Scherp Moeder en kind stortten van balcon Leidse dievegge Eerste kampdag van „Club de Limetz' Nieuw-Guinea-expeditie trekt verder de rimboe in Missie-Naaikrans „Sancta Rosa" (Zoeterwoude) laat zien wat zij kan T.b.c. in kazerne te Ede MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede neomist van tam. De Jeu feestelijk te Leiden ontvangen I Bij het H. Misoffer werd de neo- ln mist bijgestaan door pastoor Van IR Merensmge parochie Kleef als presbyter-assistens en de reeds genoemde diaken, pater Theo- Nadat vorig jaar pater Theogoniusgonius de Jeu en subdiaken pater de Jeu o.fm.cap. priester is gewijd j Wolfgang Servaas o.f.m.cap. en zijn eerste plechtige H. Mis heeft 's Middags volgde een drukbe- gelezen in de parochiekerk van fa- zochte receptie ten huize van de fa milie De Jeu: de Herensingelkerk milie, waarop vele mooie geschen- ofwel, „O. L. Vrouw Hemelvaart enken overhandigd werden. Om vier St. Joseph", is in het afgelopen j uui was er een plechtig danklof met Te Deum. Het feest werd bijgewoond door mgr. Th. M. Beukers, oud-pastoor van de St Petrus-parochie, die in een speech aan het ontbijt verklaar de, dat hij deze viering van zijn oud parochiaan niet had willen ontbre ken. De familie De Jeu maakte im mers jarenlang deel uit van deze parochie. weekend het tweede neomistenfeest van deze familie gevierd. Pater Theo- phorus de Jeu o.f.m.cap., is onlangs priester gewijd en zaterdagavond werd hij om zeven uur met de in de Herensingel-parochie gebruikelijke statie in de parochie ontvangen. Van de brug over de Herensingel tot aan de kerk stond een erehaag var wel pen en verkenners; in de kerk wachtten de bruidjes en onder ge leide van de pastoor gingen de neo mist en diens familie door de kerk tot aan het altaar, waar pastoor J. A. van Kleef de zoon van de paro chie ontving met een woord van welkom. Natuurlijk memoreerde hij met vreugde het feit, dat dit al het twee de lid is van de familie De Jeu, dat de H. Wijding ontving. Bovendien is nog een broer broeder-Capucijn. De neomist gaf hierop zijn zegen <an het verzamelde volk en een kort lof volgde, waarbij pater Theophorus geassisteerd werd door zjjn broer pa ter Theogonius en een vriend, pater Wolfgang Servaas o.fm.cap. De mannen van de R.K. Harmonie verzamelden zich rond deze tijd vóór de pastorie, waar even later op het balcon de neomist en zijn familie verschenen om zich een serenade te laten brengen. De harmonie speelde enige marsen en natuurlijk ontbrak ook het „lang zal hij leven" niet. Hetzelfde nummer werd nog eens herhaald voor het huis van de neo mist aan de Charlotte de Bourbon hof 40, dat met een feestelijke ere- boog versierd was. Kennissen van de familie hadden een versiering aangebracht met geel-witte rosetten, de missievlag en het rood-wit-blauw. Het „lang zal hij leven", dat hier ge blazen werd, sloeg ook gedeeltelijk op de dochter des huizes Corrie, die toevallig zaterdag haar verjaardag1 waar meerdere zwembaden zijn, al In mei j.l. stond er een bericht in de Leidse bladen, dat de tunnel aan de Lammenschansweg één dezer da gen aanbesteed zou worden en dat binnen zes weken begonnen zou wor den. Over een paar dagen is het half augustus, maar van deze tunnel hoort of ziet men niets meer. Waar wacht men toch op? Aan de Heren straat-overweg is het elke dag een grote chaos, vooral na het passeren van treinen! Ook aan het Stations plein wordt niet gebouwd! Het lijkt wel of de hele dienst van Gemeen te Werken stil ligt, want de raads- agenda's zijn dit jaar onbenullig, meestal benoemingen en scholen bouw, maar andere werken komen er niet op voor! Ook vraag ik mij af, wanneer de Jfln van Houtkade en 5-Meiplein eens afgewerkt zullen worden, de deklaag op deze wegen ontbreekt, zeer ten ongerieve van het verkeer! Tenslotte, de zwemsport. Het is natuurlijk toe te juichen, dat er ook in Leiden meerdere zwemin richtingen gebouwd worden, maar daarnaast moet m.i. gelegenheid blij ven om in open water te zwemmen, daar in gezinnen met veel kinderen de kosten voor gebruik van een zwembad al gauw te hoog worden en vele jongeren de voorkeur daaraan geven. In andere grote plaatsen. vierde. Eenzelfde feestelijke ontvangst viel de neomist ook weer zondag morgen om half tien ten deel, toen hij zijn eerste plechtige H. Mis zou opdragen. De vele parochianen, ver zameld in de kerkruimte, zongen op de wijs „Uit de landen en de steden" het „feestlied", dat hen al zeer ver trouwd is geworden, omdat de He rensingel het voorrecht heeft veel parochiezonen als priester te mogen begroeten. Het koor van de Herensingelkerk, dat de avond tevoren al uitgeblon ken had met onder meer een voor treffelijk gezongen „Ave Verum" van Mozart zong deze morgen op voorbeeldige wijze de „Missa Ponti- ficalis" van Perosi onder leiding van de dirigent Ad. Hoogeboom met aan het orgel de heer B. Heetvelt. Ook het „Sancta Maria" van W. A. Mo zart viel op door de vlekkeloze uit voering van koor en knapenkoor. Pater Theogonius, broer van de neomist, had het voorrecht zijn of niet overdekt, wordt er toch nog veel aan zwemmen in open water ge daan, b.v. in Amsterdam en Rotter dam, Arnhem en Nijmegen. Nu kan de politie dit wel met geweld tegen gaan, maar dit is de weg niet! Men klaagt hier in Leiden over de grote vernielzucht van de jeugd, maar als, die jeugd een prachtgelegenheid water heeft gevonden om te zwemmen en te ravotten, zoals b.v bij de 5 Mei- brug en de Voorschoterbrug komen er borden met „Verboden te zwem men, besmet water", en dat terwijl er even verder in hetzelfde water wel gezwommen mag worden, n.l. de z.g. Nieuwe Vaart. En dat, terwijl er al jaren op deze plaatsen gezwommen is. Verder is het een taak voor de overheid, de verontreiniging van het water tegen te gaan, ook in het be lang van de hengelsport, en niet iedere industrie maar op het open bare water te laten lozen! Als er een geval van Typhus voorkomt, ligt dit niet aan het zwemmen in open water, maar eerder aan het gebruik van rau we groente en ongewassen fruit of ander ondeugdelijk voedsel. Zwemin richtingen zijn peperduur, open wa ter kost niets! Zwemverenigingen houden wel wedstrijden in de Nieu we Vaart, in dat z.g. slechte water. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teken ik, hoogachtend, EEN BEWONER VAN LEIDEN-ZUID. Zaterdagmiddag stortte een veer tigjarige moeder van het achterbal- con van haar woning aan de Schel penkade te Leiden. In haar va' trok zij een box met een baby* van nog géén jaar met zich mee. Moeder en kind vielen op het drie meter lager gelegen plat. De moeder kreeg een gebroken linkerpols en schaafwon den. De baby kwam er met een buil aan het voorhoofd vanaf. KIND RUKTE ZICH LOS De vierjarige R. Entzinger, wonend aan de Lorentzkade te Leiden, is zaterdagmorgen op het fietspad van de Kanaalwe^ aangereden door een bromfiets. Het kind wandelde aan de hand van zijn vader, rukte zich plot-; seling los en liep de weg op. Met een gebroken rechter-onder- been en een wond aan het gelaat rr.oest het '°chtoffer naar het zie kenhuis v\ -n gebracht. De politie van Leiden heeft een 25-jarige inwoonster van Leiden aangehouden, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Lammer markt 75 gulden gestolen heeft van een man, die zij ontmoet had. Toen zij bemerkte, dat de diefstal ontdekt was, heeft zij het geld in het OUDE VRIENDSCHAPPEN HERNIEUWD Limetz, 7 aug. „Hoe warm het was en hoe ver" en ,,'t was een dag van grote hitte" zijn twee citaten, die uitstekend als titel kunnen dienen voor de eerste dag van het Limetz-avontuur. 't Was eerste „officiële" preek naar aanlei-warm, héél warm zelfs en daardoor ding van dit feest te mogen houden. Hij sprak van „Gods plan in eeuwig heid om van deze mens een priester te maken". Na een tijd van voorbe- leek het misschien alsof het dorpje, drijvend op de hitte, een eindje was opgeschoven. Dit is echter beslist verbeelding reiding is het thans zover. Spr gaf i geweest, want precies op de „ge een uiteenzetting van het begrip priester. Christus is de zichtbare ge stalte van God als Verlosser. De priester is op zijn beurt de zichtbare gestalte van de Verlosser Christus. Het priesterschap is een bewijs van Gocte liefde voor de mensen. Dank aan God voor deze gave en deze liefde kunnen wij uiten door dit feest van harte te vieren, door te bidden en méé te offeren. No. 517. Horizontaal: 1. mohamme daans leider van godsdienstoefenin gen, 4. waterblaasje, 6. gevangenis, 7. zaadkorrel van een vrucht, 9. sint (afk.), 10. stap, 11. votre excellence (afk.), 12. los omhulsel, 13. schel, 14. rechterbijrivier van Je Loire, 16. wijnsoort, 17. gem. in Gelderl., 18. hennep- en vlasafval, *9. scheikun dig element (afk.), 20. stand, 22. bootje, 23. familielid, 24. korf, 25. vlinderbloemige plant. Verticaal: 1. onbeschoft, 2. in- sektje, 3. slede, 4. tweemaal (Lat 5. voegwoord (Fr.), 7. brij, 8. ashooD, 10. duw, 11. gem. in Zeeland, 12. aan wijzend voornaamw., 13. boodschap per, 15. lied, 16. vreemde munt, 18. huisdier, 20. kookvat, 21. deel van een schoen, 22. dam langj een water, 23. muzieknoot. Oplossing morgenavond. plande" tijd loodste chauffeur Kees Sleeuwe zijn bus met passagiers Li metz binnen. Vele handen werden geschud en veel hartelijke begroe tingswoorden gesproken. Alles als vanouds en vertrouwd. Iedereen weet nu wel dat wanneer pastoor Smitz zijn gasten vriendelijk begroet met „Ga-de-weg" hij dat niet letterlijk bedoelt. Integendeel. De organisatie klopte, sloot om zo te zeggen, als een bus, maar de „Franse slag" had natuurlijk hier en daar wel zijn sporen geslagen. Ieder een is echter onder dak en de be volking is één en al welwillendheid, zo dat een en ander toch nog gladjes verliep. Veel schokkends is er overigens deze dag niet gebeurd, hoewel het er even op ging lijken toen onze chauffeur door het uithalen van een huzarenstukje met zijn bus onze vei ligheid bestendigde, toen een vóór ligger het blijkbaar niet zo best met ons meende. Het had ook schokkend kunnen worden toen het vermoeden rees dat de reiskas in Leiden was achterge bleven. Maar niets van dit alles. Iedereen is heelhuids in Limetz aan gekomen en Thea Rosdorff klemt de kas als een dierbaar kleinood onder haar arm. De toekomst ziet er rooskleurig uit, zelfs als de hier van de hemel afgesmeekte regen mocht gaan ko men, zal dit geen nadelige gevolgen voor het programma kunnen hebben. Een drukke werkdag. De zaterdag zal een drukke werk dag worden. De kampkeuken moet hygiënisch worden ingericht, een ge deelte van de pastorie zal eet- en recreatiezaal worden en zo nog het een en ander meer. De heer Delprado en zijn echtge note zullen de scepter zwaaien in de keuken en daarmee zijn ze dan echt in hun element. Het kleine Franse jongetje Jean Claude vond in Limetz gevestigd. Onze Franse vrienden weten de weg er heen te vinden en het gonst van leven, vol enthousiasme en idealisme. En dat is wat de Club de Limetz nastreeft. Jonge mensen brengen samen hun vakantie door. Een vakantie (dat staat vast) die niet alleen besteed zal worden aan eigen genoegen, maar evenzeer aan dat van anderen. De eerste dag, vermoeiend maar zéér geslaagd, werd afgesloten met een Frans souper in „Hotel des Fleuris" waarbij ook onze Franse gasten aanwezig waren. Vriendelijke woorden werden gesproken aan het adres van de Franse keuken en Ma dame Alixis, die dit alles zo uit stekend verzorgd had. De rust is voor enkele uren weer gekeerd. Men slaapt, want morgen is het vroeg dag. U leest er meer van. JOOP KOEVOETS Chèf d'équipe Burgerlijke Stand Geboren: Barbara d. van J. van Haarlem en G. A. M. A. Hoogen- boom. Theodora Sophia Maria d. v. A. P. van Ruiten en C. A. Heems kerk. Johannes Geradus Jozef z. v. L. J. van Schagen en J. P. Lager- berg. Elisabeth Boudine d. van M. van der Kleij en E. A. Bal. Jannetje Maria d. v. A. Ram en S. G. van der Horst. Rozalia Helena Maria d. van P. L. van der Poel en P. A. van Leeuwen. Elisabeth Petronella d. van C. P. J. Boekei en J. A. Smit. Cor- nelie Ernestine d, v. J. L. Unger en G. Vink. Bertus z. v. C. II. Frede- riks en F. Eenkhoorn. Overleden: A. D Martijnse 60 j. wed. van H. van Leeuwen. Leidse agenda DINSDAG. 11 AUGUSTUS Schatgraverij Noordwijk. 2.30 Nam. strand tussen Palace-hotel en Huis ter Duin St. Vincentius-conferentie te Leiden. VRIJDAG, 14 AUGUSTUS Opening expositie „Het Rijksdeel Suriname". Gebouw Vroom en Drees- maan door mr R. H. Pos, gevolm. mi nister van Suriname. 10.30 v.m. APOTHEKERSDIENSTEN. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880. Werkd 10 uur voorm.5 urn nam.; zond. 1-5 uur nam. (tot 31 aug.). Museum voor Volkenkunde: Ex positie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1-5 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfparkl: Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Klokst. 25): Tentoonstellingen grafisch werk No- no Reinhold en Brusselse amateur fotografen (t.m. 15 aug.). De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 10-12 uur voorm. (t.e.m. 31 aug.). LEIDEN 10 aug. Groente. Appelen 2848; Peren 18; Andijvie 725; Augur ken 91.05; Pronkbonen 3172; Snijbo nen 251.21; Stambonen 741.41, Stok- banen 1.57; Kroten 446; Rode Kool 25 48; Witte kool 19; Postelein 1830: Prei 3543; Rabarber 914; Spinazie 844; Tomaten A 2139; Tomaten B 27—36; Tomaten C 11—36; Uien 11—20; Warpeen 1025; Zilveruien 53 p. 100 kg; Meloenen 411.20Perziken 434; Bloemkool A 1048; Bloemkool B 17; Komkommers A 1028; Komkommers B 822; Komkommers C 1115; Sla 12 36 per 100 st.; Bospeen 25; Peterselie 2.603.00; Selderij 1.50 per 100 bos. Géén zorgen meer voor het geld De voorzitter van de stichting ex peditie Nederlands Nieuw Guinea, prof. dr. H. J. Lam, heeft zaterdag een onderhoud gehad met de heer C. Verolme in diens woning te Ridder kerk. Zoals men weet heeft de heer Verolme aangeboden de expeditie uit haar financiële moeilijkheden te hel pen. Bij dit onderhoud is nogmaals uitdrukkelijk gestipuleerd, dat beide partijen, dat wil zeggen zowel heer Verolme als de Stichting, hun pogingen zullen voortzetten om uit de partiku'iere sektor gelden ten be hoeve van deze expeditie te verkrij gen. Bedragen voor de expeditie, bestemd voor de heer Verolme, kunnen wor den gestort op zijn rekeni if bij de Rotterdamse Bank N.V. te Rotterdam. Die voor de stichting op haar reke ning bij de Nederlandse Handels maatschappij N.V te Amsterdam (of op haar postgironummer 47800 Am sterdam). Over de expeditie zelf kan nog het volgende worden gemeld: Van de leider werd telegraf'sch bericht ont vangen dat de geologische groep be staande uit de geoloog Fscher. de geomorfoloog Verstappen, de marine arts Tissing. de cineast Ter Laag en de onderofficier der mariniers De Wijn het Ok-Tsjop-dal is binnenge trokken Deze groep heeft tot oodracht, als onderdeel der expeditie, e°.-< eerste poging te wagen de Julianatop, waarvan op de kaart oen hoogte staat aangegeven van 4700 meter, te beklimmen De groep heeft in ver band daarmede enige extra uitrus ting ontvangen. Olie. Gisteren is ook de oliegeoloog Bar uit het hoofdbr-ak vertrokken voor het opmaken van de zogenaamde doorsteek met als einddoe' Hoüandia Verwacht wordt dat zijn tocht in geologisch opzicht belangwekkend zal zijn. Hoewel de expediti.°leiding de mogelijkheid tot het maken van deze patrouille heeft gescnapen aan de voorbereiding er van ook daadwerkelijk heeft medegfwerkt, valt zij buiten het kader van da eigenlijke expeditie en worden de daarvoor benodigde extra kosten niet uit expeditiefondsen bestreden. Bij Vitznau, aan het Vierwoud- stedenmeer, is zaterdag een auto in een bocht van de weg afgeraakt en van een hoogte van 50 meter in het meer gestort. De vier inzittenden, Zwitsers, zijn omgekomen VOORHOUT Sneltrein botste op herstel-wagen Geen persoonlijke ongelukken Gisteravond omstreeks 23.00 uur zijn vele bewoners rond de spoor overweg Voorhout opgeschrikt door een geweldige klap, veroorzaakt door een botsing van de sneltrein Den Haag—Amsterdam qp een reparatie wagen. Nachtploegen spoorwegarbeiders verrichtten werkzaamheden aan de spoorbaan, gebruik makende o.a. van een motorreparatiewagen, welke zij, nadat een sneltrein was gepas seerd richting Den HaagAmster dam, wederom op de rails plaatsten. Enkele ogenblikken later naderde op hetzelfde baanvak weer een sneltrein in dezelfde richting. De arbeiders hebben deze trein vroeg genoeg zien naderen om zichzelf uit de voeten te maken. Met onverminderde snelheid reed deze trein echtei op de repara tiewagen, welke geheel werd ver nield. Met gierende remmen kwam de trein vlak voor de spooroverweg Voorhout tot stilstand, de restanten van de wagen meeslepende Persoonlijke ongelukken zijn hier bij niet voorgekomen Echter onder vonden verschillende treinen uit bei de richtingen vertraging. Vooral op het baanvak Den Haag—Amsterdam, - - - - omdat de trein welke de botsing het maar vreemd dat mevr. Delpra- meemaakte, lichte motorschade had do blank was en zij zich gewassen moest hebben, hetgeen wij zo hebben gelaten. De kampdokter, de heer A. van Oorschot, zal eveneens zaterdag met zijn praktijk aanvangen. We hopen dat hij niet te veel patiënten zal krijgen en daar ziet het ook nog niet naar uit. Al met al is het Nederlandse kamp tijd opgehouden. opgelopen. Na vijf kwartier was het spoorwegverkeer weei normaal. Doordat vele mensen op deze stil le zomeravond de klap van de bot sing gehoord hadden en de bomen geruime tijd moesten gesloten blij ven, was het bij de spoorwegover weg een geweldige drukte. Ook het wegverkeer werd hierdoor geruime Van alle katholieke acties in Zoe terwoude staat de missie-actie wel ver aan c'e spits. De offervaardigheid, ijver, en belangstelling voor het missiewerk bewegen zich van jaar tot jaar in stijgende lijn. De missie- tentoonsteliing 1958 was een expositie zo groot, zo mooi, dat de vele missie vrienden er even stil /an werden en dan weer hun verbazing uitspraken hoe het mogelijk is, dat zoveel tot stand kwam. Het meest frappeerde ons, dat de ijveraarsters, na hun kunstnaald werken uitgestald te hebben, zich daarbij niet lieten rien o* horen: zonder enige pretentie verkochten zij ook met evenveel ij^er de loten voor de grote loterij en wisten zij in de vele attracties winst te maken. Wie zou een aardige jonge dame, die het gehele jaar voor de missie werkt, weigeren mee te doen voor dit schone ideaal. De officiële opening. De belangstelling bij de opening was zeer groot. Aanwezig waren o.m. deken Juffermans, kapelaan Wilmink, father A. Vanneman, burge meester Smeets en mevr. Smeets-v. Heel, dr. Wijbo Kortmann en mevr. Kortmann-Keulers en een vijftigtal andere genodigden. Deken Juffermans sprak in zijn openingsv oord vreugde uit, dat zo- velen gekomen waren om het werk van de ijverige missie-naaikrans te komen zien en bewonderen. Deze zondag staat in het teken van de liefde. Als wij over de missie spreken denken wij eerst, uit liefde tot God, over de uitbreiding van het Godsrijk maar wij denken ook aan de vele miljoenen heidenen, die een vaag of verkeerd begrip van God hebben. In het Evangelie van deze dag leert de Zaligmaker in de parabel van de barmhaitige Samaritaan ons de liefde tot de lichamelijke verzor ging van de naaste maar de liefde moet zich vooral uitstrekken tot de bovennatuurlijke hulp aan de mede mens. Het werken van onze missio narissen moeten wij met het gebed en ook op materiële wijze steunen. Spr. prees in dit verband het wer ken van „Sancta Rosu" en dankte .de dames van de missie-naaikrans. in het bijzonder mej. Agatha van Vliet, die al zoveel jaien meer dan dertig „motrix" van dit schone werk is. Hij sprak de hoop uit, dat de zozeer te prijzen missieijver, nu zo gloedvol, zal blijven vlammen, dat de parochianen het door gelde lijke steun mogelijk zullen blijven maken de stoffen te kopen voor de liturgische gewaden, opdat ook in de toekomst dit schone werk kan ver vuld worden. Hiermede verklaarde de deken de tentoonstelling voor geopend. Bij de liturgische gewaden waren verklaringen gelegd van de zinne beeldige betekenis daarvan. Het verdient aanbevei ng hiermee een volgend jaar duidelijker aange duid voort te gaan. Hier ligt een schone taak voor onze priesterstu denten. Vele en fraaie paramenten. Wij weten niet wat het meest te prijzen, het kunstzinnige of het ont zaglijke vele werk van honderden uren arbeid. Het is alles even ver dienstelijk en hogelijk te waarderen In dit jaar zijn 19 kazuifels met bij behorende paramenten vervaardigd, twee koorkappen, vele albe's, super- pli's, misdienaarstoga's, linnengoed, te veel om op te noemen. En dan nog de grute stapel, door oudere dames gebreide zwachtels voor de melaatsen in Afrika, in de missie waai Zuster Poromea (Anna van der Salm) werkzaam is. Uit dit summier overzicht zal het ook duidelijk zijn dat de aanschaf fing van de, vaak dure. stoffen veel geld gekost heeft. Tr offervaardig heid van de parochianen is dan ook wel zeer groot geweest. Er werden o.a. 2200 loten ad 50 ets. verkocht voor de grote loterij. Veel missionarissen ^ijn geholpen. In de loop van iaren zijn de vele Zoeterwoudse missionarissen' met veel paramenteenz. gesteund en ook nu weer worden er zendingen gedaan aan deze priesters in de missie o a. aan pater Simon Schuur en father Van der Salm. Ook andere missionarissen vroe gen „Sancta Rosa" om hulp en zo zagen wij bestemmingen voor de Witte Paters Smelt tweeling-paters neven van dokter Zoutmann voor father Omtzig! uit Leiden, pater Kel der uit Zevenhoven, pater Lighart uit Haarlem, father Van Heusden uit Den Haag, pater Van Beek uit Oegstgeest. pater Ram van „Huize St. Michaël" Warnsveld. father De Groot uit Zoetermeer en de missie van de Zusters Franciscanessen, in- zonder de nieuwe missie op Nieuw- Guinea. Het aantal dames, dat te samen komt werken, is niet zo groot en vraagt dringend om' versterking. Ge lukkig zijn er veel dames, die thuis werken aan de opdrachten, door mej Van Vliet gegeven. Zondagmiddag was er* veel bezoek en 's avonds hebben de jongelui tus sen het dansen veel geld laten rollen voor de missie. Hedenavond om negen uur zal de grote verloting plaatshebben. Laatste Berichten In de Simon Stevin-kazerne te Ede is een explosie van tuberculose ge constateerd. De legervoorlichtings- dienst deelt hier het volgende over mede: In februari van het jaar 1958 is in de legerplaats Ossendrecht opgeko men een recruut die een positieve reactie vertoonde op de zogenaamde manteaux-proef. Deze recruut werd regelmatig gecontroleerd onder meer met behulp van doorlichting die om de drie maanden geschiedde. In juni van hetzelfde jaar werd deze soldaat overgeplaatst naar een regiment Verbindingstroepen, dat gelegerd was in de Simon Stevinkazerne te Ede. Door een administratieve fout werd de soldaat daar niet meer in tensief gecontroleerd. In begin maart van dit jaar bleef ae bewuste soldaat ziek thuis De le gerarts die hem onderzocht, consta teerde dat hij aan pleuritis leed. De soldaat is toen onmiddellijk weer doorgelicht en toen bleek dat hij aan tb.c leed De soldaat is toen overge bracht naai het militair sanatorium te Amersfoort. Onmiddellijk toen gebleken was dat het karakter van de ziekte opne ming van de soldaat in het sanato rium nodig maakte, is de gehele compagnie waarin hij diende door gelicht en aan de Manteaux-proef onderworpen. Bij dat onderzoek, dat zich over enkele maanden uitstrekte, kwamen successievelijk nog achttien gevallen van tuberculose aan het licht. Alle achttien militairen die hier aan le den, werden eveneens opgenomen in het sanatorium te Amersfoort. Op het ogenblik is men bezig alle militairen van het garnizoen Ede, niet de echtgenoten en kinderen van het beroepspersoneel en de burger werklieden in totaal- tussen de 5UOO en 6u00 personen door te lichten. STRAALJAGER NEERGESTORT. Een straaljager, van het type Hun- ter IV is hedenmiddag te 13.35 neer gestort te Minnertsga, in het noord westen van Friesland. De piloot heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid kunnen stellen. Hij verliet zijn toe stel boven St. Jacobie-parochie en kwam behouden neer te Tzummar- rum. Het toestel sloeg bij Minnertsga tegen de grond. KONING BOUDEWIJN NAAR ZUID-FRANKRIJK Koning Boude wijn is zondagmid dag met een militair vliegtuig naar Hyères naoij Toulon /ertrÓKken. Hij maakte de reis alleen. In tegenstel ling tot de gewoonte werd ditmaal zijn vertrek naar het buitenland niet officieel bekenigemaekt. Het bericht, dat ue 28-jarige vorst blijkbaar toch naar het zuiden is ver trokken, heeft geleid tot nieuwe speculaties over een geheime ont moeting met de 25-jarige prinses Marie-Therèse Bourbon-Parma, wier naam al vaan. in verband met even tuele huwelijksplannen van koning Boudewijn is genoemd. In de afgelopen nacht heeft de po litie te Urk enkele Urker jongelui ge arresteerd. De jongens hebben dit weekeinde een groep Duitse kampeer ders van ongeveer 16 jaar. op een er gerlijke manier lastig gevallen. De Duitsers, op wier gedrag niets viel aan te merken hadden op het strand bij Urk hun tenten opgezet. De Ur ker jongelui trokken zaterdagavond daarheen en vernielden een tent, door er gaten in te steken. Toen de Duitse gasten zondagavond door' het dom liepen, werden zij voortdurend door de Urker jongens gehinderd. Een Urker trok zelfs epn mes. doch er werd niemand gewond. Scheepsberichten ALBAD1 10 aug. te Buenos Aires; AM- STELSTAD 7 aug. v. Tokyo na Hong kong: ARTEMIS 10 aug. v. Willemstad n. Matanza; AXELDIJK 10 aug. te Rio de Janeiro; BANGGAI 9 aug. v. New Olreans n. New York; BANTAM 10 aug. te Hamburg: BENGKALIS 9 aug. v. San- dakan n. Manilla; CALTEX THE HA GUE (t) 9 aug. v. Bangkok n. Singapore: CASTOR 10 aug. v. Bremen n. A'dam: HELICON 10 aug. v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar: HOLENDRECHT 10 aug. te Emden; JAVA 10 aug. te Sin gapore: LINDEKERK 10 aug. v. Assab n. Massawah: LOPPERSUM 11 aug. te Houston verwacht van Mobile; MEER- DRECHT 9 aug. v. Houston n. R'dam; MEMNON 8 aug. v. New York n. Laguai- ra; NESTOR 9 aug. v. Paramaribo n Curagao: PURMEREND (t) p. 9 aug. Sa- bang n. Abadan; RIOUW 10 aug. v. Naca- la n. Mozambique: ROGGEVEEN 9 aug. v. Singapore n. Mombas; SABANG 11 aug. te Singapore verw.; SALATIGA 10 aug. te New Orleans; SIAOE 11 aug. te Bangkok verw.: SOMMELSDIJK 9 aug. v. Antw. n. New York; STAD ANRHEM 9 aug. v. Ceuta n. Genua; STRAAT MO ZAMBIQUE 10 aug. te Rio de Janeiro; SUNETTA (t) 10 aug. te Singapore: TA- BINTA p. 9 aug. Sabong n. Singapore: TARIA (t) 9 aug. v. Colombo n. Calcut ta; TJIWANGI 9 aug. te Hongkong: WITMARSUM 9 aug. v. Savannah n. l'Havre.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2