S)e CoicbeSou/fca/nt Genève is er over eens, DAT MEN NERGENS OVER EENS WAS Alle delen der VS nodigen Chroesjtsjef uit DE DATUM IS NOG NIET BEKEND Turkije en de E.E.G. Onlusten in Venezolaanse hoofdstad Genève wordt heden verdaagd Noodtoestand in Laos HOE Korreltje Directeur: J F J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No. 14780 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.5ü p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p m.m releioont.jes f 1.50. Onder-onsje met Eisenhower in de bergen Op zijn reis door de V. S. zal premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie waarschijnlijk zowel delen te zien krijgen van het noorden en zuiden als van het oosten en westen. In Russische kringen in Washington verklaarde mer dat het reisprogram behalve bezoeken aan New York, Cleveland, Detroit, Chicago, San Fran cisco en Los Angeles, ook bedoeken aan Texas, Florida en de „mais gordel" van Iowa en Kansas zal omvatten. Chroesjtsjef, die de man »s geweest achter de campagne voor het verbou wen van meer rr.ais in de Sowjet-Unie, zou in het bijzonder graag uit de eerste hand ingelicht wi'len worden over de landbouwmethoden in de V. S. In Texas zou hij een bezoek willen brengen aan een grote veefokkerij. De Russische premier zou voorts een uitnodiging ontvangen hebben van gouverneur Leroy Collins van Florida, die kortgeleden in Moskou is ge weest en die Chroesjtsjef Florida wil laten zien. wedijveren trouwens om Chroesjtsjef de „Amerikaanse levenswijze" in werkelijkheid te tonen. TEGENSTANDERS IN HET CONGRES Het Amerikaanse Congres heeft dinsdag niet onverdeeld gunstig ge reageerd op de aankondiging van Chroesjtsjefs bezoek aan de V.S. Zo maakte Thomas Lane, democra tische afgevaardigde van Massachus- sets, zich in het Huis van Afgevaardig den tot tolk van de tegenstanders van Chroesjtsjefs bezoek. Hij diende een resolutie in, waarin dit bezoek wordt afgekeurd. Hij verklaarde dat de regering bij haar besluit geen rekening heeft ge houden met de publieke opinie. Toen de Hongaarse vrijhi: Jsstrijders ons om steun vroegen, antwoordden wij dat wij niets konden doen, aldus i Lane. „Nu kunnen wij tenminste iets doen. Wij kunnen Chroesjtsjef laten weten, dat hij niet de man is die de gast kan zijn van ons vrije volk". Het is intussen wel gebleken, dat de meeste senatoren en afgevaardig den het besluit van Eisenhower goed keuren. De stad New York, die koning Saoed van Saoedi-Arabië niet heeft willen ontvangen, en Detroit, dat de eerste plaats vervar pende minister president Kozlof van de Sowjet-Unie heeft genegeerd, hebben dinsdag mee gedeeld, dat zij Chroesjtsjef wel zul len ontvangen in het belang van de vrede. Verscheidene Amerikaanse steden DEUS EX MACHINA IN OUDE TONEELSPELEN kwam het vaak voor, dat de auteurs de intrige zozeer in elkaar draaiden, dat er geen normale ontknoping meer mogelijk was. Men nam dan z'n toe vlucht tot een z.g. „deus ex machi na", d.w.z. plotseling dook een of andere godheid- uit de coulissen op, die het geval eens even buiten alle regelen der kunst om opklaarde. De rol van zo'n „deus ex machina" wordt op het ogenblik vervuld door Chroesjtsjef "en Eisenhower 0 samen, die op het wereld toneel een sensationele ont knoping beloven van een hopeloos in elkaar gedraaide politieke situa tie. Drie maanden lang hebben de mi nisters van de Grote Vier in Genève zitten plukken en rukken om de knoop te ontwarren, zonder enig succes. En net toen de wereld zich in wanhoop er bij neergelegd had, dat het tot in lengte van dagen wel „hommeles" zou blijven, komt de verrassende wending van de weder zijdse uitnodigingen. Het voorspel daarvan was de reis van Nixon, die ook,al een verrassing was, omdat men in Moskou toestond dat de Amerikaanse vice-president werd onthaald op een ongebruikelijk hartelijke en spontane wijze. In Po len was die ontvangst zelfs zó over tuigend enthousiast, dat het een beetje pijnlijk uitviel voor Chroesjt sjef, die even te voren in Warschau maar koeltjes en verre van spontaan was ontvangen. In Amerika is men niet onverdeeld enthousiast over de komst van Chroesjtsjef. Sommigen hebben prin cipieel iets tegen deze gast, anderen betwijfelen of de ontvangst veel practisch resultaat zal opleveren. Nu kan men daarover denken zoals men wil. maar één resultaat heeft het gebaar van de toegestoken handen reeds gehad, n.l. dat de wereld dui delijk ervaren heeft, dat het niet de volken zijn, die een politiek van twist en tweedracht willen handha ven; integendeel: er is een kreet op gegaan die roept om vrede en vriendschap, dwars door het IJzeren Gordijn heen. Voor die roepstem kunnen de regeerders niet doof blij ven, ook Chroesjtsjef niet. Wanneer men erin slaagt om een volksbewe ging op gang te krijgen, die vrede en ontspanning eist, dan is er veel gewonnen. Laten wij hopen, dat alle bezwaren en er zijn inderdaad veel bezwaren, van principiële zo wel als van practische aard door het enthousiasme der volksmassa's worden weggespoeld. Waarbij wij echter niet mogen vergeten, dat een noodlottige kink in de kabel altijd tot de mogelijkheden behoort. De dubbele „deus ex machina" is n.l. niet zó homogeen, dat hij niet ge makkelijk uit elkaar kan vallen. WAAR ZULLEN ZIJ MET ELKAAR SPREKEN? Het is mogelijk, dat Eisenhower en Chroesjtsjef met elkaar zullen over leggen in Camp David in Maryland. In dit nogal afgelegen oord hebben Eisenhower en Macmillan besprekin gen gevoerd na Macmillans reis haar Moskou. De woning van de president een luxueus ingerichte hut in de bossen van de Catoctin-bergen vormt een ideaal oord voor topbesprekingen. De hnt ligt ver weg van de bewoonde wereld en is niet gemakkelijk bereik baar. Als de staatslieden Camp David als plaats voor de conferentie zullen kiezen, zullen de mensen, die verant woordelijkheid dragen voor de vei ligheid van de Russische premier zich kunnen concentreren op de bescher ming van Chroesjtsjef in de grote Steden tegen mogelijke aanvallen van verbitterde vluchtelingen uit Oost- Europa. Men verwacht, dat Chroesjtsjef rechtstreeks van Moskou naar Was hington zal vliegen en wel in een straalvliegtuig van het type Toe 114. Data staan nog niet vast. In Washington wordt druk gespe culeerd over de data van de bezoeken. Sommige waarnemers verwachten de Russische premier zo omstreeks het midden van de eerste helft van sep tember, anderen zijn van mening, dat Chroesjtsjef rond 15 september naar de VS zal komen. De voorbereidingen voor het ver blijf van Chroesjtsjef in Washington zijn inmiddels al begonnen. De Rus sische premier zal logeren in „Blair House", waar de officiële gasten van de Amerikaanse regering worden on dergebracht. Chroesjtsjef zal in „Blair House" de keus hebben tussen het zo genaamde lichtblauwe appartement, dat een gebloemd behang heeft en licht is gemeubeld of de kamer en salon met meubels in oud-Amerikaan se stijl en donkere lamibrizering. Het Witte Huis heeft dinsdag te verstaan gegeven dat president Eisen hower in de laatste week van aug. naar Europa zal gaan om met Mac millan, De Gaulle en Adenauer te spreken. Turkije heeft dezer dagen verzocht, als geassocieerd lid te worden toege laten tot de Europese Economische Gemeenschap. Zoals gemeld heeft Griekenland onlangs een zelfde verzoek gedaan. De Europese commissie zal over de verzoeken een rapport opstellen, dat op de komende vergadering van de raad van ministers der zes landen in september zal worden ingediend. In genoemde kringen verklaarde men, dat nog niet kon worden ge zegd, of het Turkse verzoek geen enkele moeilijkheid zal opleveren. De uitvoer van Turkije gaat voor ongeveer 30 procent naar landen van de E.E.G. Wat de Turkse invoer uit de zes landen betreft is het percen tage omstreeks 35 procent. De Turk se export naar de E.E.G.-landen om vat voornamelijk tabak, gedroogde vruchten, ruwe katoen, granen en ertsen, waarvan chroom het belang rijkste is. Doden en gewonden Bij gevechten in Caracas (Vene zuela) tussen de politie en circa 5.000 werklozen zijn dinsdag twee politie mannen om het leven gekomen en meer dan 20 burgers gewond. De rel letjes braken uit nadat bekend was geworden, dat de regering haar plan nen om de werklozen te helpen, had opgegeven. Soldaten hielpen de politie bij het herstellen van de orde. Later werd door de politie de noodtoestand uit geroepen, tanks trokken een kordon rond het paleis van de president, na dat er uit de menigte een „Molotof- cocktail" naar het parlementsgebouw was geworpen. President Betancourt riep het kabinet in speciale zitting bijeen. Ook de leiders van de poli tieke partijen werden naar het paleis ontboden. Naar verluidt is een ver keersagent tijdens de réiletjes opge hangen. Nader wordt uit Caracas gemeld, dat na de ongeregeldheden van dins dag, die aan drie mensen het leven hebben gekost en waarbij 56 gewon den vielen, de rust is teruggekeerd. Wel bleven dinsdagavond nog men sen samenstromen op de Place el Si- lencia, maar tot gevechten is het niet meer gekomen. Eens over slotcommuniqué De ministers van buitenlandse za ken van de Grote Vier sluiten van daag drie maanden van vruchteloos onderhandelen over Berlijn en Duits land af, maar houden de mogelijkheid van een voortzetting der besprekin gen open. Volgens westelijke woordvoerders zou vanmiddag na een laatste voltal lige bijeenkomst een slotcommuniqué van 200 woorden worden uitgegeven. Daarin zal worden gezegd, dat de conferentie verdaagd is en zal worden hervat op langs diplomatieke weg te bepalen plaats en tijd. De besloten vergadering, die de ministers dinsdag hebben gehouden, heeft lang geduurd. Men kon het moeilijk eens worden over de tekst van het slotcommuniqué. Volgens een Russische woordvoerder was men ten slotte tot volledige overeenstem ming gekomen, maar volgens een westelijke zegsman moest de verta ling van één zin betreffende de deel nemers aan de conferentie nog wor den geregeld. Een Franse woordvoerder zei, dat ondanks het feit dat zij geen resul taten heeft opgeleverd, de conferentie toch nuttig is geweest. Hier en daar waren de standpunten dichter bij el kaar gekomen. Genève heeft er wel toe bijgedra gen, zo menen waarnemers, dat de scherpe kanten van de Berlijnse cri sis zijn afgeslepen. Dit wordt door velenals een succes beschouwd. De West-Duitsers zijn er bijzonder mee ingenomen, dat Oost-Duitsland er niet in geslaagd is om via de con ferentie internationale erkenning te krijgen. De president heeft dinsdag op een vergadering met de leiders van alle politieke partijen op de communis ten na en andere functionarissen meegedeeld, dat besloten is „defini tief een eind te maken aan de cor rupte leiding van het noodplan" (voor de werklozen). Degenen, die wilden werken dat was de over grote meerderheid zouden perma nent werk krijgen. De regering had na augustus geen geld meer voor de voortzetting van het werkloosheids- plan. „Onruststokers" hadden echter het volk doen geloven, dat de rege ring op grote schaal arbeiders wil de uitsluiten. Premier Sananikone van Laos heeft woensdag de noodtoestand uit geroepen voor vijf provincies van van Laos. De premier verzocht het leger de „bijstand te verlenen die noodzake lijk is voor het handhaven van de vrede en de orde", die verstoord zijn door een „groep personen", die de wapens hebben opgenomen tegen de autoriteiten van de vijf provincies. De regering van Laos heeft dins dag verklaard bewijzen te hebben van Noord-Vietnamese inmenging. Regeringstroepen hebben een Noord- Vietnamees document in handen ge kregen, waarin een aanval op de re geringstroepen in de provincie Sam Neua op 31 juli wordt gelast. In Noord-Vietnam heeft men de beschuldigingen als „ongegronde ver zinsels" van de hand gewezen. Laos is een onafhankelijk konink rijk, dat voor een groot deel wordt omringd door communistisch gebied. Tegen het einde van de Indo-Chine se oorlog waren de noordelijke pro vincies bezet door communistische troepen uit Noord-Vietnam, doch na het vredesverdrag van Genève wer den deze gebieden weer ontruimd. Juist hier schijnen thans opnieuw troepen uit Noord-Vietnam actief te zijn. De schoolraad te Little Rock heeft bekend gemaakt, dat de vier middelbare scholen van de stad vol gende week worden geopend en zo wel voor blanken als negers toegan kelijk zijn De scholen zijn sinds 1 september 1958 gesloten geweest, om dat zij geen negerleerlingen wilden toelaten. Angstaanjagend natuurverschijnsel Gekiekt vóór 'n logeerpartijtje Drie blijde Zweedse prinsessen, gefotografeerd kort voordat zij naar Griekenland zullen gaan, om daar op uitnodiging van het Griekse vorsten paar een vakantie door te brengen. De prinsessen zullen de reis maken in een Grieks vliegtuig. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat kroonprins Konstantin van Griekenland de Zweedse gasten persoonlijk zou afhalen, maar dat is op het laatste ogenblik niet doorgegaan. De passagiers van de veerboot „Theodor Heuss" kregen dezer dagen de sensatie van hun leven, toen zij al varend op de Oostzee een dubbele waterhoos zagen voorbijtrekken. Een van de passagiers „trok" zijn camera en legde het merkwaardige, angstaan jagende natuurverschijnsel op de plaat vast. Soebandrio waarschuwi Australië De Indonesiche minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft Australië gisteren gewaarschuwd, zich niet te mengen in territoriale ge schillen inzake Ned. Nieuw-Guinea. Het commentaar van Soebandrio werd gegeven ten gevolge van een verklaring van de Australische pre mier Menzies, die kort geleden zei te hopen dat Nieuw-Guinea eens zelf bestuur zal krijgen. Soebandrio heeft de Australische gezont in Djakarta bijzich ontbo den en om opheldering van deze ver klaring van Menzies gevraagd. In een lange verklaring over de kwestie heeft Soebandrio het Indo nesische verlangen herhaald voor vriendschappelijke betrekkingen met Australië, maar voegde eraant toe: „Ik ben van mening dat Austra lië de Indonesische vriend-schap no dig heeft.- Wij zullen de Australische territoriale integriteit respecteren. Wij verwachten echter van Australië dat dit een politiek van handen-af van Indonesisch grondgebied voert." Nixons bezoek aan Polen De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft dinsdag de lunch ge bruikt met de Poolse minister-presi dent, Cyrankiewicz. Daarna hadden zij, wat genoemd wordt, serieuze besprekingen. Nixon, die onverwacht geestdrif tig in Polen wordt ontvangen, ver trekt vandaag per vljegtuig naar Washington. Hij was zondag uit Mos kou te Warschau aangekomen. Ook dinsdag werd Nixon overal toegejuicht en gaf men hem bloe men. De Amerikaanse ambassadeur te Warschau, Beam, heeft dinsdag een receptie ter ere van Nixon gehouden. Nixon zei tot de aanwezigen, dat hij zeer onder de indruk is van de vriendschap, die het Poolse volk en vertegenwoordigers van de Poolse regering hem hebben getoond. Hij vroeg waarom er twee werelden moe ten zijn. Men moet werken voor één wereld, waarin elk volk de kans heeft het politieke en economische stelsel te hebben dat het wenst. Schokkende voorzitter" Bezoekers van de voorzitter van de Westduitse bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, die deze vooraanstaan de politicus hadden bezocht, vertrok- Weinig verandering De Bilt, woensdag 10 uur, In de luchtdrukverdeling komt weinig ver andering. Ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich een hogedrukgebied en aan zijn noordwestflank koersen enkele storingen in de richting van Scandinavië. Wel is de baan van de storingen, die van tijd tot tijd veel1 bewolking veroorzaken, wat zuidelij- j ker geworden. De matige wind hand haaft zich in de westhoek en de tem-1 peraturen in de van de Noordzee aangevoerde lucht bereiken waar den, die vrijwel normaal zijn voor de tijd van het jaar. Regen van enige be tekenis is niet te verwachten. Meer naar het zuiden, in Frankrijk en Duitsland, is het weer zonniger en iets warmer ken de laatste tijd enigszins ont hutst. Wanneer zij Gerstenmaier na melijk de hand drukten kregen zij een gevoel, alsof zij een elektrische schok kregen Zelfs degenen onder hen, die in de eerzame Westduitse politicus een „ge laden figuur" zagen, werd dit toch te machtig. Resultaat: omzichtig ge voerde telefoongesprekken met Ger- stenmaiers secretaresse. Schudde zij hem wel eens de hand en zo ja, had dan ook dat eigenaardige „schokge- voel"? De secretaresse waarschuwde een functionaris en die stelde, „uit de eerste hand", een onderzoek in. Het resultaat was schokkend: er was een nieuwe vloer van plastiek in Gers- tenmaiers werkvertrek aangelegd en dit had ertoe geleid, dat de voorzit ter der Westduitse Bondsdag letter lijk was „opgeladen" met statische elektriciteit. Wanneer hij nu een be zoeker de hand schudde „ontlaad de" hij zich weer enigszins, tot pijn lijke verbazing van laatstgenoemde. Het euvel is thans verholpen. De vloer van plastiek is weggehaald en dr. Gerstenmaiers statische elektri citeit is weer tot de voor elke mens normale hoeveelheid gedaald. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's wordt (Medegedeeld door het K.N. M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt 'e 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar ook en kele opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 6 Aug.: zon op 05.08; onder 20.23; maan op 07.22; onder 20.56. Hoogwaterstanden 6 Aug.: v.m. 4.27; nam. 4.53. Het weer in Europa HELSINKI regenbui STOCKHOLM zwaar bewolkt OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN half bewolkt LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM geheel bewolkt BRUSSEL zwaar bewolkt LUXEMBURG PARIJS zwaar bewolkt BORDEAUX onbewolkt GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt mist zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt INNSBRUCK zwaar bewolkt BELGRADO licht bewolkt ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onweer zwaar bewolkt 19 18 24 22 22 18 24 28 26 25 21 24 25 32 31 26

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9