S)e CaidóeSou/tcmt Chroesjtsjef Bezoek is geen topconferentie zegt Chroesjtsjef Persconferentie zonder dreigementen Genève deed de deur kalm dicht Kano op IJsselmeer volgelopen Portugees bisschop verlaat het land Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 1 als 'n lammetje Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1-50. Russische premier in milde vorm De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft woensdag op een persconferen tie achter gesloten deuren in het Kremlin tot 300 Russische en buitenlandse journalisten verklaard, dat zijn bezoek aan de V. S. vermoedelijk midden september zal beginnen. Hij zei, dat Eisenhower later in de herfst naar Rusland zal komen. De premier legde er de nadruk op, dat tijdens de bezoeken onofficiële besprekingen en geen onderhandelingen zullen wor den gevoerd. Het belangrijke is, „een gemeenschappelijke taal te vinden en te komen tot gemeenschappelijk begrip van de vraagstukken, die moeten worden opgelost". Chroesjtsjef deed een beroep op de V. S. vriendschappelijke betrekkin gen met Rusland te vestigen en samen te werken voor het waarborgen van de vrede. Over zijn bezoek aan de V. S. zei hij: „Als er een verbetering is gekomen in de betrekkingen tussen beide landen, dan zullen ook de betrekkingen met andere landen verbeteren en dan zullen de donkere wolken in andere delen van de wereld kunnen worden verdreven". BERLIJN ZOLANG IN DE IJSKAST tussentijd zal de situatie in Berlijn ongewijzigd blijven. Op zijn persconferentie zei de Rus sische premier voorts, dat hij vakan tie zal nemen aan de Zwarte Zee om zich op het bezoek voor de bereiden. Volgens Chroesjtsjef komen zijn be sprekingen met Eisenhower niet in de plaats van een topconferentie. In de VOLMAAKTE ONENIGHEID GENèVE HEEFT DE DEHJR van de conferentie zachtjes dicht en de ministers van de Grote Vier zijn naar huis gegaan. Algehele onenig heid „op alle fronten" is het resultaat van drie maanden vergaderen. Ruzie hebben de ministers niet gemaakt, zij waren het alleen maar volmaakt on eens. Met het oog op de verwachtingen, dat de topleiders het straks wèl met elkaar eens zullen worden, is het niet ondienstig een summier overzicht te geven van de onderwerpen, waarover hun ministers het niet eens 0 konden worden. De opdracht van Genève was een oplossing te vinden van het pro bleem van de algemene veiligheid in Europa, met als kernprobleem het vraagstuk van de Duitse hereniging, waarvan de Berlijnse kwestie het meest urgente onderdeel vormde. Over de grote plannen voor de alge mene veiligheid, welke in het begin werden ingediend, neeft men niet eens gepraat; men eperkte zich aan beide zijden tot het in de prullemand werpen van elkanders voorstellen. Wat i Duitse hereniging betreft, zeiden de Russen, dat de Duitsers dat zelf maar moesten opknappen; zij moesten maar een commissie vormen, waarin de West- en Oost-Duitsers in gelijken getale vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Omdat dit 'n er kenning van het Oostduitse bewind langs de achterdeur zou betekenen, ging het Westen daar niet op in. Zodoende bleef alleen Berlijn over. Omdat Chroesjtsjef gezegd had, dat- Rusland de abnormale situatie van West-Berlijn niet langer zou dulden, moest daarvoor een oplossing worden gevonden. Een definitieve oplossing was voorshands onmogelijk en daar om zakte men af laar het zoeken van een voorlopige oplossing. Het Westen wilde de militaire be zetting handhaven, doch als tegemoet koming deze inkrimpen tot 11.000 man. D Russen zeiden: hoogstens 3.000 a 4.000 man. Geen overeenstem ming. Het Westen wilde de propaganda- activiteit in West-Be lijn staken, als Oost-Berlijn het zelfde deed. De Rus sen wilden slechts toezeggen, dat zij zich niet zouden mengen in de inter ne aangelegenheden van West-Berlijn. Geen overeenstemming Als alles nu eens bleef zoals het v/as, voor hoelang zou n.en Berlijn dan in de „ijskast" villen zetten? Minstens 5 jaar, zei het Westen; hoog stens anderhalf jaar, zei Rusland. Geen overe nstemming. Volgens het Weste i kunnen zijn be- zettings- en andere rechten in Ber lijn niet tenietgaan - tn het einde van een tijdelijke regeling dan alleen door een vier-mogendhedenovereen- komst De Sowjet-Lnie heeft alleen willen zeggen, dat zij geen eenzijdige actie zal ondernemen, zolang er geen tijdelijke regeling bestaat en daarop volgende onderhandeling er worden gevoerd. Groot-Brittannië zou dit voldoende vinden, maar de Verenigde Staten en Frankrijk wensen, dat het Russische standpunt verduidelijkt wordt. Hetgeen niet gebeurd is. Zo is er dus niets bereikt. Wat nu? Chroesjtsjef heeft gisteren gezegd, dat er in de Berlijnse situatie niets veranderd zal worden zolang Rus land met 't Westen in onderhandeling blijft. Aangezien wij eerst een bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika, dan een bezoek van Eisenhower aan Rus land en daarna waarschijnlijk nog een topconferentie van de Vier in het vooruitzicht hebben, hebben we voor lopig nog de tijd. Zijn ontmoeting met Eisenhower is niet bedoeld om kwesties inzake an dere landen te bespreken. Derhalve kan deze ontmoeting niet in de plaats komen van een topconferentie. Beide zijn niet met elkaar in strijd en de ene sluit de andere niet uit. Het is eer der zó, dat de ene de andere moet be vorderen. Op vragen naar de agenda voor zijn besprekingen met Eisenhower zei hij, dat het vraagstuk van het verwijderen van overblijfselen uit de tweede we reldoorlog een zinspeling op Duits land en Berlijn nog de Gordiaanse knoop is, die moet worden ontward. Chroesjtsjef vervolgde: „Naar onze mening zijn deze overblijfselen een lont bij een kruitvat. Daarom zou al lereerst de lont moeten worden ver wijderd door het ondertekenen van een vredesverdrag met Duitsland. Dit zou het oplossen van andere vraag stukken zoals ontwapening en terug trekking van buitenlandse troepen veel gemakkelijker maken. Hij achtte het niet praktisch om op weg naar of van Amerika Engeland te bezoeken. Op vragen of hij van plan is vóór zijn bezoek aan de VS andere socialis tische landen te bezoeken, zei hij, dat een dergelijke bijeenkomst niet nodig is, omdat het streven naar het verze keren van de vrede een kwestie is, die alle vredelievende landen zonder meer steunen. Op de vraag of hij na zijn bezoek aan Amerika graag naar Canada zou gaan, zei hij glimlachend: „Hoe kan dat? Daarvoor moet men zijn uitgeno digd". Amerikanen mogen wel kritisch zijn. Een Franse correspondent zei, dat Chroesjtsjef zijn Scandinavische reis had afgezegd wegens kritische opmer kingen en ongunstige perscommenta ren. „Zal u hetzelfde doen als in de VS kritiek wordt geleverd?" Chroesjtsjef wees er op, dat de Amerikaanse uitnodiging geheel an ders was. Zij kwam van de president en vertegenwoordigers van beide par tijen stemmen in met het bezoek. Hij voegde er aan toe, dat er echter geen gezin zonder onenigheid bestaat. Het zou van onze kant arrogant zyn te verwachten, dat er volkomen eens gezindheid van gevoelen over een dergelijke uitwisseling van bezoeken zou heersen. Na verloop van een uur rustte Chroesjtsjef even, maar overigens stond hij voortdurend bij het beant woorden van vragen. Hij gaf uiting aan gevoelens van warme vriendschap jegens Eisenho wer en het Amerikaanse volk. Hij vroeg de correspondenten hun vragen te herhalen om misverstand te voor komen. „Ik wil niets zeggen, dat de agressieve krachten zou kunnen aan moedigen". Een altijd nieuw lied in oude entourage Woensdag zijn in Amersfoort Nioo Eybergen en Wou tertje van Essen geheel in historische stijl in het huwe lijk getreden. Ruim 200 bruiloftsgasten, allen ook in historische kostuums, woonden het huwelijk bij. Bij het stadhuis vormden zelfs kinderen in kl eding uit de oude tijden een erehaag. Openhartig en diepgaand'' De ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier hebben gister avond hun overleg in Genève beëin digd, zonder tot een oplossing te zijn gekomen van het Berlijnse vraagstuk. De Westelijke ministers lieten echter weten, dat zij bereid zijn het overleg later, misschien in Let voorjaar, te hervatten. Zij legden er evenwel de nadruk op, dat het Westen vastbesloten is zijn rechten in West-Berlijn te handha ven, ongeacht Russische dreigementen en druk. Met klem werd gezegd dat het Westen niet bereid 's van deze rech ten, die gebaseerd zijn op de overwin ning in de tweede wereldoorlog, een koehandel U maken, en dat deze rechten van kracht zullen blijven tot Duitsland herenigd is. Bij snelverkeer geen alcohol SLOTCOMMUNIQUé Het slotcommuniqué van de confe rentie luidt: De conferentie heeft de kwesties betreffen4e Duitsland, met inbegrip van een vredesverdrag met Duitsland en de kwestie-Berlijn bestudeerd. De kwestie-Berlijn heeft onderwerp uitgemaakt van een openhartige en diepgaande discussie. De posities van de twee partijen zijn op zekere punten nader tot elkaar ge komen. De gesprekken die hebben plaatsgehad, zullen nuttig zijn voor latere onderhandelingen, welke nood zakelijk zijn om tot een akkoord te komen. Bovendien heeft de conferentie de gelegenheid verschaft tot nuttige ge dachtewisselingen over andere kwes ties van wederzijds belang. De ministers van Buitenlandse Za ken heb'»en besloten over de resulta ten van de conferentie aan hun res pectieve regeringen ver.r lag uit te brengen. De plaats en de datum voor de ner- j vatting van de werkzaamheden der i conferentie zullen langs diplomatieke weg worden vastgesteld. In Moskou is dinsdag het Inter nationale Filmfestival begonnen met de vertoning van speelfilms, zo meldt radio-Moskou. In de avonduren is om. de Nederlandse film „Fan fare" vertoond. Voor de eerste week van het festival zijn alle kaarten uit verkocht. Bij zware onweersbuien die dinsdag in Spanje een einde aan de hittegolf hebben gemaakt, zijn vijf mensen om het leven gekomen en drie gewond. Een Amerikaanse weerballon is, waarschijnlijk via de Noordpool, in Finland terecht gekomen. „Ik dronk alleen maar voor mijn gezondheid", probeert de chimpansee Johnny McTurk de dienstdoende politieagente miss Mollie Badham duidelijk te maken. Maar de wet kent geen pardon. Bovenstaand tafereeltje zal zich echter weer herhalen op 17 en 18 augustus, wanneer in Londen „The White City Searchlight Tattod" wordt gehouden. De chimpansee Johnny moet dan de show stelen op een radiografisch bestuurbare motorfiets van de Technische LegertransportschooL. Twee Duitse jongens verdronken Dinsdag zijn de twee Duitse vakan tiegangers de 16-jarige Manfred Erich Nowak uit Heme en zijn even oude buurjongen Klaus Nikhoff, met een kano van Eemnes de Eem afgevaren om op het LJsselmeer te peddelen. Zij hadden de twee persoonskano gehuurd van een sportcentrum te Eemnes. Toen in de late avonduren de beide jongens nog niet terug wa ren heeft de beheerder var het sport centrum alarm geslagen. De beide Duitse jongens, die hadden gelogeerd in de jeugdherberg te Blaricum, wa ren namelijk in zwembroek in de ka no gaan zitten. Hun kleedij hadden zij bjj de verhuurderij achtergelaten. Woensdag zijn e vliegers van de PH-POL, de Auster van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol, op verzoek van de rijkspo litie te water gaan zoeken naar de kano. Na uren lang speuren is de beman ning van de PH-POL er tenslotte in geslaagd de kano, die vol water was, in het riet bij Nulde in de buurt van Ermelo .e vinden. Van de jongens was geen spoor te bekennen. Het onderzoek wordt door de rijks politie te water voortgezet. Men vreest evenwel dat de beide jeugdige vakantiegangers zijn verdronken. Te familieled i in Herne zijn van de ver missing in kennis gesteld. SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Na critiek op Salazar Mgr. A. Ferreira Gomes, bisschop van Oporto, die critiek heeft gehad op het autoritaire bewind van pre mier Antonio Salazar, heeft Portu gal voor onbepaalde tijd verlaten. Officieel is van de zijde van het bisdom Oporto meegedeeld, dat de bisschop naar het buitenland is ver trokken. De duur van het verblijf bui tenlands was nog niet bekend. Dit kon een maand, maar ook drie maanden zijn. In tegenstelling tot lo pende geruchten, verklaart de dio cesane zegsman, dat Mgr. Ferreira Gomes bisschop van Oporto blijft. Ten tijde van de presidentsverkie zingen vorig jaar zond de bisschop van Oporto aan premier Salazar een schrijven, waarin hij diens politiek becritiseerde. In zijn brief, welks inhoud ge deeltelijk uitgelekt is, waarschuwt de bisschop van Oporto, dat Portugal bedreigd wordt door een hevige om wenteling van anarchistisch-cominu- nistische aard" Mgr. Ferreira Gomes verklaart verder,-dat de autoritaire bestuursvorm in Portugal daar de schuld van is. Sociale onrechtvaardig heid is er het resultaat van. „Lom pen, vodden, honger en ellende zijn algemeen in het land", aldus de bis schop. Critiek had de bisschop ook op Sa- lazars corporatieve staat en de hui dige verhoudingen tussen werkgever en werknemer in Portugal. De critiek van de bisschop kwam raak aan. Premier Salazar reageerde enige tijd later in Lissabon met een openlijk dreigement aan het adres der Kerk, het eerste dreigement sinds hij dertig jaar geleden aan de macht kwam. „Het zou m(j moeilijk vallen", zo verklaarde Salazar in een toespraak, „mij gedwongen te voe len kerkelijke leiders aan banden te leggen". Weinig verandering De Bilt, donderdag 10 uur. Het hogedrukgebied op de Oceaan heeft zich in westelijke richting uitge breid en een uitloper ervan won enig terrein boven Zuid-Engeland en onze streken. Langs de gehele noordflank van het hogedrukgebied verplaatsen zich nu storingen naar Scandinavië. Eén ervan komt ten westen van Schotland tot ontwikkeling in com binatie met een depressie bij IJs land. Verwacht wordt, dat deze mor gen voor de Noorse kust terecht komt, terwijl een koufront in de loop van de dag vanuit het noordwesten ons land nadert. Het enigszins wissel vallige weer duurt dan oolc voort. Vooral in de noordelijke provincies blijft er veel bewolking, maar re gen van betekenis is niet erg waar schijnlijk. De wind draait naar wes telijke richtingen en neemt iets in kracht toe. In de temperatuien komt over het algemeen niet veel veran dering. weer (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) OPKLARINGEN Bewolkt en op de meeste plaat sen droog weer. Morgen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 7. Aug.: zon op 05.09; onder 20.21; maan op 08.34; onder 21.22. Hoogwaterstanden 7 Aug.: v.m. 5.02, nam. 5.27. Het weer in Europa HEILSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zw. bew. 25 c onbew. 25 onbew. zw. bew. 21 zw. bew. 23 onbew. 21 licht bew. 19 geh. bew. 21„ half bew. 20 zw. bew. 26 onbew. 26 onbew. 26 onbew. 26 geh. bew. 20 zw. bew. 22 regen 20 regen 23 onbew. 25 half bew. 26 zw. bew. 21 regen 23 onbew. 24 onbew. 30 licht bew. 31 licht bew. 26 zw. bew. 27 onbew. 31 geh. bew. 21 Korreltje Het meeste plezier in het reis-seizoen beleven de dienstboden die thuis blij ven!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1