buitenlanders op minstens zeven ronden. Alleen Van der Meulen kon tot de laatste vijf kilometer het tempo van Van Houwelingen uitstekend blijven volgen, maar kreeg vlak4voor het einde toch nog een lap. Van Houwelingen favoriet Van Houwelingen, die algemeen als favoriet voor de wereldtitel wordt be schouwd, was na de Italiaan De Lillo op de tweede plaats gestart, voor de Rus Smirnov, de Belgen Decoster en Vandenbergh, de Oostduitser Wahl, Van der Meulen en de Tsjech Menschy. Binnen tien minuten was het al ge beurd. Toen had Van Houwelingen zich op kop genesteld met Van der Meulen vlak achter zich en de Italiaan op de derde plaats. De rest van het veld had al een of meer ronden achterstand. V&ri Houwelingen en Van der Meulen had den er echt zin in en distancieerden zich van De Lillo, die na 20 km. zijn eerste lap kreeg. In de finale, die donderdagavond ge reden wordt, hebben zich tot nog toe de drie Nederlanders Van Houwelingen, Buis en Van der Meulen, de Fransman Deconinck, de Oostduitser Meister, de Belg Vandenbergh. de Rus Smirnov en de Italiaan Honi geplaatst. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Uitslag Zomer-Comp. 9-8-'59. A. en B. klasse 60 km. 1. P. Otto 1.26.56; C klasse I 60 km. 1. Ab. Steenvoorden 1.26. -6; 2. N. Coolen; 3. P. v. d. Berg; D. klasse 34 km. 1. Fr. Leemans 53 min 55 sec.; 2. Schra- verius; 3. H. Boele. j In de ronde van Oostvoorne 100 km 'werd H. v. Gent 14e (Amaterr). A.s. dinsdagavond en a.s. zondag geen trai ning. De strijd achter grote motoren: de Nederlander Van Houwelingen (boven) passeert de Oostduitser Wahl.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5