S)e CeidóeSoii^cmt Chroesjtsjefs reis naar de Verenigde Stalen Eisenhower tegen misbruik van vakbonden Aankomst vastgesteld op 15 september Hij mag ook militaire installaties zien Worosjilof en Croesjtsjel sturen boodschappen B, Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. P.OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14783 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50. De aankomst van premier Chroesjtsjef in de Verenigde Staten is nu definitief vastgesteld op 15 september. Chroesjtsjef zal drie dagen in Washington blijven en vervolgens een rondreis van ongeveer tien dagen door het land maken. De Amerikaanse minister van defensie, McElroy, heeft donderdag op een persconferentie te Washington verklaard, dat hij graag militaire installaties aan premier Chroesjtsjef zal laten zien als deze zulks wenst. Desgevraagd zei de minister, dat hij het van het mAerikaanse standpunt uit bezien con structief achtte, dat de Sowjet-leider „uit de eerste hand constateert dat de militaire macht tegenover hem omvangrijk, doeltreffend en voor haar taak berekend is". OOK CAPE CANAVERAL De minister zei, bereid te zijn Chroesjtsjef mee te nemen naar de raketbasis van Cape Canaveral in Florida, De vraag of de Russische pre mier ook het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtmacht bij Omaha in Nebraska zou mogen be zoeken, moet nog worden bekeken. In ambtelijke kringen te Washing ton heeft men de indruk gewekt, dat de Amerikaanse autoriteiten met het oog bp het aanstaande bezoek van Chroesjtsjef aan president Eisenho wer werken aan een campagne om te verhinderen, dat er heel onvriende lijke dingen aan het adres van de Rus sen wordt gezegd. Vice-president Nixon zei woens dagavond bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten, dat de Amerikanen even hoffelijk jegens Chroesjtsjef die nen te zijn als de Russen jegens hem SCHADUW KANTEN Cr zijn natuurlijk mensen, die niet ingenomen zijn met de eer, die aan Chroesjtsjef ten deel is gevallen door de uitnodiging van Eisenhower. Dat zijn dan op de eerste plaats de genen, die alle reden hebben zich te herinneren, dat Chroesjtsjef de man was, die de Hongaarse opstand neer sloeg. Vervolgens zijn er ook velen, die zonder zich door sentiment te laten beïnvloeden niet vergeten zijn, dat Chroesjtsjefs weg bezaaid ligt met gebroken beloften, 0 dat zijn politiek steeds even onberekenbaar als onbe trouwbaar is gebleken en dat hij ondanks alle vredelievende rede voeringen nog nooit een concessie aan het Westen heeft gedaan, welke zijn vredelievendheid duidelijk demonstreerde. Dat is allemaal waar, maar de genen, die zich dat alles herinneren, moeten daarbij ook niet vergeten, dat er wel eens een ogenblik kan komen, dat de belangen van twee tot nu toe tegenovergestelde kam pen dezelfde richting uitgaan. In dat geval is het een eis van goede poli-; tiek om de kans te benutten en de tegenstander in een richting te drin gen, welke overeenkomt met ieders belangen, in dit geval de handhaving van de vrede en het herstel van goede manieren in de internationale samen leving. Die kans is thans groter dan zij ooit geweest is; daarom moet zij worden aangegrepen. Daar zijn er ook, die met het a.s. „topgesprek" tussen Chroesjtsjef en Eisenhower spreek vooral niet van „top-conferentie"! minder ingeno men zijn om geheel andere redenen. Dat zijn degenen, die bang zijn, dat Eisenhower zich door de slimme Chroesjtsjef zal laten lijmen. Eén van hen is bijv. generaal De Gaulle, die alsmaar gepikeerd doet omdat hij geen grotere vinger in de pap kan krijgen. Hij wil aan de ene kant wel, dat Eisenhower van te voren naar Parijs komt om met hem te overleggen, maar wil aan de andere kant vooral niet de indruk vestigen alsof Eisenhower met Chroesjtsjef gaat praten mede uit naam van Frankrijk. Dat willen de andere bondgenoten van Amerika trouwens ook liever vermijden; Eisenhower kan met de Russische premier spre ken als president van Amerika, maar zeker niet als gemachtigde van an dere landen. In mindere mate dan in Parijs is men in Bonn ook een beetje huive rig voor een gesprek Eisenhower Chroesjtsjef; men is er nl. bang, dat West-Duitsland een te hoge prijs zal moeten betalen bij het kopen van de vrede in Europa. In verband met deze beduchtheden wordt wel de vrees uitgesproken, dat het lang niet onmogelijk is, dat Chroesjtsjef er tocji nog in zal slagen om Amerika enigermate van zijn bondgenoten te scheiden. Een wig drijven in de Westelijke eenheid is altijd één van de wensdromen van het Kremlin geweest. Zo zijn er naast hoopvolle facetten ook schaduwkanten aan Chroesjtsjefs bezoek en niemand kan voorspellen of het licht dan wel het donker zal zegevieren. zijn geweest. Deze uitlating werd don derdag beschouwd als een eerste aan wijzing van een officiële vriendelijk heidscampagne. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft zich woensdag avond in een rede te New York opzet telijk wat vriendelijker over Chroesj tsjef uitgesproken dan hij blijkens die tevoren gepubliceerde tekst aan vankelijk van plan was. Ook het hoofd van de afdeling voor wetenschappelijk speurwerk van het leger, generaal Trudeaux, heeft don derdag een passage uit een redevoe ring geschrapt die hij te Storrs in Connecticut zou houden. Hij verzocht de pers, die de tekst van de rede al had ontvangen, het gedeelte weg te laten, waarin wordt herinnerd aan Chroesjtsjefs gezegde van vorig jaar, „dat wij natuurlijk moeten erkennen, dat wij niet voor eeuwig naast elkaar kunnen bestaan. Eén van ons moet in het graf". CANADESE UITNODIGING? De Canadese regering heeft donder dagochtend gesproken over de moge lijkheid van een uitnodiging aan Chroesjtsjef voor een bezoek aan Ca nada. De minister van buitenlandse zaken, Green, verklaarde na de ver gadering, dat vóór het einde van de week een besluit kan worden ver wacht. ADENAUER NAAR LONDEN De Duitse bondskanselier, Adenauer, zal omstreeks 28 augustus een bezoek aan Londen brengen, aldus is don derdag van gewoonlijk welingelichte zijde te Bonn vernomen. Adenauer zou dan met de Britse minister-president, Macmillan, spre ken en waarschijnlijk ook met presi dent Eisenhower die omstreeks die tijd in Londen wordt verwacht. Ze klommen als katten in 't want Aan Eisenhower President Worosjilof van de Sow- jet-Unie en premier Chroesjtsjef hebben boodschappen gezonden aan president Eisenhower. De tekst hier van werd donderdag door Tass ge publiceerd. Worosjilof zegt in zijn boodschap die een antwoord is op de brief, die Eisenhower hem had ge stuurd i.v.m. de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou, dat bezoeken over en weer van Russische en Amerikaanse staatslieden zullen bij- Inwoners van Hirosjima hebben donderdag met één minuut stilte de 200.000 slachtoffers herdacht van de atoombom, die op 6 augustus 1945 de stad verwoestte. De burgemeester van de stad las tijdens een plechtig heid bij het monument voor de slachtoffers de namen voor van 164 mensen, die in het afgelopen jaar zijn overleden tengevolge van ziek ten, veroorzaakt door de straling, waaraan zij in 1945 hebben blootge staan. dragen tot een beter wederzijds be grip en een blijvende vrede o;i aarde tengevolge zullen hebben. Chroesjtsjef zegt in zijn boodschap dat de Sowjet-Unie veel waarde hecht aan Eisenhowers verklaring, dat het volk van de V. S. en zijn regering met alle regeringen vriend schappelijke betrekkingen willen Chroesjtsjef legt er dan de nadruk op, dat het Russische volk en zijn regering niets liever willen dan een grondige wijziging van de internatio nale betrekkingen op korte termijn. De „koude oorlog" en het wederzijds wantrouwen dienen zo spoedig mo gelijk te veranderen en in een blij vende vrede tussen de landen en volkeren, die politieke, economische culturele en andere vriendschappe lijke banden moeten aanknopen en tot ontwikkeling brengen. In de boodschap wordt ook de speciale betekenis benadrukt, die de verbetering van de betrekkingen tussen de V. S. en Rusland zal heb ben voor de versterking van de vrede en het wegnemen van de vrees voor een nieuwe oorlog, zo meldt Tass. Is dit nu een minister-president Zoon van Nagy in Italië „Ik ben Miklós Nagy, de zoon van Imre Nagy, oud-premier van Hon- garijë. Ik kom uit Zuid-slavië en vraag asiel in Italië", aldus een jon ge Hongaar, die klandestien de Zuid- slavisch-Italiaanse grens bij Triëst had overschreden. Hij had geen enkel papier om zich te kunnen legitimeren. „De Zuidsla- ven hebben al myn documenten afge nomen",zo zei hij. „Maar de weduwe van Pal Maleter zal mij na het zien van een foto onmiddellijk herken nen". Hij deelde mede. dat hij bij het uitbreken van de Hongaarse re volutie in een verbeteringshuis was opgesloten, omdat hij pamfletten te gen het regiem had verspreid. „Na het mislukken van de revolutie werd ik overgebracht naar een bewaakt huis vanwaar ik kon ontvluchten. Ik zwom over de Drava-rivier naar Zuidslavisch gebied. De autoriteiten onderwierpen me aan een uitvoerig verhoor en lieten me naar de gevan genis overbrengen, waar ik acht maanden ben geweest. Toen de be waking verslapte, besloot ik naar de Italiaanse grens te vluchten en zo bereikte ik Capo d'Istria. Ik wil geen enkel voordeel trekken uit hetgeen de naam van myn vader voor de vrije wereld kan symboliseren. Ik wil slechts eerlijk leven na politiek asiel In Italië", aldus de vluchteling. Mevrouw Maleter, de weduwe van de generaal, die tijdens de Hongaarse opstand van 1956 een der leiders van de opstand was, heeft vandaag ver klaard, nooit een zoon van Imre Nagy gekend te hebben. (Mevrouw Maleter woont nu in Hadley New York). Deze foto laat zien, wat de zeeman bedoelt met „alle hens het want in". OLIEBRAND IN PERZISCHE GOLF i Het zijn cadetten van het nieuwe Westduitse opleidingsschip „Gorch Fock" De Internationale Boormaatschap- pij N.V. te Den Haag is ingeschakeld bij pogingen om de brand van een onderzeese oliebron in de Perzische Golf te blussen. De bron, die circa 463 meter diep is, ligt op 56 km uit de kust van de neutrale zone van Koeweit. De Internationale Boor- maatschappij zal een hulpbron boren om de druk op de brandende bron te verminderen. De Pan American Oil Company stuurt materiaal. Voorts wordt zaterdag de bekende Ameri kaanse bestrijder van olicbranden Red Adair in Koeweit verwacht. Het is niet bekend of de brand slachtoffers heeft geëist. De toestand in Laos Na drie dagen van aanvallen en tegenaanvallen is de strijd in het noorden van Laos geluwd tot spora dische rimboegevechten, zo is don derdag van Laotiaanse zijde verno men. Men verklaarde, dat zeven ba taljons opstandelingen, die door com munistisch Noord-Vietnam van wa- uit Kiel, die op deze wijze practische zeilervaring opdoen. pens waren voorzien, van Vietnam uit op drie p. nten Laos zijn binnen gedrongen. Waarnemers in Vientiane geloven, dat de guerillastrijd zolang zal wor den voortgezet tot de kosten hiervan de pro-westelijke regering van Sa- nanikone ondermijnen. De commu nisten zouden de terugkeer willen van een „neutralistische" regering, zoals die va.i prins Soevannaphoema, die in .augustus van het vorig jaar werd opgevolgd door de regering- Sananikone. De Amerikaanse minister van de fensie, Mc Elroy, heeft donderdag in Washington verklaard, dat de bete kenis van de Amerikaanse militaire hulp aan Laos door de communis tische infiltratie in Laos duidelijker is geworden. De strijdkrachten van Thailand zijn gealarmeerd om direct Laos te kunnen helpen, als de regering van dat land hulpt vraagt van de Zuid- oost-Aziatische verdragsorganisatie, zo heeft generaal Kittkachorn, vice- premier en minister van defensie van Thailand, donderdag verklaard. Wettelijke beteugeling geëist Nieuwsgierig, maar met enige schroom kijken drie knapen op naar premier Harold Macmillan, toen deze een bezoek bracht aan-Basildon New Town. De premier heeft grote interesse voor deze nieuwe stad, waarvan de bouw begon toen hij in 1952 nog minister van huisvesting was. President Eisenhower heeft donder dag voor radio en televisie van het Amerikaanse Congres geëist dat een wet wordt aangenomen, die het volk van de Verenigde Staten beschermt tegen misdadigers, afpersers en cor rupte elementen, die de vakbeweging zijn binnengedrongen. Hervorming van de wetgeving op dit punt is een zaak van het grootste belang voor elke Amerikaan en is boven de partijstrijd verheven. „Ik wil alleen maar een doelmatige be scherming tegen bendeleden en op lichters van het volk van Amerika, van de mannen en vrouwen die met hun handen hun hoofd en hun werkkracht werken om Amerika te maken tot een betere plaats voor hen en hun kinderen", aldus de president. „Het is mijn oprechte hoop dat het Congres volledig gehoor zal geven aan een overweldigende nationale eis", aldus Eisenhower. Tot dusver, zo zei hij, heeft het Congres niet vol daan aan de verzoeken, die hij heeft gedaan ter bescherming van het Ame rikaanse volk. De senaat heeft zich in april voor een wetsontwerp uitgesproken, dat niet doeltreffend is en de. commissie voor arbeidszaken van het Ameri kaanse Huis* van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp opgesteld dat nog minder geschikt is, zei de presi dent. Dit laatste ontwerp stelt onge veer zeventig procent van de vakbon den vrij van het uitbrengen van ver slagen over hun financiën en maakt degenen die de rechten van vakbonds leden schenden straffeloos. Eisenhower pleitte voor aanneming van een door de democraat Landrum en de republikein Griffin, beiden lid van de commissie voor arbeidszaken van het huis, ingediend wetsontwerp. Dit ontwerp is volgens de president een goed begin bij het bestrijden van de misbruiken in de vakbeweging. De president gaf in zijn boodschap tot het Amerikaanse volk, die onge veer een kwartier duurde, enkele voorbeelden van gewraakte misbrui ken. Ander geluid. Ook de voorzitter van het machtige vakverbond AFLCIO, Meany, heeft donderdag voor de radio zijn oordeel uitgesproken over het ontwerp van Landrum en Griffin, maar in heel an dere zin dan de president. Volgens hem zijn er krachten aan het werk, die maar één echt doel hebben, name lijk vernietiging van de doelmatig heid van de vakbonden. Degenen die hierop uit zijn, grijpen de misbruiken in een kleine minderheid van de bon den aan om de gehele vakbeweging te beteugelen, aldus Meany. NIEUWE RIJN 54^ (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rustig weer De Bilt, vrijdag 10 uur: Er strekt zich thans een rug van hoge luchtdruk uit van Zuid-Enge- land over België naar Oostenrijk. Hierdoor is de aanvoer van lucht van de Noordzee verzwakt en neemt de bewolking af. Op de Oceaan bevindt zich nog steeds een hogedrukgebied ten noorden'van de Azoren. Aan zijn noordflank bliiven storingen in de richting van Scandinavië koersen. Eén ervan heeft de Noorse kust be reikt, een volgende verplaatst zich ten zuiden van IJsland vrij snel naar het zeegebied ten noorden van Schotland. De storingen zullen even wel het weer in onze streken niet beinvloeden. De luchtdruk blijft in onze omgeving relatief hoog waar door het weer een overwegend zon nig karakter krijgt met weer iets ho gere temperaturen dan vandaag. weer i (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZONNIG. Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind en iets war mer. 8 Aug.: zon op 05.11; onder Ï20.20; maan op 09.48; onder 21.49. Hoogwaterstanden 8 Aug.: v.m. 5.36; nam. 6.02. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME MADRID MALLORCA LISSABON half bcw. half bew. half bew. licht bew. half bew. half bew. mist onbew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bcw. onbew. geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. Korreltje Men is dikwijls ferm uit zwakheid brutaal uit bedeesdheid.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1